Fraai nieuw orgei voor Gereformeerde Gemeente te Ooltgenspiaat Deelname aan een muziekconcours Zaterdag 9 juli grote braderie te Stellendam Verkeersavond in Nieuwe Tonge InScharendijkekomt een zee-aquarium Proces-verbaal wegens mishandeling Twee jeugdige dieQes Weer 5 braderieën in Middelhamis Abonneert U op Eilanden-Nieuws Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Auto uitgebrand Auto van de dijk Jongetje valt van rijdende SRV wagen Afsluitbare duilcer onder Oudelandsedijlc Middelbarnis-Stad Auto's opengebrol(en Word je eigen werkgever: 52 reacties ROMMELMARKT Weer veel geslaagden voor de avondschüol voor mavo Diploma-uitreiking lagere Land- 3n Tuinbouwschool Op stap met verkeersbord Eerste gebruiker GrevelingendamindeVUT Intocht Avondvierdaagse óver de dijk Stichting Huip aan Polen vanuit Goeree-Overflakkee POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS ƒ11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. MIDDELHARNIS Met de slogan „Word je eigen werk gever" heeft een in Middelhamis werk zame werkgroep die zich ondermeer bezig houdt met de verbetering van de werk gelegenheid, op 28 en 29 juni 1983 in het Dienstencentrum informatie-avonden ge houden. De bedoeling van deze avonden was te onderzoeken welke behoefte er bij mensen bestaat om een eigen bedrijfje te beginnen en om de oorzaak vast te stellen waarom men daarin nog niet is geslaagd. Een tweeënvijftigtal geïnteresseerden heeft van de hun geboden gelegenheid om hun ideeën en vragen kenbaar te maken gebruik gemaakt De werkgroep beschouwt dit aantal als een onverwacht succes. Een aantal goede ideeën zijn zeker naar voren gekomen. Vóór september mogen echter mede in verband met de komende vakantieperiode geen concrete resultaten of oplossingeii worden verwacht. Momenteel inventari seert de werkgroep alle ter sprake ge komen ideeën en te berde gebrachte vra gen. Alle ideeën zullen op hun praktische, commerciële en juridische haalbaarheid worden getoetst. Ondanks deze positieve geluiden wil de werkgroep er met nadruk op wijzen dat zij geen valse verwachtingen wil wekken. Degene die niet op de bewuste informatie avonden is verschenen, maar die toch be paalde ideeën kenbaar wenst te maken, kan zich in verbinding stellen met de heer J. L. de Lignie, Frans Halslaan 27, 3241 AB Middelhamis, telefoon 01870 - 3002. OOLTGENSPLAAT Op zaterdagmorgen 2 juUj.l. vertrok het „Burgemeester W. M. van der Harst Tamboer- en Trompetterkorps" naar Wil lemstad, om in het kader van de viering „Willemstad 400 jaar Vestingstad" deel; te nemen aan een concours onder de aus piciën van de Algemene Unie van Mu ziekverenigingen (A.N.U.M.). Door omstandigheden was het weer even geleden dat genoemd muziekkorps aan een concours had meegedaan en nu was het weer zo ver om in Willemstad mee te dingen als één van de 31 deelnemende muziek- en majorettenkorpsen, om met sukses een eervolle tweede plaats te be halen en daarmee de prijzenkast te ver rijken. Om de feestelijkheden luister bij te zetten heeft onze ,,Band", op verzoek, 's mid dags nog een rondgang door het stadje gemaakt. HERKINGEN D.V. zaterdag 9 juli van 9 tot 15.00 uur zal op het parkeerterrein achter de Ned. Herv. Kerk ten bate van het onder- houdsfonds van de kerk een rommelmarkt worden gehouden. Meer dan 95% van de mensen die exa men deden zagen hun studie bekroond met succes. Ze behaalden hun diploma of certificaat. Het volledige mavo-diploma werd behaald door: P. J. GoumareHerkingen J. N. de KoningBruinisse G. J. van Oostenbmgge-Meijer Stellendam M. J. VethOoltgensplaat E. v. d. WeteringMiddelhamis 3 certiflcaten behaalden: C. J. M. van Wijk-Winkels Oude Tonge J. W. Groenendijk-Willemse Sommelsdijk J. M. v. d. Veer-BuijsSommelsdijk W. NeelsOoltgensplaat A. M. Winkels-Pieterse