Het waren ongezonde meiregens Raho Stellendam laat film olieplatform zien Scheidende Secr.-rentmeester W. H. Verheul benoemd tot Ridder In de Orde van Oranje Nassau Kinderboerderijdag Hernesseroord r Ha^iitEmMf] 's Nachts in vissen in de Grevelingen Geknoei met Oostduitse marken Burg. geen spreekuur Eerste steen sporthal Comm. der Koningin komt naar Dirksland P.T.T. M'harnis wint Gew. Brandweerwedstrijd Klasse II Perslucht te Vlissingen Middelhamis: Uw huis verkopen TAMBOER Zwijgen voor Vrede ■Li< 55 e Jaargang -^r^ No. 5199 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank; Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De vergadering van het dagelijks bestuur van de C.B.T.B. West-Nederland stond geheel iii het teken van de slechte weersomstandigheden waarin thans gelukkig een keer is gekomen. In zijn openingswoord ging voorzitter Blokland uitvoerig in op de aktuele situatie. „Bijna dagelijks horen en lezen wij in de media of vanuit de praktijk hoe het boeren en tuinders vergaat in deze moeilijke situatie. Normaal gesproken zijn we rond deze tijd blij met een gezond meiregentje, maar zo als het nu is, moeten we helaas spreken van ongezonde meiregens, althans voor de klei- en veengebieden in ons land. Toch is het ondanks de grote zorgen nog te vroeg voor een goede taxatie van de gevolgen. Een analyse op dit moment levert een verwachting op die afwijkt van het optimum, zoals het had kunnen zijn. Vooral de grondgebonden produktie zit in moeilijkhedea Het werkbezoek van van daag is gericht op de Akkerbouw, daar is de zorg duidelijk het grootst, zorg om de nog niet gezaaide of gepote gewassen, maar ook zorg over de sterke vervuiling van de percelen, ook al zijn ze gezaaid. De zorg is niet alleen van strikt zakelijke aard, maar heeft een direkte weerslag in de gezinnea Het gaat niet alleen om de vraag wat dit jaar ons zal bieden, het is ook een psychische zaak, wat kunnen we nog en hoe moet de arbeidsorganisatie worden rondgezet in de rest van het jaar. Verschuiving Een maand geleden zeiden we: het is laat, maar er kan nog veel gebeuren. Nu is het beeld anders, wat kan er nog. De groeitijd van de gewassen wordt erg kort en een verschuiving van de oogstperiode brengt ook grote risico' s met zich mee. Op dit moment zou ik deze konklusies willen trekken; - wat we er dit jaar nog van verwachten kan verder benadeeld worden door ver schuiving van de oogst Welke gevolgen heeft dat voor de kwaliteit van het produkt; - de gevolgen voor 1984 zijn nog niet te overzien maar zullen zeker merkbaar zijn, ook in de veehouderij, waar de ruwvoedervoorziening in de knel komt Op dit moment loopt de produktie al duidelijk terug - het wordt een zwaar jaar voor boeren die op basis van normale omstandig heden hebben geïnvesteerd Vooral de jonge boeren dreigen in extra proble men te raken door de zware financiële druk; - de gevolgen voor de markt zijn moeilijk aan te gevea Vanuit Brussel kun je spekuleren over granen, suiker en zui vel, mede gezien de grote droogte in Rusland. Mogelijk zal er enige prijs stijging te verwachten zijn, maar de vraag blijft hoe de kosten zich zullen ontwikkelea Zeker is dat door deze weersomstandigheden de kosten zullen stijgen, o.a. vanwege de toegenomen ziektedruk in de gewassen, ook onder glas, die de inwerking van de zon moe ten ontberea Analyse Op dit momsnt waag ik me er aldus dhr. Bloklandniet aan een voorspelling te doen over inkomen en schade, daar voor hebben we te weinig zicht op de gevolgea Wel zullen we de ontwikke lingen nauwlettend volgen", zo nam hij zich voor. Het bestuur besloot daarop om de komende periode in ieder geval eens per maand een nadere analyse te maken van de stand van zaken en aan de hand daarvan zo mogelijk verderestappen te ondememea Duidelijk zal het echter zo zijn, dat er tussen de bedrijven grote verschillen in opbrengsten en inkomen zullen ontstaaa Eventuele hulpprogram ma's of regelingen zullen daarop afge stemd moeten zija OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612-2120 