Leerlingen van „Het Kompas" te Stellendam naar de Rotterdam schoolschaakkampioenscliappen Mevr. van Eek (CDA) hekelt uitbreiding garage voor „zelfs de grootste Amerikaanse slee Mevr. Poortvliet - „tante Rina" voor velen- met Kon. Zilver onderscheiden Geperforeerde tegels erg gevaarlijk Raad Middelhamis: Maaskant b.v. ook in Vlissingen Schuurtje in brand Dirksland: Inbraak bij de Chinees Snertaktie „Samaritaan" OPEN JEUGDWERK Bijeenkomst „De Christenvrouw" Ook op Goeroe Overflakkee verzet tegen onderwijsbezuinigingen 55 e Jaargang No. 5175 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. i 1 I Een schaakvijftal, bestaande uit leerlingen van de Ned. fierv. Lagere School „Het Kompas" te Stellendam, heeft zich gekwalificeerd voor het Rotterdams school- schaakkampioenschap, georganiseerd door de RSB, dat gehouden wordt in Capelle aan de IJssel. De winnaar van dat kampioenschsp mag meedoen aan de Nederlandse kampioenschappen. Om zover te komen moest er eerst tegen enkele scholer uit Ouddorp, Goedereede en Stellendam worden gespeeld. In totaal waren dal wedstrijden, waarvan ei vier werden gewonnen, één werd remise gespeeld en 1 wedstrijd werd verloren. De eindstand in die groep was als volgt: „Het Kompas" 9 punten, „De Westhoek" 8 punten, de CNS 7 punten en „Buten de Poorte" O punten. Door deze overwinning had men zich gekwalificeerd voor de wedstrijden op Voorne en Putten, waar in totaal 3 partijen moesten worden gespeeld. Twee partijen werden gewonnen en één partij werd verloren. Een mooie beker en een kwalificatie voor de Rotterdamse kampioenschappen waren het gevolg. Het vijftal bestond uit Jacob Biemond, Martien Biemond, Jacco van Dam, Arie van Gurp en Hans van Lenten. Erik Blokland was invaller en speelde één partij mee. In totaal werden er door de jongens negen partijen gespeeld, waarvan er door Arie van Gurp acht werden gewonnen en Jacco van Dam won zeven partijen. Voorwaar een heel mooi resultaat waarmee wij de jongens en de school van harte proficiat wensen Gemeentewerken heeft de invalide rol stoelrijders een groot plezier gedaan door opritjes te maken in de trottoirs op hoeken van straten. Echter te oordelen naar de geperforeerde tegels die door gemeentewerken in Mid delhamis en Sommelsdijk in de trottoirs, waar bomen staan, worden gelefd, zou men kunnen opmaken dat gemeentewer ken meer begrip heeft voor het leven van de bomen dan van zijn dorpsbewoners. Om die bomen worden in de trottoirs namelijk tegels gelegd die geprefereerd zijn met 5 gaten per tegel met een diameter van 5 cm. Warmeer invaliden die met krukken of met een wandelstok lopen met hun kruk of stok in een van die gaten geraakt, en dat is 's avonds niet te vermij den, zullen ze onherroepelijk vallen met alle gevolgen van dien. Maar niet alleen mensen die met krukken of stokken lopen maar ook voor dames is het gevaarlijk, immers de meeste hak ken van damesschoenen zijn kleiner dan 5 cm. Van één dame weet ik dat zij met haar hak in zo'n tegelgat stapte. Ze had het geluk dat haar voet uit de schoen stapte, maar de schoen bleef klem zitten in het tegelgat. Ik begrijp wel, dat er om eventueel water te geven en voor ademing van de boom- wortels openingen in de tegels moeten zitten. Maar waarom dan niet één gat en de andere in de vorm van sleuven of alleen maar sleuven, waar geen kruk of stok inpast? Met vriendelijke dank voor de plaatsing. H. Kuiper Kortewegje 