Bezwaren grondwaterwinning Kieistee te Ouddorp Met motor frontaal op auto Directeur Gemeentewerken sloeg de eerste paal Oppascentrale voor gehandicapten van start Uitvaartverzorging ü/l. L KiEViT Schapendiefstallen opgelost Ooltgensplaat: Politieberichten MIDDELHARNIS Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Werkloosheid Goeree-Overflakkee iets omlaag Middelhamis: Goeree Overflakkee: POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS ƒ11,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Door de WMZ te Goes is een definitieve vergunning tot het onttrekken van grondwater aan de Kieistee aangevraagd. Momenteel ligt deze ter inzage op de gemeentesecretarie te Goedereede. Tot 8 oktober a.s. kunnen belanghebbenden bezwaren bij burgemeester en wethouders van Goede reede indienen. Blijkens de aanvraag is de WMZ van oordeel dat het onttrekken van grondwater aan de Kieistee het grondwaterpeil rondom dit gebied kan beïnvloeden. Zeker het noordelijk deel is daar erg gevoelig voor. Verlaging van circa 20 cm wordt niet uitgesloten geacht. Ten einde de schade te beperken is de WMZ bereid om gedurende de periode 15 maart tot 1 juli ten hoogste 168.000 m^ water te onttrekken. Dat komt overeen met circa 6,5 m' per uur. Normaliter wordt er circa 40 m^ per uur, 24 uur per dag en 7 dagen per week, onttrokken. Jaarlijks zal dan ten hoogste 325.000 m' aan de Kieistee worden onttrokken. Helaas blijkt niet uit de aanvraag hoe de opbouw van de totale produktie van het water over de laatste jaren is geweest. Aan de hand van de jaarrekeningen is een en ander te herleiden. De produktie ziet er dan als volgt uit: vergunning Infiltratie Haringvlietwater. Polderwater voor onbeperkt 3.400.000 m' 800.000 1981 1.314.117 646.595 1982 1.725.100 m' 474.840 Totaal infiltratie 4.200.000 m' 600.000 m^ 400.000 m^ 1.950.712 2.199.940 m' Middel- en Oostduinen Kieistee 149.041 358.314 21.290 m^ 358.000 m' Totaal grondwater ..1.000.000 m^ 507.355 379.290 m' Totaal infiltratie- en grondwater 5.200.000 m' 2.468.067 2.579.230 m^ niet in de vergunning genoemd. Het 2e structuurschema Drink- en Industrie watervoorziening gaat hiervan uit, maar constateert ook dat dit water in feite onbeperkt is. Duidelijk blijkt dat de behoefte aan drinkwater ongeveer de helft is van het geen krachtens vergunning of door infiltratie kan worden verkregen. Voorts blijkt, dat nog nauwelijks grondwater aan de ruim 300 HA grote Middel- en Oostdumen wordt onttrokken. Praktisch al het grondwater wordt uit de circa 7 HA ;;rote Kieistee gehaald. Kennelijk is het de bedoeling dat de Kieistee als hoofdwinplaats zal worden gebruikt. Het behoeft dan ook geen betoog dat hier een onaanvaardbare aanslag op het oudste deel van het Ouddorpse landschap wordt geplf egd. Welk gebied uniek mag worden genoemd, door zijn schurvelingen en zijn kleinschaligheid. De noodzaak om de Kieistee te hebben voor grondwater onttrekking is voorts niet aanwezig, omdat voldoende opvang aanwezig is in de Middel- en Oostduinen. Het totaal geproduceerde grondwater is nauwelijks de helft van hetgeen uit de Middel en Oostduinen mag worden onttrokken. Het aanwenden van de Kieistee als reserve- of calamiteitenopvang moet eveneens van de hand worden gewezen. Op het eiland is reeds een reservegebied aanwezig, dat zelfs zonder zuivering aangesloten kan worden op het net. Het gebaar om gedurende het groeiseizoen tegemoet te komen aan de bezwaren van de direkt belanghebbenden mag op het eerste gezicht aantrekkelijk lijken, doch het zal duidelijk zijn dat na deze periode onmiddellijk weer maximaal zal worden onttrokken. Het gevolg is dat op zeer korte termijn het grondwaterpeil aanzienlijk zal dalen. Dientengevolge zal het wortelgestel van het gewas deze ontwikkeling niet bij kunnen houden, zodat het gewas vroegtijdig zal afsterven zonder dat de vrucht zich goed kan ontplooien. Het handhaven van de Kieistee als winplaats voor drinkwater dient dan ook te worden afgewezen. Teneinde dit te kunnen bereiken is er voor de eigenaars of gebruikers van de direkte omgeving de mogelijkheid om bezwaren in te dienen. U kunt dit persoonlijk doen, doch de mogelijkheid wordt U geboden om collectief bezwaar in te dienen. U kunt zich in het laatste geval wenden tot de heer E. Grinwis, die op zijn zaakadres Dijkstelweg 28 te Ouddorp een bezwaarschrift ter ondertekening