Raad Middelharnis steeds gevoeliger voor toepassing profijtbeginsel Predikbeurten Milieuvervuiling U KUNT NIET ALLES WETEN Bevolking Goedereede perSl dec. 1983 Dank voor artikel Ary Boogerman Zin in een stukje gemeentegroen? Begroting sluitend: Politie IVliddeiharnis iioudt één fietseni(ijl(dag Voor beantwoording zie blz 3, rechts hiernaast houdt alle Europeanen bezig MEDISCHE DIENSTEN Bladz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRUDAG 6 JANUARI 1984 Ambtenaren langer werken en koffie voor eigen rekening? (Vervolg van voorpagina) CDA: Kip met gouden eieren geslacht Was me dat even een beeldspraak die door mevr. van Eek in de CDA beschou wing werd gebezigd: „Na de tijd waarin we de kip die gouden eieren legde geslacht hebben, moeten ver reweg de meeste burgers de broekriem strakker aanhalen, om, door de tering naar de nering te zetten te trachten de eindjes aan elkaar te knopen. Ook als gemeente ontkomen wij er niet aan om, nu de wal het schip heeft gekeerd alle zeilen bij te zetten om te trachten averij te voorkomen, va rend op het kompas van aandacht en begrip voor hen die dreigen schipbreuk te lijden". Inhakend op dat laatste verklaarde mevr. van Eek evt. voorstellen van het College de gemeentelijke belastingen voor de ech te minima te verminderen of kwijt te schelden van harte te zullen ondersteu nen. Het speet haar dat de afd. Sociale Zaken dermate zwaar belast wordt dat misschien niet altijd voldoende aandacht aan de problemen van uitkeringstrekkers kan worden gegeven. Wanneer er ruimte is voor personeels uitbreiding wilde mevr. van Eek dat graag bij Soc. Zaken verwezenlijkt zien waar door aldaar de spanning verlicht zou kun nen worden. Het deed haar deugd dat de Flakkeese gemeenten niet hebben be zuinigd op het Maatschappelijk werk, in welkkader ze ook aandacht vroeg voor het Welzijnswerk ten dienste van hen voor wie het erg belangrijk is zinvol bezig te zijn en elkaar te ontmoeten. Mevr. van Eek dacht daarbij zeker ook aan hen die hun baan zijn kwijtgeraakt. M.b.t de sportbeoefening verwacht ze van het College nauwlettend toe te zien op de besteding van de „toch wel erg hoge" bedragen die met subsidiëring zijn ge moeid. De toegezegde subsidie-deel ver ordening acht zij van het grootste belang voor een eerlijke verhouding tussen de div. verenigingen. Na een veelheid van op merkingen over o.a. de woningbouw, het verkeer, het milieu openbare werken, on derwijs, 's Rijks plannen met het biblio theekwerk e.a. besloot mevr. van Eek met een blik te werpen op ieders verantwoor delijkheid voor de maatschappij. Geïnspireerd door het Evangelie wil het CDA meewerken gerechtigheid gestalte te geven en solidair te zijn met allen die hulp behoeven, van Hem Die de wereld in Zijn handen houdt bidden wat nodig is om samen het werk te kunnen doen. RPF: Grote voorzichtigheid bij het aanspreken v. reserves In zijn beschouwing riep dhr, G. C. Joppe (RPF) op tot grote voorzichtigheid bij het aanspreken van aangelegde re serves. Dit jaar moest een deel van de saldireserve worden benut om de be groting 1984 sluitend te maken; dhr. Jop pe slaakte zijn waarschuwing dan ook bij de constatering dat B en W desondanks voor het komend jaar „nogal wat" op hun programma hebben. Anderzijds somde dhr. Joppe ook een aantal zaken op waarin nauwelijks of helemaal geen schot is gekomen waarbij hij „helaas" ook de volkshuisvesting moest betrekken omdat de woningbouw in 1983 achterbleef bij die in het jaar daarvoor. De bouw van een ontspanningscentrum waar van toch nog sprake lijkt te kunnen zijn zal door dhr. Joppe kritisch worden bekeken en dat niet alleen op grond van het finan ciële plaatje maar ook op principiële gron den. Na zijn blik te hebben gericht op Openbare Werken, Onderwijs, welzijn en sport waarbij