Onderbreking gasvoorziening c O Geluk bij een ongeluk Bouw van Lukaskapel bij „de Samaritaan" ais een wnnder ervaren Visser één uur terug Garage KNÖPS B.V. Orgelconcert in ,,Lul(askaper' tlofiumiuui Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Citroen-Hesselink Zaterdag 1 oktober; eilandeüjke brandweerwedstrijd in Ooltgensplaat Oliebollenverkoop voor „de Bijenkorf' E.H.B.O. OUDDORP CURSUS E.H.B.O. Onze SHOWROOM No. 5230 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond IM.V. Energie Maatschappij CSoeree-Overflakkee [E.M.G.O.] E.M.G.O. 4 In verband met noodzakelijke werkzaamheden aan het gastransportnet zal de gasvoorziening in: Stad aan het Haringvliet: Nieuwe Tonge Oude Tonge Achthuizen Langstraat en Bon-in-iel Zuidzijde oitgensplaat en op het industrieterrein Oostplaat te Middelharnis worden onderbroken op: zaterdag 24 september 1983 a.s. van 8.00 tot 12.00 uur Aan de verbruikers wordt verzocht gedurende deze tijd de hoofdkraan bij de gasmeter af te sluiten. De Directie PEUGEOT TALBOT A iitobedrijf In de nacht van zaterdag op zortik^g officieel om 03.00 uur komt een eind aan de zomertijd en wordt de klok weer een uur teruggezet. ZEER VOORDELIG RENAUlT-dealer voor Oud-inwoner overleden is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Gelukwensen De poort VRUDAG 23 SEPTEMBER 1983 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijic Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Kastanjeiaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS ^011*^^^^^ De brandweer van Ooltgensplaat is dit jaar de beurt om gastheer te zijn in de zaterdag 1 oktober te houden eilandelijke brandweerwedstrijd. De wedstrijd begint om 9.50 uur en 's middags rond 4 uur, waarna om 5 uur in het Ver. gebouw „Centrum" de prijsuitreiking zal plaats vinden. De wedstrijd wordt gehouden in de klasse II met perslucht. Alle flakkeese korpsen, inclusief PTT bedrijfsbrandweer -, maar minus Oude Tonge en Ooltgens plaat zullen aan de jaarlijkse onderlinge kamp deelnemen. ^l^.J^.l^.l^l^l^.:^:^J^^^l^l^:^l^l^l^■'^*'^■'^*t■*•^■'^*^f Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: J. Koppenaal, 01870 - 2561 C. Breen, 01878 - 2496 OOLTGENSPLAAT Op woensdag 28 september a.s. zal er een oliebollenverkoop worden gehouden voor de O.L.S. „de Bijenkorf'. De netto opbrengst is bestemd voor de aanschaf van sportpakjes, waarvan een gedeelte van de leerlingen nog niet is voorzien. Vanaf 's morgens 9.30 uur kan men de oliebollen al Icopen in de schuur van de heer J. v. d. Vliet aan de Nieuwstraat, hoek Kerksingel. In de loop van de dag zullen ook enkele dames en kinderen bij u langs komen en deze gebakken waar ten verkoop aanbieden. »^^»1H^.J^J^J^JHH(.^^.^^J^♦1^J^#.#.»♦»♦^^♦♦^^♦ OOLTGENSPLAAT Zondag 18 september j.I. is op de leeftijd van bijna 82 jaar overleden de heer Pieter Cornells van Gent L.zn., wonende Saft- levenstraat Ib te Rotterdam. Donderdag 22 september voorm. 9.30 uur had de crematie plaats op Hofwijk te Rotterdam- Overschie. Er kunnen nog enkele cursisten geplaatst worden op onze nieuwe cursus. Bij interesse bellen naar E. v. d. Wende, tel. 01878- 1811. DEN BOMMEL e.o. Bij voldoende deelname zal worden ge tracht om in Den Bommel een cursus E.H.B.O. te organiseren. Opgave vóór 1 oktober bij onderstaand adres. Voor inlichtingen betreffende de EHBO, het Rode Kruis met o.a. het Welfare Werk en voor de Kolonne kunt u in Den Bommel terecht bij mevrouw Stella Bakker, Prin- sessestraat 16, telefoon 01871 - 1748. De afdeling Ooltgensplaat e.o. wil graag dat ook te Den Bommel het Rode Kruis werk nieuw leven wordt