Politieberichten Zilveren rammelaar inplaats van de lokker met Anisette Aan 't eind van zp loopbaan maakte burg. Bos nog een nieuw begin tlommienuui Een kunstschilder te Goedereede Café Duo hutbrethtse Vernieuwd Groene Kruis gebouw feestelijk heropend Abonneert U op Eilanden-Nieuws i^S) ^^i\\ Middelharnis Veri(oop vrouwenvereniging Uw huis verkopen TAMBOER Ouddorp: Dirksland: Slechte berichten voor de garnalenvissers Veei schade door Storm Nieuwe Rabo-direl(teur Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Een gevulde hand met een greep uit onze NAJAARSKRANT Bijzondere aanwinst Keurig netjes EXTRA KERKDIENSTEN GER. GEMEENTEN OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 S6e Jaargang DINSDAG 29 NOVEMBER 1983 No. 5249 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommeisdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS ƒ11,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. - Stormschade Aan de parallelweg tussen Middel hamis en Nieuwe Tonge kantelde een bouwkeet door de harde wind. Er ont stond aanzienlijke schade aan de keet. Aan de Dorpsweg te Sommeisdijk ging een grote portocabine onderste boven. Van een pand aan het Nieuwepad te Middelhamis kwam een gedeelte van de gevel naar beneden. Deze kwam terecht op een daar staande auto. De auto liep aanzienlijke schade op. Aanzienlijke schade bekwam ook het pand op de hoek van de Nieuwstraat en de West Achterweg te Middel hamis. Van dat pand kwamen de dak pannen en de goot naar beneden. Van een groot aantal woningen in de nieuwbouw te Sommeisdijk gingen de dakpannen er aan. Veel bomen in de omgeving Molen- laan, Groene Zoom en Koningin Ju- lianaweg braken takken af of vielen helemaal op de weg. Personeel ge meentewerken had handen vol werk om de rijbanen vrij te krijgen. - Op de Oudelandsedijk tussen Som meisdijk en Dirksland vielen veel tak ken op de rijbaan. Met man en macht werden de takken aan de kant van de weg neergelegd, daar de takken zeer gevaarlijk voor het verkeer waren. OUDE TONGE De jaarlijkse verkoping, georganiseerd door de Ned. Herv. Vrouwenvereniging te Ouden Tonge, is een groot succes ge worden. Bijna 4000,mochten ze ont vangen. Van de verloting zijn nog enkele prijzen niet afgehaald. Dit zijn: oranje loten, no. 354, en van de groene loten de nummers 529, 542 en 517. De prijzen kunnen, op vertoon van het betreffende lot, worden afgehaald bij P. van Loon, Kerkstraat 4 te Oude Tonge. Een groot aantal bakken van de super markt aan het Kerkepad gingen door de wind aan de haal. Zij kwamen op de Nieuwstraat en de Voorstraat te recht. - Diefstal rijwiel Een inwoner uit Dirksland werd aan gehouden omdat hij onlangs een rijwiel had ontvreemd. De fiets was nog in zijn bezit. - Inbraak zomerliuisjes In Herkingen werd in een aantal zomer huisjes ingebroken. Een aantal t.v.-toe- stellen werden ontvreemd. Bijvoorbeeld: Café Duo. ,NU vooralle z^terheidf VINGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2518 Die oudere Ouddorpers die 't ge- bruilc van alcohol niet schuwen is die zwakte nauwelijks aan te reke nen, zo is vrijdagmiddag van on verdachte zijde vastgesteld. Al in hun prille dagen, nog vóór 't ge bruik van de paplepel hen eigen was, kregen ze 't goedje binnen ten einde in een zachte roes te raken. Een in de Anisette gedrenkt doekje, met kruim van brood en suiker, de „lokker" geheten diende daartoe en soms verkeerde 't prille grut in een ware opiumroes wanneer de lokker was gedoopt in 't gekookte zaad van de papaverbollen....! We schreven 't neer op gezag van de huisarts dokter Bron die deze anekdotes vrijdagmiddag ten beste gaf als voorz. van