dhr. Joppe zijn blijdschap tot uitdrukking bracht of het in 1984 gereed komen van twee nieuwe scholen, bezag hij de plannen tot de bouw van een nieuwe bibliotheek. Hij vroeg zich daarbij af of de huidige accomodatie niet vol doende is; er worden weinig klachten gehoord en zo voorzag hij een nieuwe behuizing zal veel geld gaan kos ten. De afd. Sociale Zaken ter secretarie zag dhr. Joppe als de afdeling waar het meest gaande is en het minste naar buiten komt Hij achtte het een winstpunt dat er meer aan immateriële hulp kan worden gedaan. Zijn beschouwing afrondend, overigens mét zorg over de sociaal econo mische toestand in ons land, deed het dhr. Joppe goed tóch te mogen vaststellen dat er in het voorbije jaar enkele zeer belang rijke werken in uitvoering genomen zijn, o.a. de Staverse weg en „d'n diek". Na ieder vanwege God bekwaamheid tot het werk te hebben toegewenst besloot dhr. Joppe met de wens in het komende jaar weer namens de RPF in diepe afhankelijk heid van Hem deel te mogen nemen aan het werk dat wacht. SGP: Ombuigen en her overwegen zal nodig zijn Sprekend namens de SGP fractie ver klaarde dhr. KI. v.d. Ketterij dat zijn fractie medeverantwoordelijkheid voor het besturen van de gemeente wil dragen mits het daarin gaat om de heilzame werking van Gods Woord de bewoners ten goede te laten komen, inplaats van als zovelen „koers- en richtingsloos" te zijn. Géén medewerking derhalve zo maakte dhr. v.d. Ketterij duidelijk aan alle instellingen waarbij de dag des Hee- ren die een Bijbels verantwoorde rust dag behoort te zijn wordt overtreden. Voor de toekomst zag dhr. v.d. Ketterij noodzaak aanwezig om te komen tot om buigingen en heroverwegingen omdat het eind van de kortingen, zoals door de Overheid toegepast nog niet in zicht is. Desniettemin wil de SGP fractie een eerste prioriteit verlenen aan de ver betering van de huisvesting van gemeen telijke diensten waarbij overigens wel eerst een „prijskaartje" met reëele cijfers wordt afgewacht. Spr. liet zijn belang stelling, gaan over zaken als ruimtelijke ordening en Volkshuisvesting bij welk laatste punt hij een rechtvaardige woning verdeling over de diverse woonkernen be pleitte. Bij het hoofdstuk „Welzijn" stel de dhr. v.d. Ketterij de vraag of het niet noodzakelijk is, in deze tijd van bezuini gingen, de aandacht te richten op die sectoren van de samenleving waar werke lijk nood is. Hij wenste de Stichting Maat schappelijk werk dan ook niet te korten maar door het Rijk doorgevoerde kor tingen mogen z.i. wél doorberekend wor den aan de verschillende instellingen die liggen in het culturele vlak. Ook zou er z.i. Zondag 8 januari 1984 OUDDORP-Herv. Gem. 9.30 en 18.30 uur eerw. hr. G. Meuleman. Woens dag 11 januari: 19.00 uur ds. W. J. op 't Hof- Ger. Gem. 9.30 en 16.00 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Amesz, Aalsmeer en 17.00 uur dhr. A. v.d. Schee-Doopsgezinde Gem. 9.30 uur dhr. v.d. Dool, Rotterdam. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur dhr. K. Groenendijk en 18.30 uur ds. W. Verboom, Zegveld; mnd. extra koll. kerkvoogdij. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Vlietstra, bevestiging ambts dragers en 18.00 uur ds. C. J. van der Plas, Zwijndrecht; diakoniekoUekte Fonds Chr. Belangen - Ger. Kerk 10.00 uur dhr. A. v.d. Schee en 17.00 uur lezen. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. van Herk en 18.00 uur ds. A. Vlietstra jr.; extra koll. vrije zitplaatsen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. A. v.d. Zwaag, Scheveningen. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. van der Linden, bevestiging ambtsdragers en 18.00 uur ds. G. C. Klok; 2e koUekte verwarming - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Hoo- gerland. