't Financiële jasje van Oostflai(i(ee wordt ool( wat i(rapper Politiebericiiten Poiitiebericiiten Rianka Mierop; Dirkslands' 7000ste Jongeman door messteken ernstig gewond Auto tegen vangrail; inzittende gedood MISDADIG Kerstzangdienst ii^w a GER. GEMEENTE Middelharnis Oostflakkee Goedereede Jaarlijkse kerststukjesavond Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten j De Ondergrondse Kerk in Goedereede Amateur-orgelconcüurs op de radio Prov. ziet af van doortrelc RuiGlirocl(str.-Prov.weg Tijdens ledenvergadering overleden Kerstconcert in Den Bommel 56e Jaargang DINSDAG 13 DECEMBER 1983 No. 5253 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Met veel andere Colleges in den lande heeft ook Oostflakkees' ge meentebestuur bij het samenstellen van de begroting 1984 vast moeten stellen dat de rek er uit is. De laatste jaren kon het gemeentebestuur zich nog vleien met de wetenschap dat de gemeente „redelijk ruim in het financiële jasje zat" maar daar lijkt nu een eind aan te komen vooral doordat de Overheid de gemeenten gaat korten op de uitkering uit het Gemeentefonds wat tot 1986 de Gem. Oostflakkee meer dan een half miljoen aan inkomsten gaat schelen! Het is dan ook door deze omstandig heden gedreven dat het College op 22 december, de dag waarop de begroting zal worden behandeld, de raad een aantal belastingvoorstellen doet al heeft men ernaar gestreefd die te beperken. Toch zal niet te ontkomen zijn aan een trendmatige (=3%) verhoging van de gem. belasting mclusief de Onroerend Goedbelasting. Extremer evenwel is de verhoging van de reinigingsrechten, zoals B en W die al thans voorstaan. Het gezinstarief, nu 130,zal met 30% dienen te worden verhoogd tot 169,zo menen B en W. In die verhoging is een bedrag van 18, voor de mini-container opgenomen. Het tarief voor de eenpersoonshuishoudens gaat naar plan van het College van 85,naar 116,omhoog. Wanneer die voorstellen ongeschonden door de raad komen zal de begroting sluiten met een post Onvoorziene van 50.350,69, al verminderd met 65.000,voor nieuwe kapitaalwerken. Overigens betekent een en ander niet dat B en W nu maar lijdzaam betere tijden af v.'illen wachten. Het tegendeel blijkt waar maar voor de realisering van het investe ringsplan 1984 zal wel uit de 8 miljoen grote reserve dienen te worden geput. „Juist in deze tijd zo luidt de filosofie die door B en W gehuldigd wordt moet van de gemeente een stimulerend beleid uitgaan, zeker wanneer het arbeidsplaatsen oplevert!" Volgend jaar januari/februari zal de raad dan ook worden gevraagd een beslissing te nemen over een definitieve vestiging van het gemeentelijke apparaat Alle mogelijk heden daaromtrent, ook de plaats van MELISSANT D.V. zondag 18 december hoopt voor de Ger. Gemeente (Beatrixlaan) voor te gaan student J. Beens van Genemuiden. Aanvang der diensten: 10.00,14.30 en 18.00 uur - Botsing Op 10 december j.l. vond op de kruising Kon. Julianaweg-Doetinchemsestraat- Hobbemastraat een aanrijding plaats waar vier voertuigen bij waren betrokken. Drie bestuurders reden aanvankelijk over de Hobbemastraat in de richting van de kruising. De andere.bestuurder reed over de Kon. Julianaweg. Hij wilde de kruising recht oversteken. De eerste twee bestuur ders die over de Hobbemastraat reden stopten voor de kruising. De bestuurder van de laatste auto zag dat niet en botste tegen zijn voorganger. Deze schoot naar voren en botste ook weer tegen de auto die voor hem stond. De laatste auto botste vervolgens tegen de auto op de kruising. Alle voertuigen kregen aanzienlijke schade. -Hond aangetronen Op 10 december j.l. werd er tussen Nieu