Drammend bezuinigingsbeleid schaadt bedrijfsleven WEETU WAARON ONZE SERVICE 20 GOED is: \;d.velde Zendingsavond Plaatse jeugd filosofeerde over de school anno 2083 1 Visser Garage KNÖPS B.V. Eend aan boord ?<s m% Jeugd Schaak en Damtoernoüi op Goeree Overflakkee Weer schapendiefstal geconstateerd Automobielbedrijf Jac. de Gast Citroen - Hesselink ^ThiiïpnSsërVisiönj Een doorbraak VLP 720 f 2250,- Honden weer achter schapen aan AUTO-SCHADE Wandelen op de Havendag Afscheid secr.-rentmeester Verlieui Expositie in „Vroonlande" te Dirl(siand 1 A.S. zondag intrede ds. van Kooten Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond No. 5193 Omdat we onze uiterste best doen u de volgende keer wéér voor Toyota te laten kiezen. Wil BIEDEN MEERKLASSEVOOR HINDER KOSTEN. in beeld- en geluidsweergave Beeldplaten RüMPriWD RUMPTSTAD B.V. Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten Dirksland, 01877 - 1357 OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 PEUGEOT TALBOT AutobedrijJ^ 55 e Jaargang POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Geen dag gaat er bijna meer voorbij of er staat alle dan wel een deel van onze burgers een jobstijding te wachten. Die bezuinigingswoede van het kabinet- Lubbers is over de volle breedte losgebarsten. Alle maatregelen zyn erop gericht het financieringstelcort van het rijk terug te brengen. De berichtgeving hierover wordt gelardeerd door cijfers over het toenemend aantal werklozen en de verhoging van het aantal deeltijdbanen. Na een soort politieke fluister campagne over het dalen van minimumlonen besliste de staatssecretaris van Sociale Zaken dat de jeugd per 1 juli a.s. minder minimumloon zal krijgen. Het niet onbegrijpelijke gevolg is dat ook andere categorieën met een minimum inkomen zich onmiddellijk gaan afvragen wanneer zij aan de beurt zijn voor een verlaging. Te duur systeem Het zijn wel zeer deprimerende berich ten voor hen die zich met de handel in dit soort vaar- en voertuigen bezighouden. Hiermee worden effecten opgeroepen die voor het bedrijfsleven zeer nadelige ge volgen moeten hebben. Dat hebben onder meer de exploitanten van jachthavens al ondervondea Die zouden nu soms al meer dan de helft van hun ligplaatsen niet meer kunnen verhuren. Vanzelfsprekend ook omdat men dat liggeld bij terug lopende inkomsten niet meer kan op- brengea Men kan dit geen weloverwogen economisch beleid van de overheid meer noemen. De tekorten op de staatsrekening moeten wel sterk terug gebracht worden maar de consumptie moet daarbij niet meer getroffen worden dan hoogst nood zakelijk is. De gedragslijn van bijna maan- delijke inkomensafslanking werkt averecht op het economisch leven, dat erdoor ver lamd wordt De econoom prof Schouten zei het zo: „Ieder halfjaar een paar miljard vinden is natuurlijk krankzinnig. Als iedereen maar Touwtrekken over voorjaarsnota Het reeds maandenlange in gang gezette vraag- en antwoordspel over het verschil tussen minimum-loon en de echte mimima is er een duidelijk bewijs van dat de minima van nu andere zijn dan de minima van de toekomst E r tussen door kwam het bericht dat werkloze jeugdigen voortaan spoedig van een werkloosheidsuitkering worden doorgeloodst naar de bijstand, die vanzelfsprekend lager is. Nog waren deze aankondigingen niet bestorven of het touwtrekken over de voorjaarsnota begon. Nu waren het weer eens de ambtenaren die 2% van hun loon over het tweede halfjaar als inzet zagen van het politieke schaakspel van de regerende