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. Quist en 18.00 uur ds. M. Aan- geenbrug; extra koll. onderhoudsfonds - Ger. Gem. 10.00 uur lezen en 14.30 uur ds. H. Ligtenberg. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Gooijer, Putten; extra koll. kerkvoogdij - Rem. Ger. Gem. Liturgische dienst fam. Ooster- loo. LUKASKAPELH.D.G.-10.15 uur ds. J. T. Cazander. MIDDELHARNIS-Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. H. van Kooten en 18.00 uur ds. L. Quist, bevestiging ambtsdra gers; extra kollekte kerk-Herv. „Exo dus" Gem. 10.00 uur ds. A. Carstens, bev. ambtsdragers - Chr. Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. M. Vlietstra, Bunschoten - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. H. Ligtenberg - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. v.d. Waal en 16.30 uur ds. Kamermans-Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 en 14.30 uur ds. J. P. v.d. Wal. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur eerw. hr. A. H. Veld huizen; 1 e kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte Oranje Nassauschool - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. de Jager en 18.00 uur kand. A. van Herk- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C. Klok, be vestiging ambtsdragers en 18.00 uur ds. M. van der Linden; extra mnd. kollekte - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen- Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. J. G. Arensman, Drachten. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. D. Scheepmaker, Dinteloord en 18.00 uur ds. A. Vos - Ger. Kerk 10.00 uur dhr. Hartkampen 18.30 uur ds. J. Noordhof. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. T. W. van Bennekom en 18.00 uur ds. K. van Meijeren; extra koll. orgelfonds - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 uur dhr. I. W. Verstraten en 17.00 uur ds. M. C. Kersten. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur dhr. W. Groenenboom, Capelle a^d IJssd SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. J. G. van Loon- Ger. Gem. in Ned. 3x lezen - Oud Ger. Gem. 3x lezen. besnoeid kunnen worden op de sectoren sport en sportieve recreatie. „Het welzijn van de burgers dient door de raad bevor derd te worden in die zin dat het materiële welzijn ondergeschikt is aan het geestelijk welzijn" zo propageerde dhr. v.d. Ketterij. In het verdere van zijn beschouwing maak te dhr. v.d. Ketterij nog een aantal kant tekeningen zoals zijn advies er bij het aantrekken van gem. personeel op te let ten dat de kandidaten het wettige O^.^''- heidsgezag aanvaarden en sprak hij zich uit tégen realisering van ontspannings complex te Middelharnis. Ook maakte dhr. v.d. Ketterij zijn zorg over de ge volgen van de grote werkloosheid bekend, zich afvragend of er van het College voorstellen te verwachten zijn die de werk gelegenheid zouden kunnen bevorderen, zeker ook terwille van de jongeren. WD: „Niet zielig blijven doen over bezuinigingen" „We moeten niet zielig blijven doen over de bezuinigingen die ons als gemeente treffen, dat is nu eenmaal realiteit en bitter noodzakelijk om het financieringstekort terug te dringen", zo luidde de boodschap van de WD fractie, bij monde van dhr. Kersbergen. Voor hem geldt dan ook het beginsel dat de gemeentelijke diensten waarvan de burger profijt heeft een aan vaardbaar dekkingspercentage dienen te hebben; met het in acht nemen van het profijtbeginsel verklaarde dhr. Kersber gen zich akkoord mits dat over de hele linie als beleidsvoornemen gaat gelden. „De uitgaven regelen kan door bezuini gingen op allerlei franje die door de jaren heen gegroeid is en de inkomsten regelen behoeft niet altijd te betekenen de al gemene belastingen te verhogen, doch de burgers dienen te begrijpen dat de Over heid niet alles voor niets kan