?l"i Moeten scholen „Haal zand voor strandophoging uit de vaargeul!" Ontsluiting; eerste stap in ontwii(l(eling bedrijventerrein iVleiissant van het banket van uw Echte Bakker! Visser op het platteland sluiten Garage KNÖPS B.V. I Café Duo Ramoco b.v. Goeree-Overflal(l(ee Belastingontvanger geschorst SCHUTTEfftER 70JAARGELEDEN L|^\.(.,S<r B en W Goedereede: Onze SHOWROOM huïbveéMse Een jubileum dat niet werd gevierd Duivententoonstelling in ,/t Centrum Jaarvergadering IJsclub „Voorwaarts^' No. 5250 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend Een gevulde hand met een greep uit onze NAJAARSKRANT gf'i^-''^ê0ïʧ^Sifi'r:: W^fS^^Ê^^'^"^"'^^'- *S*tt JAN VISSEREN, Ooltgensplaat JAN TROOST, Stellendam BART WESDIJK, Middelhamis KOMMER AKERSHOEK, Ouddorp RENAULT-dealer Stichting „Bejaardenwerk Middelhamis" Stormwaarschuwingspost Schippersvereniging „Schuttevaer" PEUGEOT TALBOT Autobedrijf S6e Jaargang y VRUDAG 2 DECEMBER 1983 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Als minister Deetman zijn zin Icrygt zullen vele scholen op het platteland de deuren moeten sluiten. Bezuini gingen leiden tot onderwijsplanning; maar als deze planning het onderwijs op het platteland onderuit haalt, wordt het kind met het badwater weg gegooid. Na de kabinetsaanval op de salarissen in het onderwijs, wekt nu de nieuwe onder- wijsplarming veel beroering. Minister Deetman heeft een zogenaamde plan- ningswet voortgezet onderwijs in zijn zak gestoken. Het is nog maar een voorstel, maar binnenkort wordt het een serieus plan. Eén van de voorstellen is erop gericht om de schoolgrootte aan te geven, d.w.z. scholen die minder dan eenbepaald aantal leerlingen hebben, moeten op den duur hun deuren sluiten. De zgn. stich- tings- en opheffingsnormen, die ook nu al zijn gehanteerd, worden aangescherpt. Op het eerste oog pakt dat besparend uit, maar het kan wel ten koste gaan van het onderwijs. Tijdbom onder basisscholen Deetmans plannen maken nauwelijks on derscheid tussen onderwijs op het platte- lan en in stedelijke gebieden. Natuurlijk mag zo'n onderscheid ook niet worden gemaakt als het over de kwaliteit van het onderwijs gaat. Maar een rigoreuze toe passing van stichtings- en opheffingsre gels, zowel voor het platteland als voor stedelijke gebieden, leidt tot onherstelbare schade. Vooral in dunbevolkte gebieden (vele plattelandsgemeenten en zgn. kleine kernen) komen kleinere schoen voor. Het gaat te ver om deze basisscholen dan maar aan kille, zakelijke bestaansregels te bin den. Een grondwettelijk recht vrijheid van onderwijs wordt aldus op een merkwaardige manier gehonoreerd. Sim pel geredeneerd: het basisonderwijs op het platteland dreigt te worden gekortwiekt. Schoolgaande kinderen zullen grotere af standen moeten afleggen, hetgeen de vei ligheid én de kwaliteit van het onderwijs niet ten goede komt. Het zou de overheid sieren als ze de leefbaarheid en het voor zieningsniveau op het platteland verkiest boven zakelijke bezuinigingsmotieven. Agrarisch onderwijs op de tocht Het agrarisch onderwijs, als vorm van beroepsonderwijs, dreigt eveneens het slachtoffer te worden van Deetmans plan nen. Ons land telt 129 lagere agrarische en 49 middelbare agrarische scholen. De meeste zijn gevestigd op het platteland en worden grotendeels bestuurd door de boe- renorganisaties. De „planningswet voortgezet onder wijs" oppert zodanige normen voor het aantal leerlingen dat vele scholen onder de maat blijven en dus moeten afhaken. De nieuwe opheffingsnormen maken een eind aan 48 lagere agrarische scholen en 12 