3 70 jarige Echtvereniging in Stellendam Honderden uit Oude Tonge beleefden al voorpret op show van historische Ideding Verzetsherdenkingskruis posthuum uitgereikt Slagerij SMIT Naam misbruikt Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Herdenking Reformatie Refürmatielierdenl(ing |Uw nuis verkopen TAMBOER Dirksland: Politieberichten Oostflakkee (,S I -t?^^ 56e Jaargang ij C, J No. 5239 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond De grote belangstelling voor de vrijdagavond gehouden show van historische kleding lijkt een gunstig voorteken te zijn van de bereidheid en het voornemen van de Oude Tongenaren om het 700-jarig bestaansfeest van volgend jaar een succes te maken. Zo'n 350 geïnteresseerden kwamen vrijdagavond naar het Verenigingsgebouw aan de Schoolstraat om alvast te proeven van de sfeer waarvan „Grijsoord" volgend jaar juni enkele weken lang doortrokken zou moeten zijn De Stichting 700 jaar Grijsoord heeft zich in een aantal werkcommissies gesplitst van welke de Commissie „klederdracht" de kledingshow organiseerde om het publiek een indruk te geven wat de mogelijkheden zijn. Van de geshowde dracht waren enkele kostuums gehuurd-, andere waren zelf, met wat kreativiteit en goede wil uit stukken overgordijn en couponnetjes gemaakt. De werkcommissie heeft haar streven naar goedkope en gemakkelijk te maken kleding nog eens extra benadrukt, zodat het nóch financieel noch technisch moelijk zal zijn zich in een wat historisch ogende kreatie te hullen. Het feest wordt in juni/juli 1984 gevierd. Na de opening van het feest op 22 juni volgen drie week-ends (vrijdag en zaterdag) met feestelijke aktiviteiten. In januari komt er voor de dames gelegenheid nog nadere kleedadviezen te krijgen op dan te houden voorlichtingsmiddagen waarop patronen kunnen worden gecopieerd en stoQes kunnen worden gekocht. Vrijdagavond leek het aanwezige publiek de smaak al aardig te pakken te hebben! Politieberichten Middelharnls Openstelling bureau WOENSDAGREKLAME 500 gram GEHAKT H.O.H. 100 gram VERSE WORST samen I D3 3 100 gram BUSBOTERHAM- WORSTi 0,99 OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Diefstal geld DINSDAG 25 OKTOBER 1983 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. J.l. zondag was het voor het hoog bejaarde echtpaar Gerbrand van Soest (94) enNeeltje van Soest-Hartman (bijna 90) precies 70 jaar geleden dat ze in de Echt werden verbonden. Niet dat er een groot feest van kwam; de Echtelieden zouden daar zeker geen prijs op hebben gesteld, maar aan het zeldzame huwelijks jubileum werd j.l. maandag toch wel een gepaste aandacht besteed. Het betekende dat 's morgens al een grote slagroomtaart werd bezorgd, geschonken door H.M. de Koningin, zoals uit de begeleidende feli citatiebrief bleek en dat ook burgemeester en mevr. van Velzen hun gelukwensen kwamen aanbieden. Ze wilde eigenlijk helemaal geen drukte, mevr. van Soest maar een burgervaderlijke gelukwens werd graag in ontvangst genomen. Zowel de bruid als de bruidegom zijn in Stellendam geboren en getogen en hebben nooit de be-ioefte gehad zich elders te vestigen. Dhr. van Soest heeft vele jaren lang de boterham voor zijn 4 kinderen tellende gezin verdiend op de visserij, met de botter SL 33 die van zijn vader is geweest Een diep verdriet voor de ouders is het verlies van een van hun beide zoons geweest die op 22-jarige leeftijd in Indië is gesneuveld. Dhr. en mevr. van Soest worden met zorg omringd door hun beide dochters en de nog tbiis wonende zoon. Burg. van Velzen brengt zijn gelukwens uit OUDDORP- donderdagavond 7.30 uur ds. J. Koster van Klaaswaal. MELIS SANT - zaterdagvond 7.00 uu.r ds. J. Karens van Opheusden. NIEUWE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds. W. Hage van Kruiningen STAD aan 't HARINGVLIET - woens dagavond 7.30 uur student J. Beens van Genemuiden. OOLTGENSPLAAT - donderdagavond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg(bev. ambts drager). Er wordt nogmaals op gewezen dat het groepsbureau te Middelhamis op werk dagen dag en nacht geopend is. Alleen in de weekenden (zaterdag en zondag) sluit het bureau om 18.00 uur. Een inwoner uit Middelhamis had op 22 oktober een bezoek gebracht aan een disco-avond. Na afloop begaf hij zich per rijwiel richting woning. Op het Zandpad zag hij echter een betonnen paaltje over de kop. Het gevolg was dat hij met zijn gezicht op het wegdek terecht kwam. Hij bekwam daarbij een behoorlijke bloed neus. Nadat hij door