V isser I Drie schooldirecteuren nemen vervroegd afsclieid Dertig jarige zorg voor gezondlieid van het sctiooll(ind met Ridderorde gewaardeerd Pechduivel onschadelijk gemaakt Garage KNÖPS B.V. Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Citroen-Hesselink Wijziging weekenddienst TANDARTS Onze SHOWROOM t Middelhamis: Middelhamis: Schoolarts dokter Gestman in de VUT Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 PEUGEOT TALBOT Al Kasta Tel. MIDI tobedrijf njelaan 41-43 01870 - 3094 3ELHARNIS RENAULT-dealer J Dirksland, 01877 - 1357 X is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend X Van de al langer bestaande VUT regeling die een vervroegde pensionering mogelijk maakt en de eenmalige regeling dat schooldirecteuren geboren vóór 1925 dit jaar eveneens af kunnen vloeien wordt in Middelhamis door drie collega schooldirecteuren gebruik gemaakt. Dhr. H. J. Oosterloo heeft het directeurschap van de huishoudschool „de Molenwiek" met ingang van het nieuwe cursusjaar beëindigd welk voorbeeld per 1 januari 1984 gevolgd zal worden door dhr. H. Kruik, directeur van de LTS en dhr. J. van Hoorn, directeur van de Chr. Scholengemeenschap voor HAVO en MAVO „Prins Maurits". Vooruitlopend op het officiële afscheid dat de heren stellig zal worden bereid vertelden ze ons iets van hun 1: ienen. Gelukwensen Bejaarde vrouw dood gevonden ppparatiJuM983/T984J Dankwoord VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1983 No. 5226 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. a o ca a q a a ci ■1 y **»***»#**¥*#*»»*#*^HHHHHtjfJH^ voor Verkoop Service 01871 - 1662 X Verkoop na 17.00 uur: J J. Koppenaal, 01870 - 2561 J C. Breen, 01878 - 2496 ^.l^.l^l^^.^■lt.^.^■l^l^'^^.^.l^.^.lt■:^l^l^l^4.^.^.Jf.l^^.l^ 10 en 11 september niet zoals elders vermeld tandarts du Toy van Hees, maar tandarts R. v. d. Houwen, tel. 3313. LANGEWEG 113-TEL. 01870-2222—MIDDELHARNIS ^t^^L^r,^^^^^.,t^.,^.^,,^.^(,^^^.,,^.^^^,^^.,(^^^^^,_^J>.^^_^.,^^^^^^^^.^,_^^,_^^^_^^^^_^^^^J>^^^^^ Wanneer dhr. Kruik per 1 januari afzwaait zal hij de 62-jarige leeftijd zijn genaderd. Niet dat zijn energie en motivatie minder geworden zou den zijn maar dhr. Kruik vindt het in het belang van de school dat nu een „jonge energieke vent" het van hem over neemt. Hij gelooft stellig dat er een geschikte opvolger gevonden wordt die met succes het roer van de nog steeds groeiende school zal kun nen hanteren, wellicht zelfs beter dan hij het heeft gekund.... Het is een bescheidenheid die dhr. Kruik steeds heeft gesierd sinds hij per 1 sep tember 1961 de directeurspost heeft vervuld. Al sinds 1948 tot heden is hij leraar aan de Avondschool zodat hij al een 35 jaar lange verbindtenis met de Technische school heeft. Dhr. Kruik vindt het directeurschap niet slopend geweest, integendeel, hij heeft het met veel toewijding en ambitie gedaan en het gevoel dat hij straks de verantwoordelijkheid aan anderen over kan dragen geeft hem geen gevoel van opluchting. Het is voor hem een fantastische periode geweest die hij niet anders dan met spijt maar desniettemin weloverwo gen af zal sluiten om hopenlijk nog bezig te kunnen zijn in andere taken op het maatschappelijk terrein. O.m. streeft dhr. Kruik met anderen naar de komst van een school voor Mid delbaar beroepsonderwijs op ons eiland. Links dhr. Kruik, boven dhr. van Hoorn en rechts dhr. Oosterloo Dhr. J. van Hoorn is sinds november 1967 als directeur verbonden aan de school (oorspronkelijk de Chr. Mulo) die geworden is tot de Chr. Scholen gemeenschap voor HAVO en MAVO „Prins' Maurits" met een bestand van 750 