CIJFERS: Reconstructie „d'n Diek" te Middelhamis verloopt volgens schema Raad Middelhamis steeds gevoeiiger voor toepassing profijtbeginsel Trim-wedloop te Oude Tonge fed Visser Emgo maakte bestek-klaar plan voor kabel t.v. in MIddelbarnIs Garage KNÖPS B.V. H^s Ook mogelijkheden voor het hele eiland Oude en nieuwe kampioen concerteren Citroen- Hesselink Begroting sluitend: Ambtenaren langer werken en koffie vooreigen rekening? AUTO-SCHADE Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee VRUDAG 6 JANUARI 1984 No. POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Kek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Hoofdartikel: Onder de nieuwjaarspost waren veel nieuwjaarswensen. We kregen er ook een van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Het aardige van dat kaartje was dat het naast de wensen voor een voorspoedig 1984 reeds een terugblik kon geven op 1983, uiteraard in globale cijfers en vol gens de toestand van midden november. De cijfers spraken temeer omdat de pro centuele veranderingen t.o.v. 1980 en 1982 ook waren opgenomen. Het is dus mogelijk aan de hand van dit kaartje een stukje ontwikkeling van ons land te leren kennen. Eerst dachten we dat een ver gelijking tussen 1980 en 1983 niet zinvol zou zijn, wat is er nu veranderd in die tijd? Dat blijkt heel veel te zijn, verontrustend veel. En juist over die verontrustende cijfers willen we aan het begin van het jaar onzes Heeren 1984 schrijven. Bevolking Eerst enkele gegevens over de bevolking. Het aantal levend geboren kinderen be droeg 169.000, waarvan 12.000 buiten het huwelijk werden geboren. Dit laatste is 14% meer dan in 1982 en 56% meer dan in 1980. Er werden 80.000 huwe lijken gesloten, 12% minder dan in 1980. Er werden in 1982 87.000 huwelijken ontbonden, waarvan 56.000 door over lijden en 31.000 door echtscheiding. Zo was het aantal echtscheidingsgevallen in 1982 al 20% hoger dan in 1980. Zomaar wat getallen die aangeven wat de waar dering van het huwelijk is, hoe het wordt uitgehold. Tevens cijfers die bij de lezer de vraag op (moeten) roepen of onze visie op het huwelijk nog voluit Bijbels is, of onze huwelijken „model" staan, of ze levende brieven zijn. Of gaan wij er ook makke lijker over denken? Dat kan toch niet! Arbeid Onder arbeid, lonen, sociale zekerheid, is nog meer te lezen. De beroepsbevol king nam t.o.v. 1980 toe met 9%. Bij de mannen een toename van 4, bij de vrou wen van 19%. Natuurlijk is zo'n laatste cijfer niet los te zien van de cijfers over het huwelijk. De toenanie van de werkloosheid was in drie jaar desastreus. Dat wiste e al, maar de kille cijfers drukken het nog eens extra uit. Een toename vergeleken met 1980 van 145%. Bij de mannen is dat getal 161, bij vrouwen 115 en bij jeugdigen t/m 24 jaar 150%. Mede daardoor, nam het aantal uitkeringontvangenden in drie jaar met 172% toe. Is het een wonder dat onze verzorgingsstaat in zijn voegen kraakt? Onder „financiën" staat vermeld dat we per hoofd van de bevolking 6.800, belasting betaalden. ledere Nederlander torst daarnaast een schuld van 16700,- Tot slot nog een getal wat onder „Open bare Orde en Veiligheid" vermeld wordt. Het aantal misdrijven dat ter kennis kwam aan de politie was 38% hoger dan in 1980. Het ophelderingspercentage ligt daaren tegen 11% lager. We hoeven bij alle cijfers geen commen taar te geven, ze tekenen de ontwikkeling van ons land duidelijk. Natuurlijk is het een ietwat vertekend beeld dat hierboven gegeven wordt. Er staan n.l. ook positieve ontwikkelingen op het kaartje. We kozen er echter een paar uit die wat te maken hebben met de etische of, als dat duide lijker is, met de levensbeschouwelijke koers die ons volk kiest. Daarnaast gaven we de cijferï die sociaal het meest in grijpen in het