Strenge controle op visserij binnen de 12-mijlszone Bouw nieuwe Chr. lagere School Sommelsdijk aanbesteed Oostflakkeese bejaarden krijgen voorlichtende brochure uitgereikt NIEUW Renault 11 REISJE Kluis opengebroken Ramoco b.v. Haal je diploma in Oostenrijk Drs. W. J. Deetman te Goedereede De toren van Ouddorp Fraude met sociale voorzieningen JeugdbrandweerOuddorp op goede plaats Schoorsteenbrandje Voor beroep bedankt Daling leerkrachten met een volledige weektaak Uw huis verkopen TAMBOER Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten ^^J -i^^^ No. 5186 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Afscheid Gem. secretaris Vetter OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 vereniging „de Cliristenvrouw" afdeling M'liarnis-S'dijl( DINSDAG 19 APRIL 1983 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Sinds jaar en dag geldt in de 12-mijls- zone een boomkorverbod voor zware vaar tuigen. Doel van het verbod is de tong te ontzien wanneer die in het voorjaar naar de kust trekt om te paaien en om de kinderkamer functie te waarborgen die het kustwater in voorjaar en zomer voor verschillende vis soorten heeft Daartoe is het langs de gehele kust in een zone van 12 mijl verboden om met een vaartuig dat een motorvermogen heeft dat groter is dan 300 pk of een tonnage hoger dan 70 brt te vissen met netten die ge schikt zijn om platvis te vangen. Het verbod geldt niet alleen voor de Nederlandse 12-mijlszone, maar ook voor die van Frankrijk, België, Duitsland, Denemarken, Ierland en Engeland. Het is sinds 25 januari 1983 opgenomen in een nieuwe EG-verordening Technische maatregelen. In het verleden is het, om de naleving van het verbod te bewerkstelligen, noodzake lijk gebleken de opsporing en de ver volging van overtredingen terzake krach tig aan te pakken. In 1982 zijn met dat doel de opsporings- activiteiten van de Koninklijke Marine, de Rijkspolitie te water, de Dienst Lucht vaart van de Rijkspolitie en de Algemene Inspectiedienst van het ministerie van landbouw en visserij.gebundeld. Het Openbaar Ministerie heeft in 1982 tegen een aantal hardnekkige overtreders dwangmaatregelen toegepast Dit op- sporings- en vervolgingsbeleid zal in 1983 worden voortgezet Vissers die bij herhaling zijn of worden betrapt op het uitoefenen van de verboden visserij binnen de 12-mijlszone, moeten er rekening mee houden dat zij naast een proces-verbaal een voorlopige maatregel krijgen opgelegd, inhoudende een gebod om zich te onthouden van het boomkorren binnen de 12 mijl. Het opleggen van deze voorlopige maat regel door de officier van Justitie zal ver gezeld gaan van de waarschuwing dat overtreding van dit gebod een misdrijf oplevert, hetgeen er onherroepelijk toe zal leiden dat het schip in beslag wordt ge nomen. In die gevallen kan de eigenaar van het schip een schikkingsvoorstel van de officier van Justitie tegemoet zien dat o.m. inhoudt het storten van een waar borgsom van 50.000,met een proef tijd van één jaar. De Ouddorpse Jeugdbrandweer heeft zaterdag deelgenomen aan de districtwed strijd voor jeugdbrandweerkorpsen in Zeeland en Zuid Holland, gehouden in Nieuw Vennep. De ploeg nam voor het eerst deel in de categorie 16-19 jarigen maar haalde desniettemin een 4e plaats, goed voor deelname aan het landskam pioenschap te Vlissingen op 4 juni. Twee jaar geleden werd de Ouddorpse jeugd brandweer kampioen zij het in een lagere klasse. Andermaal zullen ze naar het kampioenschap streven. MELISSANT Rond 6 uur zondagavond is de brand weer uitgerukt voor een schoorsteen brandje bij de fam. Visbeen, Molendijk 78. Het brandje kon snel worden geblust OUDDORP Ds. W. J. op 't Hof, Herv. predikant al hier heeft