Telers dragen zelf risico van wisselvallige uienmarkt „Delta Flora" dit jaar in het teken van „het Water" Politieberichten Middelharnis Komê£mM, Dankzij Deltawerken wordt kustgebied van Noord- en Zuid-Holland veel visrijker II! Kilootje paling Portefeuille met inhoud gestolen Zomerzangdienst Goedereede Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Oud papier en lorren voor projekt Nangili - Ouddorp Morgen busstaking in ons gebied Wijziging bustijden zendingsdag A.S. vrijdag standwerkersconcours te Middelharnis Een auto tegen bus Gefiltreerd Rijnwater in zee: Sportvisser overleden Palingvissers in 't ongelijk Autopuzzeirjt in Stellendam omde„Flora-wisselbel(er" Orgelconcert Feike Asma Geref. Kerk Serooskerke Boot met trailer gestolen Politie zocht naar vermiste POSTBUS 8 3240 AA MIDDEL.HARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie! tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek, no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS ƒ11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Het overgrote deel van de Neder landse produktie van zaaiuien vindt zijn weg naar de overwegend bui tenlandse consument via de collec terende handel. De prijsrisico's, ver oorzaakt door het wisselvallige ka rakter van de exportmarkten, worden merendeels door de telers zelf ge dragen. Een kwart van de afzet af- boerderij is contractueel vastgelegd en voor slechts een vijfde deel van de totale produktie geldt een prijsga rantie. Dat blijkt uit een onlangs ge publiceerd rapport van het Land bouw Economisch Instituut. Collecterende handel belangrijkse afnemer De Nederlandse produktie van jaarlijks circa 500.000 ton zaaiuien vindt groten deels plaats in het Zuidwestelijk akker bouwgebied, de IJsselmeerpolders en Noord-Holland. In totaal waren er in 1981/1982 ongeveep4370 land- en tuin bouwbedrijven bij betrokken. Van hen verkocht meer dan driekwart zijn pro duktie geheel of gedeeltelijk aan de collec terende handel, die daarmee circa 90% van de afzet af-boerderij voor zijn reke ning nam. Van de resterende 10% vindt een groot deel zijn bestemming via de tuinbouwveilingen. De handelaren zijn voornamelijk particuliere bedrijven. Coö peratieve afzetverenigingen spelen een minder belangrijke rol. Een groot deel van de nationale produktie van uien wordt opgekocht door in het Zuidwesten ge vestigde handelaren. De telers leverden de zaaiuien groten- deels ongesorteerd af. Het tarreren en sor teren gebeurde bij de groothandel en de veilingen. De uitbetaling aan de telers ging voor meer dan 80% op basis van het netto- D.V. woensdag 3 augustus zal er weer een zomerzangdienst gehouden worden in de Ned. Herv. Kerk te Goedereede. Me dewerking verlenen „Soli Deo Gloria" uit Stad aan 't Haringvliet en „Jubilate" uit Ooltgensplaat. Meditatie ds. W. van Gor- sel uit Wijk bij Heusden. Aanvang: half acht. Na afloop is er gelegen om koffie te drinken in verenigingsgebouw „De Ark". Begin van brand in woning Vingerling De heer Van der G. had een asfaltlaag op het platte dak van zijn keuken aange bracht. Hij gebruikte daarbij een gas brander. Vermoedelijk is daardoor een balk in brand geraakt. Er ontstond veel rook in het pand en een leegstaand kan toorpand naast de woning. De brandweer heeft alleen maar nageblust omreden de bewoner het onheil al had opgemerkt en het vuur had gedoofd met water. De schade, die door de verzekering wordt gedekt, bleef daardoor beperkt. Remleidingen doorgeknipt In de nacht van 27 op 28 juli 1983 heeft een onbekende verdachte de remleidingen van een auto in Herkingen doorgeknipt. Dat zulks ernstige gevolgen kan hebben behoeft geen nadere uitleg. De politie stelt een onderzoek in naar die onbekende ver dachte. In de sloot Op de Staverseweg reed de bestuurder