Boeretiinkomens opgekrikt, maar voor hoe lang I Visser Gladiolen en „Water", samen één majesteitelijke bloemenzee Fietsenkijkdag Garage KNÖPS B.V. Toeristenconcert te Ouddorp Dodelijk ongeluk te Ouddorp J.J.PIKAART AUTO-SCHADE Citroen-Hesselink Honda gazonmaaiers De 26eDelta Flora" in Stellendam: Ongewenst cafébezoek Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten Dirksland, 01877 - 1357 PEUGEOT TALBOT A utobedrijf AUTOMOBIELBEDRIJF Jac. de Gast Korteweegje 41-45, Dirksland Telef. 01877-1122 Dealer van RüMPrsrAD RUMPTSTAD B.V. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 RENAULT-dealer VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1983 No. 5216 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De afgelopen twee jaar hebben de boeren een deel van de inkomensachterstand ingelopen. Toch zit er nog een gat van ruim 20% tussen het inkomen van de doorsnee boer en dat van andere, niet agrarische Nederlanders. De meeste aanvallen op het landbouw (inkomens-) beleid gaan bewust of onbewust voorbij aan de nog altijd zorgelijke inkomensachterstand in de land- en tuinbouw. Boeren en tuinders hebben verleden jaar van de boeren verdwenea De kentering is goede zaken gedaan. Toch blijft de in komenssituatie in de agrarische sector verre van rooskleurig. De beloning voor de boerenarbeid en voor het ondernemer schap in de land- en tuinbouw is guldens gestegen. Hoe fraai de cijfers ook zijn, het blijft een betrekkelijk inkomensgegeven. De beloningsaanspraken van arbeid, grond en kapitaal in de landbouw zijn in de afgelopen twee jaar opgelopen van 60% tot ongeveer 80%. Het komt erop neer dat de produktiefactoren slechts viervijfde deel van de buiten de agrarische sector gangbare beloning ontvangen. Nog altijd niist de nederlandse boer het belonings niveau dat voor de doorsnee landgenoot normaal is. In de tuinbouw liggen al die cijfers iets gunstiger. Ondanks de pijnlijke energieperikelen van de laatste jaren is de achterstand van het tuidersinkomen be perkt gebleven tot 12 a 13%. Kip met gouden eieren Louter economisch gezien houdt een produktietak die onderbeloond wordt het niet lang vol. De nederlandse samenleving mag niet verwachten dat een trekpaard van de nationale economie geen of te weinig haver krijgt. En die trekpaard- functie staat buiten kijf: de boeren en tuinders methun.bedrijvigheid brengen 15 miljard gulden schoon in het nederlandse laatje. Hoewel de boeren en tuinders maar 5 a 6% uitmaken van de totale werkende bevolking is het effekt op de werkgele genheid vele malen groter. De land- en tuinbouw voorziet zeker 15% van de aktief werkende bevolking van een boter ham; één op de zeven gezinnen verwerft een inkomen uit de aktiviteiten die direct met de land- en tuinbouw te maken heb ben. Maar weinig landgenoten zijn zich bewust van het feit dat de nationale eco nomie voornamelijk drijft op de succes volle kurk van de land- en tuinbouw. Wie hoog opgeeft over de aardgasvoorraden en de exportopbrengsten van het aardgas moet binnekort toch een toontje lager gaan zingen. De rol van het aardgas wordt overgenomen door de boeren en tuinders. In landbouw blijven Terug naar de land- en tuinbouw: de exodus is de laatste jaren flink getemperd. Verleden jaar daalde het aantal land- en tuinbouwbedrijven in ons land met 1 ¥2% tot 139.500. Die daling is veel minder dan in het verleden toen jaarlijks ongeveer 3% verklaarbaar: de belabberde werkgelegen heidssituatie buiten de agrarische sector vormt geen lokaas voor agrariërs om hun bestaan elders te zoeken. Hier en daar is zelfs