Bedrijven gaan met klipper de Idanten langs Waterzuivering Goedereede ■(rijgt liaar energie nu van de wind Predikbeurten Gemeente Dirksland heeft met rechtsgeding kolossale bok geschoten Windturbine de eerste in gebruik genomen 46% Rode Kruis aktiviteit Varende showroom: V. V.D. 'er van Nieuwenhuijzen: Wiek-end avond" Plattegrondkasten in Stad en Nieuwe Tonge Uw huis verkopen TAMBOER Ligplaatsen jachthaven Li^U H5S Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Voorstel subsidiëring V.V.V. Midden Flakkee OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Woensdag 2 maart (biddag) 55e Jaargang No. 5173 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS ƒ11,— PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 32 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Wie in deze moeilijke ekonomische tij den goed wil blijven draaien zal meer moeten doen dan een paar jaar geleden om potentiële klanten attent te maken op het assortiment en nieuwe produkten. Een even voor de hand liggende, als originele methode werd bedacht door de firma's Van Seumeren en Taselaar, die een an tieke klipper tijdelijk ombouwden tot va rende showroom en daarmee Neerlands waterwegen, rivieren en meren doorkrui sen om hun waren te demonstreren en te verkopen. Een soort super-parlevinker du Si Beroepsvaart en industrie De klipper, ondanks zijn 83 jaar nog een prachtig schip, is volgebouwd met artike len voor de beroepsvaart, visserij en in dustrie. Op het dek vinden wij EFFER hy draulische kranen die speciaal zijn ge bouwd voor dienst aan boord van binnen vaart- en zeeschepen, off-shore, visserij en de baggerwereld, vertegenwoordigd door van Seufneren Agenturen V. in H. I. Ambacht In de 33 meter lange romp is een showroom ingericht waar Taselaar een greep uit haaï assortiment heeft uit gestald. Werkelijk alles voor de scheep vaart en industrie is daar vertegenwoor digd, van een 24 Volt koelkast met drie sterren vriesvak tot hijsgereedschappen, pompen en vrijwel komplete scheepsuit- rustingen aan toe. Vaarplan De showboot vaart volgens een bepaald vaarplan van afnemer naar afnemer. Maar als iemand de boot op een speciale tijd naast zijn deur wil hebben, ook daar valt over te praten. Wat is precies de motivatie om op deze manier „het water op te gaan?" Van Seumeren: als je een goed produkt hebt als het onze is er maar één manier de beste om dat te bewijzen: demonstratie. Dan moetje öf je klanten vragen te komen, waarvoor ze het meestal te druk hebben, èf je gaat naar ze toe. En omdat een 30 tons kraan nou eenmaal niet in een kofferbak past, kozen we voor deze manier „demonstreren waar de kranen thuishoren, op een schip". En Taselaar: ,,bij de beroepsvaart en industrie hebben wij teveel een linage aïs leverancier voor de waterSPORT. We hebben ook wel een divisie in die richting, maar onze afdeling Beroepsvaart Industrie is bijna 2 Wanneer er ooit woningwetwoningen in Dirksland-Zuid zuiien verrijzen zal dat de gemeentebestuurderen een pijnlijke doorn uit het vlees zijn-, maar nog in de donderdagavond gehouden raadsvergadering lieten meerdere raadsleden blijken nauwelijks meer in die illusie te geloven. Het veelbesproken bestemmingsplan hield ook nu weer de gemoederen bezig naar aanleiding van het rechtsgeding dat enkele weken geleden diende. De raadsvoorz. burg. H. Bos leek zeker niet ontevreden over de uitspraak dat aan dhr. Poortvliet vermeende pacht,,rechten" werden ontzegd, maar dhr. van Nieuwenhuijzen, fractiegenoot van de (wegens vakantie afwezige) heer Poortvliet lachte het zoet van