EmvriDEfl-flIEUWS De ridder met de witte piuim Bijbelhuis in Antwerpen Vooys en van Houwelingen GESLOTEN van 18 juni tm. 2 juli a.s. Gebr. Buys BETERE FOTO'S 10 jaar „Woord en Daad" MOEDERKURSUS ORGELCONCERT Jaap Nieuwenhuyze Jeugdtoernooi K.V. Good-Luck VOOYS EN VAN HOUWELINGEN Boekbespreking: Uw huis verkopen TAMBOER Werkbezoek Staatssecr. Ruilverkaveling Flakkee Nieuwe Kerk Middelburg 4e Haventocht Oude Tonga No. 5202 In onze letterkunde wordt de predikantenpoëzie niet zo hoog aangeslagen, althans die van de negentiende eeuw. Ze heet in de kringen van de officiële letteren als al te braaf, burgerlijk en huiselijk. U kent ze wel de voortbrengers van de domineesverzen: Nic. Beets, De Genestet en natuurlijk Ten Kate J. J. L. Duel met de dood Boekhoudingen en Belastingzaken In verband met vakantie is onze vestiging te Stellendam Voor dringende zaken kunt U telefonisch kontakt opnemen met ons kantoor te Vlaardingen, tel. 010 - 742828. Uitslag P.V. „de Reisduif' Camping en CaravanhandelffUC lircvcllllycll 3e blad VRIJDAG 17 JUNI 1983 In dit boek wordt ons eveneens een dichter-prediker voorgesteld; overigens wel uit een geheel andere tijd, en ook geen Nederlander maar een Engelsman. In ieder geval is de bovenstaande typering op hem niet van toepassing. John Donne is zijn naam. Donne leefde van 1572 tot 1631, dus ongeveer in dezelfde tijd dat ten onzent ds. Jacobus Revius zijn bekend geworden Over-Yssel- scheSangen en Dichten schreef. Op 31 maartl981 washet350jaar geleden dat Donne stierf. Ter gelegenheid daarvan hield ds. M. G. L. den Boer hervormd predikant te Utrecht van december 1981 tot februari 1982 een serie zondagavondlezingen over deze figuur. De voordrachten vormden de grondslag voor dit boek dat eind 1982 bij Boekencentrum verscheen. 1 Levensgang Wie was John Donne? In de hoofdstukken 1 tot en met 4 geeft Den Boer een helder overzicht van zijn leven. In Londen werd hij geboren en groeide hij op in een welgesteld milieu. Zijn ouders en dus hijzelf eveneens waren rooms-katho liek in een natie die tijdens de regering van Elisabeth I steeds meer een protestants karakter ging krijgen. Na zijn studie in Oxford en Cambridge werd hij secretaris van Thomas Egerton, die als Lord Keeper een van de hoogste ambten in Engeland bekleedde. Zijn huwelijk met Ann More tegen de zin van haar vader veroorzaakte het einde van zijn carrière. Vele en moeilijke jaren was hij gedoemd tot een bestaan als ambteloos burger. Het was in deze tijd van afzondering dat hij, de dichter van de zeer vrijmoedige en harts tochtelijke liefdespoëzie, zijn zekerheden verloor. De toen ontstane gedichten leg gen getuigenis af van zijn twijfel en wan hoop, maar ook van de overwinning van Gods genade. In 1614 gaf hij gevolg aan zijn roeping en liet hij zich wijden tot geestelijke in de Engelse kerk der her vorming, de anglicaanse. In de jaren die volgden, ontwikkelde hij zich tot een door velen geliefd prediker. Hij werd een van de hoipredikers; in 1616 werd hij gekozen tot academiepredikant van Lincoln's Iim. Nog later volgde zijn benoeming tot deken van de St Paul' s. Hij bleef Lxsnden dus trouw. In 1619 verbleef hij op terugreis uitDuitsland enkele dagen in Nederland. Hij preekte toen in Den Haag; daar werd hij ook begiftigd met de gouden gedenkpenning van de Dordtsche Synode die in die tijd vergaderde. Met Constantijn Huygens had hij vele jaren goede contacten. In maart 1631 stierf hij na een langdurig ziekbed. Over zijn perspectief na de dood het hij zijn omgeving niet in het ongewisse. Hij betuigde: „Hoewel ik van mijzelf niets heb om God aan te bieden dan zonden en ellende, weet ik toch, dat Hij me nu niet ziet zoals ik ben van mezelf, maar zoals ik ben in mijn Zaligrnaker. Hij heeft me zelfs in deze tijd enige getuigenissen ge geven door zijn Heilige Geest, dat ik behoor tot het getal der verkorenen; daar om ben ik vol van een onuitsprekelijke vreugde en zal