middelbare agrarische scholen. Er is nog een ander gevaar: om te ontkomen aan het sluitingsgevaar proberen vele scholen nu alvast een fusie met andere onderwijs instituten. Daarmee onttrekt zich het agrarisch beroepsonderwijs aan de ver antwoordelijkheid van de minister van Landbouw. Het agrarisch onderwijs valt dan onder het departement van Onderwijs en Wetenschappen. Voor de argeloze le zer is dat wellicht lood om oud ijzer, maar het beroepsgerichte karakter van het agra risch onderwijs ondervindt wel een ader lating. Provinciale kleurtjes Het wetsvoorstel planning voortgezet on derwijs bergt nog een tweede gevaar in zich. De planning en het overleg ter zake van onderwijsvoorzieningen worden meer en meer verschoven naar de provinciale besturen. Den Haag trekt dus zijn handen wat terug. In het kader van deregulering en decentralisatie is dat heel leuk maar de diverse provincies kijken vaak niet verder dan hun grenzen, zodat de onderwijs- doublures bezijden de provinciegrenzen wel eens al te gek kunnen worden. Het provinciale vingertje in het hele onderwijsgebeuren is veelal gekleurd en past zich dan ook aan bij de politieke kleur van het op dat ogenblik zittende bestuurs college. Het zou jammer zijn dat een dergelijke onderwijskameleon in de nabije toekomst zijn kansen krijgt. Al met al ziet het er niet rooskleurig uit voor het onderwijs ten plattelande. Het is nooit te pruimen dat mensen en kinderen) worden opgeofferd aan beleid. Zelfs de beste bedoelingen van onderwijsminister Deetman kunnen voor het platteland uiterst onplezierig uitpakken. B. Schouwing ca o ca C3 O Ter gelegenheid van de behandeling van de begroting en een dienomtrent gestelde vraag door de CDA fractie, hebben B en W van Goedereede nog eens benadrukt dat ze bezwaar zullen aantekenen tegen de door Rijks waterstaat aangevraagde ontgrondingsvergunning voor de Middelplaat, die in zee, ten westen van de Brouwersdam, gelegen is. Met het daar te winnen zand wil RWS het strand bij het Flauwe Werk ophogen, maar B en W hebben een veel betere suggestie voor een zand-win plaats, t.w. de vaargeul in het Slijkgat, de toegangsgeul naar de vissershaven. B en W menen dat onttrekking van de benodigde hoeveelheid zand aan de zich steeds verontdiepende vaargeul de garantie zou geven dat de geul op diepte wordt gehouden en dat op deze wijze werk met werk kan worden gemaakt door en voor rekening van het Rijk. B en W voelen zich gesterkt in de redelijkheid van hun suggestie nu door een door Ingenieursbureau Lievense uit Breda proefondervindelijk is vastgesteld dat het zand uit het Slijkgat zich heel goed leent om voor de strandophoging te worden gebruikt. Uit inmiddels gevoerde correspondentie met de Minister van Verkeer en Water staat is gebleken dat zij toch voorkeur geeft aan het gebruik van zand van de Middelplaat omdat ze verwacht dat bij onttrekking van een zo grote hoeveelheid zand uit het Slijkgat daar, vanwege de hoge stroomsnelheid erosie afslijting van het land) zal plaats vinden. Ook meent de Minister dat het zand van de Middelplaat beter voor het beoogde doel geschikt is. Het College is voornemens een en ander aan de vaste Kamercommissie voor de Visserij voor te leggen. Ze zullen er ook op wijzen dat verstoring van de ontwikkeling van het strandgebied in die omgeving tot gevolg zal hebben dat veel recreanten hun belangstelling dan naar de binnenzijde van de Brouwersdam verplaatsen terwijl daar geen voorzieningen zijn om die grotere aantallen op te vangen. Het College zou de vorenbedoelde verstoring ernstig betreuren