gisieren de Herv. Kerkeraad van Houten te kennen gegeven voor het op hem uitgebrachte beroep te bedanken. J.l. vrijdag heeft de aanbesteding plaats gehad van de bouw van de nieuwe bijz. basisschool te Sommelsdijlc. De school zal worden gebouwd in Sommelsdijk-Zuid ter vervanging van de afgekeurde oude school aan de Jacob Banestraat Het inschrijvingsbedrag van de laagste inschrijver, fa. Osseweijer te Oude Tonge is exclusief BTW maar liefst 162.617,lager dan de begroting door welk het plan getekend is. De in- van architectenburo A. Koole, schrijvingen luidden als volgt: fa. Osseweyer Oude Tonge b.v. fa. Boeter Zn. b.v. Aann. bedrijf Wielhouwer b.v. fa. Mackloet b.v. fa. v. d. Made/Kalle fa. A. Mans Zn. fa J. Kroon Zn. b.v. Oude Tonge Middelharnis Middelharnis Stad aan 't Haringvliet Middelharnis/Dirksland Middelharnis Den Bommel 1.053.622,— 1.112.740,— 1.130.440,— 1.143.420,— 1.151.680,— 1.175.280,— 1.178.820,— Alle bovengenoemde bedragen zijn inklusief 18% B.T.W. Het bestuur hoopt spoedig met de bouw van de nieuwe 7-klassige school te kunnen beginnen. Op de perspectieftekening is te zien hoe het worden zal. De lokalen staan om de gemeenschapsruimte gegroepeerd. Rechts is de houten kleuterschool te zien die daar zal blijven staan, door een brandwerende muur van de nieuwe school gescheiden. Enkele jaren terug werd Ouddorp zeer verheugd De toren kreeg een spits, dat deed ons werk'lijk deugd Nee, nee het is geen gein Het zou er een van dertien meter zijn. In vroegere jaren zoals men in de boeken leest Toen is hij zelf aanzienlijk hoger nog geweest. Waarschijnlijk viel de spits toen door een felle brand Tegen 't vernielend vuur was ze toen niet bestand. Hoe toen ook werd gemord. De toren werd gekort. Men had niet zoveel wensen. Met die enkele honderden mensen. En sinds die noeste jaren. Heeft hij gestaan te midden van gevaren. Maar nu is het dan gebeurd, Het plan werd goedgekeurd. De nieuwe spits met rode verf verknoeid. Door menigeen wordt zo'n beleid verfoeid. Wij hebben vele keren op de bouw gelet. Maar nu wij dit zagen stonden wij verplet. Hoe kan nu onze toren. Met rooie top in de gemeente gloren Wat jammer toch van 't oude pand Het staat te midden van ons nu tot schand. In plaats van nu die rooie keien. Hadden we graag gehad een spits van leien. Wie nu niet goed z'n bril opzet Die ziet geen torenspits, maar een raket. Ouddorp J. Grinwis DIRKSLAND Insluipers hebben in het week-end in gebroken in het kantoor van garage Hes- selink. Ze hebben zich veel moeite ge troost om de kluis open te krijgen; door te boren is hen dat ook gelukt, maar de buit zal tegengevallen zijn. De kluis bevatte niet meer dan een tientje aan kleingeld. Gegevens: C.B.S. In januari 1982 waren 66.359 hoofden en onderwijzers werkzaam bij het gewoon lager en buitengewoon onderwijs. Hoewel het aantal leeriingen bij het lager- en buitengewoon onderwijs met 60.385 daalde, nam het aantal onderwijs gevenden begin 1982 toe met 333 (in 1980 nog met 1.145). Echter, uit het grondmateriaal blijkt dat deze uitbreiding volledig betrekking had op 1.907 per sonen met een gedeeltelijke weektaak. Het aantal hoofden en onderwijzers met een volledige weektaak daalde aanzien lijk; namelijk met 1.574 personen (in 1980 met 381). Dit blijkt uit recent gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Uit de gegevens van het CBS blijkt voorts dat in 1981 5.198 personen ver trokken uit het onderwijs. Daling van het aantal leerlingen werd door 479 personen opgegeven als reden van vertrek. Aangesteld werden 5.531 personen. Hiervan was 15% afkomstig van een Pedagogische Academie. Kleuter- en lagere „School met de Bijbel" te Sommelsdijk Architektenburo: A. Koole, Middelharnis Onder de bejaarden in Oostflak- kee zal binnen enkele weken het voor hen bijzonder informatieve boekwerkje „Wegwijs" worden ver spreid. Het is samengesteld door de Stichting „Gecoördineerd Bejaar- denwerk Oostflakkee en bevat juist voor de 65 plussers bijzonder rele vante informatie die deels uit de eigen Oostflakkeese praktijk is voortgekomen terwijl voor het ove rige ook uit andere bronnen werd geput Een uitvoerig naslagwerk is het resultaat van het genomen ini tiatief. Vrijdagmorgen werd in „Het Wester- licht" te Den Bommel, waar de Stichting Gecoördineerd Bejaardenwerk onderdak heeft, het eerste exemplaar van het boek werkje uitgereikt Dat werd gedaan door mevr. de Wit-Luijendijk als voorzitter van de plaatselijke Commissie Bejaardenwerk te Den Bommel aan het echtpaar v. d. Boogert-de Been uit de Zuidzijde, beide overigens heel vitale 65 plussers die anders dan vele andere bejaarden van meerdere onderdelen van de informatie al wel op de hoogte waren. Desniettemin namen ze met grote belangstelling kennis van de inhoud van het blauw gekafte boekje dat de titel „Wegwijs" heeft mee gekregen. Het is aan te bevelen om het boekje steeds voorhanden te hebben om dat zich omstandigheden voor kunnen doen waarin het raadplegen van de gids zeer aan te bevelen is. In de inleiding is te lezen dat is ver meden het boekje tot een droge opsom ming van allerlei instellingen te laten verworden; daarentegen is ernaar ge streefd het „leesbaai^' te houden en de samenstellers zijn daar heel goed in ge slaagd. O.m. wordt erin geattendeerd op de aan wezigheid van meerdere gesproken tijd schriften ten gerieve van slechtziende. Blindenbibliotheken zorgen ervoor dat boeken zelfs per post bij de lezers worden bezorgd De brochure geeft meerdere adressen waar men nadere informatie in kan winnen. Voorts worden waarschuwende regels geschreven tegen de praktijken van som mige colporteurs die er niet voor schro men zélfs (of juist!) actief te zijn warmeer er een sterfgeval is. Voorts worden er op de diverse pagina's tips gegeven om ge zond te blijven, om meer te bewegen en om de veiligheid in huis in acht te nemen en te Tel. 01871 - 1662 01870 - 2561 Stad aan 't Haringvliet OOSTFLAKKEE In een vrijdagavond te houden bijzon dere raadsvergadering zal afscheid wor den genomen van gemeentesecretaris J. L. Vetter. De vergadering begint 's avonds om 7 uur in het Ver. gebouw „'t Cen trum". Na het officiële gedeelte zal dhr. en mevr. Vetter een receptie worden aan geboden. GOEDEREEDE Door de in dienst van de gemeente Goedereede aangestelde sociaal-recher cheur, die ook als zodanig werkzaam is ten behoeve van de gemeenten Dirksland, Middelharnis en Oostflakkee is proces- verbaai opgemaakt tegen mevrouw M. H. R uit Goedereede. Mevrouw R had op de door haar ingeleverde inkomstenbriefjes onjuiste gegevens verstrekt waardoor zij de gemeente Goedereede in de periode van januari 1/m april 1983 voor een be drag van ca. 1.600,heeft benadeeld. bevorderen. Onder het tussenkopje „Ma en Vrouw'wordt stilgestaan bij de proble matiek die soms (gelukkig niet altijd) ontstaat in de eerste periode waarin de man gepensioneerd is. Hij zit dan hele dagen thuis en de echtgenote ervaart dat soms als een inbreuk in haar leventje dat ze tot dusver goeddeels naar eigen tempo had ingedeeld. Van groot belang lijkt ook de informatie te zijn over het beschikbaar hebben(en het laten weten waar die bewaard worden!) van vertrouwelijke gegevens voor de na bestaanden in welk kader ook wordt ge adviseerd een testament op te laten ma ken. Ook geeft de brochure tips aan de na bestaanden en noemt de instanties die in geval van overlijden daarvan bericht die nen te