Surfer belde in Goedereede Herv. Goedereede nam dankbaar gerestaureerde kerk in gebruik Zomerzangdienst Goedereede Aankoop v.m. R.K. School Oude Tonge en renovatie van de Sporthal Woensdag beslist Dirkslands raad over garantie van 9 miljoen Grote bazar te Ouddorp l En Óf het warm was.! Populieren in raad Middelharnis Firma WALGAARD Firma RAS Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Raad Oostflakkee: Uw huis verkopen TAMBOER POSTBUS 8 - 3240 AA AIIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS ƒ11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. In een woensdagavond te houden raads vergadering zal de raad van Dirksland worden gevraagd garant te staan voor de juiste betaling van rente en aflossing van een geldlening van 9 miljoen die de Stich ting „Verzorgingstehuis voor bejaarden" wenst af te sluiten voor de bouw van het verzorgingshuis in Dirksland. B W verklaren in hun toelichting dat het wel of niet doorgaan van een dergelijke bouw voornamelijk afhangt van de beoordeling van de pensionprijzen door het Prov. bestuur. Het gepleegde vooroverleg is dermate positief geweest dat naar B W aannemen op de nodige mede werking mag worden gerekend. Omdat de toekenning van Rijkssteun te lang op zich zou laten wachten is de Stichting voornemens het Verzorgings huis niet in de zg. premiesfeer-, maar in de „vrije sector sfeer te realiseren. De pen sionprijzen zullen door het ontberen van die steun rond 300,a 400,per bed per maand hoger zullen liggen dan in andere tehuizen maar anderzijds zouden bij het wél verkrijgen van de Rijkssteun de pensionprijzen een jaarlijkse aanpassing verlangen, wat bij realisering in de vrije sector niet het geval zal zijn. Het nadelig verschil zal daarom in een aantal jaren zijn ingehaald. B W stellen de raad voor met de garantstelling in te stemmen. Op 21 en 22 juli a.s. in het Verenigings gebouw aan de Stationsweg. Diverse at- trakties: o.a. rad van avontuur, ameri- kaanse verkoop en een gezellige rommel hoek. Dit alles tb.v. de Geref Kerk. Openingstijden van 10.00 - 12.30 uur en van 14.00 - 22.00 uur. D.V. woensdag 20 juli zal er weer een zomerzangdienst gehouden worden in de Ned. Herv. Kerk te Goedereede Mede werking verlenen: het kinderkoor van Goe dereede o.Lv. mej. J. Wolfert en „Hart en Stem" uit Ouddorp o.l.v. dhr. J. Bezuyen. Meditatie: ds. M. Aangeenbrug. Aanvang: half acht. Na afloop is er gelegenheid om koffie te drinken in verenigingsgebouw „De Ark". Ook is er weer een boekentafel aanwezig. Koliekten bestemd voor het restauratie fonds en voor de onkosten. Allen hartelijk welkom. I Tel. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Het was vorige week snikheet toen z een tankautochauffeur zijn zware, met benzine gevulde, wagen op de geopende Haringvlietbrug tot stil- stand bracht. Toen hij nadien zijn zijn weg weer wilde vervolgen leken 5 de remmen geblokkeerd te zijn met welk probleem de man zich snel tot de Wegenwacht wendde. Die heeft echter geen sleutel nodig gehad om de chauffeur uit de problemen te helpen. Wat de chauffeur over het hoofd had gezien maar wat de We- genwacht wél direct zag was dat alle 12 banden van de tankwagen zo'n tien centimeter in het warme asfalt waren gezakt en alzo de wa- gen stevig op z'n plaats hielden. Er hoefde alleen (heelwat meer gas te worden gegeven...! z OUDDOP '-donderdagavond7.30uur ds. A. Hoogerland. MELISSANT - zaterdagavond 7.00 uur student J. Beens, Genemuiden. OOLTGENSPLAAT - heden (dinsdag) avond 7.30 uur ds. A. Bac van Bode graven. Voor een bedrag van 100.000,k.k. is de gemeente Oostflakkee donderdagavond eigenaar geworden van de voormalige R.K. basisschool te Oude Tonge. Aanleiding tot die aankoop is het schoolgebouw geschikt te maken voor de huisvesting van de muziekvereniging, de bibliotheek, de peuterspeelzaal en nog een lokaliteit voor het R.K. kerkbestuur, met welke aanpassing een bedrag