s I --f s'5' Visser c Ook zónder rijkspremie kans op realisering verzorgingstehuis Dirksland De C.P.A. (Centr. Alarmeringspost) zal in Ziekenhuis D[frksland worden geve^Tgd I Garage KNÖPS B.V. Citróél - Hesselink Automobiefbeddjf Jac. de Gast Criminaliteit in 1982 toegenomen K.S.V. „Schuttevaef op de bres voor binnenvaart Vakantie en sociale verzelcering electro service goeree overflakkee b.v. Peuters en de omgang met anderen I AUTO-SCHADE 55e Jaargang No. 5185 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS ƒ11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. OOLTGENSPLAAT Verkoop bedrijfspand aangelopen Door notaris M. A. Korbijn te Oude Tonge, in samenwerking met notaris Mr. S. Klein te Rotterdam werd dinsdag avond 12 april j.l. in Hotel Hobbel bij afslag verkocht het bedrijfspand met wo ning aan de Pieter Biggestraat 45 te Oolt- gensplaat, groot 1.20 are. Het pand werd niet afgemijnd. Het liep aan tot/100.000,het bedrag dat vorige week bij inzet werd aangeboden door de heer M. Singeling te Rotterdam, zodat deze de eigenaar werd. De openbare ver koping had plaats namens de eerste hypo theekhoudster en ex art 1223 B.W. PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS Voordelige schoonmaakster Wellicht landelijk unicum: Dirksland, 01877 - 1357 De eilandelijke gemeentebesturen hebben er recentelijk mee ingestemd dat de door de Overheid voorgeschreven C.I..». (Centrale Post Alar mering) in het ziekenhuis te Dirksland gevestigd zal worden. Met die uitspraak is een eind gekomen aan de verkenningen die een Commissie heeft gepleegd teneinde de CPA elders, zelfs buiten Goeree-Overflakkee, onder te brengen. Van de zijde van het Ziekenhuis is daar steeds met kracht van argumenten stelling tegen genomen. Bovenbedoelde Commissie werd in haar pogingen evenwel geleid door het gegeven dat de telefooncentrale van het ziekenhuis vans avonds half elf tots morgens 8 uur onbemand is waarom naar een wél per manent bemande post werd uitgezien, een en ander in de wetenschap dat een 24- uurs bezetting van de telefooncentrale in het ziekenhuis drie krachten zou vergen wat zoveel loonkosten met zich mee zou bren gen dat elke telefonische aanvraag om ambulancehulp 150,personeelskos ten zou kosten. Het was overigens een gegeven waarmee het Ziekenfonds en het Centr. Orgaan Ziekenhuistarieven ak koord gingen maar desniettemin hadden de gemeentebesturen er moeite mee. Aan hen is het een C.P.A. te organiseren; niet te financieren waarom het vooralsnog wat merkwaardig leek dat naar onderbrenging van de CPA elders werd gezocht terwijl er geen financiële bezwaren waren die in Dirksland te vestigen. Van de zijde van het ziekenhuis-bestuur werd tegen die dreigende uitwijkmanoeu vre naar elders krachtig stelling genomen. „Het is verontrustend te moeten consta teren dat er in de kringen van de gemeente besturen in onze regio nog steeds aarze lingen bestaan om de hechte gezondheids zorg in deze regio te continueren" zo lieten ter versterlcing van het protest o.a. de medische staf van het ziekenhuis en de Huisartsenvereniging op het eiland weten. Daarmee werd aangetekend dat een goed functionerende ambulancedienst zoals die er thans is nauw gelieerd is aan het ziekenhuis en een optimale hulpverlening daarom ten goede komt. Ook werd stelling genomen tegen de „extra schakel" in de meldingsprocedure en er werd tegen ge waarschuwd dat de onderbrenging van de CPA elders tot gevolg zou kunnen hebben dat ambulance's uit de omliggen de districten op ons eiland zouden gaan infiltreren. De gemeenten zijn kennelijk gevoelig