de Groene Kruis ver. bij de opening van het Groene Kruisgebouw aan de Dirk- doensweg, na de gepleegde vernieuwing en uitbreiding van het oorspronkelijke ge bouw dat in 1953 was gebouwd, ten ge schenke gegeven door het Zweedse Rode Kruis. Dokter Bron typeerde ermee hoe primitief de zuigelingenzorg was geweest in de jaren waarin dat nog niet vanwege de Kruisverenigingen werd gedaan en waarin naar de meest merkwaardige hulpmid delen werd gegrepen. De bakers van toen werden verondersteld omtrent de zuige lingen zorg enige wijsheid in pacht te hebben waarom ze adviseerden in de pap van spugende zuigelingen reepjes spek mee te koken, irritaties in babyliesjes moesten bestreden worden door die te bedekken met repen van een zo vuil moge lijke vaatdoek.... 't Was nauwelijks te geloven voor hen die vrijdagmiddag getuige waren van de wat feestelijke her-ingebruikname van het ge bouw waarin en van waaruit een heel wat professioneler zuigelingen- en kleuterzorg bedreven wordt dat het amateuristisch gedoe van vele jaren her. Geen wonder dan ook dat dokter Bron mede namens zijn medebestuurders de loftrompet stak over de vernieuwde accomodatie, wetend hoe lang de weg naar realisering daarvan was geweest. Aanvankelijk had het bestuur nog willen volstaan met een opknapbeurt maar in 1980 was tot een grondige reno vatie besloten en dokter Bron prees dat besluit van harte omdat er een fraai en heel doelmatig gebouw tot stand gekomen was. Met ere werd de naam van wijlen Jans Bosland genoemd omdat dankzij haar legaat de plannen ook financieel haalbaar waren geworden. Ook burgemeester van Velzen, die de vroege situatie had gekend, sprak bij het zien van de zoveel fraaiere nieuwe acco modatie van een bijzondere aanwinst. Dhr. van Velzen herinnerde eraan dat er ooit plannen waren geweest om in Oud dorp een gezondheidscentrum te stichten maar de financiële middelen hadden ook toen ontbroken. Het Groene Kruis ge bouw echter was niet meer dan een ber ging voor uitleenmateriaal waarom dhr. van Velzen zich met de anderen over de enorme verbetering verheugde. Het was sprekers wens dat het Groene Kruiswerk een nieuwe impuls zal krijgen en dat het vernieuwde gebouw velen ten dienste zal staan in het belang van de volksgezond heid. Overigens had dhr. van Velzen de grootst mogelijke waardering voor de ma nier waarop in Ouddorp aan het Kruis werk gestalte wordt gegeven. Met overgave heeft burg. van Velzen daarop de openingshandeling verricht. Nu eens niet door een lint door te knippen of de deur te openen maar door een baby te wegen. De prille Annetta Klepper, op 12 november geboren werd door de burge meester behoedzaam op de schaal gelegd en gewogen; de kleine bleek de 4500 gram aan te tikken.! Haar moeder, mevr. Klep per ontving voor de boreling, haar tweede een zilveren rammelaar met inscriptie en voor zichzelf een fraai boeket bloemen. Onder hen die hun gelukwensen aan boden was ook dokter Ruizeveld die in Ouddorp vele jaren thuis, in eigen prak tijk, de zuigelingenzorg heeft gedaan, waarbij het gebeurde dat hij het spreekuur voor zijn patiënten snel moest afwerken omdat de moeders alweer op de stoep stonden. Een verbetering hoe gebrek kig ook betekende al het gebruik van een van de lokalen in de school en dokter Ruizeveld die ook namens Zr. v. d. Starre sprak heriimerde zich hoe men al „dol- en dolgelukkig" was geweest met het Groene Kruis gebouwtje dat na de ramp geschonken was. Architect Zeelenberg vertelde hoe drin gend nodig het was geweest het oude gebouwtje met z'n vele bouwtechnische gebreken op te knappen waarna tenslotte dhr. van Herknamens de