Ook Gem. Dirksland heeft voor 1984 sluitende begroting Politiebericiiten Droogschuur bij boerderij „Koornlust" uitgebrand ^1 >:S Politiebonden solidair met akties Abonneert U op Eilanden-Nieu ws Morgen verkoping zendingskrans Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Ook volgend jaar weer aardappelopslagplanten? Borstvoeding Natuurlijk Politieberichten Oostflal(i(ee Goedereede Middelhamis |Uw huis verkopen TAMBOER Vereniging van bedrijven Goeree-Overflai(kee POES WEGGELOPEN 56e Jaargang DINSDAG 1 NOVEMBER 1983 No. 5241 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS ƒ11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Het Dirkslandse college van B en W heeft de gemeenteraad in de vorige week gehouden raadsvergadering voor 1984 een sluitende gem. begroting aan kunnen bieden. Weliswaar was er voor „Onvoorziene" minder ruimte dan vorig jaar maar voor 1984 bedraagt die post toch nog 131.703,74 B en W merken in hun toelichting dan ook op dat de slechte economische toestand in de begroting merkbaar is hetgeen overigens niet betekent dat de stemming in mineur zou zijn. „In het licht van de verslechterende economische omstandigheden waarvan alle gemeenten en dus ook de onze de gevolgen merkbaar gaan ondervinden, stemt het niettemin tot voldoening dat thans niet dieper in het gemeentelijk vlees behoeft te worden gesneden dan waartoe deze begroting voorstelt", zo leggen B en W de raad voor. De verhogingen lijken inderdaad mee te vallen; er is sprake van een trendmatige al besloten verhoging van de drank- en horecabelasting; de toeristenbelasting en de watertoeristenbelasting. De opbrengst van de onroerend goed belasting wordt to.v. vorig jaar 17.000,hoger ge raamd, niet tengevolge van een verhoging maar door de uitbreiding van het aantal woningen in Dirksland en Melissant als mede door de herwaardering van incou rante onroerende goederen. Niet te ontkomen zal zijn aan een ver hoging van de reinigingsrechten waar voor de raad in de novembervergadering een voorstel zal bereiken. In hun slotbeschouwing constaterenB en W met instemming dat vrijwel alles wat het gemeentebestuur zich aan prioriteiten ten doel had gesteld kan worden gereali seerd. „Een zaak houdt ons diepgaand bezig zo laat het college weten dat betreft de bouw van het verzorgingstehuis voor be jaarden. Daaromtrent valt te melden dat - met betrekking tot de voorbereiding van de bouw nagenoeg alles rond is, zelfs zodanig dat dit projekt, mede als gevolg van de zeer gunstige uitslag van de gehouden aanbesteding, zonder financiële rijkssteun kan worden uitgevoerd. Daar voor is overigens wel een aanvraag in gediend. Eén schaduwzijde is er evenwel onlangs bijgekomen, namelijk de circu laire van het ministerie van W.V.C, van 20 juni jl. waarvan wij overigens eerst in september jl. in kennis zijn gesteld die een dam opwerpt tegen nieuwbouw plannen ten aanzien waarvan nog geen financiële verplichtingen zijn aangegaan. „Omdat het stichtingsbestuur en ook wij van mening zijn dat in ons geval er wel sprake is van zodanige verplichtingen, zijn er goede gronden om aan te nemen dat deze belemmerende maatregel op het on-- derhavige projekt niet van toepassing is", aldus het college. Daarnaar vindt op dit moment een onderzoek plaats. Reeds eerder aangekondigde zaken die in het komende begrotingsjaar eveneens in bijzondere zin onze aandacht zullen heb ben, c.q. in uitvoering zullen worden ge nomen zijn: - krotopruiming aan de Geldersedijk; - aanleg fietspad Korteweegje; - opstarten bouwrijpmaken bedrijventer rein Melissant; - idem bestemmingsplan „Dirksland- Zuid". Met het opstarten van het bouwrijp