Herdenkingssamenkomst Reformatie Flakkees' grootste meubelcentrum geworteld in Oude Tonge Middelhamis: Dagverblijf voor ouderen, d'n Duyt heeft haar deuren geopend Visser AUTO-TIP VAN DER VELDE I Garage KNÖPS B.V. I OÖëdkööpkiêurkijk^ SI ^iS< l\ op woensdag 26 oktober 1983 te Middelharnis Ramooo b.v. Goeree-Overflakkee STORM en REGEN I [Toyota's e» MêrcedesJ OPEN JEUGDWERK Citroen - Hesselink No. 5238 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01 3392 .108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond De interkerkelijke herdenkings samenkomst van de Reformatie zal Deo Volente dit jaar worden ge houden op woensdag 26 oktober a.s. in het kerkgebouw van de Ned. Hervormde Gemeente aan de Ring te Middelharnis. Ook dit jaar wordt deze bijeenkomst georganiseerd door het comité Goeree Overflak- kee van de Stichting „In de Rechte Straat". De bijeenkomst begint om half acht. Koliekte OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 PEUGEOT TALBOT Autobedrijf RENAULT-dealer Dirksland, 01877 - 1357 is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend VRIJDAG 21 OKTOBER 1983 ABONNEMENTSPRIJS 11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRUS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Op 10 november 1983 zal het 500 jaar geleden zijn dat de hervormer Maarten Luther te Eisleben in Duitsland geboren werd. In het kader van dit vijfde eeuw feest zijn er dit jaar al vele pubUcaties over Luther verschenen en herdenkingen ge organiseerd. De grote betekenis van Lu ther voor de reformatie zal ook op de hervormingsavond aan de orde komen. Ds. L. Quist, plaatselijke predikant van de Hervormde Gemeente, zal spreken over funktie van de bijbel in het leven van Luther. Over de levenwekkende kracht van het Woord van God in zijn persoon lijk leven. Ds. F. den Butter, plaatselijk Chr. Ge reformeerd predikant, hoopt vooral te belichten de reformatie van de prediking. De ontvouwing van de Heilige Schrift kwam weer centraal te staan in de ere dienst. Dat was de kracht van de refor matie. Medewerking verleent het interkerke lijke kinderkoor „Zingt nu den Heer" onder leiding van de heer P. H. Wessels. Met de P.T.T. is overeengekomen dat de samenkomst te beluisteren zal zijn over alle kerktelefoons in Middelhamis en Som melsdijk. Zodoende kunnen ook óp be jaarden in het verzorgingstehuis enz. de herdenking meemaken. B ij de ingang van het kerkgebouw zal een uitgebreide boekentafel zijn geplaatst. In verband daarmee zal het kerkgebouw reeds om zeven uur toegankelijk zijn. Graag brengen we deze boekentafel onder uw aandacht. Alle baten van de verkoop, komen geheel ten goede aan het evangeli satiewerk van ,,In de Rechte Straat". Stel de mensen, die dit werk geheel belangeloos doen, niet teleur! Alle boeken kunnen we van harte bij u aanbevelen. Voor en na de bijeenkomst is er gelegen heid om zich als abonnee op te geven voor het gelijknamige maandblad „In de Rech te Straat". De inhoud daarvan draagt een sterk getuigend karakter en wil leiding en voedsel geven aan het geestelijk leven. Het zalig worden uit genade alleen, enkel door de offerande van Jezus Christus, staat centraal. Het aantal abonnees ver toont de laatste tijd weer een stijgende lijn. Voor 22,75 wordt het blad u een jaar lang toegezonden. In de samenkomst zal er één koliekte gehouden worden. Deze koliekte zal in dit Lutherjaar bestemd worden voor het evangelisatiewerk dat door protestantse minderheden wordt verricht in Latijns- Amerikaanse landen, zoals Guatemala, Columbia, Peru, Chili, Argentinië, Bra zilië, Cuba, El Salvador e.a. De protes tanten in deze landen nemen in de strijd, tussen de machten van on- en bijgeloof een bijbels standpunt in en mogen in alle strijd, onderdrukking en armoede heenwijzen naar de enige troost in leven en sterven. Laat het ons een vreugde en voorrecht zijn deze mensen door middel van goede lec- tuurvoorzit iiing en gebed, terzijde te staan. In de Rechte Straat verleent alleen al aan deze projefcien jaarlijks een steun van ruim 100.000,Daarom bevelen we de koliekte van harte aan! De jubileum LP/cassette Ter gelegenheid van het 25-jarig jubi leum voorjaar 1983 is een LP/cassette „God is ons een toevlucht" uitgekomen. Deze mooie luisterplaat of cassetteband is verkrijgbaar bij de boekentafel. De baten komen geheel ten goede aan het werk van de stichting! De ontvangsten die de uit gaven voor het werk moeten dekken, ko men uitsluitend binnen uit giften, legaten en donaties van particulieren en kerken. Mocht u niet in