Raad Dirksland tilt zwaar aan kosten onderzoek bodemverontreiniging Huisvlijthuis v. d. Kamp Sommelsdijk biedt velerlei hobby-cursussen Startavond blokfluitgroep De Hoop groot succes! Nieuwe brandweerwagen Ooitgensplaat voor het eerst in functie Predikbeurten Diabetes Vereniging Nederland Opening winterwerk Bungalowparlc „Land zonder drempels" officieel geopend door Min. Mr. J. G. Rietkerk Regionale vergadering Bladz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1983 De voorzittershamer die burg. H. Bos als voorzitter van Dirkslands raad lianteert heeft gisteravond niet in de raadzaal geklonken. Daar immers regeert de slopershamer en de raad was dan ook uitgeweken naar een veiliger stek, de grote zaal van „de Schakel" die als raadzaal was getransformeerd. Het was even wennen voor de raad maar 't zal toch niet daarom zijn dat het wat stroef verliep, zoals ook de getrou wen van de publieke tribune dat ervoeren? „We waren het in de raadzaal zo knus gewend" sprak de voorz' aan het begin van de verga dering: „en nu ineens zo'n grote ruimte...!" constateerde hij, daar aan de filosofie verbindend dat de aanwezigheid van die ruimte best eens verruimend zou kunnen wer ken Energiefabrielge breekt op De vroegere aanwezigheid van de voor malige gasfabriek zou Dirlcsland best nog eens lelijk op kunnen breken nu er een Interim Bodemsanering van kracht is ge worden waarin onderzoek naar bodem verontreiniging geboden wordt en waarin tegelijk óók de betaling van de kosten geregeld wordt; deels weliswaar door de Overheid maar voor een groot deel ook door de betreffende gemeenten. B en W stelden de raad voor tegen die financiële regeling ernstig bezwaar aan te tekenen en de raad dacht daar volstrekt in mee. In die opzet wordt gezegd dat de gemeente voor het nader onderzoek 10- per inwoner betaalt plus 10% van de nog overblijvende kosten, wat voor de gemeente Dirksland neerkomt op een bedrag van/ 90.000.- en dat lijkt de gemeente wat teveel gevraagd, temeer omdat de Provincie er in een eerder stadium niet zo zwaar aan tilde en toestemming gaf voor de bouw van de nieuwe fabriek van den Hertog. De raad moest er maar niet aan denken wat de consekwenties zouden kunnen zijn wanneer er inderdaad ontoelaatbare hoe veelheden giften in de grond gevonden zouden worden. Overigens wilde de voor zitter met nadruk waarschuwen tegen elke vorm van paniekmakerij. Het lijkt er op dat de soep zeker niet zo heet gegeten zal worden als ze wordt opgediend maar het leek het College wel juist zich als raad nu al met klem tegen de financiële regeling te verzetten. Temeer omdat het alleen maar gaat om onderzoekkosten waarenboven ook nog eens opruimingskosten zullen komen....! De raad betuigde zijn instemming met het voorstel van het College wat het financiële gedeelte betreft. De raad wil overigens best een nader onderzoek om dat dat in het belang van de volksgezond heid moet worden geacht. „Het is maar goed dat we aan een deel van onze reser ves al een bestemming gegeven hebben", vond dhr Eshuis (PvdA) n.a.v. de minis teriële verwijzing dat de gemeenten die de onderzoeken moeilijk kunnen betalen hun reserves maar aan moeten spreken. Dhr Eshuis meende dat de kosten van het opsporen en verwijderen van bodemver ontreiniging door de totale bevolking die nen te worden gedragen. Overigens vond hij de mogelijke aanwezigheid van ver ontreiniging wel een reden om bezorgd en uiterst behoedzaam te zijn. Dhr Koningswoud SGP) verklaarde zich met zijn fractie achter het voorstel:zoals het nu wordt voorgesteld wordt het finan ciële