K'^V^j RAMOCO b.v. Grond aangekocht voor bouw van nieuw complex in Ouddorp r Drs. K. de Jong O.zn. sprak op 75-jarig jubileum CNS Stellendam A. J. VAN RUMPT R EN AU LT-SH OV\/ bij ramoco b.v. één week uitgesteld LF de BMAA/5S4t:d L|5I '-(f< Raad Goedereede: \\cmitmjmuA Studieverg. S.G.P. Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Wijziging spreekuur burgemeester Dhr. J. Heijboer plotseling overleden Autobedrijf Ouddorps toren, een verstelde broek? Geslaagd „Muziekfestival 1983" te Middelharnis Avond 5 jaar Ver. Nat. en Landschapsbescherming Goeree-Overflakkee DINSDAG 22 NOVEMBER 1983 No. 5247 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. met zeer laag geprijsde aanbiedingen in RS - 9 - 1 1 en SO donderdag 24 november 10.00-17.00 uur vrijdag 25 november 10.00-20.00 uur zaterdag 26 november 10.00-17.00 uur Telefoon 01 S71 -IBSa STAD AAN'T HARINGVLIET Gemeentegrens moet ook in zee duidelijk zijn vastgesteld Wie kennis neemt van de veelheid van meningen binnen Goerees' gemeenteraad over de te bouwen sport/bibliotheek/Verenigingsgebouw- voorzieningen te Ouddorp «Iders in dit blad in de alg. beschouwingen weergegeven zal begrijpen dat er in de donderdagavond gehouden raadsvergadering geen eenstemmigheid bestond over de voorgestelde aankoop van twe.e percelen grond t.b.v. de bouw van de nieuwe accomo- datie, door B en W gedoopt als „sporthal met toebehoren" aan het parkeerterrein „Dorpstienden". Het ging om twee percelen, samen 1728 m^ groot, van de heren A. H. Tanis en C. Bosland; de totaalprijs bedroeg ƒ52.480,Met 7-5 stemmen werd tot de voorgestelde aankoop besloten. De commentaren waren veelsoortig en varieerden van „zeer gelukkig" tot aan de waarschuwing dat de gemeente bezig is z'n eigen graf te graven wanneer metter daad tot de stichting van een kapitale voorziening zal worden besloten. Een voorstel zal niet lang meer op zich laten wachten. „Zeer gelukkig" Het was D'66-er Hans Grinwis die ver klaarde met de aankoop „zeer gelukkig" te zijn temeer omdat het hem eigenlijk veel te lang gaat duren. „Wanneer gaan we er nu eens goed aan trekken, het licht staat al maanden op groen!" vroeg hij het College af. Van de zijde van de SGP fractie kwam bij monde van dhr. F. v. d. Laan een heel ander geluid: „We hebben ons van meet af aan gekant tegen een sporthal als vervolg waarop we nu ook tegen deze grond aankoop zijn", liet hij weten; „de eerder aangekocht grond is voldoende om een gymzaal te bouwen". Door dhr. Reus (PvdA) werd bezwaar gemaakt tegen de in het koopcontract met dhr. Bosland op te nemen voorwaarde dat op zondag geen bedrijfsuitoefening zal plaats vinden. Spr. meende dat een dergelijke voorwaarde niet in een koop contract thuishoort en dat men zo'n ver bod de gemeenschap niet dwingend op kan leggen. Dhr. Reus kondigde aan zich niet tegen de aankoop te keren maar tegen de voorwaarde t.z.t. wel aktie te zullen ondernemen. Strikte voorwaarde Weth. T. van Dam liet in zijn beant woording weten dat dhr. Bosland de voor waarde (geen bedrijfsuitoefening op zon dag) strikt heeft bedongen op straffe van het weigeren van medewerking aan de verkoop. „Het is aan de raad dat al of niet te accepteren", aldus dhr. van Dam. Door dhr. van Oosterom (CDA) blij als hij was dat de realisering nu in zicht komt werd een beroep gedaan op de SGP fractie om loyaal mee te werken aan het democratisch genomen besluit dat er een grotere voorziening dan alleen maar een gymzaal zal komen. Financieel graf Dhr. A. de Jong had zijn weerwoord snel gereed: „Wij doen juist een beroep op de raad om dat besluit terug te nemen!" benadrukte hij. Terwijl hij een beeld schet ste van de economische malaise ten ge volge waarvan er volgend jaar wellicht een miljoen werklozen kunnen worden geteld waarschuwde hij nuchter te blijven en als gemeente niet het eigen financiële graf te graven door een heel kostbare voorziening te bouwen. Bij de gehouden stemming bleek de raad met 7-5 akkoord te gaan. De zetel van Visserijbelangen was i.v.m. het bedanken door dhr. de Wit onbezet; dhr. den Hol- lander(VVD) had zich absent gemeld. De 5 tegenstemmers waren: weth. van Dam, dhr. A. de