FEMINA-NIEUWTJES goed Zuiveringslasten niet lioger ANWB „op pad" met sportieve kampeerders Uitslagen Damvereniging „DENK EN ZEF Bladz. 2 EILANDEN-NIEUWS VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1983 De Femina opende vandaag in Ahoy haar deuren stereo-installatie. Op dezelfde stand ook the Super Spa, volgens de importeur het enige bad ter wereld met een tafel.... Borduren op z'n Japans. Uit Japan komt een voor Nederland nieuwe borduur techniek naar Femina '83 overgewaaid: Bunka Shishu. Bij dit Japanse borduren wordt gebruik gemaakt van een speciaal soort rond gebreid garen dat tijdens het gebruik moet worden uitgetrokken en daar door uiterst elastisch wordt Met een holle naald wordt het garen in de voorbedrukte stof geprikt; door z'n elasticiteit knoopt de draad zichzelf vast aan de achterzijde van het doek. Bij deze manier van borduren zonder kruissteek ontstaat een fraaie diep tewerking; de Japanse borduurtechniek wordt daarom wel „schilderen met naald en draad" genoemd. Keukenfront in één dag. Portas-deuren, uit Hardinxveld-Giessendam, maakt al enkele jaren furore met een spektakulaire vorm van „deur-renovatie": bestaande deuren worden 's morgens opgehaald en 's avonds terugbezorgd met een nieuwe on derhoudsvrije kunststof ommanteling. Met diezelfde techniek heeft Portas nu een systeem voor keukenrenovatie ont wikkeld. In één dag wordt een bestaande keuken van een geheel nieuw front voor zien. Te zien op Femina '83 (stand 621). Hamburgers in aluminium. Unox komt met twee nieuwe produkten naar Femina: Hamburgers en Beefburgers, beide in een nieuw ontwikkelde aluflex verpakking. Dank zij die verpakking, een boven- en onderfolie van flexibel aluminium, is voor de produkten een kortere sterilisatietijd nodig. Dat komt de smaak ten goede. Een extra voordeel voor de consument is, dat de produkten in aluflex negen maanden buiten de koelkast houdbaar zijn en weinig ruimte in de voorraadkast innemen. Serviezen met „breukgarantie". Wie zich een Noritake servies aanschaft be hoeft zich althans de eerste driejaar geen zorgen te maken, wanneer een kop of schoteltje breekt. Zo lang duurt namelijk de „breukgarantie" die de importeur, Oli via Rosa Porselein uit Harmeien, op deze serviezen geeft. Voor zover bekend, is deze garantievorm uniek in Nederland. „Sneeuw" reinigt tapijten. All-Vac BV brengt op Femina de nieuwe VTE/ Kobosan tapijtreiniger van Vorwerk. Met het apparaat wordt uitgestrooide Kobo san „reinigingssneeuw" in het tapijt ge masseerd. Deze sneeuw bestaat uit spons jes die het vuil opnemen en uit een reini gingsmiddel. Na enige tijd kan de sneeuw worden opgezogen. Bij zo'n behandeling van hooguit eens in de drie maanden blijft het tapijt niet alleen schoon, maar gaat het langer mee en behoudt het zijn kleur. Massagebaden met stereo en tafel. Tal van typen massagebaden zijn te zien op Femina. Op stand 506/507 bijvoorbeeld demonstreert AMSA BV, een bedrijf uit Tolbert, een massagebad met ingebouwde Strykyzer in haardroger. Een strijkijzer is tegelijk haardroger in de Travelcombi, een door Braun Electric Nederland ont wikkeld twee-in-één apparaat dat vooral op reis en in vakanties zijn praktische nut kan bewijzen. De Braun Travelcombi PGI1200 bestaat uit een krachtige 1200 Watt haardroger met twee warmte-/blaas- standen. Daarbij past een speciaal ont wikkelde strijkzool waarmee wasjes van elke textielsoort perfekt worden gestreken, het