Landbouw: OeDerdeWereld Visser Staatssecretaris Ploeg te velde geconfronteerd met belioefte aan ruilverkaveling Flakkee op weg helpen I Garage KNÖPS B.V. j Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Citroen-Hesselink Voor „Woord en Daad" Automobielbedrijf Jac. de Gast AUTO-SCHADE Aantal uitkeringen voor werkloosheid daalt verder P.V. „De Luchtbode" Een doorbraak VLP 720 I 2250 - Museum Ouddorps Raad en Polderhuis Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten Gegevens: C.B.S. DIERENBESCHERMING RENAULT-dealer Dirksland, 01877 - 1357 f^ Philips Laser Vision J in beeld- en geluidsweergave Beeldplaten PüMPriTAD RUMPTSTAD B.V. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Aiilobedrijf No. 5204 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijic Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid (GLB) van de Gemeenschap staat in de ontwikkelingslanden zeer hoog aangeschreven. Het heeft dan ook de handel in landbouwprodukten op gang gebracht en de aanstoot gegeven tot de invoer uit ontwikkelingslanden. De Europese voedselsteun is van groot belang voor de Derde Wereld, maar het probleem van het voedseltekort zal pas echt worden opgelost als de Derde Wereld in staat is zelf in zijn eigen voedsel- behoefte te voorzien. In 1980 was bijna de helft van de Gemeenschappelijke invoer van landbouw produkten afkomstig uit ontwikkelingslanden. Tussen 197 3 en 1980 was deze hoeveelheid praktisch verdubbeld. Dit jaar voert de Gemeenschap bijna tweemaal zoveel in uit ontwikkelingslanden als de Verenigde Staten of Japan. Om de handel met de Derde Wereld te bevorderen heeft de Gemeenschap een aantal maatregelen genomen. De Tweede Overeenkomst van Lomé die in 1981 van kracht werd, bepaalt dat douanerechten tussen de ACS-landen (in Afrika, het Caraïbische Zeegebied en de Stille Oceaan) en de Gemeenschap moesten worden afgeschaft. Bovendien werd het Stabex-systeem ingesteld. Met dit systeem garandeert de Gemeenschap de ACS-landen een minimum inkomen uit hun export van ongeveer 40 basisprodukten naar de Ge meenschap. De ontwikkelingslanden vormen echter ook een belangrijke afzetmarkt voor de Gemeenschap; ongeveer 47% van de Europeese uitvoer wordt hier af genomen. Na de Verenigde Staten is de Gemeenschap de grootste leverancier. Vooral wat betreft granen en zuivelprodukten kan de Europese landbouw tegemoet komen aan de toenemende vraag uit de ontwikkelingslanden. Europa heeft bovendien zeer veel gedaan op het gebied van de voedselhulp. Van elke 40 zakken graan die nu in de Gemeenschap worden geproduceerd, is er 1 bestemd voor de Derde Wereld als voedselhulp. De Gemeenschap komt met deze hulp op de tweede plaats en draagt er in hoge mate toe bij dat de voedselvoorziening van de Derde Wereld niet in gevaar komt. Toch neemt de export in de Derde Wereld veel te traag toe en stijgt de invoer daarentegen veel te snel. Daar komt nog bij dat de voedselhulp het voedings patroon in deze landen vaak ingrijpend heeft gewijzigd. De ontwikkelingslanden voeren nu zo'n 85 miljoen ton graan in en volgens de heer Pisani, Europees commissaris voor ontwikkelingshulp, zal dit eind deze eeuw waarschijnlijk 220 miljoen ton bedragen. Konom, als we ontwikkelings landen minder afhankelijk willen maken op voedselgebied dan moet volgens de heer Pisani en hij heeft dit ook in een plan ontworpen, de nadruk gelegd worden op plattelandsontwikkeling en moet een nieuwe strategie worden uitgestippeld. LANGEWEG113 TEL. 01870-2222 MIDDELHARNIS Het aantal personen met een uitkering ingevolge de Werkloosheidswet (W.W.), de Wet Werkloosheidsvoorziening (W.W.V.) en de Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers (R,W.W.) is, na een daling in maart met ruim 4.000, in de maand april opnieuw met 4.000 gedaald. In dezelfde maand is het aantal bij de arbeidsbureaus als werkloos ingeschre ven personen gedaald met bijna 11.000. Dit blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek Statistisch bul letin nr. 49). Het aantal W. W.