Politieberichten Is ongeboren leven leven 30 km/uur zone is mogelijk binnen bebouwde kom De Schaakcomputer in opmars Auto Pesch gaat zelfstandig verder Werk-vereniging voor mensen die iets willen doen Middelharnis Zwemmers namen weer nieuwjaarsduik Studieverg. S.G.P. Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Geslaagde Tentoonstelling P.V. Je Postduif' te Middelharnis Stichting Bejaardenweri( „ü/liddelharnis" Dirkslands Mannenkoor Politie over oud en nieuwviering Oostflakkee Muzikale avond voor bejaarden van Oostflakkee Na 5258 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. W 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEF^FORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS ƒ11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief Verschijnt tweemaal per weck: dinsdag- en vrijdagavond - Inbraak In de nacht van 31 december j.l. hebben onbekenden ingebroken in een kantoor van een groothandel in landbouwpro- dukten te Dirksland. Er werd een schrijf- computer, twee rekenmachines en een aantal postzegels ontvreemd. - Diefstal Ten nadele van een aannemer uit Stad aan 't Haringvliet werden van een bouwwerk in de nieuwbouw te Sommelsdijk een viertal bouwlampen ontvreemd, elk met een vermogen van 1000 watt - Jaarwisseling Tijdens dejaarwisseling was het vrij rustig te Middelhamis en Dirksland. Wel wer den op meerdere plaatsen materialen in brand gestoken. Daar waar nodig werden de branden gedoofd door de brandweer. Aiiccii een leclaiiieboiu op lie parkeer plaats naast de Hema te Middelhamis en een aantal planken van een aarmemer uit Oude Tonge, welke lagen aan de Dorps weg te Sommelsdijk, gingen in vlammen op. De schade bedraagt ca. 1500 gulden. De tentoonstellingscommissie, bestuur en leden van P.V. „de Postduif' kunnen terug zien op een goede en geslaagde tentoonstelling. De tentoonstelling, gehouden in de kan tine van het „Binneiihofte Sommelsdijk, is door vele sportvrienden uit geheel Goe- ree en Overflakkee bezocht. De duiven werden gekeurd door „twee deskundige keurmeesters" t.w. dhr. J. Visser en J. van Dongen, mensen die al vele jaren meegaan in de duivensport en rijk zijn aan ervaring rond het hele ge beuren van de postduif. Dat deze twee keurmeesters voor een moeilijke taak stonden wisten ze al van tevoren, maar dat er zo'n geweldige klasse aan duiven bijeengebracht was, wekte bij deze heren toch ook wel enige verbazing. Zij hebben zich overigens uitstekend van hun moeilijke taak gekweten, en haalden er ook deze keer weer de grote kampioen van de tentoonstelling uit. Toen dan ook na de opening, door de voorzitter dhr. J. Jongejan, de deuren open gingen was iedereen benieuwd wie de hoogste punten had behaald. Het was wederom dhr. M. de Blok die op deze tentoonstelling schitterde en met de hoogste eer ging strijken, deze duiven- sportliefhebber die in het vliegseizoen ook z'n mede sportvrienden dikwijls te snel af is bewijst hierbij wederom dat goed en mooi hier wel degelijk samengaan, een liefhebber die werkelijk alles uit z'n dui ven weet te halen en tevens beschikt over een hok met grote klasse duiven. Dhr. Joh. Springvloed Dubbeld Jr. wist beslag te leggen op de tweede plaats, een erg mooie prestatie van deze duivenlief- hebber, die door z'n werkzaamheden min der aandacht aan z'n duiven kan besteden dan de gemiddelde duivenliefhebber on der ons. J. W. Steketee eindigde als derde prijswinnaar op deze tentoonstelling. De ze drie duivensporters kregen 's zaterdag- savonds uit handen van de voorzitter dhr. J. J. Jongejan een prachtige beker uit gereikt, wat tevens tot het sluiten van de tentoonstelling resulteerde. Dhr. Jongejan dankte alle inzenders, bezoekers, medewerkers en bovenal de medewerksters van de tentoonstelling, en kon mede gesteund door de middenstand van Middelhamis en Sommelsdijk temg zien op een geslaagd, en een tot in