geweest voor al die argumenten die tegen hun kennelijke voornemen pleitten. Re centelijk hebben de gemeentebesturen dan ook onder beëindiging van een vorige gemeenschappelijke regeling een nieuwe intergemeentelijke regeling m.b.t de CPA vastgesteld, waarin is bepaald dat de CPA in het ziekenhuis te Dirksland gevestigd wordt Het is een nieuwe verworvenheid die bij de andere mag worden opgeteld. O.m. is dat de zelfstandigheid van het ziekenhuis en de gegeven mogelijkheid tot uitbreiding en het op Goeree Overflakkee aanwezig mogen zijn van drie ambulances terwijl als landelijke norm één ambulance op 30.000 inwoners wordt gehanteerd. Zelfs is Goeree Overflakkee m.b.t. het ambulance-vervoer als zelfstandig district aangewezen terwijl het gedreigd heeft dat het eiland zou gaan ressorteren onder Schouwen of Voome. Bij hun besluithebben de gemeenteraden overwogen dat het ziekenhuis bij de ko mende uitbreiding tóch een permanent bezette telefooncentrale zal moeten heb ben. Daarom zal van de 2,2 personeels leden die die centrale gaan bemannen 1,2 man op rekening van de CPA en 1 man op de ziekenhuisexploitatie drukken. Dat re duceert de kosten van de telefonische ambulance van kracht Voor Flakkee komt er geen verandering, de ambulance werd toch al via het ziekenhuis gewaar schuwd, maar wel zal voortaan de in Oud- dorp gestationeerde ambulance via Dirks land gewaarschuwd moeten worden. Overeengekomen is dat de Ouddorpse ambulance zal functioneren voor Oud- dorp, Goeree en Goeree Havenhoofd en dat overig Flakkee door de beide ambu lances van Dirksland bediend zal worden. Momenteel maken de Dirkslandse ambu lances gemiddeld 1100 ritten per jaar, de Ouddorpse zo'n 130. Toen het Ministerie van VRM (Volkshuisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieubeheer) enige tijd geleden Het weten niet de financiële ruimte te hebben voor het verstrekken van een premie tb.v. de exploitatie van een te Dirksland te bouwen verzorgings tehuis leek dat een onherroepelijke streep door de plannen te zijn. De nood maakte het Stichtingsbestuur evenwel dermate vindingrijk dat er nochtans een goede kans op snelle realisering bestaat ook al zal de financiële Overheidssteun ontbreken. Als het plan lukt kan met de bouw over enkele maanden worden begonnen.... Er zal dan trouwens van een landelijk unicum sprake zijn De eerste indruk was dat er zonder de rijkspremie (berekend op een bijdrage van 2.600,per jaar per bed) aan bouw en exploitatie van het tehuis niet te denken viel; de aderlating leek te groot Het Stichtings bestuur besloot evenwel het hoofd niet zomaar in de schoot te leggen om vervolgens de gedachte te opperen het complex dan maar in de vrije sector te bouwen, los van elke Overheidspremie. Het Ministerie zowel als het Provinciaal bestuur hebben niet afwijzend gereageerd al zal hun medewerking wel afhangen van de bouwkosten en de daarvan af te leiden exploitatie-opzet die het bestuur op tafel zal weten te brengen. Haar is bij OOLTGENSPLAAT Op Koninginnedag rommelmarkt voor peuterspeelzaal Op 30 april a.s. (Koninginnedag) zal door de Peuterspeelzaal ,,011eke BoUeke" te Ooltgensplaat een Rommelmarkt wor den georganiseerd op de Voorstraat te Ooltgensplaat De opbrengst van deze rommelmarkt zal worden besteed aan de aanschaf van nieuw speelgoed! Heeft U voor deze markt nog spullen (boeken, klein huis raad e.d.) beschikbaar, dan kunt U deze op werkdagen van9.00 - 11.30 uur af geven aan de Peuterspeelzaal aan het Weespad 35. Is het voor U bezwaarlijk de spullen te brengen, dan kunt U telefoneren naar mevr. van Rossum, tel. 