we- en Oude Tonge een hond aange troffen. Het betreft hier een cocker spa niel met gele halsband. Het dier is tijdelijk elders ondergebracht maar is via de politie terug te bekomen. - Zeilboot gevonden Op 11 december j.l. werd langs de buiten dijk tussen Herkingen en Battenoord een zeilbootje onbeheerd aangetroffen. Het bootje is vrijwel compleet, doch bescha digd. De rechtmatige eigenaar kan zich in verbinding stellen met de politie om zijn eigendom terug te krijgen. - Geen sloopauto's op de weg Regelmatig komt het voor dat men sloop auto's op de weg plaatst. De omwonenden gaan dan klagen. Mogelijk dat bij een aantal inwoners niet bekend is dat het plaatsen van autowrakken op de weg niet is toegestaan. vestiging, Uggen nog geheel open. Bij eerdere besprekingen heeft de raad nog slechts twee principe-uitspraken gedaan die de gezamenlijke mening inhielden dat de huisvesting thans onvoldoende is én dat het huidige gemeentehuis voor huwelijks voltrekkingen, raadsvergaderingen en an dere representatieve functies ingebruik zal blijven. In de vorige week gehouden raadsver gadering werd al een krediet van 3.6 miljoen gevoteerd voor de aanleg van riolering in Achthuizen en de Langstraat. Voorts zal geïnvesteerd worden in de ont sluiting van de bedrijfsterreinen, de aan passing van de leegstaande R.K.-school te Achthuizen en.in de werkgelegenheids situatie. Overigens bestaat over dat laatste nog geen afgerond beeld; wél is er de wrange constatering dat de beëindiging' van de bietencampagne het gemeentelijk werk- lozental weer heeft vermeerderd. Er moet met een werkloosheidspercentage van 18 a 19 rekening worden gehouden. B en W zijn zeker niet ongenegen te participeren in een gezamenlijk econo misch beleid met de andere eilandelijke gemeenten al verhelen ze niet dat een dorp als Oude Tonge en het daar aanwezige industrieterrein toch voorkeur verdient boven meerdere andere locaties op Goe- ree Overflakkee. Het College is voor nemens een informatie-avond te beleggen met de eigenaren van bedrijven uit Oost flakkee om in dat contact evt behoeften te kunnen peilen en van de ondernemers te horen in hoeverre de gemeente de hel pende hand kan bieden bij het nemen van hindernissen en o.a. het verplaatsen van bedrijven. Het zou het College lief zijn wanneer méér Oostflakkeese onderne mers zich zouden aansluiten bij de Werk geverskring Goeree Overflakkee omdat de Kring voor hen als spreekbuis zou kunnen fungeren. Volkstuinen Niet ter bestrijding van de werkloos heid-, maar wél voor het dragerlijker ma ken van de gevolgen ervan proberen B en W te komen tot het (laten) oprichten van Volkstuindersverenigingen in elk van de dorpen. Een schatting heeft geleerd dat er zeker van zo'n 600 geïnteresseerden in de gemeente sprake is. Het is de bedoeling om de volkstuincomplexen in bestem mingsplannen onder te brengen waarmee ze ook een permanent karakter kan wor den gegeven. „De Open Deur": Het Open Jeugdwerk in Goedereede „De Open Deur", heeft zaterdag 17 de cember a.s. haar deuren weer geopend voor jeugd van 16 jaar en ouder. In de laatste Open Deur-avond van 1983 staan de Christenen achter het IJzeren Gordijn centraal. Vaak staan wij er niet bij stil dat in ons land vrijheid van meningsuiting bestaat, dat wij kunnen uitkomen voor ons geloof! In Oost-Europa is dat heel anders; slechts enkele honderden kilometers hier van daan worden mensen opgepakt omdat ze openlijk uitkomen voor hun geloof in Christus. Enkele medewerkers van de Stichting „De Ondergrondse Kerk", zullen de film vertonen: „Christenen in Rusland Van daag". Tevens is er gelegenheid aan ge vangen genomen