EIIAI1DEI1-I1IEUW5 I Ondernemersvereniging i^ GOEDEREEDE I vanaf maandag 3-10 om half zes GESLOTEN zijn bij de Rabobank Rabobank Q Verkeersopvoeding belangrijke zaak Fa. Jaap Tieleman Minder bejaarden in tehuizen Eilandeti-Nieuws familieberichten TOOGDAG Aanrijding in recreatieverkeer het vrijstaand LANDHUIS Bijzonder orgelconcert door Herman van Vliet deelt mede dat ALLE winkels Het bestuur Dam- en Schaakver. „Ontspanning' te Ouddorp Y.F.C. KOFFIEBAR Oprichtingsvergadering geliandicaptenzorg Ger. Gemeenten OPENBARE VERKOPING No. 5232 BELEID VOOR DE KOMENDE JAREN TUSSEN nu en het jaar 2000 zal het aantal bejaarden in Nederland toe nemen van 1,7 miljoen tot ruim 2 miljoen. Het ziet er echter naar uit dat In de naaste toekomst een aanzienlijk lager percentage bejaarden dan nu in aanmerking zal kómen voor opname in een bejaardenoord. Mi nister Brinkman van WVC heeft laten weten dat het kabinet de kosten van de bejaardenoorden wil verminderen. Tot 1986 moet al voor twee honderd miljoen gulden bezuinigd worden, onder andere door bouw- en renovatiestops. Een dergelijk beleid zou vooral voor de min of meer hulpbehoevende 65- plussers zeer onaangename gevolgen kunnen hebben, wanneer niet gezocht zou worden naar alternatieven voor een ander bejaardenbeleid. Een beleid, dat door middel van concrete maatregelen er op gericht is dat bejaarden niet of pas veel later in een bejaardenoord terecht komen. De bouw van extra bejaardenwoningen is absoluut noodzakelijk en verder zal een groter beroep worden gedaan op de sociale omgeving van de bejaarde en op vrijwilligers, want op het professionele welzijns werk zal zeker ook bezuinigd moeten worden 1.650 BEJAARDENOORDEN MET 145.000 BEWONERS Als door de bezuinigingen het vrfj- wllligerswerk meer gestalte zal krijgen en als ook de familie en de directe omgeving van bejaarden zich meer met de bejaarden gaan bemoeien, dan betekent dat alleen maar een winst voor de samenle ving. Verwend als we waren door de welvaart, hebben we in de af gelopen decennia de bejaarden of doorverwezen naar tehuizen of we leverden hen uit aan de professio nele hulpveriening. Daardoor wer den de bejaarden in feite gedegra deerd tot een geïsoleerde groep, die min of meer buiten de samen leving kwam te staan. Als ten gevolge van de bezuinigingen de betrokkenheid van de samenle ving met betrekking tot de oude ren weer groter zal worden, dan leveren die bezuinigingen toch nog enige (immateriële) winst op. (Nadruk verboden) Mr. A. BRONSBERGEN in Rotterdamse Laurenskerk Themanummer vredesonderwijs in de Christelijke School Heryking maten en gewicliten Abonneert U op Eilanden-Nieuws Spaarrekening voor vaste termijn looptijd 5 jaar 8'/^%(was8 looptijd 6 jaar 8'/è% (was 874%) Spaarrekening voor vaste termijn met maandelijkse rentebetaling looptijd 5 jaar 8'/è% (was 8 Steeds meer mensen vinden de gasrekening te hoog. Steeds meer mensen ontdekken dat er veel te besparen valt met de HR-verwar- mingsketel Nefit-Turbo. De besparingen zijn al gauw 25 a 35% en soms nog hoger. Als u een cv.