volksleven. Je kunt niet alles op één kaartje verwachten. Toch vinden we het kenmerkend dat het kennelijk sta tistisch wel interessant is om mee te delen hoeveel mensen er T.V. hebben of een telefoonaansluiting, maar dat het niet no dig is om aan te geven hoe het met de godsdienst van de Nederlanders gesteld is. En dat is kenmerkend. We zullen steeds meer ervaren dat de kerk, de religie uit het openbare leven zal worden ge weerd. Dat wordt naar het persoonlijk leven verwezen, naarde „binnenkamer". Wij trekken verder geen conclusies uit het cijfermateriaal; de lezer mag het zelf doen. We hopen dat ze u persoonlijk aanspreken, u dwingen tot gebed voor land en volk, voor het gezin, voor uzelf Gezegend 1^*04. Met de kop van Noord Holland zijn ook de Zeeuwse en de Zuidhollandse eilanden nog „witte" gebieden op het CAI gebied, maar als het aan de Emgo ligt kan daar gauw genoeg verandering in komen. De afkorting CAI staat voor Centrale Antenne Installatie en heeft derhalve betrekking op de ontvangst van TV en radio signalen van soms ver af gelegen zenders. Een CAI op Goeree Overflakkee zou de mogelijkheid bieden tot de ongestoorde ont vangst van 8 TV kanalen, waaronder twee Duitse en een Franse en een dertiental radiozenders. De Emgo heeft bij de B en W's van de eilandelyke gemeenten een rapport gedeponeerd waarin de mogelijk heden mét het daarbij behorend kostenplaatje worden vermeld. De zorg voor kabel tv. en -radio lijkt wat vreemd aan die van een energie maatschappij als de Emgo is maar is er veel dat voor die combinatie pleit De Emgo heeft mensen en materiaal voor aanleg en onderhoud, een storingsdienst en incasso-mogelijkheden, terwijl de Gemeenten via hun vertegenwoordiging in het bestuur van de Emgo bestuurlijke invloed uit kunnen oefenen. Landelijk gezien zijn de kabelnetten voor meer dan de helft door de Nutsbedrijven aangelegd en worden ze ook door deze bedrijven beheerd. Trouwens, al sinds 1980 houdt de Emgo zich met de voorbereidingen bezig. In dat jaar, in de augustusmaand cirkelde er in opdracht van de Emgo een helicopter boven Goeree Overflakkee om een signaalsterktemeting te verrichten. Het resultaat van het onderzoek was niet bijster positief en met de bevindingen werd in de daarop gevolgde jaren niets meer gedaan totdat de idee in september 1982 weer werd aangezwengeld, opnieuw door stemmen uit het gemeentebestuur van Oostflakkee. Voor de Emgo een signaal om nu dieper in de materie te duiken en de mogelijkheden tot in detail voor te leggen. Zó ver is de Emgo gegaan dat voor groot Middelhamis inclusief Stad, Nieuwe Tonge en Sommelsdijk een bestekklaar plan werd ontworpen. De calculatie is ervan uitgegaan dat bij elk perceel een kabel zou komen zonder de verplichting overigens om die in te voeren. Bij hen die geen aansluiting wensen blijft de kabel derhalve buiten de deur. Er zou in groot Middelhamis 455,5 kilometer kabel worden verwerkt en 112,5 kilometer sleuf moeten worden gegraven. De kosten worden begroot op 5,5 miljoen wat per aansluiting neerkomt op/ 945wanneer zo'n tachtig procent tot aansluiting overgaat. Over heel Goeree Overflakkee gerekend zal een aansluiting 1019,kosten bij welk bedrag de koppelkabels tussen de diverse woonkemen zijn berekend. Er zal ook een duidelijke afbakening van gebieden moeten worden gemaakt waar wél en geen aansluitmogelijkheden zijn. Centraal op het eiland zal t.b.v. de CAI één ca zestig meter hoge mast moeten worden geplaatst. De kosten van aanleg en exploitatie worden bij de gebruikers ervan via een abonnementsgeld verhaald. Bij een aansluitdichtheid van 80% zal het abonne mentsgeld zich in de orde van grootte van 17,per maand verhouden. Dat het al of niet doorgaan van een CAI op het eiland een zaak van de gemeentebesturen is komt