van ca. 350.000,gemoeid zal zijn. Overigens zal daar in een later stadium over beslist worden; in de raadsvergadering van donderdagavond was alleen de aankoop aan de orde. De aankoop die overigens aller instem ming kreeg is een uitvloeisel van het raadsbesluit bij de sporthal een nieuw verenigingsgebouw te realiseren. Ter wil le van de voorgestane inte gratie met de sporthal zullen niet alle activiteiten in het nieuwe Verenigingsgebouw plaats kunnen vinden waarom naar een tweede lokaliteit moest worden uitgezien. In de R.K. School is die thans gevonden en de raad stemde dan ook consequent met het voor stel in. ,,'t Is het ei van Columbus!" zo waar deerde dhr. Barnhard (PvdA) de aan gedragen oplossing. Doordat de muziek dan uit het houten gebouw aan de Kesper straat zal kunnen verdwijnen zal daar een eind komen aan de geluidsoverlast op repetitie-avonden. Om geluidsoverlast in- en rondom de school te voorkomen zal isolatie worden aangebracht in het aan brengen waarvan de muziekvereniging de nodige zelfwerkzaamheid wil betrachten. Dhr. Barnhard hoopte dat straks niemand moeilijk zal doen over het geluid datde isolatie ten spijt misschien tóch nog naar buiten door zal dringen: „dat hóórt gewoon bij onze wereld!" Hoe tolerant men ook zal willen zijn, er zal in het kader van de wet op de geluids hinder wel moeten worden voldaan aan de daarin gestelde normen, zo maakte weth. v. d. Ree duidelijk. Renovatie/isolatie sporthal In de juni-vergadering stelde de raad een krediet van 277.300,— beschikbaar voor een (i.v.m. de bouw van het Ver enigingsgebouw) verbouwing van de sport hal, maar een ander onderzoek heeft uit gewezen dat dat bedrag verre ontoerei kend is. Er kwamen een aantal bouw kundige gebreken aan het licht die drin gend verbetering behoeven. O.a. is ver nieuwing van de dakplaten nodig en die nen een balklaag en spanten te worden verzwaard, samen ten koste van 3 97.700,De beide kredieten opgeteld belopen een totaal-bedrag van/675.000,- AUeen de beide SGP vertegenwoordi gers verklaarden zich tegen het voorstel en dat meer om principiële-, dan om finan ciële redenen. „Het is de taak van de Gemeente om de zondagsrust te bevor deren maar hier gebeurt juist het tegen overgestelde", zo duidde dhr. Breemanop het zondagsgebruik van de hal. Het voorstel van dhr. Barnhard om het aanvullende krediet tot 410.000,te verhogen teneinde niet meer met tegen vallers te worden gekonfronteerd kreeg geen enkele bijval. Weth. v. d. Ree had het de raad ook ontraden omdat ook bij ver hoging geen absolute garantie zou kunnen worden gegeven dat het daarbij zal blij ven. Overigens zal er met nadruk naar worden gestreefd de werkelijke kosten minder dan het verleende krediet te doen zijn. De dorps-CIA Dhr. J. Mosselman, Lusthof 6 te Oude Tonge, mag zich weliswaar verzekerd houden van de spijt van de raad maar desniettemin werd het door hem ingestel de beroep ongegrond verklaard. De ber ging die hij heeft gebouwd in zijn moestuin achter de Molendijk overschrijdt de maxi mum toegestane grootte van 3 meter met enkele meters en het College heeft dhr. Mosselman gelast het schuurtje af te bre ken. „Ergjammervoordeman!" vond dhr. L. Hokke maar hij meende niet anders te kunnen dan met het voorstel van het College in te stemmen. Hij deed dat met temeer spijt omdat hij achter het Boom gaardpad in Ooltgensplaat een klandes- tien bouwwerk" wist dat er al eenjaar staat zonder dat de eigenaar ook maar een strobreed in de weg wordt gelegd. RECTIFICATIE In het nummer van jl. vrijdag hebben we in het verslagje over de populieren op de Wurft te Sommelsdijk ten onrechte geschreven dat ook dhr. Hoogzand zich schaarde bij hen die de bomen weg wilden hebben. Dat is niet het geval getuige ook zijn uitspraak over de schoonheid van andere bomenconcentraties. De 24-jarige surfer uit Oud Beijerland, naar wie in de nacht van woensdag op donderdag op zee