EIUVtlDEn-niEUWS Bar slechte lente Een van de warmste zomers NIEUWEJAARS-WENSCH I Tot 30% minder luchtweerstand en meer bergruimte Concertserie Oud papier, lorren en kleding voor de zending Weerkundig jaaroverzicht Het weer in 1983: Uit de historie: l KERSTKAARTEN Jeugd Rode Kruis voor eigen inwoners Programma Intermezzo Resultaat vruchtbare samenwerking Kip Caravans en TH Twente Belichting steeds verfijnder Smalfllm op video Nieuwe dia-projector Trekkingslijst feestaktle 285681 stichting Kerkconcerten Postduivententoonstelling Uw foto in boek 4e blad VRUDAG 6 JANUARI 1984 No. 5259 Het weer in 1983 heeft enkele extreme bijzonderheden opgeleverd met als gevolg dat enkele records werden gebroken. Nim mer, zover de waarnemingen reiken, was het voorjaar zo nat In deze eeuw was juli de warmste maand en er was in mei in De Bilt nimmer zo weinig zonneschijn ge registreerd. Het water in onze grote ri vieren heeft in deze eeuw nog nooit zo laat (in de zomer) en zo hoog van dijk tot dijk gestaan, zoals begin junu. De zomer be hoorde tot de drie warmste van deze eeuw met 1947 en 1976, en op zondag 27 november daalde de barometer in De Bilt tot 962 mb, een stand die vanaf het begin van de waarnemingen niet zo laag was geweest. Winter vrij zacht De winter maakte weinig indruk. Alleen in februari even een periode met vorst, met op 17 februari in Leeuwarden-12 graden; de laagste temperatuur. In die maand werd nog even geschaatst. Opmerkelijk was de stormdepressie van 1 februari die langs de kust van Noord-Holland enkele orkaanstoten boven 140 km per uur op leverde. Bij grote afwijking volgde daarna: Record natte lente De grootste bijzonderheid gaf het voor jaar: alle drie de lentemaanden waren te nat, met name april en mei. Daardoor kwam het landgemiddelde op bijna 300 mm en dat was in geen 130 jaar voor gekomen. Op enkele plaatsen in Drenthe werd zelfs de 400 mm overschreden. Eind mei konden vele landbouwers nog geen aardappel in de grond krijgen. Een gevolg van de vele depressies was ook dat de meimaand in De Bilt met 104 uren normaal 202 uren zon nog nooit zo somber was verlopen. Zelf konden wij tot 1 juni drie dagen in het voorjaar even buiten in de zon zitten. Het landge middelde van de meiregen: 125 mm, was ook een record. Warme, droge zomer Op de laatste meidag werd het plotseling zonnig en zie: juni stond op de kalender of de zomer begon. Niemand zou daar in nog durven geloven, een zomer die na 1947 en 1976 de warmste van deze eeuw zou worden. De gemiddelde temperatuur van juli was zelfs de hoogste van de laatste 100 jaar. Op 17 juli werd te Venlo een maximum van 35 graden bereikt. Bij dit alles heel weinig regen. In juli in B ameveld en Zand- voort slechts 3 mm. In de drie zomermaanden waren er en kele gebieden in Noord-Holland en in Groningen met totaal 50 a 60 mm regen, hetgeen in geen 200 jaar was gemeten, zo weinig. Niet alleen bij ons hitte. In Zuid Duitsland een maximum van 40 graden, zo ook in Bern (Zwitserland) en Florence een maximum van 42 graden. Enkele' vakantiegangers vroegen zelfs of er ook nog ergens wat koelere plekken waren te vinden. Zowel de korte storm op Hemel vaartsdag 12 mei, als de windhoos van 17 juli in Limburg eiste enkele mensenlevens. Herfst gunstig September bleef koel en vrij nat, waar door er meer gras gmg groeien dan in de zomermaanden. Oktober deed het goed. Stormweer