Raad Oostflakkee niet ontevreden met begrotingspositie Vraagbaak voor ouderen Visser I Het was de derde dag Morgen Garage KNÖPS B.V. Nieuw op Flakkee: weereen bloemetje in Middelharnis Citroen - Hesselink Toch zorg over werkloosheid van 20% RUMPTSTAD B.V. 40 GEBRUIKTE AUTO'S v.d. VELDE Automobielbedrijf Jac. de Gast AUTO-SCHADE t Philips Laser Vision J Een doorbraal( VLP 720 f 2250^- htnbveéMse Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond De grote werkloosheid Bezuinigd Viering 700 jaar Grijsoord Bezuinigen is troef PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Dirksland, 01877 - 1357 nUMPTSTAB GARAGE Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 in beeld- en geluidsweergave Beeldplaten 55e Jaargang No. 5182 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie; Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De behandeling van de gemeentebegroting 1983 mocht dan door personele omstandigheden ter secretarie enkele maanden op zich hebben laten wachten; het resultaat, een post Onvoorziene van 340.000,- was zeker niet teleurstellend. De raad maakte zich dan ook geen al te grote kopzorg over de begrotingspositie temeer omdat er ook nog geput kan worden uit een reserve van 10 miljoen-, maar schrijnender is de constate ring dat nog deze maand het percentage werklozen in de gemeente Oostflakkee de 20 zal bereiken. Tegen die dreigende achtergrond c.q. dat dreigende vooruitzicht hebben de betuigingen van politiek welbevinden, zoals door VVD en PvdA geuit, wat loos geklonken. Voor de WD was 1982 politiek gezien een „hoogst belangrijk jaar" geweest en de PvdA ging prat op het „weloverwogen beleidsprogramma" maar dhr. J. van Dam (SGP) heeft die voldaanheid gering geschat „Overheid waarheen?" zo stond hij stil bij de constatering dat ons land ten prooi is aan een verschrikkelijke ziekte.... waarde vertegenwoordigers van de coa litiepartners in het College (PvdA en VVD) een verstandelijke oplossing zoch ten voor de vraagpunten die er zijn meen de dhr. van Dam dat de sleutel gelegen is in een terugkeer tot gehoorzaamheid aan God en Zijn inzettingen. „De weg die alleen Gods Woord ons wijst is verlaten" moest dhr. van Dam met spijt vaststellen en hen-, die hem een sombere kijk zouden verwijten, stelde hij dan ook de vraag of het land gelukkig is waar de staat de politieke koers gaat bepalen, waar de kinderen de straat opgestuurd worden met ingepompte leuzen en kreten om de poli tiek te maken, waar kraken en staken aan de orde van de dag is, waar de politie handen tekort komt om het kwaad te bedwingen, waar ouden van dagen niet meer veilig zijn in hun woningen en waar roofovervallen hand over hand toenemen. „We hebben God verlaten, wat wijsheid zouden we hebben?" legde spr. de ver gadering voor. Zorg over de steeds stijgende werkloos heid onder de inwoners werd in elk van de 4 gehouden beschouwingen gehoord. Wat uit de mond van weth. Kroon al gehoord dat deze maand de 20% bereikt zal wor den, de raadsvoorzitter burg. de Vos vrees de dat het daar niet bij zal blijven. Van de Oostflakkese beroepsbevolking werkt plm. 60% in Rijnmond ,,en" zo vergeleek de voorz. wanneer Rijnmond ziek is dan kuchen wij niet alleen-, maar dan zijn ook wij ziek!" In de CDA beschouwing, gelezen door dhr. C. L. M. de Wit werd de stijgende werkloosheid („een triest record") ge plaatst in het kader van de totale ver arming van ons land waardoor vooral de mensen met de laagste inkomens in moei lijkheden zullen komen, waarom het CDA van mening is dat mensen die leven van een écht minimum ontzien moeten wor den. De VVD fractie van welke de mening werd vertolkt door dhr. de Goeij vond het meer dan ooit zaak om bedrijfsvestiging in Oostflakkee aantrekkelijk te maken waar om hij zich afvroeg of de Provincie wel licht hierin zou kunnen subsidiëren. Dat werd ook verondersteld in de beschou wing van de