ingeblazen. LANGEWEG 113 - TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS SOMMELSDIJK Vanavond, vrijdag 23 september, twee dagen na de officiële opening van de Lukaskapel bij de Samaritaan, wordt in die kapel een orgelavon^ gegeven. Danzij de medewerking" van vele Flak- keeërs is de Samaritaan nu een prachtig orgel rijk, geschikt voor de kerkdiensten en zangdiensten, maar ook uitstekend voor andere muzikale aktiviteiten. Van avond zal blijken wat het orgel aan moge lijkheden biedt. Voor de pauze speelt het kamerorkest De Drieklank onder leiding van Henk van Dijk werken van Mozart, Telemann en Handel. Het is de bedoeling dat van Telemann een concert voor twee fluiten en orkest gespeeld wordt met het orgel als continuo-begeleiding. Solisten zijn Marian Timmer en Esther van Steenhoven. Van Handel wordt een gedeelte uit een orgelconcert gespeeld met als solist Rinus Verhage. Na de pauze zullen diverse solisten en instrumentalisten optreden. Rinus Verha ge zal in enkele orgelwerken laten horen wat het orgel te bieden heeft als solo instrument. Maar ook zullen de mogelijk heden, die er zijn om het orgel te laten klinken met andere instrumenten als fluit en viool, getoond worden. Het concert begint om half acht, iedere belangstellende is van harte welkom, de toegang is gratis. NIEUWE TONGE - Gisteravond om 9 uur reed vertegenwoordiger Joop Goed- bloed van Zevenbergen naar z'n woning in Achthuizen. Het zicht was erg slecht en de driftig zwiepende ruitewissers kon den de waterstroom nauwelijks aan. Plot seling, in een flauwe bocht, begon de wa gen te slippen. Joop zag een paar knoes tige knotwilgen op zich afkomen, ont koppelde bliksemsnel en gaf flink tegen stuur. Dat hielp maar kon toch niet ver hinderen dat de wagen 2 meter lager op het talud belandde. Joop was niet bescha digd, z'n auto des te meer. Op een steen worp afstand lag een boerderij waar hij besloot om hulp te vragen. De boer gaf aan onze pechvogel het enig juiste advies: Bel Karels Autoschade in Nieuwe Tonge. En dat deed Joop. Binnen 20 minuten was Karels ter plekke en hing de auto in de takels. Weer een half uur later zat Joop thuis bij moeders achter een stevige hartversterker. Hij was uitgeput maar Karels had al z'n zorgen overgenomen, regelde de verzekering en gaf hem een leenwagen mee. Een geluk bij een on geluk dat ik meteen Karels belde dacht Joop vlak voordat hij tenslotte in een diepe slaap viel. KARELS AUTOSCHADE Langeweg 30 - Tel. 01875 - 1396 Nieuwe Tonge Het interieur van de kapel, gefotografeerd vóór de ingebruikname. Op de katheder werd woensdagavond de kanselbijbel gelegd, binnengebracht, namens het personeel, door dhr. H. Nijkamp. Toen woensdagavond op het ter rein van „de Samaritaan" te Som- melsdijk de nieuwe Lukaskapel of ficieel in gebruik werd genomen, hebben de stichters ervan zich niet zelfvoldaan in de handen gewreven. Veeleer werden die handen gevou wen in een dankbaar belijden dat geen ander dan God de harten heeft geneigd waardoor de kerkkapel als een parel aan de keten van pavil joens geregen kon worden, zelfs in een tijd van toenemende ontkerke lijking en bezuiniging.! Niet alleen omwille van het fraaie gebouw was er blijdschap, die rees temeer toen ds. van Kooten de kapel bezag als de poort door welke de rechtvaar digen zullen ingaan; het perspectief zoals dat in Ps. 118 20 wordt verwoord. „Een plaats om God te ontmoeten, Die om Christus' wil zondaren rechtvaardigt om niet, om Hem ootmoedig te eren en er Zijn zaligheden te smaken, hoeveel averij er ook in de stormen des levens is op gelopen", zo beschouwde de