01873 - 1223 of naar mevr. Hugen, tel. 01873 - 2162. kortweg ESGO b.V. VAN DER HEIJDEN eiektro service goeree overflakkee b.v. nUMPTSTAL RUMPTSTAD B.V. Het aantal ter kennis van de politie gekomen misdrijven bedroeg in 1982 909 975 tegen 800 235 in 1981; d.i. een toe name van 13,7%. Per 100.000 inwoners kwamen 6.730 misdrijven ter kennis van de politie (v.j. 5.632). Dit blijkt uit de tellingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De misdrijven uit het Wetboek van Straf recht namen to.v. 1981 toe met 15,4%. Hiervan stegen de misdrijven tegen open bare orde en gezag met 8,6%, de mis drijven tegen leven en persoon met 4,4%, seksuele misdrijven met 7,8% en ver nielingen met 16,3%. Het totaal aantal vermogensmisdrijven steeg van 592.117 tot686.034(-l-15,9%); hiervan nam dief stal d.m.v. braak toe met 16,6%, zakken rollerij en winkeldiefstal met resp. 11,0 en 11,4%. Het totaal aantal eenvoudige diefstallen steeg met 13,1%; binnen deze categorie steeg het aantal fiets- en autodiefstallen met resp. 17,3 en 13,2%. Het aantal misdrijven uit de Wegenver keersweg bleef nagenoeg gelijk(-t-0,6%). Opgehelderd werden er 239.077 mis drijven of 26,3% van het aantal bekend geworden misdrijven (v.j. 28%). Volgens het C.B.S. werden 3.024.000 overtredingen (waarvan 2.833.000 ver keersovertredingen) door de politie ge constateerd tegen 2.977.000 in 1981 (d.i. 1,6%). De gemiddelde sterkte van het personeel met opsporingsbevoegdheid van Rijks- en gemeentepolitie bedroeg 28.279 (v.j. 27.611) d.i. 2,4% meer dan in 1981. voorbaat duidelijk te verstaan gegeven dat de kamerprijs niet hoger zal mogen zijn dan in andere- vergelijkbare verzorgingstehuizen die wel met premie zijn gebouwd. Een onmogelijk opgaaf, naar het leek. Het bestuur meent echter tóch kans te zien aan die voorwaarde te voldoen. De bouwmarkt is gunstig zodat i.v.m. de werkhonger van de bouwondernemers op een gunstige inschrijving mag worden gerekend. Bovendien is de rente laag, anders dan in de periode waarin de al bestaande tehuizen zijn gebouwd. Bovendien is de grond al in 't bezit Ook werd het plan wat versoberd en het bestuur heeft ernaar gestreefd, samen met architectenbureau Bier en Gelderblom de hoogte van de gederfde premie te korten op de totale bouwmassa-som. Ze lijkt erin geslaagd zodat de toegezegde medewerking nauwelijks meer onthouden kan worden. Wanneer die toezegging metterdaad wordt gehonoreerd dan zal na de bouwvakvakanties met de bouw kunnen worden begonnen. Het verzor gingshuis krijgt een capaciteit van 75 bedden en zal worden gebouwd op de plaats waar nu nog de leegstaande boerderij van de fam. Grootenboer staat Die zal worden afgebroken. De tekening laat de noordgevel van het te bouwen complex zien die zal uitkijken op de Philipshoo^esweg. Veiligheid en waakzaamheid De Koninklijke Schippersvereniging ,,Schuttevaer" zal tijdens het congres op donderdag 21 april en vrijdag 22 april 1983 in hotel Hilton te Rotterdam een groot aantal door haar leden schippers aangedragen voorstellen ter discussie stel len. Het accent ligt daarbij op de veilig heid van de binnenvaart Verkeersbegeleiding en marifoongebruik Deze gaan als het ware hand in hand, omdat tijdige, juiste informatie kan voor komen, dat gevaarlijke situaties ontstaan. Daarbij is een korte en duidelijke radio telefonie- of marifoonprocedure nood zakelijk Hiertoe werkt K.S. V. „Schutte- vaer" samen met het Directoraat-Gene raal Scheepvaart en Maritieme Zaken om een optimaal gebruik van de beschikbare marifoonkanalen zeker te stellen. Vervoer gevaarlijke stoffen Dit is