ik in vrede sterven". „De ridder met de witte pluim", zo noemt Den Boer de hoofdfiguur van zijn boek. Hij ontleende deze typering aan Fedde Schurer die een zwierig gedicht in sonnetvorm op Donne schreef. Enkele regels daaruit deez' ridder met de witte pluim, John Donne. /Hem trof de klingslag van Gods mededogen, /en in dit tijdspunt was de kamp beslist; het wapen brak, dat alle dichters voeren. Op D. V. 6 juli a. s. zal het 10 jaar geleden zijn dat de Stichting Reformatorische Hulpaktie Woord en Daad werd op gericht. Het bestuur wil dit feit gaarne gedenken samen met haar begunstigers/sters, met hen die met de stichting deze jaren moge lijk maakten om op uitgebreide schaal hulp te kunnen verlenen in vele derde wereldlanden. Hiertoe worden een tweetal jubileum samenkomsten belegd, t. w. in de Laurens- kerk te Rotterdam op 17 september en in de Bovenkerk te Kampen op 24 septem ber a.s.; aanvangstijd voor beiden is 19.30 uur. Hoe wel over de programma' s nog nadere publikaties zullen volgen kan thans reeds worden medegedeeld, dat medewerking zal worden verleend: te Rotterdam door het Mannenkoor Ethan uit Yerseke, Riet den Hertog (sopraan), Herman van Vliet (orgel) en een groot meisjeskoor, samen gesteld uit leerlingen van 13 middelbare scholen; te Kampen door het Noorder- mannenkoorZ-koperkwartet uit Rijssen, Riet den Hertog (sopraan) en Dick San- derman (orgel). In de afgelopen 10 jaren nam het werk van de stichting grote omvang aan. Thans In zijn toelichting op dit gedicht schrijft Den Boer dat Schurer Donne vooral heeft gezien als een ridder, gewikkeld in een duel met de dood. Dit duel, „zijn boeiend schermspel met den Dood", is inderdaad heel wezenlijk geweest in Donne's leven en werk. Des te opmerkelijker is dat in dit gedicht Donne niet is geveld door de dood, maar dat hij werd getroffen door „de kling slag van Gods mededogen". Wel is het wapen van de dichter-prediker (het Woord) gebroken, maar de strijd is niet in het voordeel van de dood beslist. Bij zijn dood krijgt hij ten volle deel aan het Leven. Deze „ridder Christi" met de witte pluim de kleur van het licht en de zuiverheid wordt nu helemaal en voor goed tot ridder geslagen. Zowel in zijn preken als in zijn gedichten sprak Donne veel over zonde en dood. Té veel, zo verweet men hem wel. Niet vergeten moet echter worden dat hij over de zonde sprak om de genade te kunnen roemen, en zijn veelvuldig spreken over de dood en zijn verschrikkingen wordt over troffen door de prediking van de opstan ding. Doime kende de dood als een vijand; hij tekende hem in zijn kracht en verschrik king. Hij huiverde voor het verval en de ondergang. En in Christus' naam ging hij hem met het Woord als wapen te lijf In dat gevecht betrok hij zijn gemeente. Zijn laatste preek, '■:;;f weken vóór zijn sterven, is in dat verband bijzonder treffend. Het is één doorlopende proclamatie van Chris tus' overwinning op de machten van dood en ondergang. Triomfantelijk is nu de toon; Christus' dood heeft de dood ge dood. De preek eindigt met de woorden: ,,Daar laten wij u achter in die gezegende af hankelijkheid om Hém aan te hangen die hangt aan het kruis; was u daar in zijn tranen, put daar kracht uit zijn wonden en leg u in vrede neder in zijn graf, totdat Hij u een opstanding zal verschaffen en een toe gang tot dat Koninkrijk dat Hij u heeft bereid tegen de onschatbare prijs van zijn onvergankelijk bloed". Na deze preek gehouden te hebben, „bleef er voor hem niets anders over dan te sterven". Dichter - Prediker De preken van Doime, zo meent Den Boer, getuigen van zijn taalvermogen, zijn verbeeldingskracht en zijn waarnemings vermogen. Hetzelfde geldt van zijn vele gedichten. Zijn preken dragen het stempel van eerbied voor de Schrift, bewogenheid en een bevindelijke glbed. Ten aanzien van de vorm kan men spreken van een hymnische stijl. Een calvinist-pur-sang was Donne niet. Hij was geen systematisch