-ketel hebt die ouder is dan 7 jaar kunt u waarschijnlijk tussen f600,- en f 1.100,- per jaar besparen. De aanschafkosten zijn dan snel terugverdiend. Hoeveel u kunt besparen kunnen wij redelijk nauwkeurig voor u berekenen en op grond daarvan adviseren wij u uiteraard gratis en vrijblijvend. Komt u even langs of bel ons even voor zo'n "Zuinig-stoken- advies". NEFIT'TVRBO: ZUINIGER STOKEN IS NIET DENKBAAR. Ben. Zandpad 9 MiDDELHARNIS Telefoon 01870-4661 krachtens art. 1223 B. W. 4e blad VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1983 DE toelatingsnormen voor opname in een bejaardentehuis zijn de laatste jaren al aangescherpt en deze tendens zal in de komende jaren extra worden geaccentueerd om de dreigende toe stroom van bewoners in te dammen. Er zijn In ons land ongeveer 1.650 be jaardenoorden, daar wonen 145.000 bejaarden. De totale kosten per jaar belopen vier miljard gulden. Een groot deel hiervan, ruim 2,5 miljard, wordt uit de Algemene Bijstandswet be taald. Als in de komende jaren het toelatingsbeleid ongewijzigd zou blij ven, zouden in 1986 ongeveer 163.000 mensen in een bejaardenoord wonen en dat betekent dat de Bijstandswet nog eens tientallen miljoenen guldens zou moeten uitkeren om deze nieuwe toestroom van bewoners te kunnen financieren. Zou het toelatingsbeleid ook daarna gehandhaafd blijven, dan zitten er in het begin van de ne gentiger jaren 200.000 mensen in een bejaardenoord en dat is voor de ge meenschap nauwelijks meer op te brengen. LANGER ZELFSTANDIG MAAR als de capaciteit van de be jaardenoorden tot 1986 bevroren moet worden op het huidige peil, dan zal er toch een oplossing gevonden moeten worden voor de verzorgingsbehoefte van circa 17.000 bejaarden. Door de bouw van extra bejaardenwoningen moet het mogelijk zijn om talrijke bejaarden langer uit een bejaarden oord te houden, zo redeneert het ka binet. Door in de periode 1983 - 1993 tweeduizend woningen per jaar méér te bouwen, kan het aantal bejaarden dat zelfstandig blijft wonen met 12,5 tot 14 procent stijgen. Wel zal de overheid dan meer huursubsidie moe ten betalen, omdat het hier veelal gaat om mensen met geringe inkomens, terwijl het ook onwaarschijnlijk is dat de kosten van gezinszorg bevroren kunnen blijven op het huidige peil. Maar dan nog betekent het langer zelfstandig wonen van bejaarden een meevaller voor de overheidskassen, want een bejaardenbeleid dat zich richt op een uitbreiding van de intra murale sector (dus bejaardentehuizen) is duurder dan een beleid, dat streeft naar zo lang mogelijk zelfstandig wo nen van oudere mensen. VRIJWILLIGERS ALS de normen voor opname in de bejaardenoorden strenger worden, zal er een groter beroep op gezinszorg en kruiswerk worden gedaan. Slechts als deze sectoren worden gevrijwaard van de bezuinigingen, zal het mogelijk zijn om de gevolgen van de bezui nigingen in de bejaardenoorden-sec tor op verantwoorde wijze op te van gen. Verder wordt gehamerd op de mogelijkheid om meer vrijwilligers in te schakelen bij het bejaardenwerk. Het gaat hier dus om onbetaalde krachten, die bereid zijn bejaarden met van alles en nog wat te helpen, waardoor het voor hen gemakkelijker zal zijn om zelfstandig te blijven wonen. Het inschakelen van vrijwilligers kan inderdaad zeer waardevol zijn. Te lang is men er van uitgegaan, dat alles wat je voor een ander doet, per se betaald moet worden. Ook werd de indruk gevestigd, dat hulp aan anderen per se een taak is, die je alleen aan professionele hulpverleners zou kun nen toevertrouwen. Natuurlijk zijn er binnen het bejaardenwerk taken aan te wijzen, waarvoor een professionele opleiding is vereist, maar talloze be jaarden zijn al geholpen met wat menselijke aandacht, hulp bij klusjes of boodschappen en noem maar op. SINT ANNALAND Aardappelveiling van dinsdag 27 september 1983 Doré gewone 0,65 - 0,91 Bintjes gewone 0,23 - 0,37 Eigenheimers gewone 0,55 - 0,90. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer: 160 ton. Uienveiling van dinsdag 27 septem ber 1983 Uien, maat veertig opwaarts, Klasse twee N.L. 45,40 Uien drie- is het blad voor uw lingen, maat vijf en dertig/veertig op waarts. Klasse twee N.L. 32,40 Uien- prijs per honderd kilogram. Aanvoer: 78 ton. De bond van Ned. Herv. Mannenver- eniging op G.G. hoopt D.V. zaterdag 29 oktober a.s. haar jaarlijkse Toogdag te houden in de Congreszaal van het Jaar beursgebouw, Croeselaan te Utrecht. Deze dag zal staan in het teken van het 50-jarig jubileum van de Bond. Dr. W. Aalders te 's Gravenhage zal spreken over „,Kerk en theologie 1933 -1983" tijdens de morgenbijeenkomst, die om 9.45 uur aanvangt. In de middagbijeenkomst, die om twee uur begint, zal dr. A. van Brum- melen te Huizen spreken over „De plaats van de Kerk nu". Maandag 10 oktober, aanvang 20.15 uur, zal de bekende organist HERMAN VAN VLIET zijn „Widoriade 1983" in de Rotterdamse Laurenskerk afsluiten. Gedurende het concert seizoen 1983 heeft hij alle 10 grote orgelsymphoniën van Charles-Marie Widor uitgevoerd. Een uniek project in Nederland!! Herman van Vliet kreeg te Parijs voor zijn ver diensten voor de Franse orgelcultuur een onderscheiding uitgereikt door de Société Académique „Arts, Sciences, Lettres". T.g.v. deze onderscheiding deze bijzon dere „Widoriade 1983". In de Laurens kerk, waar zich het grootste orgel van Nederland bevindt, staan naast de Sym phonic „Gotique" van Widor, werken van Bach, Bruckner en Karg-Elert (dienst zelden gespeelde Hommage to Handel) op het programma. Kaarten vanaf half acht aan de kerk. Het septembernummer van het blad BEZINNING, dat vanuit een bijbelse visie informatie geeft over actuele ont wikkelingen in onderwijs en maatschap pij, is geheel gewijd aan het thema: vredes onderwijs in de christelijke school. Vredesonderwijs vindt steeds meer in gang, ook binnen het christelijk onderwijs. Vredesonderwijs roept o.a. bij christen- ouders die vernemen dat op de school die hun kinderen bezoeken een project over vrede draait, allerlei vragen op. Wat be oogt men met het geven van vredes onderwijs? Vanuit welke visie wordt het gegeven? Wat verstaat men onder die vrede? Waarop dienen we te letten bij het beoordelen van lesmateriaal voor vredes onderwijs? Hoe kan de christelijke school op bijbelse wijze gestalte geven aan dit aspect van het onderwijs? Op dergelijke vragen wordt ingegaan in dit themanummer van BEZINNING. Het nummer kan besteld worden door 2,00 over te maken op girorekening 2.974.537 van adm. BEZINNING te Groningen, met vermelding: themanum mer vredesonderwijs. GEMEENTE DIRKSLAND Burgemeester en Wethouders van Dirks- land maken belanghebbenden erop attent dat de herkeuring van maten en gewichten in deze gemeente zal plaats vinden voor de dorpen Dirksland, Herkingen en Melis sant in het hulpverleningscentrum (zaal E.H.B.O.), PhilipshooSesweg 57 te Dirks land en wel op vrijdag 14 oktober 1983 van9.30-12.00uurenvan 13.00-15.30 uur. Voor nadere richtlijnen wordt verwezen naar de publikatieborden in de dorpen. Schaken: Uitslagen van 12 september 1983: C. Wassenaar-K. v. d. Wende..Vi- Vi J. Grinwis - L. JongkoenVi - Vi M. Breen - P. J. Glerum1-0 N. A. L. vanDoom-F. denBoer 1 - O C. Orgers - A. van