-uitkeringen daalde ten opzichte van maart met ruim 12.000 (-7%). Daarentegen zijn de uitkeringen krach tens de W.W.V. en de R.W.W. gestegen met resp. bijna 2.000 1%) en bijna 6.000 (-1- 3%). Dit heeft geresulteerd in de volgende verdeling van uitkering-ontvangenden: W.W. ruim 158.000 personen, W.W.V. 269.000 personen en R.W.W. bijna 227.000 personen. In vergelijking met een jaar geleden (april 1982) is het aantal personen met een uitkering krachtens de W.W.V. en de R.W.W. gestegen met resp. 32% en 42%; voor de W.W. is er een stijging van 10%. GOEDEREEDE Ophalen oud papier Het ophalen van het oud papier zal niet op zaterdag 25 juni plaats vinden, maar op zaterdag 2 juli a.s. Wilt u het dan weer goed gebundeld gereed zetten s.v.p. Er zal worden opgehaald in Goedereede, Ha venhoofd en de Oostdijk. Aan komen lopen rood/wit kater tje, metwitbeöe,plm. Vijaaroud. Inl. fam. Broere, Kluut 36, Sommelsdijk, tel. 01870- 3381, voor Verkoop Service 01871-1662 Verkoop na 17.00 uur: J. Koppenaal, 01870 - 2561 C. Breen, 01878 - 2496 DIRKSLAND Geslaagd Mej. K. Goedegebuur slaagde voor het diploma Autorij-instruc- trice. Zij genoot haar opleiding bij fa. Kneteman te Den Bommel. Zij begint per 1 juli a.s. een eigen autorijschool „Klein Parijs". HERKINGEN Uitslag wedvlucht St. Vincent 18 juni 1983. 78 duiven, los vrijdag 17 juni om 13.00 uur. N.O. wind, afstand 983 km. M. Huizen I; J. Molenaar: 2, 3; C. Vrees wijk: 4, 12; Ph. Logmans: 5, 8, 9; C. Auperlee: 6; H. Kievit 7, 10; H. Kamer ling: 11. Uitslag Chateauroux 18 juni 1983, 115 duiven, los om 6.30 uur. N.O. wind. Afstand 571 km. H. Kievit: 1, 18; J. Molenaar: 2, 19, 27; A. Molenaar: 3, 22; C. Vreeswijk; 4, 13, 16,21,25,28; Ph. Logmans: 5, 8,10,11, 12, 23; J. de Boer: 6, 9, 15, 17, 26; M. Huizen 7; A. Volaart 14; H. Kamerling: 20; Gebr. Volaart 24; H. v. d. Ochtend: 29. 3 jaar volledige garantie. Het stichtingsbestuur van het Ouddorps museum is al volop bezig met de inrichting om het museum zo spoedig mogelijk voor het publiek open te kunnen stellen. Hoewel er naar aanleiding van de onder de Ouddorpse bevolking verspreide folder en de oproepen in de streekpers al veel leuke dingen zijn binnen gekomen, zijn er toch nog enkele zaken die voor de in richting van de ouderwetse Ouddorpse kamer onmisbaar zijn. Wie kan hen daarom op korte termijn helpen aan: - klederdracht van een man (hoge zijden, klepbroek, jas eid.) - oude klok of klokstel - zwart-rood gestreept tafelkleed - niet te grote oude wandspiegel voor boven de schoorsteenmantel. Reakties zijn zeer welkom bij: Mevr. P. Tanis-van Splunter, Dirkdoensweg 10, Ouddorp, tel.01878- 1478. - gazonmaaiers HONDA -generatoren -pompen-frezen CROWN - luchtkussenmaaier KARCHER - hogedrukrelnigers K0N6SKILDE -luchtverhltters L.V. Poldersèdijkla Stad aan het Haringvliet Tel. 01871-1202 ca B ca a Q a 03 o SOMMELSDIJK Ook dit jaar hopen kinderen in de grote vakantie weer een rommelmarkt te hou den, op de markt in Sommelsdijk. De datum is nog niet vastgesteld. Maar de kinderen zijn al begonnen met het ophalen van de spullen. U kunt deze ook bezorgen op Voorstraat 10, Sommelsdijk, of laten halen, bek u dan 01870 - 4133. De opbrengst is geheel bestemd voor Woord en Daad. Doet u mee Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 3094 MIDDFLHARNIS In de meest letterlijke zin is er op de welhaast tropische woensdagmiddag gezweten voor de voortgang van de ruilverkaveling Flakkee.! Toen Staatssecretaris Ploeg van Landbouw na een eerdere afzegging in haar mid den was heeft de Plaatselijke Com missie zich beijverd de bewindsman in woord én te velde de noodzaak van een spoedige uitvoering van de ruil verkaveling voor te leggen. Door ge brek aan middelen dreigt de uitvoe ring ver achterop te raken en al direct na zijn entree in de raadzaal van Middelharnis werd dhr. Ploeg door een aantal sprekers bepaald bij de