De Muskusrat Wol natuurlijke vijand van blaren Windmill Surfing nu ook in Middelharnis I Wegens vakantie gesloten Vakantievoordeelpakkers ii 2,98:1 :l fa. H. Verbrugga Zn. Hinder van „wrak-schenners" Banketbakkerij VaW Hslden -V Geslaagden zwemdiploma Tip voor wandelaars: 3,45:; 3.98: 2,49: 3,98:: 87:: 1,98:: 8,95:: 7,50 2,35:: FAMILIEBERICHTEN Wij hebben een dochtertje en zusje, en zijn daar erg blij mee Wij noemen haar Jacqueline Maartje en Jaap Tieleman Marjon en Rieneke Middelharnis, 9juH 1983 Ben. Zandpad 9 Tijdelijk: Bethesda ziekenhuis, Dirksland. Heden behaagde het de Heere, tot onze diepe droefheid, van ons weg te nemen, onze innig ge liefde, zorgzame man, vader, schoonvader, broe der, behuwdbroeder en oom KLAAS HAMEETEMAN echtgenoot van C. W. Jonker op de leeftijd van 61 jaar en 7 maanden. Ouddorp: C. W. Hameeteman-Jonker Nellie Jan 3253 XA Ouddorp, 12juh 1983 Bosweg 1 De teraardebestelling zal D.V. plaats hebben op vrijdag 15 juli a.s. des nam. 14.00 uur op de alg. begraafplaats te Ouddorp. Vertrek van het sterfhuis 13.40 uur. Heden behaagde het de Heere uit ons midden weg te nemen, onze geliefde broeder en zwager KLAAS HAMEETEMAN echtgenoot van C. W. Jonker op de leeftijd van 61 jaar en 7 maanden. Ouddorp: M. Hameeteman-Meyer K. Tanis C. Hameeteman L. Hameeteman-Mastenbroek J. Hameeteman H. J. Hameeteman-Redert Ouddorp, 12juh 1983 Heden overleed onze geliefde oom en oud-oom KLAAS HAMEETEMAN echtgenoot van C. W. Jonker op de leeftijd van 61 jaar en 7 maanden. Wij hopen hem in liefde te blijven gedenken. Hans en Rosi Klaas en Nel Kees en Pie Jan Jaap en Connie Nellie en Maart Heleen en Rinus Hans en Marja en kinderen Ouddorp, 12juH 1983 Heden nam de Heere tot Zich in het ziekenhuis „Bethesda" te Dirksland onze lieve zorgzame moe der, behuwd-, groot- en overgrootmoeder, zuster, behuwdzuster en tante MARIA BREUR weduwe van Wouter Kievit in de gezegende ouderdom van ruim 82 jaar. Haar liefde en zorgzaamheid zullen we nimmer vergeten. Ons van uw deelneming overtuigd houdend. Middelharnis: L. Visser-Kievit H. Visser Breda: G. Crusio-Kievit C. Crusio Middelharnis: J. Kievit H. R. Kievit-Rutten Sommelsdijk: B. Visser-Kievit G. Visser Ouddorp: M. Hameeteman-Kievit J. Hameeteman Nieuwe Tonge: W. Kievit klein- en achterkleinkinderen lOjuh 1983 Westdijk 15 b, 3244 BM Nieuwe Tonge Liever geen bezoek aan huis Geen bloemen Gelegenheid tot condoleren dinsdag 12 juli van 19.00 tot 20.30 uur in het Hervormd Verenigings gebouw „Elim", Zuiddijk 19 te Nieuwe Tonge en na afloop van de begrafenis. De begrafenis zal D.V. plaats hebben op woensdag 13 juU a.s. om 14.30 uur op de algemene begraaf plaats te Nieuwe Tonge vanuit het Hervormd Verenigingsgebouw ,,Elim", waar vooraf de rouw dienst wordt gehouden, welke begint om 13.45 uur. Met grote droefheid geven wij u kennis dat de Heere in het „Bethesda" ziekenhuis te Dirksland van ons heeft weggenomen, mijn innig geliefde man, broer, zwager en oom DIRK HEERSCHAP echtgenoot van Hendrika Keijzer in de ouderdom van 88 jaar en 4 maanden. H. Heerschap-Keijzer en verdere familie Sommelsdijk, lOjuU 1983 Correspondentie-adres: J. van Wezel, Raadhuisplein 1, 3251 AV Stellendam Geen bloemen Gelegenheid tot condoleren in ,,de Rank", Bos- schieterstraat 6, Stellendam woensdag a.s. van 19.00-20.30 uur. De begrafenis zal D.V. plaats hebben donderdag 14 juli 1983 om 14.00 uur op de begraafplaats te Stellendam, vanuit ,,de Rank". Langstraat/Nieuwe Tonge GESLAAGD Mevr. Janie Huijsen-Mosselman, afkomstig uit de Langstraat, echtgenote van de Rotter damse huisarts Huijsen afkomstig uit Nieuwe Tonge, slaagde aan de Universi teit van Leiden voor Doctoranda (Dra) in de Psychologie. opzet, ongelukkig toeval of onbekend heid, men weet niet hoe men het moet bekijken, maar een feit is, dat na het eerste alarm, dat er een of meer vissersschepen naar „schatten" hadden gevist op het wrak van de Oost Indiëvaarder „Het Vliegend Hert", een V.O.C, schip uit de 18e eeuw, dat door een Engels Neder lands duikteam systematisch werd door zocht Want ondanks de publicaties hierover en de boeien en merktekens rond het wrak gelegd, waren opnieuw vissers boven het wrak geweest, hadden de boeien en blazen die op het water dreven weg gevaren en onder water de aangerichte chaos nog groter gemaakt. Een dikke kleilaag is over het wrak „geveegd" het zal wel twee maanden kosten om die te verwijderen zo meent het duikteam. Veel kapotte of beschadigde wijnflessen werden gezien en naar boven gebracht. De weggevaren boeien zijn door nieuwe vervangen, maar daarnaast zijn nu ooste lijk en westelijk van het wrak z.g. kardi nale tonnen bijgelegd. Als nu nog vissers de viervoudige betonningen negeren moet wel van opzet sprake zijn, aldus de be- bakeningsdienst van Rijkswaterstaat. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze lieve oma MARIA BREUR weduwe van Wouter Kievit in de leeftijd van ruim 82 jaar. We zullen haar nimmer vergeten. Den Haag: Adri Marian Anja Wouter Middelharnis: Ad en J anneke Wouter en Janneke Gijs-Jan Breda: Michel Marja Walter Middelharnis: Wouter Ronnie en Carla Loes en Johan Sommelsdijk Gerard en Clara Wilco en Cora Herbert Ouddorp: Jim Maud en Dick en achterkleinkinderen Nieuwe Tonge, 10 juli 1983 Heden nam de Heere uit onze familiekring weg, onze lieve zuster, behuwdzuster en tante MARIA BREUR weduwe van Wouter Kievit in de gezegende ouderdom van ruim 82 jaar. fam. Breur Nieuwe Tonge, 10 juli 1983 «oooeosooooecoosoeososoesccceooeooeocf; b van maandag 18 juli t/m 8 augustus o Westdijk 12 MIDDELHARNIS >9oooaoeeooosceooooo« MIDDELHARNIS Op zaterdag 9 juli j.l. slaagden de vol gende 79 leerlingen uit het Instructiebad van Middelharnis voor hun A of B di ploma van de K.N.Z.B. Dat bracht het totaal verzwommen diploma's in het schooljaar 1982/1983 op 547. Diploma A Hendrik v. d. Mast; Adwin v. d. Steen- hoven; Jaap Visbeen; Jan Fabert; Virag Meijer; J. P. M. Marlies van Kempen; Theodorus Arie van Biert; Vimal Meijer; Justin Prinsen; Arjan v. d. Doel; Sarine v. d. Baan; Kees Appel; MartijnBruggeman; Martijn Kroos; Serfaas van Nimwegen; Erwin Both; Marjolijn v. d. Velde; René Koppenaal; Jacco de Vos; Marion Knape; Elbert v. d. Doel; Arco van Antwerpen; Corstiaan de Jong; Richard v. d. Valk; Dave V. d. Bos; Saskia Slingerland; Tanja Sala; Judith Kreeft; Arjan Groenendijk; Stefan v. d. Velde; Monique Koopman; Jasper Boogert; Timmy Redelijkheid; Ger- ben V. d. Doel; Nellie van Nimwegen; Bert Blom. B diploma: Angelique Braber; Lencor Beijer, Pieter Quist; Dineke Kalkman; Kommy Vroeg- indeweij; Gezina P. Visbeen; Addy van den Doel; Dennie van Kempen; Jolanda Mastenbroek; Rudolf Verkerke; René Grootenboer, Huib Jan van Rumpt; Arjan Mackloet; Leendert Slabbekoom; Arend C. Krijgsman; Nelleke Paasse; Sandra Kievit; Albertina Bom; Amoud Slinger, Elbartus Kelderman; Jaap