THOLEN Verkeerscontrole Bij een bij het Stenen Kruis gehouden verkeerscontrole door de rijkspolitie werden 4 bestuurders bekeurd omdat er verschillende gebreken werden geconstateerd aan hun auto' s. E en bestuurder uit Delft kreeg een rijverbod voor te overvloedig alcoholgebruik. SCHERPENISSE Kerknieuws Ds, H. Penning uit Montfoort heeft bedankt voor het beroep naar de Hervormde Gemeente te Scher- penisse. SINT MAARTENSDUK Zender in beslag genomen Na vele klachten uit de omgeving heeft de politie de illegale zender van A. P. aan de Oostvest in beslag genomen. De piraat zond uit onder de naam Pietermaa De in beslag genomen zender heeft een waarde van zo'n 1.300, Rijbewys ingehouden Onder Tho- len werd M. aangehouden voor. zijn on behoorlijk rijgedrag met zijn auto. Hij had de hele wegbreedte nodig om vooruit te komen. Teveel alcohol was hier de schuld van. De politie nam zijn rijbewijs af, omdat hij al eerder was aangehouden. Het blijft verboden om 's nachts in de Grevelingen te vissen. Weliswaar heeft de Minister van Landbouw en Visserij in zijn algemeenheid bepaald dat er 's nachts gevist mag worden maar de uitzonde ringen die tot dusver golden blijven niette min van kracht De Delta Federatie, de rechthebbende op het visrecht in de Grevelingen blijft dan ook bij de bepaling dat het verboden is in de tijd van een uur na zonsondergang tot een uur voor zonsopgang in de Greve- Kngen te vissea GOEDEREEDE Doordat andere werkzaamheden hem bezig zullen houden zal burg. van Velzen a.s. vrijdag 10 juni niet in de gelegenheid zijn zijn wekelijkse spreekuur te houden. DIRKSLAND De eerste paal is zonder officieel vertoon de grond ingegaan maar bij het metselen van de eerste steen voor de nieuwe sport hal zal wel worden stilgestaaa Dat ge beurt a.s. vrijdag 10 juni 's middags om 3 uur. De eerste steenlegging zal worden verricht door weth H. H. Grootenboer. op 17 juni a.s. zal de Algemene Ledenvergadering van de Coöperatieve Raiffeisenbank „Stellendam en Goedereede" B.A. te Stellendam worden gehouden, in het verenigingsgebouw „Oostdam" te Goedereede. Deze 36ste Algemene Ledenvergadering zal eerst het huishoudelijke gedeelte afhandelen, daarna zal na een korte pauze worden vertoond de film „Charlie, stad op zee", handelend over een olieplatform ruim 200 km ten noordoosten van de Shetland eilanden. Deze zeer interessante film behandelt een onder werp dat ons allen zeer aangaat Onze vissers worden regelmatig met deze eilanden op zee geconfronteerd, die ze soms als een bedreiging zien voor hun visgronden. Terwijl ze aan de andere kant de olie hard nodig hebben, voor hun steeds zwaardere motoren. Uit hoofde van die energievoorziening hebben niet alleen vissers met deze zaak te maken, maar wij allen, zowel bedrijven als particulieren, en het is zeer interessant te zien hoe die winning plaats vindt Aan ieder zal een attentie worden aangeboden die met medewerking van de plaatselijke middenstand wordt verzorgd, ook niet-leden zijn op deze ver gadering, die begint om half 8, van harte welkom. MIDDELHARNIS Op zaterdagmorgen 11 juni wordt weer de jaarlijkse kinderboerderijdag gehouden. Centraal staan dit jaar de huisdierenkeuring door dierenarts dhr. L. E. Tjebbes en de uitreiking van de prijzen voor de schoolwerk- stukkenwedstrijd door burgemeester dhr. L. J. van Welsenis. Kinderen tot 12 jaar worden uitgenodigd met hun huisdier te komen. Vanzelfspre kend zijn ook hun ouders en andere belang stellenden welkom. De morgen begint om half tien op het terrein van Hernesseroord bij de kinderboerderij. Wanneer dhr. Tjeb bes vindt dat het huisdier goed verzorgd wordt zal hij een fraaie oorkonde uit reiken aan het kind van wie het dier is. Dit jaar zijn ook de kinderen die de kleuter school bezoeken welkom. Vanaf half tien is er, naast de dieren keuring, een reeks van oude ambachten te zien, zoals weven, spinnen, houtsnijkunst kantklossen, sieraden maken en schapen scheren. Ook treedt de Alpenkapel van drum band ApoUo uit Nieuwe Tonge op. Ma nege Oostmoer is