huispredi- kant ds. W. H. van Kooten. Vanuit de bewoners werd, door mevr. A. Ras-Mar- cus, duidelijk gemaakt hoezeer er naar zo'n plaats werd verlangd, zoals de mees te van de bewoners die vroeger in hun eigen dorp hebben gekend. Met een hunkering in haar stem dacht ze terug aan vroeger wanneer tegen tienen de klok ging luiden en de mensen naar buiten kwamen. De mannen 's winters op de klompen en de vrouwen met de keuvel op, de kerkstoof en het Psalmboek in de hand, zó ging het, onder klokgelui naar de kerk. Het deed mevr. Ras dan ook veel ge noegen dat ze ds. Cazander, predikant voorzitter van de HDG een cheque kon overhandigen ter waarde van 1.748,86 voor de klokkestoel die naast de kapel is geplaatst. De klok werd geschonken door mevr. Osseweijer-Born en ook die geste werd bijzonder op prijs gesteld. „De Sa maritaan" en Oudeland-bewoners zullen weer onder klokgelui ter kerke kunnen gaan in hun eigen hen beschermende omgeving. Aan dhr. N. H. Vogelaar de eer om vanuit zijn rolstoel de klok echt te laten luiden....! De kapel, waarvan ds. Cazander de bouwkosten maar niet noemde, is ge komen op de plaats waar voorheen de aula was. De oorspronkelijke ruimte werd ver dubbeld en wie de foto beziet zal be vestigen dat het bijzonder fraai geworden is, mede door de aanwezigheid van het gebrandschilderde raam met de tekens van de Alpha en de Omega, het sierlijke pijporgel en de in hout gestoken beeltenis van de Samaritaan achter het liturgisch centrum. De kapel zal niet enkel zondags voor de eredienst worden gebruikt maar ze krijgt meerdere functies ten dienste van de be woners. De praktijk had de behoefte aan een kapel duidelijk aangewezen ,,en ook aan onze identiteit waren we het ver plicht" merkte ds. Cazander in zijn ope ningswoord op. Bij de Overheid was geen geld beschik baar en het deed ds. Cazander veel deugd vast te kunnen stellen dat de kapel voor het overgrote deel is gefinancierd met levend geld uit de eigen huisgemeente waarmee de ouderen op onnavolgbare wijze een voorbeeld stelden dat de jeugd wel aan zou mogen spreken! Voorts kwam er finan ciële steun van de Herv. diaconieën van het eiland, 50.000,van de Generale Financiële Raad der Nederlandse Herv. Kerk en beijverde de Kommissie Kerk- orgel Samaritaan (KKS) zich voor de aanschaf van het pijporgel ter vervanging van het elektronisch orgel dat in de vorige accomodatie, de rekreatiezaal werd ge bruikt. D s. Cazander dankte het bouwteam voor zijn inspanningen die hebben geleid tot de bouw van een kapel zoals de bewoners zich die hebben gewenst. Ze wilden de intimiteit van een kerk kunnen ervaren en 't was voor ds. een groot compliment geweest toen een voortijdige bezoeker had vastgesteld dat de kapel „een echte kerk Velerlei waren de gelukwensen, o.a. uit gesproken door dhr. Kruidenier van bouw bedrijf van Hoorn, mede gesproken na mens architectenbureau Bier. De bouw van de kapel was voor voornoemde be drijven ,,een van de kleinere onderdelen van de bouwactiviteiten voor de HDG" geweest maar er werd desniettemin met zoveel motivatie aan gewerkt dat de bou wers er met weemoed afscheid van heb ben genomen. ,,Weer een mijlpaal in Uw doelstelling!" zo bood dhr. Kruidenier de kapel aan. Door dhr. T. van Dieren, voorzitter van de Kommissie Kerkorgel Samaritaan werd het orgel symbolisch overgedragen. Het HDG bestuur had een bedrag be schikbaar gesteld, er waren een aantal giften en er werden twee grote akties gehouden (een snert-aktie en een concert) met welke middelen een gebruikt orgel kon worden gekocht, een koororgel uit de R,K. kerk te Wouw, IV2 stem, twee