Gevecht om tijdelijke wetliouderszetel in twee stemmingen besieclit OPTIMAAL DIENSTBETOON bl| de Rabobank Middelharnis Bewoonster Oudeland schonk luidklok voor de Lukaskapel tlomi^ieiiuiH dankzij verdergaande automatisering Bejaarden worden gepasseerd APPELAVOND distrikt Jeugdverg. Ger. Gemeenten Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Raad Goedereede: Sommelsdijk: Uw huis verkopen TAMBOER Inzet woning Z. Achterweg 14 Bromfietser rijdt fietser aan Cursus „pech onderweg" in Stellendam No. 5231 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Vanzelfsprekend Trouw moet blijken D'66 gedesillusioneerd Stemming Ingezonden: OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 DINSDAG, 27 september 1983 DINSDAG 27 SEPTEMBER 1983 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Nu het duidelijk is dat SGP wethouder Voogd, door een beroerte getroffen, nog eniiele maanden zal moeten verzuimen heeft Goerees' gemeenteraad in de donderdagavond gehouden raadsvergadering positief gereageerd op de vraag van het College of een tijdelijke vervanging wenselijk werd geacht. Veel moeilijker echter viel het de raad de daarvoor juiste man aan te wijzen, al werd die mening zeker niet door elk van de fracties gedeeld. SGP en CDA wensten hun coalitie gestand te doen waarom SGP fractievoorzitter de Jong „in alle vrijmoedigheid" zijn fractiegenoot van Dam aanbeval; voor een deel van de raad leek dat een oneerbaar voorstel gelijk Vooraf had de raadsvoorz. burg. van Velzen duidelijk gesteld dat de vervanging van dhr. Voogd een tijdelijke zal zijn. Mocht dhr. Voogd onverhoopt moeten besluiten om gezondheidsredenen zijn 30- jarig wethouderschap te beëindigen dan zal op dat moment een definitieve op volger dienen te worden benoemd. I.v.m. de te verwachten tijdelijkheid denkt het College niet aan een wijziging van de portefeuilleverdeling. Wanneer het her stel van dhr. Voogd zonder complicaties verloopt wordt hij begin volgend jaar weer op zijn wethouderszetel terugverwacht. De raad wenste het hem overigens van harte toe. Wie evenwel mocht denken dat de raad er collectief vrede mee zou hebben dat een fractiegenoot van dhr. Voogd het tijdelijk wethouderschap waar zou nemen kwam van een zéér kouwe kermis thuis. Koud in de welhaast letterlijke betekenis omdat door sommigen uit de raad zelve een „verkoeling" van de goede verhou dingen werd vastgesteld. „Vanzelfsprekend en fatsoenshalve" wa ren de woorden die dhr. de Jong gebruikte ter onderstreping van de kandidatuur van dhr. van Dam: „wethouder Voogd heeft de gemeente al 30 jaar lang mogen dienen, mee helpen opbouwen en getracht de gemeente gezond te houden. Nu hij plotse ling is uitgeschakeld moet het vanzelf sprekend worden geacht dat iemand uit onze/zijn fractie hem opvolgt" vond dhr. de Jong. Hij bleek daarop nogal wat commentaren op te roepen. Ze werden geopend door mevr. Hoogen- raad (PvdA) die haar fractiegenoot Reus kandidaat stelde, gevolgd door dhr. J. C. Komtebedde (VVD) die verklaarde voor een niet confessionele wethouder te kie zen: „een afspiegelingscollege is de beste waarborg voor het goed besturen van de gemeente" verklaarde dhr. Komtebedde zijn voorkeur voor dhr. Reus. Spr. be treurde het dat er tussen de fracties niet een breedvoerig overleg heeft plaatsge vonden. Dat laatste, gebrek aan overleg, werd de SGP ook door dhr. van Gurp (RPF) kwalijk genomen. Hij vond het ongepast dat de SGP zijn mededeling over de kandidatuur van dhr. van Dam met een telefoontje had afgedaan, bij wijze van mededeling en kennelijk omdat overleg geweigerd werd niet voor discussie vat baar. „Het zou wel eens de laatste zo niet de voorlaatste keer kunnen