maken-van het bestemmingsplan „Dirks land-Zuid" kan aan de vraag naar woning bouw voor de toekomst ruimschoots wor den voldaan. Stimulering van de bouw van woningen in de premiesfeer en de vrije sector achten wij gewenst. Effectuering van deze voor nemens hangt echter mede in grote mate af van het voor Dirksland beschikbaar ko mende woningcontingent. In het kader van de woonruimtevoor ziening worden er ook, in samenwerking met de Woningbouwvereniging „Dirks land" plannen uitgewerkt om te kornen tot de realisering van 4 a 5 wooneenheden in het pand Voorstraat/hoek Zomerstraat te Dirksland. Ini 1984 kan de raad een voorstel ver wachten om een aanvang te nemen met het opstellen van een bestemmingsplan „Slikken van Flakkee". Wij hechten eraan dat de huidige recrea tieve mogelijkheden voor de plaatselijke bevolking gehandhaafd blijven en wij zul len ervoor pleiten dat de bereikbaarheid van het betreffende gebied wordt ver beterd. Verder dient blijvend gepleit te worden voor de noodzakelijkheid van de om leidingsweg om Dirksland. Wij gaan er aldus het college voorshands van uit dat de uitvoering van deze projekten de begrotingspositie voor het komende jaar niet ingrijpend zal be ïnvloeden. Ruimte voor geheel nieuw be leid voor zover daaraan behoefte mocht blijven te bestaan is er evenwel niet. Integendeel, om de voor volgende jaren reeds aangekondigde kortingen op de algemene uitkering te kunnen op vangen, zal het noodzakelijk blijken te zijn om daarvoor exüa dekkingsmiddelen aan te wijzen, wa^rtj verhoging van de on- roerend-goedbelasting niet uitgesloten moet worden geacht. B en W beëindigen hun aanbiedingsbrief met stil te staan bij de ernstige gevolgen van de werkloosheid die ook onder de Dirkslandse bevolking wordt gevoeld. Hoewel het gemeentebestuur niet bij machte is om tot opheffing daarvan een wezenlijke bijdrage te leveren, dient het wel een gemeente-bestuurlijke zorg te zijn deze gevolgen enigermate te verzachten. Steeds sterker wordt de opvatting dat zulks alleen maar mogelijk is door samen werking tussen de gemeenten van een be paalde regio, i.e. Goeree-Overflakkee. Daarom is het van belang ook bij deze gelegenheid om melding te maken van een dit jaar genomen initiatief in die richting, waaraan alle gemeenten via het zogenaamde wethoudersoverleg deelnemen. Zodra daaromtrent nadere bijzonderheden bekend zijn, zullen ter zake mededelingen worden gedaan. Naast het werkloosheidsprobleem dient aandacht besteed te worden aan de op vang van jeugdige werklozen. Op dit pro bleem zal de reeds ingestelde commissie voor de verenigingsgebouwen zich be raden. Nieuwe comptabiliteitsvoorschriften Daar de nieuwe comptabiliteitsvoor schriften met ingang van 1 januari 1985 van kracht worden, wordt U voor het laatst een begroting in deze vorm voor gelegd. Op grond van de nieuwe voor schriften zal de begroting gesplitst worden in een beleidsdeel en een beheersdeel. De indeling van de begroting zal een totale wijziging ondergaan. Daarbij wordt on derscheid gemaakt in hoofdfunkties, funk- ties en subfunkties. De rangschikking van de uitgaven- en inkomstenposten dient te geschieden naar economische categorieën. Het omzetten van de „oude" begroting naar het nieuwe model zal een grote in spanning vragen van de medewerkers op de afdeling financiën. iS»il>ig^if>iS>c§>il>if»ii>c(>if^if»cf»cf»if,cf>if»i^ig>iS'^if»i^^:^i^ Op veel percelen is dit jaar een gewas aardappelen gegroeid wat betreft de op brengst eigenlijk helemaal niet tegenvalt gezien de weersomstandigheden van af gelopen voorjaar en zomer. Veel ge wassen zijn echter aan de fijne kant ge bleven. Grote aantallen knollen zijn