een tegengestelde ontwikkeling merkbaar: de rentabiliteitsontwikkeling in de land- en tuinbouw doet de belangstel ling voor het boerenbedrijf toenemen. Deze ontwikkeling is weliswaar nog niet in statistieken weergegeven. Vooral in de sectoren waar een buitenstaander vrij snel en zonder al te grote financiële capriolen een produktie kan opzetten is de vraag naar agrarische bezigheden groot. In dat verband vreest men dat de toch al te hoge produktie van de melkveehoude j, de var- kensmesterij en de pluimveehouderij nog verder uit de band zal springen. Er is nog een tweede ontwikkeling die opvalt. Tot voor enkele jaren was er van buiten de land- en tuinbouw een grote vraag naar landbouwgrond. Het cultuur areaal verminderde jaarlijks met 12 a 1300 ha. Uit de meitellingen van 1982 blijkt dat het agrarisch grondareaal slechts met 5450 ha is verminderd. Dat heeft te maken met de geringe vraag naar grond voor bouwdoeleinden, voor de industrie en de wegenaanleg. De merkwaardige ontwikkeling op de markt voor landbouw grond heeft de vraag opgeworpen of alle plannen voor de ruimtelijke ordening (het ruintelijk ordeningsbeleid) bijgesteld moeten worden. Inkomensduikeling Wat staat de boer te wachten in het lopende jaar? Zeker is dat de bedrijfs resultaten door het extreem natte voorjaar tegen zullen vallen. Daarbij hebben de melkveehouders hogere voerkosten ge maakt want aé koeien bleven noodge dwongen langer op stal. Hoewel geen enkele serieuze rekenmeester nu al exacte schadeclaims opgeeft mag men verwach ten dat het boereninkomen weer terugvalt naar het peil van de jaren die voorafgaan aan 1980. Dat betekent dat de boeren hun inkomensachterstand weer flink zien oplopen. Het is ook weer het bewijs dat land- en tuinbouw meer dan wie ook afhankelijk blijven van de grillen van de natuur. De gevolgen voor het boerenin komen reiken veel verder dan het gemilli- meter met prijscompensaties en andere zaken die de doorsnee Nederlander vaak naar de barricade jagen. B. Schouwing LANGEWEG 113 - TEL. 01870 - 2222 - MIDDELHARNIS Op D.V. dinsdag 9 augustus a.s. hopen Fred Jacobs (luit) en Henk Verhoef (or gel) een concert te geven in de Gerefor meerde Kerk te Ouddorp. Fred Jacobs en Henk Verhoef studeren beiden aan het Sweelinck Conservato rium te Amsterdam. De heer Jacobs, die zich momenteel intensief bezig houdt met de franse muziek uit de 17e eeuw alleen en participerend in verschillende ensembles) studeert luit bij Anthony Bailes. De instrumenten die hij deze avond zal bespelen zijn: een kopie van 17e eeuwse Theorbe, gebouwd in 1976 door Martin Bowers, en een kopie van de 11-korige Warwick Frei-luit, die zich bevindt in het Warwick Castle in Engeland, gebouwd in 1982 door Mal colm Prior. Op deze instrumenten speelt Fred Ja cobs werken van G. J. Kapsberger, D. Gaultier, J. Reusner en D. Kellner. Henk Verhoef afkomstig uit Sommels dijk) studeert orgel bij Piet Kee en koor- direktie bij Jan Pasveer. Momenteel is hij dirigent van het koor van de Carmelkerk te Amstelveen en speelt (als vervanger van Bernard Bartelink) regelmatig in de Ka thedrale Basihek van Haarlem. Ook was hij in 1980 een van de prijswinnaars van het amateur-orgelconcours te Oude Tonge. Op het onlangs opnieuw geïntoneerde Leeflang-orgel van de Gereformeerde Kerk speelt dhr. Verhoef werken van G. Frescobaldi, J. P. Sweelinck (variaties over „Onder een linde groen"), J. Pachel- bel (Ciacona in f kl. terts) en G. Böhm (partita over „Gelobet seist du Jesu Christ"). Dit concert wordt georganiseerd door de Stichting Kerkconcerten Goeree-Over- flakkee. De