kla vieren en aangehangen pedaal. Overigens is het orgel onherkenbaar verfraaid met houtsnijwerk; de aanwezige pastoor Be- rendse kende het althans niet meer terug. Ook als voorzitter van de VVO (Ver. van Orgelvrienden) op Flakkee was dhr. van Dieren bijzonder ingenomen met de aan schaf van het pijporgel en het was zijn wens dat het spel zal opklinken tot eer van de Heere God. Namens de Generale Financiële Raad werd een gelukwens gesproken door dhr. V. d. Giessen, gevolgd door dhr. van Kampenhout namens de Kerkvoogdij van de Herv. Gemeente van Sommelsdijk. Dhr. van Kampenhout maakte duidelijk dat de Kerkvoogdij de nieuwe kapel zeker niet als een apendix zal beschouwen maar wel hoopte hij dat zij, die niet lichamelijk aan ,,de Samaritaan" verbonden zijn naar de „locale ruimte", de Kerk in de Ring zullen blijven komen. Spr. besloot de geestelijk verzorgers zegen op hun werk te wensen en hij bood hen een predikanten bord en een rek voor de koUektezakken aan. Namens de Herv. Gemeente van Sommelsdijk en de Classis Brielle voegde ds. Kruijmer daar nog een gelukwens aan toe. Ook ds. Kruijmer waardeerde het als een wonder dat zelfs en juist in deze tijd waarin meer kerken worden gesloopt dan gebouwd tot de bouw van de kapel ge komen kon worden. „Moge de kapel wij zen naar Hem Die met ontferming be wogen is. God geve rijke wasdom op het Woord" was zijn bede. Na het orgelspel waarin de mogelijk heden van het orgel werden gedemon streerd door organist Rinus Verhage, de samenzang en de zang van mevr. v. d. Wulp-Holst en tóch zij het heel be scheiden een dankwoord aan ds. Ca zander voor diens stimulerende aktiviteit en zijn waakzame oog werd door ds. van Kooten een korte meditatie gehouden n.a.v. Ps. 118 20: ,,dit is de poort door welke de rechtvaardigen zullen ingaan". Wanneer ds. ,,het volle licht" op die woorden uit Ps. 118 liet schijnen en de Lukaskapel een poort des Heeren noem de, begreep hij dat dat niet omwille van het gebouw kan worden gezegd, sober van opzet en zeker geen tempel van Salomo of een kathedraal met rijke architectuur. Wél echter een opmerkelijk gebouw dat met liefde, vuur, inzet en offervaardigheid tot stand kwam zodanig dat gezegd mag wor den dat het niet uit de mens-, maar uit en van de Heere is. ,,Hij heeft het ons doen gelukken!" onderstreepte ds. in zijn be schouwing. Hij bezag daarom de kapel als een poort des Heeren in de stilte en de rust waarvan de Heere ook tot de bewoners van ,,de Samaritaan" wil komen. Ds. predikte van de opzoekende liefde Gods die de mens niet met zichzelf alleen laat. „Het is Zijn Woord dat onze Lukas kapel tot een poort maakt", aldus ds. van Kooten en hij nodigde ieder door het Woord tot Hem te gaan, de poort in te treden met de bedoeling ook uit te kunnen treden, gericht op Christus en Zijn ver lossend werk. ,,Onze kapel, een poort des Heeren om het vlees geworden Woord Gods" predikte ds., daarbij ziend dat de genoemde rechtvaardigen niet mensen zijn op wie niets valt af te dingen of aan te merken. Veeleer wees hij de genoemde rechtvaardigen aan als een onaantrekke lijk gezelschap maar een gezelschap met een aantrekkelijk God Die wonderlijke wegen gaat en laat gaan, maar Die om Christus' wil rechtvaardigt om niet. Het was ds. wens en bede dat de nieuwe kapel dienstig moge zijn aan de verkondiging van die God aan mensen die niets van zichzelf hebben.... Het zegel van de Lukaskapel. Lukas 5 31: „En Jezus antwoordende zeide tot hen: Die gezond zijn hebben den medicijnmeester niet van node, maar die ziek zijn".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1