^^M'^s Meer dan overwinnaars M eikhandelaar Lodder kreeg al 6 processen-verbaal en straks zelfs de Econ. Politierechter op bezoek „Laat" voorjaar; de boeren popelen om aan de slag te gaan I Garage KNÖPS BV. M V isser ^ThHipnasë^isiöiT^ v.d. VELDE VLP720 f 2250,— Sommelsdijk: Supermarkt de Vlieger wordt Euro-Discount Citroen-Hesselink Onze SHOWROOM 1 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Ds. Arnold Rose deed bericht van de Ondergrondse Kerk achter het IJzeren Gordijn Een goede reuk van Christus Stichting de Ondergrondse Kerk Een doorbraak in beeld- en geluidsweergave Beeldplaten DIERENBESCHERMING Dirksland, 01877 - 1357 is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend AUTOMOBIELBEDRIJF Jac. de Gast Korteweegje 41-45, Dirksland 40 GEBRUIKTE AÜWS met Bovaggarantlebewijs. Een heel jaar garantie! BIJ: GARAGE Dorpsweg 28-34 SOMMELSDIJK Tel. 01870-4466 VAKANTIEBONNEN LANDBOUW /- -N PEUGEOT TALBOT \- Au Kasta Tel. MIDI tobedrijf njelaan 41 43 01870 - 3094 3ELHARNIS 55e Jaargang No. 5183 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. couJ „Het feest van pasen dat we onlangs vierden, vertelt ons dat Christus overwon. Aan de gemeente van Christus is het gegeven in deze overwinning te delen; Zijn zege komt haar ten goede. „Al wat uit God geboren is, overwint de wereld; en dit is de overwinning die de wereld overwint, namelijk ons geloof' (1 Joh. 5 4). Het is zeer belangrijk en kostbaar om dit vast te houden. De boodschap van Christus' overwinning geeft grote blijdschap en nieuwe moed. Onder één voorwaarde evenwel, te weten dat wij Gode een goede reuk van Christus verbreiden (2 Cor. 2 15). Alleen zo zullen wij Zijn zege wegdragen". Over dit centrale thema sprak woensdagavond jongstleden de bekende Rusland-duitse ds. A. Rose. In een indrukwekkende preek gaf hij getuigenis van zijn geloof dat gedurende vele jaren door vervolging en andere vormen van beproeving in Rusland werd gelouterd. Gods genade is niet alleen hem ooit te sterk geworden maar doet nog steeds ondanks de vele ver drukkingen bij velen haar overwinnende kracht ervaren, aldus ds. Rose. De samenkomst werd gehouden in het kerkgebouw van de Christelijk Gereformeerde Kerk te Middelharnis. De pastor loei, ds. P. den Butter verzorgde de opening, en wel naar aanleiding van enkele woorden uit 1 Petr. 5. Ds. L. Kruijmer (Ned. Herv. pred. te Sommelsdijk) sprak een kort slotwoord; hij nam zijn uitgangspunt uit Psalm 126 5, „Die met tranen zaaien, zullen met gejuich maaien". In het indringend getuigenis van ds. Rose stond niet zijn eigen persoon centraal. Het ging hem om de overwinnende kracht er; de dikwijls wonderlijke hulp van de Koning der kerk die Zijn gemeente in alle tijden bewaart. De blijken daarvan heeft ds. Rose meermalen mogen ervaren, zo vertelde hij. Uit zijn betoog kunnen hier maar enkele elementen worden weergegeven, terwijl zijn bezielde zeggingskracht in dit verslag helaas verloren gaat. We vinden de vervolging van de kerk door de hele bijbel heen, en sindsdien is het niet anders. In Rusland worden de gelovigen gedurende de laatste 60 jaar onophoudelijk vervolgd. Met name in de dertiger jaren werden vele tien duizenden voorgangers en gemeenteleden gearresteerd en gruwelijk ver moord. Slechts enkele duizenden keerden uit hün verbanningsoord terug. Belangrijker dan deze barre omstandigheden is, zo meende ds. Rose, dat velen een goede reuk van de Heere Christus verspreidden; nog heden ten dage is de zegen daarvan te ervaren. Blijkt daaruit niet heerlijk, dat geenszins de vervolgers zegevieren, maar dat Christus overwinnaar is. Door miljoenen bijbels te verbranden ofte vernietigen, meende men dat „de