christenen een kerst groet te sturen. De „Open Deur" is te vinden in het verenigingsgebouw „De Ark" te Goede reede. De zaal is open om 19.30 uur. Aanvang 20.00 uur. De toegang is vrij. A.s. donderdagavond zal op de radio via de zender Hilversum I het orgelconcours voor amateurs worden uitgezonden dat in februari van dit jaar in Oude Tonge werd gehouden. Het spel van de 3 winnaars zal worden uitgezonden; het zijn Joh. van Broekhoven uit Stellendam, Jan Hage uit Zierikzee en Hans Villerius uit Sommels dijk. Vereniging „De Ciiristenvrouw" afd. IVIiddelliarnis/Sommeisdiji( Op D.V. donderdag 15 december 1983 hopen wij onze Kerstavond te houden. Alle leden en belangstellenden worden hartelijk uitgenodigd deze avond bij te wonen in „de Hoeksteen", Ring 13 te Middelharnis. Aanvang: 19.30 uur. Ds. P. den Butter zal de kerstmeditatie verzorgen. NIEUWE TONGE De Nieuwe Tongse jongeman C. G. is in de nacht van zaterdag op zondag door messteken ernstig gewond geraakt; hij werd in het ziekenhuis te Dirksland op genomen waar direct operatief moest wor den ingegrepen i.v.m. een beschadiging van o.a. de lever. Dhr. G. was een van de vier inzittenden in de auto van zijn plaatsgenoot P. J. H.; ook J. C. H. en Joh. van H. reden mee in de Opel Manta toen die 's avonds laat vanuit Middelharnis richting Nieuwe Tonge reed. Ook al waren alle plaatsen bezet; tóch werden twee lifters meegenomen die een plaatsje in de koffer kregen. De beide lifters J. V. D. uit Oude Tonge en E. v. H. uit Nieuwe Tonge) wilden nog naar Wil lemstad. De liftgevers reden via polder wegen naar het gehucht Battenoord waar ze de lifters kwijt probeerden te raken door hen wijs te maken dat ze in Willemstad waren. De 18-jarige Oude Tongenaar die het bedrog ontdekte stak in woede een van de autobanden lek waardoor een handge meen ontstond. Dhr. G. werd daarbij enkele malen met het mes geraakt. De vermoedelijke dader, v. D. is in hechtenis genomen en vanmorgen voor geleid voor de Officier van Justitie. OUDE TONGE De bewoners van de Oude Tongse Ruich- rockstraat die hebben gevreesd voor de aanleg van een kruising met de Prov. weg kunnen gerust zijn; de Provincie ziet af van het plan! De aanwezigheid van zo'n verbinding met de Prov. weg zou het verkeer over dè Ruichrockstraat belang rijk hebben geïntensiveerd waarom de be trokkenen zich in een aktiecomité hebben verenigd om collectief tegen het voor nemen van de Provincie stelling te nemen. Burg. drs. de Vos heeft zich in die zin uitgelaten maar vanavond, tijdens een commissievergadering om half 8 in het gemeentehuis zal hij nog nadere infor matie laten volgen. Er komt op de plaats waar de gewraakte kruising was gepland alleen maar een T-kruising waarvan de poot voert naar het industrieterrein Ton- nisseweg. De Ruichrockstraat blijft der halve van een verbinding met de Prov. weg verschoond. GOEDEREEDE Spreekuur burgemeester De burgemeester houdt spreekuur vrij dag 16 december a.s. 's morgens van 10.00- 11.00 uur. - Begin van brand Tijdens surveillance in Ooltgensplaat ont dekten 2 politiemensen van de groep Oost flakkee j.l. zaterdag in een bungalow op het park „Het Volkerak", een begin van brand. Met hulp van o.a. de camping- beheerder, de heer Baas, werd de brand geblust. Uit onderzoek bleek dat de brand ontstaan was doordat lekwater, ten ge volge van de hevige regenval, in kontakt gekomen was met elektrische leidingen waardoor er kortsluiting ontstond. De schade bleef beperkt tot het elektrische gedeelte van de woning. - Vernieling afd. sociale zaken in Ooltgensplaat Gedurende het afgelopen weekeinde heeft een onbekende een baksteen gegooid