een grootscheepse zoek- aktie werd gehouden is in de vroege don derdagmorgen op Goerees' strand aan gekomen. In het nummer van jl. vrijdag berichtten we dat de vermiste toen heeft gebeld vanuit het brugwachtershuis op de HaringvUetsluis maar die informatie blijkt onjuist te zijn geweest. Mevr. Orgers uit de Doelweg te Goedereede verzekerde ons dat de surfer bij haar N.B. in het stadje zelf! heeft gebeld. Hij is op een zodanige plaats op het strand aangekomen dat hij nóch de bebouwing in de Oostdijk, nóch die van Goeree Havenhoofd heeft gezien. Dat noopte hem om helemaal naar Goedereede te lopen nadat hij vanaf het strand al dwars door de duinen was ge komen. Hij schatte minstens een uur te hebben gelopen toen hij 's morgens rond half 6 bij de fam. Orgers aanbelde. Het eerste wat hij deed was een ver lossend telefoontje plegen naar zijn on geruste ouders. Toen zijn behouden aan komst was gemeld kon de zoekaktie naar hem worden beëindigd. De jongeman was 's middags met een vriend vanaf de Maasvlakte aan 't surfen gegaan. Toen ze afdreven kon zijn vriend nog wel het strand bereiken; hij is het dan ook die alarm heeft geslagen. De vermiste surfer die voor het grootste deel van de nacht op zijn plank had gelegen had van dichtbij enkele vaartuigen gezien maar zijn stemvolume was on voldoende geweest om hen aan te roepen. ,,We maken ons mooi belachelijk....!" vond dhr. de Goeij die met enig sarcasme sprak over de aktiviteiten van de dorps CIA. Toen ook dhr. Kreeft (PvdA) het zijne ervan had gezegd en betoogd had dat een schuurtje van 3 meter een onding moet zijn waarin niet eens een lange schrepel past, deed het antwoord van weth. Kroon enige hoop gloren. Het lijkt er op dat binnen enige tijd een volkstuinvereniging wordt opgericht, welke Vereniging dan ook bepaalde plannen zal willen ont wikkelen waarvan de verruiming van de bouwmogelijkheid er zeker één zal zijn. Weth. Kroon gaf dan ook over de hoofden van de raadsleden aan dhr. Mosselman de voorzichtige hint in beroep te gaan bij GS om zodoende tijd te winnen. Als GS dan een antwoord geven is het misschien al zover dat de grotere bouw kan worden toegestaan. Meerdere voorstellen De raad ging unaniem akkoord met de verstrekking van een subsidie van 10.000,— aan de Stichting 700 jaar Grijsoord in de voorbereidingskosten voor het feest dat volgend jaar gevierd staat te worden. Bij stemming werd dhr. G. W. J. Poort vliet" herbenoemd als gemeentelijk ver tegenwoordiger in het bestuur van de Stichting LOS. De verlening van garantie voor een aan te gane geldlening door de tennisvereni ging „Ooltgensplaat" voor de bouw van een kantine/kleedgelegenheid kreeg niet de instemming van de SGP fractie i.v.m. het beoefenen van de tennissport op de zondagen. Eveneens verklaarde de SGP fractie zich tegen het vaststellen van de lijst van emancipatie-activiteiten. Op grond van de Bijbel kent de SGP aan de vrouw een andere plaats toe dan haar in de emanci patiebeweging wordt voorgesteld. De Stichting Jeugdwerk Goeree Over- flakkee werd voor 1983 nog een subsidie van 8870,toegekend. De PvdA frac tie ging daarmee akkoord omdat het Pro vinciaal Bestuur duidelijk had gemaakt dat de gemeenten dat tot 1985 tot hun plicht moeten achten, maar zo gauw van die verplichting geen sprake meer is ver klaarde de PvdA af te zullen haken. „Dan hopen we het geld beter te besteden aan een Stichting of dient ten nutte van de hele gemeenschap", zo liet men weten. Toen vrijdagavond in Goedereede het gerestaureerde Herv. kerkge bouw en het daarmee verbonden Noordkoor weer in gebruik werd genomen was er in- en buiten de kerk veel dat van de grote inspan ning van de Gemeenteleden getuig de. Voor het „stoffelijk" deel mag de restauratie dan ook wél geslaagd heten en dankbaar werd daarom teruggezien op de spontaniteit waarmee velen hun inzet hadden gegeven. Voor het eerst weer op de gerestaureerde kansel