11 3245 XM Sommelsdijk Tel. 01870-2365 OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Oranjever. ,,Ned. en Oranje" te Nieuwe Tonge De Oranjevereniging organiseert een rommelmarkt op 30 april om 10.00 uur in de Kerkring. Een ieder die nog wat aan te bieden if te demonstreren heeft woordt uitgenodigd om tegen een kleine vergoeding deel te nemen aan de kramenmarkt die zoals elk jaar weer gehouden zal worden. Ook zullen de verenigingen van Nieuwe Tonge er weer zijn met allerlei attracties. Aanmeldingen voor deelname liefst zo spoedig mogelijk bij mevr. v. d. Valk, Kerkring 21, tel. 01875-1241. Het GDA raadslid mevr. van Eek heeft in de donderdagavond gehouden raadsvergadering pinnig gereageerd op het voorstel van het College dat het dhr. W. P. Verolme mogelijk zal maken zijn garage aan de Donkereweg zodanig te vergroten „dat zelfs de grootste Amerikaanse slee er in gestald zal kunnen worden", zo stelde mevr. van Eek vast. Zij betreurde het vooral dat die vergroting ten koste zal gaan van het woongenot van de buren, de fam. Bom die, terwijl ze hun woning al vijftig jaar bewonen, nu zullen moeten gedogen dat hun uitzicht wordt belemmerd en de middagzon geen entree meer tot hun voorkamer zal hebben. Aanvankelijk had het College de bouw vergunning dan ook niet willen verlenen omdat de aanvrage in strijd zou zijn met de ter plaatse geldende stedebouwkundige voorschriften (de garage zou een te grote oppervlakte van het perceel gaan beslaan) terwijl ze ook strijdig zou zijn met art. 32 van de bouwverordening dat verbiedt dat een op te trekken bouwwerk afbreuk doet aan de (bouwtechnische) waarde van een naastgelegen pand. Bedoeld art. is in de bouwverordening opgenomen om de toe treding van daglicht in bestaande ge bouwen te handhaven. Dhr Verolme vond de door het College aangevoerde wei- geringsgronden evenwel onterecht en hij ging bij de raad in beroep. Bij nader inzien hebben B en W moeten vaststellen dat hun weigeringsgronden inderdaad niet steek houdend zijn. Vermindering van de dag lichttoetreding kan geen steekhoudend ar gument zijn omdat er gerekend naar de oppervlakte van de voorkamer nog glasoppervlak voldoende overblijft; ook ten opzichte van de strijdigheid met het bestemmingsplan kon worden voorzien door toepassing van art. 19 van de Wet Ruimtelijke Ordening. Aan de raad der halve het voorstel het bezwaarschrift vban dhr. Verolme gegrond te verklaren en te bevorderen dat alsnog een verklaring van geen bezwaar bij GS wordt aangevraagd. Mevr. van Eek heeft er als enige wat schamper en zelfs wat emotioneel op gereageerd en samen met haar fractie genoot dhr. Krijgsman verklaarde zij zich dan ook tegen. Mevr. van Eek herinnerde eraan dat al in januari 1982 een ver gunning was geweigerd en zij hekelde het initiatief-voorstel dat door dhr. Koppe laar tijdens de laatste vergadering van de oude raad (2 september 1982) was in gediend en door de raad was aangenomen. „Voor dat het tot de raad doordrong was het als hamerstuk aangenomen; de raads leden hadden niet eens tijd gehad om de stukken die op deze zaak betrekking had den in te kijken!" zo hekelde mevr. van Eek de toen genomen beslissing. Met de vinger op de bepalingen die er nóg geiden wees ze aan dat 8% van het per ceel met bijgebouwen mag worden ge bouwd; thans is dat al voor 60% het geval en wanneer dhr. Verolme zijn uitbrei dingsplan realiseert zal het zelfs voor 70% het