PvdA, gelezen door dhr. G. Poortvliet „Gezien de ligging van Oost flakkee ten opzichte van het achterland zou een provinciale subsidie zeer wel op zijn plaats zijn" vond dhr. Poortvliet. „Het mag toch niet zo zijn dat de werk nemers uit de landbouw straks weer teveel verklaard worden in het geïndustrialiseer de gebied", vond hij: „Wij moeten nu op de bres staan voor onze mensen die Ver- oime, de RDM en Wilton en alles wat nu RSV heet in opgaande lijn hebben verrijkt met de energie die in ons land aanwezig is. Laat het niet zo zijn dat juist zij nu worden gestraft voor het feit dat zij vele uren extra van huis zijn om de arbeidskrachten te geven en nu het risico dat de daaruit terecht voortvloeiende kosten worden ge bruikt om ze vervroegd uit te laten rusten". In zijn beantwoording ontkende de raads voorzitter dat de industrie grond in Oost flakkee te duur zou zija Wel wreekt zich het ontbreken van een Gem. grondbedrijf waaraan evt. eerdere winsten op grond- verkoop zouden zijn toegevoegdodat het niet mogelijk is met die winst een evt. verlies op industriegrond goed te maken. Zou de industriegrond nu beneden kost prijs worden aangeboden dan betekent dat een verlies ten koste van de algemene middelen tengevolge waarvan weer voor zieningen en uitvoering van werken zou moeten worden uitgesteld. Wel zegde de voorz. namens het College toe serieus te willen werken aan een voorwaarde schep pend beleid waar het gaat om de be schikbaarheid en de inrichting van ter reinen en zeker ook een stimulerend be leid te zullen voeren waarbij hij met spijt vaststelde dat naarmate de gemeente over minder middelen beschikt dat ook van een stimulerend beleid ten koste zal gaan: „te bezuinigen op de uitkering uit het ge meentefonds betekent dan ook een directe aanslag op de werkgelegenheid" was 's voorzitters overtuiging. Om de gevolgen van de werkloosheid op te vangen wacht de gemeente dan ook een belangrijke taak in de sociale- en welzijns sfeer vooral ten aanzien van de jeugd en zeker dat deel van de jeugd dat niet eerder een baan heeft gehad Het is zaak ook hen een stukje werkdiscipline bij te brengen. Voor het overige mag er van stimulerende maatregelen niet teveel worden verwacht: „dat lukt landelijk niet en dat zal in het microverband van Oostflakkee evenmin eenvoudig zijn" stelde hij eerlijkheids halve vast Omdat het C oUege stevig heeft bezuinigd biedt de begroting weinig speelruimte en zijn de posten scherp gesteld", consta teerde dhr. de Wit (CDA) in zijn be schouwing. Vooral is gekort op onder- houdsposten van gebouwen en straten wat dhr. de Wit deed vragen of het onderhoud daardoor niet in gevaar zal komen. Dat bleek ook de zorg van de SGP fractie van waaruit werd gevraagd die bezuiniging zeker niet ten koste van arbeidsplaatsen te laten gaan. Dat laatste zal zeker niet het geval zijn en ook zal erover worden gewaakt dat het redelijk onderhoud niet zal worden ver ruimd. Wanneer onderhoud nodig zal blijken meer dan in de begroting opgenomen dan zal het College niet schromen de raad daartoe een voorstel te doen. De viering vao het 700-jarig bestaan van Grijsoord medio 1984 kwam in enkele beschouwingen ook ter sprake: ,,Wij menen dat dit op passende wijze gevierd moet worden", zo zei dhr. de Goeij: „in andere dorpen hebben we de positieve werking van dit soort dorps- feesten kunnen ervaren en wij denken dat dit ook voor Oude Tonge een goede zaak is". De PvdA tapte uit een ander vaatje, zoals dhr. Poortvliet in het navolgende liet weten: ,,In deze economisch slechte tijd hebben wij de plicht stil te staan bij de vraag of een uitbundige viering van het Grijsoordfeest wel verkoopbaar is. Enerzijds stelt het de individuele burger voor soms ongewenste verplichtingen op financieel gebied; an derzijds rijst de vraag of de gemeente het zich kan permitteren veel geld uit te geven aan een eenmalige niet