BOUWLAND Oude reservist nam afscheid WEETU WAARSN ONH SfeRViCi ZDGOEDiS! Visser 01877 - 1166 .L. KIEVIT Zonen Schooljeugd verliest een niet aflatend pleitbezorger..! Kerstzangavond Tijdrede S.G.P. L. Kievit Zonen Kerstconcert 1983 te Dirksland Diamant Expert j Garage KNÖPS B.V. Citroen-Hesselink J4 Ramoco b.v. l L htubreéhtse Aanbesteding riolering I Onze SHOWROOM Ongevraagde postpakketjes Kerstwijding Groen van Prinstererscliool Suiker Unie gaat/200r per aandeel uitkeren l C# RENAULT-dealer j Goeree-Overflakkee Algehele rouwonderneming TELEFOON Man (28) bij autobotsing om het ieven gei(omen LTS dir. dhr. H. Kruik vandaag met pensioen: 56e Jaargang VRUDAG 16 DECEMBER 1983 No. 5254 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond OOLTGENSPLAAT Mogen wij u nog even herinneren aan de Kerstzangavond, heden vrijdag 16 de cember om 20.00 uur in de Ned. Herv. Kerk. Medewerking wordt verleend door ds. K. van Meijeren, de Chr. Gem. Zang verenigingen „Jubilate" en Kinderkoor (Ooltgensplaat) en „Soli Deo Gloria" (Stellendam). Het Chr. Flakkees Man nenkoor (Middelhamis), organist Kees van Eek en dirigenten Cor van den Heuvel en Jaap de Geus. De toegang is vrij. OOLTGENSPLAAT Dinsdag 20 december a.s. te 7.30 uur nam. zal in het kerkgebouw van de Geref. Gemeente door ds. S. de Jong, hervormd predikant te Katwijk aan Zee een tijdrede gehouden worden voor de S.G.P. Zie verder de advertentie in dit nummer. TE KOOP: 5.000 m' gedraineerd, aan de Dwarsweg te Ooltgensplaat. Mag als bouwgrond gebruikt worden voor agrarische doeleinden Tel. 01873 - 1208 (na 6 uur 2188) Gebleken is dat een bedrijf in den lande aan een groot aantal juweliers en opticiens in Nederland, en vermoedelijk ook in onze regio, pakketjes onder rembours toezendt Het bedrag dat betaald moet worden be draagt rond de honderddertig gulden. Na dat betaald is blijkt er een goedkoop tegeltje in te zitten. In het pakketje zit veelal ook een brief dat men het aan gebodene terug kan sturen als men er geen prijs op stelt, waarna terugbetaling zal volgen. De politie adviseert in deze het pakketje niet in ontvangst te nemen. Iets wat men ongevraagd wordt toegezonden of aangeboden behoeft nu eenmaal niet te worden aanvaard. MIDDELHARNIS De leerlingen van de Groen van Prins- tererschool hopen samen met hun ouders en belangstellenden op vrijdag 23 decem ber een kerstwijding te houden in de Nederlandse Hervormde Kerk van Mid delhamis. Het programma is samenge steld rond het thema: Met de herders naar het Lam. Muzikale medewerking wordt verleend door organist Ab Vroegindeweij, door de trompettisten Hans Kom en Henk Mackloet en door fluitist Jaap van Dam. De bijeenkomst is via de kerktelefoons van de diverse kerken te beluisteren. Op de adressen die een aansluiting hebben wordt een programmaboekje afgegeven. De koUekte, die bij de uitgang gehouden wordt, is bestemd voor Woord en Daad. De kerstwijding begint 's avonds 7.00 uur en duurt tot ongeveer kwart over acht U bent van harte welkom! Dirksland, 01877 - 1357 Woensdag 14 december j.l. werd door de reservisten van de groep Middelhamis afscheid genomen van haar oudste reser vist, de heer Fr. van Noort uit Nieuwe Tonge. Deze reservist was in dienst ge treden op i augustus 1962 en heeft der halve ruim dertig jaar bij de reserve rijks politie dienst gedaan. Het afscheid vond plaats op het groepsbureau te Middel hamis in aanwezigheid van vrijwel alle reservisten. Adj. Kootstra, de groepscommandant roemde de man om zijn kwaliteiten en plichtsgetrouwheid. Hij betreurde het dat Van Noort door het bereiken van de zestig-jarige leeftijd het dienstverband moest verbreken. Namens het districts commando te Dordrecht werd het woord gevoerd di^or opperwachtmeester Bans- berg. Hij sloot zich aan bij datgene wat de groepscommandant had aangehaald en reikte de ontslagbewijzen en de dank betuiging ut. Namens de reservisten voer de nog het woord de heer Hogchum, die na het vertrek van Van Noort de oudste in leeftijd en n dienstverband is. Gelijktijdig met Van Noort vertrok ook de heer Riudijk, die ook een aantal jaren als reserviï.t in dienst was geweest Hij kreeg eervc! ontslag op eigen verzoek. Ook hem werd dank gebracht door eerder genoemde sprekers voor alles wat hij voor de reservepolitie had gedaan. Op 8 november 1983 heeft de ledenraad van Suiker Unie, op voorstel van het bestuur, besloten om ongeveer de helft van de winst, afkomstig uit de verkoop va;;i het C.S.M.