Campfens; Jon Herman H. van Hout; Irene Kerse boom; Francien Kievit; Sylvester Rygers- berg; Nicole Jordaan; Gerda van Wezel; De Heere Die leven gaf en leven spaarde, ver- blijdde ons met de geboorte van ons dochtertje en zusje I Elisabeth Cornelia Wij noemen haar Eline. I C. de Vos Ij C. de Vos-den Hoedt Marjon jj: Lianne B Van Lennepstraat 51 2985 TK Ridderkerk, 8 juli 1983 DANKBETUIGING iJ Veel dank voor post, bloemen en kado's. En iedereen, die er zelfbij was op 10 juni, hartelijk jj; dank voor alles. Kees en Jolien de Leeuw VAN NELLE Supra koffie Snelfiltermaling, pak250gram .^3?8^ D.E. KOFFIE Goudmerk Snelfiltermaling, pak 250 gram .^<4Ö' DEL MONTE perziken Op zware siroop, literblik^lètT I.G.L.O. kabeljauw Graatloos, pak 400 gramjSf^^ JONKER FRIS appelmoes Literblik BONDUELLA doperwten Extra fijn, literblik2*^5^ VAN HOUTEN bonbons Assort De Luxe, box 500 gr..XhSO VANILLE ROOMIJS Schep klaar, literbak3^ KELLER GEISTER Ijskoud serveren, 3 flessen3^^ GEMENGD DROP Zak a 400 gram3^ Binnenweg 9 - Tel. 2338 - Sommelsdijk Dijkenondermijners nummer een: Aan het statige Rapenburg te Leiden, in de Hortus Botanicus, is een kleine maar overzichtelijke tentoonstelling ingericht over de muskusrat. Vanaf een aantal em bryo's in flesjes tot aan de klemmen die de muskusrat onherroepelijk de dood in jagen, kan men de gangen van dit (scha delijke) diertje volgen. Het dier, dat in 1905 in Europa vanuit Noord-Amerika werd ingevoerd terwille van de bont handel bisambont heeft een prach tige pels: donkerbruin, soms roodbruin, met een lichter gekleurde buik. Door het ontbreken van natuurlijke vijanden kon het aantal muskusratten zich in ons we relddeel ontzaglijk uitbreiden. Schadelijke en slordige veelvraat De muskusrat is schadelijk omdat hij door zijn graverij ernstige beschadigingen aan waterkeringen en oevers veroorzaakt Ook de boeren en tuinders kunnen het diertje missen als kiespijn. Niet alleen eet het graag waterplanten, maar ook doet het zich regelmatig te goed aan gewassen als Janine den Hoed; Nèline Nipius; Sander Lengton; Jeanet van Groningen; Maijan Nederiof; Hendrik Kats; Petry M. Hoofd man; Karina v. d. Bos; Petra Kattestaart; Arnold Broere; Peter van Putten; Adri- aantje S. J. Rossen; Hendrik Brooshoofd: Alwin van Alphen; Johannes C. Tim- mers; René van Dijk. René mais, granen en koolsoorten. Bovendien kunnen koeien zich ernstig verwonden als ze in een gang van een muskusrat zakken. Zelfs landbouwmachines lopen door zo'n gang het risico van kantelen. Er is dus alle reden om de schade zoveel mogelijk te beperken. De bestrijding wordt bij de wet geregeld. Men probeert zoveel mogelijk muskusratten te vangen. In 1982 hadden 211 vangers, die in dienst zijn van respec tievelijk het rijk, de provincie en de water schappen, een gehele of gedeeltelijke dag taak aan de bestrijding van de muskusrat Er werden 178.152 muskusratten ge vangen. Het wordt de vangers overigens niet al te moeilijk gemaakt om de muskus ratten te vinden. De dieren, die l'/i kilo wegen, eten per dag 1 kilo voedsel, knagen echter ruim 2 kilo af en laten de rest rond slingeren op de platgetreden paadjes naar hun holen. Dat loopt dus in de gaten. Meer informatie Voor meer informatie kan men naar de tentoonstelling gaan. Rapenburg 73, Lei den, dagelijks van 9.00 - 16.30 uur, op zondag van 10.00 - 16.30 uur. De ten toonstelling is t/m 25 september geopend. Toegang 0,50. Er ligt