Oude Tonge A. J. M. Vervloet-PoUemans Oude Tonge J. V. d. SlikDen Bommel K. V. d. Knaap-VrijhofSommelsdijk 2 certiflcaten behaalden: C. J. van Nimwegen-Breur Sommelsdijk H. L. GroenendijkNieuwe Tonge S. V. d. Sluijs-KraalSommelsdijk J. A. NeelsOoltgensplaat W. Jelier-v. d. WekkeDirksland Z. C. ZevenhuizenMiddelhamis 1 certiflcaat behaalden: A. E. Verolme-'t Mannetje Sommelsdijk H. M. de Wildt-Oostdam Middelhamis Op zaterdag 9 juli vindt te Stellendam weer een grote braderie plaats, georgani seerd door hetFanfare-orkest „de Hoop". Het hele gebeuren zal plaats hebben op de Voorstraat Vanaf half negen zullen de Somi Girls een rondgang maken door Stellendam, waarna de wethouder, dhr. L. Visser de braderie om negen uur officieel zal openen. Niet alleen zijn er vele kramen, maar ook o.a.: 10-11 uur: rad van avontuur. 11-12 uur: concertdoorDe Hoop, Ne derlands kampioen fanfare. 13-14 uur: rad van avontuur. Verdere attracties: draaiorgel, muziek, oude ambachten. Ook is speciaal aan de kinderen gedacht: er is een grabbelton, een luchtkussen (heel bijzonder) en er zal de gehele dag een goochelaar optreden. Tenslotte is er ook een grote Rommel markt. Nadat eerder vandaag de schoolver- keersexamens zullen zijn afgelegd heeft de afd. Veilig Verkeer voor vanavond nog een bijeenkomst in petto waarop o.m. dia's zullen worden vertoond over de reis die Jacob Jan Dogterom en Anton v. d. Velde naar Cairo hebben gemaakt. Ze moesten het daar in theoretische en practische verkeerskennis opnemen tegen medescholieren uit een groot aantal lan den. Ze eindigden er op de 6e plaats. De avond begint om 8 uur in „Ons Dorpshuis". Vrijdagavond 1 juli ontvingen de leer lingen van de 4e klas van de Lagere Land en Tuinbouwschool te Sommelsdijk hun diploma. Na de inleiding werd een klank beeld vertoond over het Land- en Tuin- bouwonderwijs. De directeur reikte de diploma's uit en had voor iedere geslaagde nog een per soonlijk woord. Na de pauze kregen twee leerlingen een kado aangeboden door de inspecteur, de heer Van der Weide, omdat zij het hoogste aantal punten op het examen hadden be haald. De leerlingen J. Kastelein en Sj. de Winter brachten in een geestige sketch de voorgaande schooljaren nog eens onder woorden en boden de school tevens enkele cadeaux aan voor het techniek- en tuin- bouwpraktijk onderwijs. De heer Visser sprak namens de ouders woorden van waardering over de behaalde resultaten en benadrukte de goede samen werking tussen ouders en leraren. De directeur Berghout wenste alle leer lingen in zijn slotwoord nog veel succes toe. De geslaagden zijn: Dirksland: Clary Kardux, Adriaan de Leeuw, Carlo Olthuis, Ad Roozemond, Krijna Smit, Wim in 't Veld, Anita Wol- fert. Stad aan 't Haringvliet: Sjaak Arensman, Jaco van Gurp, Elizabeth Soldaat. Mejissant: Janko van de Baan. Den Bommel: Wilco de Boed, Martin Breeman, Danny du Pree, Jan Lokker, Rudy van Meer, Tanja Osseweyer. Middelhamis: Jaco Breeman, Albert Cra mer, Niek de Visser, Sjaak de Winter. Ouddorp: Jan Hameeteman, Adri Mas tenbroek. Sommelsdijk: Jan Kastelein, Henk van Oudenaaren, Leendert v. d. Stoep, Hans Vroegindeweij. Ooltgensplaat: Ria Korteweg. Goedereede: Arie van der Mast. Stellendam: Pieter Meijer. Nieuwe Tonge: Jaap Vroegindeweij. Achthuizen: Katinka Vervloet. Zierikzee: Mieke v. d. Bergh, Ronald van Roseveld, Piet de Ruijter, Adriaan Zon dag. Noordwelle; Jos Hanse. Siijansland: Jaap Jan op 't Hof Haamstede: Leo Jonker. Nieuwerkerk: Marco van Klinken, Ad Verwijs. Oosterland: Inge van Leeuwen, Kees Ot- te, Len Verhoek. Bminisse: Peter Jan Mulder. Kerkwerve: René Rentmeester De volgende leerlingen zijn in het bezit gekomen van het N.I.L.