Prov. Kruisver. de rij van sprekers sloot. Burg. van Velzen weegt de kleine Annetta; links wijst dokter Bron het gewicht aan: 4500 gram. Burg. Bos wiens spreekvaardig heid schier zonder grens en mate is, is gisterochtend tóch woorden te kort gekomen om zijn blijdschap tot uitdrukking té brengen over het feit dat hij enkele dagen voor de beëindiging van zijn 25-jarig burge meesterschap in Dirksland de eer ste steen mocht leggen voor het nieuwe gemeentehuis. „Dit is een hoogtepunt in mijn loopbaan en het doet me meer dan ik u zeggen kan!" liet hij op de bouwplaats weten om zich direct daarop over te geven aan het leggen van de eerste, tweede, derde en vierde steen. Niet op de definitieve plaats, maar op een be tonnen tableau dat ergens in de nieuwbouw een plaats zal krijgen ter herinnering aan het lang ver beide moment waarvoor gisteren, tussen de buien en bedrijven door, even tijd was genomen. Het voltallige gemeentepersoneel was er getuige van met hoeveel voldoening burg. Bos aan 't metselen sloeg zowel als van de verve waarmee hij later, in „de Schakel" op het gebeurde en de lange voorgeschie denis ervan terug zou zien. Dhr. Bos her innerde eraan dat er bij zijn komst in Dirksland, 25 jaar geleden, al een bouw plan-schets voor een vernieuwing van het gemeentehuis gereed had gelegen en hoe die door de jaren heen door andere ideeën was gevolgd totdat er pas in 1982 door de raad een beslissing werd genomen die een eind maakte aan alle eerdere fantasieën, zoals een nieuw gemeentehuis op de hoek Kapoenstraat-Voorstraat of in het Boe zemplantsoen. Tot vernieuwbouw van het bestaande gemeentehuis werd besloten en het deed dhr. Bos meer dan deugd de daadwerkelijke bouw met het leggen van de eerste steen te kunnen starten. „Ik zou het als een trieste zaak hebben ervaren weg te gaan zonder dat er aan de nieuw- bouw uitvoering gegeven zou zijn", liet hij weten, 's Burgemeesters hoop op een voorspoedige bouw was dan ook zeer van harte gemeend. Het was een wens die hij in zijn persoonlijke snelle aanpak, met het leggen van een viertal stenen, had willen symboliseren. Het was ook dhr. Verdouw van het architectenbureau Stuurman uit Wad- dinxveen opgevallen met hoeveel elan dhr. Bos de stenen had gemetseld en het bleek zeker ook de wens van dhr. Ver- douw en zijn medewerkers te zijn dat de bouw in de gestelde termijn tot stand komt. Spr. bleek er alle hoop op te hebben dat het nieuwe gemeentehuis eind augus tus volgend jaar gereed zal zijn en het lijkt dat alleen een langdurige strenge vorst periode dat schema zal kunnen frustreren. „U zult er versteld van staan hoe gauw de rugbouw overeind komt!" beloofde dhr. Verdouw, er op wijzend dat er ook een deel systeembouw aan te pas zal komen dat in de fabriek gemaakt, met een kraan op de bestemde plaats zal worden aan gebracht. De bouwplaats gaf een wat trieste aanblik onder het zware wolkendek en met links de restanten van het oude Gemeentehuis. Onder beschutting van de Dirkslandse gemeentevlag deed dhr Bos niettemin graag waartoe hem de eer was verleend. De blijdschap van het gemeenteperso neel met het begin van de bouw werd vertolkt door gemeentesecretaris C. Noorthoek. „Het had in de oude om standigheden niet lang meer kunnen du ren", verzekerde hij, wijzend op de vele manco's die het oude gebouw had ver toond, alle inwendige aanpassing ten spijt. Ook uit de raad kwam een zelfde geluid, gesproken door dhr. J. L. Poortvhet. „Fijn dat de start gemaakt is!" vond ook dhr. Poortvliet. Hij meende dat dhr. Bos niet zomaar toevalligerwijs niet één-, maar vier stenen had gelegd: „een voor elk van de raadsfracties", was