alleen op 3 september, 16 oktober en zondag 27 november, toen over de zuidelijke helft van ons land winden van orkaankracht werden ge meten. Eenjaar dat gemiddeld 1 graad warmer verliep dan normaal, iets meer zon gaf dan normaal en gemiddeld over het hele land 88 mm regen meer dan normaal. Winter en herfst dichtbij normaal, terwijl de bar van den Lantaarnaansteker, opgedragen aan de Edel h Achtbare Heeren Burgemeester, Leden van den Ge- meenteraad. Predikant, Kerkeraad, Schoolmeesters, Ontvangers en verdere Burgerij van DIRKSLAND, bij den ingang van het jaar 1855. f o-o-o-O-o-o-o Wanneer de najaars-storm naar alle oorden giert. Allengs de lange nacht ons huid in akelig duister. Het kille jaarsaisoen het veldtapijt ontsiert, En ons aan 's hemels boog de maan onttrekt haar luister; Als 't heuglijk licht des daags, in 't avondbarend west Zich aan ons oog onttrekt, mijn waarde dorpelingen. De rekkende avondstond haar duistren zetel vest, Ontsteek ik U het licht, in vale schemeringen, 't Geen door u straten gloort tot hulpe voor 't gezigt. Duldt dan dat ik u als voordezen weer ontmoete Op de eerste dag van 't jaar, en in dit tijdsgewrigt, U met een zegenwensch blijmoedig kom begroeten. God die in onzen dood geen welbehagen had. Ons in lankmoedigheid heeft in zijn arm gedragen, Hij zij uw leidsman op uw overig levenspad. Hij rekke, ja nog lang u dierbre levensdagen. Zijn zegenende hand, die alles laafd en voedt, In Zijn barmhartigheid, deet steeds uw schedel drukken. Uw heil wordt nooit gestoord door wrange tegenspoed, 't Geen immer wenschlijk is moet duurzaam U gelukken. Dat op uw levensweg deez' zon U steeds beschijn', Gods dierbren zegen ruste op al uw huisgenooten. Zijn zegenende hand strekt over hen zich uit. Die in den cirkel van uw maagschap zijn besloten. En moet gij menigwerf, ('t geen God verhoeden moet) Op 's levens kronkelpaan met wreede rampen strijden. Hij zij dan nog uw troost in al uw tegenspoed En onderschraag' Hij U in al uw bitter lijden. Maar 'k wensch niet slechts een heil dat eenmaal ons begeeft, 't Geen slechts betrekking heeft op de ondermaansche dingen. En aan den rand des grafs voor elk haar eindpaal heeft. Neen 'k wil op dezen dag U hooger heilwensch zingen. God doe om Jezus wil u streven naar 't genot Dat nimmermeer vergaat wat ook de tijd moog sloopen. Hij doe u deelen in het zegenrijkste lot Waarop de Godsvriend steeds mag in dit leven hoopen. Hij doet u door 't geloof in Jezus Zijnen zoon, Het oog steeds vesten op een hooger goed dan de aarde. Met blijdschap wandelen op 't pad van Zijn geboon, En jagen naar dien schat van eindelooze waarde. Dit worde uw aller deel terwijl gij grafwaards neigt. Voorbeeldeloos uw tijd en dagen heenen snellen. Ja leef eens eindeloos waar geen dood zijn sijze dreigt. Waar men geen jaren teld, geen bittre rampen kwellen. Vrij vliede dan de tijd op adelaars pennen voort. Uit de aard ontkerkerd, van uw loopbaan afgetreden. Door Jezus bloed verlost, geniet ge eens ongestoord Een storelooze vreugd, in 't rijk der zaligheden. Dit is de welmeenende wensch van A. LANOOI OOLTGENSPLAAT-DEN BOMMEL ACHTHUIZEN Het Jeugd Rode Kruis van de afdeling Ooltgensplaat e.o. is al vele jaren aktief met het vervaardigen van kerstkaarten, die vroeger via het hoofdbestuur onder de bejaarden in landelijk verband worden rondgestuurd. De laatste twee jaar ging de jeugd