kerk haar weg naar de hemel zal verliezen". Maar ook dit goddeloze plan heeft deerlijk gefaald. God Zelf baande andere wegen. De poorten der hel zullen Zijn gemeente niet overweldigen. Tot het einde toe zullen de gelovigen Christus' zege verder dragen Dat God daarvoor Zijn eigen wegen en middelen gebruikt, is de ervaring van ds. Rose zelf geweest. De Heere helpt de zijnen op wonderlijke wijze. Tijdens zijn verblijf in Siberië in de vijftiger jaren kreeg hij veelvuldig te maken met de atheïstische praktijken van het communistische regiem, zoals geldboetes, intimidaties, bedreigingen en geweld. Het was niet ongewoon dat christenen de tong werd uitgerukt of de ogen uitgestoken. Ondanks dit bleven zij standvastig in Christus, zo vertelde ds. Rose. Zij verspreidden een goede reuk van Hem die hen vasthield. In later jaren kwam Rose terecht in Letland, dat eveneens zucht onder het marxistische bewind. Hij was daar voorganger van een kleine gemeente, overigens in combinatie met een volle dagtaak als arbeider. Let wel, hij leidde de gemeente daar, zonder in het bezit van een complete bijbel te zijn. Omdat de gemeente niet geregistreerd (dus van overheidswege niet erkend) was, moest hij vele malen zeer langdurige verhoren ondergaan. Op ontroerende wijze vertelde deze predikant vervolgens hoe de vensters van de hemel voor hem opengingen toen hij midden in de nacht in zeer desolate toestand was thuisgekomen na weer eens uren achtereen op het politiebureau te zijn ondervraagd. „Es kommt Hilfe", zo kreeg hij te verstaan. En God maakte Zijn toezegging waar. Tot zijn overstelpende vreugde kreeg hij vor het eerst na 15 jaar een volledige bijbel („Himmelspeise") in zijn bezit Het mocht een middel zijn de zege van Christus verder te dragen, zo getuigde hij. Sedert 1972 verblijft ds. Rose met zijn gezin in de Bondsrepubliek Hij wijdt zich vooral aan de taak de vervolgde christenen middels bijbel- en literatuur verspreiding bij te staan. De laatste tijd nemen de vervolgingen in Rusland weer toe. Maar God leidt de zijnen in alle opzichten wonderlijk. Ert daarvoor wil Hij de hulp van de vrije kerk in het westen gebruiken. Ds. Rose deed tenslotte een bewogen appèl tot echt mee-lijden en daadwerkelijk mee-leven, en niet in het minst tot gebed voor deze vervolgde broeders en zusters. „Gode zij dank. Die ons de overwinning geeft door onze Heere Jezus Christus. Zo dan, mijn geliefde broeders, zijt standvastig, onbeweeglijk, altijd overvloedig zijnde in het werk des Heeren, als die weet dat uw arbeid niet ijdel is in den Heere" (1 Cor. 15 57v.). Deze avond waarvoor een redelijke belangstelling bestond was georganiseerd door de Stichting De Ondergrondse kerk; ze had en heeft vooral bekendheid door de persoon van de stichter, ds. Richard Wurmbrand. De in het Duits uitgesproken toespraak van ds. A. Rose werd op voor treffelijke wijze vertaald door de heer G. Oberink. De collecte, bestemd voor het werk van de Stichting, leverde het mooie bedrag van rond 2.660,op. Ook werd nog een groot aantal boeken verkocht Voor degenen die niet in staat waren de avond bij te wonen en toch hun mee-leven willen betonen, zij meegedeeld dat giften graag worden ontvangen op postgirorekening nr. 249300 of bij de Rabobank te Zeist (rek. nr. 3852.87.445). 