de puntjes verzorgde tentoonstelling. Het was een geslaagd en fijn duivensport weekend. J. W. S. Wat doet de Kruisvereniging? Wat doet de Wijlcverpleegster? Wat is ziekenverzorging? Wat is graag-gedaan vrijwilligersliulp? Dat zijn de onderwerpen waarover op woensdagmiddag 11 januari 1984 in het dienstencentrum van Middelharnis een informatieprogramma is gemaakt De mid dag begint om 13.45 uur. ledere belangstellende is van harte wel kom. Aan de hand van korte informatiefilmp jes en een inleiding door Mevr. J. N. Anker (hoofdwijkverpleegkundige) is het de bedoeling dat u een duidelijk beeld krijgt van het Kmiswerk. Aan de hand van een inleiding „1 dagje mee met de wijkziekenverzorgende", wat Sehcudaii i/_-dt door Janny van Eesteren, zal u ook heel wat duidelijker worden. Uw vragen zullen beantwoord worden, daar is raimte voor in deze informatie middag. Na de koffiepauze (koffie voor rekening van uw gastheer) zal er ook nog informatie worden gegeven over het werk van Graag- Gedaan, de vrijwilligershulpbank van de Stichting Bejaardenwerk. Jong of oud, iedereen is van harte wel kom! HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 lÉ^ OUDDORP Een aantal leden van de zwemclub „de Stelle" te Stellendam en van de Strand- reddingsbrigade te Ouddorp hebben ook nu weer een nieuwjaarsduik in zee ge nomen. Omdat de nieuwjaarsdag op zon dag viel deden ze het al j.l. zaterdag middag. Het was minder koud dan op de Ie januari van 1983 toen ze hun waag halzerij voor het eerst leverden. De tem peratuur van het zeewater bedroeg ca. 7°. In de strandreddingspost stond voor de deelnemers warme koffie en dampende soep gereed. De jongste deelnemer die weliswaar van een duik afzag maar tot de benen in 't water ging was de 9-jarige Patrick Flohil J.zn. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Hiermee herinneren we onze leden eraan dat we weer een aanvang hopen te nemen met onze repetitie-avonden en wel op zaterdag 7 januari, aanvang 17.45 uur. Belangstellenden tevens hartelijk welkom. DIRKSLAND Woensdagavond 4 januari om half acht hoopt dhr. B. Stolk een inleiding te houden voor de leden van de SGP kiesvereniging over de Troonrede en het beleid van het kabinet Lubbers getoetst. De bijeenkomst wordt gehouden in het verenigingsgebouw „Rehoboth". Schaken: Er verschijnen steeds meer schaakcom puters op de nederlandse markt. De mees te en de beste commerciële programma's komen uit Amerika, W. Duitsland en het Verre Oosten (Hongkong). Doch ook Frankrijk en Zweden en niet te vergeten Nederland zijn sterk aktief bezig om de achterstand in te halen. Tot nu toe zijn er allerlei soorten programma's in huis- computers te koop. Zo zijn er b.v. agres sief en defensief spelende programma's. Er zijn er die een sterke nadruk leggen op de ontwikkeling en weer andere die de centralisatie der stukken als no. 1 op hun verlanglijst hebben staan. Dat alle zetten tevoren vanaf de opening zijn ingepro- grammeerd in vele geheugens is een mis vatting. Een computer rekent razendsnel zijn zetten uit en gaat daarbij vooral materialistisch en positioneel via een stel- lings-waarderings-deel in dat programma te werk. Het kan dus voorkomen dat soms en die gevallen worden hoog opge hemeld in de media een stukoffer voor twee pionnen wordt gebracht waarbij de aanval sterker wordt. Ik denk in dit geval aan een directe koningsaanval waarbij een loper voor twee koning-beschermende pionnen wordt ingewisseld. In dit pro- gramm is dan een algoritme (wijze van stellingswaardering) opgenomen die meer waarde in punten toekent aan deze stelling (globaal: Koning vrij bloot weegt tegen 1 pion wel op). Een dergelijk programma is b.v. Challenger Super 9 of ook de Prestige en de Challenger Elite AS (vanaf/ 995,-) Daar staat dan weer tegenover dat deze programma's weer te snel op de koning plegen af te gaan en bepaalde stukken