Zonnebloemhoogte-competitie is weer ingezet c D Auto's meedogenloos bewerict Arbeidsbureau Middelharnis aan vooravond van ingrijpende aanpassing Visser DIE ENE BOER Bouwgrond ook bij sociale binding I Garage KNÖPS B.V. 1 Citroen-Hesselink Automobielbedrijf Jac. de Gast Ramoco b.v. Goeree-Overflal(l(ee Extra kerkdienst Middelharnis: Onze SHOWROOM 56e Jaargang Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Dirksland, 01877 - 1357 93 (75) 90 (69) 89 (73) 78 (55) 70 (46) 45 (36) 28 (20) 23 (16) 50 (37) Vijftig jaar getrouwd RENAULT-dealer voor OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend I PEUGEOT TALBOT Autobedrijf MIDDELHARNIS VRUDAG 12 AUGUSTUS 1983 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijic Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Mijn vroegere leraar economie, gaf in de eerste les voor een nieuwe klas leer lingen altijd het volgende verhaal weg: Vroeger moest iedereen voor zich zelf zorgen, dus ook voor zijn eigen eten en drinken. Een groepje mannen, samen aan het vissen, maar met de opbrengst voor ieder apart, kwam op het idee dat ze veel meer vis konden vangen met een net, dan met de handen. Daarop werd besloten dat ieder één vis zou afstaan aan - laten we zeggen- Piet, zodat hij netten kon maken. Aldus ge schiedde en de specialisatie van de maatschappij was tot stand gebracht. Aan dit verhaal moest ik denken toen ik in een gesprek met een niet-agrariër ge wikkeld raakte over de vraag hoe groot inmiddels de niet-actieve bevolking is to.v. de actieve beroepsbevolking. Het antwoord daarop had weliswaar betrek king op de niet werkenden maar bracht ons ook op het onderwerp wie nu feitelijk aan het produceren zijn en wie geen produukt doch (slechts) diensten aan kan bieden. Ik herinner mij dat ik nog niet zo lang geleden een artikel onder ogen had gehad, waarin was aangegeven voor hoeveel con sumenten iedere boer zorgt. Na enig speurwerk vond ik wat ik zocht In een artikel in Zuivelzicht, het wekelijks orgaan van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond had de heer Dogterom in mei aandacht aan dit onderwerp geschonken. Het antwoord was als titel er boven gezet n.l. „ledere boer heeft 50 Europeanen als klant". Ik las het verhaal met grote belangstel ling, maar, maar de schrijver had mij te veel kanttekeningen gemaakt over hoe men aan de hand van statistische cijfers de meest onmogelijke zaken voor mogelijk kan verklaren en omgekeerd. Toch bleef mijn oog gevestigd op het tabelletje waarin voor de jaren 1973 en 1981 was aangegeven hoeveel burgers door één agrariër in de primaire produktie gevoed wordt. Ik geef hier de cijfers voor 1981, met tussen haakjes die van 1973. Nederland België/Luxemburg Denemarken Ver. Koninkrijk W. Duitsland Frankrijk Italië Ierland gemiddeld Dogterom schrijft o. a. „men kan gevoeg lijk aannemen dat één persoon die zich inzet voor de primaire produktie nog een tweetal andere trawanten nodig heeft om de voedselketen voor de mens rond te maken". Kijk, en toen dacht ik „dat gaat fout, vriend Dogterom". Zo kan ik ook nog wel een tijdje doorgaan tot en met mijn vrouw die het eten bereidt, kookt en op tafel zet Ik heb uiteraard het artikel gelezen en daarna alle kanttekeningen vergeten. Ik kreeg veel hogere gedachten over die boer, die ene boer, die het 'm toch maar levert - De Nederlandse boer koploper als het gaat om anderen te voeden. - Een club van 150.000 boeren zorgt voor 14 miljoen consumenten. (Daar is het verhaal van de vissers van mijn leraar economie dus op uitgelopen). - De Europese boeren hebben het best gedaan sinds 1973. - Men moet nu in Den Haag en in Brussel de „dorsende os" niet muilkorven. Dat kan natruurlijk gemakkelijk als 50 eters gaan beslissen over 1 voedselverbouwer. - De Nederlandse boer brengt het bij de voedselvoorziening er 4 x zo goed af, als zijn Ierse en Italiaanse collega, 2 keer zo goed als zijn Franse en bijna 1 Vi keer zo goed als zijn Duitse en Engelse collega. B rave boeren uit het lage