die gemeentelijke overwinning wat schamper weg: juiste handeling vinden als gemeente zijn rechten te hebben veilig gesteld. Voor de PvdA fractie had het voeren van een rechtsgeding niet gehoeven, zo liet dhr. de Berg nog eens weten, zomin als de juridische adviseur van de gemeente tot het rechtsgeding had geadviseerd. Dhr. de Berg vroeg zich dan ook wat zorgelijk af wat de kosten van het gevoerde geding zullen zija Het ware dhr. de Berg liever geweest waarin de gemeente was ingegaan op het aanbod van dhr. Poortvliet een prachtprijs van 750,per ha te betalen. De weigering van de gemeente komt haar duur te staan, zo berekende dhr. de Berg 20.000,aan. gedorfde huur, 10.000,voor het rechtsgeding en nog eens 10.000,aan nog te derven huur, samen 40.000,Dhr. de Berg maakte er daarom een voorstel van alsnog met dhr. Poortvliet over de betaling van een huurprijs te onderhandelen. Volgens de voorz. zou dat evenwel een onderhandeling betekenen over een recht dat de gemeente heeft en hij ontraadde het de raad dan ook daartoe over te gaan omdat het de positie van de gemeente zou kunnen verzwakken. Er bleek nét geen meerderheid voor te vinden; met 6 tegen 5 stemmen werd het voorstel van dhr. de Berg verworpen. Nadat het voorstel tot subsidiëring van de V.V.V. Midden Flakkee in de raads vergadering van 16 december 1982 werd aangehouden op verzoek van de Onder nemersvereniging Dirksland kwam dit thans opnieuw aan de orde. Nu was het de Vereniging „Klein Parijse Dagen" die de raadsleden per brief had verzocht geen subsidie aan genoemde V.V.V. te ver strekken. Genoemde vereniging stelde „Ik heb de indruk zo zei hij dat de gemeente al vissend in troebel water zelfs geen spierinkje heeft gevangen, maar dat ze alleen een kolossale bok heeft geschoten!" Dhr. van Nieuwenhuijzen vond het verschenen krantenbericht waar in de gemeente Hosannah geluiden zou hebben geventileerd dan ook suggestief en kennelijk bedoeld om de publieke opinie tegen dhr. Poortvliet op te hitsen. „En dat zo verwierp dhr. van Nieuwenhuijzen terwijl de rechter het een volkomen normale-reeële en duidelijke zaak vindt dat dhr. Poortvliet de grond blijft ge bruiken, zelfs gratis Het leek hem dan ook nuttiger te zijn geweest wanneer met dhr. Poortvliet over de betaling van een prachtprijs was onderhandeld zoals zelf door betrokkenen aangeboden, ,,Is het misschien uw opzettelijke bedoeling dat deze zaak maar voort blijft slepen?" vroeg dhr. van Nieuwenhuijzen de voorzitter af.... Burg. Bos gaf evenwel een heel wat positiever uitleg aan de gerechtelijke uit spraak: Tijdens de behandeling van de zaak hebben dhr. Poortvliet en zijn raads man bezworen de bij hem in gebruik zijnde grond onmiddellijk te ontruimen en verder de gemeente niets in de weg zal leggen op het moment dat de gemeente de grond nodig heeft voor elke redelijke voorbe reidingshandeling ter realisering van het bestemmingsplan" zo verwoordde het College in een aan de raad verstrekte mededeling. Geconstateerd werd Voorts dhr. Poortvliet met deze toezegging uit drukkelijk afstand doet van gepretendeer de persoonlijke- of zakelijke gebruiks rechten. Vond dhr. Bos de opmerkingen van dhr. van Nieuwenhuijzen al tenden tieus hij achtte ze ook tot het verkeerde adres gesproken: alles wat gedaan is is door- en in opdracht van de raad gedaan!" stelde de voorz. vast Spr. bleef het een eeuwen oud, één van de belangrijkste van Nederland. En dit leek ons dé manier om dat ter plekke aan te tonen". De klipper hoopt a.s. donderdag in de haven van Stellendam aanwezig te zijn; op die