daar door op het land achtergebleven. Deze kunnen volgend voorjaar veel problemen veroorzaken. Een manier die soms kan bijdragen tot het verminderen hiervan is het niet ploegen van het land. De kans op bevriezing van de achtergebleven knollen wordt dan veel groter. De niet-kerende grondbewerking moet echter wel goed worden uitgevoerd. De beste ervaringen zijn in ons gebied opgedaan met tot op bouwvoordiepte losmaken van de grond met een woeler en de oppervlakte grof maken met een vastetandcultivator. Als de grond niet goed genoeg wordt los gemaakt ofte fijn blijft liggen, is de kans op wateroverlast erg groot. Alleen maar een bewerking met een vastetandcultivator is, zelfs als een aantal tanden zijn uitge nomen, meestal onvoldoende omdat niet diep genoeg wordt gewerkt. Het beschik bare vermogen is daarvoor meestal on voldoende. Een nadeel van een niet-ke rende grondbewerking kan zijn dat het perceel aantrekkelijker wordt voor een den en ganzen. (uit Akkerbouw) De leden van de Alg. Christelijke Politie bond (A.C.P.) van de afdelingen Voome en Putten, Rozenburg en Goeree-Over flakkee en de leden van de Nederlands Politie Bond (N.P.B.) van de afdeling Zuid Hollandse Eilanden West, op een gezamenlijke vergadering te Brielle op 31 oktober bijeen, verklaren zich bereid tot het voeren van akties zoals deze zijn omschreven in het landelijk CPO aktie- plan, en het door de afdelingen opgestelde aktieplan, indien door de Minister niet wordt ingegaan op de door de ambtenaren bonden gestelde eisen. Met name: de 3,5% korting op de sala rissen en overige voorgenomen bezuini gingen voor ambtenaren en uitkerings gerechtigden. Het heropenen van een ge lijkwaardig, reëel en open overleg inzake de nodige bezuinigingsmaatregelen naar draagkracht opgelegd aan het gehele Ne derlandse volk. Zij verklaren zich tevens solidair met akties in ditzelfde kader on dernomen door ambtenarenbonden en uit keringsgerechtigden en zullen deze, waar mogelijk, ondersteunen. DIERENBESCHERMING Van wie is deze hond? Boxer (teef) gestroomd met wit, plm. 5 jaar, opge vangen in Oude Tonge. Inl. fam. v. d. Berg, Westdijk 15, Dirksland, tel. 01877 - 1232. Dankdag, woensdag 2 november STELLEND AM - Ger. Kerk 18.30 uur ds. A. J. J. van Noord. MIDDELHARNIS - Ger. Kerk 19.30 uur ds. A. V. d. Waal. Het is al weer de eerste dinsdag van de maand. Dus moedergroepavond bij Lian- ne Steenhof in Ouddorp. Op deze avond komen de problemen ter sprake die zich kunnen voordoen bij borstvoeding. Door dat enkele vrouwen bevallen zijn is de groep wat klein. Misschien hebben eer dere deelneemsters ook belangstelling om eens over hun ervaringen te vertellen; of andere vrouwen die nog nooit geweest zijn? Bel je nog even als je wilt komen? Tel. 2511. Aanrijding met gewonde Jl. dinsdag vond een aanrijding plaats op de Molendijk-Weespad te Ooltgensplaat tussen automobilist J. B. uit Ooltgens plaat en fietser J. v. d. B. uit Ooltgens plaat. De fietser bekwam bij dit ongeval een dubbele onderbeenbreuk. Brommer gestolen Afgelopen weekend werd er vanuit een schuur te Den Bommel een bromfiets gestolen van H. S. uit Oude Tonge, Da- der(s) onbekend. In de avonduren van vorige week maan dag werd vanuit een schuurtje aan de Pieter Biggestraat te Ooltgensplaat een hoeveelheid gereedschap gestolen ter waarde van ongeveer 100,Dader onbekend. Controle bietenvervoer op de kruising Schaapsweg te den Bommel Tijdens een controle van IVi uur op het bietenvervoer zijn in samenwerking met de verkeersgroep der rijkspolitie te Dor drecht en met personeel van de groep Middelhamis 17 bestuurders verbaliseerd, waarbij 13 maal overbelasting is vast