EIUVriDEtl-niEUWS Midfondspecialisten Nieuws uit de kerken Overdenking Op z'n flakkees gezeit: uit de Heilige Schrift inzethaard Garage v. d. Velde Reis Bejaarden werk esselink bouwmaterialen DUIVENSPORT VIJFTIG JAAR „DE KLEINE GIDS" Mercedes-Benz Avond met Marie Cécile Moerdijic werd avond zonder IVIarie Cécile Uw huis verkopen TAMBOER Broadpraeters in deegpraeters 3e Blad VRIJDAG 18 FEBRUARI 1983 No. 5170 Ze zijn er nog. Ondanks de furore die het fondspel de laatste jaren heeft gemaakt. De echte midfondspecialisten. Die het na Orleans voor gezien houden. Dezer dagen hebben we er een paar bezocht. Onder andere in de contereije Willibrord-Sprun- del, waar zo'n 400 duivenliefhebbers wonen en waar C. Wagtmans al jaren de grossier is in hoofdprijzen op afstanden van 250-450 km. Heeft een eigen stijl. Praat met zijn duiven. Voert ze macro biotische produkten, zoals het onkruid zaad van het wegeblad en damnetelthee, niet van de normale brandnetel maar van het soort dat zo rijk bloesem draagt. Tijdens de vluchten wat „emthryl" in het drinkwater. Kwam aan de snelle door het mogen behouden van een paar opgevan gen belskes, ruilde wat met liefhebbers die met een klein aantal hard vlogen en is nu de meest gerenommeerde speler op de midfond in „Heikesland". Speelt zijn vogels vijfjaren achtereen, verkoopt ze daarna en schuift zo telken- jare een generatie op. Zift uitsluitend op hoofdprijswinnaars, dat zijn regelmatige winnaars van honderdguldenprijzen, waar van er per vlucht soms wel 40 in de eigen vereniging te winnen zijn. Want er wordt zo met grof geld gespeeld in dat welvaren de grensdorp St. Willibrord, dat je er bij verbleekt. Een mogelijkheid nog meer op de mid fond gespecialiseerde superstar is de kampioen van de Roosendaalse Con courscombinatie, ook zo'n 400 man sterk. A. Zuidhof, wiens voorouders uit het Voor de tweeënveertigste keer in 50 jaar is „De Kleine Gids voor de Nederlandse sociale zekerheid" verschenen. Deze suc cesvolle en nuttige uitgave van de Vereni ging van Raden van Arbeid geeft al sinds jaar en dag in klein doch zo volledig mogelijk bestek praktische informatie over alles in de Sociale verzekering. Verder zijn hoofdstukjes over Algemene Bijstandswet, Rijksgroepsregeling werk loze werknemers. Wet Sociale Werkvoor ziening, internationale sociale zekerheid, instellen van beroep en over het Voorlich tingscentrum Sociale Verzekering opge nomen. Ook vindt men er een duidelijk schema in, dat de sociale verzekeringswetten en de daarbij behorende uitvoeringsorganen laat zien en een samenvattend overzicht van de sinds 1 januari 1983 geldende premies en uitkeringsbedragen. Om het geheel te completeren is een adreslijst in het boekje geplaatst, welke de adressen vermeldt van alle bij de uitvoe ring van de sociale verzekering betrokken instellingen. Het geheel volgens de meest recente gegevens. De gids is voor de onveranderde prijs van slechts één gulden verkrijgbaar bij elke Raad van Arbeid. Wie toezending per post wenst, moet er op rekenen dat portokosten in rekening worden gebracht (het boekje weegt 115 gram). THOLEN - Biddag. De jaarlijkse biddag wordt ditmaal op Tholen en St. Philipsland gehouden