toegangsprijs bedraagt 4, voor volwassenen en 2,50 voor scho lieren, CJP-houders en 654. De aanvang is 20.00 uur; kerk open 19.30 uur. Een 74-jarige inwoner van Rotterdam, die vakantie hield op „de Klepperstee" is woensdagmiddag bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De man wilde met zijn brommer vanuit de Westerweg de Vrijheidsweg oversteken om richting strand te gaan. Hij deed dat op het mo ment dat van rechts een personenwagen naderde door welke hij werd geschept. Het slachtoffer kwam in de berm terecht; hij bleek op slag te zijn gedood. Zijn identiteit moest aan de hand van zijn verzekeringsplaatje worden achterhaald. De bestuurder van de personenauto was een 22-jarige stadgenoot van het slacht offer. M 1^ Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870- 3094 MIDDELHARNIS II-VI'.- nUnUA -generatoren - pompen - frezen CROWN - luchtkussenmaaier KARCHER - hogedrukreinigers KONGSKILDE - lucWverhltlers L.V. Poldersèdijk la Stad aan het Haringvliet Tel. 01871-1202 ca e a Q C3 e a o Honda frezen Accu's en banden, speciale prijzen Valpadana kniktrekkers, Valpadana frees en werktuigen Dirkdoensweg 32 OUDDORP - 01878 - 1721 De uitnodiging was tot de Min. van Verkeer en Waterstaat uitgegaan omdat de expositie in het teken van het,. Water" staat, terwijl de beveiliging van het eiland en vooral de daardoor ontstane ont sluiting veel met verkeer te maken heeft... Links luidt Mevr. Smit-Kroes de bel, rechts onderhoudt ze zich met vissers- ionsens die een demonstratie nettenboe- ten gaven. De Minister, ook ad interim Min. van vele andere departementen kondigde aan dat wie problemen had zich in de wandelgangen bij haar kon vervoegen. Weth. A. Kroon van Oost- Jlakkee schoot haar aan over de ver langde nieuwe weg Achthuizen-Oude Tonge en burg. van Velzen (samen met mevr. Smit-Kroes op de foto) zal het toch zeker over het verzandende Goereese Gat hebben gehad? Voorzitter Arie Struijk van de Stich ting „Delta Flora" versprak zich dins dagmorgen om de drommel niet toen hij het mogen plegen van de officiële ope- nin van de bloemenexpositie als „een gunst" aanmerkte....!. Tot het vervullen van die gunst had mevr. Smit-Kroes, minister van Verkeer en Waterstaat, zich spontaan bereid verklaard en na dat ze het vakenthousiasme van de telers had geproefd gaf ze met graagte zes rukken aan het bellekoord, met welk aantal de Stichting liet weten nu al voor de zesde keer in Stellendam het anker uit te gooien. Mooier dan ooit zijn de gladiolen op deze 26e „Delta Flora" en méér dan ooit mag die prestatie de telers aangerekend worden Het natte voorseizoen betekende een grote handicap omdat de meeste telers pas eind mei konden poten. Dhr. Struijk ver heelde in zijn openingswoord dan ook niet dat het aanbod uit Zuid-westelijk Neder land bijzonder gering is maar desniettemin is het bestuur er in geslaagd van elders bloemen te betrekken waarmee arrangeur Leo Kooien uit de voeten kon. Toch waren het weer gladiolen van flakkeese kom-af die de hoogste waardering kregen, geteeld door de fam. Lokker te Den Bom mel. Bekroond met goud en met de wissel- beker heeft het originele boeket even te pronk gestaan. Kort nadat minister Smit- Kroes het had bewonderd werd het door een „indringer" pardoes omver gelopen. De man die het fraaie boeket plus nog een ander ten val bracht wilde, gelokt door zoveel schoons, de bloemenhal binnen komen door de opening die vanuit de hal een blik geeft op de haven en de spui- sluizen, voor arrangeur Kooien een wél- uitgebuit decor! In zijn openingswoord Verwoordde