theoloog. Toch wordt hulp verleend in 15 landen met een jaarbudget van rond 10 miljoen. Met dankbaarheid mag teruggezien wor den op een periode waarin de stichting tot veel in staat werd gesteld. Het eigenlijke werk ontwikkelde zich in een tweetal richtingen, t.w. - Financiële adoptie (met 2 program ma's, n.l. het individueel-gerichte- en het groepsprogramma), waardoor thans ruim 12.000 kinderen voedsel, kleding en onderwijs ontvangen. - Hulpverleningsprojekten van zeer uit eenlopende aard, waarmede in de no den en behoeften van velen kon worden voorzien. Met de fmanciële adoptie is momenteel op jaarbasis 5,5-miljoen gemoeid, ter wijl de omvang van de hulpverlenings projekten thans ca. 4,5-miljoen per jaar bedraagt. In totaal mocht de stichting in de af gelopen 10 jaar 35,8-miljoen aan hulp verstrekken (f 19,9-miljoen uit hoofde van de financiële adoptie en 15,9- miljoen ten behoeve van projekten). Niet in het minst door de inzet van de vele comité's in het land kon het totale kosten- cijfer tot gemiddeld 8% beperkt blijven. Bovenal stemt tot dankbaarheid dat in een gebroken wereld op deze wijze chris telijke barmhartigheid werd betoond, waardoor ook getuigd mocht worden van HEM, Die „rijk is in barmhartigheid door Zijn grote liefde, waarmede Hij ons hef- gehad heeft". is hij voluit gereformeerd in de brede zin van het woord. Zijn fundamentele the- mata zijn: de heilsfeiten, het gedenken en het verwachten, de paradoxen zonde-ge- nade en dood-opstanding. Opmerkelijk is zijn aandacht voor de schepping; ook het begrip „verbond" hanteert hij veel. Hét grote thema echter was voor hem de liefde Gods. Over verkiezing en predestinatie sprak hij niet weinig, maar nooit zonder tegelijk te spreken over Christus en zijn heilswerk. Hij hield zijn gemeente voor: „Christus geeft geen gewond of aan gevochten geweten verlof om tegen zich zelf te zeggen: Ik ben niet verlost". Niet alleen Donne's vitaal en spranke lend taalgebruik, daarnaast ook het ken merk van zijn persoonlijke betrokkenheid verleent aan zijn proza en poëzie een zodanige gloed, dat ze voor velen on vergetelijk werden. Donne was zich exis tentieel bewust van het oneindige onder scheid tussen de heilige God en de zon dige mens. Hij kende het vrezen en beven van de onwaardige mens voor de heilig heid Gods. Maar het geloof aan Gods ont ferming in Christus overwon de wanhoop en vertwijfeling. Deze worsteling straalt door b.v. in zijn hymns". In de vertaling van Schulte Nordholt luidt één van de slotcoupletten: „Mijn draad breekt af, zal ik te gronde gaan Ach, in mijn doodsangst zondig ik alweer. Zweer bij Uzelf, dat dan Uw Zon zal staan zo stralend als thans en als weleer. Als Gij dat doet, dan is het al gedaan. Ik heb niets meer". N.a.v. M. G. L. den Boer, Deriddermet de witte pluim; John Donne, dichter- prediker. Uitgeverij Boekencentrum, 's-Gravenhage. 174 pagina 's. Prijs f 23,90 J. K. OUDDORP De Kruisvereniging „Ouddorp" organi seert een kursus voor a.s. moeders met veel informatie en praktische tips. De aanvangsdatum is donderdagmiddag 23 juni om 13.30 uur. Voor meer in formatie en opgave kunt u bellen van maandag t/m vrijdag tussen 13.00 en 14.00 uur naar Zr. de Vlieger, tel. 01878- 1318. De kosten bedragen 10, De staatssecretaris van Landbouw en Visserij, de heer A. Ploeg, zal op woens dag 22 juni a.s. een werkbezoek brengen aan de ruilverkaveling Flakkee. Het werk- bezoekk geschiedt op uitnodiging van de Plaatselijke Commissie voor de ruilver kaveling. De aanleiding voor dit bezoek is om de staatssecretaris persoonlijkkennis te laten maken met één van de grootste ruilver kavelingen van Nederland en hem voor te lichten over de problematiek inzake de eerste uitvoeringsaktiviteiten. Tevens hoopt de Plaatselijke Commissie op die dag over de financiële aspecten van gedachten te kunnen wisselen. Het programma voor dit werkbezoek is opgesteld door de Plaatselijke Commis sie in samenspraak