de gelegenheid zijn de bijeenkomst te bezoeken, terwijl u toch dit noodzakelijke werk in Gods koninkrijk wilt steunen, dan kunt u uw bijdrage over maken op bankrekening 3420.58.533 tn.v. „Li 2Lec\ïts Straat" bij de Rabo bank te Middelharnis. Giro van de bank is 346124. Wij denken daarbij in het bijzonder aan de luisteraars voor de kerktelefoon. Uw steun wordt zeer op prijs gesteld! Dat geldt natuurlijk ook voor alle inwoners van andere plaatsen op Goeree Overflakkee of daarbuiten. Hartelijk hoopt het comité dat velen niet alleen uit Middelhamis en Sommels dijk maar ook uit de omliggende plaat- 13 C3 C3 C3 sen, aanwezig willen zijn. Het monumen tale kerkgebouw biedt vele honderden plaatsen. Reformatieherdenking nog nodig Die vraag zou zoveel eeuwen na 1517 gesteld kunnen worden. Die vraag kan echter met een volmondig ja worden be antwoord. In 1517 had Gods Woord zijn centrale plaats verloren en was ingekap seld in allerlei theologische systemen. Moet daarin geen vergelijking getrokken worden met onze tijd? Ook nu heersen menselijke gedachten maar al te zeer boven het profetisch Woord dat zeer vast is. Daar door voltrekt zich een duistere nacht van ongeloof en bijgeloof over ons volk en kerk. Daarom roept de herdenking van de reformatie ons ook in 1983 op, om met alle kracht, het Woord Gods weer cen traal te stellen in eigen leven, in de kerk en in de wereld. Dat Woord roept op tot inkeer en wederkeer en wijst richting in deze tijd vol ontwrichting en afval van de levende God. Ook onze jonge mensen, onze kinderen, zullen alleen toekomst hebben, wanneer er weer een luisteren en gehoorzamen van dit Woord bij hen wordt gevonden. Moge dit intense verlangen ons op D.V. woensdag 26 oktober a.s. samenbrengen, als jongeren en ouderen, onder het eeuwig blijvend Woord van God. U komt toch ook Het comité „In de Rechte Straat" De broers Piet en Ad van Kempen uit Oude Tonge, ooit in de wieg gelegd om meubelhandelaren te worden, houden het, blijkens een feestelijke advertentie in dit num mer, niet langer voor zich dat hun zaak en kollektie qua grootte en veelheid eilandelijk aan de top staat. Dat bereikten ze door een interne verbouwing van het royale pand aan de Julianastraat dat samen met het eveneens forse winkelpand in de Nieuwstraat het thuis van „Van Kempens Meubelen" is. Geen offi ciële heropening of een feestelijke receptie omdat de tijd daarvoor niet beschikbaar is; er is werk aan de winkel en de broers van Kempen wéten van aanpakken Een kennelijk familietrekje is dat want die spirit zat ook al in hun grootvader Piet van Kempen die de meubelbranche bin nen de familie bracht. Hij was in Ooltgensplaat huisschilder van pro fessie, maar een loodwitvergiftiging noop te hem naar ander werk uit te zien, het werd de handel in tapijt en meubelen. Zoon Leen, nu 62, begon een zaak in Oude Tonge, niet terend op wat zijn vader al had bereikt maar helemaal zelfstandig en van de grond af aan. Een bakfiets was al een hele aanschaf voor de beginnend meubelhandelaar toen hij zich in 1946 in de Nieuwstraat vestigde. Z'n vader had er overigens wel een „fïliaaltje" en zo komt het dat in Oude Tonge de naam en faam van de van Kempens al een halve eeuw bekend is. De derde generatie, de broers Piet en Ad namen in januari 1978 het bedrijf van hun vader over. Sinds 1968 was dat al uit gebreid met het pand aan de Nieuwstraat, toen nog alleen de begane grond-, maar de broers zetten er een verdieping op waar mee de expositieruimte verdubbeld werd. De bankstellen, eethoeken, slaapkamers en een veelheid van fraaie meubelstukken heeft daar een waardige plaats kunnen krijgen en terecht presenteren de heren van Kempen hun bedrijf als de zaak met 1000 m^ verrassende woonideeën. De ouders, sinds 1978 in ruste, maar nog zeer meelevend met het bedrijf zijn trots op de goede voortgang en de zoons en hun echt genotes werken er dagelijks hard aan om de gevestigde reputatie hoog te houden. Ze beseffen best dat het in deze tijd van economische temggang aanpakken ge blazen is; ze zijn daar gaarne toe bereid...! Niet voor kinderen zoals we kennelijk eerder hebben beweerd maar voor volwassenen is in Middelharnis, aan de Steeneweg ten koste van meer dan twee miljoen het „Dagverblijf voor Ouderen" ge bouwd en ingericht. „D'n Duyt", met welke naam het is gesierd is sinds enkele weken in gebruik bij twee groepen van 8 „bezoekers" elk, en tot dusver gaat het er heel uitstekend; dhr. Peter van Wensen, eerder leraar aan de Eleosschool, thans Hoofd van D'n Duyt is ten slotte een