US\-H Visser ■^r Stichting gaat met icraciit streven naar IVliddelbaar Beroeps Onderwijs op Flai(i(ee (HO! OUD PAPIER Landbouw verwaclit iage opbrengst en flini(e verliezen J.J. PI KAART STARLET. FEL, SNEL, ZUINiG. Illegale zwemmers Tandarts G. Kroon start begin september AUTO IN SLOOT Baldadige jongelui Werkloosheid op G.-O. in juni gestabiiiseerd Veertig procent van bijbels in handen van niet-christenen Jac. de Gast A.S. zaterdag boottrailerheiling in gebruik Goede raad van de politie RUMPTSTAD B.V. Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Citroen-Hesselink Honda gazonmaaiers 56e Jaargang Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Samenwerkingsschool Onrechtvaardig f^ IVIuziel( wordt onsterfelijkj AUTOMOBIELBEDRIJF Korteweegje 41-45, Dirksland Telef. 01877-1122 Dealer van PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Veehouderij E.G.-beleid nUtA?TSTAD HONDA RENAULT-dealer Dirksland, 01877 - 1357 OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Aangehouden verdachten i.v.m. verduistering VRIJDAG 22 JULI 1983 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Met als doelstelling „de oprichting en instandhouding van één of meerdere scholen of cursussen voor Middelbaar Beroepsonderwijs" is d.d. 20 maart ten overstaan van notaris Hempenius te Middelharnis de „Stichting Samenwerkingsschool voor Middelbaar Beroepsonderwijs Zuid Hol landse - Zeeuwse Eilanden opgericht. De Stichting heeft dezer dagen informatie naar de pers doen uitgaan om aan haar bestaan en streven meerdere bekendheid te geven. Voorz. is burg. den Boer van Midden- schouwen, secretaris is burg. van Welsenis van Middelharnis. Als de school er komt wordt Oude Tonge als plaats van vestiging verkozen. Aan de MTS zullen de volgende af delingen worden verbonden: werktuigbouw, elektrotechniek, bouw techniek en horeca. Om de stichting van een gewenste M.B. O. school kans van slagen te geven wordt een samenwerkingsvorm nage streefd. De Stichting stoelt haar streven dan ook op een basis van samenwerking tussen de openbare, de bijzonder neutrale, de protestants christelijke en de rooms katholieke richting. Op een landelijke overzichtskaart van vestigingen van Middelbaar beroepson derwijs blijkt het gebied Hoekse Waard, Voome en Putten, Goeree Overflakkee, Schouwen Duiveland, Tholen en Sint Philipsland en een deel van N. W. Brabant een grote „witte vlek" te vormen van waaruit deelnemers aan het Middelbaar Onderwijs lange en dure reizen moeten maken. Geen wonder dan ook dat gecon stateerd moet worden dat vanuit dit gebied de deelname aan het M.B.O. (Middelbaar Beroeps Onderwijs) duidelijk onder het landelijk gemiddelde ligt „Een betreurenswaardige uitzonderings positie" zo stelt de Stichting vast wanneer wordt gesproken over de beperktheid van onderwijsmogelijkheden in het ca. 100000 inwoners tellende gebied. Het meest op vallend is het onbreken van het Middel baar Beroepsonderwijs de N.B. landelijk een steeds centraler plaats inneemt. De Sticliting vindt het dan ook gewenst op zo kort mogelijke termijn een school voor MBO op te richten teneinde het gebied voor een verder achterop raken in ont wikkeling te behoeden. De huidige situatie is volgens de Stich ting niet alleen onbevredigend, maar in feite ook onrechtvaardig. Juist in deze gebieden die in de sociaal-economische ontwikkeling toch al een zekere achter stand vertonen worden jongeren extra ge handicapt als hun passende onderwijs voorzieningen worden onthouden. De slechte economische situatie in Ne derland werkt in het gebied van de Zuid- Hollandse en Zeeuwse eilanden sterk door. De hoge werkloosheid tengevolge van het ontbreken van eigen werkgelegen heid en de uitstoot in de Rotterdamse agglomeratie hebben niet alleen direkt gevolgen voor de betrokkenen maar in- direkt ook voor de studie van hun kin deren. Traditioneel bestaat er bij een grote categorie een duidelijke neiging tot het „leren van een vak", het volgen van beroepsonderwijs, maar de grote reis afstanden en de daaraan verbonden kos ten vormen in toenemende mate een be lemmering om verder te studeren na het bereiken van l.b.o-. of m.a.v.o.