een huisarts was geholpen werd hij thuis afgeleverd. Ver moedelijk zal hem het bezoek aan de disco nog lang in herinnering blijven. Op 23 oktober werd tegen een inwoner van N.T. proces-verbaal opgemaakt om dat hij een vuurbuks onbevoegd voor handen had. Het bewuste wapen werd in beslag genomen. Op 22 oktober j.l. bleek dat vermoedelijk een aantal jeugdigen zich toegang hadden verschaft in een tijdelijk niet bewoonde woning aan de Hoflaan te Middelhamis. Mogelijk dat zij het koud hadden en hebben daarom een vuurtje gestookt op een in de woning staand fomuis. Dat fornuis was echter niet op een schoor steen of andere afvoer aangesloten. Het gevolg was dat het hele pand vol met rook kwam te staan. Toen de politie ter plaatse kwam waren de veroorzakers al ver dwenen. Op 22 oktober j.l. vond op de Batten- oordsedijk te Nieuwe Tonge een eenzijdig ongeval plaats. De bestuurder van een Oldsmobile personenauto met een daar achter gekoppelde trailer met boot maakte een stuurfout en reed van de dijk af Het geheel kwam op het talud tot stilstand. Zowel de auto als de trailer en de boot liepen aanzienlijke schade op. Stationsweg 2, Middelhamis Telefoon 2757 DIRKSLAND D.V. zaterdagavond 7 uur hopen de ge zamenlijke verenigingen van de Ger. Ge meente een Reformatie herdenking te hou den, in het kerkgebouw. De opening zal worden gedaan door ds. A. Hoogerland, terwijl ook het gemengd koor „Soli Deo Gloria" en het Dirks- lands Mannenkoor hun medewerking zul len geven. Allen hartelijk welkom. Tijdens een gistermiddag gehouden bijeenlcomst is het Verzetsherden kingskruis posthuum uitgereikt aan de in 1974 overleden oud-beurtschip- per Adriaan de GraafT; uit handen van burg. Bos werd het ere-teken in ontvangst genomen door de zoon van de onderscheidene, dhr. M. G. de Graaff. Mevr. Frieda de Jong, in 1942-1943 werkzaam in het ziekenhuis te Dirksland, thans op de bijeenkomst aanwezig, bleek het herdenkingskruis voor dhr. de Graaff te hebben aangevraagd bij het daartoe opgerichte Nationaal Comité. Uit eigen- waarneming wist ze van de aktiviteiten van dhr. de Graaff met wie ze destijds veelvuldig contact had gehad. Minder waren die geweest met beurtschippers- knecht A. Helleman wiens verdiensten mevr. de Jong zeker niet geringer achtte. Het leek haar dan ook toe dat ook voor hém de onderscheiding zou dienen te worden aangevraagd wat vóór 1 novem ber dient plaats te hebben gehad omdat op die datum de aanvragetermijn wordt af gesloten nadat Kon. Beatrix de mogelijk heid tot de toekenning van het verzets herdenkingskruis in 1980 had opengesteld. Met het beurtschip „Neeltje" dat een beurtvaart voer naar Rotterdam Cool- have zijn heel wat onderduikers, wapens, illegale bladen en allerhande „contra bande" vervoerd zonder dat de Duitsers er ooit achter gekomen zijn. „Een won der", noemde burgemeester H. Bos dat, wetend een hoe groot risico de schipper met het vervoeren van zo'n verboden „vracht" genomen had. Nadat dhr. Bos het herdenkingskruis met oorkonde aan dhr. M. G. de Graaff had overhandigd was het woord aan mevr. de Jong die de behoefte te kennen had gegeven van haar instemming en dankbaarheid om de toe kenning blijk te kunnen geven. Ingezonden: Dat politieke partijen elkaar bestrijden om zo duidelijkheid te verschaffen aan de kieziers is in een demokratische samen leving zeer aan te bevelen. Dat dit via de pers gedaan wordt is een logisch gevolg van de bovenstaande stelling. Maar dat dit gebeurt met gebruik van andermans naam is een zeer kwalijke zkak en bovendien erg laf Vorige week nam een zekere M. Kooi man uit Nieuwe Tonge het in deze krant op voor dhr. Hoogzand, die in de week daarvoor werd aangesproken door het bestuur van de PvdA Middelhamis. Aangezien ik als sekretaris deel uitmaak van het PvdA-bestuur en dus medeverant woordelijk ben voor het bovengenoemde artikel van de PvdA, én mijn naam bijna identiek is aan die aan M. Hooiman, én er na nader onderzoek geen persoon met die naam in Nieuwe Tonge woont, lijkt mij de navolgende konklusie zeer aannemelijk. Iemand tracht de PvdA in een kwaad daglicht te stellen. Overigens, een zeer doorzichtige poging. Alleen al uit styllis- tisch oogpunt zou ik me schamen als dat soort gebrabbel van mijn hand zou komen. Blijft de vraag wie de echte opsteller geweest is en wie er belang bij zou hebben. Dit zal vermoedelijk wel niet te achter halen zijn. Wel hoop ik van harte dat het niet iemand uit de groep Hoogzand ge weest is, want als dit soort