politici. Zij werden samen in de tang genomen met alle trekkers van uitkeringen, inclusief die van de WAO en de AOW. De ambte- narenorganisaties begonnen zo te grom men dat minister Rietkerk wel moest verklaren dat hij afspraken had met de ambtenarencentrales over geen verdere kortingen op ambtenareninkomens en die van trendvolgers in 1983. Spoedig daarop komt de minister-president met een ver haal over kortingen per 1 oktober voor alle uitkeringstrekkers. Het einde van het som bere lied zal wel weer zijn dat er toch kortingen komen met wat vage toezeg gingen over meer deeltijdarbeid, met na me voor de jeugd, of met ontroerende verhalen over de voordelen van arbeids tijdverkorting voor de arbeidsmarkt Kooplust wordt bedorven Het hele spel heeft tot inzet de knikkers van de schatkist Over de accijnsverho ging van 10 cent per liter benzine op 1 juli a.s. wordt weinig gesproken maar de maatregel gaat wel door. Met dit soort defaitistische verhalen wordt zowel de binnenlandse handel in het algemeen als die van auto's in het bijzonder zeer zwaar getroiïea Want de kooplust van de Ne derlandse consument is bijna nog meer bedorven door de sfeer van opgeroepen tekorten van regeringszijde als door de blijvend teruglopende wereldeconomie. Onlangs is er in de volksvertegenwoor diging over de informatieplicht van de banken aan de belastingdienst Er komen uitspraken van bewindslieden over de noodzaak tot opgave van inkomsten uit banktegoeden aan de belastingdienst De staatssecretaris van financiën maakt zich verdienstelijk met opmerkingen over te zwakke sancties op het niet doen van aangiften voor de inkomstenbelasting. Het gevolg is geweest dat er in enkele weken honderden miljoenen spaargeld van de banken is gehaald om dit over de grens te beleggen dan wel liever thuis te bewaren in een oude kous. Er zijn schat tingen dat er dit jaar voor een paar miljard aan bankgeld aan het betalingsverkeer zal worden onttrokken. Voor onze economie is dat een zeer schadelijke ontwikkeling, die ook zijn effecten op de rentestand niet zal missen. Volgens bankmensen zijn het niet mensen met grote zwarte tegoeden die hun geld opvragen maar juist de trekkers van midden-inkomens die aangeslagen zijn, vermoedelijk door een ongemoti veerde angst Maar ons overschot op de betalingsbalans krijgt er wel een duw door. Berichten over het achterlaten van frau de-acties door het niet betalen van pre mies of achterwege laten van afdracht loonbelasting verschijnen talrijker dan weleer. Is het toezicht op dit soort manu- pilaties in de afgelopen jaren dan zoveel tekort geschoten dat dit alles eerst nu komt boven drijven, zo moet men zich afvragen. Al jaren lang varen er dure plezierjachten door onze kanalen en rivieren enzoevener geweldig dure auto's langs onze wegen. Het caravan-park in Nederland is on metelijk. Volgens de berichten worden er nu opsporingsambtenaren van de douane ingezet om na te gaan of er op de auto's wel invoerrechten is voldaan, of met die kapitale aankopen geen zwart geld is gewit en of de aankoop van boten en caravans ook wel zuivere koffie is. gaat afslanken kan een kind begrijpen dat we met een spiraal in een sneltreinvaart naar beneden gaan. „Het lijkt verstandi ger dat de overheid met enkele drastische en voor iedereen duidelijke maatregelen orde op zaken stelt dan dat er op sarrende en jarenlang durende aftapping elke dyna miek en creativiteit uit het maatschappe lijk leven wordt gezogen. Met name men sen die hard werken om uit de problemen