zijn dat de SGP tengevolge van deze handelswijze een wethouder levert" gramde dhr. van Gurp, zich afvragend waar de SGP nou eigenlijk op uit is, op kwaHteit of op kwantiteit? Hij veronderstelde dat dat laatste het geval is. Van hem geen steun aan dhr. van Dam. Morele plicht SGP-er van der Laan leek er écht geeste lijk door bezeerd te zijn: „het is toch niet alleen een goed recht-, maar toch ook een morele plicht om iemand uit onze fractie aan te wijzen?" vroeg hij de raad wat verbijsterd af Heel kwalijk vond hij het dat een deel van de raad van de omstandigheden gebruik probeert te maken een wethouderszetel te bemachtigen. „Dat is een verdrietige zaak die ons werkelijk pijn doet'" gaf dhr. van der-Laan te kennen. „Heeft de SGP het dan zó slecht gedaan?" zo vroeg hij de raad af: ,,is het niet mede door de invloed van onze fractie dat we niet armlastig zijn en dat we een nog rustige recreatiege meente zijn, of wil men juist daarom geen SGP wethouder of zijn het persoonlijke motieven die meespelen?" was zijn ver onderstelling. „Trouw moet blijken!" verkondigde dhr. van Oosterom (CDA) en voor zijn fractie betekende dat dat de aangegane coalitie met de SGP gestand zou worden gedaan. Dhr. van Oosterom had dan ook geen enkel begrip voor alle drukte die rondom de tijdelijke vervanging gemaakt werd. „Wij gaven in 1982 voorkeur aan samen werking met de SGP en het zou laakbaar zijn die keuze nu nietgestand te doen", liet hij weten, 't Moest dhr. van Oosterom tenslotte nog van 't hart de door dhr. van Gurp gemaakte opmerking over kwaliteit en kwantiteit heel kwalijk te vinden. Hans Grinwis (D'66) maakte er geen geheim van volstrekt gedesillusioneerd te zijn, zowel in de woorden en houding van rechts als van links in de raad. „Het getuigt niet van enig democratisch gehalte dat er totaal geen overleg tussen de fracties is en dat de SGP alleen maar bij wijze van mededeling liet weten „tot de kandidatuur van dhr. van Dam besloten te hebben". Spr. vond dat het niet confes sionele blok, groter zijnde dan de SGP, nu eens de kans moest krijgen een wet- houderspost te bezetten; en passant ver weet hij de CDA fractie maar wat te zwalken en politiek onbetrouwbaar te zijn.... waarbij hij herinnerde aan de woor den van weth. Visser, vorig jaar gespro ken, dat weliswaar toen met de SGP tot een akkoord was gekomen maar dat er gesproken zou kurmen worden warmeer het anders zou worden. Snel haastte dhr. Visser zich te verklaren dat het thans helemaal niet anders ge worden is. ,,Het is voor ons gewoon een kwestie van eerlijkheid déze reis samen met de SGP voort te zetten" liet hij weten. Over eerlijkheid wilde dhr. Grinwis al lang niet meer horen; binnen de diverse raadsfracti ^d hij ze niet aangetroffen: „....ik ben behoorlijk gedesillusioneerd, politiek is een smerige zaak, 't is gewoon vies....!" liet hij weten. Hij tracteerde de raad erop dat hij ééns zo hard zal gaan vechten om de valsheid van de mensen naar boven te brengen.... Zijn keus viel op dhr. Reus en bij een volgende stemming op dhr. Komtebedde. „Over zwalken gesproken", liet dhr. van Oosterom zich ontvallen. In tweede instantie werden er nog wat korte commentaren geleverd: „Wij zien in van Dam best een betrouwbare en recht schapen vent, maar bij de verkiezingen hebben we gesteld dat we de niet confes sionele groep in het College vertegen woordigd willen zien", zo motiveerde dhr. Reus zijn keus. „Dat de zaak zo goed verloopt is te danken aan de soepele houding van weth. Voogd" bracht dhr. Komtebedde in het midden, een soepelheid die hij kennelijk bij dhr. van Dam niet aanwezig ver onderstelt. Van Gurp deelde nog mee niet krenkend jegens dhr. van Dam te hebben willen zijn. „Voor de door mij gebezigde vraagstelling heb ik een bepaalde invulling", zo liet hij de raad in raadselen. Bij de eerste stemming, tussen de heren van Dam (SGP) en Reus (PvdA) werden op dhr. van Dam 7 stemmen uitgebracht, op dhr. Reus 5 en op dhr. van Gurp 2. Omdat geen absolute meerderheid was behaald volgde een tweede stemming. Door twee blanco stemmen werd het totaal uitgebrachte aantal geldige stem men tot 12 teruggebracht en de 7 op dhr. van Dam uitgebrachte stemmen leverden toen wel een absolute meerderheid. 