Autoschade Keijmel Onberekenbare rentegolven Reparatie van al uw autoschade en caravanschade Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten H.D.G. Omroep Rogos viert eerste lustrum visitekaartjes Fraude met uitkering Een advertentie in Eilanden-Nieuws heeft altijd succes. i i i Gevonden en verloren voorwerpen Straks geboorte kaartjes nodig Jeugd schaak-damtoernooi Donor-avonden op Goeree-Overflakkee A.S. zaterdag eerste resultaten Kynologenclub Kampioenschap Goeree-Overflakkee'83 Bestel Uw Gebrs. de Waal Eerste prijs koor „Tot ons Genoegen" |Uw huis verkopen TAMBOER Bladz. 2 EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 31 MEI 1983 In verschillende plaatsen op Goeree- Overflakkee houdt het Rode Kruis binnen kort weer donor-avondea In de volgende plaatsen kan dan weer bloed worden af- gestaaa Vrijdag 3 juni: Goedereede: Groene Kruisgebouw, Charbonstraat van 18.30 tot 20.30 uur, Stellendatn: 't Haegsehuus, Haagse straat van 18.45 uur tot 20.15 uur, Melissant' Melishof, Binnenweg van 18.45 uur tot 20.15 uur. Maandag 6 Juni: Middelharnis: Olym- piahal, Sportlaan van 18.00 uurtot21.00 uur. Woensdags juni: Nieuwe Tonge: Dorps huis, Korteweegje van 18.30 uurtot21.00 uur; Oude Tonge: Mavo school, Bemhard- straat 48 van 18.30 uur tot 21.00 uur, Ooltgensplaat: 't Centrum, van Weel straat van 18.30 uur tot 21.00 uur. Vrydag 10 juni: Ouddorp: Verenigings gebouw, Stationsweg van 18.15 uur tot 21.15 uur. Het Rode Kruis beantwoord de vraag „Waarom donor?" in een persbericht als volgt waarom donor. omdat... er per jaar meer dan 600.000 donaties nodig zijn om aan de landelijke vraag te kunnen voldoea omdat... in noodgevallen, wanneer di recte hulp nodig is, grote hoeveelheden plasma-eiwitoplossmg aanwezig dienen te zijn (rampen, ongevallen e.d). omdat... U het voor Uw zieke medemens mogelijk maakt een normaal leven te leidea Denkt U b. v. eens aan de kinderen die lijden aan een bloederziekte, waar voor regelmatige toediening van het z.g. „cryo-precipitaafnoodzakelijk is. omdat... met immunoglobulinen vele in fectieziekten kunnen worden voorkomen. omdat... iedere gezonde volwassene zon der enig risico minstens twee maal per jaar een kleine hoeveelheid van zijn/haar bloed kan afstaaa De totale hoeveelheid bloed van een gezonde volwassene be draagt ca. 5 liter, terwijl er nog minder dan een halve liter wordt afgenomen. Het afgestane circulerende bloed wordt snel uit de reserve-voorraden aangevuld. Deze reserve wordt binnen enkele weken door nieuwe aanmaak weer op peil gebracht omdat... iedereen zich af moet vragen, waarom hij/zij eigenlijk geen donor is. omdat... U het zelf misschien ook eens nodig zult hebbea DAAROM.... VRAAGT HET RODE KRUIS: U GEEFT TOCH OOK A. s. zaterdag zal vanwege de Kynologen club Flakkee in oprichting het eerste hon- dengehoorzaamheidsexamen worden af genomen, op het terrein van dhr. J, Hen driks, Nieuwendijk 12 te Goedereede, 's morgens om 10.00 uur. Het verbeteren van de verhouding tussen mens en hond is een van de doelstellingen waarna de kyno logenclub zal strevea In een introductie brief wordt gewezen op het teveel aan hondeleed, wat o. a. blijkt uit de toevloed van „afdankertjes" naar asiels en de handel in honden die voor de bio- en de kosmetische industrie geslacht offerd wordea De kynologenclub wijst daarom op de grote verantwoordelijkheid van de honden bezitter tegenover zijn hond. Er zullen daarom aan de honden van de leden lessen in gehoorzaamheid worden gegeven waar door gehoorzame en geen lastgevende honden verkregen