apparaat weegt slechts 400 gram. Onzichtbare werkhandschoen. PR 88 is een „onzichtbare handschoen" die de Al- mense firma Roosenburg op stand 1010 van Femina introduceert. Als de handen ermee zijn ingesmeerd, kunnen ze na afloop van zelfs de smerigste karweitjes onder de kraan worden schoongespoeld. WC-eend. Een nieuw ontwikkelde toilet reiniger zonder chloor of zoutzuur, biologisch afbreekbaar valt ook op door de verpakking: de vormgeving is als die van een eend met gekromde hals, waardoor het produkt tot en met de laatste druppel onder de rand van de toiletpot kan worden gespoten. DRU: Zuiniger stoken. DRU gaat de energieverspilling te lijf met een viertal nieuwe tjfpen gashaarden: de Leeuwen hoek, de Maerlant, de Mondriaan en de verbeterde Stellare. Behalve met de reeds bij bestaande DRU-modellen toegepaste piëzo-ontsteking en het dubbelbrander- systeem, zijn de vier nieuwe, op Femina gepresenteerde gashaarden uitgerust met een door DRU ontwikkelde dubbele ach- terkast voor verbetering van het rende ment bij lagere belasting. Energiezuinige kachels. Ook de Zibro Kamin kachels (op Femina gepresenteerd door Verkoopmij. Peter van Vugt, Oss) zijn energiezuinig. De kachels zijn ont worpen voor „kleinschalig verwarmen" met petroleum. Door toepassing van een Japanse vinding (turbo-verbranding) is het rendement bijna honderd procent; er is vrijwel geen warmteverlies. Kurkvloer in opmars. Bij kurk in het interieur denkt men eerder aan wand- bekleding dan aan vloerbedekking. Op Femina: de Naturo vloerkurk, nu ook in Nederland snel in opmars door een aantal belangrijke voordelen: de energiebespa rende isolatiewaarde 1 mm kurk isoleert even goed als 4 cm beton), de veerkracht (indrukken van stoelpoten en naaldhak ken verdwijnen vanzelf weer), het gemak kelijke onderhoud en het dekoratieve uiter lijk. Naam op de pet. Wie zijn eigen naam op zijn pet wil kan op Femina terecht bij Mister Badge International BV (stand 325); dit bedrijf brengt de Europ-Cat uit, een hoge pet die gemakkelijk met namen en symbolen kan worden bedrukt. Voetmassage. Op Femina wordt gede monstreerd met het voetmassage-appa raat Pedio: een plaat met elektronische bestuurde, bewegende noppen die de re flexzones in de voeten dusdanig prikkelen dat vermoeidheidsverschijnselen, maar ook allerlei kwaaltjes, verdwijnen. Appelboor. Nieuw van Tiger Nederland (en op Femina te zien bij de fa. Berkhout, stand 1007/1008) is een appelboor van kunststof: onbreekbaar, blijvend scherp, roestvrij. Met behulp van een schuiQe wordt het klokhuis in zijn geheel ver wijderd. Antiek-doek. Met de Oeriemans Antiek doek op Femina gedemonstreerd op stand 668 worden antieke meubelen op een even eenvoudige als afdoende manier onderhouden. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aaii: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. KAM€J(SCHIMM€L Bij verscheidene kamerplanten kreeg ik schimmel in de potgrond. Wat heb ik verkeerd gedaan? Antwoord: Bij het samenstellen van mengsels voor potgrond gebruikt men vaak laagveengrond en die bestaat voor namelijk uit half verteerde planteresten. Als er een behaaglijke temperatuur heerst in de bloempot, en er wordt vanwege de warmte veel water gegeven, krijgen de schimmels hun kans. Indien u geen water boven op de grond geeft, maar onder op de schotel of in de sierpot, en u krabt de bovenlaag van de grond geregeld los met een mesje of krabbertje, dan