A^^ K"F\^^' Misplaatst vlagvertoon om belastinggeld Het Waterschap nam eindelijk afscheid van machinist M. van der Sluijs Het laatste Volvo nieuws is gearriveerd Belgische visser uit de koers De Noordzee bevat volop haring Koekverkoopactie in Sommelsdijk PARLEMENT: Onder éèn vlag Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Oude Tonge verkoopt voor Eritrea Jeugdsolistenconcours Brandweerwedstrijd in Den Bommel Middelharnis Den Bommel: Uw huis verkopen TAMBOER 55e Jaargang Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Bankgeheim en privacy in gevaar Comm. der Koningin bij boomplantdag Goedereede Het werk was hem een hobby Ouder/donateursavond drumband OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 DINSDAG 15 MAART 1983 No. 5177 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS ƒ11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Het belastingvraagstuk krijgt in Nederland steeds meer publiciteit. Al jaren lang werden wij van tijd tot tijd opgeschrikt door bekendmakingen van allerlei belastingtarieven, die steeds maar naar boven gaan en tocli weer gevolgd worden door nieuwe aankondigingen van staatsleningen door de minister van flnanciën. Nu een soort staatsbankroet aan de gezichtseinder in zicht komt, een situatie die al jarenlang wenkte door een voortdurend financieel wanbeleid van elkaar opvolgende kabinetten, heeft de regering besloten een soort systeem van fiscale razzia's in leven te roepen. De publiciteit wordt afgewisseld door het vonnissen van particulieren, die bet met de belastingontduiking al te bont hebben gemaakt. In alle kringen van ons volk wordt de belasting ontdoken of ontgaan en wij kun nen rustig vaststellen dat het met de belastingmoraal treurig is gesteld. Dat heeft ook de minister van financiën be grepen, die onlangs met een frontale aan val bij daglicht op een bankbedrijf in Rotterdam er blijk van heeft gegeven dat bij hem alle stoppen van fiscaal fatsoen zijn doorgeslagen. Want waarom moest die inval bij daglicht gebeuren terwijl al het personeel en een aantal klanten in de bank aanwezig waren? Waarom werden er van die overal televisie-opnamen ge maakt en was tenminste één krant ervan op de hoogte? Met een groots zwart vlag vertoon werd toch het gehele Nederlandse bankwezen, met name tegenover het bui tenland, voor schut gezet Reeds bij vroe gere overvallen op bankkluizen had de belastingdienst duidelijk gemaakt dat zij als het er op aan komt alle privacy van de Nederlandse burger in financiële aan gelegenheden aan zijn laars lapt Van het bankgeheim is in Nederland geen schim meer over. Voordien waren de banklei- ders tijdens een hoorzitting van de Twee de Kamer al onder druk gezet om zoveel mogelijk informatie te geven aan de be lastingdienst Woordenspel Zoals gewoonlijk, wordt in een dergelijk politiek getinte omgeving, een woorden spel gespeeld. Het ging er zogenaamd om dat de banken in individuele gevallen, waarbij een zaak of particulier van zware fraude wordt verdacht gegevens worden verstrekt die de fiscus kunnen helpen. Het ging er beslist niet om, zo werd betoogd, dat de belastingdienst in het algemeen aan de banken om gegevens vraagt Het is maar een kwestie van meer of minder gegevens. Tegenover dat subtiele woor denspel in een kamercommissie staat een keiharde uitspraak van oud-minister van financiën Nelissen die zei dat het voor komt dat de fiscus onder valse voorwend selen de bank informatie tracht te ontfut selen. Met al deze manipulaties is het bankgeheim in Nederland zo lek als een mandje. Dat is nu duidelijk. De bankrazzia is slechts een onderdeel van de voortdurende agressieve belasting activiteiten. In de loop van de jaren zijn er ook al speciale acties geweest die be paalde branches in de fiscale tang hebben genomen. De Nederlandse