op woensdag 23 februari. - Kerknieuws. Door de kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente te Tholen is een beroep uitgebracht op ds. J. Veldhuizen te Wijngaarden. DIRKSLAND Peuterspeelzaal „Hummelhoek" organiseert voorjaarskledlngbeurs Op 9 maart van 1.30 uur tot 3.30 uur houdt peuterspeelzaal „Hummelhoek" een voorjaarskledlngbeurs. Het inleveren is op 8 maart van 1.30 tot 2.30 uur. Het ophalen van de kleding is 10 maart van 1.30 tot 2.30 uur. Alles moet schoon en heel ingeleverd worden. Het gaat alleen om zomergoed. Gympies, klompen, rolschaatsen, pan toffels en groot speelgoed zijn ook van harte welkom. Geen ondergoed, sokken en schoenen. Van het ingekomen geld wordt 25% ingehouden, wat weer ten goede komt van de peuterspeelzaal. Heeft u nog vragen dan kunt u telefonisch terecht op nummer 01877-2779-1760. Nu het kweekseizoen in volle gang is, zijn dit de beelden die we op het hok aantreffen. Zeeuwse Nisse kwamen, versloeg in 1980 alle Roosendaalse rivalen en in 1982 was hij met zijn biologische wonderbees- ten opnieuw voor de concurrentie ongrijp baar. En dan moet men wel bijzonder goe spelen want zowel doffers als duivinnen spelen in een aparte competitie, maar beide categorieën tellen mee voor de alge mene titel. De midfondduiven van deze specialist gaan niet verder dan 400 km. Worden tien maal per jaar gespeeld enzijn steeds goed voor kopprijzen. Met de nest duiven wordt zodanig gemanipuleerd dat ze steeds meekunnen. Van de weduwdui- vinnen gaan er enkele recht mee uit de ren en ook die kunnen het convooi vooruit- vliegen. Voor Zuidhof behoeft het vlucht- verloop niet langer dan een kwartier te duren. Ofschoon zijn duivinnen de groot ste troef zijn, vindt hij het juist dat ze apart spelen, want uit het concoursverloop blijkt dat wel enkele supervrouwtjes tegen de weduwmannen opgewassen zijn, maar de concoursduur is voor de meisjes meestal tien minuten langer. Een ras zo maar zelf opgebouwd door zifting op prestaties, zo nu en dan aangevuld met een paar snelle uit de streek, blijkt 20 jaar in een stad te domineren. Voor sommige liefhebbers is dat nog altijd leuker dan dagenlang op een marathonduif gaan staan wachten. Het is maar waar je van houdt. Steroccasions 01870 - 4466 Helaas ja. Waar de Stichting Goereese Gemeenschap op hoopte was een goede opkomst van het publiek, met als trek pleister: Marie Cécile Moerdijk. Het pu bliek kwam, de Stichting mocht zich ge lukkig prijzen. Edoch, wie kwam nu juist niet? Marie Cécile. Zij lag met een keel ontsteking en koorts in bed. 's Morgens vroeg kwam dit bericht, te laat om het publiek nog te bereiken. In zo'n geval kan men kiezen uit twee alternatieven: totale afgelasting, waarbij men voor een gesloten deur komt te staan óf een concert in de stijl van Marie Cécile. De Stichting besloot tot het laatste. Ik ben geneigd de Stichting met dit besluit te feliciteren. Een ondankbare taak voor haar mede werkers: Pieter Vis, bas-bariton (34), Dirk-Jan van der Kooij, jongenssopraan (13) en hun begeleidster, pianiste mevr. dr. Nancy van der Eist, musicologe. Dit waarschijnlijk wel aanvoelende, trok dit trio alle registers open en werden wij vergast op