aanwezig met ponies, waarop de kinderen gratis een ritje kunnen maken. Het reeds bekende Mattie de Muis boek je is er voor 2,50 te koop. Er zullen bovendien tekenfilms vertoond worden. Om 11 uur reikt burgemeester van Wel senis de prijzen uit van de werkstukkea wedstrijd die onder de kinderen van de lagere scholen en de kleuterscholen van het eiland is gehouden. De werkstukken, waar door de schoolkinderen erg veel aandacht aan is besteed, zijn tentoon gesteld in het lescentrum van Hernesser oord en zaterdag de hele dag voor een ieder toegankelijk. De jaarlijkse kinderboerderijdag is ge organiseerd door het Comité Kinderboer derij Hernesseroord. I.v.m. de komende burgemeesters vaca ture per december gaat burg Bos met pensioen zal de Commissaris van de Koningin in onze provincie, Mr. M. Vro lijk naar Dirksland komen om op donder dag 23 juni omtrent de vervulling van de vacature de gevoelens van de raad te vernemen. De bedrijfsbrandweer van de P.T.T. uit Middelhamis is winnaar geworden van de Gewestelijke Brandweerwedstrijden die zaterdag op het terrein van de P. Z.E.M, in Vlissingen werden gehouden. Aan deze gewestelijke krachtmeting namen 14 korp sen uit Zuid-Holland en Zeeland deel. Het winnende team scoorde een totaal aantal punten van 478 en ook de bevel voerder van de P.T.T.-ers uit Middel- harnis kreeg de hoogste waardering van de jury. In één van de loodsen aan de Voltaweg in Vlissingen, eigendom van de P.Z.E.M. werd achterin een afgescheiden gedeelte met veel elektrische bedrading, een brand gesignaleerd. In dit pand bevond zich een ,,slachtoffei" dat door de rookontwikke ling bewusteloos was geraakt Voor alle ploegen, ook gezien de warmte die dag, een enorm zware opdracht De directeur van de P.Z.E.M. reikte aan het eind van de dag de prijzen aan de winnaars uit Ie P.T.T. Middelhamis.478 punten 2e MeUssant467 punten 3e P.Z.E.M. VUssingen.462Ï/2 punt 4e Sas van Gent462'/2 punt 5 e Middelhamis459 punten 6e Valkenisse447'/4 punt 7e Kattendijke440'/^ punt 8e Sommelsdijk436 punten 14e 's Heerenhoek349Vi punt De eerste 3 ploegen zijn op grond van dit resultaat gerechtigd om deel te nemen aan de landelijke brandweerwedstrijden, die op 17 september in Haren( Gr.) gehouden zullen wordea De gewestelijke wedstrijd te Venray af gelopen zaterdag veriiep voor de P.T.T.- ers minder succesvol Na eerst te Vlis singen gespeeld te hebben moest de ploeg 's middags weer in Venray (Limburg) aan de start verschijnea Ze eindigden hier op de 9e plaats. Het betrof wedstrijden Klas se II zonder perslucht Niet met alleen maar woorden van dank en de „stoffelijke blijken" waarmee die werden ondersteund heeft dhr, W. H. Verheul Goeree Overflakkee verlaten om zich in ruste in het Brabantse Roo sendaal te vestigen. De man wiens aanwezigheid en activiteit geduren de 34 jaar „als een rode draad door het flakkeese waterschapsgebeuren heeft gelopen" (een treffende beeld spraak van een der sprekers) werd vrijdagmiddag tijdens de afscheids- bijeenkomst in de aula van de LTS te Middelhamis bovendien getooid met de versierselen behorend bij het Ridderschap in de Orde van Oranje Nassau. Het was tot veler instem ming dat zijn functioneren als sec retaris-rentmeester Koninklijke waardering bleek te hebben ver worven. Hij moge dan kritisch en punctueel zijn geweest, hulpvaar dig was hij evenzeer.... Erkentelijkheid daarvoor kwam met na me ook uit de kring van personeel, ver tolkt door dhr. L. Verolme, Hoofd van de Technische Dienst Het was dhr. Verolme uit eigen waarneming bekend hoezeer dhr. Verheul als een goed rentmeester heeft gewoekerd en zéker niet slechts tijdens de kantoorurea Ook daarna was hij veler vraagbaak en raadsman wie het nooit teveel was de ander met raad en daad terzijde te staaa Samen met een voor treffelijke plichtsvervulling, daarin met een bijzondere kennis van zaken gesierd en de vervulling van belangrijke functies in het maatschappelijk en kerkelijk leven had dat alles tot de hoge Koninklijke Onderscheiding geleid waarvan de uit reiking door burgemeester