-diploma Lassen Marieke v. d. Bergh, Ronnie Janson, René Rentmeester, Jan Tijl, Arthur Tol, Wim in 't Veld, Len Verhoek, Adriaan Wes- dorp, Sjaak de Winter, Adriaan Zondag, Arie V. d. Mast, Johan Post, Piet de Ruijter, Jan Flikweert, Pieter Flikweert, Pieter Meijer, Martin Mierop en Cees Otte. De droom van drs. D. Nauta uit Wasse naar om nog eens eigenaar te zijn van een uniek zee-aquarium zal toch nog in ver vulling gaan al had menigeen de moed al opgegeven, dat het er nog eens zou komen. De locatie, de Grevelingen bij Scharen- dijke, goed voor het bezoek van 100.000 tot 150.000 bezoekers was er wel. Het Grevelingenwater is uitermate geschikt, maar men stuitte op moeilijkheden, om het glas dat moest dienen om die be zoekers, de dieren die in het aquarium leefden te zien, was de grote struikelblok. Niemand in Nederland kon de garantie geven, dat de glasplaten, gezien de druk waaraan ze waren blootgesteld niet zou den gaan lekken. Die garantie bood men uiteindelijk wel in Japan en daarom duurde het langer dan men aanvankelijk had gedacht. De eerste wagens met materiaal om het drijvende project met een oppervlakte van 152 m^ te gaan bouwen zijn deze week gearriveerd. Gaas vormt de open verbinding met het water, dat stromeifd zal worden gemaakt. Naast de gewone fauna en flora wil men ook zeldzame vissen in het aquarium dat bijzonder diep in het water ligt( 1.60 meter onder de waterspiegel, 80 cm. steekt daar bovenuit). De constractie wordt vervaardigd door de heer C. de Wolf uit Heerenveen. Het buro Waardenburg uit Culemborg zal zorg dragen voor de levende have, die zo nodig door de palingvissers onder voor zitterschap van H. Schot uit Bminisse zal worden aangevuld. Het weg vallen van het Dolfinarium, dat vijfjaar geleden naar Stein in Limburg vertrok werd als slecht weer attractie in de Westhoek van Schouwen met zijn hon derdduizenden toeristen als een gemis er varen. Men krijgt nu weer een attractie, die zeker recreanten aan zal trekken. Twee knapen uit Middelhamis-Som melsdijk L. V. d. W. en W. K. hebben een proces verbaal aan hun broek wegens mis handeling en verzet tegen de politie. In grote eendracht hadde ze tot in de school aan de Koekoek een scholier van de Chr. Mavo achtervolgd. De concierge was er evenwel in geslaagd hen naar buiten te werken maar eenmaal buiten meenden ze hun wraak te moeten koelen op leraar de V. uit MeUssant die hen in zijn auto te dicht gepasseerd zou zijn. Ze mkten het portier van de wagen open en sloegen op de V. in. Omdat ze zich tegen hun aan houding verzetten en weigerden mee te gaan naar het bureau werd tegen hen ook wegens verzet proces-verbaal opgemaakt. OOLTGENSPLAAT Twee jeugdigen, een van 13 en een van 15 zijn resp. zaterdag en zondag door de politie aangehouden en ingesloten omdat een ingesteld onderzoek naar een ge pleegde diefstal in hun richting wees. De twee hebben inmiddels bekend uit een woning afspeelapparatuur ter waarde van drieduizend gulden te hebben meegeno men. Ook hebben ze enkele andere klei nere insluipingen opgebiecht. De Middenstandsvereniging Middelhar- nis heeft voor het a.s. zomerseizoen weer een 5-tal braderieën georganiseerd waar van de eerste wordt gehouden op vrijdag 15 juU en vervolgens elke vrijdag t/m 12 augustus. Elk van de braderieën gaat vergezeld van een gezellig evenement, die we tijdig zul len aankondigen. OUDDORP- woensdagavond 7.30 uur ds. A. Moerkerken van Nieuw Beyer- land. HERKINGEN - woensdagavond 7.30 uur ds. T. M., van Dijk van Rotterdam- Alexanderpolder. NIEUWE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds. Th. van Stuyvenberg van Emmeloord. STAD aan 't HARIN GVLIET - woens dagavond 7.30 uur ds. M. Mondriavan Waardenburg. De Gereformeerde Gemeente te Ooltgensplaat die zich voor de begeleiding van de psalmzang tot dusver behielp met een electronisch orgel zal spoedig in het bezit zijn van een fraai