milieu wel erg vervuild" zo vergeleek hij. Instemming kwam ook bij monde van dhr van Dis van de CDA fractie. De raad wil best een nader onderzoek maar dan met een andere kostenverdeling en op een goedkopere manier, zo mocht de con clusie zijn. Belastingverhogingen De raad stemde in met het voorstel van het College een aantal gemeentelijke be lastingen en retributie trendmatig te ver hogen. Het betreft de rioolrechten, de hondenbelasting, de marktegelden, begra- fenisrechten en de leges wegens verrich tingen van de ambtenaren van de burger lijke stand. De voornoemde trendmatige verhoging betekent een aanpassing met 3%. Dhr van Nieuwenhuijzen (VVD) en zijn fractievoorzitter dhr J. L. Poortvliet ver klaarden zich tegen de extreme verhoging (100%!) van de leges op de Hinderwet vergunning. Tot dusver bedraagt die 54,- maar B en W stelden voor die naar 110,- per vergunning te verhogen, gezien de grote hoeveelheid werk die met de voorbereiding en afgifte van zo'n vergun ning is gemoeid. Dhr. van Nieuwenhuijzen bleek door dat motief allerminst aangesproken: „het zijn veelal kleine bedrijven waarop men meer last heeft van de Hinderwet dan de omge ving last heeft van hinder", zo argumen teerde hij. „Als de samenleving het zo noodzakelijk vindt dat er regelend moet worden opgetreden moet de samenleving dat ook maar betalen", was de filosofie van de VVD fractie. De Diabetes Vereniging Nederland af deling Goeree O verflakkee organiseert op woensdag 5 oktober a.s. een vooriichtings- avond te Ouddorp in het Verenigings gebouw, Stationsweg 3. De aanvang is 19.30 uur. Op deze avond zal Dr. Polak, verbonden aan het oogziekenhuis te Rotterdam, iets vertellen over mogelijke oogafwijkingen bij diabeten (mensen, die suikerziekte hebben). Zij zal dit verduidelijken met een film en dia's. Er zal ook gelegenheid zijn, om vragen te stellen. Het bestuur van de D.V.N, hoopt, dat velen blijk zullen geven van hun belang stelling en deze avond zullen bezoeken. •JL' w "X' 'X' w w w 'i' w w 'X' 'i' 'JL' Op woensdagavond 28 september j.l. gaf het jeugdorkest De Hoop een concert in het Haegse Huus. Deze avond was tevens bedoeld om te komen tot de op richting van een blokfluitgroep De Hoop. Het werd een groot succes!! Een tiental jonge kinderen kwam zich (onder leiding van hun ouders) opgeven voor het „blok fluitorkest De Hoop". De start van deze nieuwe De Hoop- groep zal over enkele weken plaats gaan vinden. Voor diegenen die de startavond niet konden bezoeken, goed nieuws: u kunt uw kind (of kinderen) de komende weken nog opgeven. Belt u even Piet van Lenten, tel. 01879 - 2849 (Brielsestraat 3), dan kan uw kind nog meedoen. Ten overvloede nog even de bedoeling: de kinderen worden onder deskundige lei dingopgeleid en krijgen een stuk algemeen muziekonderwijs. Daarnaast treden de kinderen regelmatig op tijdens concerten van De Hoop. Na verloop van tijd gaan ze over op een blaasinstrument en worden dan zo opgeleid tot een compleet muzi kant. Kinderen vanaf 6 jaar kunnen zich opgeven, graag via één der ouders. De start van de groep zal omstreeks oktober zijn. Overigens kon de voorz. meedelen dat Dirksland, ook wanneer de 100% verho ging wordt toegepast op dit punt nog de goedkoopste van de eilandelijke gemeen ten zal zijn. Het was daarom dat de rest van de raad er geen moeite mee had. De eerste klus voor de Hagelnieuwe brandweerwagen van Ooitgensplaat, een stoere Magirus met bijzonder veel gebruiksmogelijkheden, is geen al te moeilijke geweest Gistermiddag werd de brandweer gealarmeerd voor een brand in een leegstaande