Onderbreking gasvoorziening Fel verwijt tegen gem. Goedereede over heffing toeristenbelasting Weer nieuwe zorg voor de boer; oogstwerkzaamheden liggen voil(omen stil Aanleg aarden banen voor j nieuwe Staverseweg aanbesteed Recreatieproject Kabbelaarsbank Aktiviteiten van St. wijkgroep Middelharnis-Zuid 4^1 -i.|Tr Politieberichten IVliddelharnis Maaskant op Franse Visserijtentoonstelling [Uw huis verkopen TAMBOER lepziekte kost Goedereede 38.000 - Bijeenkomst Verzorgende beroepen 56e Jaargang DINSDAG 20 SEPTEMBER 1983 No. 5229 ,-~-=»^ POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. V. Energie Maatschappij oeree-Overfiakicee (E.IVI.G.O.) E.M.G.O. 4 In verband met noodzakelijke werkzaamheden aan het gastransportnet zal de gasvoorziening in; Stad aan het; Haringvliet: Nieuwe Tonge Oude Tonge Acl-it:l-iuizen Langstraat Den Bon-innel Zuidzijde Ooltgensplaat en op het industrieterrein Oostplaat te Middelharnis worden onderbroken op: zaterdag 24 september 1983 a.s. van 8.00 tot 12.00 uur Aan de verbruikers wordt verzocht gedurende deze tijd de hoofdkraan bij de gasmeter af te sluiten. De Directie De nieuwe verordening toeristenbelasting, zoals door Goerees' gemeente raad in december vorig jaar werd vastgesteld om met ingang van 1984 in werking te treden, wordt niet door iedereen zomaar geslikt. Werd voorheen per zomerwoning een vast bedrag {f 104,- geheven, de nieuv^c heffing gaat uit van een bedrag per slaapplaats in de betreffende woningen a 21,42 per jaar. Voor de meeste eigenaren betekent dat een verhoging, zo ook voor de fam. Keiler-Sloot uit Rotterdam die dan ook onder protest! heeft laten weten dat hun woning 8 slaapplaatsen telt. In een brief heeft dhr. Keiler zijn grote bedenkingen tegen de toeristenbelasting verwoord. Hij wil op zijn schrijven en de door hem aangevoerde argumenten graag een antwoord. Nadat hij heeft laten weten met klem te protesteren tegen het genomen raadsbe sluit licht dhr. Keiler zijn bezwaren als volgt toe: a. in toenemende mate trachten o. a. ge meentelijke overheden hun begrotin gen sluitend te maken door hun ta rieven te verhogen. Als een bedrijf uw methode zou volgen, prijst men zich uit de markt en gaat men op de fles. Zo simpel werkt dat in het bedrijfsleven. b. De besluitvorming in uw raadsverga dering van december 1982 zal zeker volgens de nu nog geldende regels tot stand zijn gekomen, maar de vraag kan worden gesteld of het te verdedigen blijft dat de toeristen over besluiten die zonder hen, maar wel over hen, wor den genomen niet vooraf worden ge- informeerd. c. Het ware voor u te overwegen of, en op welke wijze, de tarieven, zeker waar het zaken betreft die hen in het bij zonder aangaan, een vorm van in spraak kan worden gevonden of op zijn minst informatie vooraf kan worden gegeven. d. Het belasten van toeristen is een zeer dubieuze zaak. Zeker als u bedenkt dat het juist deze mensen zijn die de vele miljoenen guldens jaarlijks naar Oud- dorp brengen, die „de kop van Goe- ree" mede daardoor zijn welvarend heid geven. e. Door de hoge prijzen in de winkels in het hoogseizoen in uw gemeente, be taalt de toerist al een soort belasting extra. Dat u met die dans mee zoudt doen is verleidelijk, maar volstrekt onjuist. f. U zoudt alle neringdoenden in uw gemeente een toeristenbelasting die nen op te leggen. Zij zijn het waar de kassa's rinkelen en niet bij die enkeling die een huisje heeft en dat ook nog noodgedwongen moet trachten te ver huren om te kunnen betalen: 1onroerendgoed belasting 2. reinigingsrecht 3oppervlaktewaterverontreinigings heffing 4. toeristenbelasting 5. pacht 6. verzekeringen 7. energiekosten 8. onderhoud etc. etc. g. U zoudt die melkkoe toerist in ere moeten houden, dat is de verantwoor delijkheid die u hebt ten opzichte van de plaatselijke bevolking. Jaagt de toe rist niet weg met steeds maar stijgende tarieven en komt