worden. Ook zal er een dieren E.H.B.O. cursus worden gegeven. Het lidmaatschap van de Kynologen club bedraagt/ 35,per jaar. Opgave kunnen o.a. worden gedaanb ij dhr. P. Scheurleer, tel. 01874 - 1332, Oude Tonge. OUDDORP- donderdagavond 7.30 uur ds. E. Venema, Middelburg-C. MELIS SANT - donderdagavond 7.30 uur ds. J. Baayens, Aagtekerke. NIEUWE TONGE - heden (dinsdag) avond 7.30 uur niet ds. J. Koster, Klaaswaal, maar ds. Chr. v. d. Poel van Yerseke STAD aan 't HARINGVLIET- woens dagavond 7.30 uur ds. P. Blok van Capelle ad. IJsseL OOLTGENSPLAAT- donderdagavond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg. Schaken: Op 24 mei 1983 ging het toernooi van start te Stellendam in het mooie gebouw „De Rank". Dhr. M. Verohne opende met enige toepasselijke woorden; de eer ste zet werd gedaan aan het bord waaraan (wie wist zich het nog te herinneren?) oud- kampioen G. de Jager 20 jaar geleden klaar zat om de strijd aan te binden met L. HoUemaa Bij de kanshebbers de heer de Jager behoort daar stellig toe werd deze partij als een der weinigen remise. Voorts wonnen de meeste kanshebbers hun partij. We noemen slechts: J. Boeter, M. Verolme, J. B. H. de Glopper, W. I. Peeman, R. Faase, P. HoUeman en M. L. v. d. Waal. De partij van van Maurik werd uitgesteld (tegen C. Poortvliet) eveneens de partij Wijnands-van Prooijea Op 30 mei as. wordt te Sommelsdijk de tweede ronde verspeeld. Hierna zijn de kaarten via het Zwitsers systeem wel ge schud en komt er zicht op het veld van kanshebbers. We komen er graag op terug. Asconed int gemeentelijke comp. De navolgende zetten zijn gespeeld in de 4e ronde Dirksland-Amstelveea 1. f2-f4 Pg8-f6 2. Pgl - G e7-e6 e2-e3 b7-b6 4. b2 - b3 Lc8-b7 5. Lel - b2 Lf8-e7 6. Lfl - d3 c7-c5 7. 0-0 d7-d6 8. Pbl - c3 Het is duidelijk dat zwart zich zeer sekuur en terughoudend heeft opgesteld Het is nauwelijks te zeggen wie beter staat, wit dan wel zwart Voordeel wit alle stukken zijn ont wikkeld (zwart moet nog rocheren en zijn paard op b8) ontwikkelen) en er kan naar een zekere „aanval" worden gezocht; voordeel zwart; zijn pionnen staan meer naar het centrum en zijn stukken staan de pionnen niet in de weg zoals de witte loper op d3. pion d2. Computerschaak Mephisto II (speed processor) tegen de nieuwe MARK 6; (met zwart): 1. d2-d4 Pg8-fl5 3. d4 X c5 e7 - e6 e2 - e3 Lf8 x c5 hier was Mark 6 uit zijn openingsboek, Mephisto deed nog 2 zetten vlgs het in gebouwde boek, 5. Pgl - f3 0-0 6. Lfl - d3 d7 - d6 7. O - O e6 - e5 8. Pbl - c3 Pb8 - c6 9. Ddl - b3 Pc6 - b4 10. Ld3 - e2? Lc8 - f5 11. Lel -d2?? Lf5-c2!! wint de dame voor twee lichte stukkea 12. Db3- a3 Pb4 - d3 13. Le2 X d3 Lc5 x a3 14. Ld3 X c2 La3 X b2 15. Tal - bl Lb2 x c3! (nu ruilen) 16. Ld2 X c3 Dd8 - c7! 17. Pf3 - d2 d6 - d5 18. Lc3 - b4 Tf8 - d8 19. Lc2 - d3 a7 - a5 20. Lb4 - c3 d5 X c4 21. Ld3 xc4 Td8 xd2 22. Lc4 X f7+ Dc7 x f7 23. Lc3 x d2 Df7 x a2 24. Ld2 - c3 Da2 - d5 25. Tfl - dl Dd5 - c5 Ter gelegenheid van haar 5 jarig bestaan biedt de radio omroep Rogos van de H.D.G. te Sommelsdijk haar luisteraars donderdag 2 juni een speciaal programma aan. Een schaduw over het 5 jaar bestaan is het plotseling overlijden vorig jaar zomer van Rino Bukman die zich bijzonder voor de Rogos heeft ingezet en de vrijwillige medewerk(st)ers steeds wist te stimulerea Het is mede aan hem te danken dat de huisradio omroep thans voortreff'elijk fimctioneert. Elke dag worden uitzendingen verzorgd tb.v. de bewoners van „de Goede Ree", het Oudeland en „de Samaritaan". De programma's die via radio Rogos