gesteld en nog enkele overtredingen van de Rijtijdenwet. Inbraken vakantiebungalows Afgelopen week is er in 2 bungalows, staande op de bungalowparken Weipol der en Volkerak te Ooltgensplaat, in gebroken. Vanuit beide bungalows wer den enkele goederen, waaronder geld, apparatuur, weggenomen. Totale waarde van het ontvreemde was ongeveer 3000,— Dader(s) onbekend. Auto in sloot Op de Provinciale weg 47 te Den Bom mel reed zaterdagavond een inwoner uit Oude Tonge met zijn auto gedeeltelijk over de linker rijstrook en zag een tegen ligger, een inwoner uit Den Bommel, te laat naderen. Beide auto's raakten elkaar waarna de inwoner uit Oude Tonge met zijn auto in de sloot belandde. Er was alleen materiële schade. Er was echter drank in het spel bij de veroorzaker. Van bestuurder N. is dan ook een bloedproef genomen. Het komt de laatste tijd weer voor dat personenauto's worden opengebroken en daaruit diverse voorwerpen worden ont vreemd. Daarbij zijn waardevolle voor werpen, zoals verrekijkers, werphengels, werpmolens, autopapieren. In verband hiermede wordt door de politie nogmaals met klem aangeraden, geen waardevolle voorwerpen in auto's achter te laten. Diefstal Door een firma uit Zwijndrecht werd bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een rijdende luchtcompressor ter waarde van 100.000,De compressor werd door de dader(s) afgekoppeld van een VW busje dat geparkeerd stond op de Haring- vlietdam. Schade door onbekende Op de Oudelandsedijk tussen Middel hamis en Dirksland zijn in de avonduren van vorige week woensdag twee rijplaten van een onbekend voertuig gevallen. De bestuurder van dat voertuig heeft kenne lijk niets gemerkt en is doorgereden. Twee bestuurders van personenwagens zagen de op de rijbaan Uggende rijplaten te laat. Hierdoor ontstond aan beide voertuigen aanzienlijke schade. Tot op heden is niet komen vast te staan wie de rijplaten verloren heeft. Auto gevonden Op de Molendijk te Nieuwe Tonge werd j.l. vrijdag een Volkswagenbus aangetrof fen die te Rotterdam ontvreemd was. De wagen bleek daar al enige dagen te hebben gestaan. Brommer gestolen Ten nadele van een inwoner van Middel hamis werd vanaf het Zandpad een Hon da bromfiets gestolen. De bromfiets stond nabij dancing Centraal. Doorgereden na aanrijding Door een inwoner van Middelhamis werd aangifte gedaan van het doorrijden na een aanrijding. Haar auto stond ge parkeerd op de Waterweg te Middel hamis. Bij temgkomst bij haar auto bleek haar auto aan de linkervoorzijde aan zienlijk te zijn beschadigd. Geen voorrang Op de kruising Lijsterbesweg-Steene- weg-Pr. Margrietstraat vond een aan rijding plaats tussen twee personenwa gens. De oorzaak van de aanrijding was gelegen in het feit dat een der bestuurders niet de vereiste voorrang gaf. De beide voertuigen liepen aanzienlijke schade op. Bloedproef geweigerd Tegen een inwoner van Sommelsdijk werd proces-verbaal opgemaakt omreden h ij onder invloed van alcoholhoudende drank een personenauto bestuurde. Hij weigerde elke medewerking aan een bloed proef en pleegde verzet tegen zijn over brenging naar het politiebureau. Stroper verbaliseerd Tegen een inwoner van Oosterhout werd proces-verbaal opgemaakt omdat hij ille gaal met een vuurbuks aan het stropen was. De vuurbuks werd inbeslag geno men. Hij was aan het jagen op fazanten en deed dat vanuit een auto. Hij was ook nog in het bezit van 43 bij het vuurwapen behorende patronen. Al enkele keren werd in deze krant mede deling gedaan van het bestaan en de aktiviteiten van de Vereniging van be drijven Goeree-Overflakkee. Sedert ruim eenjaar werkt deze regionale werkgevers kring aan de bevordering