in Europa aan strenge regels onderworpen. De schepen die gevaarlijke stoffen mogen vervoeren, zoals Fenol, acry laten of Benzol, zijn zodanig gebouwd en uitgerust dat gevaarlijke situaties al leen kunnen ontstaan door ongelukken of ondeskundig handelen. Van de schippers is dan ook voortdurende waakzaamheid vereist speciaal met het oog op ondeskun dige handelingen van buitenstaanders die in een moment van onachtzaamheid tot levensgevaarlijke situaties kan leiden. Voorkoming en bestrijding van scheepsongevallen Dit is in eerste instantie de zorg van zowel de gebruikers, als de beheerders van de vaarwegen. De Koninklijke Schip persvereniging Schuttevaer" spreekt na mens de schippers met vooral Rijkswater staat en Directoraat-Generaal Scheep vaart en Maritieme Zaken om de bestaan de reglementen voor de waterwegen aan te passen, zodat de nieuwe vervoerstech- nieken optimaal kunnen functioneren. Daarbij valt te denken aan informatie- en verkeersbegeleidingssystemen, moderne navigatiemiddelen en nieuwe brandbe- strijdingstechnieken. Voltooiing van de Deltawerken Deze voltooiing en speciaal daarbij de afmetingen en uitrusting van sluizen is van groot belang voor de binnenvaart Ook hiervoor staat K.S.V. „Schuttevaer" op de bres voor de belangen van de binnen vaart Het Voorlichtingscentrum Sociale Ver zekering heeft zojuist weer de geheel her ziene folder „Vakantie en sociale ver zekering" uitgegeven. In deze folder wordt er op gewezen dat wie zijn vakantie voorbereidt er ver standig aan doet te overwegen of er op het terrein van de sociale verzekering nog iets te regelen valt Vooral ziekenfondsverzekerden en zij die een uitkering ingevolge de Ziektewet, de Wet op de arbeidsongeschiktheids verzekering, de Algemene Arbeidsonge schiktheidswet of de Werkloosheidswet ontvangen, kunnen daarmee voorkomen dat zij in hun belangen worden geschaad. De folder is gratis te verkrijgen bij het V.S.V., Zwaansvliet3,1081 AP Amster dam, telefoon 020 - 44 84 18. Alleen als het om wat grotere aantallen gaat wordt een stuksprijs van 0,16 berekend. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 OOLTGENSPLAAT Op/dinsdag 26 april a. s. organiseert de Stichting Peuterspeelzaal ,,011eke BoUe ke" te Ooltgensplaat samen met de Wijk verpleging een avond voor ouders. Het onderwerp op deze avond is:Peuters en de omgang met anderen". Spreekster zal zijn mevrouw R Letooy uitNumansdorp. Tevens zal er gelegenheid zijn vragen over dit onderwerp te stellen Deze avond is niet alleen bedoeld voor de ouders van de peuters, maar alle be langstellenden zijn van harte welkom! De avond begint om 20.00 uur in de Peuterspeelzaal aan het Weespad 35 te Ooltgensplaat Voor al uw J en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 - TEL. 01870 - 2222 - MIDDELHARNIS Kastanjelaan 41-43 Korteweegje 41-45. Dirksland, tel. 01877-1122. Dealer voor Goeree-Overflakkee en Voorne-Putten Door de sterke toename van reparatie-aanvragen voor radio-, t.v. en electr. huishoudelijke apparaten en mede dat wij ook repareren voor kollega handelaren, heeft onze service afdeling een eigen naam gekregen en heet voortaan in het vervolg dus: VAN DER HEIJDEN voor de levering van scherp geprijsde apparatuur. ESGO voor de installatie en de service. Schelpenpad 26 3247 BP Dirksland Telefoon 01877 1 236 -gazonmaalers HONDA -generatoren - pompen - (rezen CROWN - iuchtkussenmaaier KARCHER - hogedrukreinigers KONGSKILDE -luchtverhltters L.V. Poldersèdijkla Stad aan het Haringvliet Tel. 01871-1202 ca o 13 i^^ C3 es C3

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1