Hri-^^^ Automobilist weer op reclite pad c Gemeentehuis Dirksland nog twee maanden in gebruiic daarna volgt bijna totale sloop Voorrangsfout-, naderende auto op de kop Visser Bloemenmeisjes delen bloemen uit 's Nachts „recreatief verblijf iiouden" in caravan langs Grevelingen verboden Garage KNÖPS B.V. Citroen- Hesselink Sommelsdijk: Raad Middelhamis: Onze SHOWROOM 55 e Jaargang VRIJDAG 6 MEI 1983 No. 5191 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS ƒ11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. D'land - Herkingen - M'sant: In de dorpen Dirksland, Herkingen en Melissant zullen bloemenmeisjes morgen zaterdag gratis bloemen uitdelen aan de winkelende dames. Het is een initiatief van de onder nemersvereniging „Dirksland" en ge richt op Moederdag, de dag waarop een bloemenhulde best gewaardeerd wordt Aan elke bloem zal een lot bevestigd zijn; de nummers van de 40 winnende loten zullen maandag op het notariskantoor ge trokken wordea De 40 bezitters van een winnend lot worden een dag-busreis naar Antwerpen met gratis een geheel ver zorgde koffietafel aangebodea De Ondernemersvereniging waarin de Ondernemers uit de drie dorpen zich hebben verenigd wil met deze acttie de aandacht van het winkelend pubUek op haar verscheidenheid van branches rich ten. De 12 meisjes die de bloemen uit zullen delen zijn leden van de gymnastiek vereniging „Olympia" uit Dirksland. Dirksland, 01877 - 1357 NIEUWE TONGE - Een van onze mede eilandbewoners overkwam iets merkwaar digs. Na een lichte schade aan z'n zware auto begaf hij zich naar een herstel-in richting waarvan hij wist dat de tarieven er „van voor de oorlog" waren. Helaas, de kwaliteit van het werk was dat óók! Niet om aan te zien. Met tranen in de ogen stuurde hij z'n mishandelde vier wieler naar Karels Autoschade te Nieuwe Tonge. Het eerste dat hij daar kreeg was een kop krachtige, dampende koffie en enige oprecht bemoedigende woorden. Vervolgens ontving hij een messcherpe prijsopgaaf om z'n gehavende voertuig weer in showroom-konditie te brengen. Hij kreeg tevens een auto te leen zodat z'n vrouw 's avonds niet te voet naar de wandelclub hoefde. Voor zover bekend heeft onze pechvogel nooit meer brok ken gemaakt. Maar de naam Karels Auto schade en de absolute topkwaliteit van hun werkplaats zal hij nimmer meer ver geten! KARELS AUTOSCHADE Langeweg 30 - Tel. 01875 -1396 Nieuwe Tonge VOOR MOEDER OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Afhankelijk van de grondigheid waarmee de sloper zijn werk doet zal er over enkele maanden van het gemeentehuis van Dirksland nog nauwelijks één steen op de ander staan. Voor het overgrote deel wordt het met de grond gelijk gemaakt om plaats te bieden aan de nieuwbouw waarop door Gemeentebestuur en secretariepersoneel al jaren is vooruitgezien. Zo ook door burgemeester H. Bos die de nieuwe burgemeesterskamer echter niet meer qualitate qua zal bezetten. Hij heeft aangekondigd per 4 december afscheid te nemen. Hij zal dan 25 jaar in de „oudbouw" met alle beperkingen van dien hebben volgemaakt Het gemeentehuis en de bijbehorende werkruimten ook het kantoor van Gemeentewerken aan de Nieuwstraat moeten volgens plan per 1 juli a.s. zijn ontruimd. De secretarie-afdelingen trekken in de bouwperiode die ca. 15 maanden zal duren in in het door de gemeente aangekocht leegstaand woon/winkel pand elders op de Voorstraat Nog vóór de bouwvakvakantie zal de sloop van de bestaande gebouwen worden aanbesteed-, enige weken na de bouwvakvakantie mag de aanbesteding van de nieuwbouw worden verwacht De architectuur berust bij bureau Stuurman te Waddinxveen door welk bureau in Dirksland enkele scholen zijn gebouwd. De perspectieftekening die hierbij wordt afgedrukt werd getekend door dhr. de Greef, medewerker van bureau Stuurman. De tekening brengt de nieuwe situatie in beeld: Geheel links op de tekening de woning van de fam. Boot, rechts daarnaast het bestaande Gemeentehuis waarvan de monumentale voorgevel gehandhaafd zal wordea De rest van het gebouw zal worden gesloopt