van Welsenis een van de hoogtepunten van de indruk wekkende afscheidsmiddag werd Dhr. van Welsenis wist de Onderschei ding dan ook aan een „heel bijzonder mens" uit te zullen reiken. Als 15-jarige begonnen in Gemeentedienst werd hij de gemeente ontrouw om het Waterschap voortaan trouw te zijn en daarin tot een „zeer geziene" figuur uit te groeiea „Het Waterschap heeft Uw hele liefde ge kregen" stelde dhr. van Welsenis vast waarbij hij met grote instemming aan kon tekenen dat dhr. Verheul zich niet tot zijn taak had beperkt maar zich ook op het maatschappelijk en kerkelijk leven had ge oriënteerd en ook aan het goed functio neren daarvan zijn bijdrage had geleverd en dat op kerkelijk terrein nóg doet Hij werkte o.a mee aan de komst van de nieuwe Geref school en vervulde enkele kerkelijke functies ter plaatse, regionaal en zelfs landelijk en het was dan ook met instemming dat dhr. van Welsenis dhr. Verheul de Versierselen op de rever speld de, hem vervolgens een hartelijke geluk wens voor de toekomst toevoegend. Wie er ook node afscheid nam hoe zeer ook dhr. van Gerdingen een waardig opvolger zal blijken te zijn was dijk graaf Joh Koert Hij wist dat het Water schap in dhr. Verheul meer dan een bij zonder bekwame, hard werkende en zeer betrouwbare secretaris-rentmeester ver liest terwijl hij zelf dhr. Verheul als leer meester hoog achtte. In zijn afscheids woord zag dhr. Koert temg op de ver dienstelijke loopbaan van dhr. Verheul. Hij begon in 1933 als volontair ter secre tarie van Den Bommel, onbezoldigd ter wijl zijn ouders zelfs nog leergeld be- taaldea', waarna op 1 januari 1939 de aanstelling als Ie ambtenaar ter secre tarie volgde. In de oorlogsjaren assis teerde dhr. Verheul op de gem. secreta rieën van Oude Tonge en Herkingen, zat wegens illegaal werk 7 weken in 't gevang en zag zich genoodzaakt de laatste 7,5 mnd. van de oorlog onder te duiken. Op 1 november 1945 volgde de benoeming tot secretaris-ontvanger ter secretarie van- Den Bommel maar op 23 september 1954 zou de gemeentelijke dienst verlaten wor dea Tot op dat moment was dhr. Verheul ambtenaar ter secretarie van Sommels dijk wat hij combineerde met het secre taris-penningmeesterschap van de Dijk ring Flakkee waartoe hij op 4 april 1949 was benoemd. Per 23 september 1954 kwam hij full-time in dienst van het water schap en dhr. Koert sprak met bewonde ring over de wijze waarop dhr. Verheul zijn werk heeft gedaan, werk dat werd verzwaard door de ramp van 1953, per 1973 de opheffing van de Dijkring en de constmctie van het Waterschap Flakkee, gevolgd per 1 januari 1980 door de con centratie van het Waterschap met de Pol der Goeree tot het nieuwe Waterschap Goeree- O verfl akkee. Burg. van Welsenis speldt dhr. Verheul (l) de Onderscheiding op. Er waren nog zoveel meer aspecten op grond waarvan dhr. Koert vast kon stellen dat dhr. Verheul een bijzondere inhoud heeft gegeven aan zijn werk, bepaalde onderdelen daarvan zelfs tot een erezaak verheffend. Het was dan ook een stevige handdruk en een welgemeende goede wens voor de toekomst waarmee dhr. Koert eindigde, dhr. Verheul de gebruike lijke enveloppe met inhoud aanbiedend. Het zou te ver voeren een weergave te geven van de inhoud van de vele gehouden speeches waarom we met de meest aan sprekende delen daamit zullen moeten volstaaa Omdat de oud-dijkgraaf Ir. J. B. Mijs om gezondheidsredenen verhinderd was. werd een gelukwens gesproken door diens zoon dhr. H. Mijs. Van hem was de constate ring dat de aanwezigheid van dhr. Ver heul als een rode draad door het Water schapsgebeuren heen, had gelopen en na mens zijn vader dankte dhr. Mijs voor de altijd goede verhouding die was blijven bestaan ook al bleken dijkgraaf en secr.