naar Zierikzee waar men in het Bejaardentehuis „Borredamme" de kaar ten zelf rond bracht. Vorig jaar besloot de leiding om de kaarten nu met kerst in de eigen gemeente Ooltgensplaat, Achthui- zen, Den Bommel e.o. aan de bejaarden toe te zenden. Wat ook is gebeurd. Door de 5e en 6e klassers van de Lagere Scholen in bovengenoemde dorpen wer den 150 kaarten getekend en van een ver haaltje voorzien. Van de Stichting Bejaar denzorg „Oostflakkee" kreeg men de adressen en door de dames van de leiding werden de kaarten bij de bejaarden vanaf 79 jaar bezorgd. De reacties bleven niet uit. Vele kinderen kregen een berichtje terug, waaruit blijkt dat deze vorm van medeleven met de oudere inwoners zeer op prijs werd gesteld. Voor het plaatselijke Jeugd Rode Kruiswerk mogelijk een goe de aanleiding om op deze manier hier mede in het vervolg verder te gaan. slechte lente en de droge, warme zomer beide de schaal weer wat in evenwicht wisten te brengen. Een jaar dat voor de landbouw minder gunstig verliep dan voor de vakantie gangers die een zomer kregen om zich nog enige tijd te heugen. MIDDELHARNIS Morgen wordt de volleybalcompetitie, na een korte win terstop, weer hervat. Intermezzo uit Mid- delhamis begint in het nieuwe jaar met thuiswedstrijden. Deze dag wordt een Intermezzo-Spivo confrontatie. Want tien van de achttien ploegen zullen mor gen aantreden tegen de volleyballers uit Spijkenisse. In de gratis toegankelijke Olympiahal worden de volgende wed strijden gespeeld: 14.00 uur: Jongens Dl - DDL 2 14.00 uur: Jongens D2 - Sparta/H 14.00 uur: Meisjes D - Sparta/H 2 14.45 uur: Jongens C - Sparta/H c 14.45 uur: Meisjes A2 - Kangoeroes 14.45 uur: Meisjes Cl-Kangoeroes2 15.45 uur: Jongens B - Spivo b 15.45 uur: Meisjes Al - Spivo 15.45 uur: Jongens A - Spivo 16.00 uur: Heren 4 - Spivo 3 17.15 uur: Heren 5 - Spivo 4 17.15 uur: Dames 2 - Spivo Korte fotonieuwtjes: Fotograferen wordt steeds gemakkelij ker en fotocamera's steeds verfijnder. Neem bijvoorbeeld de belichting die wordt bepaald aan de hand van de belich tingstijd en de grootte van de lensopening. Een losse belichtingsmeter geeft daarvoor aanwijzingen en daarop wordt de camera afgesteld. Een stap verder is de half of geheel automatische belichtingsregeling die in de camera is opgenomen. Weer een stap verder is de mogelijk waarbij langs elektronische weg het licht wordt ge meten, niet als totaal maar op vijf „meet punten". Daardoor wordt een gemiddelde lichtsterkte verkregen die een beter resul taat oplevert. De nieuwste camera's geven de keus uit verschillende methoden: ge heel geprogrammeerd, met sluitertijd voorkeuze, met diafragma-voorkeuze, vol ledig met de hand of aangepast aan de snelle opnamen die met een motordrive kunnen worden gemaakt. OUDDORP Morgen, D.V. zaterdag 7 januari hopen wij weer bovenstaande waren op te halen. Alles wat u hebt voor de zending wilt u dat voor half negen aan de weg zetten, waar u het huisvuil neerzet. Wel even een kaartje eraan „Kleding" of „Lorren". Wie mee wilt helpen is ook weer in dit nieuwe jaar van harte welkom. Langs deze weg willen wij u dank zeggen voor het medeleven, sparen en ophalen van het vorige jaar. Toen heeft u maar liefst 176 ton papier en 6 ton lorren opgespaard en dit heeft een bedrag van 13.750,opgebracht. Wilt u zo doorgaan in 1984 en zo de zending helpen met oud papier en lorren die anders toch met