De brede deur die nu de entree vormt zal weliswaar worden gehandhaafd maar zal in de nieuwe situatie niet meer als deur in gebruik zijn. Ze komt dan uit in de nieuwe raadzaal. Daarachter, in de richting van de Nieuwstraat komt de trouwzaal. Vervolgens ziet men naar rechts het middengedeelte waarin in het overdekte portaal de hoofdingang komt Daar komt de balie en op de bovenverdieping de werkruimte. Het meest rechtse gedeelte waarin ook kantoren komen is de tegenwoordige meubelzaak van de fa. Nieuwland die al eerder door de gemeente is aangekocht om te worden gesloopt De nieuwbouw zal de Nieuwstraat tot op enkele meters naderen; wellicht is er langs de Nieuwstraat nog ruimte voor een bescheiden parkeergelegenheid. De raad heeft voor de nieuwbouw een krediet van 2,5 miljoen gulden gevoteerd. De bouwtijd wordt berekend op 14 a 15 maanden. Automobilist H. v. d. Doel uit Middelhamis vond het nadien ook zelf volstrekt onbegrijpelijk dat hij, woensdagmiddag rond half vijf, bij het oversteken van de Provinciale weg, komend vanuit de Armenweg, de uit de richting Nieuwe Tonge naderende auto niet heeft gezien. De beide wagens, de Ascona van dhr. v. d. Doel en de Peugeot 104 van dhr. A. de Vries uit Stellendam raakten elkaar waardoor de Peugeot op de kop terecht kwam. Dhr. de Vries zat met zijn rechter middelvinger bekneld tussen het portier en er was heel wat mankracht nodig om hem uit zijn netelige positie te bevrijden. Hij moest zich onder doktersbehandeling stellen. Zijn wagen raakte bij de botsing totall-loss, van de wagen van dhr. v. d. Doel raakte het front flink beschadigd. In de raadsvergadering van dinsdagavond heeft burg. van Welsenis m. b. t het toeristisch kort kamperen in Middelhamis het woord „gedogen" in de mond genomen waarmee hij liet blijken dat de beschikbaarheid van een terreintje dit jaar nog niet zal worden gepropageerd. V.V.V. en politie zijn van de ligging van het terrein op de hoogte maar alleen op hun verwijzing zal er gebruik van mogen worden gemaakt door kampeerders die er niet in zijn geslaagd elders een plaats te vinden. Voor de zomer van 1984 hoopt Middelhamis wèl een terrein beschikbaar te hebben, maar omdat de raad daarover nog moet beslissen wilde de raadsvoorzitter daarop nog niet vooruitlopen. Gedacht wordt aan een terrein tussen de korfbalvelden en de hockeyvelden bij het industrieterrein Oostplaat Een en ander kwam ter sprake bij het voorstel tot wijziging van de Verordening op de kampeerplaatsen en de kampeer middelen, waarin tot dusver een manco bleek te schuilen, zoals dat door de kan tonrechter te Zierikzee werd aangewezea Door in de Verordening te verbieden kampeerwagens en caravans te plaatsen of geplaatst te hebben in de open lucht trad de Verordening in de bevoegdheid van de Wegenverkeerswet waarop de kanton rechter die bepaling( geldend voor door de gemeente aangewezen gebieden) onver bindend verklaarde. Inmiddels hebben meerdere gemeentebesturen, waaronder dat van Goedereede, zich gehaast de Ver ordening aan te passen en te bepalen dat het in die gebieden verboden is in een kampeermiddel te overnachtea Zo be paalde ook Middelhamis' gemeenteraad zij het dat er door enkele leden wat kant tekeningen werden geplaatst Zo dacht dhr. Kemner (lijst Hoogzand) aan de sportievelingen die 's nachts gaan vissen. „Ongetwijfeld een kouwelijke aan gelegenheid", veronderstelde dhr. Kem ner waarom het hem toeleek dat zulken best even in hun caravan b.v. op temperatuur zullen willen komen en 't was voor dhr. Kemner de vraag of dat on gestraft mogelijk is. „....als die vissers de ogen dan maarniet dicht doen is het geen overnachten", over woog de voorzitter en hij dacht dat het toch eigenlijk mogelijk zou moeten zijn 's nachts in een caravan zich wat te kunnen warmen. Anderzijds wilde de voorz. de Verordening zoals die ook door de andere gemeenten is vastgesteld niet frustreren vooral omdat het probleem sterker dient in die gemeenten die aan de Grevelingen- dam en de Brouwersdam bevoegdheden hebben. (In de Verordening is