voor sluitende begroting VID.YELDE I Flakkeese Pootaardappelexport naar Algerije Middelharnis spreekt reserve aan Café Duo .c.,--&^^",^ -j^St- Garage KNÖPS B.V. Kerstzangavond met vier koren Visser Alle hens aan dek, Kerstzangavond Abonneert U op Eilanden-Nieuws hudneéMse "BIJONSISUWAUTD IK VEILIGE HANDEN!' Regeling vuilnisophaaldienst M'harnis-S'dijk Kerstmiddag bejaarden in „Elthato" t AUTO-SCHADE Vrouwenschip wordt door mannenschippers met schuin oog bekeken ///A. Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee i Citroen-Hesselink VRUDAG 9 DECEMBER 1983 No. 5252 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Zomin als het voor het particuliere huishouden anno 1983/1984 ge- makkelijli is de eindjes aan elkaar te knopen, zomin is dat voor de ge meenten het geval. Sommigen schreeuwen dat van de daken maar Colleges van B en W benutten hun inleidende Nota bij de begroting voor het nieuwe jaar om aan hun zorg over die negatieve ontwikke ling lucht te geven. Ook Middel harnis' College heeft dat niet na gelaten en in hun nota maken zij duidelijk dat het bereikte voor delige saldo van de begroting 1984 niet anders behaald kon worden dan door 3,6 ton aan de saldi re serve te onttrekken en een aantal ombuigingen (lees: besparingen) toe te passen. De begroting toont een daardoor wat geflatteerd over schot van 422.900,—- Stellig een knap staaltje van Middel harnis' rekenmeesters die er rekening mee moesten houden dat het Rijk in 1984 de gemeente Middelhamis een bedrag van 248.000,minder toe zal schikken als gevolg van vermindering van een aantal uitkeringen, maar dat omgekeerd even redig een post als Sociale uitkeringen met 138.000,zal stijgen i.v.m. de meerder te verlenen Bijstand. Maatregelen nodig Boven alle andere maatregelen heeft wat het College betreft de toepassing van „doelmatigheidsbevorderende" maat regelen dan ook voorrang in het nieuwe begrotingsjaar nu duidelijk is dat terdege op de kleintjes zal moeten worden gelet. Wanneer het op werkelijke bezuinigingen aankomt zal ernaar gestreefd worden de bestaande voorzieningen zoveel mogelijk te handhaven c.q. het huidige voorzie ningenniveau te ontzien. B en W beseffen overigens dat hiervan niet altijd in abso lute zin sprake zal kunnen zijn. B en W laten de raad niet in 't ongewisse waaraan te denken valt. De onderUnge inzetbaarheid van het personeel kan wel licht worden vergroot en de Dienst Ge meentewerken heeft4,5% of/200.000,— van haar begroting geofferd waarvan het gevolg noodzakelijkerwijs zal zijn dat het onderhoudspeil nog toelaatbaar daalt. Andere bezuinigingen zijn o.a. ge vonden in een doelmatiger georganiseerd vervoer van schoolkinderen naar het zwembad, de aanpassing van het uren rooster van het zwembad, verhoging van de huur van gymlokalen en de intensi vering van het gebruik. Stopzetting van wat wordt genoemd „de autonome kostenontwikkeling" van het Diekhuus levert een bezuiniging van 25.000,en zo zijn er nog ettelijke voorbeelden. Voorts wordt voor 1984 de verbetering van wegbermen geschrapt, moet de Stichting van een muziekschool Middelharnis vervallen wat een bruto- besparing van 57.100,oplevert terwijl de veronderstelde investering van 2.5 mil joen voor uitbreiding van de sporthal naar 2 miljoen worden terug|;^ebracht wat weer een lastenvermindering van een halve ton tot gevolg zal hebben. Voof de komende begrotingen hebben B en W nog meer soortgelijke voorstellen in petto; in die zin wordt al aan de begroting 1985 gewerkt! Gemeentelijke heffingen B en W hebben er in hun voorstellen aan de raad in de vergadering van 1 de cember blijk van gegeven in de ge meentelijke belastingen niet voor alles een middel te zien om de inkomenspositie te verbeteren. „Gelet op de steeds stijgende woonlasten en de mede daardoor dalende bestedingsruimte van de particuliere huis houdens meenden wij terughoudendheid te moeten betrachten in het verhogen van belastingen", zo verklaren B en W in de nota. Overigens is de gemeente zeker nog niet tot de bedelstaf verlaagd met een beschik bare reserve die de 12 miljoen over schrijdt Het lijkt dat met de rente daarvan de begrotingsresultaten heel wat aantrek kelijker zouden kunnen worden gemaakt, maar