land (de Neder landen) aan de zee. - Drieënnegentig mensen te eten geven als ene boer, dat is zo fantastisch, dat voor die boer een standbeeld zou moeten worden opgericht ir de hoofdstad van het land waar zoiets vogelijk is. (Overgenomen uit Melk, orgaan van de Melkunie Holland) De vraag waar de hoogste zonnebloem staat is een bijna vast onderdeel geworden van de komkommer-tijd die de kranten in de mid-zomer periode meemaken en ook dit jaar is dat weer het geval. Mevrouw Van der Baan-Mastenbroet uit Melissant was zo attent even een belletje te plegen en daarmee de competitie te openen. In haar tuin staat een plant die de 3.50 meter zal hebben overschreden, al laat zich dat wat moeilijk meten, overigens heeft ze niet de illusie dat niet ergens op Flakkee een nog grotere zal staan en ze wacht dan ook met belangstelling verder zonnebloem-nieuws in onze krant af Met de groot-formaat plant, waarin zich hoog in top de bloem ontwikkelt ging mevrouw Van der Baan op de foto. MUZIEK NAAR KEUS NIEUWE TONGE - WÜlem Koekkoek uit Dirksland zat flink in de nesten. Hij had met z'n vrijwel nieuwe wagen een ouderwetse klapper gemaakt tegen de Voorgevel van een bekende verzekerings maatschappij. Behalve forse plaatschade was ook de carrosserie van de auto danig ontzet. Willem overzag de treurige toe stand met tranen in de ogen. Een mede werkster van het verzekerings-bedrijf riep echter uit het raam dat hij Karels Auto schade uit Nieuwe Tonge moest bellen. Een uur later al stond de wagen bij Ka rels op de hydraulische richtbank. Met meedogenloze kracht en ongelooflijke precisie werd Wülems auto weer „gemo delleerd" volgens de officiële gegevens van de fabriek. Nadat ook lak- en plaat werk hersteld waren, keek Willem stom verbaasd toen hij zag hoe Karels zijn voer tuig weer het glanzende showroom uiter lijk had gegeven. En na ontvangst van de redelijke rekening was Willem helemaal in de wolken. Fluitend reed hij weg en ver telde aan ieder over het vakmanschap van Karels Autoschade, de Focwa-specialist. KARELS AUTOSCHADE Langeweg 30 - Tel. 01875 -1396 Nieuwe Tonge Op z'n flakkees' geü.öö'^^- ;.^'-^""«-- ^-ö beambten van het Arbeidsbureau Middelharnis „met goed fatsoen" geen cliënten meer ontvangen in de huidige aftandse accomodatie van het gebouw aan de Hoflaan. In zijn vroe gere staat van woonhuis is het onge twijfeld een riante optrek geweest, maar qua presentatie en indeling vol doet het bureau aan geen enkele van de tegenwoordig te stellen eisen, met hoeveel vrijblijvendheid men die ook zou hanteren. Daarom maakt de aannemer er op maandag 22 augustus zijn opwachting teneinde een niet ge ringe aanpassing uit te voeren; het personeel zal dat vanuit enkele Porto cabines met belangstelling volgen want zeker ook voor hén zal de nieuwe outfit het werkklimaat ten goede komen. De aanpassing die 375.000,- zal kos ten is uiteraard niet alleen maar daarop gericht; primair gaat het om de belangen van de cliënt die twee en een halfjaar geleden al las over „arbeidsbureau nieuwe stijl", zoals dat met veel fanfare werd aangekondigd, maar die in Middelhamis geen enkele verandering vermocht te be speuren. In de nabije toekomst wordt dat anders -, dhr Wiersma, tijdens diens va kantie de vervanger van direkteur Appel man, heeft het ons nader uitgelegd: ,,er zal méér de nadruk worden gelegd op de zelfwerkzaamheid van de bezoekers", liet hij o. a. weten en dat prikkelde niet weinig de nieuwsgierigheid temeer omdat in re cente publikaties de bemiddelende rol van het Arbeidsbureau niet al te hoog meer werd aangeslagen. Dezelfwerkzaamheid" kan straks wor den toegepast in de beroepen-boetiek die een plaats zal krijgen in de te vormen grote hal. Daar kunnen werklozen en zij die van baan of beroep willen veranderen een blik slaan in de vakature-bank die ook de vakatures van de bureaus in Rotterdam en Spijkenisse zal vermelden. Een stukje zelfwerkzaamheid derhalve maar wie meer wil weten over zaken als arbeids overeenkomsten of ontslagvoorwaarden