3 jaar volledige garantie. in verschillende Herkingen In de omgeving van de fam. Boshoven, Deltastraat 14, tel. 01876 - 462 loopt sinds enkele weken een hen onbekende zwarte kater rond. Het is een zeer aanhankelijk dier en is goed verzorgd. De kater is zwart, heeft witte pootjes en draagt een vlooienband. Mevr. Boshoven zou graag willen dat de eigenaar/esse contact met haar opneemt ca o ca c< i^CJ C3 C3 OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 MIDDELHARNIS Supermarkt ondernemer de Vlieger uit Oosterland heeft besloten zijn Middel- harnisse vestiging in het Winkelcentrum Zuid te beëindigen. De zaak gaat op 18 april sluiten om op 27 april weer te heropenen onder de naam Euro-Discount als nevenvestiging van ,,Euro Discount" te Oude Tonge. Het huidige personeel zal bij de nieuwe werkgever in dienst blijven, zo ook de bedrijfsleider dhr. van Boven. Zuivelhandelaar C. Lodder heugt zich nog maar al te goed de dag 8 februari 1979dat hij zich vanuit de Middelharnisse Prins Hendrikstraat installeerde in het door hem gekochte pand op de hoek Dorpsweg-Ring- straat te Sommelsdijk. De vestiging temidden van de wijk die door hem wordt bediend leek een reusachtige verbetering, maar ai enkele dagen later klaagden de buren over overlast in welke situatie nog steeds geen ver andering is gekomen. Op vrijdag 22 april 's morgens om half elf komen de Officier van Justitie en de Econ. Po litierechter zich ter plaatse van de omstandigheden vergewissen. Mis schien wordt dan het laatste woord gesproken over de 6 processen-ver baal die dhr. Lodder in korte tijd op z'n dak kreeg.... In de afgelopen weken zou het in de polders heel bedrijvig moeten zijn geweest, maar in plaats daarvan is het er noodzakelijkerwijs stil gebleven. Het land is te nat om met machines te berijden en agrarisch Flakkee zit vol ongeduld met de handen in de schoot. Het voorjaar van 1983 staat inmid dels als een laat voorjaar te boek waarom aller ogen zijn gericht op een spoedige verbetering van het weer beeld. Het zou vooral warmer moeten worden. Het jaar zette trouwens heel behoorlijk in; de zgn. ,,warmtesom" van 180 graden (het sein om kunstmest te strooien) werd al in het midden van februari bereikt en omdat er toen betrekkelijk weinig neerslag viel werd er ook daadwerkelijk aangepakt Het bleef werkbaar weer tot medio maart. In het begin van de maart-maand waren o. a. in Ooltgensplaat en Nieuwe Tonge al aardappelen gepoot en ook het zaaien van erwten, uien en bieten was op gang ge komen", zij het gelukkig in niet al te grote omvang", zegt voorlichter Heijboer uit Oude Tonge. Hij legt uit dat er bij de hoeveelheid neerslag die er intussen is geweest de grond gemakkelijk dichtslaat Er komt een harde laag op de grond die de kiemen belet erdoor te dringen. Ze verzwakken daarop zo sterk dat ze afsterven. Het is spijtig dat de verwering van de grond, die tengevolge van de vorst heeft plaats gehad door de slag teniet is gedaan maar wanneer men straks maar niet te snel aan de slag gaat hoeft er zoveel niet fout te gaan. Wanneer het land te vroeg wordt bereden zal een ernstige verdichting het gevolg zijn. Overigens is de hoeveelheid neerslag 68 millimeter in de maart-maand niet extreem maar de handicap is dat de tem peratuur te laag is. Een hogere tempera tuur zou de neerslag sneller doen ver dampen. Nu daar geen sprake van is blijft het land te nat overigens in navolging van het voorjaar van de jaren 1968, 1971, 1975, 1976, 1979 en 1981. Ook in die jaren was het tot begin maart redelijk werkbaar weer waarna het ging regenen en het voorjaar toch nog „laat" werd. De ervaring uit het jaar 1975 moge tot troost strekken. Pas na half april kon met het zaaien worden begonnen en het werk toch nog een bijzonder goed jaar. We hopen maar. LANGEWEG113 TEL. o 1870-2222—MIDDELHARNIS Eerst was het één-, en sinds februari 1981 zijn het twee SRV winkelwagens die dhr. Lodder op zijn verharde erf stalt De laatste, 10 meter lange, wagen stond eerst elders maar nadat dieven zich over de inhoud ervan ontfermden wordt ook deze wagen