met vertegenwoor digers van het Waterschap Goeree-Over- flakkee, vertegenwoordigers van de land bouw op Flakkee en de Gemeente Mid- delhamis. In het ochtendprogramma is opgenomen, dat de heer Ploeg de eerste uitvoerings- aktiviteit van de ruilverkaveling Flakkee verricht. Dit zal zijn om 10.20 uur op de plaats van eerste kunstwerk. In het kader van het werkbezoek zullen twee bedrijven in de ruilverkaveling wor den bezocht. Dit zal zijn om 14.05 uur bij het bezoek aan het bedrijf van de heer Kagchelland en om 15.00 uur bij het bezoek aan het bedrijf van van Alphen. In de serie zomeravond-orgelconcerten, die onder auspiciën van de Stichting Or gelcentrum in de Nieuwe Kerk te Middel burg wordt georganiseerd, zal op dinsdag 21 juni een concert worden gegeven door Jaap Nieuwenhuyse. Deze, zeker in Zeeland geen onbekende musicus, werd in 1941 te Middelburg geboren. Aanvankelijk ontving hij piano lessen van de plaatselijke leraar Th. C. Ferwerda. Enige tijd later koos hij echter voor orgel, waarvoor hij bij Feike Asma studeerde. Hij beëindigde zijn studie op het Rotterdams Conservatorium, waar hij in 1972 het solistendiploma behaalde. Hij is nu als kerkorganist werkzaam in Rotter- dam-Lombardijen. In 1982 vierde hij zijn 25-jarig jubileum als zodanig en dit jaar is hij eveneens 25 jaar orgeldocent In die functie is hij thans geruime tijd werkzaam aan de muziekscholen in Gouda en Wad- dinxveen. Hij gaf concerten door het ge hele land en was ook meermalen te be luisteren op de radio. Ook schreef hij koraalbewerkingen, waarvan er dit jaar een bundel in druk verschijnt Het programma dat door hem zal worden uitgevoerd luidt: PassacagUa in c, J. S. Bach; 2 koralen: „An Wasserflüssen Ba byion" en „AUein Gott in der Höh sei Ehr", eveneens van J. S. Bach; Grote Fantasie over het koraal „Wie schön leucht' uns der Morgenstern"Max Reger; Andante cantabile uit symphonic 4 en Toccata uit symphonic 5 van Ch, M. Widor. Besloten wordt met 4 variaties over gez. 300, J. Nieuwenhuyse. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag j.l. werd het jaarlijkse korfbal toernooi voor pupillen en aspiranten ge speeld, de organisatie was in handen van Good-Luck. Er werd gespeeld in 4 klas sen. Om precies 15.15 uur kon wethouder Kievit van Middelhamis de prijzen uit reiken. Uitslagen: Poule 1 aspiranten A 1. Keep-Fit8 punten 2. Good-Luck4 punten Poule 2 aspiranten B 1't Capproen8 punten 2. Good-Luck5 punten Poule 3 pupillen A 1. Oranje-Zwart7 punten 2. Zwijndrecht6 punten Poule 4 pupillen B 1. Zwijndrecht6 punten (beter doelsaldo) 2. Good-Luck6 punten Onlangs is opgericht de Stichting Bijbel- huis. Deze stichting stelt zich ten doel de voortzetting en uitbreiding van het evan- geUsatiewerk onder rooms-katholieke kinderen en kinderen van gastarbeiders in de grote volkswijk Antwerpen-Noord. Dit evangelisatiewerk dat sedert 1972 plaatsvindt vanuit het „Bijbelhuis" aan het St. Jansplein te Antwerpen dreigt in gevaar te komen daar de verantwoorde lijke commissie voor Kinderevangelisatie, uitgaande van de kerkeraden van de Ge reformeerde Gemeenten van Axel, Vlaar- dingen en Zoetermeer om financiële re denen genoodzaakt is haar steun en ver antwoordelijkheid te beëindigen. De stichting stelt zich o.a. ten doel gelden bijeen te brengen voor het salaris van de evangelisatie, mevr. D. van Os (voorlopig op basis van part-time dienst verband) en voor de aankoop van het Bijbelhuis aan het St. Jansplein. Dit ge bouw, van waaruit voorheen evangelisatie- arbeid onder de verantwoordelijkheid van de Gereformeerde Gemeenten werd ver richt, is eigendom van het Deputaatschap voor Evangelisatie der Gereformeerde Gemeenten. Met dit deputaatschap is reeds contact opgenomen. Het bestuur van de stichting streeft naar uitbreiding van dit in de jaren zo ge zegende evangelisatiewerk. Gedacht wordt aan het houden van meer Bijbel studie-avonden voor jongeren van ver schillende leeftijden