houten schuur achter café „Trefpunt" te Achthuizen. Enige jaren geleden was in de verbrande schuur een jachtwerf gevestigd. Hoe de brand is ontstaan is vooralsnog een raadsel waarin de technische recherche wellicht opheldering zal kunnen bren gen. De schuur moet overigens als'ge heel verloren worden beschouwd. Op de ene foto ziet men de brandweer tijdens de blussingswerkzaamheden, op de ander de grote trots van de blusploeg Ooitgensplaat, de nieuwe Magirus die ook is uitgerust met hulpstukken om bekneld geraakte slachtoffers bij auto ongevallen te bevrijden en zelfs is voor zien van een waterkanon. De kant-klos-club aan het werk; zowel jong als oud kunnen het kantklossen leren. In het midden de cursusleidster Mevr. Groeneweg uit Zonnemaire. en stoelen ingericht waardoor een sfeer- plezierig werk of problemen en zorgen, volle ruimte ontstond. dan is het fijn oni je te kunnen ontspannen Ook dit seizoen staan er weer verschil- in je hobby. Dat kan voor ieder een andere Sinds een jaar biedt Huisvlijthuis „V. d. Kamp" te Sommelsdijk aan geïnteresseerden de mogelijkheid kursussen in diverse handvaardig- heidstechnieken te volgen. Dhr. v. d. Kamp kreeg zoveel verzoeken tot het organiseren van dergelijke kur sussen dat hij op zoek ging naar geschikte kursusleid(st)ers en naar een geschikte ruimte; ze zijn er beide gekomen. De mensen vinden om de kursus te geven bleek zo moeilijk niet; er komen vol doende enthousiaste hobbyisten in zijn zaak, die hun „hobby" graag aan anderen over willen dragen, maar moeilijker was het vinden van een geschikte ruimte die hij tenslotte creëerde om de schuur achter zijn woning. Een deel ervan werd tot instructie-lokaliteit bestemd en met tafels Donderdag 29 september j.l. opende Mi nister J. G. Rietkerk van Binnenlandse Zaken, en fungerend commissaris van de Koningin in de IJsselmeerpolders, officieel het bungalowpark „Land zonder Drem pels". Na een proefperiode van 2 jaar, kon dit park, met als doelstelling de emancipatie en integratie van gehandicapten, officieel worden opengesteld voor gebruik door ge handicapte en niet-gehandicapte vakanüe- gangers. In zijn toespraak zei de heer Rietkerk: „Ik sta hier meer als fungerend commissaris van de Koningin dan als minister. Maar tege lijkertijd is het de minister in mij, die het er op wil aansturen, dat Oostelijk en Zuidelijk Flevoland, tezamen met de Gemeenten Noordoostpolder en Urk, in de toekomst een nieuwe polderprovincie zullen vormen. Hoewel gehandicaptenbeleid tot de porte feuille van coUegaBrinkm an behoort, kon de heer Rietkerk wel zeggen, dat het niet zo is, dat de regering voor ogen heeft, dat ons land straks vele parken in deze opzet zou gaan tellen, want bij openluchtrekreatie is de keuze van het publiek bepalend. Het hangt er dus vanaf hoe de gehandicapte burgers op dit aanbod gaan reageren. Voor een beslis sing daarover is het nu nog te vroeg, hoewel het doel, de integratie van gehandicapten en niet-gehandicapten, wel zijn instemming had. Land zonder Drempels kon worden gerea liseerd met behulp van gelden uit de lande lijke jubileumaktie van AVO-Nederland, een vereniging, die zich sinds 1927 bezig houdt met de arbeidszorg en welzijnszorg voor gehandicapten. Ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum in 1977 organiseerde AVO-Nederland een jubileum-aktie om geld in te zamelen voor het creëeren van verblijfsrekreatie voor zo wel gehandicapten als niet-gehandicapten. Land zonder Drempels is tot nu toe het enige park, waarin de doelstelling van AVO- Nederland gestalte heeft gekregen. Tijdens de jubileum-aktie in 1977 werd door de Nederlandse bevolking een bedrag van 6 miljoen gulden bijeengebracht. In een samenwerkingsovereenkomst met Flevo- hof, kon uiteindelijk een projekt van 14 miljoen worden gerealiseerd, met 70 luxe bungalow», een overdekt verwarmd zwem bad, e^ijraöwlingcentrum en rekreatiezalen. Alles gefieel toegankelijk voor iedereen. In kombinatie met de vele attrakties van Flevohof, een vakantieprojekt van formaat, in de bosrijke omgeving nabij het Veluwe- meer in Flevoland. Na het hijsen van de Nederlandse drie kleur, waarmee het bungalowpark als offi cieel geopend beschouwd werd, verlootte de heer Rietkerk 12 gratis vakantieweken. Een voor iedere provincie en een voor de IJssel meerpolders. Mr. J. Mulder, voorzitter van Land zonder Drempels, wenst namens het bestuur de gelukkige winnaars alvast een bijzonder prettige vakantie toe. lende kursussen op stapel (waarvan er al enkele begonnen zijn), zoals kant klossen, houtsnijden, volksschilderen, schilderen met olieverf en poppen maken. Bij sommige kursussen zijn nog wat plaat sen vrij; ook is dhr. v. d. Kamp bij voldoende belangstelling, bereid om voor andere technieken iemand te zoeken om les te geven. Dhr. V. d. Kamp, alhoewel overbelang- stelling zeker niet te klagen, meent dat deelname aan diverse kursussen toch nog groter zou kunnen zijn. Hij weet dat er velen zijn die veronderstellen dat deel name nogal duur is, maar hij meent dat met kracht van argumenten te kunnen bestrijden: „Belangrijk in het leven is", zegt hij, „dat je de dingen die je moet doen ook met plezier doet' Heb je geen werk of on- hobby zijn. De één vergeet zijn problemen door te gaan kantklossen, de ander rea geert zich af bij het houtsnijden, de derde door poppen te gaan maken en ga zo maar door!" zo propageert dhr. v. d. Kamp het bezig zijn. „Het is", zegt hij, „niet in geld uit te drukken, maar geeft wel meer levens vreugd en dat is nog belangrijker dan geld!" Artikelen die als hobby zijn gemaakt zijn vaak te gebruiken om als (verjaardags) kado aan andere te geven en daar bespaar je soms tientallen guldens mee". ,,Er is veel werk aan het organiseren van een kursus, dat valt me eigenlijk wel tegen", bekent dhr. v. d. Kamp, maar hij vindt het de moeite zeker waard wanneer blijkt dat iemand zó aan een reuze fijne tijdspassering kon worden geholpen. Zondag 2 oktober 1983 OUDDORP-Herv. Gem. 9.30 en 18.30 uur eerw. hr. G. Meuleman - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. Z. C. Versluis en 17.00 uur ds. A. J. J. van Noord - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur dhr. F. H. Kroon, Huizen. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. den Hoed, Sliedrecht en 18.30 uur ds. M. Aangeenbrug, ope ning winterwerk, preekbespreking; nmd. extra koU. kerkvoogdij. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. van den Bom en 18.00 uur eerw. hr. K. Groenendijk; extra koU. zitplaatsen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. J. J. van Noord en 17.00 uur ds. Z. C. Versluis, Maassluis. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vlietstra jr., v.m. bediening Heilige Doop en opening winterwerk; extra koll. vrije zitplaat sen- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 uur ds. A. v. d. Waal en 17.00 uur drs. M. van Krim pen. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. D. Dekker en 18.00 uur ds. M. van der Linden; 2e kollekte verwarming - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Hoogerland. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur eerw. hr. A. H. Veldhuizen, v.m. opening winterwerk; extra kol!, onderhoudsfonds - Ger. Gem .10.00 uur lezen en 14.30 uur ds. H. Ligten- berg. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. Geref. Gem. te Middelharnis: 10.45 uur ds. C. vanderValk,Lopiken 16.00 uur ds. L. Kruijmer, Heid. Catechismus, Zon dag 25; kollekte diakonie. Vrijdag 7 oktober: 7.30 uur opening gerestau reerde Ned. Herv. Kerk - Rem, Ger. Gem. 10.00 uur ds. M. Vos-Wiegand, Vlaardingen. LUKASKAPELH.D.G.-10.15 uur ds. L. Kruijmer. MIDDELHARNIS-Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C. de Jong, opening winter werk en 18.00 uur ds. L. Quist, Heid. Catechismus, Zondag 9; extra koll. jeugdwerk - Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. A. Carstens - Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. P. den Butter-Ger. Gem. 8.45 en 18.15 uur ds. H. Ligtenberg - Ger. Kerk 10.00 uur drs. M. van Krimpen en 17.00 uur ds. A. v. d. Waal - Ger. Kerk (Vrij gemaakt) 9.30 en 14.30 uur ds. B. Luiten. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur kand. C. van der Bas, Veen en 18.00 uur ds. J. van den Bom, be diening Heilige Doop en opening win terwerk; Ie koll. kerkvoogdij, 2e koll. vrije zitplaatsen- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. DIRKSLAND D.V. dinsdag 4 oktober belegt de Bond van Vrouwenverenigingen der Gèr. Ge meenten een regionale vergadering, welke wordt gehouden in het kerkgebouw van de Ger. Gemeente, Geldersedijk 1. De heer J. Mastenbroek, bibliothecaris van de Theologische School te Rotterdam hoopt een referaat te houden over „Het leven van ds. Comelis Pieneman". De opening wordt verzorgd door ds. A. Hoogerland. Aanvang half 8. Ieder is hartelijk welkom. OOLTGENSPLAAT Heden vrijdagavond om 7.15 uur zal in „Elthato" de opening plaats hebben van het winterwerk in de hervormde kerk. Naast een meditatie en een Bijbelverhaal komt het Jeugdkamp van de afgelopen zomer te Huijbergen in de belangstelling. Er zullen dia's en een film worden ver toond. Alle kinderen met hun ouders, de leden van de 16-1- club en verdere belang stellenden zijn hartelijk welkom. De Evangelisatiecommissie staat er met een boekenstand. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. de Jager, extra koll. kerk- Ger. Gem. 10.00 en.18.00 uur lezen. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Plomp, Baren- dreeht en 18.00 uur ds. G. C. Klok; extra mnd. kollekte. Vrü'dag 7 ok tober. 15.15 uur ds. G. C. Klok, bevestiging en inzegening huwelijk van Martin Wolfert en Anja de Jong- Ger. Gem. 10.00 lezen en 14.30 uur ds. A. Hoogerland - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. Trapman, Bennekom. DEN BOMMEL- Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vos, v.m. bediening Heilige Doop en nam. opening winter werk; extra koll. plaatselijk jeugdwerk - Ger. Kerk 10.00 uur dhr. G. J. Smouter en 18.00 uuur ds. J. Noord hof. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. K. van Meijeren, be diening Heilige Doop en 18.00 uur ds. A. Jonker, Schoonrewoerd; extra kol lekte kerk- Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 uur drs. J. H. Beckker en 18.00 uur ds. H. A. Speelman. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. van der Linden. SINT MAARTENSDIJK- Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur dhr. N. H. Groen- Ger. Gem. in Ned. 3 x lezen - Oud Ger. Gem. 3 x lezen. YERSEKE - Ned. Herv. Ger. Bond 14.30 uur ds. L. Quist en 18.30 uur kand. Bom, Schiedam. lYf iTt iTi iT( iTt tT( iT* iY* iTi iTt iTt iT' iTt

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 2