vergeten te ontwikkelen. Ook is een zwak te van dit programma dat een vastge- schoven stelling maar moeizaam en eigen lijk beneden alle schaak-niveau's wordt opengebroken, nee zulke programma's neigen ertoe om het centrum heen te gaa i wat weer zwaar in strijd is met de regei (Nimzowitsch) dat men eerst het centruni dient te beheersen alvorens naar de flatf te zwenken. Nimzowitsch: De centrun- speler verdient de overwinning! Het minder hoog aangeslagen program ma de Sci Sys Sensor (Hongkong) is beroemd om zijn eigenschap dichtgescho- ven stellingen open te breken en hoewel het programma op dit punt no. 1 is, komt het toch klassen lager op de ranglijst te staan, vooral omdat dit programma een stumper is in het eindspel. Soms geeft een programma alle verworven voordelen (stuk of pionnen) in het middenspel in het eindspel terug, zodat het alsnog roemloos ten onder gaat. Hier hebben de Ameri kanen wat aan gedaan; het programma is zodanig ontwiUceld dat op een bepaald moment het zelf vraagt om een nieuwe module (verwisselbaar programma), die u dan moet insteken en ineens is een goeie „middenspeler" omgetoverd in een Ie klasse eindspel-kenner. Deze modules kosten soms honderden guldens en dus wordt dit een dure zaak. In Nederland is men thans bezig om een all-round-schaak- programma te ontwerpen. Men zit dan nog met een probleem; hoe kan men vele programma's in één en hetzelfde pro gramma onderbrengen? De moeilijkheid is dat een goed schaakprogramma^(met één of meer zeer goede eigenschappen) vele kilo bytes geheugen vergt. Nu is er een grens aan de „Kastjes" waarin dit moet geborgen. Veel goed kopere uitvoeringen kunnen zoveel b)4es nu eenmaal niet bergen. Maar via nieuwe ontwikkelingen, d.w.z. steeds meer bytes in minder volume en steeds sneller rekenen, bestaat de mo gelijkheid dat ooit een computer van de toekomst alle denkbare eigenschappen van een meester-schaker in zich zal ber gen, zodat elke clubschaker als hij dat wenst tegen zijn oefenmeester kan leren spelen en dus zijn niveau op hoger peil kan brengen. Deze vinding komt dan mede door inspanningen van technische mensen werkzaam op de TH Delft tot stand (Men heeft daar al aan patroon-herkenning rii.b.t. eindspellen gedaan en met succes). De conclusie luidt dan ook: Verander een schaakprogramma in een stuurprogramma met vele schaakpro gramma's. De clou is nu; het stuurpro gramma gaat „bekijken" welk programma moet worden gebruikt in een bepaalde stelling. Interessant hierbij is natuurlijk de theoretische schaak-vraag: Kan dit stuur programma -l- div. schaakprogramma's ook aan voelen komen dat een eindspel ontstaan na een bepaalde geforceerde ruil gunstig is voor wit met wit aanzet? Dan moet er niet alleen gerekend gewaar deerd worden in b.v. sub B, maar ook in sub C, zodat via het stuurprogramma beurtelings sub B en C worden „inge bracht". Dat een dergelijk proto-type pro gramma kostbaar zal worden behoeft geen verwondering te wekken. Ik schat dat een stuurprogramma minstens 5 a 8 zulke sub programma's zal moeten herbergen. Dan één schaakcomp. feitelijk 8 comp.! Maar laat ons geduldig en met grote belangstelling afwachten: De Mees ter-home-schaakcomputer is op komst! J. C. H. OUDDORP Auto-Pesch en Aqua-Pesch waren tot 31 december 1983 afdelingen van fa. W. A. Pesch te Ouddorp. Dat verandert: vanaf 1 januari 1984 zijn beide afdelingen zelfstandig. Aqua-Pesch blijft eigendom van de heer W. A. Pesch en zal zich voornamelijk bezighouden met de ontwikkeling van de jachthaven in de buitenhaven van Stellendam. Auto-Pesch is per 1 januari 1984 over gedragen aan de heer TonBreen, zoon van de echtgenote van de heer Pesch. Inschrijving in het handelsregister van de Kamer van Koophandel te Dordrecht heeft plaats gevonden. Vergunning is ver leend. Ton heeft het diploma van het Instituut voor de Autohandel te Driebergen en het