leerlingen. Met zijn bijna 59 le vensjaren verkeert dhr. van Hoorn in een prima gezondheid maar desniette min erkent hij fysiek toe te zijn aan het afscheid dat hij per 1 januari 1984 hoopt te nemen. Het directeurschap heeft vooral de laatste jaren in alle zwaarte op hem gedrukt vooral ten gevolge van het feit dat hij alle „papieren" vrijstelling daarvan ten spijt nog frequent voor de klas heeft moeten staan i.v.m. een aantal vaka- tures. „Vooral de laatste jaren mogen gerust dubbel worden geteld", ver zekert dhr. van Hoorn. Hij voelt zich nog allerminst uitgeblust, „maar", zegt hij: ,,er is in het onderwijs zóveel in beweging datje op deze leeftijd toch de elasticiteit mist om je er nog helemaal in te verdiepen en naar te richten". Onder zijn directeurschap werd de school vier jaar geleden uitgebreid met een HAVO en ook het bereiken daar van heeft veel inspanning gevergd waarna thans wordt gestreefd naar de aanvuüing van de Gemeenschap met een Atheneum! Dhr. van Hoorn weet zich ook aangesproken door het motief van de eenmalige regeling, n.l. het vrij maken van een plaats voor een jongere kracht Het stelt hem gerust dat die zeker gevonden zal worden. Gebruik makend van de eenmalige regeling van minister Deelman is dhr. H. J. Oosterloo met ingang van het nieuwe cursusjaar opgestapt als di recteur van „de Molenwiek", school voor LHNO te Sommelsdijk. Terug ziend op zijn 26 flakkeese onderwijs jaren en het directeurschap dat hij sinds 1973 heeft bekleed stelt dhr. Oosterloo monter vast dat hij het zó weer helemaal over zou willen doen, „maar" zo motiveert hij zijn vertrek: „gezien de huidige situatie in het onder wijs, met name ook de werkloosheid van jongere krachten, moetje wel héél sterke argumenten hebben om geen gebruik te maken van de geboden kans en tóch maar aan te blijven". Hij besloot dat als 59-jarige niet te doen. „In deze tijd waarin alles zo snel wijzigt is het van een bijna- en boven- zestigjarige bijna teveel gevraagd met de jeugd mee te draaien en wederkerig is het van de jeugd óók teveel ge vraagd...!" „De Molenwiek" met thans 245 leerlingen is haar reputatie als „spinazie-academie" vrijwel ge heel te boven en het doet dhr. Ooster loo deugd dat de school al een be hoorlijk aantal leeriingen voor het mid delbaar- en zelfs een enkele voor het hoger onderwijs heeft afgeleverd. Het is met voldoening dat hij op zijn tien jarig directeurschap terugziet al heeft hij de zwaarte ervan aan lijf en geest ervaren: „je was leraar en je werd plotsklap directeur en manager waar toe je niet was opgeleid en alleen met goeie hulp kom je daar doorheen. En goeie hulp was er, zij, mevr. Sprong wordt dhr. Oosterloo's opvolger. Een collegiaal welkom voor de nieuwe schoolarts, dokter Bossen (l) De prille flakkeese schoolkinder- tjes hoeven niet meer beducht te zijn voor die torenhoge schoolarts dokter Gestman.... Woensdagmid dag heeft hij een punt gezet achter zijn flakkeese schoolartsenpraktijk die maar liefst dertig jaar heeft geduurd, in welke periode dhr. Gestman 98.400 jeugdige flakkeeër- tjes aan een gezondheidsonderzoek onderwierp! In de aula van de Tech nische School te Middelhamis werd woensdagmiddag van hem af scheid genomen bij welke gelegen heid hem ook Koninklijke waarde ring werd toegebracht. Dokter Gest man, gekomen als kapitein (res. Off. gezondheidszorg) werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Het was burg. van Welsenis die de scheidende schoolarts van die hoge On derscheiding in kennis stelde nadat hij in een terugblik dhr. Gestman had geanaly seerd als een kritisch mens die het zich zelf en