konfronteer- de ds. Aangeenbrug de Gemeente evenwel met het allerbelangrijkste dat de mens, hoe nijver ook, niet met hand en daad zal kunnen be werken, dat Gods Geest Zijn intrek zou nemen in de vernieuwde kerk, zodat die weer waarlijk een Gods huis zal mogen zijn. Ds. Aangeen brug legde die bede neer in de prediking n.a.v. Ps. 132 8: „Sta op Heere tot Uwe rust, Gij en de ark Uwer sterkte!" Aan het begin van de dienst waren door meerdere sprekers gelukwensen aan het adres van Goerees' Hervormde Gemeen te uitgesproken om het bezit van de prach tige kerk die schittert ten opzichte van het gebouw dat vorig jaar Pinksteren werd verlaten. „Nu gevoelen we dan ook vreug de en dankbaarheid", zo vertolkte dhr. F. V. d. Laan, de secr. penningmeester het gevoelen van de Gemeente in het door hem gesproken welkomstwoord tot de ge nodigden. „Genodigd" waren zeker óók de kerktelefoonluisteraars die hun bij drage in de kosten zeker niet hebben onthouden en die als hun gezondheid dat toelaat op een middag allemaal in de kerk zullen worden begroet! Waar hij al een dankwoord sprak betuigde dhr. van der Laan die dank bovenal jegens de Heere God Die het alles mogelijk heeft gemaakt: „Als de Heere het huis niet bouwt, tevergeefs bouwen deszelfs bouw lieden daaraan" zo legde dhr. v. d. Laan de Gemeente voor. Architect A. Koole uit Middelhamis nam, nu hij de kerk weer overdroeg, met weemoed afscheid van het gedane werk. „Het mooiste werk", zo benadrukte hij, is te mogen werken aan het huis des Hee- ren". Hij hoopte overigens dat de schei ding slechts een tijdelijke zal zijn en dat er een weerzien komen zal wanneer na de aardse loopbaan Hem eeuwig dank kan worden gebracht in het Huis dat niet van deze aarde is. Namens het Gemeentebestuur en de Burgerlijke Gemeente werd een geluk wens uitgesproken door burg. van Velzen. Dhr. van Velzen deed dat met temeer instemming wanneer hij terugdacht aan alle moeilijkheden die overwonnen had den moeten worden totdat de uitvoering vorigj aar juni als in een stroomversnelling was geraakt De burgemeester prees de offervaardigheid waarvan de Gemeente blijk had gegeven zowel als het vakman schap van architecten en vaklieden en de manier waarop ook ds. Aangeenbrug „in bouwvaktermen" was gaan spreken. Het was 's burgemeesters hartelijke wens dat ds. voort zal gaan te werken aan het geestelijk heil van de Gemeente en haar te wijzen op het Hemels bouwwerk; „mogen in dit vernieuwde huis velen opkomen en behouden worden", zo besloot dhr. van Velzen zijn hartelijke gelukwens. Als voorzitter van de restauratie- en bouwcommissie maakte ds. Aangeenbrug de welgevulde kerk deelgenoot van zijn overduidelijke tevredenheid over het re sultaat van de restauratie, waarover ove rigens al sinds 1976 is gesproken vooral eer vorig jaar kon worden begonnen! Nu, aan het eind van het werk dat wat ds. betreft wel eens ten koste van het pasto rale werk had moeten gaan, sprak ds. een hartelijk dankwoord tot allen die bij de uitvoering in de meest brede zin betrokken zijn geweest. „Ik hoop zo zei hij de Gemeente dat u het beeld van de restauratie in geestelijke zin zult verstaan dat ook de mens aan een voortdurende vernieuwing toe is. „Uit het Woord mogen wij U weer Gods wegen gaan verkondigen, moge de Heere er Zijn Zegen aan verbinden", zo besloot ds. Aangeenbrug zijn dankwoord waarin hij zijn genegenheid tot zijn Ge meente zo duidelijk door had laten klinken vooral ook wanneer hij terugdacht aan de eensgezindheid waarin men zich had be ijverd de lasten te verlichten. Méér tijd zou dhr. J. Kleijn, de Pres. Kerkvoogd nodig hebben gehad om ten volle uitdrukking te geven aan zijn uit het hart geklommen woorden van dank voor zoveel ervaren medewerking. Dhr. Kleijn trachtte niemand te vergeten en hij ont roerde de Gemeente toen hij wijlen dhr. W. 