horeca is al onder vuur geweest later de Chinese restaurants. De tandartsen hebben een speciale beurt gehad en zo zal men trach ten meer branches uit te kammen. Zo wordt dan tenminste een beeld geschapen van een falend bedrijfsleen dat aan de gemeenschap zijn rechtmatig deel ont houdt Daarmee wordt de aandacht af geleid van de andere kant van de fiscale medaille, die ons duidelijk maakt dat de staatsuitgaven zo royaal zijn opgezet dat wij nog in geen jaren het gat in de begroting kunnen stoppen. Een recent voorbeeld van fiscaal paniekvoetbal is de aanval van de fiscus op de vergoeding voor werk kleding voor werknemers van de gemeente Rotterdam. Omdat men werkkleding draagt bespaart men op gewone kleding en daardoor verkrijgt men extra inkomen. Je moet er maar op komen! Merkwaardig dat men dergelijke spitse ontdekkingen zo laat doet Maar wel worden talloze huisvaders met naheffingen in de zorgen gebracht. Nu eens wordt zwart geld ontdekt dat is be schermd door medewerking van de ban ken, dan wordt een gemeente beticht van het afdekken van belastingmanipulaties. De verwarring op het grensgebied tussen wit en zwart geld schijnt nog toe te nemen. Zwart geld Vanzelfsprekend kan het vrij spel geven aan allerlei zwart-geld manipulaties niet worden toegestaan. Niemand kan echter ontkennen dat het zwart-geld-circuit om vangrijk is en in allerlei kringen van hoog tot laag supporters vindt Zijn dat dan allemaal criminelen, die het slachtoffer zijn geworden van een sterk gedaalde fatsoensmoraal? Dat lijkt niet waarschijn lijk. Meer aannemelijk is het dat voor een groot deel van ons volk de fiscale belasting ver boven het eigen rechtsgevoel is uit gestegen en derhalve onaanvaardbaar is geworden. Naast de directe fiscale lasten staan ook nog de heffingen voor sociale uitkeringen, voor de P.B.O. en tal van andere verplichtingen, die het zakenleven tot over de toppen van hun financieel draagvermogen zijn gestegen. Bekend is de gedachte dat een goed deel van het midden- en kleinbedrijf zijn poorten mor gen zou kunnen sluiten als er geen zwart geld zou zijn. Ook bij particulieren zijn allerlei zwarte praktijken niet van de lucht Dienstpersoneel wordt zwart betaald om dat dat goedkoper is. Huishoudsters vra gen zwart geld om hun belastingplicht te ontgaan. Reeksen van werkzaamheden worden zwart verricht en opgedragen om aan de BTW te ontkomen. Bijverdiensten worden stiekum betaald omdat er na extra belastingheffing bijna niets meer over blijft En zo zijn we in de loop der jaren van kwaad naar erger gegroeid. Wie zijn spaar geld fiscaal belast ziet tegenover de 0{>- brengst zal het liever in een oude kous bewaren want de zin van de heffing is niemand duidelijk en zo vraagt de over heid om het voortbestaan en versterken van het zwarte circuit De oorzaak van het euvel moet worden weggenomen in het verlagen van de belastingtarieven voor in komstenbelasting tot maximaal vijftig pro cent Zo'n tarief heeft oud-bankpresident dr. J. Zijlstra al eens marginaal genoemd. Dat wil zeggen dat daarmee de grens van een aanvaardbare heffing is bereikt Het zou gewenst zijn dat de regering tot die aanvaardbare fiscaliteit terug keert en tevens wegen opent om aan wezig zwart geld alsnog te witten. Nu kan men in de volksvertegenwoordiging wel aandringen op het aanstellen van meer belastinginspecteurs om met na me bij banken meer controle uit te oefenen, daarmee roeit men het kwaad niet uit De afstand tussen overheid en volk wordt erdoor vergroot en de waar dering voor goede democratische ver houdingen staat op het spel. Een goed deel van de produktieve kracht van het ijverigste deel van ons volk wordt ver lamd door de wetenschap dat men goed deels voor de staat werkt en dit is een van de grootste deregulerende krachten van onze