heeft liggen. Voorts kunt U zich eventueel wenden tot Uw standsorganisatie. Nabij de kruising Spuidijk-Oudelandsedijk heeft zich zaterdagnamiddag een frontale botsing voorgedaan tussen een motor en een personenauto. De auto, bestuurd door de 21-jarige mej. E. de W. uit Achthuizen zou onvoldoende rechts hebben gehouden waardoor de 20-jarige motorrijder Sjaak Snaauw er met zijn Kawasaki frontaal op reed. De motorrijder zelf belandde op de motorkap van de wagen. Hij moest per ambulance, meto.a. een gebroken been, naar het ziekenhuis worden afgevoerd. Wij hebben ons nieuwe Rouwcentrum aan de Nieuweweg 2 te Melissant in gebruik genomen. Wij stellen u graag in de gelegenheid dit te bezichtigen op Vrijdag 16 september van 19.00 - 21.00 uur Zaterdag 17 september van 15.00 - 18.00 uur U bent hartelijk welkom. Molendijk 66 MELISSANT Tel. 01877-1166 Radiopiraten uit de lucht In samenwerking met de Radio Controle Dienst werden zaterdagmorgen twee ra diopiraten uit de lucht genomen, te weten Radio „Atletico" en radio R.G.O. De radio-apparatuur werd in beslag geno men. Remleidingen doorgeknipt Vrijdag werd, verdacht van het door knippen van de remleidingen van een auto, een 41 -j arige inwoner uit Herkingen aangehouden. De man is vandaag voor geleid voor de Officier van Justitie te Rotterdam. Gelukkig is er geen ernstig ongeluk door ontstaan; wel heeft de auto van het bijna slachtoffer schade opge lopen. GOEDEREEDE Jeugdcriminaliteit in Stellendam De rijkspolitie heeft in Stellendam een groep van 9 jongelui, in leeftijd variërend van zestien tot eenentwintig jaar, aange houden en verhoord in verband met di verse inbraken, diefstallen en vernielin gen. Deze Jeugdbende" heeft in totaal sinds eind vorig jaar meer dan honderd misdrijven gepleegd. Bekend werde onder meer winkeldiefstallen, diefstallen van fietsen en bromfietsen, insluiping in zo- merwoningen, diverse inbraken in zomer- woningen, auto's en autobussen, diefstal len uit schuren en opslagplaatsen. Het merendeel van de gestolen voorwerpen werd nog bij de verdachten aangetroffen. Een ander deel kon nog elders worden achterhaald. Bij deze voorwerpen bevin den zich onder andere radio's, horloges, diverse sieraden, diverse gereedschap pen, tennisrackets, sportshirts, sportbroe- ken, bromfietshelmen, langspeelplaten, muziekcassettes en tal van verkeers- en andere boidm. Vernielingen werden door de jongelui aangericht op het zwembad in Stellendam, bij de aanbouw van wonin gen en in keten, aan straatverlichting, aan auto's en aan een bulldozer. Het onder zoek in deze zaak wordt nog voortgezet. Reddingsboot naar surfers Ook het afgelopen weekend moest weer enige malen de assistentie van een red dingsboot worden ingeroepen. Tot drie maal toe moest de bemanning van De Griend uitrukken om surfers, die ondanks het zeer slechte weer toch het water op gingen, heelhuids aan de kant te brengen. Deze surfers willen er waarschijnlijk niet bij stil staan dat anderen hun leven moeten wagen voor het beoefenen van hun sport. Bestuurder viel in slaap Op zaterdagmorgen 10 september viel de bestuurder van een personenauto tijdens het rijden in slaap op de nieuwe rijksweg te Ouddorp. Nadat de auto in de berm was geraakt, kwam de auto dwars op de rijbaan en maakte vervolgens een koprol. De bestuurder en een inzittende, beiden uit Engelang afkomstig, liepen hierdoor lich te verwondingen op. Inbraak In de nacht van zondag 4 op maandag 5 septmber werd ingebroken in de Meubel- expo te Stellendam. Onder meer werd ontvreemd enige klokken, hoeslakens, dekbedden en gasolie. Schade wordt ge raamd op ongeveer 6500,-. Snorkelen in zwembad „De Gooye" te Dirksland Zwembad „De Gooye" te Dirksland start in oktober 1983 een snorkelkursus. Men wordt dan opgeleid voor het officiële snorkeldiploma A. Voor meer informatie over deze kursus is men altijd welkom in het zwembad te Dirksland of telefonisch 01877-1664. STELLENDAM Opbrengst kollekte De opbrengst van de gehouden kollekte tb. V. het Koningin Wilhelmina Fonds is 3700,-. Alle medewerkenden hartelijk dank. OUDDORP - donderdagavond 7.30 uur ds. A. F. Honkoop van Rotterdam-C. HERKINGEN - donderdagavond 7.30 uur ds. J. Karens van Opheusden. OOLTGENSPLAAT- donderdagavond 7.30 uur ds. Th. van Stuyvenberg van Emmeloord. STAD aan 't HARINGVLIET - donder dagavond 7.30 uur ds. A. Hoogerland. