Honderdduizend gulden als los zand door de vingers... Ook Goerees' huisvuil naar de sorteerinrichting te Rucphen VERSCHENEN Een Handvol Aren van Ds. P. Blok Predikbeurten SpooppMat op de Ongetwijfeld Zeer voordelige aanbiedingen op onze HEREN-AFDELING Modehuis ALE MAN RIDDERORDE Orgel- en clavecimbelconcert te Sommelsdijk Raad Goedereede: voor oud-Middelharnisser A. Verhage FLANEL OVERHEMD Bladz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRUDAG 18 NOVEMBER 1983 Waar lees je in de journalistiek nog de uitdrukking dat het „de vergadering droef te moede" was; nauwelijks meer, maar de wat plechtstatige uitdrukking typeert toch het best de stemming waarin Goerees' gemeenteraad gisteravond een ton 100.000, voteerde om het zich als los zand door de vingers te zien glippen, 't Was weggegooid geld en dat deed de overwegend zuinige raad meer dan zeer Vorig jaar 16 december had de raad zich garant gesteld voor de lening van 100.000,door houthandel v/h van der Ham te Voorburg aan de Home meubelindustrie te Stellendam. Met het geld zou het bedrijf kunnen worden voortgezet en zouden de werknemers, onder wie 6 uit Goede reede, aan het werk kunnen blijven. De vooruitzichten leken goed en een rapport van het Ministerie ondersteunde die gedachte. Voor de raad aanleiding zijn zorg om het behoud van de werkgelegenheid te effectueren en zich voor de lening garant te stellen. Desniettemin is het bedrijf failliet gegaan en zijn de werknemers ontslagen en vraagt de vorengenoemde geldschieter bij de gemeente de ton op. De slotuitdelingslijst is bekend en er zijn geen baten.... Droevige zaak Dhr. Hans Grinwis (D'66) die in de december vergadering nog als Brugman gepleit had de gevraagde garantie te verlenen vroeg zich nu, tot ieders stomme verbazing af of deze „droeve zaak" niet voorkomen had kunnen worden. „Enkele dagen na Nieuwjaar wist ik uit de bron dat het er finaal fout zou lopen en daar heb ik toen alle raadsleden over ingelicht; was ik dan een roepende in de woestijn??" vroeg hij zich nu af. Die ommezwaai werd dhr. Grinwis niet in dank afgenomen: „Een gemeentebestuur is niet een soort molen waarvan de kap vandaag naar de ene- en morgen naar de andere kant wijst"kaatste de voorz. burg. van Velzen terug: „als raadslid moet u verantwoordelijk willen zijn voor een genomen besluit en op de dag dat u ons informeerde was het besluit al lang genomen". „Wij hebben ingestemd mede omdat we niet het audium op ons wilden laden geen oog te hebben voor de werkgelegenheid maar het is een harde les voor ons geweest" stelde de voorzitter vast. Zo hard dat de raad voortaan maar niet meer bang moet zijn dat „men" met een beschuldigende vinger naar het gemeentebestuur zou wijzen.... Raad bleek gevoelig voor het tarief en de recycling gedachte Ook Goerees' gemeenteraad heeft voor het ophalen van het huisvuil gekozen voor het gebruik van de mini-container. Het inzamelen, zowel de afvoer als de verwerking van het huisvuil werden opgedragen aan de fa. Boon te Middelburg, welke zich bezighoudt met het recyclen van de nog bruikbare delen uit het huisvuil. De raad nam er kennis van dat zelfs 77,5% van het totale vuilaanbod weer voor hernieuwd gebruik kan worden aangewend. Die milieu-bewuste handeling en het acceptabele tarief van de fa. Boon deden de raad voor een contractuele verbintenis kiezen. Het alternatief zou de aanzienlijk duurdere AYR (Afval Verwerking Rijn mond) zijn geweest waarheen de flakkeese gemeenten door de Provincie verwezen zijn De Provincie heeft het goed gevonden dat gedurende een jaar met de fa. Boon wordt samengewerkt maar na die periode dreigt alsnog de dwang het flakkeese huis vuil ter verbranding aan de AVR aan te bieden, zoals dat in het afvalstoffenplan is neergelegd. De flakkeese gemeentebestu ren trachten daaraan te ontkomen door het aannemelijk te maken dat 77,5% van hun huisvuil niet als afval-, maar als „grondstof voor nieuwe produkten" dient te worden gezien. De tijd zal leren welke uitkomst een en ander zal hebben. Thans werd de raad geroepen een beslissing te nemen omdat in 1984 niet meer op de stortplaats in Bavel gestort zal mogen