worden uitgezonden zijn o. ra morgenwij- dingen, weeksluitingen, lichte en klas sieke muziek, gospelmuziek, verzoekpla ten, programma's ter voorbereiding op de zondag, kerkdiensten en het H.D.G. nieuws. bij Drukkerij Langeweg 13 SOMMELSDIJK THOLEN Granaat gevonden De rijkspolitie heeft aan de glooiing van het Schelde- Rijnkanaal een aldaar gevonden granaat onschadelijk gemaakt. De Mijnoprui- mingsdienst zorgde voor afvoer van het projectiel. DIRKSLAND Door de sociale rechercheur op heteiland Goeree Overflakkee is, in samenwerking met de recherche van de Rijkspolitie van de groep Middelharnis proces-verbaal op gemaakt tegen een inwoner van Dirks- land, de heer B. v. L. Nadat uit een ingesteld onderzoek was gebleken dat deze gedurende lange tijd onjuiste inlichtingen had verstrekt, waar door hij ten onrechte een uitkering ont ving. Door de handelwijze van v, L. werd de gemeente Dirksland over een periode van ongeveer 8 maanden voor een bedrag van ca 12.000,— benadeeld. OUDE TONGE Het gem. bejaardenkoor „Tot ons Ge noegen" uit Oude Tonge heeft zaterdag 28 mei weer een prima resultaat geboekt, op een zang- en solistenconcours te Har- melen. Het koor behaalde een eerste prijs in afd. B met 348 puntea Het hoogste aantal punten dat op dit concours werd behaald, was 349, zodat we kunnen terug zien op een zeer fraai succes om zo hoog te scorea De jury had dan ook veel waardering voor het koor, dat onder leiding staat van dhr. H. Wielaard uit Melissant Nieuwe leden zijn van harte welkom op de repetitie's die iedere maandagavond worden gehouden van 7 tot 8.30 uur in het dienstencentrum aan de Bemhardstraat DE plotselinge stijging van de rente In Nederland was nodig omdat onze munt internationaal een beetje in discrediet was geraakt. Dit werd In de eerste plaats veroorzaakt door de achterblijvende revaiuatie bij de Duitse mark bij de jongste waardeveranderingen van munten In Europa. Ais onze rente even laag is als in West-Duitsland zal een geldbeleg- gende financier de voorkeur geven aan onze oosterburen. Hij weet dan zeker dat de Duitse mark bij een volgende revaiuatie zeker weer van de partij zal zijn, terwijl hij dat bij de gulden maar moet afwachten. Naar onze mening kunnen er bij de aanbieders en vragers vier partijen worden onderscheiden. De eerste zeer belangrijke groep wordt gevormd door de internationale valutaspeculanten. Deze speuren de wereld af naar herwaarderingen van munten. NOG GEEN ECONOMISCHE OPLEVING Mr. Snijderweg 2a, STELLENDAM (acliterzijde meubelfabriek) Tel. 01879 - 2573 - 2364 26. Tdl -cl Dc5-d5 27. Tel- -dl Dd5-e4 28. Tbl -al a5 - a4 29. Tdl -d6 Ta8 - c8 30. Lc3- b2 Tc8 - c2 31. Td6-d8+ Kg8-f7 32. Lb2 - a3 Tc2 - a2!! en wint (zie diagram) 33. Td8 - dl De4 - c2 34. Tdl - fl Ta2 X al 35. Tfl X al Dc2 - c3 wint stuk en de partij sneL J. C. H. 7 6 1 5 Mark 6 in aktie - combinatie MIDDELHARNIS Gevonden voorwerpen: Twee donkere bruine lederen dames handschoenen; een bril lichtbruin mon tuur, zilveren medaillon met foto; auto sleutel; speelgoed tankauto; blauwe kin derhandschoen; bruin lederen sleutelhan ger met sleutel; Talbot autosleutels; sleu tels blauw en rood; dames quartz horloge; wit-geel gouden trouwring inscriptie: 21- 02-1977; Leen 24-10-1980; fietssleutel- tje; heren horloge merk Pontiac; zilveren kinderarmbandje opschrift Marieke 28- 04-1973; spijkerhesje; autosleuteltje van Renault; goudkleurige schakelarmband met 6 steentjes; sleutel aan bruin lederen etui; zwarte jas; blauw kinderschoentje met gesp maat 20; fietssleuteltje; goud kleurig herenhorioge merk; Ancre; ge neesmiddelen in drukstrip verpakking Kats 221 Trimtinae - G.G.D. 