de vuilnisman meegaan. U ziet dat wat u anders weggooit, en nu opspaart nog goed is voor een heel mooi bedrag in eenjaar! Wij rekenen weer op uw hulp. Opbrengst decembermaand: Oud papier900,00 Lorren60,00 Verkopen50,00 Jeugdvereniging328,25 Gift12,50 Totaal1350,75 Ook hiervoor onze hartelijke dank. P.S.: Zendingsvrienden, die gewend wa ren een G.Z.B, kalender met schild en of in boekvorm te kopen op de jaarlijkse zendingsavond kunnen deze alsnog af halen bij boekhandel C. van Koppen, Hoenderdijk 19. De Zendingscommissie Deze foto's tonen de nieuwe Grey Line (links boven) en Hy- Line (links onder) serie kampeerwagens, die Kip Caravans B. V. heeft ontwikkeld in samenwerking met de TH Twente. Zoals vooral de bovenste foto's tonen, is de voorkant van de caravan afgerond en schuiner gemaakt Hierdoor wordt de luchtweerstand met maar liefst 30,8% gereduceerd, hetgeen een buitengewoon gunstige invloed heeft op wegligging en brandstofverbruik. In feite is de carrosserie óver de dissel heengebouwd. De disselbak is daardoor verdwenen, maarer ontstond extra bergruimte voor gasflessen, jerry cans etc. (foto rechts boven). Kip brengt tien uitvoeringen van deze nieuwe typen gestroomlijnde caravans op de markt. Een vruchtbare samenwerking tussen het bedrijfsleven (Kip Caravans) en de wetenschap (Technische Hogeschool Twente) hebben geleid tot een interes sante Nederlandse produkt-innovatie: ca ravans, waarvan de luchtweerstand maar liefst tot ruim 30% minder is (met de in de handel zijnde zogeheten „spoilers" heeft men nooit meer dan zo'n 10% weten te bereiken). Minder luchtweerstand bete kent in de praktijk soepeler, veiliger en zuiniger rijden. Bijkomend voordeel van het nieuwe model, waarvan begin januari 1984 tien uitvoeringen op de markt wor den gebracht, is bovendien dat door de nieuwe vorm en constructie extra berg ruimte is verkregen. De nieuwe kampeerwagens zijn door Kip Caravans te Hoogeveen ontwikkeld in samenwerking met de Vakgroep Warm te- en Stromingsleer van de Technische Mensen die een video-recorder bezitten kunnen hun smalfilms voordelig laten overschrijven op videoband. De prijs per meter ligt rond de 3,zodat bijvoor beeld met het overnemen van een vakantie film van tien minuten op beeldband een bedrag is gemoeid van ongeveer dertig gulden. Er is wel één beperking: er wordt minimaal een aantal minuten in rekening gebracht, ook als het om een korte film gaat. Goed advies: probeer door het com bineren van films in elk geval de minimum- tijd vol te krijgen. Uw fotohandelaar kun u informeren. De fabrikanten van dia-projectoren blij ven zoeken naar meer gemak en toepas singsmogelijkheden voor het bekijken en projecteren van dia's. Het nieuwste op dit gebied is een diaviewer waarop de dia's via een ingebouwd doorzichtscherm kun nen worden bekeken, gecombineerd met een projector die de dia's op een normaal huiskamerscherm zichtbaar maakt HELLEVOETSLUIS De 1. nr. 21. nr. 2. nr. 22. nr. 3. nr. 23. nr. 4. nr. 24. nr. 5. nr. 25. nr. 6. nr. 26. nr. 7. nr. 27. nr. 8. nr. 28. nr. 9. nr. 29. nr. 10. nr. 30. nr. 11. nr. 31. nr. 12. nr. 32. nr. 13. nr. 33. nr. 14. nr. 34. nr. 15. nr. 35. nr. 16. nr. 36. nr. 17. nr. 37. nr. 18. nr. 38. nr. 19. nr. 39. nr. 20. nr. 40. nr. De hoofdprijs is gevallen op lotnummer De prijswinnaars van de nrs. 1 tot en met 40 Icunnen hun prijs afhalen bij de Rabo bank Hellevoetsluis