definieerbaar doel. Wellicht zou het wenselijker zijn het geld in een blijvend project binnen de gemeente te investeren, ervan uitgaande dat een opening van bijv. een bibliotheek acco- modatie in Oude Tonge een feestelijk gebeuren is, maar ook blijvende waarde heeft" zo bracht dhr. Poortvliet in het midden. Uit de beantwoording door weth. v. d Ree bleek dat het College bepaald niet een „uitbundige" viering verwacht. Gewacht wordt op de plannen die in het opgerichte comité worden ontwikkeld en in hoeverre de gemeente wordt verondersteld daarin te participeren. Wanneer daaromtrent meer duidelijkheid is zal de raad zijn mening worden gevraagd. In de diverse beschouwingen bleken de fracties bereid mee te denken in het aan brengen van bezuinigingen. De SGP frac tie dacht daarbij aan de afbouw van Wel- zijns-activiteiten terwijl de schrijnende tekorten op verschillende sportaccomo- daties maatregelen vergea De PvdA frac tie vroeg een eind te maken aan de „in directe" subsidies aan de sport en de kosten van de diverse voorzieningen meer zichtbaar te maken. In het kader van bezuinigingen informeerde dhr. Poortvliet ook naar de mening van het College over de heffing van een voorrijgeld bij alar mering van de brandweer en nieuwsgierig was dhr. Poortvliet ernaar of al begonnen is met het onderzoek naar de organisatie van de Brandweer. Over het heffen van een voorrijgeld heeft het College zich nog geen mening ge vormd en met het door de raad gevraagde onderzoek is nog niet begonnea De voorz. zegde het toe tussen nu en het beëindigen van de raadsperiode.... Het wordt niet acuur geacht omdat momenteel geen grote investeringen in het verschiet liggen. Ook de brandweer is trouwens onderhevig gf weest aan het rode potlood waar het de aanschaf van div. middelen betreft. In de beschouwingen is het voorts o.a. gegaan over de gewenste bouw van een nieuw Verenigingsgebouw in Oude Tonge waarover kennelijk weer een nieuwe stu die wordt gewenst, voorts over de woning bouw, de ruimtelijke ordening, zeker ook het Onderwijs aan de kwaliteit waarvan geen der fracties wenst te tornen en over de Sociale Zorg in het kader waarvan van de zijde van de PvdA werd opgemerkt dat een uitgave van 305.000,aan soc. cultuurzorg voor de bejaarden in geen enkel evenwicht staat met de andere uit gaven op sociaal cultureel gebied. Door vrijwel alle fracties werd het Centrale rioleringsplan ter sprake gebracht en dhr. van Dam spitste dat toe op de onhoud baarheid van de open-riool Spuiboezem te Ooltgensplaat ,,Als vanwege de gezond heidsdienst daar een monster zou worden getrokken dan zou die onhoudbare toe stand op korte termijn moeten worden beëindigd", geloofde hij. Het College heeft kennis genomen van alle verlangens en de enkele klachten. Eén daarvan is de constatering dat van het sloopterrein bij de woonwagenstaanplaats te Den Bommel maar een deel verhuurd is terwijl het wel helemaal met sloopauto's staat volgepakt. Het bleek dat ook andere gemeenten op het eiland het ten dezent niet zo nauw nemen en dat het College van GS onvoldoende rugdekking geeft er maat- Een mens-, derhalve ook een bejaarden kan niet alles weten terwijl ook hij en zij zich soms voor moeilijke vragen zien gesteld. Het antwoord moet dan soms van verre komen en dikwijls blijft het bij gebrek aan een raadgever helemaal achterwege terwijl de bejaarde met een oplossing geholpen had kunnen zijn. De Stichting en Gecoördineerd bejaardenwerk Oostflakkee en Middelharnis gaat daar verandering in brengen. De ouderen kunnen voortaan met hun vragen terecht bij de door deze stichtingen in 't leven geroepen „Vraagbaak voor Ouderen". Deze Vraagbaak voor Ouderen, waarvan het adres is Postbus 239, codenr. 