's-Her- togenbosch; medaille bondwandeldag K.N.G.V.; fietssleuteltje een plastic han ger, kiss-sleutel aan ring, dameshorloge kleur wit merk; Commodor, fietssleutel tje, dames horloge merk; Piuzelaro; op bouw boot, zwaar ijzerwerk met plastic raampjes, kleun roodbruin; bankbiljet; zakmes; regenbroek kleun rood, in etui; kinderstep Ideun wiVzachtgroen; drie wieier met bakje dat kan kiepen, kleun geeL Verloren voorwerpen: Fototoestel merk; Practica TL3 nr. 9367261; paraplu, kleun bruin/rose; rode damesportemonnee inh.; geld, bankpasje, pasje Bijenkorf; contactsleutel v.e. Bed- fordbusje; zilveren schakelarmband; bruin lederen handschoen; gouden broche letter J; zilveren kinderarmbandje met bedel tjes; bruin lederne jjortemonnee, rijbewijs, giropas en geld; handelaars kentekea' 29 - 50 - HF; donkerrode portemonnee inh.: geld NMB-pasje en cheque, AMRO-pas- je en twee cheques; zwarl/blauw lederen damesportemonnee inh.; betaalpas en geld; bruine boodschappentas; wit over hemd maat 40; kentekenbewijs delen I, en II 77-50-LR; vijf groene betaalcheques; bruine portemonnee inh.: geld; bos sleu tels met lederen knijpmapje bruin; bak kersbroek; leren jack crèmekleurig maat 52; bruin lederen etui inh.: twee parker- pennen en een vulpen; briljant uit gouden ring; paraplu inklapbaar met hoes kleun zwart boodschappentas nylon oranje kleurig; zilveren damesarmband; bos sleu tels 8 stuks; zwarte damesportemonnee inh.: twee giropasjes, geld; jack kleun roodmerk Levis; driewieler kleun geel en zwart; euro chequepasje nr. 3420.55.844; bos sleutels 5 stuks aan hanger (jagers ven); zilveren armbandje met opschrift Bij drukkerij GEBR. DE WAAL ligt een pracht modellenboek voor u ter inzage. Ook uw keus is er zeker bij Bij tijdige bestelling snel gereed. Langeweg 13 - Sommelsdijk Marijke: huissleutel aan oranje label; za- delhoesje/dekje kleun zwart met wit rand je; pareltje in goud; herenpolshorloge merk; Omega; fietssleuteltje ANWB-slot P64751; gouden armband van 254 cm. breed; zwarte damesportemonnee inh.: contant geld, eurochequepasje Rabobank; gouden ring met zwarte steen; gouden bro che hoefijzervorm; bruine portemonnee inh.: geld; metalen kinderbril paarskleurig met dikke glazen; zwarte dames porte monnee inh.: geld; rood aanhangwagentje van driewieler, pennenzakje, kleur blauw, inh.; pennen, passer en geo-driehoek. Vermiste huisdieren: Parkiet, kleun blauw. Hogere winsten van bedrijven in de M.S. zouden tot zoveel kapi taalruimte leiden dat daar de rente omlaag gaat. In dat geval zal de dollar niet in waarde dalen. Ge beurt dit laatste wei, wat velen verwachten, dan stroomt er wel licht meer vermogen naar Europa. Maar dan gaat onmiddellijk en de V.S. de rente weer omhoog en maakt deze geldstroom rechtsom keert. De hoogte van de rente Is voor de rest van dit jaar moeilijk te peilen maar de optimistische ver wachtingen voor een lage rente is meer gebaseerd op politieke dro men dan op de werkelijkheid. Wie erin kan slagen geld te lenen tegen de nu bestaande tarieven lijkt ons niet slecht af te zijn. Nog beter is het voorshands helemaal de han den af te houden van het opne men van hypothecair- of bankkre diet. Dan blijven de zorgen zo be perkt mogelijk. (Nadruk verboden) Drs. A. van Mierio Woensdag 25 mei jl. organiseerde de Rabobank Middelharnis het schaak-dam toernooi voor de basisscholen in haar werkgebied Hieraan namen deel de J. C. van Gent- school uit Sommelsdijk, de