lang verbeide verworven heid die er dankzij de inspanning van de speciaal hiervoor opgerichte Stichting Dagverblijven Goeree Overflakkee gelukkig tóch geko men is Gelukkig.vooral voor de „bezoekers' verstandelijk gehandicapten van 16 tot 6 5 jaar wier dagen anders ledig zouden zijn omdat ze niet in aarmierking komen voor plaatsing op het Werkvoorzieningsschap „Binnenhof". Ze zouden de hele lange dag doelloos thuis-, of in hun gezinsvervangend tehuis moeten verblijven maar de aanwezigheid van D'n Duyt heeft daar verandering in gebracht. Elke dag, van 9 tot 4 uur 's middags (behalve zaterdags en zondags uiteraard) worden ze er verwacht en zijn Het eerste vervoermiddel, de bakfiets, bereden door dhr. L. van Kempen in 1947 ze er welkom, maar dat niet alleen. Er wordt spelenderwijs wel degelijk gewerkt aan hun ontplooiing, hoe moeizaam dat soms ook moge gaan. Het program is op een verdere integratie in het dagelijks leven gebaseerd. De „be zoekers" leren er een eigen verantwoor delijkheid en een eigen betrokkenheid bij de gang van zaken en dat gebeurt heel spontaan. Van huis wordt geen middag boterham meegebracht maar die wordt 's morgens, in de supermarkt, door de groep zelf gekocht! Ze gaan al (ioende de benodigde hoe veelheid erkennen en leren ook variatie aan te brengen. Ze leren ook wat te koken en te handwerken en het is vooral ook aan de beweging waaraan veel aandacht wordt besteed zodat er eemnaal per week wordt gezwommen en tweemaal per week wordt gesport „We zijn heel idealistisch bezig!" laat dhr. Wensen weten terwijl hij een rond leiding door het prachtige nieuwe gebouw geeft. Er zijn vier groepsruimten die de sfeer van een huiskamer benaderen, met een zit- en een werk/eethoek. In die sfeer van gezelligheid krijgen ze eenvoudige lessen en dhr. Wensen heeft nu al ervaren dat de bezoekers al wat spontaner zijn geworden. Er is een eigen kamer voor de logopediste en de orthopaedagoge, voorts een raimte voor handenarbeid, een gym zaal en zelfs een muziekkamer waarvoor ook andere gebmiksmogelijkheden open liggen. Sinds enkele weken wordt met twee groepen en 4 leidinggevenden gewerkt. Aan de hand van de praktijkervaring zal het programma verder worden ingevuld. Er is accomodatie voor 32 bezoekers die zich naar mag worden verwacht over 2 a 3 jaar alle zullen hebben aangemeld. Voor namelijk zullen dat schoolverlaters zijn terwijl er welhcht ook nog wat thuis- bewoners worden aangemeld. Het verblijf is geheel kosteloos en dat kan zelfs ook (nog) van de reiskosten gezegd worden. De bezoekers worden thuis afgehaald en 's middags weer thuisgebracht. Van de 17 bezoekers die er tot dusver zijn gingen er voorheen 6 naar het dagverblijf in Zierik- zee, 8werkten" eropBinnenhof en3 van hen verbleven thuis. D'n Duyt zal nog officieel geopend wor den maar dat wordt misschien wel begin volgend jaar. De naam werd bedacht door mevr. Pie Blok die als dank daarvoor van het bestuur al een cadeaubon heeft ont vangen. Met de naam wordt eraan her innerd dat het land waarop het dagverblijf is gebouwd ooit „voor een duit en een zak knikkers" zou zijn verkocht.... Het be stuur heeft er in elk geval meer voor neer moeten tellen. Al met al, inclusief de inrichting moest een investering van 2,3 miljoen worden gedaan. Graag gedaan, overigens.! De Stichting Dagverblijven Goeree Overflakkee is een neutrale stichting. De identiteit van het dagverblijf ligt derhalve niet in het verlengde van die van de gezins vervangende tehuizen „Sjaloom", „Sa lem" en „Refugium" die door een prot chr. stichting zijn gerealiseerd. Het nieu we dagverblijf heeft evenmin enige be trekking met „Heraesseroord" welke in richting zelf, voor een dagverblijf voor hun pupillen heeft zorggedragen. Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS voor Verkoop Service 01871-1662 Verkoop na 17.00 uur: .1. Koppenaal, 01870 - 2561 C. Breen, 01878 - 2496 '^'^'^'^'^■^.l^'^'^^^>^l^^l^^.^.^.^.^.|^4■l^'^t■^■•^'^■•^ Eisen in uw eigenbelang, en dat van de uwen, extra aandacht voor uw auto. Laat ze nazien die remmen, banden, accu maar ook de motor en de carrosserie (TECTYL). Wij maken gratis rapport met kosten begroting. Ook kunt u inruilen voor prachtige occasions of nieuwe Tel. 01870 - 4466 Dorpsweg 28-34, Sommelsdijk NIEUWE TONGE A.s. zaterdag 22 oktober zullen de deuren van het Hervormd Vereni gingsgebouw „ELIM" weer open staan voor de jeugd vanaf 15 jaar. Aanvang half 8. I Onze SHOWROOM LANGEWEG113 TEL. 01870-2222—MIDDELHARNIS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1