geval zijn. Nu mevr. van Eek toch de rem had losgegooid wees ze gelijk maar aan dat dhr. Verolme in 1972 een toe gestane verbouwing met een halve meter had overschreden maar dat ook toen de uitdrukkelijke voorwaarde gold dat niet voor het zijraam van de buren mocht worden gebouwd. Dhr. Verolme beperkte zich toen evenwel in de toegestane breedte waarom hij nu aanvoert dat hij het aantal vierkante meters niet heeft benut. Ze vond het motief van dhr, Verolme waarom de garage nu vergroot moet worden onwaar achtig: „de Opel-stationcar die hij voor zijn werk gebruikt zou er niet in kunnen maar die wagen staat al vanaf het begin in de (nog niet uitgebreide) garage. Anderzijds wees mevr. van Eek op de positie van de buren, de fam. Bom, oud oude mensen die niet meer van huis kun nen en die bij de bouw van de woning extra grond moest kopen om voldoende ver van de erfafscheiding met de buren te blijven. Dhr. Verolme voert tegen dhr. Bom's klacht over het verdwijnen van uitzicht aan dat er voor het raam tóch al 2.75 mtr. hoge coniferen staan waardoor het uit zicht toch al bijna nihil is: ,,....dat is inderdaad voor deze bejaarde mensen die bijna de leeftijd van de zeer sterken bereikt hebben een groot verdriet wat al menige slapeloze nacht heeft ge kost, zeker als je wereld zo klein geworden is als de benedenverdieping van je huis omdat je al enkele jaren niet meer buiten kunt komen". Mevr. van Eek vroeg zich trouwens af of dhr. Verolme op die plek eigenlijk wel zulke hoge coniferen mag hebben; ze durfde hem er wel van te verdenken die met voorbedachten rade te hebben ge plant....: „erf en tuinafscheidingen langs openbare wegen mogen niet hoger zijn dan 1 meter boven de weg" zo citeerde ze art. 302 van de.... „Ik denk dan ook dat dhr. Verolme er verstandig aan doet de coni feren te snoeien tot 1 meter boven de weg en daarmee het uitzicht aan deze mensen weer terug te geven" opperde mevr. van Eek. De raadsvoorzitter burg. van Welsenis tilde evenwel niet zwaar aan haar be denkingen. Hij benadrukte dat de ver gunning volgens de regels van de bouw verordening wel kan worden verleend en zo verklaarde de voorzitter „andere bezwaren van niet planologische aard die nen dan ook terzijde te worden gesteld". Harer Majesteit's glimlach op het staatsieportret in Dirkslands raad zaal leek gisteravond nog wat na drukkelijker toen burg. Bos tegen het decor van dat portret mevr. Poortvliet de Zilveren Eremedaille in de Orde van Oranje Nassau opspeld de. De plechtigheid vond plaats bijna aan de vooravond van het afscheid dat mevr. Poortvliet volgende week maandagavond van de Oranjever. „Dirksland" gaat nemen want met haar 72 levensjaren vindt ze het mooi geweest en heeft ze zich als secreta resse niet meer herkiesbaar gesteld. Het bleef na zovéeljaren niet alleenmaar bij een vriendelijk bedankje, zo zou de aanwezigen spoedig blijken toen burg. Bos zijn toespraak naar de toekenning van zelfs Koninklijke waardering toeleidde. Een persoonlijke waardering en een min stens zo overtuigd dankbetoon namens de hele bevolking had dhr. Bos daaraan al vooraf laten gaan. Uit eigen waarneming was het dhr. Bos bekend hoezeer mevr. Poortvlietactiviste" was geweest wan neer het op de organisatie van festiviteiten aankwam en hoe ze zich ook had ingezet voor meerdere acties zoals destijds de actie ,,help ons het water in" waarin voor de totstandkoming van het zwembad werd