en bevolkingsgroe pen. Ook zou meer aandacht besteed kunnen worden aan het bezoeken van gezinnen waar problemen zijn (b.v. ziek ten) of waarmee sinds lange tijd geen redelijk contact meer is geweest Op die manier kunnen ook de ouders met het Evangelie worden bereikt Het dagelijks bestuur van de stichting bestaat uit de heren: H. Pols, Boskoop, voorzitter; J. J. van Burg, Vlaardingen, secretaris; J. Sturm, Zoetermeer, pen ningmeester en G. Sonneveh, Zoeter meer, alg. adjunct. Het comité van aanbeveling bestaat o.a. uit: de ouderlingen G. M. Bel, G. Treuren en J. de Visser (Ger. Gemeenten); ds. K. Groeneveld en ds. J. W. WüUschleger (Chr. Ger.); ds. H. Harkema, ds. A. de Reuver en dr. ir. C. Roos (N.H.). Het ligt in de bedoeling dit werk zo spoedig mogelijk onder kerkelijke ver antwoordelijkheid te brengen. Zij die de stichting financieel willen steunen kunnen dit doen door geld over te maken voor een gift of een lening op giro rekening no. 89860 ten name van Stich ting Bijbelhuis, Zoetermeer. Op zaterdag 18 juni a.s. organiseren een aantal trimmers uit Oude Tonge de „4e Haventocht"een wielertocht over 90 km. langs 10 havens op Goeree-Overflakkee. In tegenstelling tot de voorgaande jaren wordt nu NIET in groepsverband ge reden, zodat iedereen zijn eigen tempo kan bepalen. De route wordt duidelijk aangegeven. Men kan starten tussen 12.00 en 13.30 uur vanaf de Kaai te Oude Tonge en voor 17.00 uur dient men zich weer af te melden. Inschrijven kunt U (zonder herinnering 2,50 en met herinnering 8,00) in café „de geit" op de Kaai. Voor nadere inlichtingen kunt U zich MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Een wedvlucht vanuit Soissons d.d. 11- 6-1983. In concours 114 duiven. Afstand 269 km. Aankomst eerste duif 10.03.27 uur, laatste prijsduif 10.22.03. J. Groenendijk: 1, 3, 17, 19, 21, 22; L. Wielaard: 2, 5, 7,15; J. Vis van Heemst 4, 12, 20, 27,28; C. Vroegindeweij: 6, 8, 16,23,25; A. Meiaard: 9; A. Human: 10; C. Blom: 11; K. Groenendijk: 13; Gebr. Kievit 14, 18; A. de Gans: 24; P. v. d. Boogert: 26. wenden tot de heren B. van Kampen, Ruychrockstraat 45 (tel. 01874 - 2143) en/of S. van Wijk, Marshallstraat 4 te Oude Tonge (tel. 01874 - 2189). Off. dealer van Sunseeker en Muller stacaravans Verkoop van gebruikte sta- en toercaravans Permanente show - Ruime keuze Battenoord, NIEUWE TONGE Tel. 01875-1259/1895 Met een eenvoudige druk op de knop kan men nu vaker goede foto's maken. Het is voorbij met de hoofdbrekens bezorgende besluiten over scherpstellen, de juiste belichting en het wel of niet gebruiken van flitslicht. De nieuwste ontwikkeling op fotografisch gebied, de Kodak disc camera's, doet al het denkwerk voor de fotograaf. Er behoeft niets meer te worden ingesteld en er kan niets meer worden vergeten. De camera's zijn klein en licht van gewicht Hierdoor kunnen ze vrijwel overal worden meegenomen. Een disc camera zal de op te nemen situatie zelf beoordelen, de juiste belichting instellen, indien nodig de ingebouwde elektronische flitser in schakelen, de foto maken, de film doordraaien tot het volgende beeldje en de flitser opnieuw opladen. Dat gebeurt allemaal in een onderdeel van een seconde. En wat heel bijzonder is: de sluitertijd zal meestentijds zo snel zijn dat bewegende onderwerpen scherp op de foto komen. Er is zelfs een type waarmee men series foto's zeer snel achter elkaar kan maken. In het verleden mislukten veel foto's omdat men vergat de kwaliteit van de batterijen te controleren. Bij de Kodak cisc camera's kan hier ook niets fout gaan. De ingebouwde lithium batterijen hebben een extreem lange levensduur en leveren voldoende energie voor een jarenlang foto-genot. Alleen maar richten en afdrukken de Kodak disc camera doet de rest Het resultaat is dat men onder vrijwel alle situaties, en bij alle soorten licht, goedbelichte en scherpe foto's kan maken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 9