van het onder ling contact en de gemeenschappelijke belangen van de Flakïceese ondernemers. De leden kwamen enkele weken geleden in vergadering samen. De heer H. de Voogd te Middelhamis gaf toen een uiterst boeiende lezing over de mogelijkheden en moeilijkheden van kantoor- en bedrijfs- automatisering. De spreker gaf blijk bij zonder deskundig te zijn op dit specialis tische terrein. Veel goede adviezen wer den ontvangen. Nog niet ieder die daarvoor in aan- merlang komt, is lid van de Vereniging van bedrijven. Hebt u interesse, neem dan kontakt op met de secretaris, de heer M. Taaie, Berkenhof 20 te Middelhamis (tel. 01870 - 2326). De kosten van het lid maatschap zijn slechts 75,per jaar. De volgende vergadering is gepland op donderdag 17 november a.s. in restaurant Bellevue te Middelhamis. Aanvang half acht. Dan zal spreken de heer ir. D. A. la Fleur over de Energie-problematiek. Een houten droogschuur, waarin de oogst van 3 ha gladiolen- knollen werd gedroogd, gebouwd aan de stenen landbouwschuur van hoeve „Koornlust" te Stellendam, is zondagavond goeddeels in vlammen opgegaan. Schuur en inhoud, zowel als alle droog- apparatuur moeten als verloren worden beschouwd. De schade bedraagt minstens 125.000, De fam. Struijk ontdekte de brand toen ze zondagavond kwart voor negen na kerkbezoek thuiskwam. De vlammen sloegen toen al uit het dak van de droogschuur en de brandweer van Stellendam zag zich dan ook voor een grote opgave geplaatst. De blusploeg van Goedereede werd ter assistentie geroepen en ook de ploeg van Ouddorp verleende stand-by maar behoefde niet in aktie te komen omdat de ploegen van Goedereede en van Stellendam de brand inmiddels onder controle hadden. De fam. Struijk had nog kans gezien een traktor met aardappelrooier naar buiten te rijden. Een andere trekker bleef in de brandende schuur maar heeft desondanks geen ernstige schade opgelopen. Wel zullen de resten van de schuur afgebroken moeten worden en ging de voorraad gladiolenknollen verloren, niet door waterschade maar door de hitte die er tijdens de brand heeft geheerst. Ook de heaters en de ventilatoren zijn verbrand. De brand heeft veel aandacht getrokken omdat het uitrukken van de blusploegen in de drie dorpen niet onopgemerkt was gebleven. De politie zette het weggedeelte af en leidde het verkeer om. Dat gebeurde ook toen het allang niet meer nodig was. Het verkeer uit de richting Stellendam werd N.B. zelfs via de Haringvlietdam en Goeree Havenhoofd geleid. HERKINGEN De jaarlijkse verkoopdag van de zen dingskrans „De hand aan de ploeg" van de Ger. Gem. te Herkingen zal gehouden worden morgen, woensdag 2 november in „Ons Huis". De openingstijden: 's middags van twee tot vijf uur en 's avonds vanhalf zeven tothalf negen. De opbrengst ten bate van de zending. Afdeling Dierenbescherming: In de omgeving Ring-West Achterweg te Middelhamis zwerft wellicht onze poes, een donkere lapjeskat, grijs met wat rood en wit. Ze heet Patchie en is ca. 6 mnd. oud, ze draagt een vlooienband. Wie haar gezien of opgevangen heeft, wordt ge vraagd contact op te nemen met de fam. v. d. Spoel, tel. 2016. OUDDORP Opening kerkelijk Ver.gebouw Het nieuwe Verenigingsgebouw „Eben Haëzer" van de Herv. Gemeenten, ge bouwd aan de Preekhillaan wordt D.V. donderdag 10 november officieel geopend. Op die avond wordt om half 8 een ope ningsbijeenkomst belegd. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 OUDDORP- donderdagavond 7.30 uur ds. A. F. Honkoop van Rotterdam-C. STAD AAN'T HARINGVLIET-don derdagavond 7.30 uur ds. T. M. van Dijk, Rotterdam-A. a a c) a st

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1