dag houdt ook de Visserijschool open dag. 99 DIRKSLAND Zaterdag 5 maart a.s. is er weer de gebruikelijke Wiek-end avond in „Onder de Wiek" te Dirksland. Het is deze keer weer een bijzondere avond. De gospelgroep „Elim" uit Stolwijk zal de avond gedeeltelijk vullen met muziek, gedichten enz. Het thema is „Twijfels". Jullie begrijpen dat er nogal wat kosten verbonden zijn aan deze avond, daarom vragen wij 4,entree. Tot ziens op 5 maart a.s. om 20.00 uur. Zoals in Middelharnis al op enkele plaat sen het geval zullen ook in Stad aan 't Haringvliet en Nieuwe Tonge alsook bij de jachthaven te Middelharnis platte grondkasten worden geplaatst De gemeenteraad wordt daarvoor in de vergadering van donderdagavond een kre diet van 17.100,gevraagd. MIDDELHARNIS Op vrijdagmiddag van 14.30 tot 16.00 uur is de Rode Kruispost, Voorstraat 2, Middelharnis, geopend voor de verkoop van Welfare handwerken. Openingsdata: 4 en 18 maart, 1, 15 en 29 april, 14 en 28 mei, 11 en 25 juni. Daarna zijn we weer aanwezig in de be kende kraam op de braderie. Voor inlichtingen over Welfare-aktivi- teiten, tel. 01870,- 3855. voor de beschikbaar te stellen subsidie te gebruiken voor het promoten van de eigen gemeente. Ter motivering voerden zij aan dat een groot gedeelte van de gelden niet gebruikt gaan worden voor het promoten van de gemeente Dirksland. De vereni ging „Klein Parijse dagen" is van mening dat het beter is zélf een eigen bescheiden V.V.V. op te richten. In een aanvullend bericht aan de raadsleden meende het college van burgemeester en wethouders dit laatste te moeten ontraden. Waar het gaat om het promoten van de gemeente zijn B en W van mening dat aansluiting bij een groter verband voorkeur verdient bo ven een kleinschalige lokale organisatie. Met name de heer L. B. de Berg (PvdA) haakte in op de ontvangen brief van de Vereniging Klein Parijse dagen". Met het college was hij van mening dat de V.V.V. te Oude Tonge niet gefunktio- neerd heeft, waardoor jarenlang geld werd weggegooid. „Vijfjaar geleden hebben de gezamen lijke verenigingen waaronder de onder nemersvereniging de handen ineen ge slagen en getracht Dirksland op allerlei manieren te promoten. Tientallen vrij willigers hebben zich hier jarenlang voor ingezet, zonder dat dit de gemeenschap een cent heeft gekost Nu adviseert diezelfde ondernemersvereniging zonder enig overleg met de Vereniging Klein Parijse dagen" tot aansluiting bij de VVV Midden Flakkee. Dit wordt door de ver enigingen gevoeld als een steek in de rug". De heer De Berg liet weten het voorstel tot subsidiëring niet te kunnen steunea Zo niet zijn fraktiegenoten welke bij monde van de heer Eshuis een ander geluid lieten horen. De rest yan de fraktie van de PvdA was van mening dat groot schaligheid in deze het meest effekt zou sorteren. Hierin past een hoofdlokatie te Middelhamis met dependances in de aan gesloten gemeenten aldus de heer Eshuis. De fraktie van de PvdA zag graag een bestuurlijke deelname bij het V.V.V.-ge- beuren wat overigens door genoemde WV zelf was aangeboden. De raadsvoorzitter, burgemeester H. Bos, kon dé frustraties tussen de Vereni ging „Klein Parijse dagen" en de Onder nemersvereniging wel begrijpen, maar hij pleitte voor een effektieve opstelling van één en ander. Wat het VVV-gebeuren betreft kan dit alleen via een grootschalig optreden. Overigens achtte de raadsvoor zitter het organiseren van een eigen VVV voorde Vereniging „Klein Parijse dagen" een zware belasting. Eén en ander vraagt eengrote inzet, terwijlheteffektbetwijfeld kan worden, waarbij