5 stemmen waren er voor dhr. Komtebedde (als oudste van de raad). Dhr. van Dam werd derhalve gekozen. Dhr. van Dam dankte degenen die op hem gestemd hadden voor het gestelde vertrouwen en hij sprak de hoop uit op een goede samenwerking ook met hen die hem hun vertrouwen niet geschonken hadden. Primair liet dhr. van Dam echter de wens gelden op een spoedig en zo mogelijk algeheel herstel van dhr. Voogd wiens plaats hij tijdelijk zal innemen. Dhr. van Dam hoopte op de gezondheid, de kracht en de wijsheid dat te kunnen volbrengen. Hij werd door de eigen fractie, het CDA maar N.B. ook door VVD, PvdA en dhr. Grinwis geluk gewenst.... Het is ons als bewoners van het be- jaardenflat aan de Margrietlaan opge vallen dat belangrijke dingen die in de gemeente plaats vinden in het bejaarden- flat aan de Wemerlaan met folders wor den bekend gemaakt, maar bij ons aan de Margrietlaan niet, hoewel wij het óók zeer belangrijk vinden dat het ook bij ons op die wijze gebeurt, zodat we het niet van horen zeggen moeten hebben. Wij vragen ons af waarom? Wij behoren toch ook tot de gemeenschap of niet? Wij stellen het zeer op prijs als zoiets weer in de gemeente zou plaats vinden dat het dan bij ons op dezelfde wijze bekend gemaakt wordt zoals het in de Wemerflat gedaan wordt. We zullen daar dan zeer dankbaar voor zijn, want wij waren nu enigzins teleurgesteld dat het op deze wijze is gegaan. De redaktie dankend voor de plaats ruimte. Namens de bewoners van de bejaardenflat aan de Margrietlaan te Dirksland d B E3 q Cl a C3 Een geheel handmatige administratie wordt in de zeer nabije toekomst voor praktisch alle bedrijven ondenkbaar. Het wordt niet alleen ondenk baar, maar zelfs onmogelijk! Hoe is dat nu eigenlijk ontstaan? Door de enorme groei (bevolking, ondernemingen, wetenschap etc.) ontstond zonder meer de noodzaak veel verschillende gegevens (namen, cijfers, mutaties etc.) in een steeds toenemend tempo te verwerken. Een geheel handmatige administratie gaat voor diverse bedrijven te traag werken, te veel tijd kosten en dus te duur worden. Bovendien wordt de kans op abuizen te groot De meer omvangrijke en ingewikkelde administraties kunnen dus eigenlijk alleen nog maar met behulp van machines wor den verricht. In het begin voor de Rabobanken rond 1950 waren dat machines waarop alléén vrij eenvoudige berekeningen kon den worden uitgevoerd. Dit waren de zogenaamde boekhoudmachines. Deze wijze van administratie werd én wordt nog mechanische administratie genoemd. Maar deze machines hadden speciaal ook voor Rabobanken beperkte mo gelijkheden èn de groei ging door, ook bij de Rabobank Middelhamis. Daarom werden alras in Middelharnis andere wegen gezocht om de onstuimige groei op te vangen. Zo werd vanuit de mechanische administratie de geautoma tiseerde administratie ontwikkeld. In feite worden steeds meer handelingen van mensen overgenomen door machines tegenwoordig de computer. De computer is en wordt echter nimmer een op zichzelf staand iets!! De computer is èn blijft van mensen afhankelijk!!! Aan deze ontwikkeling doet de Rabo bank Middelhamis mee. Eigenlijk nog beter