geijverd. Voorts was ze actiefin acties op het gebied van de maatschappelijk hulp verlening als kledingacties en vluchte lingenhulp en het deed burg. Bos veel deugd dat de activiteiten van mevr. Poort vliet ook Koninklijke waardering hadden geoogst Ze was o.m. sinds 1968 lid van het bestuur van de Oranjevereniging en behartigde sinds 1971 het penningmees terschap. Met instemming speldde hij haar dan ook het Koninklijk Zilver op. Ook dhr. A. Jelier sprak er als voor zitter van de Oranjevereniging zijn blijdschap over uit dattante Rina" deze eer te beurt was gevallen en mede namens zijn mede-bestuurderen en alle leden wen ste hij haar dan ook van harte geluk. Dhr. Jelier gaf haar ook de duplicaat sleutel terug waarmee men tijdens haar afwezig heid haar woning was „binnengedrongen" om uit de boeken wat wetenswaardig heden te verzamelen maar de man die die Met een derde vestiging „om de Zuid" namelijk in Vlissingen, gaat een oude wens van de firma Maaskant en Zn. te Bruinisse-Stellendam in vervulling, om de vloot van Amemuiden, Vlissingen enBres- kens de nodige service te kunnen bieden. En natuurlijk wordt daarbij ook gedacht aan de vissersplaatsen langs de Belgische kust. Bovendien hoopt men ook op klandizie van kustvaarders, sleepboten en alle an dere varende schepen. Reeds in 1973 begonnen er besprekingen tussen Maaskant en het Gemeentebestuur van Vlissingen om een bedrijf op te zetten in de Binnenhaven. De toen uitbrekende oliecrisis was er de oorzaak van dat deze plannen in de ijskast werden gezet. Vorig jaar werden de besprekingen her vat en de plannen zijn thans mondeling wel rond. Men wacht nog op de toe kenning van een vestigingssubsidie en de definitieve tekening van het contract met de gemeente. Maar directeur A. Maaskant is daarover optimistisch, hij hoopt eind dit jaar al te Vlissingen te kunnen beginnen. Voor Vlissingen zal dit zeker een stuk werkgelegenheid betekenen, de vestigin gen te Stellendam en Bruinisse hebben samen 100 man personeel en ook in Vlis singen is dit wellicht op langere termijn te verwezenlijken. Vorige week werd aan Maaskant b.v. te Stellendam door de Gemeenteraad van Goedereede een tegemoetkoming van ƒ193.000,verleend, wegens extra kos ten in verband met milieu-eisen (het weg werken van met zware metalen verontrei nigde bagger) die vrij komt bij het graven van een bedding voor een tweede grote droogdok te vestigen in de Stellendamse vissershaven. Ook in Bruinisse staan belangrijke uit breidingen op stapel. DIERENBESCHERMING Schotse Collie— Op het opvangadres van de dierenbescherming, tel. 01877 - 1232, verblijft sinds vorige week een Schotse Collie, reu, die in Stellendam is opgevangen. Het dier heeft daar kennelijk enkele weken rondgezworven vooraleer ze bij de dierenbescherming onderdak kreeg. Degene die de hond meent te kennen, of zo mogelijk de eigenaar, ge lieve met bovengenoemd telefoonnummer contact op te nemen. moed had trof het slecht toen hij halver wege de trap dhr. Poortvliet tegen het lijf liep. Dhr. Jelier liet niet na zijn hoge waardering jegens de scheidende secre taresse te betuigen: „wat we gehad hebben krijgen we nooit meer terug.stelde dhr. Jelier met spijt vast OUDDORP Kennelijk in de nacht van donderdag op vrijdag is ingebroken in het in de Massa Markt gevestigde Chinees Ind. restau rant. De daders zijn via het dak door het magazijn binnengekomen. Er werd een gok-automaat