Struytse hoeck 55, tegen overlegging van het winnende lot, dat dient te worden ingeleverd. De hoofdprijswinnaar meldt zich bij de voorzitter van de winkeliersvereniging, de heer A. J. de Haan, Rijksstraatweg 132 te Hellevoetsluis. De trekking is verricht op dinsdag 27 december 1983 door mr. A. Verzijl, no taris te Hellevoetsluis. Hogeschoolte Twente. Met de door Kip geleverde know-how en praktijkervaring werden door de wetenschappers de bere keningen gemaakt voor de proefmodellen om met de vorm te experimenteren in de windtunnels van de TH, net zolang tot een optimale vormgeving met de meest ge ringe luchtweerstand werd bereikt. Dat geschiedde onder meer door de voorkant af te ronden en schuiner te maken. Daarvoor werd de caravan min of meer óver de dissel heen gebouwd. De disselbak is daardoor verdwenen en ge heel geïntegreerd in de carrosserie. Hier door werd extra bergruimte voor gas flessen, jerry cans e.d. gecreëerd. Dit van de rest van het interieur gescheiden com partiment is van buiten af bereikbaar. Van deze gestroomlijnde caravans ko men twee basis modellen, de Kip Grey- Line en de Kip Hy-Line op de markt. Van Voor het jaar 1984 heeft de Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee weer een nieuwe concertserie georganiseert op ons eiland. Het betreft een 13-tal concer ten in de „normale" serie, terwijl daar naast ook twee zomerconcerten gepland zijn. De Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee werkt de laatste jaren volgens een formule, waarbij afwisseling van het aanbod vooraan staat, hetgeen door de concertbezoekers zeer gewaardeerd wordt. De concerten, die in principe steeds op de laatste zaterdag van de maand plaats vinden, worden verdeeld in een helft orgelrecitals, terwijl de andere helft bestaat uit b.v. koorconcerten (denk aan de Kerst- en Passieconcerten), orgel in combinatie met andere instrumenten, clavecimbelconcerten, orgelconcours, enz. Daarnaast staan dan nog de Zomer concerten, waarin jong talent de kans krijgt zich te manifesteren voor het zo merse publiek. Tevens worden de con certen in zoveel mogelijk verschillende kerken (dus ook op verschillende orgels) en musiceergelegenheden verzorgt, waar bij nieuwe gebruiksmogelijkheden steeds in een volgende concertserie worden op genomen. Zo was er afgelopen jaar een orgel- en clavecimbelconcert in de nieuwe Exoduskerk te Sommelsdijk en vindt dit jaar een concert plaats in de pas ingebruik- genomen Lukaskapel in „De Samari taan" te Sommelsdijk en in de Raadszaal van het voormalig Raad- en Polderhuis te Ouddorp. Zonder vooraf afbreuk te doen aan de andere, mogen we toch enkele concerten in de nieuwe serie bijzonder vermelden: in juni komt niemand minder dan Ton Koop man, een langzamerhand wereldberoemd organist, clavecinist, dirigent en barok- specialist bij uitstek, een concert geven op het Frobeniusorgel in Oude Tonge, terwijl in oktober op hetzelfde orgel het \Vi- jaarlijkse Orgelconcours voor amateurs weer plaats vindt. De volledige serie 1984 ziet er als volgt uit: 28 januari: Ned. Herv. Kerk Sommels dijk; Bram Beekman, orgel. 25 februari: Grote Kerk Middelharnis; Arie J. Keijzer, orgel. 31 maart: Ned. Herv. Kerk Dirksland; Nederlandse Cantorij o.l.v. Maarten Kooy en Jan Jansen, orgel. 28 april: Grote Kerk Middelharnis; Hans Okkerse, orgel. 