gezegd: moet èn wil de Rabobank meedoen. Daarvoor noemt de Rabobank Middel harnis met kantoren te Middelharnis- Zuid, Sommelsdijk-Zuid, Herkingen en Melissant een aantal redenen: omdat de Rabobank Middelharnis een steeds meer toenemende administratie voert omdat de zeer snelle groei in het aantal handelingen (alle mutaties) wel bij- gebeend moet worden - omdat voor een groot aantal bedrijfs- relaties een uiterst snelle afwikkeling van gegeven opdrachten zeer nood zakelijk is omdat onze bank het zich zonder meer niet kan veroorloven abuizen te maken óf te traag te werken. De computer kan oneindig veel gegevens (informatie) opslaan, die op elk wille keurig moment weer onmiddellijk op gevraagd kunnen worden. Voor hen die verantwoordelijk zijn voor het reilen èn zeilen van de Rabobank Middelhamis (de leiding oftewel het management) is deze informatie absoluut onontbeerlijk!!! De Rabobank Middelharnis heeft de eerste automatiseringsfase reeds geruime tijd achter de rug; onzichtbaar voor de cliënten zijn op onze afdeling admini stratie reeds beeldschermen en toetsen borden aanwezig. Via deze apparatuur worden de mutaties vastgelegd op magne tische schijven, die 's nachts via het com- putercentmm van Rabobank Nederland worden verwerkt. Te uwer informatie: op één computer-schijf kunnen ongeveer 250.000 tekens worden verwerkt! Na een maandenlange periode van uiterst zorgvuldige voorbereiding zal de tweede automatiseringsfase van onze administra tie, thans inclusief het volledige kas- verkeer, op ons hoofdkantoor te Middel harnis op: operationeel zijn. In 't kort betekent dit voor onze cliënten, dat op deze datum de beeldschermen en toetsenborden op de balies in de bank- hal ook zichtbaar zullen zijn D.V. zaterdag 1 oktober hoopt het dis- triktsbestuur van de jeugdverg. der Ger. Gemeenten een appélavond te houden in het kerkgebouw van de Ger. Gemeente, Chr. de Vrieslaan 40, Middelhamis. Ds. F. Blok van Capelle a.d. IJssel zal een referaat houden over het onderwerp „Op weg". Medewerking wordt verleend door het Dirkslands Mannenkoor van de Ger. Ge meente. Alle belangstellenden zijn hartelijk wel kom. Aanvang 19.00 uur. de huidige handgeschreven kwitanties e.d. vervangen zullen zijn door keurig geprinte documenten aan de balies overhandigde opdrach ten direct geboekt zullen worden. Bij een sterk groeiende bank behoren immers moderne technische hulpmidde len, bedoeld om het betalingsverkeer nóg sneller en nóg overzichtelijker te maken dan voorheen. Kortom: met behulp van deze appara tuur kunnen wij u voortaan nóg beter van dienst zijn dan voorheen het geval was. Toch zal de toepassing van deze nieuw ste hulpmiddelen ook voor onze cliënten „even wennen" betekenen. Met name kan dat inhouden dat u op het hoofdkantoor te maken krijgt met een wat ongewoon beeld. Een ongewoon beeld dat kan bestaan uit de aanwezigheid van een technische spe- ciaUst van Rabobank Nederland, die onze medewerk(st)ers in kwestie in het aller eerste begin op de vingers kijkt om kleine onvolledigheden te voorkomen. En dat zou kuknnen betekenen dat u heel in het begin een fractie langer moet wachten. Wij vragen u hiervoor bij voorbaat cle mentie!!! Gezien echter ook het bijzondere ent housiasme van ons personeel voor dit nieuwe systeem, menen wij nu reeds te kunnen zeggen, dat de invoering voor u vrijwel geruisloos zal verlopen. Tenslotte is vermeldenswaard dat: in de meeste gevallen een versnelling van verwerking van opdrachten van ongeveer een halve dag realiseerbaar is alle vóór 15.00 uur ingeleverde op drachten (hoofdkantoor) dezelfde dag nog verwerkt kunnen worden de thans gehanteerde mime openings tijden in ieder geval