-niveau. Dat de meisjes door deze effecten nog meer worden gedupeerd dan de jongens mag helaas geen verwondering wekken. Tot geruime tijd na de Tweede Wereld oorlog vormde de agrarische sector in deze gebieden de belangrijkste bron van werkgelegenheid. Deze arbeidsplaatsen zijn niet of slechts in beperkte mate ver vangen door andere werkgelegenheid ter plaatse. Een belangrijke reden was aan vankelijk dat er volop werk te vinden was voor ongeschoold personeel in het Rijn mondgebied en de omgeving van Rotter dam. Ten andere is evenwel ook gebleken, daar waar gemeentebesturen aktief zijn om nijverheid en industrie aan te trekken en te stimuleren, dat het onvoldoende beschikbaar zijn van modern geschoold personeel en middenkader een remmende factor is voor de vestiging c.q. uitbreiding van bedrijven. Hetzelfde geldt mutatis mutandis voor de verdere ontwikkeling van het toerisme en de dienstverlenende sector. Om tot realisering van een middelbare beroepsopleiding in deze regio te komen is een Stichting Samenwerkingsschool voor Middelbaar Beroepsonderwijs Zuid-Hol landse en Zeeuwse Eilanden tot stand gekomen. In deze stichting zijn vertegenwoordigd alle vormen van voortgezet onderwijs op Goeree Overflakkee en Schouwen Duive land. Medewerking wordt verleend door alle gemeentebesturen op beide eilanden. Door het bestuur van de stichting is een aanvraag voor plaatsing op het scholen- plan ingediend. Aan de MEAO zullen de volgende af delingen worden verbonden: bestuurlijk, commercieel, secretarieel en informatica. In de maand juni heeft zich m.b.t. het werkloosheidscijfer op Goeree Overflakkee nauwelijks verandering voorgedaan. Wel raakten 9 mannen weer aan het werk maar anderzijds werden weer 10 vrouwen als werkloos ingeschreven zodat het werkloos heidscijfer toch nog met één omhoog moest tot totaal 1484 (mannen -l- vrouwen) zijnde 12,5% van de be roepsbevolking. Er staan bij het Arbeidsbureau te Mid delharnis 1077 mannen en jongens als werkloos ingeschreven. Ten opzichte van de maand mei veranderde er het meest bij de metaalbe verkers; in die sector 29 werklozen r- ér maar 28 minder bij de bouwvakkers en 15 minder bij het land- bouwpersoneel. Een greep uit de onderverdeling: Bouwvakkers374 Metaalbewerkers173 Horecapersoneel22 Landbouwpersoneel49 Verkeerspersoneel110 Kantoorpersoneel37 Onderwijzend personeel7 Soc. geneeskundig pers13 Losse arbeiders46 Bij de dames zijn o.a. 10 kapsters werk loos, voorts: 101 uit de sector handelspersoneel 73 kantoorpersoneel 22 uit het onderwijs 76 verpleegkundigen 30 huishoudelijke hulpen 58 losse krachten en 29 uit overige beroepen. Onderde 1077 werkloze mannen op Flak- kee bevinden zich 311 jeugdigen t/m 22 jaar en onder de 407 werkloze vrouwen zijn 268 jeugdigen t/m 22 jaar. nco DIRKSLAND ledere eerste zaterdagmorgen van de maand wordt het op de stoeprand ge plaatste papier ingezameld door tal van vrijwilligers tb.v. het jeugdwerk van de herv. gemeente. Omdat zaterdag 6 augus tus a.s. midden in het vakantieseizoen valt, wordt u echter vriendelijk verzocht het oude papier nog wat te bewaren. Die dag zal het namelijk NIET worden op gehaald. Men hoopt de eerste zaterdag van september weer de ronde te doen. Bij voorbaat dank voor uw begrip en mede werking. OOLTGENSPLAAT e.o. In aansluiting op een reeds eerder ge plaatst bericht, deelt het bestuur van Het Groene Kruis te Ooltgensplaat mee, dat tandarts G. Kroon Azn. te Leiderdorp begin september 1983 hoopt te beginnen met zijn werk te Ooltgensplaat e.o. Voor lopig zal hij drie dagen per week in het Gezondheidscentrum Lindenlaan 4, tel. 1310 zijn praktijk uitoefenen. Nadere me dedelingen volgen tz.t. per advertentie. Steekproeven in Azië en een aantal Afri kaanse landen hebben aangetoond, dat van de nieuwere en begrijpelijkei» ver talingen van de bijbel VEERTIG procent in handen komt van NIET-christenen. Ze willen weten waarom mensen zo ingrij pend anders worden en willen daarom ook dat boek lezen. Het vertaalwerk is in de afgelopen jaren enorm gegroeid. Het aantal vertaalpro jecten steeg van 500 tot 680. Daardoor komt de bijbel in steeds meer handen. In de afgelopen 30 jaar verscheen de gehele bijbel voor het eerst in zo'n 80 talen. In de komende tien jaar zal de bijfaei bovendien alleen al in het continent Afri ka in 75 talen moeten worden gepubli ceerd. Het is bijzonder verheugend, dat het Ned. Bijbel Genootschap ook een groot aandeel heeft in dit zeer omvangrijke werk. Blijf daarom dit werk in uw voor bede gedenken en, zo mogelijk, financieel steunen op postrekening 44000 t.n.v. het NBG, Haariem, postbus 620, 2003 RP. Allerlei informatie kan men desgewenst verkrijgen via telefoon 25.95.01, toestel 221. A. Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS In de vergadering van het dagelijks bestuur van de C.B.T.B. West- Nederland, op 13 juli jl., is een uitvoerige inventarisatie gemaakt van de stand van de gewassen. „De zeer extreme weersomstandigheden hebben zware tot zeer zware gevolgen voor de gewassen en zullen een sterke teruggang in de opbrengsten tot gevolg hebben. Dit jaar zullen we liier en daar te maken krijgen met misoogsten, een verschijnsel dat in Nederland zeer ongewoon is of zelfs onbestaanbaar leek", zo moest worden vast gesteld. De zwaarst getroffen sektoren zijn de Akkerbouw en de VoUegrondstuinbouw. Het samengaan van een extreem nat voor jaar en een tot nu toe zeer droge zomer leiden tot een vermenigvuldigingseffekt ta.v. de problemen. Door het natte voorjaar is er veel struk- tuurbederf geweest of heeft men pas kun nen zaaien en poten na de regenperiode. De snelle omslag van het weer heeft voor de jonge planten vrij snel een tekort aan water te zien gegeven. Bovendien is er een grote verdamping door de hoge tempe raturen. Grote zorg Deze 3 faktoren, struktuurbederf, droog te en verdamping, bepalen de grote zorg die onder boeren en tuinders leeft Dit algemene beeld is een gemiddelde van de vele individuele bedrijfssituaties. Er zijn zeer grote verschillen per bedrijf en per regio. In een aantal gevallen zal mogelijk de prijs van de produkten de schade enigs zins beperken, maar dat geldt alleen voor de zgn. vrije produkten. Op bedrijven waar vrijwel alleen marktordeningspro- dukten worden verbouwd (met door Brus sel voorgestelde prijzen o.a. tarwe en suikerbieten) zal een lage opbrengst lei den tot flinke financiële verliezen. Per gewas ziet de situatie er als volgt uit - granen: de percelen zomergranen staan er over het algemeen slecht voor, de vrees voor misoogsten is groot Winter- tarwe staat er redelijk voor, maar het gewas gaat snel achteruit mede onder invloed van ziekten en plagen. - aardappelen: de konsumptieaardappe- len staan er redelijk voor, met name de percelen die nog enigszins op tijd ge poot zijn. De laat gepote percelen heb ben duidelijk groeiproblemen. De teelt van pootaardappelen is zeer zorgelijk. Een groot probleem is de vraag wan neer de knol levensvatbaar zal zijn en gerooid kan worden en hoe de kwahteit zal zijn. De pootgoedvoorziening voor volgend jaar dreigt in de knel te komen. - suikerbieten: ook hier geldt dat de vroeg ingezaaide percelen er nog redelijk voor staan, al speelt de verdamping hier een belangrijke rol. De laat gezaaide per celen geven weinig hoop ta.v. de op brengst In het algemeen moet bij sui kerbieten met een opbrengst worden gerekend die de helft is van wat normaal is. - konservengewassen: de voorjaarsteel- ten van m.n. spinazie voor de kon- servenindustrie zijn voor een groot deel letterlijk in het water gevallen. De peul vruchten zijn laat gezaaid en vooral bij tuinbonen en doperwten moet gerekend worden op een matige tot slechte op brengst Ook hier worden misoogsten verwacht Van de overige gewassen springt vlas eruit de zaailijnzaadproduktie onder vindt weinig last van de omstandig heden, de vezelproduktie wel. Door de slechte groei is de stengel te kort om tot lint verwerkt te kunnen worden. On danks de groei van het areaal vlas zal de opbrengst flink verminderen. VoUegrondsgroenten en bloemen, m.n. in de gebieden waar geen of onvol doende zoet water voor handen is, zijn er problemen, ten eerste wat de ver wachte opbrengst betreft (o.a. ook door A.s. zaterdagmiddag wordt in Ouddorp, aan de zeezijde van de Brouwersdam de door de Zeehengelsportvereniging Zuid West Nederland zozeer begeerde boot- trailerhelling in gebruik genomen. De hel ling zal voortaan voor ieder die zijn boot te water wil laten beschikbaar zijn. Zoals wellicht bekend wordt het waar borgfonds voor het motorverkeer nogal eens aangesproken voor schade aan motor voertuigen. Dat komt onder andere veel voor als er aan een auto schade wordt toegebracht en de veroorzaker niet te