zult u er weinig van merken. Houdt u er tóch hinder van, dan moet u andere grond kiezen voor uw kamerplanten, of het mengsel vóór het gebruik pasteuriseren, d.w.z. in een ge sloten pot even verhitten tot rond 80 graden C. Dan zijn alle schimmelsporen gedood. Maar nodig is het niet, want uw kamervrienden hebben er geen last van en alle zwammen spelen in de natuur een rol bij de omzetting van organische stof. HET STSINGSNVMMER Ik begon pas met postzegels verzame len en verhandelen, maar ken nog niet alle vaktermen. Wat zijn de etsings- nummers? Antwoord: Postzegels kunnen op ver schillende manieren worden gedrukt Bij plaatdruk wordt meestal bij de ingebruik neming van een nieuwe plaat hierin een getal aangebracht. De afdruk van dat volgnummer op de witte rand van een vel postzegels, wordt plaatnummer genoemd. Op vellen die in dieprasterdruk worden aangemaakt treft men niets soortgelijks aan, maar dan spreken we van etsings- nummers. Zijn de zegels in dubbele vellen gedrukt, dan staat er een L voor het nummer van het linkervel en een R voor dat van het rechtervel. ONZt TAAL Hoe kom ik aan dat maandblad On ze Taal"? Weet u het adres? Antwoord: U kunt schrijven naar Post bus 140, 2678 ZJ De Lier. vijvshlopeus Ik zag insekten over het water van mijn vijver lopen. Wat zijn dat voor beestjes en waar leven ze van? Antwoord: Dat zijn de leden van de familie der waterlopers, die door de water spiegel heen hun prooi vangen. Ze leven meestal van watervlooien, muggelarven, en andere kleine(re) diertjes, maar som mige flinke soorten als de Hydrometa stagnorum of vijverloper kan zelfs kleine visjes pakken en uitzuigen. Hun water afstotende haren houden hen boven het wateroppervlak. Of WAUIAE GOiFSTÜOOM Hoe verklaart u het, dat het rond de evenaar verwarmde zeewater met zoveel kracht naar onze kusten wordt gestuwd in de richting van de Noordpool? Antwoord: U veronderstelt, dat de wisselende winden niet veel kracht kun nen uitoefenen op het zeewater en dat de oostenwind van de ene dag een westen wind van de vorige dag kan tegenwerken. Maar juist de ten zuiden van de evenaar waaiende passaatwinden zijn zo stand vastig, dat zij het water in het zuiden van de Atlantische Oceaan stelselmatig en constant in de richting van Midden-Ame- rika opstuwen. Door de Golf van Mexico gaat het dan mèt het toegestroomde war me rivierwater van Mississippi en Rio Grande enz. en tezamen met het bij de Straat van Florida noordwaarts draaiende zeewater van de zg. Antillenstroom in noordoostelijke richting. Deze Noord- atlantische stroom splitst zich door de ligging van Zuid-Europa in een noorde lijke en een zuidelijke tak. Voorts is de zg. Corioliskracht van invloed en die wordt gevormd door de draaiing van de aarde. Op ons noordelijk halfrond is dat naar rechts en op het zuidelijk halfrond naar links. Invloed heeft ook het verloop van de kustlijnen enz. Maar de warme golfstroom is niet de enige. De oceanen zijn vol stromingen en tegenstromingen en die waterbewegingen beïnvloeden elkaar ook. De ANWB is dezer dagen uitgekomen met een nieuw tijdschrift „OP PAD" bestemd voor sportieve, aktieve kampeer ders. „Deze vorm van toerisme wordt de laatste jaren opnieuw ontdekt", aldus de ANWB. Steeds meer gezinnen nemen de fiets en trekken met de tent achterop door Neder land of door het buitenland. Er is ookmeer belangstelling voor kanokamperen, berg- wandelen en rugzakkamperen. Het