hij overigens niets ten nadele van de vereniging wilde zeggen. Na enige discussie werd besloten, met de stem van de heer De Berg tegen, om aan de VVV Midden Flakkee een eenmalige bijdrage te verstrekken van 5000,en een jaarlijkse bijdragen van 750, waarbij de heer De Berg nog opmerkte dat het gemeentebestuur wellicht een vriende lijk bedankbriefje van de Dirkslandse ver enigingen zou bereiken. Heel wat genodigden hebben vrij dagmorgen bij de waterzuiverings installatie te Goedereede hoog te gen de daar geplaatste windturbine opgezien Geen wonder ook als men weet dat het hoogste puntje van de rotor de hoogte van Goerees' dom op 5 meter na evenaart Met de officiële ingebruikstelling die vrij dagmorgen in aanwezigheid van een aantal genodigden plaats had pleegde Ir. H. H. Tonkes, de voor zitter van het Zuiveringsschap Hol landse Eilanden en Waarden een historische daad. Wanneer de proef neming met de electriciteitsopwek- king in de tweejarige proefperiode een interessante uitkomst heeft zul len de diverse zuiveringsinstallaties in de regio ervan worden voorzien. De windturbine lijkt het antwoord te zijn op het streven lós te raken van de stroom- levering en de prijsontwikkeling daarvan. „Nederland heeft een lange traditie met het gebruik maken van de wind, maar naarmate er gemakkelijker andere energie beschitoaar kwam is het gebruik van de wind meer en meer verdwenen" zo rele veerde dhr. Tonkes. Het deed hem daar aan deugd dat thans het proefproject met Overheidsdeelname in de kosten kon worden gestart al lijkt het er ook op dat de dalende tendens van de olieprijzen de uitkomst van de proef niet in de kaart zal spelen. Het opdoen van ervaring is des niettemin van groot belang temeer omdat OOLTGENSPLAAT Predikant op bezoek De door de hervormde gemeente be roepen kandidaat, de heer K. van Meije- ren te Katwijk aan Zee zal D. V. vrijdag 4 maart een bezoek brengen aan de ge meente, 's Avonds om 8 uur is er dan in „Elthato" gelegenheid om met de kandi daat en zijn vrouw kennis te makea I STAVENISSE Kerknieuws De Oud Geref Ge meente in Nederland heeft een beroep uitgebracht op kand. A. D. Muilwijk te Sliedrecht THOLEN Werkloosheid Eind januari 1983 waren er op Tholen en Sint Philipsland 792 mannen en 242 vrouwen zonder werk. Eind januari 1982 waren deze cij fers resp. 481 en 131Het werkloosheids- perentage van de beroepsbevolking op Tholen en Sint Philipsland bedraagt thans voor mannen 20,8% en voor vrouwen 23%. de energieprijzen hun downs-, maar zeker ook hun ups laten kennea Ir. Tonkes wees erop dat voor plaatsing van de turbine in Goedereede de randvoorwaarden goed werden bevonden; landschappelijk gaf de plaatsing geen problemen en wind lijkt er altijd beschikbaar; de visuele consequen ties zullen zelfs positief ervaren worden!" zo voorzag dhr. Tonkes. Met een druk op de knop zette hij de turbine in werking; gedreven door windkracht 4 zette de rotor met een diameter van 16 meter zich in beweging. Bij voldoende wind zal de turbine buiten het zomerseizoen meer dan voldoende stroom leveren voor eigen ge bruik. Teveel opgewekte energie zal aan de Electriciteitsmaatschappij worden ver kocht In het zomerseizoen wanneer de kop van Goeree door duizenden recrean ten wordt bevolkt zal er wellicht nog gebruik moeten worden gemaakt van energielevering door de Emgo. Dat geldt temeer omdat het in de overige seizoenen harder waait dan uitgerekend in het zomer seizoen waarin de molen het meest zou moeten draaien. Burgemeester van Velzen van Goede reede sprak aan de officiële ingebruik stelling