Boeren zoeken in Europa naar minst pijnlijk recept Sloop ten behoeve van nieuw gemeentehuis begonnen Brandje in Alg. Bank Nederland te Middelharnis liet veel roetschatTe na Visser Bij Suiker Unie korte bietencampagne I Garage KNÖPS B.V. 1 ii<>i "k'^'^ Citroen-Hesselink Dirksland, 01877 - 1357 Zevenjarig jongetje bij 't overstel(en gedood Dirksland: Ramoco b.v. i Goeree-Overflal(kee AUTO-SCHADE 56e Jaargang VRUDAG 30 SEPTEMBER 1983 No. 5232 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Son^-nelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie; tel. 01870 - 3392 Giro 167930 - Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond De dichte kruitdampen rond de Europese saneringsplannen zijn op getrokken. Dat doet nog niets af aan de naderende flnanciële crisis van de Euuropese Gemeenscliap. Dat wordt dus tocli inleveren. Terwijl iedereen kijkt naar de Europese landbouw proberen de Nederlandse boeren de donderbui af te houden. De ingrijpende bezuinigingsplannen die eind juli in Brussel zijn voorgesteld heb ben in boerenkringen geleid tot storm achtige protesten. Dat was begrijpelijk want de Europese landbouwpolitiek wordt uitgekamd en moet miljarden guldens in leveren. Dat politiek „grapje" gaat de boeren veel geld kosten. Burgers en buiten- lui denken anders over de sanering van de kostbare gemeenschappelijke landbouw politiek. Het gaat volgens hen niet aan om de boeren met subsidies te porren tot de produktie van goederen die je aan de straatstenen niet kunt slijten. Nog steke- ligèr wordt het als de „gepremieerde" landbouwoverschotten met subsidies (de vaklui spreken van exportrestituties) wor den gedumpt op markten buiten Europa. Touwtrekkerij Europa wil de landbouwpolitiek, die on geveer 60% van het jaarbudget opeist, opschonen. De Europese Commissie (het Dagelijks Bestuur van de Gemeenschap) heeft pijnlijke ingrepen voorgesteld. Voor de boeren wachten onder meer de vol gende recepten: een prijsbevriezing, in sommige gevallen zelfs een prijsdaling, produktiegrenzen met boetes voor over schrijding ervan, meer medeverantwoor delijkheid van de boeren, een boete voor zgn. intensieve produktiemethodes en een afbraaksysteem voor de talrijke ondoor zichtige monetaire noodverbanden. Bij de nadere uitwerking van de impopu laire plannen dienen zich allerlei pro blemen aan. Alle E.G.-landen proberen de nadelige effecten af te wentelen, te reduceren of af te wijzen. Dat betekent dus een gigantische touwtrekkerij waarbij de overwinning is voorbehouden aan het land dat de minste pijn voor zijn boeren over houdt Hoe liggen de kansen voor Neder land en zijn boeren? Wie de plannen van Brussel nader be kijkt moet constateren dat de Nederlandse boer als boosdoener wordt aangewezen voor de overschottenproduktie in de Euro pese landbouw. De recepten, zoals een iDOete voor de meerproduktie en de inten sieve produkties, zijn dan ook bedoeld voor de hardmelkende Nederlandse vee houders. Als Brussel zijn zin krijgt, wordt de Nederlandse boer meer dan wie ook afgestraft voor zijn ondernemerschap dat hij de laatste tien a twintigjaren flink heeft uitgebouwd. Hoofd koel houden De boeren hebben hun organisaties (dat zijn immers de belangenbehartigers) voor de protestkar gespannen. Het georgani seerd landbouwbedrijfsleven (met het Landbouwschap als koploper) is te hoop gelopen tegen Brussel en ook de Neder landse regering, die de Europese Gemeen schap enkele besparingsideeën aan de hand heeft gedaan. Allerwege wordt ge protesteerd tegen de boetes voor produk tie-uitbreiding, de straffen voor de mo derne produktiemethodes en de aange kondigde prijsverlagingen. In Brussel is het poUtieke gevecht al begonnen. De landlDOUwbeslissingen worden niet meer alleen aan de tien landbouwministers over gelaten; ook de bewindslieden van Buiten landse Zaken en van Financiën zijn vol waardige partij bij