kwalijke gevolgen van dat uitstel dat zo beluisterde hij demotiverend op de betrokkenen werkt. Niet dat hij een cheque met het benodigde miljoe nenkrediet uit kon schrijven-, wél liet dhr. Ploeg de indruk na dat hem er veel aan gelegen is de gevreesde de motivatie te voorkomen, „al wil ik u geen koeien met gouden horens be loven!" liet hij het hem vergezellende gezelschap weten. De Staatssecretaris sprak die woorden tijdens een rondrit na de ontvangst in een wagenloods tussen de tractoren in ruste op het landbouwbedrijf van de gebr. van Alphen te Nieuwe Tonge. Een kaartje liet zien dat de landbouwpercelen, in eigen dom of pacht, vér van het bedrijf ver wijderd liggen wat veel extra kosten met zich brengt. Ook mevr. van Alphen droeg er haar steentje aan bij om de Staats secretaris te laten weten dat in het seizoen ook haar hulp gewenst is om van perceel naar perceel te pendelen om zoveel moge- Ujk stagnatie in de werkzaamheden te voorkomen. Dhr. vanAlphen(42) maakte de Staatssecretaris deelgenoot van zijn grote teleurstelling Qver het kennelijke uitstel van uitvoering. „Ik heb destijds vóór gestemd maar wanneer ik nu weer een keus zou moeten maken zou ik tégen stemmen als het allemaal zo lang moet duren!" liet dhr. van Alphen onverbloemd weten. De gebr. van Alphen zouden ook voor bedrijfsverplaatsing kunnen voelen maar omdat het bedrijf dóór moet gaan bouwen ze momenteel weer een nieuwe schuur achter hun aan de rand van Nieu we Tonge gevestigd bedrijf. De Staatssecretaris bleek die onderne merszin zeker te waarderen-, begrijpend dat bedrijven niet kunnen blijven wachten waarom hij ter plekke hardop filosofeerde over de kansen van een spoedige uit voering. Die leken weliswaar gering van het beschikbare geld zullen eerst de al in uitvoering zijnde ruilverkavelingen worden afgemaakt maar wellicht zit er toch nog wat perspectief in het kader van de bevordering van de werkgelegenheid waarvoor aan Landbouw een flink bedrag toe zal vloeien waarvan wellicht een deel voor de ruilverkaveling Flakkee zou kun nen worden bestemd. Overigens deed de Staatssecretaris geen enkele toezegging: „geen koeien met gouden horens of gou den bergen maar wél mijn toezegging dat ik er alles aan zal doen om een dreigende demotivatie te voorkomen...!" liet hij weten. Een viertal sprekers had bij de ontvangst van de Staatssecretaris in Middelhamis argumenten aangevoerd die voor een spoe dige uitvoering pleiten. Dat mocht ook wel want zou de Staatssecretaris later betogen „vóór alles moet ik de nood zaak van de verkaveUng waar kunnen maken..!" Uit de woorden van dhr. P. Noordermeer, voorzitter van de Plaatse lijke Commissie kon de Staatssecretaris beluisteren dat meer dan de helft van de flakkeese bedrijven 5 of meer verspreide kavels heeft; 17% van de bedrijven heeft er zelfs 10 of meer en het is een illusie te denken dat daarin via kavelruil verbete ring zou kunnen worden gebracht. Ruil verkaveling is de enige oplossing waarbij niet alleen de verkaveling-, maar ook de zoetwatervoorziening en een betere ont sluiting zou kurmen worden gediend. „Uit stel van uitvoering zal zowel het Rijk als de boeren veel geld gaan kosten!" waar schuwde dhr. Noordermeer die anderzijds wees op de flakkeese export waarbij 's lands schatkist niet weinig gediend is. „Flakkee is zeker geen slecht gebied maar met hulp van de Overheid willen we de omstandigheden verbeteren", zo betoog de dhr. Noordermeer. Hij wees daarbij vooral op de belangrijkheid van de spoe dige bouw van het nieuwe gemaal in de van Pallandtpolder waarmee de water huishouding voor een groot deel van het gebied gediend zou zijn. De beschikbare 1,5 miljoen voor 1983 is daartoe evenwel verre ontoereikend. „De boeren hebben er gedurende vele jaren een ruilverkavelings rente van 120,per ha voor over; het vertrouwen in de toekomst gaf hen de kracht „ja" te zeggen tegen de ruilver- Dhr. Ploeg in gesprek met dhr. en mevr. van Alphen te