voort uit de regel dat de PTT aan de gemeenten een machtiging verleent waama de gemeente beslissen wie van de machtiging gebruik kunnen maken. De gemeenten zullen uiteraard ook de verantwoordelijken zijn voor de geldleningen die de Emgo bij het doorgaan van de plannen zal moeten afsluiten. Het rapport dateert al van vorig jaar september en het zal wellicht niet lang meer duren vooraleer de discussies in de gemeentebesturen op gang komen. In Nederland is 60% van de t.v. kijkers aangesloten op het kabelnet in België zelfs al 80%. RüMPrSMD RUMPTSTAD B.V. STELLENDAM Vanavond, vrijdag 6 januari zal in het Haegse Huus te Stellendam een nieuw jaarsconcert gegeven worden. De huidige landskampioen fanfare-orkest „De Hoop" en de meervoudige vroegere landskam pioen N.L.S. uit Klaaswaal zullen dit verzorgen. Tevens zal de pas opgerichte blokfluitgroep van „De Hoop" voor het eerst optreden. Op het programma staat voor de Hoop o.a. de Slavische rapsodie van Friedeman en Music van John Miles; voor N.L.S.: Joumey into nowhere en Jamsession van Harry van Heugter, een compositie met dixielandband en harmonie-orkest; door de blokfluitgroep zullen enkele liedjes gespeeld en gezongen worden zoals, het maanliedje, Mieke hou je vast enz. Een concert met diverse klankkleuren van goede kwaliteit moet voor u vol doende zijn dit concert bij te wonen. De Hoop zal u graag voor 20.00 uur ont vangen. Dirksland, 01877 - 1357 ;- "»^- /■'^-;%'/'~4'3ilF^ïifi6^^ OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 In Middelhamis vinden de reconstructiewerkzaamheden van het Winkelcentrum „d'n Diek" een goede voortgang. De werkzaamheden verlopen precies volgens de planning, dank zij ook het feit dat zich nog geen onwerkbare dagen hebben voorgedaan. Het is de bedoeling om het gigantische karwei in het begin van de Meimaand, op de dan te houden 3e Havendag gereed te hebben. Gebruik makend van de schoolvakanties en daarmee de afwezigheid van de schooljeugd wordt momenteel het schoolplein van de O.L. School aan het Beneden Zandpad verfraaid. Zoals wellicht bekend komt er een nieuwe O.L. School waama het oude gebouw aan het Zandpad waarschijnlijk het nieuwe onderkomen voor het Diekhuus wordt. Het „school"plein vóór het gebouw kan dan worden benut voor een veelheid van aktiviteiten op cultureel gebied. Langs het talud van het B oven Zandpad wordt van betonelementen een tribune gebouwd van waaraf het publiek een goede uitzicht heeft over het plein. In een zevental Algemene Beschouwingen hebben de 7 fracties uit Middelhamis' gemeenteraad gisteren soms kritisch antwoord gegeven op de visie van het College voor het inmiddels ingetreden begrotingsjaar. In hun „nota van toelichting" op de begroting wijst het College op het afnemen van de financiële middelen vnl. ook doordat de Rijksuitkeringen worden verminderd en het is niet daarin dat de raad verandering zou kunnen brengen. Wél over het te voeren beleid werd heel genuanceerd gedacht; met de bemerking dat wegen dienen te worden gezocht om het voorzieningenniveau te handhaven en zo mogelijk nog enigszins uit te bouwen, liet het College daartoe dan ook alle ruimte. Door gebruik te maken van een bedrag van 366.000,uit de saldi reserve kon de begroting sluitend worden gemaakt en een Post Onvoorziene van 422.900,worden gereserveerd. Aan de hand van een aantal bezuini gingen laten B en W weten dat ernst wordt gemaakt met de inhoud van de Ombui gingsnota 1983; de genomen maatregelen hebben op de begroting 1984 dan ook het gewenste bezuinigingseffect Voorts zal emaar gestreefd worden alle in-efficiency weg te nemen en zich toe te leggen op doelmatigheidsbevorderende maatrege len. Uit de beschouwingen waamit we i.v.m. de veelheid slechts wat grepen kunnen doen bleek hoezeer ook de raadsleden