pijporgel aan de opbouw waarvan thans door orgelbouwer de Jongh uit Lisse wordt gewerkt. Het is de bedoeling om het instrument in een speciale dienst op donderdag 14 juli in gebruik te nemen bij welke gelegen heid we uitvoeriger op een en ander terug hopen te komen. Het orgel kreeg een plaats achter in de kerk; de gemeente zal derhalve alleen bij het binnenkomen van de kerk het orgel zien. De kerkruimte bood evenwel geen andere plaats. De dispositie van het nieuwe instrument is de volgende: Prestant 8' Holpijp 8' B/D Octaaf 4' Roerfluit 4' B/D Octaaf 2' Mixtuur 1 1/3' 2 sterk B/D Sesquialter 2 sterk D' Pedaal aangehangen (Subbas 16' gereserveerd) -# OUDDORP In de nacht van vrijdag op zaterdag even na 12 uur, is in de Boutweg een personen auto, bestuurd door J. P. Westhoeve in brand geraakt en geheel uitgebrand. De bestuurder had de wagen van een nichtje te leen. De brandweer die werd gealar meerd kon niet meer doen dan de res tanten blussen. De bestuurder had de wagen tijdig verlaten. De automobilist J. ter H. uit Stad aan 't Haringvliet is zaterdagavond met zijn auto van de Oudelandsedijk geraakt en in de sloot terecht gekomen. De bestuurder liep daarbij lichte verwondingen op. Hij was in een bocht nabij de boerderij van de fam. Jacobs de macht over het stuur verloren. OOLTGENSPLAAT Een waakzame politieman vertrouwde het niet toen hij een 16-jarige jongeman met een verkeersbord onder de arm zag fietsen. Bij navraag bekende de jongeman al snel het bord te hebben meegenomen vanaf een plaats waar aan de weg onder houd werd gepleegd. Hij had het op zijn kamertje willen hangen. De afbeelding? „Opspattend grint!" Willem de Geus, de Herkenees, de eer ste die met zijn laarzen aan, gebruik maakte van de Grevelingendam om van Flakkee Schouwen Duiveland te berei ken, is in de VUT gegaan en gaat van zijn pensioen genieten. Toen hij iii het begin van de jaren zestig de zandzuigers op de Grevelingen zag verschijnen, begreep hij dat daarin voor hem ook wel een goed stuk brood in kon zitten en hij meldde zich aan. In die functie werker bij de afsluiting van de Grevelingen, volbracht hij ook boven genoemde prestatie in 1964, maar dat was niet het enige „helden"feit van de 22- jarige carrière bij de natte waterbouw. Zijn afscheid (hij was uitvoerder bij DOS bouw, de combinatie van aanne mers die de Oosterscheldewerken uit voeren) ging dan niet onopgemerkt voor bij, maar ging gepaard met een hem aan geboden receptie, met veel afscheids cadeaus en veel toespraken annex kwink slagen. Namens directie van DOS bouw was dat een enveloppe met inhoud en een grote foto, in lijst, hem overhandigd door de bedrijfsleider D. von Eugen. Een en ander speelde zich donderdag afin een bomvolle kantine op het werkeiland Neeltje Jans. Willem de Geus is nu 62 jaar en zal na 22 jarige dienst, in Herkingen nog wel eens terugdenken aan de vele plezante, maar soms ook tragische gebeurtenissen die hij heeft meegemaakt in een tijd toen men over werkloosheid nog niet dacht. GOEREE HAVENHOOFD Een verboden tochtje achterop de SRV wagen is vrijdagmiddag voor de 9-jarige Anko van Kooten zoontje van hoofd onderwijzer van Kooten heel slecht af gelopen. Na een lelijke smak op het weg dek werd hij naar het ziekenhuis in Dirks land gebracht om later op de avond nog naar het Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam te worden vervoerd. Zijn toestand leek aanvankelijk zorgelijk en pas vanavond zullen de gevolgen geheel te overzien zijn. Het knaapje was met drie anderen achter op de wagen geklommen om mee te rijden naar, het punt bij de Stellingweg waar de wagen zou keren. Anko stapte té vroeg af en hij smaakte ruggelings tegen de weg waarbij hij op zijn hoofd terecht kwam. De bestuurder van de wagen, verkoper Chris van Koppen die