-pakket aandelen/certificaten d.d. 15 april 1983, aan de leden uit te keren. Gekozen is voor een uitkering in con tanten per aandeel en niet voor een extra ledentoeslag van op aandelen geleverde bieten, omdat in 1983 de weersomstandig heden van dien aard waren dat de bieten opbrengsten per hectare op de bedrijven van de leden zeer uiteen zullen lopen. Het gevolg van een extra ledentoeslag zou dan zijn dat de leden zeer ongelijk van deze toeslag zouden profiteren. Een uit kering op uitstaande heeft dat effect niet Al naar gelang de deelname van de leden in het verenigingskapitaal wordt mee gedeeld in de behaalde winst Leden van Suiker Unie die op 15 april 1983 in het bezit waren van aandelen en leden die sinds die datum aandelen hebben toe gewezen gekregen kunnen de uitdeling van 200,per aandeel in de loop van de maand december 1983.tegemoet zien. voor i Verkoop Service 01871-1662 Verkoop na 17.00 uur: J C. Breen, 01878 - 2496 Omdat we onze uiterste best doen u de volgende keer wéér voor Toyota te laten kiezen. Autobedrijf Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS Molendijk 66, 3248 BB MELISSANT Dag en nacht overal te ontbieden Eigen rouwcentrum Rouwvervoer in binnen- en buitenland Rouwkamers in: Meiissant Hellevoetsluis Brielle l^l^H^^^MIMM^HMH^^MMM^Hi^ O Mogelijkheid tot het vastleggen van Uw wensen door middel van een wils beschikking in ons archief. O Waardevaste uitvaartpolis en andere verzekeringsmogelijkheden O Waardevaste uitvaartpolis tegen betaling ineens O Depositofonds (vooral voor ouderen van belang) O Voor inlichtingen deze advertentie in open enveloppe (zonder postzegel) zenden aan: Antwoordnummer 400 3240 WH MELISSANT Evenals voorgaande jaren hoopt de Chr. Gem. Zangvereniging „Sursum Corda" te Dirksland haar jaarlijkse Kerstconcert te geven op zaterdag 24 december a.s. Aan dit concert zullen meewerken het Chr. Gem. Koor „Canto Voluntas" te Herkingen, het Chr. Flakkees Mannen koor met de bekende alt Mw. Huibertha Kievit, Chr. Kinderkoor Goedereede on derleiding van mej. J. Wolfert. Tevens zal de talentvolle jonge organist Paul Kieviet de koren „Sursum Corda" en „Canto Voluntas" en de soliste begeleiden. Hij zal eveneens een door hemzelf bewerkt Kerst lied ten gehore brengen. Het Chr. Mannenkoor en „Sursum Cor da" staan onder leiding van de dirigent Jaap de Geus en de organist van het Chr. Mannenkoor is Kees van Eek. Er zullen o.a. werken worden uitgevoerd van G. F. Handel en W. A. Mozart. Het belooft weer een prachtige avond te worden en wij weten u van harte welkom. Zie voor kaartverkoop enz. de advertentie elders in dit blad. MIDDELHARNIS Dhr. J. Keuvelaar te Middelhamis heeft met goed gevolg deelgenomen aan de cursus „Diamond Grading and Identifi cation", gegeven aan de Hoge Raad voor Diamant te Antwerpen. De cursus leidt op tot diamant expert en geeft de mogelijkheid om zelfstandig dia mant op waarde en kwaliteit te beoor delen. Daar diamant-sieraden een steeds grotere plaats bij Juwelier Keuvelaar in nemen vond deze het noodzakelijk een maximum aan kennis over dit artikel te vergaren. Afgelopen jaar is reeds een topjaar voor briljant verkoop gebleken en rond de kerst verwacht dhr. Keuvelaar de bekroning. Enkele voordelen van dit diploma zijn de toegang tot de diamantbeurs en het lid maatschap van de Hoge Raad voor Dia mant. Wij wensen dhr. Keuvelaar veel succes en goede zaken