zijn veronderstel ling. De garnalenvissers zullen waarschijnlijk met de nodige schrik kennis hebben ge nomen van de jongste berichten van het RIVO, over de geboorte-explosie van de wijfing. Eind oktober is het normaal, dat men in een trek van een uur met een sleepnet plm. 1000 jonge wijtinkjes in het net aantreft. Maar in oktober 19 8 3 ving men per uur in dezelfde trek plm. IVi keer de normale hoeveelheid en is 2300 jonge wijtingen het gemiddelde. En al deze jonge wijtingen moeten hun dagelijkse portie garnalen hebben om te overleven. Er zou dus spoedig wel eens een einde kunnen komen aan de tot dusver gunstige garnalenaanvoer. Voor de sportvisserij is een zo sterke jaarklasse van de wijting natuurlijk een buitenkansje en ook de rondvis visser kan er zijn voordeel mee doen. Wijting was er door de goede jaarklasse van vorige jaren toch al in ruime mate, maar de aanvoer van dit visje zal straks wel een hause in de vangst tot gevolg hebben. MELISSANT - donderdagavond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg. STAD a.h. HARINGVLIET - woens dagavond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg. OOLTGENSPLAAT KoUekte zondagsschool De koUekte voor de kerstfeestviering met de kinderen van de Zondagsschool zal deze week gehouden worden. De leiding zal u gaarne de intekenlijst presenteren. Bijbelkring Heden dinsdag 29 november om 8 uur nam. komt de Bijbel kring o.l.v. ds. K. van Meijeren in „El- thato" bijeen. Behandeld zal worden het Vijfde gebod. OOLTGENSPLAAT e.o. De zware storm van zaterdag- op zondag nacht heeft door het gehele dorp veel schade veroorzaakt. Van het Raadhuis kwam een klein glas-in-lood-raam van de bovenste verdieping op de Kaai terecht. Van de daken sneuvelden er een groot aantal pannen die hier en daar aan wo ningen en schuren hun sporen achter lie ten. Van schuren werden vele planken afgerukt en sloegen de deuren open. Ook de deuren van de aula op de Algemene Begraafplaats werden open gerukt. Overal heen sneuvelden televisiemasten en gingen golfplaten van keukens en schuurtjes de lucht in. Vlaggen streken met dikwijls houder en al, ook dakramen werden vernield en van sommige wo ningen werden de blinden losgerukt. De bomen kregen het ook zwaar te verduren maar hier bleef het alleen met het neer komen van kleine takken. Door de tech nische dienst van de gemeente werd deze ravage weggeruimd. Persoonlijke onge lukken deden zich gelukkig niet voor. ca B CS C3 i^C3 G3 C3 C3 OUDDORP Per 1 maart 1984 is tot direkteur van de Rabo Bank te Ouddorp benoemd dhr. A. Braber (42), de huidige direk teur van de Rabobank te Den Bommel. Dhr. Braber zal dhr. Dorsman opvolgen die tot een vrijwillig vervroegde uit treding heeft besloten. Het Open Jeugdwerk te Goedereede „De Open Deur" heeft zaterdag 3 decem ber a.s. haar deuren weer geopend voor de jeugd van 16 jaar en ouder. Deze avond zal Jaap Dieleman uit Leerdam onze gast zijn. Centraal zal staan zijn werk en inspiratiebron. Na verloop van tijd is het duidelijk voor Jaap geworden dat er achter hetleven" een maker moest zijn. Voor een kunst schilder is leven in al zijn schakeringen vaak een bron voor inspiratie. De vraag werd echter steeds machtiger: Wie is De Maker van dit leven, van mijn leven? Jaap heeft zijn inspiratiebron gevonden, en getuigt ervan in zijn werk. Ongetwijfeld wordt het een interessante avond, waar ook de gelegenheid aanwezig zal zijn schilderijtjes te kopen. De ,,Open Deur" is te vinden in „De Ark" te Goedereede. De toegang is voor iedereen vrij. Aanvang 20.00 uur. De zaal is open om 19:30 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1