3240 AE te Middelharnis zal voortaan de vragen die haar van ouderen bereiken graag in behandeling nemen. De beantwoorders hebben de nodige kennis van zaken en het zal hen niet moeilijk vallen de juiste weg in eventuele problemen aan te wijzen; desnoods kunnen zij nog anderen met meer specifieke kennis op een bepaald onderdeel van de maatschappelijk-sociale zorg raadplegen. Dat alles overigens in alle discretie zodat de vragenstellers niet behoeven te vrezen dat hun namen alom bekend zullen worden. „Er zal met de brieven zorgvuldig worden omgegaan en ze zullen met alle discretie worden behandeld" wordt bij voorbaat toegezegd. Ingediende vragendienen wei wat gerichtte zijn op de omstandigheden (de sociale- of de woon- en leefomstandigheden) van de ouderen en mag er best ook wel eens een vraag van algemene aard tussendoor. De Vraagbaak wil het de ouderen al heel gemakkelijk maken; geen vraag is er die niet zal kunnen worde opgelost en de ouderen staat het dan ook helemaal vrij hun vragen aan de vraagbaak kenbaar te maken. Ze krijgen de oplossing keurig thuisgestuurd. Het telefoonnummer van de Vraagbaak is: 01870 - 3366 of 01871 - 1545. M M Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS regelen tegen te nemen. Dat zou kunnen door ook de andere gemeenten tot een juister beleid in dezen te dwingen. De begrotingsbehandeling was 's mid dags half twee begonnen en tegen half zes kon de begroting ongewijzigd worden vast gesteld. De SGP fractie verklaarde zich tegen de subsidieposten aan Verenigingen die ook zondags hun sport beoefenen zowel als tegen de uitkering aan de Stich ting LOS van een bedrag ter grootte van het nadelig saldo: 336.954,40. Samen vattend zei de voorz. erkentelijk voor de snelle behandeling en de overwegend in stemmende toon: ,,we zullen samen door deze tijd heenmoeten". I Het was de derde dag, de derde dag na 't lijden. 1 Zijn vrienden stonden bij tiet kruis toen Hij Zijn strijd moest strijden. Zij hoorden hoe Hij voor Zijn beulen bad, met 's werelds lot bewogen. 1 Hij zag hen aan met liefdevolle ogen. i Zijn Godverlatenheid, die schreeuw, dat worstelen vol verdriet k 't ging hen door merg en been, maar zij begrepen 't niet k Hun Meester boog het hoofd, Hij riep, het is volbracht L toen zijn ze weggegaan bij 't schemeren van de nacht Het was de derde dag, ze gaan naar 't graf, de vrouwen Het graf is leeg!.... en wat ze daar aanschouwen y Er zitten engelen bij het graf, hun hart verschrikt en beeft V De Heere is opgestaan! Hij is hier niet. Hij leeft I De vrouwen zijn die dag met vreugd hun weg gegaan. I Nee, zij begrepen 't niet, hoe zou een mens verstaan I de liefde Gods, dat Hij Zijn Zoon liet sterven i om voor een schuldig volk verlossing te verwerven. 1 God wekt Zijn Zoon de derde dag, 't gaat ons verstand te boven k Zovelen nog vandaag die 't wonder niet geloven. Maar elk door Hem verlost, wiens hart van vreugde beeft Hij jubelt op de derde dag. Hij is niet dood. Hij leeft 1 LANERTA Wederom zal de Middenstandsvereniging van Middelharnis morgen, de zaterdag voor Pasen tot een bloemrijk geheel maken. Vier dames in klederdracht delen paasgroeten uit in de vorm van voorjaarsboeketjes, aan het winkelend publiek op Zandpad en Westdijk. Met dit lente gebeuren wil de middenstand van Middelharnis U alvast een voorproejje geven van de nieuwe voorjaars-kollekties die U in het winkelcentrum zult aantreffen. -gazonmaaiers HDnuA - generatoren -pompen-frezen CROWN - luchtkussenmaaler KARCHER -hogedrukreinlgers KOHGSKILDE -luchlverhitters L.V. Poldersèdijkla Stad aan het Haringvliet Tel. 01871-1202 met BovaggarantlebewIJs. Een heel jaar garantie! BI): Dorpsweg 28-34 SOMMELSDIJK Tel. 01870-4466 Korteweegje 41-45, Dirksland, tel. 01877-1122. Dealer voor Goeree-Óverflakkee en Voorne-Putten LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 - MIDDELHARNIS o 13 (3 S C3 3 jaar volledige garantie. in verschillende genre s ruim voorradig. uooraOr zekerheid! Vin^ciiMigJ Miiklelharni^ U-l,U!87ü-25 IH

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1