dicht bij huis gehouden om her haling te voorkomen. Van beide wagens wordt 's avonds de koeling onder span ning gezet en worden via het electricit.eits- net de accu's opgeladen wat met een brommend geluid gepaard gaat De buren die dat als hinderlijk ervaren deden hun beklag bij politie en gemeente en dhr. Lodder ging al zes maal op de bon.... Al op 13 oktober 1981 werd hij er naar aanleiding van de klachtendoor de Gemeente op gewezen dat zijn bedrijf Hinderwetplichtig is waarbij en passant werd medegedeeld dat een hinderwet- verguiming hem met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid niet ver leend zou worden. Wanneer er geen maatregelen genomen zouden worden zou het bedrijf gesloten worden, zo maakte de Gemeente in de brief duidelijk. Dhr. Lodder trof in die zin maatregelen dat hij de bron van de ge luidsoverlast met een houten kap afdekte maar dat bleek allerminst afdoende. Zelf ging hij bij GS in beroep tegen de weige ring van de Gemeente hem mee te delen hoeveel decibels hij maximaal mocht pro duceren. Het beroep had tot gevolg dat dhr. Lodder de hinderwetvergunning wél werd verleend met als voorwaarde dat zijn bedrijf na elf uur 's avonds niet meer dan 30 decibel geluid mag maken.... „Tegen zo'n beslissing had ik toen gelijk weer in beroep moeten gaan" zegt dhr. Lodder nu met spijt over zijn nalatigheid. Stilzwijgend ging hij evenwel akkoord, toen nog nauwelijks wetend dat een ge sprek op fluistertoon al goed is voor 38 decibels. Vooral in de warme zomer van vorig jaar bromde zijn apparatuur er in de avondlijke en nachtelijke uren op los en de klachten van de buren resulteerden in een reeks processen-verbaal waarvoor hij zich kortgeleden voor de Econ. Politierechter te Rotterdam verantwoorden moest. De behandeUng werd toen evenwel opge schort omdat de Officier zich ter plaatse op de hoogte wil stellen. Het onderzoek zal derhalve ter plaatse worden voort gezet na die oriëntatie zal het gezelschap naar het kantongerechtgebouw gaan waar de Officier zijn eis zal uitspreken. Dhr. Lodder wordt verdedigd door mr. A. A. den Hollander te Middelharnis. Telef. 01877-1122 Dealer van De gewraakte situatie; de laad-apparatuur van Ireide wagens is te luidruchtig voor de buren (geheel rechts). Inmiddels overweegt dhr. Lodder maat regelen omdat de dreiging dat het bedrijf gesloten zou worden wezenlijk aanwezig lijkt Hij heeft er geen behoefte aan fiolen van toorn over zijn buren uit te gieten al was het hem uiteraard veel liever wanneer de klachten zouden zijn uitgebleven. Zelf heeft hij in de slaapkamer van de buren geluisterd waarbij hij tot de conclusie kwam dat er inderdaad ,,wat" te horen is. Voor hem evenwel de moeilijkheid om passende maatregelen te bedenken zonder verplaatsing van het bedrijf te overwegen. Zijn bedrijf behoort tot de zgn. eerste lijns voorziening" en kan door een ge meente daarom niet naar een industrie terrein worden verwezen. Hij is er trou wens legaal gevestigd en int bezit van alle gewenste vergunningen. Geprobeerd wordt nu om richting Dorpsweg wat ruim te te scheppen en om de lege fust meer richting Ringstraat te plaatsen waarbij die als geluidswal zou functioneren maar voor de buren belooft dat een alles behalve fraai uitzicht te worden. Met grote span ning wordt derhalve het vonnis afgewacht door Lodder en zéker ook door zijn buren. OUDDORP De vakantiebonnen voor de landbouw, kunnen weer ingeleverd worden bij E. P. Grinwis, Dirkdoensweg 9, van maandag 11 tot en met vrijdag 15 april 's avonds na 7 uur. Dit is van toepassing voor alle nog in bezit zijnde bonnen van het boekjaar 1982 tot en met 1983. W^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1