de agrarische bespre kingen. Sterker nog: de landbouwministers zijn min of meer onder curatele gesteld en moeten binnen de door andere ministers uitgezette lijnen blijven. De touwtrekkerij in de Europese Ge meenschap is al begonnen. Het wordt een gevecht dat wel enige tijd zal vragen. Eén ding staat voorop: Europa en zijn boeren zullen het zuiniger aan moeten doen. Voor Nederland en zijn boeren blijft één ding belangrijk: emoties, protesten en kritiek mogen de hoofden niet op hol jagen. Wie in deze „hete" politieke strijd het hoofd koel houdt heeft goede troefkaarten.... B. Schouwing OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Pü/MPrsrAD HONDA RUMPTSTAD B.V. {Apparatuur 1983/1984 J STELLENDAM De zevenjarige Gerrie Middelkoop is woensdagavond rond zeven uur, toen hij op de fiets de Eendrachtsdijk over wilde steken door een personenwagen geschept waarbij hij op slag werd gedood. Het ventje had een bezoekje gebracht bij zijn oma die op de Molenkade woont. Op de terugweg naar huis wilde hij de druk- bereden dijk oversteken om via de afrit de Voorstraat te bereiken. Hij heeft daarbij de uit de richting Ouddorp naderende BMW, bestuurd door de boekhouder A. de Vogel uit Melissant te laat opgemerkt. Dhr. de Vogel heeft nog getracht het ventje te ontwijken maar hij raakte hem toch met de linker voorkant van de wagen. De BMW dook tengevolge van de uitwijk- manouevre van de meters hoge dijk maar kwam beneden toch weer op de wielen terecht. OUDDORP Peuterspeelzaal „de Corner Op dinsdag 11 oktober wordt er op de peuterspeelzaal van 9 tot 11 uur een open ochtend gehouden. U krijgt dan de ge legenheid om te kijken hoe en waar de peuters spelen. Tevens kunt u kennis maken met de leidsters. Iedereen is van harte welkom in de speelgelegenheid Dorpsweg 1. Voordat de bouwer gestalte zal kunnen geven aan het nieuwe gemeentehuis aan de Voorstraat te Dirksland is er werk te over voor de slopershamer. Die wordt sinds woensdag genadeloos gehanteerd op de pandjes aan de Nieuwstraat, waarin de dienst Gemeentewerken was ondergebracht. Wanneer de pandjes zullen zijn verdwenen zal dat entree geven naar de achterkant van het gemeentehuis. Het dubbele gebouw zal ook geheel worden gesloopt op één van de voorgevels na die onder Monumentenzorg valt. De secretarie en de gemeentelijke diensten zijn in een tweetal nood- onderkomens ondergebracht van waaruit het werk zij het met wat improvisatie door kan gaan. Politie en brandweer met de restanten van de beide toestellen; in het midden Bankmedewerker dhr. J. Smit Zowel het kantoor op de begane grond als de benedenverdieping van de Alg. Bank Nederland op het Zandpad te Middelharnis zijn na woensdagmiddag aan een grondige schoonmaakbeurt toe. De ruimten en alles wat zich daarin bevindt zullen moeten worden ontdaan van een roetfilm die er zich aan hechtte tijdens het brandje dat die middag in de keuken was ontstaan. De technische recherche zal nog vaststellen of het de koffie-automaat-, of een electrische kookplaat is geweest die de aanleiding tot het brandje is geweest. Van beide toestellen zijn de elementen gesmolten maar het is vooral de kunststof van het koffiezetapparaat geweest dat voor de roetontwikkeling heeft bezorgd. De brandweer van Middelhamis drong met persluchtmasker de keuken binnen waar de vuurhaard" werd aangetroffen. De werveling van roet manifesteerde zich vooral beneden waar zich ook de archiefruimte-, de personeelsruimte en de kluis bevinden. Donderdagmorgen moest de baliemedewerkster mej. Lems uitDreischor zich afmelden omdat ze zich ziek voelde en ook dhr. Smit had dezelfde verschijnselen maar bleef niettemin aan het werk op het filiaal in Stellendam. Kennelijk speelden de ingeademde giftige stoffen hen parten. RENAULT-dealer 5 voor J Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: J. Koppenaal, 01870 - 2561 C. Breen, 01878 - 