nieuwe tijdschrift richt zich met name op deze groep sportieve toeristen. Het eerste nummer bevat artikelen over een nieuwe wandelroute door Nederland, een kampeertocht door Noorwegen, licht gewicht tenten, rugzakken en speciale regenkleding. Volgend jaar komen er vier nummers uit van „OP PAD". Deze zullen o.a. gewijd zijn aan fiets- en motorkamperen, slaap zakken, nieuw kampeermateriaal, kam peren bij de boer en zwerftochten door binnen- en buitenland. Losse nummers van „OP PAD" kosten 4,95 Een abonnement voor vier num mers kost 15,80 Verkrijgbaar bij de ANWB-kantoren en gespecialiseerde bui tensportzaken. Uitslagen Damvereniging „Denk en Zet" te Middelhamis/Sommelsdijk d.d. 26 sep tember 1983. Afdeling I K. Vis - P. Leroy2-0 J. Dekker - H. Koese1-1 J. van Hoorn - A. Verolme1-1 B. Vis - C. Spee0-2 Afdeling II I. Koese - S. Hoogzand1-1 C. Polder - A. Knape1 -1 P. Bakker - A. Krijgsman2-0 M. Klink - C. v. d. Bos1 -1 N. Quispel - H. Verolme0-2 Afdeling III F. Noordijk - J. Kamp2-0 W. Vroegindeweij-H. Noordijk1-1 A. v. d. Sluijs - Joh. van Hoorn.O - 2 T. van Brussel - B. Pol0-2 L. van Erkel - J. Verbiest1 -1 Afdeling IV J. V. d. Kooij - R. Jacobs0-2 H. Schellevis - J. Groenendijk2-0 N. Kievit - J. HoUeman1 -1 P. Verhage - J. de Rooij2-0 A. Campfens- L. Kievit2-0 Op de geasfalteerde kruin van de buiten dijk, aan het eind van de Melissantse Noorddijk, bij de boerderij van P. v. d. Broek, krijg je een eerste indruk van de Slikken van Flakkee. Weilanden ontrol len zich vanaf de dijk met hier en daar een afrastering om het grazende vee binnen de perken te houden. Daarachter, maar er kan wel wat gezichtsbedrog bijkomen op deze afstand, een soort gordel van be groeiing. Van hieruit gezien een aantal flinke bosjes die je net nog geen bomen kunt noemen. Misschien is het ook wel de bedoeling dat ze nooit zo hoog groeien. Nu is onze nieuwsgierigheid meer ge wekt door verhalen van vrienden en ken nissen die alsmaar praten over het Hoge Slik. Daar kun je waterrecreatie bedrij ven, je auto wegzetten en er een flinke tent neerpoten. Eenjaar of wat terug schijnen er heel wat vaderlanders hier hun vakantie te hebben doorgebracht. We willen die plek ook wel eens zien en vervolgen daarom ons pad over de verharde baan aan de buitenzijde van de Halsdijk. We toeren voorbij een watermolentje en heel wat rietpartijen. Zo'n dertig jaar geleden kwamen we hier veel om ons dagelijks brood te verdienen. U begrijpt, dan komen er weer herinne ringsbeelden aan de wanden van de men selijke geest. Die verharde buitendijkse baan was er toen ook al maar hield ergens pardoes op. En daarin is niets veranderd want dat doet hij (weg is mannelijk) nog. Het enige verschil tussen toen en vandaag is datje nu rechts twee zandpaden in kunt duiken. Omdat pad nummero twee kenne lijk het meest bereden wordt, sturen we ons autootje ook maar in de rulle sporen van dat pad. Kalmpjes aan natuurlijk want deze heir baan wordt ogenschijnlijk nooit gladge streken. Het vereist wel eens wat stuur manskunst zeker van een zogenaamde zondagsrijder, om de nu aanwezige poe len en bulten te omzeilen. We komen ook nog in een landstreekje waar een zandrug onze rijbaan gezelschap houdt Als je hier op een tegenligger stuit dan moet de een of de ander wel bijzondere capriolen uit halen om zonder blikschade de twee voer tuigen elkaar te laten passeren. Maar dat zal wel verbeteren als er in de toekomst recreatieve