te komen moeten in hun beloning een aanmoediging vinden voor hun prestatie drang. Anderzijds is ook duidelijk dat ons systeem van sociale voorzieningen vol komen uit de hand gelopen is en veel te duur is geworden om uit de produktie te kunnen financieren. De president van onze Nat Investeringsbank heeft op gemerkt dat wanneer wij het systeem van sociale zekerheid zouden over nemen dat in de Westduitse Bondsrepu bliek bestaat, er in ons land op jaarbasis liefst 25 miljard zou kunnen worden bezuinigd. In dat land heerst beslist geen armoede en er komt niemand om van de honger. Voorts menen deskun digen dat ons loonniveau in het al gemeen te hoog is in vergelijking met andere landen. Dat vraagt om een al gemene maatregel en zoiets kan men niet verhelpen met het aftappen van inkomens van uitgezochte groepen, die politiek weinig of geen schade hoeven te betekenen. Nog steeds zijn wij bezig in Nederland de bezuinigingsbal in een kring rond te spelen waarbij nu eens deze dan weer die groep een lik krijgt uit de pan die gevuld is met een voorraad tegenvallers. Het aantal schouders op halers wordt steeds groter en de over tuigingskracht van ozne zogenaamde bezuinigingsdeskundigen neemt af. Drs. A. van Mierio Dorpsweg 28-34,018704466, Middelhamis, DEN BOMMEL Schapenhouder de Groot heeft weer moeten constateren dat dieven zich ver grepen hebben aan zijn schaapskudde die langs de buitendijk graast De diefstal moet vorige week hebben plaats gevonden. Er zijn 9 schapen en zelfs 23 lammeren verdwenen. Voor dhr. de Groot weer een aanzienlijke schadepost die hij op moet tellen bij al die vorige keren dat hij al de dupe van de acties van veedieven werd. Korteweegje 41-45, DIrksland, tel. 01877-1122. Dealer voor Goeree-Overflakkee en Voorne-Putten 3 jaar volledige garantie. Bij de politie is door een schapenhouder aangifte gedaan van de verwonding van een lam door een loslopende hond. Het is een jaarlijks terugkerend euvel dat honden achter schapen aanjagen en soms gruwe lijke slachtingen aanrichten. De politie attendeert er daarom met nadruk op dat de honden buiten de bebouwde kom welis waar niet aangelijkd hoeven te zijn maar dat de baas steeds gehouden is het dier onder toezicht te houden. iinuni -Sazonmaaiers HONOA -generatoren - pompen - frezen CROWN - luchtkussenmaaier KARCHER - hogedrukreinigers KONGSKILDE -luchtverhilters L.V. Poldersèdijk 1a Stad aan het Haringvliet Tel. 01871-1202 2222-MIDDELHARNIS LANGEWEG 113 TEL. 01870 DEN BOMMEL Verkiezing ambtsdrager In de Geref Kerk is in de vacature van de heer C. de Groot als diaken, uit het dubbeltal D. Buth en C. van Damme laatst genoemde gekozen. NIEUWE TONGE Op D.y. donderdag 19 mei 1983 hoopt de zendingscommissie der Hervormde Gemeente een zendingsavond te beleggen in de Nederlandse Hervormde Kerk te Nieuwe Tonge. Aanvang 19.30 uur. Aan deze avond hopen mee te werken de Chr. Gemengde Zangvereniging„Adven- do" en het Chr. Gemengd Jeugdkoor „JongAdvendo"; mevr. A. vandenBorn- Vlaanderen, declamatie; ds. J. van den Born hoopt een meditatie te houden. Na afloop is er gelegenheid om in het Hervormd Verenigingsgebouw „Elim" koffie of frisdrank te gebruiken is, terwijl er ook een boekentafel aanwezig is en een kleurplaat voor de kinderen. In het kader van het 75-jarig bestaan van Sparta Hygiëa en ter gelegenheid van de Havendag'83 wordt morgen, zaterdag 14 mei a.s. een wandeltocht over 5 en 10 km in en rondom Middelhamis en Sommels dijk gehouden. Gestart kan er worden tussen 10.00 