vooraf ook een gelukwens waarin hij de hoop vervatte dat het experiment zal slagen. De zorg om de energie had het in het gemeentebestuur gewonnen van de overwegingen of een zo groot object land schappelijk wel kón. De publicatie van de verleende bouwvergunning had geen be zwaren opgeleverd en dat gedogen leek dhr. van Velzen te herleiden te zijn tot de gewenning die men heeft aan de traditio nele windmolens die met hun wieken ook boven alles uittorenden.... MIDDELHARNIS Wanneer de raad a.s. donderdagavond met het voorstel van het College instemt zullen de ligplaatsvergoedingen in de jachthaven met 46% omhoog gaan. B W motiveren die aanzienlijke verhoging met het gegeven dat de haven thanS ten gevolge van de aanwezigheid van de zui veringsinstallatie schoon water bevat voor welk genot de vaarders best wat meer mogen betalen dan de symbolische ver goeding die tot dusver gold. ,,Toen het havenkanaal nog als open riool diende, was een symbolisch bedrag op z'n plaats. Dat deze functie groten deels aan de haven is onttrokken, is mede ten geneugte van de watersporters", aldus het college dat een bijdrage in de kosten van de gemeentelijke voorzieningen dan ook alleszins redelijk acht Vorig jaar nog werden de 82 ligplaatsen en de langssteiger nog verhuurd voor 25.500,per jaar, voor 1983 wordt gedacht aan een bedrag van 37.200,^- ofwel 347,66 per ligplaats. Ir. Fonkes verricht de officiële handeling waarmee de turbine in beweging werd gezet. s ta 13 Q^ci cj o OUDDORP - Herv. Gem. 10.00 en 19.00 uur ds. W. J. op 't Hof- Ger. Gem. 14.30 en 19.30 uur ds. P. Blok van Capelle a.d. IJssel- Doopsgezin de Gem. 19.00 uur dhr. F. J. Modder- kolk, Vlissingen. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Vlietstra, Doornspijk en 19.00 uur ds. A. Vlietstra jr. - Ger. Gem. '15.00 uur en 19.00 uurds. H.Paul van Vlissingen- Ger. Kerk 19.30 uurds. J. Hage van Stad aan 't Haringvhet - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 19.00 uur lezen HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 en 19.00 uureerw. hr. A. H. Veldhuizen- Ger. Gem. 14.30 en 19.30 uur ds. A. Bac van Bodegraven. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. van der Linden en 19.00 uur ds. D. Dekker, biddagkollekte - Ger. Gem. 10.00 en 19.00 uurds. A. Hoo- gerland. DE SAMARITAAN - 19.00 uur ds. J. T. Cazander. MIDDELHARNIS- Herv. Gem. 15.00 uurds. L Quisten 19.30 uurds. G. C. de Jong - Chr. Ger. Kerk 15.00 en 19.30 uur ds. P. den Butter- Ger. Gem. 10.00, 15.00 en 19.30 uur ds. H. Ligtenberg. NIEUWE TONGE- Herv. Gem. 14.30 en 19.30 uur ds. J. van den Bom; biddagkollekte- Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uurds. E. Venema, Middelburg- C. OUDE TONGE - Herv. Gem. 19.00 uur ds. P. de Jager, bidstondkollekte. Vrij dag 4 maart 19.00 uur ds. J. T. Cazander, huwelijksbevestiging Koen Goedegebuur en Caroline Cazander- Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur student B. V. d. Heiden, Dordrecht STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 19.00 uur ds. G. C. Klok; bid dagkollekte - Ger. Gem. 14.45 en 19.00 uur ds. Th. van Stuyvenberg, Emmeloord DEN BOMMEL- Herv. Gem. 19.00 uur ds. A. Vos; biddagkollekte. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 19.00 uurds. J. den Hoed, Sliedrecht- Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. L Karens, Opheusden- Ger. Kerk 19.00 uur drs. J. H. Becker Jr. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 19.00 uur ds. T. W. van Bennekom, Scher- penzeel.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1