O.L.S. uit Middelharnis, de Prins JohanFrisoschool uit Herkingen, de Prins Willem Alexan- derschool uit Melissant en de Groen van Prinstererschool uit Middelharnis. De wedstrijden werden georganiseerd in samenwerking met de Schaakvereniging „De Zwarte Pion" en de Damverèniging „Denk en Zefuit Middelharnis. De wedstrijden werden gehouden in het Hervormd Centrum „De Hoeksteen" in Middelharnis. Zeer enthousiast is er ge streden om de eer van de school. Bij het dammen was de school uit Me lissant bij het ingaan van de laatste ronde nog ongeslagen De Prins Johan Friso- school komt de eer toe om in de laatste ronde de Melissantenaren te verslaan. Beide teams kwamen hierdoor op 8 wed strijdpunten uit, maar het bordgemiddelde van Melissant wasx beter, zodat zij de eerste prijs behaalden De Prins Johan Frisoschool uit Herkingen werd dus twee de en de Groen van Prinstererschool met 7 punten derde. Bij de schakers bleef de spaiming er tot de laatste ronde in zitten Uiteindelijk ze gevierde hier de Prins Johan Frisoschool uit Herkingen, de J. C. van Gentschool werd tweede en de Groen van Prinsterer school derde. Uit de handen van de directeur van de Rabobank, de heer de Kreij kregen de scholen een fraaie beken Alle deelnemers ontvangen een vaantje. Gezien het succes werd besloten om het toernooi volgend jaar weer te organiseren DIRKSLAND Beroepen Ds. A. Hoogerland, sinds twee jaar predikant van de Ger. Gemeente te Dirksland heeft een beroep ontvangen van de Ger. Gemeente van i Bameveld. 2. c2 - c4 c7 - c5 OP basis van hun verwachtingen be leggen zij in een munt, die de nelging heeft tot stijgen en tevens een flinke rente opbrengt. De gulden heeft de neiging om In waarde te stijgen, af hankelijk van het Inflatietempo In de andere rijke landen. Op dit punt bieden wij minder waarborgen dan In het verleden. Onze aardgasopbrengst ziet er minder rooskleurig uit. Als die verder teruglopen, zal vermoedelijk ook de olieprijs verder dalen. Per saldo hoeft dat niet ongunstig te zijn voor onze monetaire positie. Er Is dan min der vreemd geld nodig voor de aan koop van energie en dat geld blijft dan In Nederland. Alle westerse landen behoeven dan minder olie en aardgas te kopen en zo blijft er meer kapitaal in het westen. Anderzijds betekent deze ontwikkeling dat er dus van een eco nomische opleving niet of nauwelijks sprake zal zijn. De klem uit het diepe werkloosheidsdal blijft dan achterwe ge. Dat kost ons met een groeiend leger van niet werkenden geweldige sommen aan uitkering, waardoor de staatsfinanciën nog meer In de proble men komen. En die zullen aan het eind van het jaar al geschonden uit de strijd komen want wij zullen als land dit jaar 7 miljard meer uitgeven dan vorig jaar en een financieringstekort produceren van 10,5% van het nationale inko men. Dit komt neer op een tekort van 35 miljard gulden. Deze ontwikkeling schept een sfeer van wantrouwen over onze gulden, die menig valutadeskundlge zeer te rughoudend zal maken t.o.v. ons be taalmiddel. Stimulering van nieuwe economische activiteiten zal of uit Inflatie moeten komen, dus uit geld schepping of uit meer binnenlandse leningen. Welnu, voor dat laatste zal de rente aantrekkelijk moeten zijn en het eerste stuwt de rente vanzelf om hoog. Want dan wil men een rente- premie voor de waardedaling van het geld. Om deze combinatie van voor uitzichten zal het buitenland bij een lage rente niet voor guldensleningen in de rij staan. SPAARDER DE tweede groep van vragers en aan bieders van guldens kunnen wij vin den in het