Bovag patroonsdiploma. Langere tijd heeft hij ervaring opgedaan bij een tweetal be drijven in Frankrijk. Voor buitenboord motoren volgde hij een aantal cursussen, zodat hij goed op de hoogte is van onder houd en reparatie. Al meer dan eenjaar is Ton al aan het bedrijf verbonden en had de laatste maanden feitelijk al de leiding. In de nieuwe situatie zal de heer L. Will, ook al weer een poosje aan het bedrijf verbonden, met zijn jarenlange ervaring een goede steun zijn. Hij zal voornamelijk de verkoop behartigen. Auto-Pesch vertegenwoordigt Ford en Toyota-automobielen en Yamaha buiten boordmotoren. De oud- en nieuwviering in de gemeente Oostflakkee is rustig verlopen. Buiten de gebruikelijke hoeveelheden vuurwerk en de nodige vuren, die geen van allen schade opleverden, deden er zich geen onge regeldheden voor bij het uitluiden van 1983. In de vooravond brandde een bouwkeet aan de Molendijk in Ooltgensplaat ge deeltelijk uit die waarschijnlijk als gevolg van enig vuurwerk in brand geraakt was. De brandweer verrichtte de bluswerk zaamheden. „De Open Deur": Het Open Jeugdwerk in Goedereede, „De Open Deur", heeft zaterdag 7 ja nuari 1984, voor de eerste maal in het nieuwe jaar, haar deuren weer geopend voor jeugd van 16 jaar en ouder. Het ongeboren leven staat die avond centraal. Zaterdagavond zal duidelijk naar voren komen dat de geboorte een overgang naar een nieuwe levensfase is en niet het begin ervan. Jij en ik, wij allemaal begonnen ons leven zo'n 9 maanden vóór onze geboorte, op het moment van de bevruchting. De per soonlijke erfelijke aanleg wordt dan al vastgelegd. Dan staat al vast welke kleur haar je hebt, welke kleur ogen, of je musi- kaal bent of niet. Reeds op de 21 ste dag na de bevruchting begon je hart te kloppen. Enkele medewerkers van de V.B.O.K. (Vereniging ter Bescherming van het On geboren Kind), zullen deze avond ver zorgen. In ieder geval krijgen we een prachtige film te zien over het ontstaan van het leven. Tevens is er een boekentafel met veel verantwoorde lektuur rond dit onder werp. De „Open Deur" is te vinden in de „Ark" te Goedereede. De zaal is open om 19.30 uur. Aanvang 20.00 uur. De toe gang is vrij. In samenwerking met de Muziekvereni ging „Vooruit" uit Oude Tonge geven de Mandoline-mond-accordeonorkest „De Zonnekloppers" op 12 januari 1984 een avond voor de bejaarden van Oostflakkee. Zij nodigen daarom alle bejaarden van de dorpen Oude Tonge, Ooltgensplaat, Achthuizen en Den Bommel uit om deze avond bij te wonen. De avond zal gehouden worden in het Verenigingsgebouw aan de Schoolstraat te Oude Tonge. De aanvang is om 19.30 uur. De toegang is gratis. Per 1 januari 1984 kunnen ge meenten binnen de bebouwde kom een zone instellen, waarin een maxi mum snelheid geldt van 30 km/uur. Staatssecretaris Scherpenhuizen van Verkeer en Waterstaat heeft dit in een brief aan alle gemeente mee gedeeld. Op 1 april 1983 was er al een wijziging aangebracht in het Reglement Verkeers regels en Verkeerstekens (RW) dat het mogelijk maakte voor wegen of weg gedeelten birmen de bebouwde kom een maximum snelheid vast te stellen van 30 km/uur. Het nadeel van deze regeling was, dat de borden na elke zijweg herhaald moesten worden. Uit zowel kosten- als uit esthetische overwegingen is daarom een nieuw bord ingevoerd in het RVV: het zóne-bord. Dit zóne-bord wordt alleen geplaatst op de inkomende wegen, die het gebied ontsluiten. Hetzelfde geldt voor de borden die aangeven dat de zone eindigt op de uitgaande wegen. Een van de voorwaarden die aan het instellen van een zone is sekoppeld, is dat er geen voorrangswegen of-kruisingen in dit gebied mogen liggen. Een andere voorwaarde is, dat niet de indruk mag ontstaan dat 30 km/uur-we gen deel uitmaken van een woonerf Ook in de bepaling van april 1983 was deze eis opgenomen. Om verwarring met het woon erf te voorkomen, moest