vindt een van de beambten bereid hem/ haar daarover in te lichten. „Het arbeids bureau krijgt derhalve een soort winkel- funktie", zo formuleert dhr Wiersma. In de toe te passen reorganisatie past ook een stuk automatisering. Alle 1600 flak- keese ingeschrevenen gaan zoals dat heet „de computer in", samen met de ingeschrevenen in Rotterdam en Spijke nisse, waardoor er sneller kan worden gereageerd wanneer er vakatures zijn. Wat ook heel belangrijk is dat na de aanpassing de privacy van de cliënten heel wat beter gewaarborgd zal zijn dan nu het geval. Vertrouwelijke gesprekken voor meerderen is werkloos zijn een ingrijpen de zaak moeten nu soms in aanwezig heid van anderen worden gevoerd. Na de verbouwing zal daar een aparte ruimte voor zijn. De voormalige bovenwoning zal ook bij de bureauruimte worden betrok ken. Uitwendig zal er aan het pand niets veranderen of het moest zijn dat voortaan de hoofdingang weer zal worden gebruikt Aanvankelijk lag het nog in de bedoeling dat er extra parkeerruimte zou worden aangelegd maar daar werd vanaf gezien omdat in de direkte omgeving voldoende parkeergelegenheid aanwezig is. Op maandag en dinsdag zal het er het drukst zijn omdat werklozen zich dan dienen in te laten schrijven; op de overige dagen zal het geen storm lopen al zal het in de toekomst best eens voorkomen dat hele groepen het Arbeidsbureau bezoeken. Gelukkig niet om dan als werkzoekend te worden ingeschreven maar om van het ftinktioneren van het bureau op de hoogte te worden gesteld, zoals b.v. klassen van het vervolgonderwijs daar belangstelling voor zouden kunnen hebben. De aarmemer is fa. C. Boeter en Zonen te Middelharnis. Maandag 22 augustus wordt begonnen. Voor de duur van het werk, ca 4 maanden, zal het personeel worden ondergebracht in een aantal Porto cabines die in de tuin zullen worden opgesteld. Vrijdag 19, de dag van de verhuizing, zal het bureau daarom voor één dag gesloten zijn. Korteweegje 41-45, Dirksland, tel. 01877-1122. Dealer voor Goeree-Overflakkee en Voorne-Putten OUDE TONGE In verband met vakantie, zal het eerste spreekuur voor woningzoekenden op het kantoor van de woningbouwvereniging plaats vinden op dinsdag 23 augustus tussen 19.00 en 22.00 uur. GOLTGENSPLAAT Zuigelingenbureau één uur verzet Het zuigelingenbureau op woensdag 17 augustus in het Groene Kruisgebouw is niet geopend van 2 tot 3 uur-, maar van 3 tot 4 uuur nam. GOLTGENSPLAAT Voor de Ger. Gem. alhier hoopt a.s. dinsdagavond 16 augustus om half acht voor te gaan ds. C. Vogelaar van Bent- huizen. Vandaag (vrijdag 12 augustus) is het 50 jaar geleden dat het echtpaar C. de Vos- van Dam, Emmastraat 11 te Ooltgens- plaat in het huwelijk is getreden. Dit feit wordt in de familiekring herdacht. Van deze plaats onze hartelijke gelukwensen. 4.>^>^lflf.J^^.^^^.^.](.^.l^4.l^l^J^4.^■l^l^'t■'^'^■^■'^'^ Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: J. Koppenaal, 01870 - 2561 C. Breen, 01878 - 2496 Omdat de beperkte beschikbaarheid ervan tot dusver noopte om spaarzamelijk om te springen met bouwcontingent en bouwgrond, heeft ook de gemeente Middelhamis, in navolging van andere gemeenten geruime tijd geleden al bepaald dat grond alleen uitgegeven zal worden aan eigen inwoners en economisch gebondenen. In de laatstgehouden raadsvergadering, gepresideerd door loco-burgemeester J. H. Koppelaar kon aan de hand van een voorgestelde grondverkoop in Stad aan 't Haringvliet worden gekonstateerd dat ook zij met een sociale binding aan Middelharnis bouwgrond van de gemeente kunnen kopen. De term, nieuw voor de raad, bleek in het College al wat langer te circuleren. Desgevraagd verklaarde de voorz. dat bijvoorbeeld mensen die vroeger in Middelharnis hebben gewoond en zij die er een familiekring hebben, geacht worden een sociale binding te hebben. „Zouden we deze mensen moeten weren?" was 's voorzitters retorische vraag. ca a ca a ca o es LANGEWEG 113-TEL. 01870-2222 MIDDELHARNIS Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1