ontvangea Er is vervolgens in formatie over het verhuizen, de hande lingen die moeten worden gepleegd voor opname in een bejaardenwoning of ver zorgingshuis, het kunnen inschakelen van vrijwilligers en de mogelijkheid gebruik te maken van de verstrekking van warme maaltijden. Het boekje wordt gecomplet- teerd met de adressen van de hulpverle nende instanties. Hoewel het steeds moeilijker wordt voor toeristen wat nieuws te verzinnen, levert elk seizoen tóch weer originele ideetjes op. Zo bedacht de VVV in het Oosten rijkse vakantieplaatsje Irschen im Ober- drautal (Karinthiè) het hooidiploma als attractie voor vakantiegangers. Het kan worden behaald tijdens een vakantie op de boerderij. De hooiweken in Irschen worden ge houden van 4 juni tot 9 juli en vanaf 13 augustus. Op de eerste vakantiedag(op de boerderij dus) worden de gasten ontvan gen met een echte Karinthische Brettl-. jause en een zelfgemaakte Obstler. Daar na volgt gedurende drie dagen de hooi- cursus. De hooioogst is het hoogtepunt van de vakantieweken. Die duurt enkele dagen. De boer is er uiteraard bij. Als dat allemaal achter de rug is, krijgt de hobby- oogster het hooidiploma tijdens een fees telijke bijeenkomst Zo'n hooi-week-arrangement kost Ös 690 (ca. 110,Nadere informatie en boekingen bij: FV-Gebietsverband Ober- drautal, 9773 Irschen, Oostenrijk, tel. 09 - 43 4710 477. Mevr. Mijs biedt het eerste exemplaar aan aan de heer en mevr. v. d. Boogert. MELISSANT - donderdagavond 7.30 uur ds. A. Hoogerland. HERKINGEN - woensdagavond 7.30 uur ds. J. Koster van Klaaswaal. NIEUWE TONGE - woensdagavond 7.30 uur ds. D. Rietdijk van Middel burg-Z. STAD aan 't HARINGVLIET- woens^ dagavond 7.30 uur ds. C. J. Meeuse van Rotterdam-Z. De brochure die belangeloos door de Rabobanken werd gedrukt zullen ca. 800 exemplaren worden verspreid. De verspreiding zal 4 a 5 weken in beslag nemen; het zal worden gedaan door de plaatselijke commissies Bejaardenwerk in de onderscheidene dorpen. ca C3 a ca a ei Door middel van dit persbericht wordt U er nog eenmaal aan herinnerd, dat de Minister van Onderwijs, drs. W. J. Deet man, morgenavond in het Verenigings gebouw Oostdam aan de Jongkoenstraat 1 te Goedereede, voor de CDA-afdeling Goedereede een spreekbeurt zal ver vullen, met als \hema„ Kabinetsbeleid en onderwijspolitiek". Aanvang 20.00 uur. Het betreft hier een openbare bijeen komst, waar een ieder van harte welkom is. Gelet op de zaken, die bij het onder wijs op het spel staan, wordt een ieder hier verwacht Laat het een ware onderwijs- manifestatie wordea U komt toch ook? U laat deze mogelijkheid toch niet voorbij gaan? Discussie en debat met de bewinds man is mogelijk. Op p.V. dinsdag 10 mei a.s. hopen wij ons jaarlijkse reisje te maken. Via een mooie route langs de kust rijden we naar Wassenaar voor een kopje koffie, waarna we een bezoek zullen brengen aan de prachtige tuinen van Frans Rozen. Ver volgens rijden we door het natuurgebied: „Het kopje van Bloemendaaf' naar Half weg voor de lunch. Na de lunch gaan we naar Amsterdam, waar een bezoek zal worden gebracht aan de Nieuwe Kerk en het Paleis op de Dam. Op de terugweg staat ons diner klaar in Meerkerk. De kosten voor dit reisje bedragen ƒ62,50 Als er dames zijn, die geen lid van onze vereniging zijn, en dit reisje toch graag mee willen maken, kunnen zij zich op geven vóór 28 april bij mevr. J. de Vos- van Erkel, Lijsterbesweg 71, Middel harnis óf bij mevr. J. van Nimwegen-v. d. Nieuwendijk, vanAerssenstraatl9, Som melsdijk. De vertrektijd is omstreeks half 8. Voor de juiste tijden en opstapplaatsen voor de bus: zie het Eilanden-Nieuws van vrijdag 6 mei as.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1