praktijken illustratief zijn voor hun manier van wer ken, heb ik de groep Hoogzand nog te hoog aangeslagen. Het spreekt vanzelf dat dit artikel op persoonlijke titel geschreven is. W. I. M. Hooijman Molendijk 43 Nieuwe Tonge MIDDELHARNIS D.V. woensdag 26 oktober dus mor genavond zal er in het kerkgebouw van de Hervormde Gemeente aan de Ring te Middelhamis een interkerkelijke herden kingssamenkomst van de Reformatie wor den gehouden. Deze samenkomst wordt ook dit jaar georganiseerd door het comité Goeree Overflakkee van de Stichting „In de Rechte Straat" en zal beginnen om half acht Ds. L. Quist, plaatselijk predikant van de Hervormde Gemeente hoopt in deze samenkomst te spreken over de funktie en betekenis van de bijbel in het leven van Luther. Ds. P. den Butter, plaatselijk predikant bij de Christelijke Gereformeerde kerk hoopt vooral de reformatie van de predi king te belichten. Medewerking wordt verleend door het interkerkelijke kinderkoor „Zingt nu den Heer" onder leiding van de heer P. H. Wessels. B ij de ingang van het kerkgebouw zal een boekentafel met uitgebreid assortiment staan. Daar is ook voor resp. 22,50 en 21,de langspeelplaat/cassetteband „God is ons een toevlucht" te koop. In verband daarmee zal het kerkgebouw om zeven uur geopend zijn voor de bezoekers. Tijdens de samenkomst zal er één kol- lekte gehouden worden voor het buiten lands evangelisatiewerk van de Stichting. Van harte aanbevolen! We hopen morgenavond velen uit Mid delhamis, Sommelsdijk en van de overige plaatsen op Goeree Overflakkee te ont moeten. -_ Het comité „In de Rechte Straat" Mevr. Frieda de Jong in gesprek met dhr. de Graaff Overigens deed ze niet hoog op over de verdiensten van hen die in de oorlog „goed" waren geweest. In de oorlog ge beurde het in stilte en na de oorlog was er niet meer de behoefte er over na te praten. Zelfverklaarde ze de enige overlevende te zijn van een Groningse verzetsgroep waarvan ze na haar Dirkslandse periode deel had uitgemaakt. Mevr. de Jong ver klaarde dat een hernieuwde kennismaking met de fam. Braber Sr. aanleiding was geweest de oorlogsperiode nog eens door te nemen waarbij het ontbreken van een onderscheiding voor dhr. de Graaff haar had verbaasd waarop ze snel een aanvrage had ingediend. jj^-eli was iK aan i>oord toen er Ccïi tvï dood veroordeelde werd vervoerd, toen er wapens en illegale bladen werden mee genomen", vertelde ze. Toen ze van het eiland vertrokken was en geen toegangs bewijs voor Flakkee meer had zorgde de „Neeltje" ervoor dat ze het contact toch veelvuldig kon onderhouden. Ze verklaarde zich dankbaar met de aan de Graaf verstrekte onderscheiding, maar Holleman was niet minder, hij heeft van veel-, zo niet alles geweten en mede dankzij zijn houding is het nooit verkeerd uitgekomen!" zo zag mevr. de Jong temg. Dhr. de Graaff die een dankwoord sprak bevestigde wat mevr. de Jong had be toogd: „inderdaad, van Holleman heeft verschrikkelijk veel afgehangen". MELISSANT Ophalen oud papier Morgen (woensdag)avond wordt weer oud papier opgehaald. Graag goed ge bundeld en tijdig gereed zetten s.v.p. ca B ca a o J.l. dinsdag bleek er in een woning aan de Julianastraat te Oude Tonge ingebroken te zijn. Het gehele huis werd doorzocht en de onbekenden namen een hoeveelheid geld mee. De bewoners waren afwezig wat voor de kwaadwillenden duidelijk was doordat het hele huis donker was. De politie raadt met klem aan om bij verlaten van een woning in de avonduren, naast een deugdelijke afsluiting, altijd een of meerdere lichten te laten branden. Diefstal pandbrieven Door de politie werd deze dag gehoord, de 30-jarige v. V. uit Haastrecht Hij bekende dat hij ten nadele van zijn voor malige vriendin uit een kluisloket voor 23.000,aan pandbrieven en 5.000,aan geld had meegenomen. Inbraak Afgelopen weekend hebben onbekenden zich toegang verschaft in een woning aan de Plutolaan te Oude Tonge. De be woners waren niet aanwezig. Er is nog een onderzoek gaan de naar wat er vermist wordt. De gehele woning werd doorzocht zodat aangenomen wordt dat de onbe kenden enige tijd in die woning geweest zijn. De politie hoopt dat iemand die de „gouden tip" geeft Afgelopen weekend werden vanaf een bouwterrein nabij de Langeweg te Oude Tonge en vanuit in aanbouw zijnde wo ningen aan de Jozefdreef te Oude Tonge een aantal gipsplaten en CV-ketels ont vreemd. Ook bij deze diefstallen hoopt de politie op een gouden tipgever".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1