omdat voor de strandrecreatie juist een toenemende belangstelling is waar te nemen. Zij vinden dan ook dat de Middelplaat, als onderdeel van het strandgebeuren rondom de Brouwersdam, in stand dient te blijven. I LANGEWEG113 TEL. 01870-2222—MIDDELHARNIS Bijvoorbeeld: Café Duo. .NU vooraOeiStetheidi VING£RL1NG S-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2516 Op 15 juni 1983 was het 50 jaar geleden, dat de Vluchthaven aan het Zijpe officieel werd geopend, een feit dat zover we weten door niemand is opgemerkt, en zeker ook niet feestelijk is herdacht. De laatste jaren dat wil zeggen sedert de Schelde-Rijn verbinding via het Schelde-Rijn-kanaal loopt heeft de Vluchthaven veel van zijn betekenis voor de binnenvaart verloren. Voordat het Schelde-Rijnkanaal werd geopend maakten jaarlijks plm. 10.000 binnenschepen van deze haven gebrui' om er te overnachten en jaarlijks kwam het bij dreigend stormweer wel voor, dat de havenmeester op sommige dagen, een bord bij de ingang plaatste, waarop met grote letters stond vermeld dat de haven VOL was. De heer Ockerse, die in 1903 zo ijverde voor een Vluchthaven in de Stoofpolder, had het dus wel goed gezien, dat een Vluchthaven nodig was, alleen hij over leed in 1917 enheeftde vervullingvanzijn wens 30 jaar na zijn aktie dus niet meer beleefd. Als men nagaat wat de aanleg van de Vluchthaven heeft gekost, dan kan men eigenlijk zijn ogen niet geloven, omdat men geneigd is de cijfers te vergelijken met wat nu een verbetering van de haven kost. Bruinisse gaat voor de verbetering van de Industriehaven straks plm. 3 miljoen neer tellen (gedeeltelijk met geld van het Rijk), maar datzelfde Rijk betaalde een halve eeuw geleden nog geen 3 ton voor de geheel volledige vluchthaven, zoals die er nu nog ligt. Het aannemersbedrijf J. J. Geluk te Tholen maakte de haven in de Stoofpolder „in de droge" zoals dat heet, de haven werd aangelegd, terwijl de dijk nog niet was doorgegraven. De aannemingssom voor dat werk was 101.475,-. Het Nijmeegse Bagger- en aannemersbedrijf maakte het gat in de zeewering en groef zich zo een toegang in het poldertje met baggermolens en maakte de haven op diepte voor 69.500,-. Zijk- en stort- werken werden aangebracht door J. T. de Waard in Sliedrecht voor 36.600,-. Alberts uit Middelburg leverde het hard hout voor steigers en ducdalven voor 49.608,- en het Aannemersbedrijf Water werken Amsterdam plaatste steigers en ducdalven voor/ 15.500,-. Het plaatsen en kopen van één ducdalf kost nu wel tussen de 4000 en 5000 gulden. OOLTGENSPLAAT Op vrijdag 9 en zaterdag 10 december a.s. zal de Duivenvereniging ,,De Zwa luw" een grote duivententoonstelling hou den in het verenigingsgebouw ,,'t Cen trum" te Ooltgensplaat. Vrijdagavond vanaf 19.00 uur; zaterdagmiddag vanaf 14.00 uur (speciaal voor de jeugd) en zaterdagavond vanaf 19.00 uur. Er is een rad van avontuur, terwijl de trekking van de grote verloting zal plaats hebben zater dagavond om ongeveer 21.00 uur. De entree tot het bedrijventerrein zal hier langs voeren; links de zgn. „groene loods", eertijds het trotse bezit van de Coöp. landbouwvereniging In alle voorzichtigheid heeft de gemeenteraad van Dirksland een begin gemaakt met het verder ontwikkelen van het 3,5 ha grote bedrijventerrein te Melissant door een krediet van 108.000,— beschikbaar te stellen voor de voorlopige ontsluiting ervan. College en raad onderkennen de beperkte belangstelling voor bedrijfsvestigmgen waarom besloten werd de kosten te minimaliseren en voorshands met een voorlopige ontsluiting te volstaan. T.z.t