tijd. Normale belastingtarie ven is een grondvoorwaarde om het rechtsgevoel van ons volk weer in het juiste spoor te krijgen. Drs. A. van MIERLOO Door de Hervormd Gereformeerde Jeugdbond wordt om de twee jaar een aktie gehouden waarvan de opbrengst bestemd is voor een bepaald doel. Dit keer een vluchtelingenkamp in Soe dan, waar zich 8000 vluchttelingen uit Eritrea bevinden. Ook Oude Tonge wil aan dit projekt een steentje bijdragen, in de vorm van de verkoop van koeken. Dit zal gebeuren a.s. zaterdag 19 maart vanaf 9 uur 's morgens door de jeugd van de verschillende clubs. De amandel of boterkoeken zullen wor den aangeboden voor ƒ5,per stuk. Zonder uw medewerking kan deze aktie niet slagen, dus stelt de jeugd niet teleur, en koopt veel koeken aan de deur. Op zaterdag 7 mei wordt het 20e Jeugd solistenconcours gehouden in het vereni gingsgebouw Melishof' te Mehssant Iedere deelnemei^ster) treedt daar op met een vrij nummer. Behalve solisten kunnen ook duo' s, trio' s enz. deelnemen. Een des kundige jury zal de prestaties beoordelen. Er zijn ook dit jaar weer prachtige prijzen te verdienen. Daar het een jubileum is, zullens avonds winnaars van voorafgaande jaren, buiten mededinging, optreden. Er zijn in ieder geval al heel wat winnaars, die zich daar voor opgegeven hebben Opgaven voor het gewone concours moeten binnen zijn voor 15 april. Als u nog geen inschrijfformulier hebt; wilt u dan contact opnemen met C. J. Smit Postbus 27, 3248 ZG Melissant tel. 01877- 1270. De brandweer van Oostflakkee houdt volgende week zaterdag, 26 maart een wedstrijd in het juist beoefenen van het nieuwe aflegsysteem. De wedstrijd be gint 's morgens om 9 uur en zal tot 's middags 3 uur voortduren, waarna om 5 uur in het Verenigingsgebouw „Bommel stee" de prijsuitreiking plaats vindt De volgende ploegen nemen aan de wedstrijd deel: Ooltgensplaat, Zwijndrecht, G.E.B. Dordt H. I. Ambacht, Molenaarsgraaf/ Brandwijk, Jonker -I- Stans, Oude Tonge, Sliedrecht Penn en Bauduin en tenslotte Langerak. Een Belgische sportvisser is zondag avond in het donker via lichtsignalen van de politie-auto naar de Brouwersdam ge loodst De man had zich georiënteerd op de vuurtoren van Haamstede in de ver onderstelling dat dat Ouddorps vuurtoren moest zijn, tengevolge van welke ver gissing hij uit de koers was geraakt Ook in de Gemeente Goedereede zal volgende week woensdag 23 maart aandacht worden besteed aan de Lande lijke Boomplantdag. Zelfs zal de Commis saris der koningin Mr. M. Vrolijk aan wezig zijn om 's morgens half elf aan de Damweg bij Stellendam de aanzet te geven voor de inplant van een groot aantal bomen door de schooljeugd. De aanplant wordt verricht in het kader van de ruil verkaveling „dé Stelle". Drs. Ad. Corten, de haringbioloog van het RIVO, is vol vertrouwen over de ko mende visserij van echte nieuwe Holland se maatjes haring in de maand juni. Dat is voor andere landen misschien wat vroeg, maar voor Nederland is Juni altijd de maand geweest van de Vlaggetjes dagen, van de Koninginneharing en van de verschijning van de bevlagde haringkarren in de straten van elke zich respecterende Nederlandse stad. Was de jaarklasse 1980 van de haring die straks die maatjesharing moet gaan leveren al bijzonder goed, de jaarklasse 1981 is nog enkele tientallen procenten beter, zodat gesproken wordt van een overvloed van haring in de Noordzee, die alle verwachtingen overtreft In 1977 werd de haringvisserij in de centrale Noordzee gesloten omdat men de overgebleven haring niet hoger schatte dan 100.000 ton en dat wilde zeggen, dat de vangsten onverwijld moesten worden gestopt, om uitroeiing te voorkomen. Nu ruim vijfjaar later schat men de haring- stock al op een miljoen ton, dus 10 keer zo veel en de jaarklasse 1981, daaraan zeker 350.000 ton (driejarige) haring toevoegen. De onderzoekingen die een en ander hebben aangetoond zijn eind februari/be gin maart afgerond. Er moeten nog wel enkele berekeningen worden verricht, met de gevonden cijfers, maar vast staat, dat de gezamenlijke visserij biologen, die aan het 'onderzoek hebben mee gedaan, een gunstig advies over de haringstand zullen uitbrengen en daaraan de wenselijkheid zullen adviseren om tot het wegvangen van een gedeelte over te gaan, omdat men anders straks meteen teveel zal komen te zitten. Hoeveel duizend ton men zal adviseren en hoe de quota onderling verdeeld zullen worden zal nog nader worden bekeken. Volgende week zal drs. Corten deel nemen aan de vergadering van de inter nationale haringwerkgroep te Kopen hagen. Vast staat wel dat minister Braks zich tot het uiterste zal moeten inspannen om er voor te zorgen, dat de adviezen om reeds deze zomer te mogen vissen, tijdig aan de E.E.G. in Brussel worden doorgezonden. Bekend is al dat de Denen waarschijnlijk weer zullen dwars liggen. Het was voor hen een goudmijn dat de Nederlanders bij hen hun voorraad maatjes haring moesten bestellen en die niet zelf konden opvissen. Het geijkte middel om de zaak te ver tragen is een bepaald advies enkele maan den in een bureaula te laten liggen. Minister Braks weet echter goed wat er voor de Nederlandse reders op het spel staat en hoe nuttig en winstgevend de bevorderlijk voor de werkgelegenheid het zal zijn als de Hollandse vloot medio juni kan uitvaren. Dijkgraaf Joh. Koert van het Wa terschap Goeree-Overflakkee be doelde zeker geen vorm van op luchting kenbaar te maken toen hij vrijdagmiddag op de afscheidsbij- eenkomst in „Bommelstee" vast stelde dat er eindelijk.... afscheid kon worden genomen van machi nist M. (Teeuw) van der Sluijs. Dhr. Koert doelde op het extreem lange dienstverband van de nu 80 jarige die 55 jaar lang het Ge maal van de Bommelse Polders heeft bediend en dat met een Mees terschap" dat een plaatsje in de aansprekende advertentiereeks van Grolsch bier zou rechtvaardigen..! De genodigden waren ermet dhr. van der Sluijs zélfgelukkig mee dat het niet om gezondheidsredenen is dat de oude „meester-maler" besloot er na zo veel actieve jaren mee te stoppen. Alle begrip was er dan ook voor dat dhr. van der Sluij s thans werkelijk van alle verplichtingen vrij wil zijn, want de zorg voor een juiste bemaling hield hem nog danig bezig. Dat was zo bleek uit de terugblik van dhr. Koertal in maart 1928 begonnen toen de nog jonge van der Sluijs eerst in tij delijke en in oktober van dat jaar in vaste dienst trad van de Bommelse Pol ders. Door de jaren heen maalde hij dat het een lieve lust was en toen hij vijfjaar geleden zijn gouden jubileum bereikte Onder het motto „met de handen uit de voeten" willen de Jeugdclubs van de Her vormde Kerk uit Sommelsdijk a. s. vrijdag avond een koekverkoop-actie houden. De opbrengst van deze actie is bestemd voor vluchtelingen uit Eritrea die in de Soedanese nederzetting Umgurgur ver blijven. Deze mensen leven in zulke slechte om standigheden, zodat er spoedig iets aan gedaan moet worden. Om op deze manier iets voor onze verre naaste te betekenen willen we deze actie houden. De boter en amandelkoeken kosten 5,Helpt u ons mee Jeugdraad Ned. Herv. Kerk p/a Marry de Jong Fazantstraat 15 Sommelsdijk bracht hem dat een Koninklijke Onder scheiding. Dhr. Koert kon de verdienste daarvan geheel .onderstrepen want het was niet niks geweest wat van der Sluijs allemaal had wedervaren. Weliswaar waren er de „goede" tijden, waarin je best machinist kon zijn maar in de voorbije 55 jaren waren er ook minder goeie tijden als inundatie, oorlog en de watersnood van 1953 toen alles grondig werd verwoest Had dhr. v. d. Sluijs eerst met zelfs een oude tractor bemalen; na de