van een personenauto de sloot in. Dat kwam omdat hij een tegenligger kreeg die vermoedelijk niet voldoende naar rechts uitweek. Nadat de auto op het droge was getakeld bleek dat er eigenlijk maar weinig schade aan het voertuig was. Eengelukbij een ongeluk. Boot gestolen In de periode 19 juli 1983 en 28 juli 1983 werd van een kotter in de buitenhaven te Middelharnis een opblaasbare boot ont vreemd ter waarde van ca. 700 gulden. De boot zat opgeborgen in een kist op de kotter. De kist was met een ketting en slot afgesloten. De sluiting van de kist bleek te zijn verdwenen. Aanhouding verdachte Door de politie te Middelharnis werd een inwoner van Hellevoetsluis aangehouden omdat hij enige tijd geleden in Melissant een dure stoel uit een meubelzaak had ontvreemd. De man bekende. Hij kon ook moeilijk anders want hij had de bewuste stoel nog in zijn bezit. Deze is inmiddels bij de rechtmatige eigenaar terug. produktgewicht of, meer verfijnd, naar maatsortering en kwaliteitsindeling. De rest werd uitbetaald op basis van bruto- produktiegewicht of tegen een prijs per perceel uien. Laatstgenoemde uitbeta- lingswijzen werden in het Zuidwesten meer toegepast dan in de andere regio's. Weinig contractuele verkopen Van de totale afzet van de telers werd in 1981/1982 een kwart contractueel vast gelegd. Dit omvat voornamelijk de ver koop aan particuliere bedrijven op basis van teeltcontracten en de afzet via coöpe ratieve afzetverenigingen op basis van lid maatschapsverplichtingen. De contrac tuele afzet is vooral van betekenis op landbouwbedrijven met grote afzetten en daarmede samenhangend vooral bij telers in de IJsselmeerpolders. Telers dragen prijsrisico De prijzen voor zaaiuien worden be paald op de exportmarkten, waar ver anderingen in het concurrerend aanbod en ondoorzichtigheid van de markt zorgen voor een onrustig en niet te voorspellen prijsbeeld. De daaruit voortvloeiende prijsrisico's komen voor een zeer groot deel voor rekening van de telers. On geveer 80% van de afzet af-boerderij wordt verkocht tegen een dagprijsnotering of op basis van een middenprijssysteem waarbij de telers een gemiddelde prijs krijgen voor de uien die zij hebben in gebracht in een „pool". Voor ruim 20% geldt een prijsgarantie vastgelegd in een teeltcontract of overeengekomen bij ver koop te velde. De natuurlijke omstandigheden zijn in Nederland minder geschikt voor de pro duktie van kwalitatief hoogwaardige zaai uien. Een aangepast assortiment is daar om essentieel. Opmerkelijk is het dat driekwart van het areaal werd ingenomen door vijf ras:.cn en selecties die hoge produktiviteit paren aan grote huidvast heid. Dit laatste aspect is vooral van belang voor bestendigheid tegen verwer kingshandelingen en langdurige bewaring. In 1981/1982 was de bewaarcapaciteit op land- en tuinbouwbedrijven voldoende voor de helft van de geproduceerde zaai uien. Landbouw Economisch Instituut OUDDORP - woensdagavond 7.30 uur ds. D. Rietdijk van Middelburg-Z. MELISSANT - donderdagavond 7.30 uur ds. A. Hoogerland. NIEUWE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds. P. Blok van Capelle a.d. IJssel. OUDE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds. M. Golverdingen van 's-Gra- venzande. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) I6I2 - 2120 Op D.V. zaterdag 6 augustus hopen wij weer oud papier en lorren op te halen, tevens is ook kleding die u op wilt ruimen bij de zending van harte welkom; wel even een kaartje er aan „lorren" of „kleding". Alles wat u hebt voor de zending zet dus vóór half negen aan de weg waar u het huisvuil neer zet. Wie weer mee wil helpen deze zaterdag morgen is welkom om half negen aan de Duinkerkerweg 6. Opbrengst deze maand: Oud papier892,40 Kleding en lorren105, Giften25,— Totaal1022,40 Oude stand18.348,40 Nieuwe stand19370,80 Ook deze maand weer een pracht bedrag, alle gevers, spaarders en ophalers harte lijk dank voor uw medewerking en mede leven met de zending, al is het vakantie tijd, u vergeet de zending niet, ga zo door. U kunt ook nog mee naar de zendingsdag alsl donderdag, er zijn nog enkele plaatsen vrij. Maakt u ze vol, nu u toch vakantie hebt. De zendingscommissie Het heeft er alle schijn van dat morgen ook op Goeree Overflakkee het openbaar vervoer zal worden lam gelegd. Dat is het gevolg van een zich uitbreidende stakings- aktie van de chauffeurs die daarmee pro testeren tegen het voornemen om op on rendabele lijnen in den landen kleinere zgn. taxi bussen in te zetten. De stakings- aktie is op Zeeuws Vlaanderen, waar zo'n experiment voor het eerst gestalte zou krijgen, begonnen en breidt zich blijkens de berichten in de landelijke pers snel uit Het is de vrees van de chauffeurs dat het bus-taxi experiment zo'n 250 banen in het openbaar vervoer zal kosten. op blz. 2 staan de vertrektijden van de bussen naar de Zendingsdag vermeld. In de daar genoemde vertrektijden zijn de volgende wijzigingen gekomen: Ooltgensplaat, 7.00 uur, Den Bommel, 6.55 uur; Stad, 6.50 uur; Sommelsdijk 6.40 uui^ Dirksland, 6.35 uur. Stellen- dam, 6.35 uur. A. s. vrijdag wordt in Middelhamis' koop centrum op de dan te houden braderie een groot standwerkersconcours gehouden, van 's middags 3 tot 's avonds 9 uur. Een jury zal de presentatie van de stand werkers op een aantal onderdelen be oordelen op grond waarvan de prijzen zullen worden toegekend. Een Duitse automobiliste is vrijdag avond op weg naar haar vakantie-adres in Zeeland, is bij het oversteken van de Provinciale weg bij Oude Tonge richting Grevelingendam met haar auto door een autobus gegrepen. Het front van de wa gen, een nog vrij nieuwe Volvo werd totaal vernield. De chauffeuse en haar beide kinderen werden ter observatie in het ziekenhuis opgenomen maar konden za terdag al ontslagen worden. Het doch tertje was uit de auto geslingerd; getuigen hebben verklaard dat het kind zo'n tien meter door een plas dieselolie over de weg gleed. De explosie in de garnalen-vangst tussen Hoek van Holland en Den Helder in de winter van 1982 is voor de RI VO-bioloog Dr. Boddeke een duidelijk bewijs van de invloed van de Deltawerken. Volgens de ze sportvissend bioloog komt de enorme plankton-ontwikkeling van bezonken hel der Rijnwater via de diepe tankergeul van Hoek van Holland ook de stand van andere vissoorten b.v. platvis, ten goede. Dit blijkt uit een recente studie van Dr. Boddeke, die deze ontwikkeling al eerder Minister Braks heeft in een brief aan de Tweede Kamer bericht, dat door de pa lingvissers op de Grevelingen ten on rechte wordt beweert dat het vissen met de kor op oesters, schadelijk zou zijn voor de palingvisserij. Hij schreef die brief naar aanleiding van felle aanvallen die op het gebied van het Ministerie werden gericht in de afgelopen maanden. In 1981 werden in de periode september-december 49.500 kilo paling gevangen en in 1982 navenant dezelfde hoeveelheid. Gemiddeld over 1976-1980 omgerekend ongeveer 40.000 kg. Als er dus plm. 10.000 kilo meer gevangen wordt kan niet gesteld worden dat men schade heft geleden zo betoogt de minister. En de palingvissers hebben de vaste toezegging, dat aantoonbare schade zal worden vergoed. Zij hebben dus niet te klagen. Tijdens deze belangrijke bloementen- toonstelling organiseert de oranjevereni ging „Stellendam", i.s.m. „Delta Flora" een autopuzzelrit op zaterdag 6 augustus a.s. Puzzel en verken Goeree. De mooiste plekjes aan elkaar gebreid. Met een puzzel in de hand rijdt u door het Goereese land. De puzzel is niet moeilijk! Er is een wisselbeker en er zijn ook andere prijzen te winnen. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ5,- per auto. Voor de deelnemers van deze autopuzzelrit is de toegangsprijs voor de Delta Flora half geld en voor kinderen tot 12 jaar gratis. De start is om 10.00 uur bij de „Delta Flora", en de finish is tot 14.00 uur. De prijsuitreiking is om 14.30 uur. Het in schrijven van deze autopuzzelrit is vanaf 9.30 uur bij de „Delta Flora". Onder auspiciën van de Stichting Orgel centrum zal op donderdag 4 augustus in de Geref Kerk te Serooskerke een orgel concert worden gegeven door Feike Asma. Het programma dat zal worden uitge voerd is zeer gevarieerd en luidt: Hymne Ps. 75, J. Zwart; 2 koraalvoor- spelen, J. S. Bach; Sonata no. I, F. Mendelssohn; Fantaisie in C C. Saint- Saëns; Marche solennelle, A. Mailly; Melodie, A. Guilmant; March, N. Cho- veaux. Besloten wordt met 2 melodie bewerkingen van de concertgever. Aanvang 20.15 uur. had voorspeld. Dat de enorme stijging van de garnalen vangsten tussen Hoek van Holland en Den Helder pas in de maan den september en oktober 1982 duidelijk werd, is te wijten" aan de sterke stand van de vraatzuchtige kabeljauw. Zij heb ben de jaren tevoren op enorme wijze huisgehouden onder de garnalen, die het favoriete voedsel vormen voor jonge ka beljauw. Voor de zeehengelaar boven Hoek van Holland is dat goed nieuws. Er komt nog een nader onderzoek naar de ontwikkeling van andere zeevissoorten in het kustgebied van de beide Hollanden. In 1969 werd het Haringvliet afgesloten. Sindsdien stroomt het Rijnwater, vooral via Hoek van Holland, naar buiten. Het vuile Rijnwater begint door stroomvertra- ging al op de Nieuwe Merwede, Hollands Diep en Haringvliet te bezinken. Wat aan Rijnwater naar, zee stroomt is in feite fijn bezonken en gefiltreerd en helder. Vele giftige afvallen blijven in de beneden rivieren achter. Daar zit men met de brokken. Op zee is de tanker-geul bij Hoek van Holland oorzaak, dat het schone zeer vruchtbare Rijnwater tot 50 km. in zee komt en met het voedseloverschot richting Den Helder trekt. Er komen hierdoor grote plankton-ont wikkelingen, die weer veel voedsel voorde garnalen en zeevissen opleveren, of de aasvis-ontwikkeling bevorderen. Waar veel garnaal zit, zwemt ook veel kabel jauw en platvis. Ook jonge platvis gedijt op plankton gronden. Er is dus voor de kust een ware kraamkamer ontstaan naar het voorbeeld van de Waddenzee. In enkele jaren steeg de produktie (vangst) van garnalen van 1 miljoen kg naar 3,4 miljoen kg. De besommingen verdubbel den. Ook de zeehengelaars zijn er goed mee, vooral boven Hoek van Holland en ten dele ook enkele tientallen kilometers ten zuiden van de Waterweg. De enorme zoetwaterlozingen via Haringvlietsluizen en Nieuwe Waterweg (grote snelheid) bevorderen de menging met zout water op zee. Ook dat werkt visproduktie-verho- gend. Op de pier van Hoek van Holland wordt de laatste tijd zelfs kabeljauw aan de pilker en witte pluim gevangen. Dat is anders alleen in helder Qorden-water in de Skan- dinavische landen te beleven. Dr. Bod deke zegt, dat in 1984 uitgebreid onder zoek naar de ontwikkeling van andere zee vissoorten zal worden gedaan. Veel meer aal.... Volgens Dr. Boddeke zit er ook veel meer aal in het kustgebied. Ook de jonge tong en schol doet het prima. Schar is een echte garnaal-vreter en aast graag in helder water. Tong en schol eten garnaal, op latere leeftijd. Ook in de Wad denzee blijkt de stand van de aal de laatste jaren sterk verbeterd. De Noordzee heeft in het kustgebied een gouden randje gekregen, zegt Dr. Bod deke: De Noordzee wordt dankzij de fil tratie van het vuil in de beneden-rivieren veel schoner. Dat komt de zeevisserij en de recreatie ten goede. De nutriënten (voedsel-stof- fen) uit