in de toekomst. Incl. boxen 3 jaar volledige GARANTIE Een zware botsing tussen een kruisende personenauto en een naderende oplegger heeft woensdagmorgen, tegen achten, het leven gekost van de 28-jarige Adam de Vries te Stellendam. De VW Passat waar in het slachtoffer meereed kwam vanuit de Tweede Staverseweg tussen Middelhar- nis en boerderij Langendam en zou de Prov. weg hebben overgestoken als niet uit de richting Nieuwe Tonge een oplegger was genaderd waarvan de bestuurder geen kans meer had de hem kruisende auto te ontwijken. De combinatie boorde zich in de rechterflank van de personenwagen en sleepte die nog zo'n veertig meter mee. Dhr. de Vries die op de passagiersplaats zat moet daarbij op slag zijn gedood. Zijn stoffelijk overschot kon pas worden ge borgen nadat de brandweer van Middel hamis met een porto-power de trekker wat had gelicht waardoor het wrak van de personenauto vrijkwam. De auto werd bestuurd door dhr. P. Lagendijk uit Stel lendam (voorheen Hellevoetsluis). Bei den waren werkzaam bij Breston te Nieu we Tonge, het slachtoffer als technisch tekenaar, dhr. Lagendijk als metaalbe werker. Op weg naar zijn werk overkwam het slachtoffer, dhr. de Vries in mei van dit jaar ook een ongeluk. Hij reed toen op de Prov. weg enkele honderden meters ver der, toen een uit de Armenweg komende auto hem schepte waarbij zijn wagen over de kop ging. Dhr. de Vries bleef toen vrijwel ongedeerd. Het dodelijk ongeluk heeft in Stellendam, in Goedereede, zijn geboorteplaats en vooral ook bij de collega's in Nieuwe Tonge grote ontsteltenis gewekt. Het slachtoffer laat een vrouw en twee jonge kinderen na. De bestuurder van de auto werd gewond naar het ziekenhuis ver voerd. Zijn verwondingen bleken niet van ernstige aard. Tengevolge van de nog heersende duisternis heeft de bestuurder niet opgemerkt dat hij het eind van de Tweede Staverseweg al was genaderd, zo heeft hij inmiddels verklaard. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 OOLTGENSPLAAT In opdracht van de Gemeente Oost- flakkee en onder direktie van de Grontmij. N.V. had dinsdagmorgen 13 december 1983 op het Raadhuis te Ooltgensplaat de aanbesteding plaats van het aanbrengen van een riolering met bijkomende werken nabij de Molendijk, Pr. Bemhardstraat en Julianastraatte Ooltgensplaat. Er werden 21 inschrijfbiljetten ingeleverd. De laag ste inschrijver was Osseweijer B.V. te Oude Tonge voor een bedrag van 214.800,Als tweede kwam uit de bus Aannemingsbedrijf A. Mans te Dirksland voor 234.500,en als derde Aanne mingsbedrijf A.V.K. te Oude Tonge voor 242.000,— De begroting werd niet bekend gemaakt. De gunning is aan gehouden. Zó bezig is dhr. H. Kruik, directeur van de LTS te Mid- delliarnis de laatste dagen ge weest dat het hem zal hebben verbaasd dat hij vanmiddag werd mee getroond naar de aula waar stellig velen ge komen waren om i.v.m. zijn pensionering afscheid van hem te nemen. „Aan afronding ben ik nauwelijks nog toegeko men!" laat hij weten, hetgeen overigens allerminst betekent dat zijn opvolger een warboel aan zou treffen. Dat zou tegen zijn moraal zijn geweest en juist de moraal, de „leer der plichten en deugden" is het die dhr. Kruik heeft voorge leefd en het liefst heeft gedo ceerd. Oók en vooral aan heel stoute schooljongetjes.... Aan hun soms opvallende aanwezigheid temidden van een leerlingen- bestand dat de zevenhonderd royaal heeft overschreden, heeft ook de LTS niet kunnen ontkomen, maar de directeur heeft daar nooit problemen mee gehad. Wie van hen eens „ontspoorde", zoals die knaap die ons kantoormeisje aaiu-eed en op straat achterliet, werd ter verantwoording geroepen en dhr. Kruik wist hem er snel van te overtuigen hóe snood hij zich gedragen had. In de directeurskamer heeft zich zo' n treffen veelvuldig afgespeeld en dhr. Kruik weet desniettemin wat hij zegt wanneer hij „zijn" jongens als „beste jongens" waardeert. Graag houdt hij het vol dat