voorzieningen worden ge schapen. Even verder, bij een omheining van prikkeldraad, waar je rechtsaf moet komt er al meer manouvreerruimte. Dan nog anderhalve kilometer en we kunnen ons vierwielertje vlak voor het water tot stilstand brengen. We tellen zo in de gauwigheid twee honderd automobielen. Eigenlijk rijden auto's af en aan. En toch kun je niet zeggen dat het hier nu zo'n bedrijvige boel is. Het schijnt wel dat een iegelijk is geïnfecteerd door een natuurlijke rust die uitgaat van één onzer grootste natuurgebieden. Alles is of beweegt zich rustig. Heel wat wind schermen staan er strak gespannen bij. Ook ontwaren we een paar kampeer wagens maar overnachten is er niet meer bij. Dat wordt u al duidelijk gemaakt bij het begin van de rit als zandhaas naar dit oord van water, land en lucht. Er staan overal bordjes die dat nu verbieden. Er gaan wel zeilplanken te water, ook roeibootjes en luchtbedden. Kinderen ha len hier hun hart op met het bouwen van de zandkastelen hunner dromen. Als we zo een beetje ronddwalen, komen we ineens tot de ontdekking dat we Sali- cornia europea aan het vertrappen zijn. Die vreemde naam zegt u niets maar wel als we er even bij zeggen dat Se. de deftige naam is van het ons zo bekende zeekraal. Wie herinnert zich niet de rappe zee- kraalsnijders van weleer die er met de fiets opuit trokken om niet alleen voor eigen kost een „zootje" te vergaren maar als het kon voor heel de straat en zo mogelijk nog meer. In die zin was het dan een vorm van bijverdienste. Dit plantje heeft geen bladeren maar vertakte en gelede stengels. Die zijn nogal dik en vleesachtig zodat ze wel op een vetplant lijken. Nu heeft dat vleesachtig weefsel tot taak om water te verzamelen en vast te houden. Met de wortels wordt de slikachtige bodem vastgehouden waar mee meteen gezegd wil zijn dat het zee kraal ook op de Slikken een belangrijke funktie wil vervullen als het daarvoor de kans maar krijgt. Dit was maar een heel klein fragmentje van de Slikken, een gebied met een opper vlakte van vijftienhonderd hectare. Er moet dus nog veel meer te zien zijn, te horen, te voelen en misschien ook wel te ruiken. Daarom gaan we er nog een keertje heen. Het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden is van plan het tarief voor de verontreinigings heffing het volgende jaar niet te verhogen. Het blijft dus 68,40 voor een alleenwonende en 205,20 voor een gezin. Eind 1982 werd nog rekening gehouden met een stijging van bijna 7%. Een en ander blijkt uit het voorstel van het dage lijks bestuur tot het vaststellen van het tarief voor 1984. Dit voorstel ligt tezamen met de meerjarenbegroting 1984-1990 en de begroting 1984 vanaf 30 september tot en met 13 oktober aanstaande ter inzage op het kantoor van het zuiveringsschap in Dordrecht alsmede bij gemeenten binnen het gebied van het schap. Eventuele be zwaren tegen de begroting 1984 en het heffingstarief moeten uiterlijk 13 oktober bij de verenigde vergadering (algemeen bestuur) van het zuiveringsschap worden ingediend, zodat deze daarmee rekening kan houden als zij de plannen voor 1984 en volgende jaren op 20 oktober aan staande vaststelt. In de ter inzage liggende stukken worden de te verwachten kostenstijgingen in de eerstkomende jaren zichtbaar. Vergele ken met de verwachtingen van vorig jaar ziet het er nu een stuk beter uit Vorig jaar leek een jaariijkse stijging van rond 7% onvermijdelijk, ook al