voorz. Struijk zowel de trots als de zorg van zijn mede-gladiolentelers. Trots om dat het alle kwalijke omstandigheden ten spijt wéér gelukt was; zorg omdat het areaal plantgoed weer blijkt te zijn ver meerderd wat wellicht problemen gaat geven bij de afzet. De trots was het evenwel die praevaleerde, over de kwali teit van het produkt maar evenzeer over het feit dat de voor het bollenvak zo waardevolle presentatie als de „Delta Flora" zich financieel bedruipt terwijl elders in het vak zoveel aan reclame moet worden besteed. De spontane inzet van velen werd door dhr Struijk met waarde ring genoemd. Hij betrok daarin de telers die weer nieuwe soorten aan het assorti ment hebben toegevoegd en wat de expositie betreft zeker ook een dienst al shet Loodswezen, de steenzettersoplei ding en partikuliere bedrijven die mate rialen hebben geleverd om arrangeur Koole te helpen bij de volvoering van zijn idee de expositie te enten op het onder werp Water". Met zoveel enthousiasme heeft dhr. Kooien zich op zijn taak toegelegd dat dhr Struijk verklaarde wel eens als ,,rem- mingswerk" te hebben moeten fungeren; over het resultaat van die nijvere inspan ning kon dhr Struijk bijzondere compli menteus zijn. De expositie is verlevendigd door de aanwezigheid van levende have van de Konijnen en Pluimveever. uit Ouddorp (56 soorten in 86 kleuren). Met dat alles én met de weersomstandigheden toonde dhr Struijk zich bijzonder in zijn nopjes: „net iets te koud voor het strand, dan komen ze hierheen", liet hij weten. Minister Smit-Kroes werd uitgenodigd zesmaal de bel te luiden ten teken dat de expositie nu écht geopend was. Mevrouw Smit-Kroes voegde daar de nodige waarderende woorden aan toe, gefrappeerd als ze was door de vakkennis en de volharding waarmee de telers on danks de nukken van de natuur en de ekonomisch moeilijke situatie hun nek uitsteken, het hoofd boven water houden en tóch bloemen boven de grond krijgen! „Het is zeker niet gering wat hier gepres teerd wordt!" begreep de Minister, ver volgens een opsomming gevend van de imponerende hoeveelheid „stelen" (106 miljoen) die vorig jaar op de bloemenvei lingen zijn aangeboden. Wel verbaasde het haar dat de gladiool niet voorkomt op de top-tien lijst qua veilingomzet op welke lijst de roos als hoogste genoteerd staat Zij besloot haar waarderende woorden met de oprechte wens dat de gladiolen- telers er in zullen slagen hun produkt een plaats op de top-tien lijst te geven! Bezichtiging In gezelschap van het Stichtingsbestuur en o.a. de burgemeester en mevrouw Van Velzen maakte de Minister daarna een rondgang door de bloemenhal en de ove rige hallen waarin een konsumentenbeurs wordt gehouden. Bij herhaling gaf ze in de bloemenhal uitdrukking aan haar bewon dering voorde prachtige arragementen die dhr Kooien rondom het thema „Water" heefft opgebouwd met behulp van een groot aantal attributen uit die sfeer. MIDDELHARNIS Hotel-café Zaaijer aan de Kon. Juliana- weg te Middelhamis heeft ongewenst be zoek gehad terwil de exploitante op va kantie was. Het was een familielid die dinsdagavond ontdekte dat er was in gebroken waarbij café en woonhuis zijn doorzocht. Omdat de eigenaresse pas morgen terugkomt is het niet bekend of- en zo ja wat er vermist wordt. OUDDORP Morgen (zaterdag) wordt op het politiebureau. Wilhelminaweg 14, een fietsenkijkdag gehouden. U kunt terecht van 10.00 tot 13.00 uur. voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: 5 J. Koppenaal, 01870 - 2561 C. Breen, 01878 - 2496 J

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1