en 11.00 uur vanaf de Olym- piahal aan de Sportlaan te Middelhamis. Door iedereen, individuelen, in club- en gezinsverband, kan er zaterdag nog wor den ingeschreven vanaf 9.30 uur in de Olympiahal, kosten 3,per persoon. Voor elke wandelaar die de 5 of 10 km mars volbrengt ligt er een medaille klaar. Bovendien worden de deelnemers bij de finish in de bloemetjes gezet en krijgt men ook nog een Sparta herinnering. Graag tot ziens, bij start en finish van dit wandel- gebeuren en natuurlijk ook bij de overige festiviteiten op deze Havendag 1983!!! Even leek het er maandagmorgen op dat tot de uitmsting van een Noordzeekotter ook al een lelijk Eend behoorde omdat zo'n vehicle zich aan boord van de G.O. 5 bevond. Op zee valt er evenwel niets te rijden en ook het kotterdek is niet zo groot dat men zich per auto zou moeten verplaatsen. De Eend, een slopertje, bleek eigen dom van de Vismijndirecteur die men een poets gebakken had door het wagentje aan boord van een van de kotters te hij sea MIDDELHARNIS Na een ruim 34 jarig dienstverband hoopt secretaris-rentmeester W. H. Ver heul op 3 juni afscheid te nemen van het Waterschap Goeree-Overflakkee. De af- scheidsbijeenkomst wordt die dag ge houden in de aula van de Technische School. Dhr. en mevr. Verheul zullen gaan wonen in het Brabantse Roosendaal. In de hal en in de bovenzaal van,, Vroon lande" zal van 18 mei t/m 29 juni een expositie worden gehouden door mevr. Corrie van Gent-van Hassent uit Ridder kerk. Ze exposeert zestien van haar wand- kleden en wat stukjes Keramiek. Voor haar kleden maakt Corrie van Gent graag gebmik van met de hand bedmkte stoiïen en natuurlijke vezels van zijde en katoen. De Waddenzee en Noordzee zijn voor haar geliefde onderwerpen. Op een enkele uitzondering na is het getoonde werk te koop. Bij de receptie is een overzichtje van het tentoongestelde te verkrijgen. De tentoonstelling is daags, niet op Zon dag, geopend van tien tot twaalf uur en van twee tot 's avonds acht uur. De opening van deze expositie zal plaats vinden dinsdag 17 mei om 20.00 uur waarbij een ieder welkom is. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van hun school hebben de leerlingen van klas 3 en 4 van de openbare lagere school „de Bijen korf' te Ooltgensplaat hun gedach ten op papier gezet over de vraag hoe het onderwijs en hoe de school er over nog eens honderd jaar uit zou zien. Best interessant om eens mee te kijken wat de toekomst ver wachtingen van de jeugdigen zijn.... Ze kwamen overigens tot merkwaardige constmcties, want waar de één meent dat men over honderd jaar te paard naar school zal gaan denkt de ander dat dat eerder op je eigen motor-, of zelfs met een raket op space-shuttle zal zija Een volgende vraag was wat er zoal aan kleding zal worden gedragen. „Allemaal vodden", vond een van de leerlingen, „want iedereen is dan arm". Anderen weer meenden dat de schoolkinderen dan heel hip, iets van punk, gekleed zullen gaan in kleding met vooral heel felle kleuren. Het schoolgebouw is eigenlijk al lang aan vervanging toe maar er zijn leerlingen die veronderstellen dat het er over 100 jaar nog wel zal staan. Gevraagd naar het schoolgebouw anno 2083 antwoordde een van hen dat het een gebouw zal zijn „oud versleten, vol scheuren en gebarsten ramen", maar anderen demonstreerden een heel wat optimistischer kijk „een soort vliegende schotel met gouden ramen en zilveren wanden", liet hij/zij weten. Weer een ander veronderstelt dat de school van straks een soort ruimteschip