een brochure voor elke bezoeker klaar. STELLENDAM Opbrengst Anjerkollekte De jaarlijkse Anjerkollekte welke afge lopen week te Stellendam werd gehouden, heeft het mooie bedrag opgebracht van bijna 800,-. KoUektanten (leden van Soli Deo Gloria en De Hoop), gevers en geefsters hartelijk dank. Elk jaar in de late lente en vroege zomer wordt Nederiand door dezelfde koorts ge troffen: neem je hoed op en wandel! Let terlijk honderdduizenden enthousiaste lingen tussen 8 en 80 jaar trekken de stoute schoenen aan en gaan de paden op, de lanen nu; heel vaak in georganiseerd verband. Met als absolute topper de Nij meegse Vierdaagse, dit jaar van 19 tot en met 22 juli, waar vele tienduizenden stap pers van over de hele wereld zich de blaren op de voeten lopen. En over dat laatste blijft de heer C. Letter, hoofd magazijnmeester van het Rode Kruis, coördinator van de Noord- Hollandse Wandelsport Bond (NHWB) en een zeer oude rot in het wandel-vak, zich toch een beetje verbazen. Wol binnenste buiten ,,Ome Cor", zoals hij onder wandelaars bekend staat vat zijn wandel-tips kort en bondig samen: „Zorg er voor datje teen nagels goed bijgeknipt zijn en neem ste vige, goed passende schoenen. Niet te krap en vooral geen nieuwe; ze moeten goed ingelopen zijn. Draag wollen sokken en draag ze binneste buiten. Geen nylon". Waarom sokken van zuiver scheerwol? „Door het lopen worden je voeten warm vooral als het zonnetje schijnt en gaan ze transpireren. Als dat vocht niet weg kan, gaat alles schuiven en schuren. Heel weinig, maar genoeg voor blaren. Wol neemt het vocht heel goed op, dus geen of in ieder geval veel minder blaren". En waarom binnenste buiten? „Vaak zit ten er aan de binnenkant van sokken af- werkdraadjes die ongemerkt onder de voet heen en weer wrijven en blaren geven. In sommige sokken zit een apart teenstuk. In sportsokken is dat vaak dunner dan de rest Je loopt dan met je voet op een soort rand, dus.... blaren! Vandaar dat ik zeg: wandel op wol en doe het binnenste bui ten!" Wol elke dag Zuiver scheerwol heeft inderdaad een paar bijzondere eigenschappen die in elke schoen heel goed van pas komen: een groot vocht transpiratie) opnemend vermogen, uitstekend isolerend als het koud is en ventilerend bij warm weer. Dat die natuurlijke eigenschappen zelfs de zwaarste Nijmeegse omstandig heden overwinnen, maakt duidelijk, dat wol een comfortabele keus is voor het lopen, zitten en wandelen van alle dag. Een keus voor mooi lopen ook, want naast de traditionele geiten wollen sok is de variatie in Wolmerk- en Wolblendmerk- sokken en -kousen in winkel en warenhuis schier eindeloos. De toevoeging „Super- wash" garandeert daarbij probleemloos wassen in het wolwasprogramma van elke machine. Kortgeleden heeft Windmill Surfing, de bekende surfspecialist uit Helle- voetsluis een nieuw filiaal geopend in Middelharnis. De zaak is gevestigd aan de Rottenburgseweg nr. 15 in het pand van Nautica Sport. De man en vrouw achter Windmill Surfing zijn Jan en Emmy de Jong. Beslist geen onbekenden in deze branche want Jan is al jaren aktief in het windsurf-vak en.hij staat er om bekend, dat hij de dingen meestal anders dan anderen aanpakt. Zodoende vergaarde hij veel landelijke publiciteit, met name in professionele kringen, met zijn befaamde en zeer origineel ontworpen „Windmill Boards", zoals het Windmill Board, de Hydra, de Cheetah en niet te vergeten de nieuwe