door een ruit van de afdeling sociale zaken van de gemeente Oostflakkee. Een glas in loodraam werd door deze aktie vernield. - Niet skaten op openbare weg Door de politie wordt er op gewezen dat het de laatste tijd voorkomt, dat skate- boardsurfers worden aangetroffen op de openbare weg. In verband met de ver keersveiligheid is dit verboden op grond van de verkeerswetgeving. Op overtreding zal nauwlettend worden toegezien en zo nodig proces-verbaal worden opgemaakt. - Diefstal Ten nadele van een inwoner van Ouddorp werd bij een in aanbouw zijnde woning een schaafmachine van het merk Makita ont vreemd. De politie stelt een onderzoek in. - Bromfietsongeval Vrijdagavond omstreeks 22.30 uur vond een eenzijdig ongeval plaats op de Oude- landseweg te Ouddorp. De bromfietser Adrie Mastenbroek reed tegen een on verlichte geparkeerd staande personen auto. De bromfietsbestuurder werd over gebracht naar het ziekenhuis te Dirksland. OUDDORP De 16-jarige jongeman W. H. C. K. uit Rotterdam is in de nacht van zaterdag op zondag, tegen één uur, bij een auto ongeluk om het leven gekomen. De wagen waarin hij samen met een vriend meereed, een Toyota, bestuurd door de uit Ouddorp afkomstige D. v. d. L. boorde zich op de Oosterweg in de vangrail. Het gebeurde direct na de kruising met de Pr. Hendrik weg waar de vangrail na een onderbreking weer begint. De bestuurder heeft daar teveel rechts gehouden waardoor de rech terkant van de wagen zich in de rail boorde. De jongeman die naast de be stuurder zat overleed ter plaatse; de achter inzittende werd met verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. De bestuurder bleef ongedeerd. In de nacht van 9 december j.l. hebben één of meerdere personen zich toegang verschaft tot het pro vinciaal opslagterrein bij Acht huizen. Toen een poging om in het rayon- verblijf in te breken mislukte, wer den een rijdende bebakeningswa- gen en een zoutstrooier onklaar gemaakt door kabels en leidingen van deze machines door te snijden en onderdelen te vernielen. Beseffen de dader(s) dat niet alleen gemeenschapsgelden hierdoor wor den verspild, maar dat men het leven van weggebruikers op het spel zet als er gestrooid moet worden tegen ijzel of sneeuw en de strooier is gesaboteerd. Stichting Wijkgroep „Middelhamis- Zuid" organiseert in samenwerking met het Dienstencentrum op maandagavond 19 december 1983 de jaarlijkse kerst stukjesavond in het gebouw van het Dien stencentrum aan de Doetinchemsestraat nr. 27 te Middelharnis. Aanvang 20.00 uur. Zaal open 17.45 uur. Er liggen pakketjes voor een kerststukje klaar van 5,en 7,50 (incl. oase). U kunt zelf een bakje meenemen (waar een rondje oase in past), deze zijn echter ook te koop evenals kaarsen. Het dient aanbeveling om mee te nemen: scherp mesje, kleine snoeischaar en/of een draadkniptang. Om 20.00 uur houden Theo Masten broek en Ineke Scheperboer een inleiding en laten u wat voorbeelden zien, daarna kunt u de materialen kopen. Theo en Ineke helpen u graag een handje, zodat u één of twee mooie kerststukjes mee naar huis kunt nemen. Koffie, limonade e.d. zijn ook tegen betaling verkrijgbaar. Iedereen is welkom, tot ziens op 19 december 1983. HERKINGEN - woensdagavond 7.30 uur ds. J. Koster van Klaaswaal. NIEUWE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg. STAD aan 't HARINGVLIET- donder dagavond 7.30 uur ds. A. Moerkerken van Nieuw Beijerland. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612- 2120 OOLTGENSPLAAT Bijbelkring Voor de laatste keer in dit jaar komt de Bijbelkring o.l.v. ds. K. van Meijeren bijeen heden dinsdagavond (13 decem ber) om 8 uur in „Elthato". Behandeld zal worden het zesde gebod. DIRKSLAND De 83-jarige weduwnaar S. van Houten is gisteravond terwijl hij een ledenver gadering van de Ger. Gemeente bij woonde onwel geworden en overleden. Ds. Hoogerland die de vergadering leidde heeft na dit schokkende gebeuren de bij eenkomst beëindigd. Pas vierdagen na de geboorte wachtte moeder Mierop het gezelschap al keurig gekleed op maar even later lag ze alweer in 't kraambed omdat iedereen dat voor haar toch nog een beter plekje vond Elk nieuw leven wordt als 't goed is met blijdschap begroet maar wat Dirkslands gemeentebestuur betreft is dat zéker het geval geweest met de geboorte van Hendrika Mierop uit Herkingen, vorige week donderdagmiddag om half 3 in de ouderlijke woning Onderlangs 8. Hendrika die met de roepnaam Rianka werd gesierd werd Dirks lands 7000ste inwoonster! Voor het College van B en W was dat aanleiding om gistermorgen maandag de fam. Mierop-Drooger, zoontje Danny en de borelinge een'bezoek te brengen. Loco-burgemeester A. C. van Rossum was vergezeld van zijn echtgenote, wethouder Grootenboer en gemeentesecretaris Noorthoek. Aan hun komst was vorige week al een kennisgeving aan huis door bode van Dijk voorafgegaan: „dat doe ik nou veel liever dan dwangbevelen wegbrengen", moet dhr. van Dijk ten gemeentehuize nog hebben gezegd vooraleer hij zich naar Herkingen spoedde. Vanaf het kraambed had mevr. Mierop de gemeentebode nog aangezien voor een postbode maar toen haar anders werd verteld begreep ze dat de heugelijke gebeurtenis die had plaats gegrepen met name ook voor het gemeentebestuur een goed bericht moest zijn. Loco-burgemeester van Rossum maakte gister morgen de reden van die gemeentebestuurlijke belangstelling duidelijk onder overhandiging van een spaarbankboekje voor Rianka met een inleg van 70,- zijnde een cent per inwoner. De per 1 januari 1966 gestichte gemeente Dirksland had op die datum 6100 inwoners; in 18 jaar is het bevolkingstal met 900 gegroeid. Bestuurder als hij is vertaalde dhr. van Rossum die natuurlijke bevolkingsaanwas in een woon ruimtebehoefte van één woning per 3 weken. Dat aantal is weliswaar gehaald maar diende ook ter vervanging van afbraakwoningen. „We moeten dus door blijven bouwen", was het devies waarbij ook werd aangetekend dat de gemeente Dirksland alle voorzieningen heeft om een prettige woongemeente te zijn. Ook voor Rianka wordt dat hopenlijk het geval. Nu al bleek het gemeente bestuur haar zéér welgezind. De foto's en film die vader Mierop van het tafereeltje maakte zullen lang hierna nog van de ontmoeting kunnen getuigen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Op zaterdag 17 december a. s. wordt er in de Geref. Kerk van Stad aan 't Haringvliet een kerstzangdienst gehouden. Deze avond zingen voor U: de Chr. Gem. zangvereniging „Soli Deo Gloria" uit Stad en de Chr. Gem. Zangvereniging „Jubilate" uit Ooltgensplaat, m.m.v. het Kamerorkest „de Drieklank" uit Middel harnis. Dirigenten dhr. C. C. v. d. Heuvel en dhr. H. van Dijk. Aanvang 20.00 uur. Toegang gratis. U wordt van harte uitgenodigd deze avond bij te wonen. Op 17 december zal in de gymzaal van het verenigingsgebouw ,,De Bommelstee" aan de Schaapsweg te Den Bommel we derom een Kerstconcert worden gehou den. Aan dit kerstconcert werken mee: Het Christelijk dameskoor ,,De Lofstem" o.l.v. P. H. Wessels; het jongerenkoor „GrootNieuws" o.l.v. R. vanTilborg; het fanfare-orkest „E.M.M." o.l.v. G. J. Z. Zweerus. De aanvang van dit Kerstconcert is 19.30 uur. Zaal open 19.00 uur. De toe gang is gratis. a 13 i^es a ca

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1