zal zijn op weg naar nieuwe werelden maar één van hen ziet dat allemaal minder scherp en denkt eerder dat de toekomstige school een betonnen bunker, bestand te gen de oorlog zal zijn. It'll' De onderwijzer Over „de klas?" Welzeker, de jeugd liet ook daarover de fantasie de vrije loop: vies en vol spinnewebben", vond de eea De ander veronderstelt dat het traditio nele bord vervangen is door een groot videoscherm. De meester en de juf zijn inmiddels museumstukken geworden want er staat een robot voor de klas. De deuren zijn automatisch, iedere leerling heeft een apart hokje met een eigen video scherm en de wanden zijn van zilver- of goudachtig metaal. Weer heeft een van hen een heel sombere kijk; „veel dieren op aarde zijn uitgestorven", laat hij weten. De leerling Er zijn over honderd jaar geen boeken of schriften meer-, nee, alles zal via video tapes gaan. De leerlingen mogen zelf hun vakken kiezen. Nieuwe vakken zijn: ster renkunde, computerkunde, raketkunde en discodansen. Er is overigens wel veel vrije tijd om te luieren.... De pauzes zijn over honderd jaar niet meer wat ze geweest zija' „niet veel buiten, de lucht is vervuild. De jeugd speelt geen tikkertje meer maar houdt zich onledig met videospelletjes, ze spelen met namaak bommen, granaten en geweren en ze spelen met stalen namaakdierea Dat zal een veronderstelling zijn van de leer ling die meent dat veel dieren dan zijn uitgestorvfen, zoals hij eerder liet weten. De voeding zal over honderd jaar ook totaal anders zija Drie reacties op de vraag hoe dat emit zal zien: „pillen en poeiers voor de dorst en de honger, snoep automaten en patat en fricandellen-auto maten", zo luiden de veronderstellingen. In het kader van haar diverse promoting- acitiviteiten wordt door de Rabobank te Middelhamis in toenemende mate aan dacht gegeven aan verenigingen in haar werkgebied, waarbij speciale jeugdacties steeds een bijzondere plaats zullen blijven innemen. In nauwe samenwerking met de schaak vereniging „De Zwarte Pion" en de dam- vereniging „Denk en Zef' wordt in de Pinkstervakantie op woensdag 25 mei a.s. van 13.30- 16.45 uureenjeugd- toemooi gehouden in het centrum „De Hoeksteen", Ring 13 in MiddeUiarnis. Aan dit toernooi zullen vijf basisscholen uit Middelhamis, Sommelsdijk, Mehs- sant en Herkingen met ruim honderd leerlingen deelnemen; op een aantal scho len werden zelfs al voorrondes gespeeld! B> B a a a a Cl SOMMELSDIJK A.s. zondagmiddag hoopt ds. W. H. van Kooten intrede te doen als geestelijk ver zorger van de Stichting H.D.G. "s Morgens zal de bevestiging plaats hebben door ds. J. T. Cazander, de och tenddienst begint om 10.15 uur, de mid- dagdienst om 14.30 uur. De technische wedstrijdorganisatie be- mst in handen van enige deskundige leden van zowel de schaak- als de damclub, terwijl de borden en stukken door deze verenigingen welwillend ter beschikking worden gesteld. Zowel voor dammen als voor schaken zullen een drietal zeer fraaie prijzen wor den geschonken, terwijl aan elke deel nemer een fleurig herinneringsvaantje zal worden overhandigd. Het spreekt vanzelf dat het de deelnemers tijdens dit toernooi aan niets zal ontbreken. Belangstellenden zijn natuurlijk op deze middag van harte welkom. Er bestaan ideeën in de toekomst een soorgelijk toernooi te organiseren voor alle vervolgscholen op Goeree Over flakkee. Een prima gedachte, waamit voor de leerlingen een grandioos evenement ge boren kan worden. Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1