doen", aldus dhr. Kersbergen: „....de ene burger wenst te sporten, daar dient hij dan ook redelijk voor te betalen. De ander wil lezen en dient daarvoor de bibliotheek redelijk te betalen", zo luidde zijn opstelling. Hij pleitte ervoor om een groot aantal gen?, dienstverleningen w.o. bibliotheek, peu terspeelzalen in de- komende tijd zoveel mogelijk kostendekkend te maken om meer armslag te krijgen voor zaken ten algemenen nutte van de gehele burgerij. Aandacht vroeg dhr. Kersbergen ook voor een verdere privatisering (het doen uit voeren van overheidsdiensten door parti culieren). De reinigingsdienst is inmiddels overgenomen en dhr. Kersbergen dacht dat ookb.v. het onderhoud van de begraaf plaatsen en de straatveegdienst bij parti culieren zou kunnen worden onderge bracht. Dhr. Kersbergen stemde voorts in met de gehoorde kritiek dat de ontwikkeling van groot Middelharnis teveel geconcentreerd is in Sommelsdijk waarom hij pleitte voor een bouwlocatie in de Westplaat. De WD fractie zal voorstander zijn van een ontspanningscentrum mits het voor de gemeente juridisch en economisch gezien qua exploitatie waterdicht verantwoord is zodat niet het nageslacht met een duur projekt zal worden opgezadeld. Voorts stemde spr. in met de jachthavenplannen te Stad omdat hem was gebleken dat een slechts kleine minderheid daar uit eigen belang tegen is en 't leek hem een goede zaak een nieuw volkstuinen-complex te starten. PvdA: Rake klappen op gebied van soc. voorzieningen In 'zijn beschouwing namens de PvdA fractie moest dhr. A. Tiggelman met Spijt constateren dat er door de kortingen van de Overheid op de Rijksbijdrageregelin gen rake klappen vallen op het gebied van de sociale voorzieningen. Hij doelde o.a. op de bibliotheek, hetDiekhuus, de Welle: ....„als deze bezuinigingen al niet ten koste gaan van de personeelsbezetting zullen in ieder geval de bijdragen van de gebruikers en bezoekers verhoogd wor den", zo vreesde dhr. Tiggelman. Hij meende „op de vingers na te kunnen tellen" dat het aantal bezoekers en ge bruikers enorm terug zal lopen omdat men toch al behoorlijk gekort is op het inkomen en de kosten van het levensonderhoud daarenboven gestegen zijn. „Wat dit weer tot gevolg heeft voor de werkgelegenheid en de preventieve sociale zorg zien we met grote zorg tegemoet" verklaarde dhr. Tig gelman. „Hoge prioriteit" verklaarde hij te geven aan een goede, fimctionele acco modatie op Stad aan 't Haringvliet waar met name de Dorpsgroep dringend om ruimte verlegen zit De diverse begrotings hoofdstukken beschouwend verklaarde dhr. Tiggelman zijn fractie akkoord met de keuze voor een nieuw gemeentekantoor, niet een luxe-, wel een doelmatig gebouw, sprak hij zijn bezorgdheid uit over het te kleine contingent bouwvolume en ver klaarde hij zich voorstander van het uit voeren van de Jachthavenplannen te Stad aan 't Haringvliet Spr. ontkende de vrees van sommigen als zou het dan met de rust zijn gedaan. Daarentegen verwachtte hij van een jachthaven wel voordelen voor o.a. de middenstand, de kerken en de zwem- en surfliefhebbers. Ook heeft de PvdA fractie hoop op uitvoering van het recreatieplan „de Sta- ver", zodat Middelharnis als centrum gemeente zal beschikken over een slecht- weeraccomodatie. Na nog een aantal za ken te hebben becommentarieerd gaf dhr. Tiggelman zijn instemming weer over het feit dat de gem. belastingen niet meer dan matig-, en de Onroerend Goed belasting zelfs in 't geheel niet is verhoogd: „uit het overzicht van gemeentelijke belastingen en heffingen in het decembernummer van Konsumenten Kontakt blijkt dat het in Middelharnis nog best wonen is" stelde dhr. Tiggelman wat monter vast nadat hij eerder had moeten constateren dat het algemene beeld er niet vrolijker op ge worden is.... De politie te