achterhalen is. De praktijk heeft geleerd dat vaak pas later de politie wordt in geschakeld. Een van de voorwaarden waaraan moet worden voldaan er zijn er vele is dat de schade aan het voertuig ter plaatse van het ongeval door de politie moet worden vastgesteld. In een aantal gevallen waarin dat niet gebeurde werd niet tot schade loosstelling overgegaan. Indien u met deze vervelende situatie wordt geconfronteerd doet u er derhalve goed aan direct en ter plaatse de politie te „schieten"), ten tweede vanwege de toenemende druk van ziekten en pla gen. De bloementeelt heeft naast de slechte opbrengsten ook nog te kampen met lage prijzen. De bloembollenteelt geeft een duidelijke verlaging van de opbrengst te zien. De voederwirming in de veehouderij is, hoewel verlaat uiteindelijk nog redelijk goed geweest Na de grote problemen in het voorjaar is er nu sprake van een licht herstel. Datgeldtminder voorde gebieden waar sinds het begin van de droogte vrijwel geen regen meer is gevallen (o.a. Noord-Holland). De grasgroei stagneert daar duidelijk. Al met al heeft deze weerssituatie geleid tot een flinke daling van de produktie, gemiddeld 6% minder aanvoer van melk dan normaal. Mede gezien de duidelijke voortekenen van een daUng in de produktie van de marktordeningsprodukten nam het be stuur het standpunt in dat in de plannen voor de toekomstige E.G.-financiering hiermee rekening moet worden gehouden. De lichte paniek bij de regeringsleiders is vooral ingegeven door het extreem goede oogstjaar 1982/1983. Het zou echter goed mogelijk zijn dat de matige oogst van dit jaar, en dat geldt voor grote delen van de E.G., de voorraden sterk doen slinken. Teveel, zo meende het bestuur, wordt er in de E.G. een korte-termijn-beleid gevoerd. Ook minister Braks getuigt daarvan in zijn opmerkingen. Het beleid in de E.G. moet zijn gericht op normale omstandig heden. Dat is in het belang van produ centen èn konsumenten. Het bestuur van de C.B.T.B. West-Nederiand sluitte niet uit dat gezien de ontwikkelingen dit jaar, het wel eens zo zal kunnen zijn, dat het een goede zaak was dat vorig jaar zo'n over vloedige oogst heeft opgeleverd. Daar mee kan worden voorkomen dat de konsu- ment dit jaar tekort komt of zeer hoge prijzen moet betalen voor de produkten. Mede daarom werd besloten om aan te dringen op grote terughoudendheid bij de onderhandelingen in Brussel over de fi nancieringspositie van de E.G. - gazonmaaiers -generatoren -pompen-frezen CROWN - luchtkussenmaaler KARCHER - hogedrukrelnigers KONGSKILDE -luchlverhltters L.V. Poldersèdijkla Stad aan het Haringvliet Tel. 01871-1202 «9(S9®i voor Verkoop Service 01871 - 1662 I Verkoop na 17.00 uur: I J. Koppenaal, 01870 - 2561 I C. Breen, 01878 - 2496 Honda frezen Accu's en banden, speciale prijzen Valpadana kniktrekkers, Valpadana frees en werktuigen Dirkdoensweg 32 OUDDORP - 01878 - 1721 a e» a t\ca ca ca a OUDE TONGE Op vrijdagavond raakte een 21-jarige inwoner uit Oude Tonge met zijn auto langs de Zuiddijk in een sloot, waarschijn lijk tengevolge van een poging een konijn te ontwijken. De auto raakt zwaar be schadigd terwijl de bestuurder snijwonden in zijn gezicht bekwam. OOLTGENSPLAAT Op verzoek van de Rijkspolitie Oost- flakkee zijn 2 inwoners uit Middelburg aldaar aangehouden daar zij in Oost- flakkee uit een door hen gehuurde caravan een aantal goederen hadden onttrokken aan de rechtmatige eigenaar. Tegen het tweetal is proces-verbaal opgemaakt. ontbieden. Het kan u veel geld en on genoegen besparen! OOLTGENSPLAAT J.l. zondag heeft de politie in Ooltgens plaat een 6-tal jongelui verbaliseerd ter zake diverse overtredingen die gepleegd werden uit baldadigheid/verveling op de Kaai. Zo werd het sommige automobi listen oimiogelijk gemaakt om langs de jongelui te rijdne, terwijl aan andere auto's vernielingen werden gepleegd. Een passe rende vakantieganger werd lastig geval len; de boodschappendie hij op de bagage drager had werden er af getrokken. OOLTGENSPLAAT Dat het warme weer niet alleen overdag veel mensen naar de zwembaden lokt is de politie gebleken. Ze moest op een van die warme avonden een aantal jeugdige in woners uit het zwembad van Ooltgens plaat verwijderen die daar verkoeling trachtten te vinden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1