dan niet aan met de dooddoener dat het „elders" nog hoger is. h. Kunt u aantonen in klare cijfers dat de voorzieningen tb.v. de toeristen zo'n onevenredig aandeel op dit punt van de gemeentebegroting gaan op eisen, waar geen duidelijke toeristen inkomsten tegenover staan? Waar komt u dan tekort? i. Terug komende op die vele miljoenen die de toeristen in hoofdzaak in Oud- dorp en niet in Goedereede en Stellen- dam besteden, zou ik u aanraden via het desbetreffende ministerie daarover eens een berekening te laten maken. Het zal die uitslag van genoemde be rekening zijn die u zal doen schrikken, of niet. Zeker is nu al dat u zich daarna zal schamen een formule te hebben bedacht met betrekking tot de toeristenbelasting en J.l. zaterdag werd ten nadele van een inwoner uit Stad aan 't Haringvliet vanaf het Zandpad te Middelhamis een Yamaha bromfiets gestolen. De waarde van de bromfiets bedraagt ca. 900 gulden. Tijdens een gehouden snelheidscontrole op de Oudelandsedijk te Sommelsdijk werden in ca. anderhalfuur 14 processen- verbaal opgemaakt. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 77 km. Belediging Tegen een inwoner van Sommelsdijk werd proces-verbaal opgemaakt terzake belediging. Hij werd opmerkzaam ge maakt op de defecte verlichting van zijn rijwiel en meende zich toen te kunnen veroorloven de politie op de meest grove beledigingen te kunnen tracteren. In Dirksland werd een landbouwschuur opengebroken. Uit de schuur bleek on geveer 50 liter dieselolie te zijn ver dwenen. Doorgereden De bestuurder van een V.W.-busje ver oorzaakte op het Kerkepad te Middel harnis een aanrijding met een geparkeerde personenauto. Hij reed na de aanrijding weg. Door oplettendheid van een getuige kon de dader snel worden achterhaald. behandeld in een raadsvergadering met een bezetting grote kerels, in een prachtige raadszaal, in een nog prachtiger raadhuis. Die formule bleek te zijn: x zoveel x 0,34 per nacht x etc. De gemeente ontvanger zal het totaal te verwachten bedrag wel hebben berekend. Vooraf toe gezonden aan alle deelnemers aan de be roemde raadsvergadering. Meeropbrengst Klap hamer en weer zijn de eeuwige-niet- aanwezigen niet gehoord en dus weer de pineut' En als dan die toeristenbelasting niet in de algemene middelen terechtkomt wat ik wel vrees hebt u dan een begroting op dit punt? Volgens Elzeviers Magaz.:ne vzn aiigus tus 1983, blz. 13 bovenaan, hebtu tot nu toe 24 gemeentelijke belastingen bedacht voor recreanten. Ook Elseviers Magazine vraagt zich af of die inkomsten wel aan gewend worden voor die vakantiegangers. Om maar een voorbeeld te noemen. Om die toerist niet alleen geld uit de zak te kloppen, zal uw gemeenteraad hem zeker, als dank voor zijn bijdrage, beschermen in zijn tent, optrekje of zomerhuis. Ja? Als dat zo zou zijn, wat heeft uw raad op dit punt dan b.v. gedaan tegen het recente besluit van de gemeenteraad van Rotter dam de elektriciteitscentrales op de Maas vlakte met het blote oog vanuit Oud- dorp waarneembaar te gaan stoken met kolen? Gevolg: uitstoot van uitermate hoge con centraties zwaveldioxide, die bij een vaak voorkomende windrichting voor Ouddorp geluidloos neerstrijken op de Goereese dreven, de landerijen, campings, recreatie oorden en zomerhuizen van uw geliefde gemeente. Het zal u duidelijk zijn dat uit het boven staande een stuk onvrede wordt verwoord, dat zeker niet alleen bij mij leeft. Een antwoord op de categorisch gestelde vra gen zal u niet kunnen ontgaan. Gisteren, maandag heeft in het Provinciehuis te Den Haag de openbare aanbesteding plaats gehad van het maken van de aarden banen voor de verbetering van de Eerste Staverseweg en de bouw van een tunneltje voor fietsers en bromfietsers nabij de water toren. Laagste inschrijver was de fa. Osseweijer uit Oude Tonge met een bedrag van 1.267.800,Genoemde firma, bouwbedrijf van origine, heeft