Huizen0-1 Jac. Tanis - J. van Heest1-0 Uitslagen van 19 september 1983: K. van der Wende - K. Breen .Vi- Vi L. Jongkoen - P. J. Glerum1-0 J. Grinwis - E. Santifort1-0 C. Orgers - J. van Heest1-0 N. A. L. van Doom - Dijkstra0-1 J. W. J. Breve - Jac. Tanis1-0 G. J. M. Alebeek-F. denBoer1-0 J. Meijer - A. van HuizenVi-Vi Uitslagen van 26 september 1983: L. Jongkoen-K. van der Wende.1 - O De heer Jongkoen gaat verrassend aan de leiding met IVi pnt. uit 3 wedstrijden. E. Santifort - C. Wassenaar1-0 De heer Wassenaar verloor een gewon nen partij. J. Soeteman - M. Breen1-0 Nadat Breen de kwaliteit voorkwam ver loor hij in het eindspel door aftrekschaak een toren en daarmede de partij. J. Dijkstra - F. den Boer1-0 Jac. Tanis - A. van Huizen0-1 J. W. J. Breve - J. Meijer1-0 P. Breve - G. J. M. Alebeek0-1 J. van Heest - J. Dijkstra0-1 OOSTFLAKKEE J.l. zondag raakten 's avonds tijdens het file-verkeer een 9-tal auto's en 2 motoren betrokken bij kleine aanrijdingen, die wel iswaar een flinke schadepost voor de verzekeringen veroorzaakten maar waar bij geen gewonden vielen. Ook meenden veel automobilisten de files te kunnen ontlopen door gebruik te maken van de sluipwegen, maar door het uitschrijven van een ca. 25 bekeuringen is getracht om die wijze van route kiezen te ontraden. Zaterdag 1 oktober a.s. is er weer een Y.F.C.-koffiebar. Een nieuwe start in het nieuwe seizoen dus allen van harte wel kom. Deze avond zal er een film draaien „Time to run"; hierin zullen gezins problemen voorkomen waarin je mis schien jezelf herkent en hoe worden deze opgelost?! Misschien kun je hierover pra ten na afloop van de film waar dan de gelegenheid voor is. Aanvang 20.00 uur! Oostdijk 31, Som- melsdijk. Toegang gratis! Youth for Christ - Flakkee Verhoogde spaarrente m.i.v. 27-9-1983 Wijzigingen voorbehouden Een veiliger weg naar school kan bevorderd worden door verkeers technische maatregelen. Wellicht kan men daarmee zover gaan, dat het verkeer helemaal geen bedrei ging meer vormt voor kinderen. De noodzakelijke infrastructurele maatregelen zijn echter nog lang niet overal in die mate doorgevoerd. Daarom moet er veel aandacht aan de verkeersopvoeding van kinderen besteed worden. Dat zegt Henriëtte Willink, medewerkster van de af deling Opvoeding en Vorming van Veilig Verkeer Nederland (WN), in het kader van de campagne voor veilige schoolroutes, die WN sa men met de Vereniging Bescher ming Voetgangers (VBV) gaat voe ren. Kinderen leren het meeste als ze zelf in het verkeer oefenen. Ze leren door doen, maar vooral ook door nadoen. Volwasse nen moeten daarom in het verkeer het goede voorbeeld geven. Dit goede voorbeeld dient te bestaan uit de manier waarop kinderen zich veilig kunnen bedragen. Volwassenen moe ten daarbij rekening houden met de be perkingen van het kind. Zo zullen ouders, als ze met hun kin deren in het verkeer zijn, altijd moeten stoppen bij de stoeprand vóór het over steken. Volwassenen kunnen al uitkijken naar naderend verkeer terwijl ze nog op de stoep lopen, maar kinderen hebben tijd nodig om uit te kijken. GEWOONTEVORMING Voor jonge kinderen moeten ouders de veiligste route naar school kiezen. Ouders kunnen, wanneer ze hun kinderen naar school brengen en van school halen, het beste altijd dezelfde route volgen en op dezelfde plaatsen oversteken. Op die ma nier vindt er bij kinderen gewoontevor ming plaats. Dit is nodig, omdat