26 mei: Lukaskapel „De Samaritaan", Sommelsdijk; Jeugdkoor Cantate Do mino o.l.v. Peter Wessels en Paul Kie viet en Rinus Verhage, orgel en clave- cimbel. 23 juni: Ned. Herv. Kerk Oude Tonge; Ton Koopman, orgel. 20 juli*: Grote Kerk Middelharnis; Herman van Vliet, orgel. de Grey-Line, geschikt voor twee of vijf personen, zijn in een prijsklasse tussen de 14.450 en 25.950 acht uitvoeringen, alle uitgevoerd met een standaard CV- installatie, verkrijgbaar. Hierbij is de gemeten luchtweerstand- vermindering circa 10%. De Kip Hy- Line, gemeten 30,8% minder luchtweer stand, is er in twee zéér luxueuze mo dellen; voor respectievelijk 19.900, en/ 27.500,maar het is dan ook wel het neusje van de zalm op caravangebied. De afgeronde lijn, die juist die geringe lucht weerstand veroorzaakt, is in het moderne, smaakvol en zonder opsmuk vormge geven interieur voortgezet De Hy-Line modellen zijn er qua comfort verwarming en isolatie op gebouwd om bij elk weer type op stap te gaan, van ijzige winter sport tot Spaanse hitte. OUDDORP DoordeP.V. „De Trekvogels" wordtop vrijdag 13 en zaterdag 14 januari in het Verenigingsgebouw Stationsweg 3 te Ouddorp een postduivententoonstelling georganiseerd. Er zullen zowel bevlogen als onbevlogen duiven geshowd worden en zaterdagavond is er bormenverkoop van bekende sport vrienden. De zaal is open vrijdagavond vanaf 7.00 uur en zaterdagmiddag vanaf 2.00 uur tot 's avonds 10.00 uur. Namens de T.T.-commissie Kort fotonieuwtje: De Belgische uitgever Bockland in Gent heeft een fotowedstrijd uitgeschreven voor amateurs en vakmensen. Behalve een kans op een aantal aardige prijzen geeft deze wedstrijd u de mogelijkheid dat uw erg geslaagde foto's terechtkomen in een uit te geven boek. Foto's in kleur of zwart/wit zijn welkom. Voor meer infor matie kunt u schrijven naar Uitgeverij Dirk Bockland, Fotografiewedstrijd, Groendreef 107, B-9000 Gent (België). 3 augustus*: Grote Kerk Middelharnis; Willem Hendrik Zwart, orgel. 1 september: R.K. Kerk Middelharnis; Kees van Eersel, orgel en Henny van Eersel, klarinet 29 september: Ned. Herv. Kerk Dirks land; Kamerkoor Quod Libet o.l.v. Ad de Groot 20 oktober: Ned. Herv. Kerk Oude Tonge; Orgelconcours, jury: Bernard Winsemius en Jos v.d. Kooy. 24 november: Ned. Herv. Kerk Oude Tonge; Piet Westhoeve, orgel. 22 december: Grote Kerk Middelharnis; Kerstconcert C.O.V. Middelharnis o.l.v. Rinus Verhage. zijn z.g.n. Braderieconcerten op de vrijdagavond ZOMERCONCERTEN op de dinsdagavond: 24 juli: Toren van Goedereede; Jan Be- zuijen, beiaard; Willem Blonk, orgel en Benjamin Boers, hobo. 7 augustus: Raadszaal voorm. Raad- en Polderhuis te Ouddorp; Fransje de Vis ser, fluit en Theo Scheurkogel, gitaar. Toegangsprijs: Volwassenen 4,en scholieren, CJP en 65+/2,50 (voorenkele concerten gelden andere toegangsprijzen). Aanvang con certen 8 uur 's avonds. Voor bijzonderheden betreffende de con certen, verwijzen we naar de publiciteit ongeveer 1 week voor elk concert in de eilandelijke pers. Tot ziens op de con certen. NIEUWE CARAVANS: prijzen van 75, zijn gevallen op de volgende lotnummers: 014339 390016 019459 395881 026085 408902 052506 410365 064338 421905 069669 444966 070801 466752 096506 484673 114365 494460 154666 507098 161701 574098 173093 578343 190083 598801 202407 612369 301095 613144 306878 636450 318749 641917 324680 651192 335355 654684 384965 681728

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 13