Nieuwe Tonge. kaveling en ze verwachten nu ook het „ja" van de Overheid", zo pleitte dhr. Noorder meer. Namens de gemeente Middelharnis was het loco-burgemeester J. H. Koppelaar die de Staatssecretaris verwelkomde en hem deelgenoot maakte van de ook voor de gemeente geldende wenselijkheid dat de ruilverkaveling ten spoedigste uit voering krijgt. Die wenselijkheid houdt rechtstreeks verband met de wat pro visorische wijze waarop thans het pol derwater wordt geloosd, via een nood- gemaal op het Haringvliet „Wanneer een nieuw gemaal in gebruik kan worden ge nomen kan die noodoplossing worden op geheven en ook andere plarmen met de haven kurmen dan worden uitgevoerd" liet dhr. Koppelaar weten. Voorts onder vindt de gemeente beiemmering bij de ontwikkeling van sommige uitbreidings plannen door de aanwezigheid daarin van hoofdwatergangen en bij uitvoering van de ruilverkaveling zal ook een eind kunnen worden gemaakt aan het voortbestaan van het „open riool" in de haven van Sommels dijk. Een nadrukkelijk pleit voor een snelle aanpak voerde ook dijkgraaf Joh. Koert namens het Waterschap Goeree Over- flakkee. Dhr. Koert spitste zijn betoog toe op de uitwateringsproblemen die bestaan nadat in 1970 het Haringvliet werd af gesloten, met een gemiddeld hogere water stand als gevolg waardoor de capaciteit van de gemalen die op het Haringvliet uitslaan sterk is teruggelopen. In het kader van de uitvoeringDeltawerken hadden die installaties moeten worden aangepast maar hangende de ruilverkavelingsplan- nen werd daarmee gewacht om dubbele investeringen te voorkomen. „De situatie heeft nu echter al te lang geduurd!" be toogde dhr. Koert. Van de zijde van het Waterschapsbestuur deed hij het aanbod van de door het Waterschap toegezegde bijdrage van 3,6 miljoen 3 miljoen ver sneld ter beschikking te stellen zodat met de bouw van het nieuwe gemaal zo dig mogelijk kan worden begonnen. Heel» anders reageerde dhr. Koert op de voor genomen herziening van de Wet Uitkering Wegen in het kader waarvan het wegen- beheer aan de gemeenten over zal gaan. Het Waterschap zegde aanvankelijk een bijdrage van 4 miljoen toe aan de ver betering van plattelandswegen en quar taire wegen, maar dhr. Koert maakte duidelijk dat die toezegging voorlopig wordt ingetrokken in afwachting van meer duidelijkheid over het beheer. Laatste spreker was dhr. Jac. van Nieu- wenhuijzen, voorz. van de Ver. Bedrijfs voorlichting. Ook hij voerde met veel overtuigingskracht de wenselijkheid van een snelle uitvoering van de ruilverkave ling aan, met name ook terwille van een zoetwatervoorziening waaraan voor veel produkten grote behoefte bestaat Ook een betere ontsluiting en het bewerk stelligen van betere perceelsvormen, zo wel als de verbreding van de wegen wordt voor een efficiënte bedrijfsvoering van groot belang geacht Dhr. van Nieuwen- huijzen besloot dan ook met een hartelijke doch dringende oproep de uitvoering zo snel mogelijk aan te pakken. Tegenover die bereidheid van de Overheid stelde dhr. van Nieuwenhuijzen het grote vakman schap van de flakkeese ondernemer die daarmee streeft naar het bieden van pro dukten van uitzonderlijke kwaliteit Het gezelschap bracht later op de mid dag nog een bezoek aan de witloftrekkerij van de gebr. Kagchelland te Ooltgens- plaat waar dhr. P. Kagchelland een na dere uittleg gaf. Ook voor dit bedrijfis een goede zoetwatervoorziening van groot be lang. In het Centrum van Ooltgensplaat werd de middag met een nabespreking beëindigd. Die bespreking werd besloten gehouden zodat we over de bevindingen van de Staatssecretaris geen mededelingen kunnen doen. De bewindsman kreeg als dank en aandenken een smakelijke kaas aangeboden, gemaakt op de kaasboerderij in de Zuidzijde. Dhr P. Kagchelland geeft uitleg over de witlofteelt Korteweegje 41-45, Dirksland, tel. 01877-1122. Dealer voor Goeree-Overflakkee en Voorne-Putten

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1