Middelharnis laat weten dat bij het groepsbureau aan de Hoflaan op zaterdag 21 januari een fietsenkijkdag zal worden gehouden. Met nadruk wordt vermeld dat dat de enige gelegenheid zal zijn voor eigenaren van vermiste fietsen en brommer(s) hun bezit na herkenning terug te krijgen. Na bovengenoemde datum wordt de voorraad afgevoerd. DIERENBESCHERMING Aan komen lopen oranje/wit poesje, plm. Vi jaar. Inl. fam. Schaaf, Marijke- laan 5, Dirksland, tel. 01877 - 2949. De bevolking van de gemeente Goede reede telde op 31 december 1983 10359 zielen, samengesteld uit 5212 mannen en 5147 vrouwen. Op 1 januari 1983 was het inwonertal 10267, tw. 5181 mannen en 5086 vrouwen. Er werden in 1983 91 jongens en 74 meisjes geboren. Er over leden 53 mannen en 41 vrouwen; het zgn. „geboorteoverschot" bedraagt over 1983 derhalve 38 mannen en 33 vrouwen. Wat de mannen betreft is het vestigings overschot negatief; min 7, wat de vrou wen betreft positief; 28 zodat het ves tigingsoverschot 21 bedraagt Ingezonden: Geachte redaktie, Langs deze weg wil ik C. van der Sluijs heel hartelijk bedanken voor het artikel over Ary Boogerman in het Eilanden- Nieuws van 30 december j.l. De levensloop van mijn broer werd goed weergegeven in het verhaal. Ook zijn persoonlijkheid werd volledig recht ge daan. Het was een prettige verrassing aan het eind van het jaar, om op die manier herinnerd te worden aan Ary, die ik in 1983 zo onverwacht moest missen. Het deed mij heel goed dat mijn broer nog zo herdacht werd. Nogmaals heel hartelijk dank, met vrien delijke groeten. N. van der Wekke-Boogerman Dirksland GEMEENTEBELANGEN: Profijtbeginsel toepassen; binnenpers. langer werken Bij een beschouwing op het beschikbaar krijgen van meer middelen durfde dhr. de Vries te denken aan het verkopen van eigendommen, het meer toepassen van het profijtbeginsel, het evt. vergroten van het gem. belastinggebied (met b.v. precario rechten en toeristenbelasting) en het toe passen van besparingen. Zo meende drs. de Vries dat de personeelslasten omlaag kunnen door voortaan het binnenperso- neel meer werk te laten verrichten gedu rende 40 uur per week, conform hun salarisschaal en niet zoals gebruikelijk is geworden met 37,5 uur te volstaan. „Er kan aldus direct op overuren worden bezuinigd" bezag dhr. de Vries; chefs en sous-chefs wilde hij overigens geheel van betaling van overuren uitsluiten! Ook ver klaarde hij steun te zullen verlenen aan een evt. voorstel op de vergoeding voor raadsleden te bezuinigen. De heer de Vries suggereerde ook de autotoelagen aan ambtenaren op declaratiebasis toe te kennen, studiefaciliteiten alleen maar toe te kennen naar dienstbelang, ook de tele foonkostenvergoeding te baseren op de claratiebasis en.... voor het verstrekken van koffie en thee aan ambtenaren ter secretarie voortaan een vergoeding te vra gen. Denkend over het toepassen van het profijtbeginsel meende drs. de Vries ook dat voorrijgeld kan worden gevraagd voor het waarschuwen van de brandweer an ders dan bij brand of ongeval. Trouwens meende hij dat het aantal blusploegen tot vier kan worden teruggebracht en wellicht kan z. i. ook de versterkte avondverlichting worden afgeschaft als duidelijk is dat de verkeersveiligheid daardoor niet zou af nemen. Voorts liet dhr. de Vries zijn aan dacht gaan over de ruimtelijke ontwikke ling, tecreatie en het milieu, bij de laatste vaststellend dat de bestrijding van de economische crisis niet mag leiden tot het doen van concessies aan het milieu. Ook maakte drs. de Vries zijn mening kenbaar over het hoofdstuk Sociale Zorg waarbij hij o.a. dacht aan het opzetten van werk gelegenheidsprojecten en het begeleiden van werklozen. Spr. wilde ook voorrang geven aan voorzieningen die gericht zijn op mensen die het door persoonlijke om standigheden erg moeilijk hebben of krij gen. Voor 1984 hoopte hij opnieuw op aller inzet zodat kan worden gezegd dat Middelharnis, waar het gaat om het ver mogen om aan de veelheid van eisen te voldoen, met gemak de toets der kritiek zal kunnen doorstaan". 