zich daarin hebben verdiept. Zo kwam de fractie Hoogzand met het voorstel de zwembadplannen waarmee het College zich „in een vlaag van be- stuursdrift" had beziggehouden maar voor een vijftal jaren uit te stellen en van de daarvoor aanwezige reserve a 2,46 miljoen één miljoen te gebmiken voor de bouw van een nieuw gemeentehuis, welke bouw door de fractie Hoogzand volledig verantwoord wordt genoemd. Voor de huisvesting van de gemeentelijke diensten verkiest de fractie Hoogzand een nieuwe huisvesting aan de Kon. Julianaweg op de plaats van het thans leegstaande stations gebouw. Wat gram deed dhr. Hoogzand over de z.i. geringe belangstelling van het College voor Sommelsdijk nu het rapport, door de Middenstand gelanceerd ter verbetering van het Sommelsdijkse winkelgebied door het College kennelijk „op ijs" is gezet. Voor al uw LANGEWEG 113 TEL. 01870-2222 en REPARATIE van gelaagde autoruiten MIDDELHARNIS 1 „Het is onjuist de initiatieven die door deze groep, die kan zorgen voor werk gelegenheid en instandhouding van het voorzieningenniveau, in een bureaulade te stoppen!" vermaande dhr. Hoogzand het College. Met temeer verbazing zette hij zich aftegen de mening van het College dat de Jachthaven bij Stad, met zegge en schrijven één stmcturele arbeidsplaats, groter zou moeten worden dan in het concept-plan Haringvliet wordt aangege ven. Hij liet het College dan ook weten een jachthaven van enige omvang liever ge realiseerd te zien in de buitenhaven van Middelhamis, een z.i. voor ieder aan vaardbare locatie. De a.s. exploitant van de Stadse haven zou voor de exploitatie van een jachthaven op het Havenhoofd kandidaat kurmen zijn. Dhr. Hoogzand sprak voorts zijn zorg uit over de woningbouw in de kleine kernen, maande de omwonenden zich niet te veel te ergeren aan uit hun omgeving vroeg vertrekkende vrachtwagen omdat de chauffeurs niet voor hun plezier-, maar voor hun boterham bezig zijn, maakte nog duidelijk het wat kwalijk te vinden dat de Provincie kennelijk voorkeur geeft aan de aanleg van recreatieve dan gewone-, voor de schooljeugd veilige fietspaden om ten slotte zijn licht te laten schijnen over de belasting-paragraaf en de subsidies waar bij hij aantekende dat onkerkelijke ver enigingen veel meer ontvangen dan kerke lijke verenigingen welke laatsten op eigen kosten verenigingsgebouwen bouwen en exploiteren. Binnen de burgerij van Mid delhamis leeft volgens dhr. Hoogzand het verlangen naar een echt verenigings gebouw voor de gehele bevolking. Hij besloot zijn beschouwing met een waarschuwing tegen al te drastische be zuinigingen zeker wanneer het onderhoud van gebouwen daarmee in gevaar komt. Vervolg zie pagina 2, Ie kolom RENAULT-dealer l voor Verkoop -I- Service 01871-1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Morgen, zaterdag 7 januari organiseert de Tennisvereniging „Het Westrak" we derom de zo langzamerhand traditionele trim-wedloop. Inschrijven vanaf 13.00 uur in het clubgebouw van „Het West rak". Het inschrijfgeld bedraagt 2,50 voor jongeren t/m 13 jaar en 5,00 voor de ouderen. De afstanden en starttijden zijn: meisjes t/m 13 jaar3500 m. start 13.45 uur jongens t/m 13 jaar4500 m. start 13.45 uur dames3500 m. start 14.00 uur heren7500 m. start 14.00 uur Loopt u niet mee, kom dan de atleten aanmoedigen. Na afloop van de prijsuitreiking is er een gratis verloting onder de aanwezigen. PEUGEOT TALBOT Autobedrijf -gazonmaaiers HONDA - generatoren -pompen-frezen CROWN - luchtkussenmaaier KARCHER -hogedrukreinigers KONGSKILDE -luchtverhltters L.V. Poldersèdijkla Stad aan het Haringvliet Tel. 01871-1202 ^^^^^M^^iÊfy^0$^^'^''':^'^lr' BI IS a Q^C3 a e3 *^l^l^l^l^.ln^.^lf.l^l^;f.i^4.l^)^4.l^.;l^l^l^.J^.l^.l^.^^0^ /- A M <- Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1