ramp kreeg hij de beschikking over een electrisch gemaal waarna er voor hem ook een betere tijd aanbrak. ,,Het moet U tot groot genoegen zijn geweest dat U na inundatie en ramp ook hebt mogen meehelpen de polders weer droog te malen", zo veronderstelde dhr. Koert, welke opmerking door een be vestigend geknik van dhr. van der Sluijs werd gevolgd. Had de dijkgraaf al betoogd hoezeer dhr. V. d. Sluijs zijn werk met plezier had gedaan; de heer Verolme, hoofd van de Technische Dienst had zelfs beproefd dat het werk dhr. v. d. Sluijs tot een hobby geworden was. Dhr. Verolme had alle vertrouwen in de opvolger van dhr. v. d. Sluijs, Leo Huizer omdat van der Sluijs anders zeker niet eigener beweging zou zijn opgestapt Dhr. Verolme wenste de scheidende machinist nog een reeks goede en gezonde jaren toe na al die jaren waarin hij dag en nacht beschikbaar is geweest De scheidende heer v. d. Sluijs, geflankeerd door- links - zijn schoonzuster en rechts de Dijkgraaf. om steeds het juiste polderpeil te hand haven, o Van het feit dat dat dhr. van der Sluijs altijd uitstekend is gelukt legde dhr. Ja cobsnamens district 4 getuigenis af. Ook dhr. Jacobs wist dat van der Sluijs „met verschrikkelijk veel enthousiasme heeft gewerkt en dat hij zó in zijn werk opging dat hij Den Bommel zelfs niet uit wilde wanneer de weerberichten minder gunstig waren. Van de diverse sprekers had dhr. v. d. Sluijs cadeaux en bloemen gehad, dhr. Nelemans voegde daar een couvert van de Personeelsvereniging aan toe en dhr. H. Stuurman, het oud-hoofd van de Technische Dienst bleef niet ach ter toen hij dhr. v. d. Sluijs hartelijk uitwuifde. Dhr. Stuurman had uitgere kend dat de hoeveelheid water die dhr. v. d. Sluijs door de jaren heen uit de Bom melse Polders heeft gepompt niet meer in millimeters uit te drukken is-, maar dat zelfs in de orde van groot van 35 meter moest worden gedacht! „Uw werk was altijd goed, as 't nodig was waakte u zelfs op „de brug" en van uw werk mogen we zeggen dat het een stukje meesterschap is geweest", zo complimenteerde dhr. Stuur man de scheidende machinist van der Sluijs die tenslotte de sprekers hartelijk dankte voor zoveel ervaren waardering. OOLTGENSPLAAT Dejaarlijkse ouder/donateursavond van het Burgemeester W. M. v. d. Harst Tamboer en Trompetterkorps zal gehou den worden vrijdag 18 maart as. om 19.30 uur (zaal open 19.00 uur) in het Verenigingsgebouw „'t Centrum". Een blauwe achtergrond met daarop twaalf gouden sterren; zo ziet de politieke commissie van het Europees Parlement de officiële vlag van de Europese Ge meenschap. De afgelopen 24 jaar is dit ontwerp een embleem geweest van de Raad van Euro pa. Het heeft fier gewapperd naast na tionale vlaggen of wanneer steden in Europa samen Europese bijeenkomsten hieldea Het christen-democratische lid van het Europees Parlement Kai Uwe von Has- sel, die het verslag samenstelde, beschreef de vlag als een „symbool waannee de Europese volkeren zich kunnen identifi ceren" en verklaarde dat spoedig be gonnen zou moeten worden met onder handelingen met de Raad over het „de len" van de vlag. De huidige vlag van het Parlement blauw met de initialen EP/PE omringd door een krans van gouden eikebladeren, zou dan verdwijnen. B ^fs ei cj Cl OUDDORP- donderdagavond7.3O uur ds. A. F. Honkoop van Rotterdam-C. MELISSANT - woensdagavond 7.30 uur ds. A. Hoogerland (bediening Hei lige Doop). STAD AAN 'T HARINGVLIET- don derdagavond 7.30 uur student B. v. d. Heiden, Dordrecht NIEUWE TONGE - heden (dinsdag) avond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krimpen a.d. IJssel. OUDE TONGE- heden(dinsdag) avond 7.30 uur ds. H. Ligtenberg( bevestiging ambtsdr.) OOLTGENSPLAAT- heden (dinsdag) avond 7.30 uur ds. A. Hoogerland.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1