't Mannetje herdacht en de wijze waarop hij zich bij de voorbereiding be trokken had gevoeld. Spr. dacht aan de ambachtsmensen tot en met de papier ophalers en de gamalenpelsters die een gigantisch bedrag bij elkaar hebben ge peld: Weest u ervan overtuigd dat wij het op zeer hoge prijs hebben gesteld", zo vatte hij zijn dankwoord samen, die dank zeker óók betrekkend op ds. Aangeenbrug die zich als stimulator had doen kennen. De kanselbijbel De overdracht van de kerk van kerk voogdij aan kerkeraad werd gesymboli seerd door het binnen brengen en over handigen van de kanselbijbel door dhr. Kleijn aan ouderling van Heest Het was een plechtig moment toen dhr. van Heest de Bijbel op de lezenaar plaatste en open de op Hebreeën 10 waarvan hij de verzen 19 t/m 25 las. Ook ouderling van Heest liet niet na een dankwoord te spreken, gevolgd door de oproep aan de gemeente te volharden in het geloof en te zoeken naar de levende weg in het bloed van Jezus Christus. „Hij heeft Zijn bloed gestort opdat Zijn volk zich zou stellen onder het aanbod van vrije genade", zo legde dhr. van Heest de gemeente voor. Hij maande haar de bij eenkomsten niet na te laten opdat de vernieuwde kerk niet eenmaal met een beschuldigende vinger zou wijzen. Spr. besloot met de wens dat de thans weer in gebruik genomen kerk tot in lengte van jaren een huis des gebeds zal mogen zijn waarvoor Hem alleen dank, lof en aan bidding. Prediking „Kom ga met ons!" zo plaatste ds. Aan geenbrug boven de prediking n.a.v. Ps. 132:8; „sta op Heere tot Uwe rust Gij en de kerk Uwer sterkte!" Ds. betrok in de prediking ook Ps. 122 waarin het de mens is die wordt op geroepen in 's Heeren huis te gaan en hij achtte de noodzaak van die oproep zeker niet gering, maar te groter is de roep van Ps. 132 aan de Heere Zélf Zijn intrek te nemen. „Nu ook onze kerk gereed is moge ook onder ons het gebed klinken dat de Heere Zelf wone in deze plaats en dat dit Huis vervuld worde van Zijn Geest", zo pre dikte ds., erop wijzend dat niet de terug keer van de gemeente naar de vernieuwde kerk-, maar de intrek van de Heere Zelf en het neerdalen van Zijn zegen het absolute hoogtepunt te achten is. „De restauratie is klaar, maar het Huis is niet afzonder deze bede!" Ds. ontvouwde voorts hoe de Psalmist de tempel heeft willen aanwijzen als een plaats waar God rust wil uitdelen aan vermoeide en beladen zondaren die in hun hart het verlangen hebben tot die rust te komen. Met de ark Uwer sterkte wordt gewezen op de Heere en het werk van Zijn ver zoening. „Dan pas is dit huis een bede huis als er het bloed der verzoening over vele zondaren gesprenkeld mag worden" zo beschouwde ds. de gemeente daarom nodigend ook voortaan trouw op te komen onder de prediking der verzoening die mogelijk gemaakt is doordat God Zijn macht over leven en dood betoonde. „Die macht zit niet in de ark of in ons mooie kerkgebouw, maar in Christus!" zo beval ds. aan. Ziend op het verzoenend werk van Christus Die de doodsjordaan is door gegaan kon ds. de gemeente rijke dingen aanzeggen. Het was ds.' bede dat het nieuwe huis met Zijn genadegunst vervuld worden en dat het tot een zichtbaar teken moge zijn dat God nog woont onder Zijn volk, zo beëindigde ds. Aangeenbrug de prediking. De restauratie Al eerder berichtten we dat de aanpak van de restauratie dringend gewenst was omdat er werkelijk gevaar heeft bestaan dat balken zouden neerstorten, dat de vloer in zou zakken en dat de kansel los zou komen van haar bevestiging. De res tauratie heeft 1,7 miljoen gekost De Rijks subsidie bedroeg 3 ton, de gemeentelijke subsidie bijna 3 ton en de Prov. subsidie 64.000,De rest is al voor het overgrote deel door de gemeente zelf bijeengebracht o.a. in tal van gehouden financiële akties. I Het schilderwerk van de gerestaureerde kerk te Goede- Ireede werd uitgevoerd door de Dorpsstraat 4 Poortugaal en door de Dorpsweg 25 Ouddorp u 3 o o o o o o o

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1