de Rijn (wel een open riool) zijn dan toch nog ergens goed voor. Cor van Heugten Overgenomen uit „Deltavissers", maand blad van de Zeehengelsportvereniging „Zuid- West-Nederland" Gisteren werd er 'naru ge werkt, links arrangeur Kooien aan het werk Arrangeur Leo Kooien uit Haarlem die voor het eerst de bloemen- arrangementen in de bloemenhal op de „Delta Flora" heeft verzorgd is een vermoeid-, maar desniettemin een geluklcig man! Zijn opzet om deze 26e bloemenexpositie te relateren aan het thema „Water" is wélgeslaagd. De bezoekers zullen een totaal ander beeld zien dan hen voorheen werd geboden, aanzienlijk gevarieerder en daarom verrassender van opzet! De expositie die vandaag werd geopend zal voortduren tot en met zaterdagavond. Het bestuur van de Stichting „Delta Flora" is heel tevreden met deze nieuwe aanpak die het publiek zeker aan zal spreken. De idee om de expositie het genoemde thema mee te geven is bij de arrangeur gerezen i.v.m. het feit dat dit jaar werd herdacht dat 30 jaar geleden de ramp van 1953 plaats vond. Overigens hoeft dhr. Kooien geen herinneringen aan dat gebeuren ingebouwd. Hij maakte heel kreatieve hoekjes met boeien, fuiken, netten, een stuk duin met helm ingepoot en een heel fotogenieke stalen boot met prachtige boeketten gesierd. De filmers en fotografen zullen er heel wat film op verschieten. Het mooist van alles vindt dhr. Kooien het levende decor dat gevormd wordt door de Haringvlietsluizen. Door een van de deuropeningen met bloemen en visserij-attributen te omlijsten maakte hij een lijstom het „miljoenendecor", de gigantische sluizen. Ook liggen er aan de steiger twee vissersschepen en van dhr. Kooien mag gezegd worden dat hij alle aanwezige elementen fantastisch heeft uigebuit. De 26e „Delta Flora" gaat dan ook zeker slagen. U bent er de hele week reuze welkom...! STELLENDAM Een 48-jarige Belgische sportvisser is zondagavond in het ziekenhuis te Dirks land overleden aan de gevolgen van een hartaanval die hem overkwam toen hij aan boord van „de Haringvliet" op zee aan het vissen was. Door de reddingsboot „de Zeemanspof' werd de man van boord gehaald en door de bemanning werd hem hartmassage en zuurstof toegediend maar later op de avond zou hij toch overlijden. De politie' heeft een kilootje paling in beslag genomen van een Rotterdammer die zonder vergunning in het Zuiderdiep peurde. Tegen hem is proces-verbaal op gemaakt. De visrechthouder wordt ge plaagd door dit soort visstropers dat hoe clandestien ook aardig wat vis weet weg te vangen. STELLENDAM Een inwoner van Rotterdam keek zon dagmiddag raar op toen zijn trailer met boot verdwenen was die hij kort tevoren op de parkeerplaats bij de Haringvliet sluizen achtergelaten had. Van de daders geen spoor. OUDDORP Zelfs vanuit een helikopter heeft de poli tie vrijdagavond Ouddorps duin afgezocht naar een 38-jarige inwoner van Eind hoven die samen met zijn vriendin zijn vakantie in Ouddorp doorbracht Vrijdag middag was de verhouding aanzienlijk bekoeld en de man was er in zó'n stem ming vandoor gegaan dat zijn vriendin het ergste vreesde toen hij 's avonds niet terugkwam. Pas zondagmiddag kwam hij weer boven water om zich met zijn ge schrokken vriendin te verzoenen. Het is niet bekend waar de man tussentijds ge weest is. STELLENDAM Manufacturier Henk Noordijk uit Stel lendam heeft een heel onfortuinlijke zater dagmiddag gehad. Uit het kantoor werd hem, uit een daar opgeborgen portefeuille, f 2500,gestolen. De dieven slaagden daarin door met een heel stel tegelijk binnen te komen en het personeel bezig te houden zodat een van hen zijn/haar slag kon slaan. De daders waren zigeuners types die wellicht in de omgeving hun bivak hebben opgeslagen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1