70 tot 80% van de Europese bevolking is redelijk tevreden met zijn naaste om geving en houdt zich serieus bezig met nationale of planetaire milieuvraagstuk ken. Iedereen is het erover eens dat het milieu beschermd moet worden zelfs als dit grote financiële offers vraagt en ten koste gaat van de economische groei. Dat zijn een paar van de resultaten uit de eerste opiniepeiling van de Commissie van de Europese Gemeenschappen, ge titeld „De Europeanen en hun milieu". Zo'n 45% van de 9700 ondervraagde Europeanen verklaarde geen klachten te hebben over zijn plaatselijke milieu. An deren klagen over de achteruitgang van het natuurschoon (12%), lawaai (11%), luchtvervuiling(9%), gebrek aan groen en verdwijning van goede cultuurgronden (8%) en de zuiverheid van het drinkwater (7%). Eén factor speelt een belangrijke rol bij de antwoorden: het type woning van de ondervraagde. 61% van de ondervraag den die op het platteland woont en 42% woonachtig in kleine steden zegt niet ge confronteerd te worden met milieuvervui ling. Dit geldt ookvoor66% van de onder vraagde personen die in een afgelegen boerderij of huis woont en meer dan 50% van de bewoners van een vrijstaand of half-vrijstaand huis. Waimeer we ons naar de grote steden verplaatsen, komt hier echter verandering in. Slechts 28% van de stedelingen is tevreden en 22 a 25% van de bewoners van appartementen in een flatgebouw van 11 tot en met 50 appar tementen heeft niets te klagen. De Denen, Ieren, Britten en Neder landers komen boven het Europese ge middelde uit Ze zijn relatief gezien te- vredener met hun dagelijks milieu dan de MIDDELHARNIS Particulieren langs wier woning een ge meentelijke groenstrook ligt zullen in 1984 meer dan ooit in aanmerking kunnen komen om dat stukje gemeenschapsgroen zelf te onderhouden. Wanneer ze daartoe een verzoek indienen zullen B en W daarop zoveel mogelijk positief reageren. In Sommelsdijk-Zuid wordt momenteel een inventarisatie gemaakt en zal het ini tiatief zelfs van de gemeente uitgaaa Onderhoud van het groen door particu lieren is voor de gemeente voordelig en zal de particulier plezier kunnen doen. „Een stukje voldoening en levensgeluk vlakbij de deur", zo propageert weth. Jacobs. Italianen, Duitsers, Grieken en Belgen. In Luxemburg klaagt men vooral over de luchtvervuiling en de achteruitgang van het natuurschoon. In Frankrijk worden met name het verdwijnen van goede cul tuurgronden en de aftakeling van de na tuur naar voren gebracht. Bijna alle Europeanen maken zich zor gen over nationale of planetaire milieu vraagstukken. Slechts één op de tien Euro peanen laat deze vraagstukken geheel koud. Milieuvervuiling die bijna iedereen zorgen baart, is de schade die wordt toe gebracht aan zeefauna en stranden door ongelukken of lozingen van olietankers en de wijze waarop afVal van de chemische industrie en kernafval wordt verwijderd. Onderaan de lijst komen luchtvervuiling en de gevaren van klimaatverwisseling als gevolg van koolzuurgas dat in de atmos feer vrijkomt van zaterdag 7 januari tot maandag 9 januari 1984 ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijlc: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter v.d. Peppel, tel. 01870-2117. Dokter v.d. Peppel is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur hebben dienst de doktoren Huisman en v. d. Doel, tel. 01877 - 1412, b.g.g. 1752. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 18.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter P. J. Bulthuis, tel. 01879 - 1367. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter G. C. A. M. van Hattem, tel. 01874 - 1259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van zaterdagmorgen 9.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter P. J. H. Kramers, tel. 01873 - 1201. APOTHEEK „MENHEERSE" J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.00 tot 12.00 uur en 17.00 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.30 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. In overige uren via tel. of dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts v.d. Houwen, tel. 01870 - 3313 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874 - 2441 L. Tjebbes, Middelharnis, tel. 01870 - 2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. 01870-2897. WUKVERPLEEGSTERS Ouddorp - Goedereede - Stellendam - Melissant: Dienst heeft zr. G. Holster, tel. 01879 - 2593. Middelharnis - Sommelsdük: van vrijdagavond 6.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur heeft dienst zr. J. Melis sant, tel. 01870 - 4980, b.g.g. 2422. Nieuwe Tonge - Oude Tonge - Herkingen - Dirksland: van vrijdagavond 18.00 uur tot maandag morgen 8.00 uur heeft dienst zr. Z. Vijf- huizen, tel. 01874 - 2583. Achthuizen - Den Bommel - Stad aan 't Haringvliet - Ooltgensplaat: Dienst heeft zr. J Geelhoed, tel. 01871 - 2193. HULP MAATSCHAPPELIJK WERK „Goeree - Overflakkee" SPREEKUREN OUDE TONGE: Julianastraat 9, 01874 - 1515. ma, di, wo, do, vr. van 9.00 -10.00 uur, ma, WO, vr. van 12.30 - 13.00 uur. MELIS SANT: Plein 1, 01877 - 1592. ma, di, wo, do, vr. van 9.00 -10.00 uur. OUDDORP: Molentienden 6, 01878 - 1810. ma, di, wo, do, vr. van 9.00 -10.00 uur; SOMMELSDIJK: St. Joris Do«l- straat 32, 01870 - 5305. ma, di, wo, do, vr. 9.00 - 10.00 uur. WEEKENDDIENST in geestelijke of sociale nood: Gelieve in het weekend 01874 - 1515 te bellen, u hoort dan via de bandrecorder welke maatschappelijk werker weekenddienst heeft Stichting KRAAMCENTRUM Goeree - Overflakkee Telefoon 01883-10 000 Stichting Gezinsverzorging „DIRKSLAND" MELIS SANT: Plein 1, 01877 - 2478. Spreekuur: Maandag t/m vrijdag 8.00 - 9.30 uur. DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00 -17.00 uur in het dienstencentnun. Ontspanningsvereniging voor alleenstaanden „ONDER ONS" telefoon 01870 - 4399 en 01870 - 5404 ONGEWENST ZWANGER Bel voor hulp aan moeder en kind 01873- 1968 of033-620244 Ned. M.S. Stichting afd. Goeree Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel.01879- 1815 Glas wordt minder breek baar Indien het nieuwe glas In koud water wordt gelegd en daarna verhit wordt tot koken, dan een half uur koken en het glaswerk In het zelfde water koud laten worden. Dik glas springt op elke ge wenste plaats af, wanneer u een, in terpentijn gedrenkte draad over 't glas spant, deze draad laat branden het het glas besprenkelt met water. Groen geworden betonnen tegels kunt u schoonmaken met zoutzuur. Denk om de ogen! Heetheid kunt u verhelpen door het inademen van de damp van kokend water. Met een in spiritu* gedrenkt watje kunt u foto's schoon maken. Al* u met een vinger op de u aangeboden vis druk en de deuk blijft erin, dan is de vis oud. Een bloedvlek op papier verdwijnt door aantippen met chloorwater. Gooi uw oude vilthoed niet weg, maar maak er schoen zooitjes van; ze zijn warm en sterk. Een goede mottenval maakt u van een kartonnen doos met deksel. In de kanten van de doos enige gaa^es snijden (ongeveer 2 bij 3 cm). Als lokmiddel stof res ten van zuivere wol gebrui ken, waarop de motten af komen. Gebeitst houtwerk kunt u zelf opknappen door de was er af te halen met water, waarin een scheut ammo nia. Is het hout droog, dan beitsen met wasbeits in de goede kleur. Men moet snel werken om geen strepen te krijgen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 2