er een scheiding zijn tussen de rijbaan en het voetgangers- gedeelte. Deze afscheiding is nu niet meer noodzakelijk omdat ze, juist in situaties die zich bij uitstek lenen voor de 30 km/uur-grens, bijvoorbeeld in dorpen en oude stadskernen, een ingrijpende ver andering in het karakteristieke gezicht van de straten met zich mee zou brengen. De scheiding kan vervallen, maar verwarring met het woonerf moet wel nog vermeden worden. De overige voorwaarden die reeds van kracht waren voor de 30 km/uur-limiet, blijven gehandhaafd voor de 30 km/uur- zóne. Dit betekent dat in een 30 km/uur-zóne een vrije doortocht voor ambulance, brandweer en politie moet zijn gewaar borgd. Ook mag de aan- en afvoer van goederen voor bedrijven niet stagneren. Het zelfde geldt voor de doorstroming van het openbaar vervoer. Staatssecretaris Scherpenhuizen wijst in zijn brief de gemeenten erop dat een nieuwe maatregel meer kans heeft te wor den nageleefd, als de betrokkenen de maatregel zinvol vinden. Hij vraagt dan cok om ovsrfeg vooraf tassen gemeente e:; betrokkenen over de vaststelling van de gebieden. Tegelijkertijd iS het RW zodanig aan gepast dat per 1 januari 1984 ook twee andere zones kunnen worden ingesteld: de parkeerverbodszóne en de parkeerzóne voor vergurminghouders. Mensen, die beschikken over (te) veel vrije-tijd en op zoek zijn naar een zinvolle besteding hiervan, kunnen vanaf januari 1984 deelnemen aan aktiviteiten van de onlangs opgerichte Vereniging Werk- projekten Nederland. De verenigingsaktiviteiten kunnen van velerlei aard zijn; op het gebied van dienst verlening, van recreatie, van cultuur enz. Ideeën worden door de leden zelf in- gebrach en met behulp van andere ge- interesseerde leden uitgewerkt. Ook pro- jekten in oprichting of pas gestarte pro- jekten kunnen zich aanmelden en samen met de leden verder ontwikkeld worden. De aktiviteiten zijn gericht op het schep pen van werk, werk in de vorm van werk- projekten uit te voeren door leden van de vereniging, dus door u als u mee wilt doen. Het werken aan de projekten kan als vrij williger, waarbij gestreefd zal worden naar een onkostenvergoeding. De projekten, die zich daarvoor lenen, moeten leiden tot loonvormende projek ten waaruit betaalde arbeidsplaatsen voortvloeien. De vereniging wil met haar werkprojek- ten inspelen op de nog steeds groeiende groep mensen, die op een zinvolle manier bezig wil zijn in de vrije-tijd en hiervoor mogelijkheden zoekt. Mensen die hun kwaliteiten of talent meer willen inzetten voor anderen, krijgen hiertoe door de vereniging mogelijkheden aangedragen. Dat kan als thuiswerk of, als u lie ver met andere mensen in kontakt wilt staan, als werk in een groep. Ook mensen die dolgraag iets willen opzetten, maar ervaren dat dit alléén niet lukt, zijn van harte welkom. De werk-vereniging staat open voor huis vaders en huismoeders, voor studerenden, voor mensen zonder baan en mensen met een baan, voor gepensioneerden en school verlaters, kortom voor iedereen die WERK wil maken van z'n vrije-tijd. Voor meer informatie en aarmieldings- formulier: een briefje met uw naam en adres -I- s.v.p. 2 postzegels van 70 et bijvoegen, en sturen naar het landelijk secretariaat VWN, Hofsingel 53, 6834 GB Arnhem. SINT MAARTENSDIJK Diamanten bruiloft Het echtpaar N. op den Brouw-H. B. Bijl is 3 januari 60 jaar getrouwd. De heer Op den Brouw is 79 jaar en zijn echtgenote 80 jaar. Het echtpaar kreeg 15 kinderen, waarvan er 3 zijn overleden. Er zijn 31 kleinkinderen en 17 achterkleinkinderen. Het jubileumfeest wordt gevierd op 14 januari a.s. OUDDORP-donderdagavond 7.30 uur ds. A. F. Honkoop, Rotterdam-C. OUDE TONGE-donderdagavond7.30 uur ds. J. Koster van Klaaswaal. HERKINGEN - woensdagavond 7.30 uur ds. J. Koster van Klaaswaal. a B ca a q^cj C3 a o

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1984 | | pagina 1