B en W zien daarin gevaren. De rente dient aan de investeringen te worden toegevoegd teneinde die op peil te houden voor het doel. Juist doordat er reserves zijn aangelegd zullen voorgenomen voorzieningen toch nog uitgevoerd kunnen worden, zij het dan ook dat de hoogte van de investeringen beperkt zal dienen te blijven, zoals B en W dat voorzien voor de huisvesting van de gemeentelijke diensten. Vernieuwbouw aan Raadhuisstraat en Ring lijkt het meest ideale maar zou een jaarlijkse exploitatie last van 315.000,geven, waarom naar een goedkoper alternatief zal moeten worden gezocht. De gedachten van het College gaat nu uit naar de bouw van een eenvoudig maar doelmatig gemeentekantoor. Het huidige stationsterrein dat binnen niet al te lange tijd beschikbaar komt wordt daarvoor een goede locatie geacht. Het College meent dat daaromtrent volgend jaar besluit vorming plaats kan vinden. Ook de stichting van een Ontspannings centrum wordt nog mogelijk geacht. Eerst werd die gedacht achter de Exoduskerk, maar B en W geven inmiddels de voor keur aan een andere plaats, achter garage Knöps. Het terrein achter de Exoduskerk kan dan voor woningbouw worden ge bruikt. Voor zover thans kan worden voorzien bestaat er volgens het College een reëele kans van slagen voor het gehele projekt. Het is niet het voltallige College, maar de meerderheid ervan die het nut van een dergelijke voorziening onderkent Een gevulde hand met een greep uit onze NAJAARSKRANT Bijvoorbeeld: 79,—NU OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 TOYOTA .ier*. In de aankondiging in het nummer vanj.l. dinsdag over de nieuwe huisvuil-ophaal- regeling i.v.m. de komst van de mini containers is een foutje gemaakt dat overi gens nauwelijks nog storend was. De vaste ophaaldag voor Middelhamis en Som melsdijk wordt vanaf 12 en 13 januari, de eerste ophaaldagen, vastgesteld op elke donderdag. Uitgezonderd wordt het nieuwste gedeelte van Sommelsdijk, daar wordt vanaf genoemde datum het vuil vrijdags opgehaald, gelijk met dat in Stad en Nieuwe Tonge; OOLTGENSPLAAT De maandelijkse samenkomst met de bejaarden, die ditmaal in het teken zal staan van het kerstfeest, zal D.V. ge houden worden op dinsdag 13 december om 2.30 uur nam. in „Elthato". Dus niet op woensdagmiddag. LANGEWEG 113 - TEL. 01870 - 2222 - MIDDELHARNIS j Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten OOLTGENSPLAAT Op D.V. vrijdag 16 december a.s. zal er een kerstzangavond gehouden worden in de Ned. Herv. Kerk te Ooltgensplaat Medewerking verlenen: ds. K. van Meije- ren, hervormd predikant ter plaatse; Chr. Gem. Zangvereniging „Jubilate" en het kinderkoor, beiden te Ooltgensplaat; Chr. Flakkees Mannenkoor te Middelhamis en Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" te Stad aan 't Haringvliet. Organist: Kees van Eek. Dirigenten: Jaap de Geus en Cor van den Heuvel. Aanvang 20.00 uur. Toegang vrij. U wordt hartelijk opgewekt deze avond bij te wonen. Het optreden van een man nenkoor is de laatste jaren zelden of in het geheel niet tijdens een kerstzangdienst voorgekomen. PEUGEOT TALBOT A utobedrijf Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS Begunstigd door een fraaie winterdag ging afgelopen maandag de coaster „Pia Vesta" op het anders zo stille havenhoofd te Middelharnis in lading. De vracht bestond uit 23000 balen (1150 ton) Desiree-pootaardappelen, geteeld op de Flakkeese kleigrond door leden van de ZPC- telersorganisatie. Wederom is gebleken, dat de Flakkeese landbouwers, ondanks de minder gunstige weersomstandigheden van het afgelopen teeltseizoen, in staat zijn, door het kiezen van moderne rassen een prima produkt af te leveren. Mr. Maatov, het hoofd van de Algerijnse ovemamecommissie, vertelde ons dat de moderne ZPC-rassen in zijn land goede resultaten geven, en dat de Flakkeese pootaardappelen een gewild produkt zijn. De teelt van pootaardappelen een arbeidsintensief gewas is binnen ZPC-verband de laatste jaren behoorlijk in betekenis toegenomen, mede dank zij de regelmatig goede financiële resultaten, en de wetenschap dat met de beschermde rassen de teelt zodanig geregeld kan worden, dat het gevaar voor overproduktie en het veelal daarbij