kinderen op een gegeven ogenblik alleen de route zullen gaan afleggen. Ouders dienen dan wel te weten of hun kind de route alleen aankan. Dit kunnen ze te weten komen door het kind op weg naar en van school de be slissingen te laten nemen en het kind te laten vertellen waarom het zo beslist. Een volgende stap is: het kind volgen en observeren hoe het zich gedraagt. Een maal de schoolroute op de goede manier afleggen, betekent echter niet automatisch dat het iedere volgende keer ook goed zal gaan. VERKEERSONDERWIJS Verkeersopvoeding door ouders alleen is niet voldoende. Ook de school zal met het verkeer bezig zijn. Verkeersopvoeding en verkeersonder- wijs zullen op elkaar afgestemd moeten zijn. Zo zullen school en ouders dezelfde „verkeerstaal" dienen te spreken. Een voorbeeld: als de school „stoep" zegt, moeten de ouders niet het woord „trot toir" gebruiken. Tijdens ouderavonden kunnen afspraken worden gemaakt om verkeersopvoeding en verkeersonderwijs op elkaar af te stem men. Zowel de ouders als school moeten in eerste instantie bezig zijn met de eigen verkeersomgeving van de kinderen. Dat betekent dat de eigen woonwijk uitgangs punt moet zijn. Hierbij zullen ook de knel punten in de schoolroutes aan de orde komen. yg^jg Verkeer Nederiand Afdeling Oostflakkee Op zaterdag 15 oktober a.s., om half 3 's middags ial in het Verenigingsgebouw van de Ger. Gemeente te Dirksland een oprichtings vergadering gehouden tot de oprichting van de afd. Goeree Overflakkee van de Vereniging gehandicaptenzorg van de Gereformeerde Ge meenten. De afdeUng „Goeree-Overflakkeé" wordt gevormd door de leden van de Vereniging Gehandicaptenzorg en omvat de kerkelijke gemeenten Ouddorp, Melissant, Dirksland, Middelhamis, Herkingen, Nieuwe Tonge, Oude Jonge, Stad aan 't Haringvliet en Ooltgens- plaat. De afdeling zal zich vooral richten op het ontplooien van aktiviteiten waardoor de zorg voor gehandicapten en/of hun ouders in de breedste zin tot uiting komt, waarbij in de eerste plaats dient te staan het brengen van de gehandi capte bij Gods Woord. De agenda luidt als volgt: 1Opening door de weleerwaarde heer ds. A. Hoogerland. 2. Kort verslag van de voorbereidingen en toelichting op het reglement van de Afdeling door A. J. van der Bijl. 3. Verkiezing bestuur. 4. Pauze. 5. Uitslag bestuursverkiezing. 6. Rondvraag. 7. Sluiting door de weleerwaarde heer ds. H. Ligtenberg. Ook nu is het weer mogelijk Uw kinderen mee te nemen; er zal voor een goede opvang worden gezorgd. Belangstellenden ook niet-leden zijn hartelijk welkom. HOEVEEL GAS GAATU BESPAREN? MISSCHIEN WEL 25 OF 35%! Notaris M. A. Korbijn te Oude Tonge is voor nemens om op dinsdag 4 oktober 1983, bij inzet, en dinsdag 11 oktober 1983, bij afslag, telkens des avonds half acht, in Café De Veerman aan de Voorstraat 4 te Oude Tonge, ten verzoeke van de hypotheekhoudster, publiek te verkopen: (bouvtjaar 1980) met houten schuur, erf en tuin, aan de Oudelandsedijk 18 te Oude Tonge, kad. Gem. Oostflakkee, Sectie E, nummer 303, groot 10.00 are. Het pand is gunstig gelegen, met blijvend vrij uitzicht; voorzien van LPG-gestookte C.V., mer- bau ramen en kozijnen. Gegadigden dienen op de veiling desgewenst een verklaring van hun bankrelatie te kunnen over leggen betreffende hun financiële gegoedheid. Nadere inlichtingen t.k.v. genoemde notaris (tel. 01874- 1368).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 13