anderen niet altijd gemakkelijk heeft gemaakt. Desniettemin staken 's dokters' verdiensten daar verre bovenuit omdat hij het met name is geweest die de vinger legde op onaanvaardbare situaties in de accomodatie op de scholen en o. a. de aanzet gaf tot het oprichten van een logo pedische dienst in relatie met zijn eigen lijke taak te waken voor de lichamelijke gesteldheid van de schooljeugd: ,,Uw aanwezigheid als schoolarts is voor velen, kinderen, ouders, onderwijsgeven- Jc.i en bevoegd gezag bepaald niet on gemerkt voorbij gegaan" zo liet dhr. van Welsenis weten. „Vele duizenden zullen zich nog jaren die dokter herinneren met zijn forse gestalte en zijn kenmerkend stemgeluid en manier van spreken, maar vooral ook met het hart op de goede plaats. De dokter, voor wie de gezonde ontwikke ling van de jonge mensen op de eerste plaats kwam...!" zo liet dhr. van Welsenis waarderend weten. Uit de opsomming die dhr. van Welse nis liet volgen bleek dat dokter Gestman meer dan dat had gedaan en dat hij ook in het maatschappelijk leven aktief was ge weest zoals bij de oprichting van een foto- club en de herdenking van het 500-jarig bestaan van Middelhamis en o.a. is hij lid van de Sportraad maar evenzeer kon hij vertrouwensarts zijn bij afkeuringsproce dures en is hij gemeentelijk lijkschouwer. Voorts was hij betrokken bij de opleiding van EHBO'ers, jureerde wedstrijden en gaf voorlichting op ouderavonden, een reeks van verdienstelijkheden die leidden tot de toekenning van de Ridderorde waar van dhr. van Welsenis hem graag de ver sierselen op de brede borst speldde. De afscheidsmiddag werd door velen uit de flakkeese onderwijswereld van nu en enkelen ook van vroeger bijgewoond. O.m. was aanwezig de oud-rector van de HBS dhr. Hut uit Emmeloord, dhr. Tanis uit Stad aan 't Haringvliet en de oud- hoofden van scholen Edewaard (Middel- harnis) en van Nimwegen Sommelsdijk), oud-burgemeester van Es van Middel hamis en zijn echtgenote en oud-burge meester Chr. van Hofwegen (Nieuwe Tonge en Stad) welke laatste als enige van de aanwezigen destijds bij de benoeming van dhr. Gestman betrokken is geweest. Hij had er dan ook behoefte aan publieke lijk te verklaren geen spijt te hebben van die verleende medewerking omdat de keus ongetwijfeld een heel goeie is geweest. Dokter Gestman had zijn benoemers niet teleurgesteld en zich als dokter en als „bouwkundige" een uitstekend vakman getoond: „hij analyseerde wat er aan de hand was en kon goeie diagnoses stellen!" had dhr. van Hofwegen ervaren waarom hij vaststelde dat de Ridderorde „uit stekend is Verdiend!" Namens de vier eilandelijke gemeente besturen werden de gelukwensen over gebracht door Oostflakkee's burgemees ter drs. de Vos. Als bewijs van dank voor de vele en belangrijke werkzaamheden verricht ten dienste van de gezondheid van de jeugd bood drs. de Vos dokter Gest man een fraai scheepsmodel aan. Een enveloppe- en een pet met inhoud volgden, aangeboden namens het Open baar Onderwijs door dhr Everaers uit Sommelsdijk en dhr. Blokland uit Stellen- dam, resp. de hoofden van de J. C. van Gentschool en de Herv. School in de genoemde woonplaatsen. Het was vooral dhr. Everaers die herinneringen op kon halen omdat hij, als kind in Goeree, de aanwezigheid van de schoolarts nog had meegemaakt. Spr. dacht terug aan de weinig florissante hygiënische omstandig heden, de onbedekte houten vloeren en de banken die beurtelings stijve ruggen en slapende benen veroorzaakten. Het was dhr. Everaers duidelijk geworden dat dok ter Gestman behalve aan de gezondheid van het kind ook die omstandigheden