Jong, dhr. B. Noorthoek, dhr. F. v. d. Laan (allen SGP) en dhr. J. van Gurp (RPF). Pal voor gemeentegrenzen De raad besloott pal te staan voor de aanwijzing van de gemeentegrens in zee. Wanneer er geen bezwaar wordt aan getekend tegen het advies van het Prov. bestuur om het gebied ten zuiden van de Nieuwe Waterweg niet gemeentelijk in te delen zodat op dat gebied niet de ge bruikelijke wetgeving van toepassing zou zijn. B en W denken dan met name aan de Wet Ruimtelijke Ordening welke van grootbelang is m.b.t. te plegen aktiviteiten op het gebied van de berging van bagger specie. Het is kennelijk de gemeente Rotterdam die bij het niet vaststellen van een ge meentegrens in zee een grootbelang heeft, immers zou de aanleg van een ribben eiland (alternatieve slibbergingsmogelijk- heid) voor een deel op gebied van Goede reede plaats moeten vinden. Rotterdam heeft in 1982 al duidelijk gemaakt alle mogelijke alternatieven voor slibberging binnen eigen grenzen te willen. Goerees' gemeentebestuur bleek daar tegen zeer beducht en besloten werd dat gevoelen aan de Minister van Binnen landse Zaken te laten weten. B en W menen dat er gehandeld is zonder de wettelijke procedure in acht te nemen en de gemeente in het overleg te kennen. Dhr. Reus (PvdA) geloofde er nauwe lijks in dat het gemeentebelang boven het landsbelang zou kunnen praevaleren. „Het belang is zó groot dat men er bang voor is een deel van de belangen in handen te leggen van een kleine gemeente", over woog dhr. Reus waarop de voorz. hem met een adrem antwoord diende: „Nog nooit heb ik in enige wet gelezen dat er gemeenten en gemeentetjes zijn", waarbij dhr. Reus opmerkte in zijn op merking niet die intentie te hebben willen leggen. Is de afwerking van de restau ratie van Ouddorps toren zo willekeurig dat de toren op een verstelde broek lijkt? Raadslid J. L. Padmos (CDA) heeft dat vergelijk getrokken in de donderdagavond ge houden raadsvergadering toen de raad werd voorgesteld nog eens een aanvullend krediet van 63.000,te voteren tb.v. de gepleegde restauratie en de aanpassing van de di recte omgeving. Uit de bespreking werd het duide lijk dat de raad wat problemen heeft met de afvoeging van slechts de zuidelijke torenmuur terwijl dat aan de overige muren nagelaten wordt Dat bleek overigens zo door de des kundigen te zijn vastgesteld: „Zij die zich deskundig noemen hebben met kracht en overtuiging gezegd dat het aan de andere muren abso luut niet mag gebeuren; aan die muren moet de tijd het doen", liet weth. Visser weten. Door dhr. Grinwis (D'66) werd de toren „met z'n rooie kop" met een bonte hond vergeleken. „Al is'ie vanuit zee best wal mooi", „'k Vind 'm vanuit het land ook prachtig", grapte weth. Visser terug. Het rood maken van de spits heeft overigens geen extra kosten met zich mee gebracht, zo deelde de raadsvoorz. mee. Die moest toch worden geconserveerd waarbij het uiteraard niet van invloed was wel ke kleur het conserveringsmiddel had. Zaterdagavond 19 november 1983 j.l. werd voor de tweede maal een muziek festival gehouden in de aula van de Tech nische School te Middelharnis. Medewerking aan dit festival verleenden de diverse muziekverenigingen van geheel Goeree en Overflakkee. Onder zeer ruime belangstelling bracht elke vereniging af zonderlijk gedurende een half uur haar programma ten gehore, zodat een geva rieerd geheel ontstond. Na afloop was het dan ook de voorzitter van de organiserende Festivalcommissie, dhr. J. Lodder, welke verheugd mocht vaststellen, dat een dergelijk festival le vensvatbaar was gebleken. ,,Een dergelijke culturele avond wordt als een rustpunt ervaren in deze toch wel moeilijke en rumoerige tijden", aldus een aanwezige. Volgend jaar zal zeker een dergelijke concertavond worden georganiseerd. HERKINGEN Ophalen oud papier Morgen (woensdag) avond wordt weer oud papier opgehaald door de Pr. Joh. Frisoschool. Begonnen wordt om half 6 bij de school; graag goed gebundeld ge reed zetten s.v.p. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) I6I2 - 2120 Hans Grinwis (D'66) was het daaren tegen volstrekt met de zorg van het Col lege eens: „er ligt bij de Kwade Hoek al 10 cm drab; dat zou óók wel eens onderzocht mogen worden. Dhr. Grinwis raadde het College aan „als een havik op het vinke- touw" te zitten om de gemeentelijke be langen veilig te stellen, „want", zei hij: „Ook wij hebben een belangrijke taak t.o.v. de recreatie. Verhuur perceel industrieterrein Grote instemming bestond met het voor stel tot verhuur, aan de fa. Heymans te Rosmalen, van een 1 ha groot perceel van het industrieterrein te Stellendam, voor een periode van 1 Vi a 2 jaar, a 40.000, per jaar. Het wordt de tijdelijke vestigings plaats van een asfalt-menginstallatie die gaat werken wanneer begin volgend jaar de bestaande dijk aan het Flaauwe Werk zal worden versterkt D e raad kon door weth. van Dam worden gerustgesteld in zijn zorg over de evt. gevolgen voor de bodem waarop de in stallatie zal staan. Het maken van beton asfalt geeft minder verontreiniging en bo vendien zullen er in de benodigde Hinder wet vergunning stringente voorwaarden worden gesteld. Ambtenaren Burg. Stand Op zijn verzoek werd aan de heer M. J. van Driel ontslag verleend als ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Door Mevr. Hoogenraad (PvdA) (die op de lijst van te benoemen ambtenaren Burgeriijke Stand trouwens ook maar één vrouw miste) werd de suggestie gedaan om ook buiten het ambtelijk apparaat naar een Ambtenaar Burgerlijke Stand uit te kijken: „daar is misschien iemand te vinden die het heel graag zou doen terwijl me bekend is dat de ambtenaren het helemaal niet zo graag doen", aldus mevr. Hoogenraad, doelend op het voltrekken van huwelijken. Ook door B en W wordt al naar zo iemand gezocht maar hij/zij werd tot dusver nog niet gevonden. Ambtenaren van de Burgerlijke Stand zijn thans: de heer J. van Houselt, chef afdeling algemene zaken; de heer H. Scholtens, medewerker afde- Ung algemene zaken; de heer H. Oosterbroek, chef afdeling sociale zaken; de heer A. van der Hoef, medewerker afdeling sociale zaken; en: de heer J. Soeteman, medewerker afdeling financiën ter secretarie. Zij die j.l. zaterdag in Stellendam het 75-jarig bestaan van de CNS (Chr. Nat. School) hebben mee herdacht, hebben in de gehouden herdenkings bijeenkomst een ere-saluut gebracht aan de oprichters die in 1898 hun „moed, doorzettingsvermogen en geloofskracht" aanwendden om te komen tot de stichting en de instandhouding van een christelijke school. De flnanciële last drukte in volle zwaarte op de kleine groep die desniettemin voortging en doorzette in getrouwheid aan de gegeven doopbelofte. Gode werd de dank gebracht omdat Hij het tot zover heeft doen gelukken; het was dan ook Zijn onmisbare zegen die over de toekomst van de CNS basis- en kleuterschool werd afgebeden. De genodigden, onder wie oud-leer- krachten, oud-bestuurders en veel oud- leerlingen troffen elkaar in de aula van de naast de school gelegen Chr. MAVO waarin de herdenkingsdienst was belegd. In de onderlinge gesprekken die vlot op gang kwamen en in het speciale jubi leumnummer werden veel oude her inneringen opgehaald door oude beken den die elkaar in soms tientallenjaren niet meer hadden gezien. Het schoolbestuur dat de bijeenkomst en de daarop gevolgde reünie had georganiseerd heeft daarvoor veler dankbaarheid mogen ervaren. Welkom Gevoelens van grote dankbaarheid legde bestuursvoorz. dhr. A. H. Bijl ook neer in het welkomstwoord waarin hij de velen die aan de uitnodiging gehoor hadden ge geven een welkom toeriep. Alhoewel ge lukkig met het feit dat de school al 75 jaar mag bestaan waardoor gevolg kan worden gegeven aan de opdracht „de kinderkens tot Hem brengen en van Hem te leren" hoopte dhr. Bijl dat het christelijk onder wijs in Stellendam nog eens tot een één heid wordt waaraan misschien het streven van „Samen op weg" bij zal kunnen dragen. Dhr. Bijl begreep dat ook na 75 jaar de opdracht niet is voltooid maar dat daar mee elke dag opnieuw ernst dient te wor- DIRKSLAND De Studieverg. der S.G.P. hoopt woens dagavond 23 november a.s. te vergaderen in „Rehoboth". Aanvang 19.30 uur. In leider is dhr. B. Boot over „De compro mis in de gemeentepolitiek!?" Belangstellenden zijn hartelijk welkom. NIEUWE TONGE - Woensdagavond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg. STAD