worden. De keus was spoedig gemaakt en er werden 3750 mini-containers aangeschaft voor de prijs van 337.000,Ook werd een krediet gevoteerd van 48.000, voor de overname van een aantal metalen containers van de fa. Boon. Voor het ge bruik van de mini-containers zal de ge bruiker niet 18,maar 14,per jaar in rekening worden gebracht De in ons blad eerder gedane veronderstelling dat het 18,zou zijn was ontleend aan de informatie dat de jaarlijkse kosten van zo'n container/ 18,zijn, samengesteld uit de afschrijving en een klein bedrag voor onderhoud. Soms wat aarzeling De gemeenten Oostflakkee en Middel- hamis hebben met duidelijk meer over tuiging voor de fa. Boon gekozen dan Goerees' gemeenteraad dat deed; er was bij deze en gene wat aarzeling. Het was o.a. ook dhr. F. van der Laan (SGP) die daarvan blijk gaf Hij meende dat de tarieven van Boon en van de AVR niet al te extreem tegen elkaar moeten worden afgewogen omdat het zijn inziens best kon zijn dat de toeslag die de AVR toepast om eerdere verliezen te compenseren slechts tijdelijk is terwijl die gemeenten die aan deelhoudster worden ook geen BTW over het tarief behoeven te betalen. Spr. meen de dat de tarieven heel wat dichter bij elkaar komen te liggen wanneer met die beide mogelijkheden rekening wordt ge houden. Dhr. Reus (PvdA) kon daar helemaal in mee denken. Hij schamperde wat op het idee dat iedereen zich nu opwerpt om de recycling te verheerlijken maar dhr. Reus kon niet aan de indruk ontkomen dat het sommigen meer om de knikkers-, dan om 't spel ging. Het werd door weth. Visser trouwens niet ontkend en in zijn beantwoording erkende dhr. Visser dat de prijs zeker in de overweging van de keus heeft meege- golden. „We hebben er toch alle recht op het goedlcoopste te kiezen, de een doet dat met een heel ander geweten dan de ander", beredeneerde dhr. Visser. Echter ook los van het tarief kon dhr. Visser verzekeren dat het College de recycling van nog bruikbare onderdelen voorstaat waarom voor elk goed De titel van dit dagboek is ontleend aan Ruth 2 16, waar we lezen hoe Ruth een overvloed van aren krijgt toebedeeld. boeken lijstenmakerij westdijk 55 - tel.(01870) 2551 middelharnis J OUD BEIJERLAND De oud-Middelharnisser A. Ver hage, tot voor kort plaatsvervangend direkteur van het Gewestelijk Ar beidsbureau te Spijkenisse is woens dag 2 november ter gelegenheid van zijn (om gezondheidsredenen ver vroegde) afscheid onderscheiden met de Ridderorde, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Dhr. Verhage kan terugzien op een 38- jarig dienstverband waarin hij zich de hoge koninklijke waardering waardig maakte. Die waardering werd ook door anderen, onder wie Prov. dir. E. Luijf, tot uitdrukking gebracht op de gehouden af- scheidsbijeenkomst. Dhr. Luijf verwees in zijn gelukwens naar de eisen die de af gelegde ambtseed aan de ambtenaar stelt; het betrachten van trouw, betrouwbaar heid en zorgvuldigheid. Het was dhr. Luijf bekend hoezeer dhr. Verhage aan deze verlangens heeft voldaan. De verdiensten van dhr. Verhage werden evenzeer benadrukt door oud-direkteur A. Brussaard en de huidige dir. de Graaf van het G.A.B. Verhage was sinds 1973 plaatsvervan- gend-direkteur van het arbeidsbureau in Spijkenisse. Daarvoor was hij werkzaam op de arbeidsbureaus van Oud-Beijer- land, Den Haag en Middelharnis, waar hij in juli 1945 in dienst trad. In het maatschappelijk leven was dhr. Verhage aktief in de christelijke vakbewe ging, de Herv. Kerk en enkele koren in Oud Beijerland. Ten besluite van de plechtige uitreiking van de Onderscheiding verklaarde hij steeds met genoegen te hebben gewerkt. Het bemiddelende werk om anderen aan een baan te helpen, en zijn kontakten met landarbeiders en gehandicapten had hem steeds veel voldoening gegeven. de gemaakte keus zeker niet alleen maar een financiële achtergrond heeft. Het voorstel kreeg veler instemming, o. a. van dhr. van Gurp (RPF), dhr. J. C." Komtebedde (VVD), bieden met de hoop dat de verbintenis met de fa. Boon langer dan een jaar zal kunnen duren. Ook dhr. van Oosterom (CDA) ver klaarde de recycling „een goeie zaak" te vinden. Anderzijds