de jeugd van tegenwoordig zeker niet slechter of moraallozer is dan de jeugd van vroeger, ach welnee.... In de 22 jaren van zijn directeurschap heeft hij zesduizend scholieren aan zich voorbij zien trekken: „Van 80% van hen heb je alleen maar plezier er? zeker geen narigheid, met 15% was er wel eens wat maar aan de resterende 5% had ik net zoveel werk als aan die overige 95%!" stelt dhr. Kruik sans rancune vast. Hij zal ze missen, dejongens" waartoe ook de tien meisjesscholieren worden gerekend, wanneer hij de schooldeur definitief achter zich dichttrekt. In februari hoopt dhr. Kruik de 62-jarige leeftijd te bereiken en dat deed hem besluiten in de VUT te gaan, nog vitaal van lijf en leden. De jeugd verliest in hem een pleitbezorger die dat pleit telkenjare voerde wanneer de gediplomeerden van school de maatschappij instapten. Dan stak dhr. Kruik hen nog een hart onder de riem en dat deed hij zeer van harte, wetend dat de maatschappij niet ieder even welgezind zou zijn. De jeugd kon met zijn aansporingen lering doen en niet weinigen hebben dat metterdaad gedaan. Door zich verder te bekwamen hebben ze het tot soms hoge posten gebracht. Daar is dhr. Kruik best trots op hoezeer hij ook benadrukt dat het niet de maatschappelijke positie is die de mens karakter geeft. Nooit zal dhr'. Kruik zijn bekenden dan ook op hun status schatten; anderen normen acht hij hogere te zijn.... Bakkerszoon Henk Kruik leek ooit voorbestemd om de sporen van zijn vader te drukken. Na zijn ULO-opleiding kwam hij dan ook in de bakkerij in de Ring te Middelhamis om daar tot 1952-195 3 stevig aan te pakken. In de oorlogsjaren zag hij meerdere concentratiekampen aan de biimenkant maar terugziend op die periode constateert dhr. Kruik ook daarvan iets te hebben geleerd: „....ik ben een verschrikkelijk gelukkigmens; ik heb het in élke periode in mijn leven naar m'n zin gehad", zo ziet hij met voldoening terug. Voldoening vooral over de jaren bij het onderwijs. In 1948 werd hij bakkers-leraar aan de Avondschool van de LTS. Overdag werkte hij in de bakkerij of— sinds 1953 in de ijssalon die zijn vader vlak achter de school begonnen was. In die periode heeft dhr. Kruik heel wat ijsjes en zakjes friet aan de schooljeugd verkocht al had die duidelijk over heel wat minder geld de beschikking dan tegenwoordig nogal eens het geval is. In 195 7 werd dhr. Kruik leraar aan de dagschool om in 1961 tot directeur te worden benoemd als opvolger van dhr. J. S. Göbbel. De school telde toen nog slechts 13 leraren en 335 leerlingen; thans zijn er 42 leraren en 735 leerlingen waarmee de explosieve groei van de school voldoende is aangetoond. De laatste grote uitbreiding kwam in 1980 gereed na een periode waarin de school over een 9-tal dependances verstrooid was geweest. Na zijn directeursbenoeming gaf dhr. Kruik nog één jaar les maar dat werd voor hem-, zowel als voor de leerlingen een kwelling, zo herinnert hij zich omdat hij steeds de lessen moest onderbreken omdat directeursverplichtingen hem riepen. Met die verplichtingen is het vanaf vandaag gedaan en wie het boven staande gelezen heeft zal begrijpen dat dhr. Kruik niet staat te juichen om op te stappen. Hij had zijn directeurschap nog enkele jaren kunnen rekken maar dat leek hem niet gewenst, temeer om een jongere directeur de kans te bieden zich, temidden van alle onderwijsvemieuwingen, waar te maken en de school te sturen. Dhr. Kruik zwaait af als een in-tevreden mens. Wie daar van getuige wil zijn is welkom op de afscheidsreceptie die hem vanavond, in de aula van de school geboden wordt.! 4 is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend LANGEWEG113 TEL. 01870-2222—MIDDELHARNIS H- n voorttOezAerhetd! VING£RLING 3-MlDDELHARNIS-TÉL 01870-2518 a Cl a ca .^^l.^^(.^^L^V^^<-^^t^^',^^<-^^<-^'K^^',^^t^^i.^^t^>»(.^?'>«.^^«.^*V^»%^^t^^t-<?V^^t.^%',^%*^?K^»^^^C

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1