2496 OOLTGENSPLAAT Benoemd tot ouderling In de Geref. Kerk is in de vacature van de heer A. de Jong, die naar Maasdam is vertrokken, tot ouderiing benoemd de heer W. de Geus. Nederlandse chauffeursploeg eerste in Oslo Tijdens de vorige week in Oslo (Zweden) internationale chauffeurskampioenschap pen heeft de Nederlandse ploeg, bestaand uit 12 deelnemers, de eerste plaats be haald. Er dongen 9 landen mee. In de hollandse ploeg waren twee flakkeese deelnemers, Arie den Eerzamen, bus chauffeur uit Dirksland en Jan Pollemans uit Nieuwe Tonge, chauffeur op de bak- wagen. In hun categorie eindigden zij overigens niet als eersten. PEUGEOT TALBOT A utobedrijf Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS Uitgaande van de huidige oogstver- wachting wordt door de Coöp. Ver eniging Suiker Unie te Breda een leveringsperiode van 10 weken ver wacht. Te beginnen maandag 3 ok tober en te eindigen op zaterdag 10 oktober. Een zeer korte periode ge rekend naar de laatste jaren. Vorig jaar met een uitzonderlijke grote oogst was een periode van 15 weken ge pland (van 13 september tot en met 24 december) en in 1981 werden 14 we ken uitgetrokken (van 14 september t/m 19 december) om de oogst te verwerken. „Het is van groot belang dat de fabrieken regelmatig van grondstof (bieten) worden voorzien", aldus bestuur in de leverings circulaire campagne 1983. Door tijdig iji overleg te treden met de betrokken dis trictshoofden, controleurs en agenten kan men een leveringsschema voor de cam pagne overeenkomen. Geen vroege premie's In verband met het late begin van de campagiie zal er dit jaar geen vroege premie' s verstrekt worden, wel een premie voor late levering die ingaat op 15 no vember met 0,25 per ton bieten (netto) en zal daarna per dag (t/m 30 november) oplopen met/0,25 per ton netto, en vanaf 1 december met 0,30 per ton netto per dag. Naast een uiteenzetting over tarrarege- ling, gehalteverrekening, zelfaanvoer, etc. wordt met klem gewezen op de schadelijke levering van vorstbieten. Hierop zal een strenge controle worden toegepast. Oogst 1983 De bijzondere uiteenlopende weersom standigheden met in het voorjaar veel regen en van de zomer warm en droog is de teelt van de gewassen aan verrassingen onderhevig geweest. De uitzaai van de bieten moest lang op zich laten wachten, sommige landbouwers tot zelfs in de maand juni. Door de toen ingetreden hoog-zomer met hoge temperaturen was het voor de jonge plantjes z.g.n. halen en brengen. „Toch heten de bieten het niet afweten, zij het dat grote verschillen per gebied zich duidelijk begonnen af te te kenen", aldus een passage in het Maand blad Suiker Unie van september 1983. Door een verbazingwekkende groei-ex- plosie in sommige streken van ons land moest in de geraamde opbrengsten per ha meermalen worden herzien en men houdt nu rekening met een werkelijke opbrengst van 46 tot 49 ton per hectare. In 1982 werd een wortelgewicht van bijna 62 ton per ha genoteerd, abnormaal hoog gezien het gemiddelde van bijna 51 ton per ha in de periode 1974/1982. Globaal genomen valt de aanvankelijke verwachting voor dit seizoen 1983 in zijn totaliteit niet tegen maar nog veel mee. OOLTGENSPLAAT Kollekte Pr. Beatrixfonds De huis-aan-huis-kollekte voor het Prin ses Beatrixfonds ten bate van de Polio- bestrijding heeft 1726,50 opgebracht. Dat is ongeveer een gelijk bedrag als vorig jaar toen 1743,15 werd gekollekteerd. Kollektanten en gevers heel hartelijk dank. Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113-TEL. 01870-2222-MIDDELHARNIS 1 gazonmaaiers generatoren - pompen - frezen CROWN - luchtkussenmaaier KARCHER -hogedrukreinigers KONGSKILDE - luchtverhltters L.V. Poldersèdijk la Stad aan het Haringvliet Tel. 01871-1202 i^4.^.^.^.^.^.^.^.^.^.l^.^.lt.^.^.^.4.^.lt.n.^.^.>^^■'t■l^^■■ Kastanjelaan 41-43

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1