liet de AVR hem niet helemaal los, overwegende dat er momen teel flinke winsten worden gemaakt en dat de tarieven wellicht 5% verminderd zul= len kunnen worden. Aandacht vroeg dhr. van Oosterom voor enkele „gevoelige plaatsen" in de gemeente waar het gebruik van de mini-container wat problematisch zal kunnen zijn, zoals in de Pieterstraat te Goedereede „met kleine huisjes en kleine gangetjes". Ér zal zo werd door het College toegezegd naar een oplossing worden gezocht. De oplossing voor het ophalen van grof vuil is al gevonden. Wekelijks zal dat weliswaar op afroep worden gedaan. Ook daarin wordt een vorm van recycling toegepast. „Metalen gaan naar onze vrien den van het woonwagenkamp" liet weth. Visser weten. Overige bruikbare delen gaan weer naar een andere bestemming en het niet bruikbare zal in de container worden gestort. Door dhr. Hans Grinwis (D'66) werd nog geïnformeerd naar de mogelijkheid dat werkloze jongeren, die het thuiszitten beu zijn, in het kader van een soort banenplan ook een ophaaldienst voor bruikbare zaken op poten zetten. Het gemeentebestuur zal daar zeker aan mee werken maar van enig initiatief daartoe lijkt vooralsnog geen sprake. Het besluit met de fa. Boon in zee te gaan werd genomen: „We hebben goede moed dat dat voor een langere periode zal gelden", liet wethouder Visser weten, om er aan toe te voegen: „maar zekerheid is er niet". Overigens zal de gemeente zich aan het contract met de fa. Boon geen buil vallen wanneer de gemeenten op een later tijd stip tóch naar de AVR worden verwezen. In het contract is met die mogelijkheid rekening gehouden. Ook in die situatie komen de mini-containers te pas en zal het vervoer van het vuil door de fa. Boon worden verzorgd. De Stichting Kerkconcerten Goeree- Overflakkee heeft op zaterdag 26 novem ber a.s. een concert georganiseerd in de Herv. Exoduskerk, gelegen aan de Dorps weg te Sommelsdijk. Dan spelen Geert Bierling en Diane Middelkoop op orgel en clavecimbel, ter wijl beiden ook te beluisteren zijn met werken voor clavecimbel vierhandig. Dit laatste is natuurlijk een niet alle daags verschijnsel en met het programma wat beide musici hopen te brengen is dat idem het geval: orgelwerken van Haydn, Mozart en Beethoven zullen inderdaad weinig voorkomen op de orgelconcert programma's, maar zijn daarom niet min der origineel! Integendeel zelfs, en de manier waarop beiden deze muziek gaan aanpakken zal garant staan voor een zeer interessante avond. Het concert begint met de speelse Sonate in D opus 6 van Ludwig van Beethoven Zondag 20 november 1983 OUDDORP-Herv. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. W. J. op 't Hof Woensdag 23 november: 19.00 uur ds. W. J. op 't Hof- Ger. Gem. 9.30 en 16.00 uur lezen- Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. J. J. van Noord, bediening Heilig Avond maal en 17.00 uur lezen - Doops gezinde Gem. 9.30 uur ds. Joh. Smink, Barendrecht (bediening Heilig Avond maal). GOEDEREEDE-Herv. Gem. 10.00 an uur ds. M. van der Linden en 18.30 uur ds. M. Aangeenbrug, bediening Hei lige Doop. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur kand. C. Buis, Krimpen aan den IJssel en 18.00 uur ds. M. Geuze, Sint Annaland; extra kollekte kerkvoogdij- Ger. Kerk 10.00 uur lezen en 17.00 uur ds. A. J. J. van Noord. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vlietstra jr.; extra koU. vrije zitplaatsen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 uur drs. T. M. Gilhuis en 17.00 uur ds. P. Blokland. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. D. Dekker, v.m. be diening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal; 2e kol lekte orgelfonds en Avondmaalskol- lekte St. Verpleegkundigen in Israël - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uureerw. hr. A. H. Veldhuizen; extra koll. chr. belangen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. L. Kruijmer, v.m. voorbereiding Heilig Avondmaal; ex tra kollekte Woord en Daad - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. A. Ochtman- de Boer, Dordrecht. LUKASKAPEL - 10.15 uur ds. J. T. Cazander, voorbereiding Heilig Avondmaal. MIDDELHARNIS-Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. Quist en 18.00 uur ds. G. C. de Jong, Ned. Geloofsbelijdenis art. 17; extra kollekte kerk- Herv. „Exo dus" Gem. 10.00 uur ds. A. Carstens- Chr. Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen- Ger. Kerk 10.00 uur kand. J. van Wallinga en 17.00 uur ds. J. deLeeuw-Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 10.30 en 16.30 uur ds. B. Gratz. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. van den Bom, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal; 1 e kol lekte kerkvoogdij en 2e kollekte bouw fonds - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. de Jager, v.m. be diening Heilige Doop en nam. voor bereiding Heilig Avondmaal; extra kol lekte zondagsschool - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. G. C. Klok, v.m. bediening Heilig Avond maal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen-Ger. Kerk 10.00 uur dhr. Verstraten en 18.00 uur dhr. A. v. d. Schee. DEN BOMMEL- Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vos; extra kollekte kerk- Ger. Kerk 10.00 uur dhr. Lerg- ner en 18.00 uur ds. J. Noordhof OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. K. vanMeijeren, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal; extra kollekte quotum. Ger. Gem. 9.30 uur (bediening Heilig Avondmaal), 14.30 en 18.00 uur ds. H. Ligtenberg - Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur drs. J. H. Becker, bediening Heilig Avondmaal. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. Mr. J. de Man, Sprang Capelle. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. P. de Vries, Zwartebroek-Ger. Gem. in Ned. 3 x lezen - Oud Ger. Gem. 3 x lezen. YERSEKE - Ned. Herv. Ger. Bond 14.30 uur ds. Verheul en 18.30 uur ds. P. J. Droogers. voor (n.b.) clavecimbel-4 handig. (Dit werkje van Beethoven wordt doorgaans op 2 piano's gespeeld). Daarna speelt Geert Bierling op orgel het thema met variaties uit de Sonate in d van C. Ph. E. Bach, waarna voor orgel en clavecimbel het Concerto in a van Johann Ludwig Krebs volgt Na de pauze (waarin koffie verkrijgbaar is) wordt de Sonate no. 6 in C van J. Haydn op orgel gespeeld, waarna tot slot de Serenade „Eine kleine Nachtmusik" van W. A. Mozart volgt. Geert Bierling en Diane Middelkoop spelen dit in een arrangement voor clave cimbel-4 handig van Geert Bieriing. Een feestelijk slot dus van een concert met uitsluitend (in de juiste betekenis van het woord) klassieke muziek. Geert Bierling, inmiddels geen onbe kende meer op ons eiland, studeerde in Rotterdam de hoofdvakken orgel, piano en clavecimbel. Hij is organist van de Oude Kerk te Rotterdam-Delfshaven en heeft reeds een ruime concertervaring voor zowel orgel als clavecimbel. Diane Middelkoop studeerde in Tilburg orgel bij Bram Beekman en clavecimbel bij Gerard Dekker. Zij vormt samen met Geert Bierling een orgel- en clavecimbel- duo. Het concert in de Herv. Exoduskerk begint om 20.00 uur, kerk open 19.30 uur. Toegangsprijs, incl. programma, bedraagt 4,voor volwassenen en 2,50 voor scholieren, CJP-houders en 65+. In een redaktioneel commentaar heeft de redaktie van het tijdschrift SterL - van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen Duwdand en de Ver voor Natuur- en Landschapsbescherming Goeree-OverHakkee - z.ch a?gezet tegen de nota Beleidsplan Recreatie en Toensme d.e een aantal recreatieve speerpunten voorstaat waaronder een by de Brouwersdam. De redaktie neemt het plan als volgt op de korrel: Zaten we als inwoners van een kustgemeente nou toch net een beetje te bekoinen van het Toerisme, worden we opgeschrikt door een nieuwe nota vol extra rekreatieve verschrikkingen. HallodaarlErzoumdekuststrookbestnogflmkwat D?noteTs afkomstig van de provincie. Nou ja, nog niet helemaal In opdracht van het dagelijks bestuur van de provincie heeft de Grondmij (u weet wel, een van die enge maatschappijen die bij gebrek aan woeste gronden heeft vergeten zichzelf op te heffen) een Beleidsplan Recreatie en Toerisme m elkaar gesleuteld Nu iedere beleidsmaker tenslotte de mond vol heeft over vakantie in eigen land en