behorend verschijnsel van prijsbederf, zoveel mogelijk beperkt kan worden. Al met al was het enkele dagen een gezellige drukte „op 't hoad", waarbij velen een kijkje kwamen nemen. Vooral bij de ouderen kwamen de verhalen over vroeger tijden, toen er regelmatig uien en aardappelen per coaster verladen werden weer los. Dinsdagavond was de belading, onder leiding van de heer G. Joppe te Melissant voltooid en kon de „Pia Vesta" koers zetten naar de Algerijnse haven Mostaganem. Op de Amsterdamse schippersbeurs is vorige week een rel ontstaan over het motorschip „Mooie Trui". De „Mooie Trui" is een schip waarvan de opvarenden alleen uit vrouwen bestaan. Dat de „bemanning" gevormd wordt door de dames Greetje Pouw, Nellie Duindam en Marianne Huttinga willen de mannelijke collega's nog wel slikken, maar dat het schip dat ze bevaren via een subsidie van de Provincie Noord Holland en het Europeese Sociale Fonds in de vaart is gekomen nemen ze niet. Als mannelijke collega's een schip kopen moeten ze alles zelf betalen en nu velen het hoofd niet meer boven water kunnen houden vanwege de moordende concur rentie en de hoge rente die ze naar de B ank moeten brengen, wordt voor een aantal geëmancipeerde dames, met subsidie een schip in de vaart gebracht. Dat noemen ze oneerlijke concurrentie en ze zullen de schippersdochters verhinderen, dat ze in de beurs van Amsterdam aan de reis zullen komen. De provincie Noord Holland heeft 54.000,gegeven voor de aanschaf van een oude spits, de dames moesten daar nog 30.000,bij lenen, maar ze krijgen van de provincie 4.000,per jaar, om de rente op dat bedrag te betalen. De provincie verrekent een bepaald be drag van een en ander weer met het Euro peese Sociale Fonds. De rentevergoeding wordt twee achtereenvolgende jaren uit gekeerd. Hoe wordt ik schippersvrouw zonder met een schipper behoeven te trouwen? Meisjes die zich dat afvragen kuimen op de Mooie Trui" terecht, want het is de bedoeling dat op dit schip werkloze vrou wen met behoud van hun uitkering, komen met de jeugdvereniging in „de Hoek steen" te Middelharnis. Op zaterdag avond 10 december hoopt dhr. de Bruine te vertellen over het werk bij de marine. Ook zal hierover nog een film worden vertoond die menigeen aan zal spreken. We weten allemaal wel dat er een marine is maar hoe het daar nu precies reilt- en zeilt dat is bij de meeste van ons toch wel onbekend. Gezien de overgrote belangstelling van de vorige avond worden jullie dringend verzocht op tijd aanwezig te zijn. Allen hartelijk welkom. Aanvang half 8. B RENAüLT-riealer j ^W^v voor Verkoop -I- Service 01871 - 1662 J Verkoop na 17.00 uur: X C. Breen, 01878 - 2496 werken, om zodoende met het schippers- vak kennis te maken. Na 36 „lessen", kunnen ze besUssen of ze door zullen gaan. Ze kunnen dan bij het KOF (Ko ninklijke Opleiding voor de Binnenvaart) hun opleiding gaan voltooien. Maar de mannelijke collega's hebben er niet van terug, dat de subsidie, die door het Euro peese Sociale Fonds wordt gegeven op deze manier wordt gebruikt. Hadden de dames een prijs uit de loterij dan hadden ze er vrede mee, maar nu zien we het als oneerlijke concurrentie. De zaak zal ook worden aangekaart op een vergadering van de Schippersvereniging O.N.S. Dirksland, 01877 - 1357 PU/MPrSIAD RUMPTSTAD B.V. MELISSANT m het Verenigingsgebouw „Melishof' op D.V. 17 december te geven door Chr. Gem. Zangvereniging Vaya Con Dios"; kinderkoor „Lenteklokjes". Met medewerking van Chr. Hoeksche Waards Mannenkoor te Klaaswaal; Pie van Huizen-van Dam (sopraan); Joop Frickus (bariton); SjaakMeUssant(orgel). Algehele leiding: dirigent Jaap Zuidgeest Aanvang 19.30 uur. Programma's verkrijgbaar bij mevr. R. Nagtegaal-Huizer, Bemhardstraat 7, Me lissant. Redactie en administratie; Langeweg 13, Sommelsdijk Café Duo. Vl^iG£RUNG 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2518 ca a a a a ca a Dorpsweg 28-34,018704466, Middelharnis. 9 M M Kastanjelaan 41-43 -gazonmaaiers HüNDA -generatoren -pompen-frezen CROWN - luchtkussenmaaier KARCHER - hogedrukreinigers KONGSKILDE -luchtverhltters L.V. Poldersèdijkla Stad aan het Haringvliet Tel. 01871-1202

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1