- rentmeester elk even eigenzinnig te zijn. Dhr. Mijs bood dhr. Verheul een prach tige kaart van Flakkee aan. De opvolger van dhr. Verheul, dhr. J. B. van Gerdingen wist in dhr. Verheul vele kwaliteiten aanwezig voornamelijk op bestuurlijk, juridisch en financieel terrein en het was hem dan ook een eer een zó gewaardeerd functionaris op te mogen volgen. Dhr. van Gerdingen erkende met ontzag-, maar soms ook met vrezen de nauwgezetheid, de precisie en de kritische opstelling van dhr. Verheul te hebben er varen maar thans verklaarde hij zijn dank baarheid voor dat onderricht Volgende sprekers waren dhr. L. Ver olme en zijn voorganger, het oud-Hoofd van de Technische Dienst dhr. H. Stuur man die wat speels inhaakte op de keus van de fam. Verheul op Roosendaal als nieuwe woonplaats. „Na de machtswisse ling hebt u kennelijk zo weinig vertrouwen meer in het Waterschap dat u zich voor inundatie veilig wilt stellen!?" Drs. C. N. Spiering sprak als Hoofd van het Bureau Waterschappen op de Prov. Griffie waar na Mr. Wijk, secretaris van het Water schap de Brielse Dijkring zijn collega Verheul uitzwaaide, hem waarderend om zijn gebleken wijsheid en rechtvaardig heidsgevoel. Voorts spraken de heren burgemeesters drs. de Vos van Oostflakkee en H. Bos van Dirksland waarna de rij van Sprekers besloten werd door dhr. L. Visser namens de Plaatselijke Commissie van de mil- verkaveling„de Stelle" en de ruilverkave ling „Flakkee". „U blies het orgel van het Waterschap nogal eens lucht ia'" zo stel de dhr. Visser vast; hij deed dat met waar dering ondanks het feit dat de concen tratie met de Polder Goeree door de laatste niet gewild was. „We hebben toch goed met elkaar om kunnen gaan, mis schien omdat we oude Calvinisten zijn" overwoog dhr. Visser, ten besluite een pleit voerend voor het behoud van een goede harmonie ook als straks de mil- verkaveling Flakkee in uitvoering komt De Geref predikant van Middelhamis ds. van der Waal dankte dhr. Verheul voor het vele werk dat hij op kerkelijk terrein heeft gedaan waama het woord aan dhr. Verheul was voor „het lied der dankbaar heid" zoals hij het zelf noemde. Dankbaar verklaarde dhr. Verheul zich voor het steeds ondervonden vertrouwen en alle medewerking van bestuurders en personeel waardoor hij zijn functie kon uitoefenen zoals hij dat heeft gedaaa Het vervulde hem zoals hij thans liet blijken niet met spijt dat destijds de gang niet naar de HB S-maar naar de secretarie van Den Bommel was gegaan en het leek dhr. Verheul evenmin te spijten dat hij in 1948 geen gevolg had gegeven aan de plannen om van Flakkee te vertrekkea Node-, maar niet met pijn nam dhr. Verheul thans afscheid van de functie waaraan hij zo verknocht was geweest waarmee hij zelfs getrouwd leek te zijn geweest Hij dankte tenslotte voor het grandioze afscheid dat hem en zijn gezin had overweldigd zowel als voor de vele aangeboden cadeaus. Het einde van het tijdperk Verheul bij het Waterschap was aangebroken. De honderden die de afscheidsbijeen- komst hadden bijgewoond schudden hem nadmkkelijk de hand; het was voor velen een lange tijd van samenwerken geweest THOLEN Op grote schaal worden door twee Duit sers Oostduitse marken omgewisseld voor Nederlands geld De rijkspolitie zoekt naar die twee mannen omdat bij hun aan bieding van biljetten van 100 Oostduitse marken de argeloze mensen worden aan gepraat dat het Westduitse marken zijn. De Oostduitse mark is maar/0,25 waard en de Westduitse/ 1,10. De wisseltruc is ook op het eiland toegepast alsook elders in Zeeland en Brabant Een gewaarschuwd mens telt voor twee MIDDELHARNIS 10 juni zal er een mogelijkheid zijn om met ons allen te zwijgen voor vrede.Het is weer één van de vele pogingen om ons te verzetten tegen het onmenselijke, onevan gelische verloop van de kemwapenwed- loop in de hele wereld. Om binnen onze eigen mogelijkheden ons tegen dit verioop te verzetten zullen we elkaar stimuleren toch telkens weer door te gaan met strijden, zonder wapen en zonder geweld, tegen de eventuele plaatsing van kernwapens, om te beginnen in Nederland. Daarom 10 juni om half acht op de Westdijk in Middelhamis voor de confectiezaak Buysse verzamelen, om met elkaar ons stilzwijgend te verzetten. 10 Juni 1983; half 8 's avonds op de Westdijk in Middelhamis. I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1