bedrijfsleven. Daar her stellen de winsten gedeeltelijk. De be langrijkste post, die gezonder wordt, is het geleende geld met de daarop te betalen rente. Het bedrijfsleven is zo in gevaar door grote schulden en on voldoende eigen vermogen dat men alles doet om schulden af te lossen en verlaging van de rentelasten krijgen. Dat betekent ook pogingen om nieuwe emissies van aandelen te doen. Maar dergelijke bewegingen remmen de kapitaalvloed naar banken af en zullen zeker niet rentedalende krachten in leven roepen. Ook het be drijfsleven zal zeker geen acties kun nen uitvoeren, die een lage rente tot gevolg hebben. Mocht de economie aantrekken dan zal men meer gaan lenen of meer geld aan de markt ont trekken voor de uitgifte van aandelen. Het zal bij herstel nog jaren duren voordat het grootste deel van het be drijfsleven weer uit eigen middelen In vesteringen zal kunnen doen. Uitzon deringen daarop zijn mogelijk te vin den bij de chemische en aardolie- Industrie. Elke vorm van goedkoop geld zal bij ondernemers direct aftrek vinden om daarmee reeds geleend duur geld af te lossen. Een eigen bijdrage van het bedrijfsleven voor lagere rente Is op een termijn van een of twee jaar nauwelijks te verwachten. De derde groep die met argusogen de gang van zaken met de rente volgt is een grote groep consumenten, die in de achter ons liggende jaren zich diep in de hypothecaire schulden heeft gestoken. Velen van hen hebben van de jongste rentedaling niet kunnen profiteren omdat zij voor een lange tijd aan de betaling van een hoge rente bij contract gebonden zijn. Zij wachten op goedkoper geld maar kunnen voorlopig niets anders doen dan zo veel mogelijk sparen. Van de andere consumenten zijn velen van spaarders achteraf nu weer actieve spaarders geworden. Hun spaarmogelijkheden worden echter beperkt door de reeds dalende Inkomens of te verwachten verdere daling daarvan. Ontvangen zij een lage rente dan zal dit het sparen niet aanmoedigen. Wil men daar in direct werkende resultaten van ver wachten dan zal het sparen door ver dere fiscale aanmoediging gestimu leerd moeten worden. Dat zit er nauwelijks in, omdat de minister van financiën alleen maar meer inkomsten 8 - t 4 vraagt en voor geen enkele tegemoet koming In de belastingsfeer Is te vin den. DREIGEND MUNTBEDERF DE overheid zelf is de vierde groep die invloed kan uitoefenen op de rente. Zij kan bijvoorbeeld proberen andere o- verheden te interesseren voor een ge zamenlijke actie om te komen tot lage rente. Ook kan zij korte tijd de rente laag houden door meer geld te laten drukken. Zodra dit geld in de beste dingssfeer komt zal de geldontwaar ding toenemen en is het effect ave rechts. Het gevaar bij de voorzichtige Nederlandse regering is groot dat zij onder druk van het enorme leger werklozen tot stimulering van de eco nomie overgaat. Dat zou het zich nu reeds dreigend aftekenend muntbe- derf in een stroomversnelling bren gen. Elke vorm van renteverlaging kan men dan voor de eerste jaren wel ver geten. Alle richting-aanwijzers in ren- teland staan dus meer afgestemd op renteverhoging dan op renteverla ging. De optimistische verwachters van lage rente vestigen vooralsnog hun hoop op de Ver. Staten. Die zouden kunnen profiteren van de lagere olieprijzen in de wereld waar door meer vermogen vrij komt voor investering In eigen land. Een zwakke stelling als men ziet dat de regering Reagan in één week soms 15 miljard dollar nodig heeft om zijn eigen finan ciën te regelen. I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 2