Panda-serie. Surfplanken waarover de kenners vaak niet uitgepraat raken. Het is logisch dat het echtpaar de Jong niet kon werken zonder de praktijk-ervaring via een aan verkoop detailhandel en daarmee startten Jan en Emmy destijds in Dirksland op Goeree. Toen het op die plek te klein werd verhuisde de familie naar Ellemeet op Schouwen waar men een prachtige showhal betrok. Al na één surf-seizoen bleek echter dat het merendeel van de klanten uit de noordelijker gelegen regionen kwamen en dat maakte opnieuw een verhuizing noodzakelijk. Gekozen werd voor één van de bekendste watersportcentra van Zuid- Holland, n.l. Hellevoetsluis. Toen de zaak eenmaal naar behoren draaide ontstond de behoefte om ook een steunpunt op Goeree te vestigen om het aanzienlijke aantal badgasten en windsurfers op korte afstand van dienst te kunnen zijn. Vooral de adviserende taak van een windsurfbedrijf is erg belangrijk. Het blijkt dat steeds meer mensen nauwelijks de weg nog kunnen vinden in het ruim 160 soorten, merken en typen omvattende „surfplankenbos". Tel daarbij op, dat ook de keuze van het juiste tuig vaak moeilijkheden geeft, zeker voor de beginnende surfer, en u begrijpt waarom een goed afgedwongen advies bij de aanschaf van een surf-uitrusting een halszaak is! Jan de Jong noemt zich „een echte surfspecialist". Zo'n betiteling lijkt uitstekend te passen bij iemand die zelf jarenlang wedstrijden heeft gevaren en bovendien planken ontwerpt en bouwt die tot de allerbesten behoren. Het specialisme van Windmill Surfing betreft alle facetten van deze jonge, boeiende sport. Dus rekreatie (voor de lol), fun (jumpen, gijpen en ander acrobatisme) en wedstrijd (zo snel mogelijk). Daarbij is de beginner net zo welkom als de ervaren surf-rot die met een probleempje worstelt De winkel van Jan de Jong maakt een zeer goed gesorteerde indruk. Uiteraard veel planken, zeilen, masten en accessoires, maar daarnaast ook kleding, zoals wetsuits, T-shirts, sweaters, bermuda's, laarzen, enz. De nieuwe vestiging in Middelharnis staat onder leiding van Harold Dekkers. Hij is al jaren werkzaam in deze branche en voor veel eilandbewoners een goede bekende. Duidelijk dus ook een jongen die op surf-gebied van wanten weet. Er zijn weinig problemen te vinden waarvoor men bij Windmill Surfing geen oplossing weet Dat is een deel van onze kracht, aldus Jan de Jong. Vaak zit een surfer dagenlang zelf te prutsen zonder tot een bevredigende oplossing te komen. Verschijnt hij dan ten einde raad bij ons in de zaak, dan is hij verzekerd van een deskundig en technisch goed onderbouwd advies. Vrijwel altijd vinden wij met elkaar een perfekte remedie tegen zo laag mogelijke kosten. Ook dat aspekt houdt Jan voortdurend in het oog. Wie een zaak drijft moet goed beseffen dat een klant beslist niet meer wil uitgeven dan noodzakelijk is. En vanuit die stelling werken wij! Vele surfers blijken de weg naar Windmill Surfing al te hebben gevonden, getuige de gezellige drukte in de zaak. Begrijpelijk als je ziet met hoeveel liefde voor het vak de klanten met raad en daad worden bijgestaan! ••••VK»K*?C*?i*i'«*» Bergweg 266, Rotterdam Tel. 010-673010 ol 672980 Geopend: ma t/m za 10-6 uur. Vrijdag koopavond. Tevens dagelijks. OOK ZONDAGS, te bezichtigen of te bestellen op de BOULEVARD in SCHEVENINGEN, t/o de Pier. Daar wacht u nog een geheimhoudende verrassing. 4^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 4