gehandhaafd zul len blijven voor wat betreft onze kantoren Mid delharnis, Sommelsdijk, Herkingen en Melissant tengevolge van deze auto matiseringsfase geen personeelsin krimping zal plaats vinden, zelfs uit breiding wellicht in de vorm van deel tijdarbeid waarschijnlijk lijkt. De Rabobank Middelharnis maakt reeds plannen voor een volgende automatise ringsfase, die zonder meer in nog meer dere mate zal bijdragen aan een optimaal dienstbetoon aan haar cliënten. Een vol gende automatiseringsfase, waarbij rou- tine-werkzaamheden zullen afnemen, echter waarbij advieswerkzaamheden zeer duidelijk zullen toenemen. RABOBANK MIDDELHARNIS In het verslag over de officiële ingebruikname van de Lukaskapel op het terrein van ,,de Samaritaan", opgenomen in ons blad van j.l. vrijdag, hebben we de blijdschap trachten te verwoorden van de bewoners van het Oudeland en de Samaritaan om het feit van de aanwezigheid van de kapel én van de luidklok die hen als vroeger ter kerke noodt. In het verslag lieten we weten dat de klok geschonken was door mevr. Osseweijer-Born uit Sommelsdijk maar we bleken ons daarin te hebben vergist. De juiste naam van de schenkster is mevr. A. C. C. Osseweijer-Worrell, bewoonster van de Klaver en ook voordien al inwoonster van Sommelsdijk. U ziet ze op de foto bij de prachtige bronzen klok waarop haar naam in brons is gegoten. OUDDORP - woensdagavond 7.30 uur ds. Chr. v. d. Poel, Yerseke. MELISSANT - donderdagavond 7.30 uur ds. A. F. Honkoop, Rotterdam-C. OUDE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds. D. Rietdijk, Middelburg-Z. OOLTGENSPLAAT- woensdagavond 7.30 uur ds. A. Hoogeriand. DEN BOMMEL Stroopwafelverkoop De Handwerkkring organiseert a.s. don derdag een stroopwafelverkoop, waarvan de netto opbrengst bestemd is voor het orgelfonds van de Herv. Kerk. Hartelijk aanbevolen. OOLTGENSPLAAT Door notaris M. A. Korbijn te Oude Tonge werd namens de familie Korteweg op vrijdag 23 september j.l. bij inzet verkocht het woonhuis met schuurtje en erf, aan de Zuid Achterweg 14 te Oolt- gensplaat, groot 1.05 are. Het pand werd ingezet op 30.500, door de heer F. D. Poll, Kaai 1 te Oolt- gensplaat. De verkoop bij afslag zal plaats hebben vrijdag 30 september des nam. 7.30 uur in Hotel Hobbel te Ooltgens- plaat. OOLTGENSPLAAT Door vanaf de stoep, achter twee ge parkeerd staande auto's langs de straat op te rijden heeft de 16-jarige bromfietser A. H. vrijdagmiddag op het Weespad de fietsende mevr. A. Braber-Jongejan zo danig aangereden dat zij emstige ver wondingen op liep waardoor haar toe stand enkele dagen zorgwekkend is ge weest Het slachtoffer liep een zware hersenschudding, een gescheurde kaak en een scheurtje in de schedel op. Voorts heeft ze een kneuzing in de rechterarm. Door de afdeling Stellendam van Veilig Verkeer Nederland wordt in de no vember- maand een cursus „pech onderweg" ge geven. De cursus die 4 avonden zal duren geeft de cursiten die kennis die nodig is om kleine reparaties zelf te verrichten. Do cent is een Wegenwacht (die in het ver helpen van velerlei euvels zeer bedreven is) of een technochef van de ANWB. De afdeling vraagt geïnteresseerden zich zo spoedig mogelijk op te geven teneinde tijdig vast te kunnen stellen of er vol doende interesse voor de cursus is. Wan neer die door kan gaan zullen de cursisten in de daartoe meest geëigende lesruimte ontvangen worden, tw. in Garage van Geest. Opgave tot deelname kan worden gedaan bij een van onderstaande adressen: S. A. Keijzer, Nieuweweg 19, A. Mijn- ders, Langeweg 12 of L. Visser, Voor straat 56. Het cursusgeld a 70,dient bij aan vang te worden voldaan.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1