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 In de maand augustus is op Goeree- Overflakkee de werkloosheid ietsje te ruggelopen. Er konden 12 mannen weer aan de slag maar er kwamen 6 werkloze vrouwen bij zodat het werklozental met 6 verminderde tot 1542, zijnde 13% van de beroepsbevolking. Bij de mannen liep de werkloosheid zoals opgemerkt met 12 terug. In de onder scheidene beroepen heerst nog de vol gende werkloosheid: bouwvakkers 383 chemisch personeel 4 metaalbewerkers 170 landbouwpersoneel 46 horecapersoneel 25 scheepvaartpersoneel 4 verkeerspersoneel 102 handelspersoneel 34 kantoorpersoneel 42 onderwijzend personeel 15 sociaal geneesk. pers. 17 losse arbeiders 151 overig pers. alg. dienst 56 overige beroepen 46 Totaal 1095, onder wie 132 jongeren t/m 18 jaar. In augustus waren 447 vrouwen werk loos onder wie 171 jongeren t/m 18 jaar. Werkloos zijn o.a.: 14 kapsters 103 handelspersoneel 10 horecapersoneel 74 kantoorpersoneel 30 onderwijzend personeel 89 soc. geneesk. personeel 33 huishoudelijk personeel 63 losse arbeidsters 31 uit overige beroepen. Makelaar Leo Tamboer, de animator achter de bouw van 12 premie A woningen in „de Tuinfluiter" te Sommelsdijk heeft voor het symbolisch slaan van de eerste paal nu eens niet de burgemeester of een andere bestuurder uitgenodigd-, maar hij heeft welgemotiveerd de keus laten vallen op dhr. de Wit, de directeur van Gemeentewerken te Middelhamis. De uitnodiging gold een eerbetoon aan deze Dienst met welke projectontwikkelaars en bouwers bij de voorbereiding veelvuldig te maken hebben. Dhr. de Wit bleek er vrijdag middag best voor te vinden te zijn en met vaardige hand bonkte hij de bijna twintig meter lange paal de Sommelsdijkse grond in. Het was zijn eerste echte paalslag; de eerdere palen waarover hij het had bleken bij navraag kachel houtjes voor de kachel in de ouderlijke woning te zijn geweest. Het complex van 12 woningen die alle al verkocht zijn kan over honderd werkbare dagen gereed zijn. De aannemers zijn de fa. Mackloet te Stad aan 't Haringvliet en de fa. Wielhouwer te Middelhamis. De architectuur is van tekenburo Vroegindeweij. MELISSANT Ophalen oud papier Morgen (woensdag)avond wordt weer oud papier opgehaald. Wilt u het tijdig, gebundeld gereed zetten, s.v.p.? Nadat U enkele maanden geleden uitvoerig in dit blad hebt kunnen lezen over de oprichting van de Oppascentrale voor gehandicapten Goeree Overflakkee", kunnen wij nu berichten dat deze oppas centrale binnenkort daadwerkelijk van start gaat. Er zijn verschillende gezinnen met een gehandicapte die hulp gevraagd hebben en er zijn ook enkele vrijwilligers bereid gevonden deze oppashulp te bieden. Zodra de Juiste" vrijwilligers aan de „juiste" gezinnen gekoppeld zijn, kunnen wij dus beginnen. Wie zich nog niet opgaf, maar toch misschien wel oppas zou willen ontvangen gelieve zo spoedig mogelijk kontakt op te nemen. De oppascentrale werkt voor alle gezindten. Er is nog dringend behoefte aan meer vrijwilligers. Een telefoontje om nadere inlichtingen verplicht U uiteraard nog tot niets. U kunt voor alle informatie terecht bij de secretaresse van de oppas centrale: Mevr. M. Breen-Meyer, tel. 01879 - 1726. In samenwerking met o. a. de Rijkspolitie in Lienden (Betuwe) en de recherche- groep Dordrecht is het gelukt om de daders van de diefstallen van schapen in het voorjaar aan te houden. De daders (inwoners uit plaatsen in de omgeving van Nijmegen) bekenden de diefstallen van o.a. 46 schapen en 35 lammeren in Den Bommel, gepleegd in het vroege voorjaar. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Van de buit is niets meer teruggevonden. Dam- en Schaakvereniging Ontspanning" te Ouddorp ZH. Op 12 september j.l. is de huishoudelijke competitie van de dam- en schaakvereni ging „Ontspanning" te Ouddorp weer begonnen. De wedstrijden worden gehou den in de bovenzaal van het verenigings gebouw aan de Stationsweg 3. Aanvang 20.00 uur. Zij die zich nog willen aanmelden als lid zijn van harte welkom, met name ook jeugdspelers, waaraan een groot gebrek is. Schroom daarom niet naar de klub te komen. Een avondje ontspanning in de week zal u beslist goed doen. Ook voor degenen die werkloos zijn biedt een avond schaak- of damgenot een welkome aan vulling of afwisseling in een vaak moei lijke periode. ca q o O ca

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1