aan 't HARINGVLIET - woens dagavond 7.30 uur ds. J. C. Weststrate van 's Gravenpolder. OOLTGENSPLAAT- donderdagavond 7.30 uur ds. J. J. Tanis, Tholen. den gemaakt waarom hij zijn inleidende woorden besloot met de bede die ook op de eerste ledenvergadering in 1898 had geklonken: „Wij bevelen de vereniging bij voortduring aan in de voorbede harer vrienden. Ruste Gods zegen op harer arbeid en op allen die met haar samen werken". De Bron Het waren eenvoudige woorden die de spreker in deze herdenkingsdienst, dhr. K. de Jong O.zn., voorz. van de Unie School en Evangelie, getroffen hadden. Spr. liet dat ook gelden voor de woorden waarmee het eerste jaarverslag was begonnen: „met dank aan onze trouwen God" en spr. proefde achter dat eenvoudig belijden de volharding waarmee het ideaal gestalte was gegeven in de wording van de school in 1898 en hij dacht met grote waardering terug aan hen die zich voor de school hadden ingezet. Spr. wekte alle betrokkenen op ook in de toekomst pal te staan voor het bewaren van de eigen identiteit van het christelijk onderwijs. De unieke betrokkenheid en eigenzeggenschap achtte dhr. de Jong ook voor de toekomst van uitnemend belang omdat dat mede het onderscheid tussen de openbare school typeert: „de openbare school mag geen richting kiezen terwijl de christelijke school juist richting móet kie zen" zo vergeleek hij. Dhr. de Jong meende dat de voorouders die de school hebben gesticht het des ondanks toch gemakkelijker hadden in het geven van christelijk onderwijs. Moei lijker is het in deze tijd van verwording, van secularisatie, ontkerstening en on enigheid waarom de vraag zich aandient hoe de Boodschap wordt gebracht en of het een éénheid van boodschap is. Hij raadde daarom het schoolbestuur en het onderwijzend personeel zich steeds te oriënteren op de Bron, de Bijbel om daar uit de juiste richting te leren. „Als er werkelijk wordt geprobeerd een school met de Bijbel te zijn en nadenkt over de daarin gegeven richtlijnen voor het leven, dan is er de belofte van de Heilige Geest en de belofte voor de toekomst van de school", verzekerde dhr. de Jong. Elders in dit nummer treft u een artikel over het ontstaan en voortbestaan van de school. Dhr. Bijl tijdens zijn openingswoord. Op de voorste rij o.a. burg. en mevr. van Velzen, drs. K. de Jong en 3e en 4e van links dhr. en mevr. Velthuizen I.v.m. het plotseling overlijden van dhr. J. Heijboer, een van de sprekers op de avond van het 5-jarig bestaan van boven genoemde vereniging, gaat de op donder dag 24 november geplande avond niet door. De avond is een week uitgesteld en wel tot donderdag 1 december a.s. Ook dan zal de avond gehouden worden in de ontmoetingsruimte van de Exoduskerk aan de Dorpsweg te Sommelsdijk, aan vang 19.30 uur. OUDDORP De burgemeester van Goedereede is voornemens spreekuur te houden op vrij dag 25 november en vrijdag 2 december 's morgens van 10.00 - 11.00 uur. OUDE TONGE Dhr. J. Heijboer, assistent van de Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst, is zaterdag middag geheel onverwacht overleden, ter wijl hij wat werk had gedaan in zijn volks tuin achter de Molendijk. Even tevoren had hij een mede-tuiner, dhr. L. v. d. Ouden, verteld zich moe te voelen en met het werk zijn grote liefhebberij te stoppen. Kort daarna werd dhr. v. d. Ouden opgeschrokken door het geluid van brekend glas. Dhr. Heijboer bleek onwel te zijn geworden; de poging die dhr. v. d. Ouden deed om de levensgeesten weer op te wekken mochten niet baten. Met dhr. Heijboer is een zeer bekende persoonlijkheid heengegaan die op Flak- kee vele jaren de landbouwers van dienst is geweest met zijn kundige begeleiding. Bovendien was hij bijzonder aktief in het Verenigingsleven. Ook maakte hij jaren lang deel uit van de kerkeraad en het schoolbestuur. Het bestuur van de Chr. Basisschool „De Bron" zal zijn stoffelijk overschot a. s. donderdag ten grave dragen. op donderdag 24 november van 10.00-17.00 uur vrijdag 25 november van 10.00-20.00 uur zaterdag 26 november van 10.00-17.00 uur STAD AAN 'T HARINGVLIET Telefoon 01 S7i - 1 S53 ca 19 Ö^ca o

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1