zal die toch dienstbaar kunnen zijn aan een definitieve ontsluiting op het moment dat meerdere bedrijven zich voor vestiging aanbieden. In de totaalkosten van 108.000,— zijn de kosten van verharding, notering, beplanting en straatveriichting-, maar ook de sloop van de zgn. „groene loods" opgenomen. De loods was eertijds het eigendom van de Coöp. landbouwvereniging. Ze werd later aangekocht door de fa. v. d. Have en is thans eigendom van de Gemeente. Het bedrijventerrein strekt zich onderaan de Molendijk uit tot aan de boerderij van de heer J. Leijdens en heeft eenzelfde diepte als het terrein van Van der Have. In de vergadering van j.l. donderdag werd van het bedrijventerrein 1000 m^ verkocht aan dhr. G. Joppe die daarop een loods voor de verwerking van pootaardappelen wil bouwen. B en W spraken in hun voorstel de hoop uit dat, nu de eerste stap is gezet, spoedig meer bedrijven zullen volgen. Het College baseert die hoop op momenteel lopende onderhandelingen met andere gegadigden. Eén daarvan is het transportbedrijf fa. Nagtegaal. De eigenaar lijkt niet ongenegen om zijn bedrijf vanuit de Pieterstraat naar het bedrijfsterrein te verplaatsen maar het definitieve besluit zal afhangen van de mate waarin de Provincie in de kosten van die verplaatsing tegemoet komt. Half december zal een Provinciale commissie daar een uitspraak over doen. Zie advertentie elders in dit nummer OOLTGENSPLAAT De jaarvergadering van de IJsvereniging „Voorwaarts" te Ooltgensplaat zal ge houden worden donderdag 8 december des nam. 8 uur in de bovenzaal van Hotel „Hobbel". Op de agenda staat vermeld: jaarverslag secretaris en penningmeester, een be- stuursverkiezing wegens aftreding van de heren A. Fun en H. M. Meijer, die beiden niet herkiesbaar zijn. Na de pauze volgen eventuele mededelingen. voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen* 01878 - 2496 ♦♦♦♦♦♦^♦<(i***»***»»*****»**»** De ontvanger der Directe Belastingen te Middelburg, de 38-jarige P. J. S. is ge schorst wegens verduistering van Belas tinggelden. Bij het onderzoek tegen S. werken ge meentepolitie en Fiscale opsporingsdienst samen. Hij hield gelden achter die moes ten worden terugbetaald. De verdachte heeft enkele aan het licht gekomen feiten toegegeven. Aanleiding tot het onderzoek tegen S. waren klachten van mensen, die wel be richt hadden ontvangen, dat zij belasting geld terugkregen, maar die tevergeefs op betaling daarvan zaten te wachten. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Voor het DOELENKERSTCONCERT is nog een aantal kaarten voor 7 december 1983 beschikbaar. De kaarten kosten 23,- per stuk inklusief bus. Ze zijn af te halen op het Dienstencentrum, Doetin- chemsestraat 27, tel. 3366. OOLTGENSPLAAT In ons blad „Eilanden-Nieuws" hebben wij de rubriek 90 jaar geleden uit de „Maas- en Scheldebode". Het weekblad „Schuttevaer", speciaal voor de schip pers, heeft wekelijks de rubriek 70 jaar geleden. Onderstaand interessant bericht je troffen wij aan in het nummer van 26 november 1983. Uit Weekblad Schuttevaer van zaterdag 29 november 1913 Naar aanleiding van het verzoek om oprichting van een stormwaarschuwings post te Ooltgensplaat, werd van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel eene afwijzende beschikking ontvangen. Mochten evenwel belanghebbenden de kosten voor oprichting en bediening voor hunne rekening willen nemen, dat is erbij den Minister geen bezwaar, gedurende den bietentijd, de stormseinen naar Oolt gensplaat te doen toezenden. Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1