het ver boden op de aangewezen plaatsen in de periode tussen zonsondergang en zons opgang „recreatief verblijf te genieten met gebruikmaking van een kampeermiddel". In Goedereede wordt niet alleen het sla pen, maar zelfs het drinken van een kop koffie 's nachts in een caravan uitgelegd als het houden van recreatief verblijf Het is een opvatting waaraan de Off. van Justitie zich conformeer, red.) In het verloop van de bespreking van het voorstel ging het ook over het scheppen van mogelijkheden voor het kamperen bij de boer, zoals dat in een land als Oosten rijk veelvuldig wordt toegepast Dat laat ste zal in het kader van de nieuwe Kam- peerwet nader worden geregeld. „We zijn zeker van plan het kamperen bij de boer te activeren, er is alles voor en niets tegen!" vond de voorzitter. Gemeentegarantie vrije-sector woningen Nu de bouw van premiewoningen wat stagneert en mede daarom getracht wordt de vrije sector bouw te activeren vroeg het College de raad ook tb.v. de laatst genoemde categorie 's raads machtiging om verzoeken tot gemeentelijke garant stelling zelf af te mogen wikkelen. Het zou zo motiveerde het College de snelle afhandeling en de privacy van de aan vragers ten goede komen. De verre meer derheid van de raad vond het prima, daar mee het nodige vertrouwen in het College demonstrerend. Alleen de beide leden van de fractie Hoogzand haakten af om meer derlei redenen. Eén daarvan is het ont breken van een richtlijn hoever de ge meente met zijn garantstellingen kan gaan omdat het totaal daarvan in de vele tonnen en zelfs in de miljoenen gaat lopen, zo bezag dhr. Hoogzand. Het stelde hem niet voldoende gerust dat de voorz. verzekerde dat aanvragen zorg vuldig en kritisch worden bekeken vooral tot garantstelling wordt overgegaan. De gemeente Middelhamis heeft zich door is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS dat voorzichtige beleid nog maar weinig builen gevallen (laatstelijk een van 29.000,— verklapte dhr. G. C. Joppe) en terwille van een nog grotere voor zichtigheid worden garantstellingen niet hoger dan de executiewaarde van de wo ningen aangegaan. Meerdere grote steden hebben op dat gebied heel wat kwalijker ervaringen. Op de opmerking van dhr. Hoogzand dat het toch niet aangaat om nu ook al auto matisch de vrije sector bouw te gaan garanderen meende de voorz. op te kun nen merken dat het tegenwoordig om heel wat andere lees: lagere bedragen gaat dan tot voor enkele jaren het geval was. Ook het publiek is een ander. Eerder waren het diegenen die het zich goed per mitteren konden, nu is de vrije sector bouw ook mogelijk geworden voor an deren die op de krappe premiesector niet aan bod komen en daarom gebruik maken van de aantrekkelijke aanbiedingen in de vrije sector „We mogen het prijzen dat er zijn die zich deze vrije sector-bouw willen en kunnen permitteren", vond de voorz. Discriminatie In de verordening studiefaciliteiten waarvan werd voorsteld die vast te stellen bleek het mevr. Mouw (PvdA) enkel en alleen maar over mannelijke ambtenaren (hij) te gaan, waarom ze quasi serieus vroeg of de faciliteiten toch ook voor de vrouwelijke ambtenaren gelden. Dhr. de Vries meende in die netelige probleemstelling de oplossing te kunnen bieden: „....is het niet zo dat de Ned. taal voor schrijft dat als het geslacht niet nadmkke- lijk vaststaat altijd de mannelijke vorm moet worden aangehouden?" poneerde hij. Zoals een voorzitter en een secretaris altijd in de mannelijke vorm worden ge schreven" zo geloofde ook de gem. secre taris. „Een klein beetje studie van de Neder landse taal leert dat er mnl. en vrl. zelf standige naamwoorden zijn; dat heeft he lemaal niets met discriminatie te maken" vond ook weth. Koppelaar. „We hebben onze taal al aardig aan gepast nu dit nog" waagde mevr. Mouw waarop dhr. Koppelaar wat gram rea geerde: „....dat zal misschien nog wel een aantal eeuwen duren.!" PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS ca c3 a a _-, ^tg Kastanjelaan 41-43

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1