opengebroken maar voor het overige was er geen buit te behalen. OUDE TONGE De brandweer heeft zaterdagmiddag een brand in een schuurtje moeten blussen. Het schuurtje, eigendoom van de heer van Noort en staand onder aan de Suissendijk, liep weliswaar brandschade op maar kon toch behouden worden. Kennelijk is het brandje door spelende jeugd aangestoken. Deze week wordt de laatste ronde gehouden van de snertaktie van „de Samaritaan". Er zullen nog 3 dorpen bediend worden en wel als volgt Donderdagavond 10 maart: Melissant Vrijdagmiddag 11 maart: Dirksland Zaterdagmorgen 12 maart: Nieuwe Tonge. Mevr. Jordaan uit Middelhamis sprak een kort maar uitermate hartelijk woord namens de afd. Dirksland van de Vrou wenvereniging. „Een fijn mens als U, met zo'n groot hart en zo sociaal voelend ver dient het Koninklijk onderscheiden te worden". OUDDORP Ger. Kerk Woensdag 9 maart zal in de Ger. Kerk bidstond worden gehouden voor gewas, arbeid en visserij. Aanvang 19.45 uur, voorganger ds. A. J. J. van Noord. i«t«4^^^r^i Sitn» ^bi*r&»i«'5*i^i*f^»e'^»4^ MIDDELHARNIS Aanstaande zaterdag 12 maart organi seert het Open Jeugdwerk een Bingo avond in ,,cie Hoeksteen" te Middel hamis. Er zijn veel leuke prijzen te win nen. Iedereen vanaf 15 jaar is van harte welkom. De aanvangstijd is half acht DIRKSLAND De afdeling Dirksland van „de Christen vrouw" hoopt morgen -, woensdagavond bijeen te komen, om kwart voor acht in „Onder de Wiek". Spreekster is mevrouw Wagtho over het onderwerp: „Heeft u een open venster naar de hemel?" Het actiecomité tegen de onderwijsbe zuinigingen op Goeree Overflakkee heeft alle scholen op Goeree Overflakkee ver zocht deze brief aan de ouders te ver zenden: „Overal in het land is de afgelopen weken het verzet tegen de onderwijsbe zuinigingen sterk toegenomen. Het is ge bleken dat minister Deetman zich tot nu toe van de bezorgdheid in het onderwijs weinig aangetrokken heeft. Bovenop de al eerder bekende 35 maatregelen heeft hij nog eens extra bezuinigingen aangekon digd tot een bedrag van 225 miljoen gulden. Deklassen worden weer groter, de leerlingen die niet meer leerplichtig zijn moeten meer schoolgeld gaan opbrengen en gymnastiek krijgen ze niet meer als ze in de hoogste klassen van het voortgezet onderwijs zittea Tegen dit beleid is een breed verzet op gang gekomen waarvoor, naast zes on derwijsorganisaties, ook ouderverenigin gen als de Vereniging voor Openbaar Onderwijs, het N.K.O. en de L.O.B.O. zich ten volle inzetten. Onder druk van de acties begint de flink- - held van Den Haag kleine scheurtjes te vertonen. Zo heefst staatssecretaris van Leijenhorst het voornemen ingetrokken om te bezuinigen op onderwijs aan cultu rele minderheden bij scholen voor buiten gewoon onderwijs. Maar daarmee is het gevaar van verlies van kwaliteit en toe gankelijkheid van het onderwijs nog lang niet gewekea Deze week beslist de Tweede Kamer over de begroting. Door zo groot mo gelijke druk uit te oefenen op het par lement worden alle ouders leerUngen) en leerkrachten opgeroepen gezamenlijk ac tie te voeren in de vorm van het verzenden van een ondertekende protestbrief, te rich ten aan de voorzitter der Tweede Kamer der Staten Generaal, Binnenhof 1, 2513 AA 's-Gravenhage". Voorts doet het actiecomité de scholen de suggestie aan de hand op school een handtekeningenlijst neer te leggen. C3 C3 B Cl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1