werd een drastische beperking aangebracht in het aantal te bouwen zuiveringsinrichtingen. Het gun stiger perspectief komt voor een deel voort uit lagere rente voor geldleningen en la gere prijs- en loonstijgingen. Maar ook wijst het dagelijks bestuur op de gunstige gevolgen van het tot dusver gevoerde beleid. Een strenge bewaking van de uit gaven en het doorvoeren van bezuini gingen op diverse terreinen heeft tot resul taat gehad, dat de kosten minder stijgen dan eerder werd verwacht Ditkomt onder meer tot uitdrukking in een overschot van ongeveer 6 miljoen gulden op de rekening 1982, terwijl voor 1983 voorlopig wordt gerekend op een positief saldo van 3 miljoen gulden. Deze overschotten wor den door het schap onder meer gebruikt om daarmee nog kosten en tekorten uit het verleden (voordat het zuiveringsschap werd opgericht) te vereffenen. Dit betekent dat in de heffing voor de komende jaren deze kosten niet meer behoeven te worden doorberekend, en dus kan de stijging van het tarief aanzienlijk kleiner zijn. Al met al redenen genoeg voor het dage lijks bestuur om de heffing voor 1984 niet te verhogen en te houden op 68,40 per vervuilingseenheid. Uit de nu gemaakte financiële bereke ningen blijkt wel dat na 1984 de heffing geleidelijk aan zal moeten stijgen, maar het zuiveringsschap verwacht deze stij ging te kunnen beperken tot minder dan 3% per jaar. De stijging is noodzakelijk om de bouw van nieuwe installaties die er op tal van plaatsen nog moeten komen, te bekostigen. Die nieuwe installaties zullen ertoe bijdragen, dat over enige tijd veel minder afvalwater ongezuiverd behoeft te worden geloosd dan nu het geval is. Het dagelijks bestuur wijst erop, dat ver wachtingen ten aanzien van toekomstige tariefstijgingen echter weer ongunstig kunnen worden beïnvloed indien de rente of de lonen en prijzen opnieuw zouden gaan stijgen. Het schap verwacht in de periode tot en met het jaar 1990 het afvalwater van een aantal kernen (beter) te kunnen gaan zuiveren. Het gaat daarbij om de woon kernen Berkenwoude, Haastrecht Leer dam, Leerbroek, Nieuwland, Ouderkerk a/d IJssel, Gouderak, Hendrik-Ido-Am- bacht Bergambacht, Schoonrewoerd, Heenvliet, Zwartewaal, Geervliet, Schoonhoven, Lekkerkerk, Gorinchem, Hoornaar, Hoogblokland, Giessenburg, Schelluinen, Arkel Zwijndrecht, Heer jansdam, Barendrecht Numansdorp, Klaaswaal, Zuid-Beijeriand, Ooltgens- plaat. Stad aan 't Haringvliet Den Bom mel, Groot Ammers en Ameide. Als gevolg van deze maatregelen zullen er aan het eind van de jaren tachtig nog 250.000 vervuilingseenheden ongezuiverd worden geloosd, terwijl er dat nu nog 710.000 zijn. De te bouwen installaties zijn er voor al op gericht om het afvalwater van die gemeenten te behandelen, waar nu nog wordt geloosd op singels, grachten en waterpartijen die dicht bij woningen liggen, of waar het water veel gebruikt wordt voor zwemmen, surfen of andere watersporten. Kortom daar waar de waterverontreiniging gevaar, schade of hinder oplevert voor mens en milieu. de blokfluit, de klarinet in de koffer daarnaast de hobo, de viool en de strijkstok de akoestische gitaar, de weemoedige cello, de vleugel soms een harp heel af en toe een citer, een cymbaal daar zit allemaal muziek in voor de jongens van flakkee expresse is verhuizen echt een fluitje van een cent flakkee expresse 01870-2188 middelharnis HET „HOGE SLIK"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 10