driemaal per week het Havenhoofd bedient had de mee rijdende jongens niet opgemerkt. MIDDELHARNIS De route die de wandelaars die de Avondvierdaagse hebben uitgelopen a.s. vrijdagavond vanaf „Hemesseroord" naar de muziektent zullen nemen zal een andere zijn dan die van voorgaande jaren. De route zal weliswaar langs de Kaai gaan maar vanaf bakkerij Wesdijk zal het le gioen óver de Westdijk gaan en niet onder- langs, zoals dat tot dusver gebruikelijk was. Verwanten die hun familieleden in de bloemetjes willen zetten kunnen dat langs de hele route doen. Vrijdag 8 juli hoopt een vrachtwagen van transportbedrijf Mahepaard uit Oude Tonge naar Polen te vertrekken. Het is voor de derde maal dat deze firma een wagen ter beschikking stelt. Het restant van de laatste inzameling die op ons eiland werd gehouden zal naar het ziekenhuis in de noordelijke stad Wejherowo gebracht worden. Tevens worden daar medicijnen afgeleverd die een waarde van 5000, vertegenwoordigen. Ieder die nog goederen heeft, die voor Polen bestemd zijn, kan deze vóór aan staande vrijdag afgeven bij de onder staande adressen: Transportbedrijf Maliepaard, Heerendijk 19, Oude Tonge; Transportbedrijf Van Rumpt, Lieve Vrou- wenpoldersedijk 8, Stad aan 't Haring vliet; School met de Bijbel, Beatrixlaan 10, Mehssant; Groen van Prinstererschool, Emmalaan 26, Middelhamis. De Stichting zegt iedereen die hulp ge boden heeft aan het Poolse volk zeer hartelijk dank. Voor ruilverkavelingFlakkee" Verkeersborden die tot matiging van de snelheid oproepen markeren mo menteel in de Oudelandsedijk tussen Middelhamis en Stad aan 't Haring vliet de plaats waar ten behoeve van de ruilverkaveling „Flakkee" een af sluitbare duiker zal worden gebouwd. De duiker wordt onderdeel van de watergang die naar het te bouwen gemaal in de van Pallandtpolder zal voeren. Aannemersbedrijf fa. Osseweijer te Oude Tonge is op de in Mei gehouden openbare aanbesteding met een bedrag van ruim 6 ton als laagste inschrijver uit de bus gekomen. De bouw is dan ook aan de fa. Osseweijer opgedragen; de directie wordt gevoerd door de Heidemy, op drachtgever is de Plaatselijke Commissie voor de ruilverkaveling. Er zal naar worden gestreefd om het verkeer zo weinig mogelijk te belemme ren, waarom tijdens de uitvoering aan de westzijde van de dijk een noodbrug over de bouwput zal worden geslagen. Alleen incidenteel zal het verkeer via eên andere weg worden geleid maar dat zal zoveel mogelijk worden beperkt Omdat de Oude landsedijk als tweede waterkering te boek staat zal het werk in oktober gereed moe ten zijn. Het lijkt er op dat nog voor de bouwvakvakantie een begin zal worden gemaakt. Momenteel is men bezig de leidingen die er liggen (de plaats is vlakbij het 50 KV station van de Emgo) te ver leggen. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 MIDDELHARNIS In de héél vroege-, en héél stille zondag morgen heeft dhr. G. v. d. B. vanaf zijn sponde beluisterd dat iemand trachtte zijn auto te starten. Gelukkig voor dhr. v. d. B. vertoonde de startmotor wat nukken waardoor de adspirant dief er niet in slaagde de motor te starten. De wagen stond vlakbij de woning van dhr. v. d. B. aan de Rembrandtlaan geparkeerd. De snelle sprint naar buiten was nog on voldoende om de diefin de kraag te vatten maar wel vond dhr. v. d. Berge op straat de portefeuille van zijn echtgenote die uit haar auto was gestolen. Beide auto's van het echtpaar bleken te zijn opengebroken zo ook de wagen van dhr. J. aan het Rubensplein. De kwalificatie openge- „broken" gaat voor de auto's van de fam. V. d. B. niet helemaal op, die waren niet afgesloten.... ^^(f<^ig-^«4^^«;rMi6'^«i^iC'aN«->4^^«rM«'^kt^Mr^i«'iïii^tcr^ •«■■ïiiSïgitfr&tii a ca ca o^^ ca o

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1