voor de Provincie al meerdere „wegbouw- kundige" werken uitgevoerd. De gunning zal binnen dertig dagen door Gedeputeerde Staten worden verleend, naar mag worden aangenomen aan vorengenoemde laagste inscrhijver. De aannemer zal direct daarop aan het werk gaan; de termijn van uitvoering bedraagt 140 werkbare dagen. De aarden banen zullen nog niet worden verhard. De verharding ervan wordt volgend jaar aanbesteed en zal ook volgend S jaar gereed dienen te komen. Met vrij grote stelligheid kan worden N aangenomen 4at in de tweede helft van volgend jaar deze nieuwe weg in B gebruik kan worden genomen. Het doorgaand verkeer zal dan niet meer b dóór-, maar onder Middelharnis langs gaan. R Ruim twintig aannemers hadden voor de gisteren gehouden aanbesteding K ingeschreven. De op één na laagste inschrijver had slechts enkele O duizenden guldens hoger ingeschreven. Het bestek vermeldt o.a. het o opladen, vervoeren en verwerken van 60.000 m^ zand, het leveren, S verwerken, verdichten en afwalsen van 2500 ton hoogovenslakken en van X 700 ton grindasfaltbeton en voorts het aanbrengen van duikers en e draineerbuizen en het bezaaien van de bermen. Nabij de watertoren zal o een tunnel worden gebouwd door welk het fietspad onder de Staverseweg ft zal lopen zodat daar geen onveilige oversteek zal ontstaan. (bsooosoooscoooooooososoooooceoosoeeeooGocoo De agrariërs zullen heel waarschijnlijk het jaar 1983 als „uiterst grillig" te boek kunnen stellen. De natte periode in het voorjaar werd gevolgd door een droge, warme zomer en thans, nu op de kalender de oogstdagen zijn aangebroken is het weer zó nat dat de rooiers niet het land op kunnen. Alle oogstwerkzaamheden liggen dan ook volkomen stil In normale omstandigheden valt er in de septembermaand gemiddeld 65 a 80 millimeter neerslag maar tot aan het voorbije week-end, terwijl er nog 12 septemberdagen resten is er in de lopende maand al tussen de 120 en 150 mm. regen gevallen. De handel roept om aardappels, en de prijzen voor de boer zijn dan ook uitermate gunstig maar hij heeft geen middel om ze van het land af te krijgen. Gehoopt wordt dan ook op een drogere periode waarin de aardappel- en de uienoogst kan plaats vinden. Nabij Oude Tonge fotografeerden we een aardappelveld dat vooral op de voorhoofden met wateroverlast te kampen heeft. Een werknemer probeert dan ook het overtollige water door middel van geultjes af te laten. Wanneer de aardappelen te lang in het water staan bestaat het gevaar dat ze gaan rotten. In meerdere aardappel percelen is ook het zgn. „doorwas" geconstateerd. Die ontstaat in een droge periode waarin de groei zo goed als stilstaat. De knollen vormen dan nieuwe stengels waamaan zich weer nieuwe knollen gaan vormen. De nieuwe knol zuigt meestal de oude knol leeg zodat die glazig wordt. Overigens behoeft er nog geen paniek te ontstaan. De aardappelen hebben van het vele vocht nog nauwelijks schade ondervonden en zelfs kan geconstateerd worden dat ze nog hard groeien. Misschien gaat ook dit weer meevallen OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Enige maanden geleden heeft de afdeling Grevelingen van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders gegadigden opgeroe pen voor het recreatieproject Kabbelaars bank. Dit verblijfsrecreatieterrein omvat maximaal 600 vakantiewoningen met bij behorende voorzieningen en een jacht haven voor 400 boten. Van de 21 bedrijven die belangstelling toonden, bleven na een eerste selectie vijf serieuze gegadigden over. Uit deze vijf heeft de Rijksdienst voor de IJsselmeer polders een keus gemaakt en deze voor gelegd aan het Dagelijks Bestuur van de Voorlopige Raad voor de Grevelingen. Ingestemd werd met het voorstel om Bo- hemen B.V. uit 's-Gravenhage het re creatieproject Kabbelaarsbank te laten ontwikkelen. Naast andere activiteiten, waaronder kantorenbouw, heeft dit bedrijf twee