de hedendaagse barre financiële tijdens is er best wel een gedeputeerde te vinden met een energoedé aanpak die Zeeland als rekreatieve melkkoe nog verder wil uitmelken. Tot de laatste druppel desnoods (promoten - uitventen van het toeristisch-rekreatief produkt Zeeland, heet dat netjes). Na jarenlange explosieve rekreatieve groei zijn we eindelijk zover, dat de provinciale beleidsmensen ook vinden dat de kust „vol" is en verdere uitbreiding ongewenst En nu dit weer. En nu het plan zelf. Tenslotte moet het provinciaal bestuur er nog een uitspraak over doen. In het rapport is onderzoek verricht naar mogelijkheden in de markt oftewel hoe kunnen we méér vakantiegangers naar Zeeland krijgen. Onderkend wordt dat het met name de kust iswater en zand die toerist en dagjesmens naar Zeeland voert. Het rapport stelt dan ook heel origineel! vast dat dan maar voor deze groep langs de kust van alles méér moet komen. Méér dagrekreatieterreinen, méér zomerhuizen, méér kampeerterreinen, méér ligplaatsen voor de watersport, méér paden en paadjes, wegwijsbordjes en ontsluitmgen. Kortom een verdere verstede lijking en verparking van het landschap, overvolle wegen en meer druk op de natuurgebieden. Wat zouden die plannenmakers van de Grontmij mooi vinden (of denken dat het provinciaal bestuur mooi zal vinden): zoiets als van Knokke tot de Panne of van Scheveningen tot Zandvoort? Ze zeggen „de kust mag niet dichtslibben", maar hun voorstellen zullen wel dat effekt hebben. Voor een nadere gedachtenbepaling wordt een aantal konkrete voorstellen voor de korte termijn gedaan. Men noemt ze „speerpunten". Er zijn er vier: Brouwersdam, Vlissingen, Cadzand en Damvak Geul. We zullen hier het speerpuntBrouwersdam eens nader bekijken (zie kaartje). Speenpi^nt VooKieningenklméenport Str3nd-en oei/en^kreatk Besbaanc/e verblyfóakkomo. Geplande verblc^fsakkomo. 111II111 Ekótsnski/e d^grrekfeaf/e Intensieve dag feki^&atie ,'-'•, Elk weer voorzien mg en .1 Zejisci?ool-surfie/itrnm- kamphi^fzen en hor&ka De soort „Roompot" die men in gedachten heeft, zou moeten bestaan uit twee kampeerterreinen (1000 plaatsen) mèt 90 huur-bungalows, een terrein verblijfs- rekreatie (en dan ook de Kabbelaarsbank nog!) en een dagrekreatief komplex met elk-weer-voorzieningen. Langs binnen- en buitenzijde van de dam zouden voor zieningen moeten komen voor zeilplanken (ze zijn zeker van de zomer daar gaan kijken!) en Scharendijke wordt surfcentrum no. 1 kompleet met surfboulevard waaronder zeilschool, kamphuizen, winkels, horecavoorzieningen en les- en trainingsmogelijkheden voor surfer^ De nota is een slecht stuk en lijkt wat betreft inhoud op een achternamiddag in elkaar te zijn gezet. Geen nieuwe kijk op het rekreatiegebeuren. Dat hadden een paar provinciale ambtenaren dus ook wel op een rijtje kunnen zetten. Kosten voor de provincie: vier ton. Kassa! Dat echter een dergelijke nota op zo'n eenzijdige manier, met bewust voorbijgaan aan alle andere belangen nog in 1983 kan worden gemaakt, is een tragische vergissing die om korrektie vraagt De moeizame afwegingen die werden gemaakt in streekplan, bestemmingsplannen en inrichtings- schetsen, worden volledig genegeerd. Wat de praktische uitwerking voor Noord- Zeeland betreft: de Westhoek zit al stampvol en nu is er al regelmatig in de zomer een nauwelijks te verwerken topdrukte. Behalve voor Brouwersdam/Scharendijke heeft men voor de zuidkant op het Damvak Geul ook een dergelijk speerpunt in gedachten. Wie zei er ook alweer dat de kuststrook niet mag dichtslibben? De provincie doet er goed aan als zij een dergelijk plan overneemt en tot beleid verheft, er een plan voor de evacuatie van de bewoners en de natuur bij te leveren. Geïnteresseerd in de Sterna? Het redaktie-adres is: Nieuwe Kraayertsedijk 1, 4456 NV 's Heer Arendskerke slaagt U beter met uw inkopen als U eerst de advertenties leest PANTALON, wasbaar, met riem; 3 kleuren, tot maat 58. Shetland PULLOVER V-hals en ronde hals, in 5 kleuren tot maat EL in 3 kleuren, tot maat 44. Boompjes 15 - 3253 AC OUDDORP - Tel. 01878 -1277 boelf

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 2