kritisch op de korrel had genomen waar door meerdere verbeteringen zijn toege past. Uit het meer recente verleden werden herinneringen opgehaald door dhr. Blok land. Hij liet niet onbesproken dat de schoolarts op de scholen zowel door de kinderen als de ouders en het onder wijzend personeel met soms gemengde gevoelens werd ontvangen omdat alles op die dag gestroomlijnd diende te verlopen. „Hartelijk dank voor het waken voor het welzijn van de jeugd" zo besloot dhr. Blokland. Hij overhandigde dokter Gest man een pet met inhoud omdat men op de christelijke scholen met de pet was rondgegaan t.b.v. een afscheidsgeschenk MELISSANT Gisteren-, donderdagmorgen is de be jaarde alleen wonende mevr. D. C. Tiele- man dood in haar woning in het bejaarden centrum in de Pieterstraat aangetroffen. Vermoedelijk is ze in de loop van dinsdag overleden wat enkele dagen onopgemerkt is gebleven. De overledene is o.m. een halve eeuw leidster geweest van de Herv. Zondagschool en vele jaren penningmees- teresse. Nog was ze lid van de Herv. Vrouwenvereniging, ook van die Ver. was ze vele jaren secr.-pehningmeesteresse, terwijl ze ook vele jaren aktief was in het Verjaringsfonds. Nadat hem door dhr. Hut nog een „gou den tijd" was toegewenst was het woord aan dokter Gestman. Sommige van de sprekers kregen daarin lik op stuk vooral waar het ging over de ontvangst op de scholen en de angst die sommige kinderen voor de schoolarts zouden hebben gehad: „Ook als je als volwassene naar de dokter );aat is dat niet zo gezellig...." stelde hij (laartegenover. Hij gaf een aanschouwe lijk beeld van zijn komst naar Middel- 1 larnis in het begin van de vijftiger jaren, met de tram en de boot en de ontvangst ten gemeentehuize door mannen in zwarte j assen en streepjesbroeken en de tocht per luto door Middelhamis met burgemeester j lijnders aan het stuur, zich om hem in de kortste tijd alle straten van Middelhamis te laten zien. Eenmaal in functie trof dokter Gestman nog scholen aan waarop het toilet maar één keer per dag mocht worden doorgespoeld en inderdaad de kale plankenvloeren waarop naarmate ookopFlakkee de welvaart voelbaar werd linoleum werd gelegd waarop de vloe ien vochtig werden en gingen rotten.... Alsof hij ze geteld had vertelde dokter (jestman in de voorbije dertigjaar 98.400 kinderen te hebben onderzocht, en met dank accepteerde dhr. Gestman de „waar- derendbedoelde" woorden aan zijn adres. Het was graag gedaan. Met die verklaring en de verzekering dat het de hoogste tijd ^verd ermee te stoppen nam dokter Gest man joviaal afscheid, als laatste daad zijn pas benoemde opvolger dokter K. P. Bos sen uit Mijnsheerenland voorstellend. NIEUWE TONGE - De vrouw van Jacob Marinus Nooitgedagt, Emma, had dom me pech. Nadat zij op de markt te Mid delhamis zeer goedkoop had ingekocht, ramde zij bij het wegrijden met haar auto de kraam van Truus Treurniet, koop- vrouw in garen en band. Toch weer een peperdure middag verzuchtte Emma. Maar Truus sprak ferm: „Rij snel naar Karels Autoschade te Nieuwe Tonge. Die jongens daar regelen alles tot in de punt- les. Ze vullen het schade-formulier in, re kenen een buitengewoon milde prijs en je krijgt ook nog een leenwagen mee". Emma Nooitgedagt kan inmiddels weer breed lachen. De auto is mooier dan ooit en de toom van haar echtgenoot bleef uit. De chef-werkplaats kreeg een zoen op beide wangen omdat-ie zo z'n Dest had gedaan. En voor zoiets heeft onze Emma altijd een heel bijzondere waardering! KARELS AUTOSCHADE Langeweg 30 - Tel. 01875 -1396 Nieuwe Tonge

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1