re creatie-bungalowparken gebouwd: Burgh- stede te Burgh-Haamstede in Zeeland en Roekenbosch te Blitterswijck te Limburg. In de sector kantorenbouw heeft het be drijf in de afgelopen jaren ervaring op gedaan met energiezuinig bouwen. Voor Bohemen B.V. is ook de wind molen als energieleverancier geen on bekende. Het bedrijf streeft er dan ook naar om het recreatieproject op de Kabbe laarsbank in zijn eigen energiebehoeften te laten voorzien. Dit sluit goed aan op de studie van het Centrum voor Energiebesparing in op dracht van het Ministerie van Landbouw en Visserij, om voor de Kabbelaarsbank de mogelijkheden te onderzoeken van energie-zelfvoorziening. Bohemen B.V. verwacht de planvorming af te ronden in het jaar 1984 en in 1985 met de realisatie van het project te starten. op de Salon internationale de la Pêche een internationale Visserijbeurs in het Franse Nantes heeft ook Maaskant b.v. te Bruinisse-Stellendam een stand gehuurd om te tonen wat deze firma reeds voor de Visserij deed en nog zal kunnen doen. Deze tentoonstelling is dermate van be lang omdat hier ook veel belangstelling bestaat uit het Midden Oosten en er momenteel een grote belangstelling is voor het houden van vissersschepen in het Westen. Maaskant presenteert er uiteraard zijn nieuwe serie Maaskant kotters, maar daar naast ook diverse scheepsmodellen aan gepast voor de Midden Oosten rederijen als vriestrawlers, purseseiners en andere schepen voor de bokkenvisserij en de garnalenvisserij. Natuurlijk ontbreken ook de lieren niet en de complete nettenrol die in de stand van Maaskant te zien is is een prima blikvanger. Maaskant heeft een vaste vertegenwoor diger voor de Franse markt en het ziet er naar uit, dat deze een drukke periode tegemoet gaat. De gemeenteraad van Goedereede wordt in de vergadering van donderdagavond voorgesteld een krediet van 48.000, beschikbaar te stellen (waarin/ 10.000,- zal worden gesubsidieerd) voor de her- inplant van bomen die door de iepziekte zijn aangetast. Het rooien van de bomen en het verwijderen en vernietigen van de aangetaste stammen en stronken, ook bij particulieren, gebeurt door Staatsbosbe heer. B en W achten herinplant nood zakelijk om omvangrijke ontbossing te voorkomen. Zij die werkzaam zijn in een verzorgend beroep zijn morgen, woensdagavond om half 8 hartelijk welkom in „Rehoboth", het verenigingsgebouw van de Ger. Ge meente te Dirksland. Evangelist van Dooyeweert uit Tilburg hoopt met de aanwezigen een antwoord te vinden op de vraag hoe men in het ver zorgende beroep, dient om te gaan met secten en stromingen. Ook andere belangstellenden zijn op deze avond welkom. Op zaterdag 24 september houdt de Wijkgroep een Open Huis in het buurthuis aan de Meidoomstraat 10a, Middelhamis. Wij geven u graag informatie over de aktiviteiten die de Wijkgroep het nieuwe seizoen zal organiseren. Met ingang van woensdagmiddag 28 september is er weer elke week een knut- selklub voor kinderen van 6 l/m 9 jaar van 13.30-15.00 uur in het Buurthuis. Kosten 1,50 Elke tweede vrijdag van de maand is er voor kinderen van 10 t/m 12 jaar een knutselavond van 19.00 - 20.30 uur in het Buurthuis. Kosten 2, Met ingang van 30 september en dan elke laatste vrijdag van de maand is er voor kinderen van 10 t/m 12 jaar een disco avond van 19.00 - 21.00 uur in het Buurt huis. Kosten 2, Inlichtingen over deze aktiviteiten: Jan- ny Blok, tel. 01870- 4066. Vanaf woensdag 28 september kunt u elke week leg-puzzels lenen in het Buurt huis van 13.30 - 14.00 uur, tevens elke eerste vrijdag van de maand van 19.00 - 19.30 uur. Tijdens de schoolvakanties is er geen puzzel-theek. Van de oppascentrale Middelhamis zijn de telefoonnummers gewijzigd t.w.: 01870 - 4301, b.g.g. 01870 - 3823. jeocccccccocooQoocosoccceoccGooccooisoosocoeQeooesoeoooosoo c3 o ta ^js» e C3 ca

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1