een prachtig concert, in de stijl van Marie Cécile, zoals zij zelf aankon digden. Als hoogtepunten voor de pauze wil ik noemoen „Standchen" van Schubert en „Auf der Heide blüh'n die l;etsten Rosen" van Robert Stolz. Na de pauze was het programma geheel gewijd aan vaderland se componisten: Catharina van Rennes, Manna de Wijs-Moulon, Hendrika van Tussenbroek. Ik doe slechts een greep: „'t Angelus", „Op de grote stille heide", „En over de weide daar blonk er de zon", „Als goede kind'ren slapen zacht", ,,'t Snoep- winkeltje", „Madonna kindje", „'t Zon nelied". Zuiver en muzikaal vertolkt, met uitste kende pianobegeleiding. Een genot om naar te luisteren. Tot slot ging er een telegram naar Marie Cécile als hart onder de riem namens alle aanwezigen. Als toegift klonk nog één maal op verzoek van de zaal „Auf der Heide blüh'n die letzten Rosen". Een alternatieve avond dus van een hoog muzikaal gehalte en veel lieve, nostalgi sche herinneringen, die 't pubhek merk baar „pakten". Met als troost: Marie Cécile Moerdijk doet haar belofte gestand en komt alsnog op een nader te bepalen datum. Dieke Schippers-Vaarzon Morel NED. HERV. KERK Beroepen te: Renkum (toez.) A. Boertje te Wezep; Lopik C. v. d. Valk te Sirjans- land; Leerbroek (toez.) en Houten W. Roos te Veen; Voorthuizen H. Talsma te Harderwijk; Renswoude (toez.) D. Heu- velman te Hoogblokland; Groot-Ammers M. Goudriaan te Ouderkerk a/d IJssel; Gouda W. van Gorsel te Wijk bij Heus- den; Tholen J. Veldhuijzen te Wijngaar den. Aangenomen naar Kampen H. van Vreeswijk te Vriezenveen; Wierden A. Visser te Nieuwland en Oosterwijk. Bedankt voor Nieuw-Buinen H. van Vreeswijk te Vriezenveen; Stellendam H. Harkema te Brakel; Tholen M. Goudri aan te Ouderkerk a/d IJssel; Nunspeet; G. C. Kunz te Dordrecht; Ridderkerk (nieuwe pred. pi.) A. Visser te Nieuwland en Oosterwijk; Ooltgensplaat M. Goudri aan te Ouderkerk a/d IJssel; Boskoop A. Kastelein te Nieuw Stadskanaal. B eroepbaar gesteld: H. J. van der Veen, Marslaan 4, Nieuw-Lekkerland; J. V. d. Heide, 11. pred. te Oost-Souburg, Bergstraat 6, Koudekerke. GEREF. KERKEN Beroepen te: Kamperland drs. G. J. Schüssler, kand. aldaar; Amerongen J. Korteweg te Warffum, die dit beroep heeft aangenomen; Heemstede drs. F. J. Kok te Emmen; 's-Gravenhage-Escamp (als evang. pred. in de classis 's-Gravenhage) drs. J. Buikema (Ier. godsd. a.d. Scho- lengem. Visser 't Hooft te Leiden) woon achtig te Alphen a/d Rijn, die dit beroep heeft aangenomen; Vriezenveen C. W. Neef te Donkerbroek; Ouderkerk a/d Amstel drs. B. Thijs, kand. te Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen; Bos koop E. Overeem te Enter. Aangenomen naan Leek B. van Oeve- ren te Rijsburg; Hoogkerk drs. F. L. Bakker te Wateringen-Kwintsheul; Kat wijk aan de Rijn drs. J. van Breevoort te Geesteren en Gelselaar; Kamperland drs. G. J. Schüssler, kand. aldaar; Damwoude (2e pred. pi.) drs. S. Poelman te Mariën- berg; Vlaardingen drs. G. v. d. Veere te Drachten; Zwartsluis drs. A. Boumar te Oudemirdum ca. Bedankt voon Gorredijk drs. G. Kuiper te Roodeschool. Beroepbaarstelling: J. H. Muller, Lichtboei 227, Groningen; K. J. Buist, A. Wachterburg 86, Capelle aan den Ussel. GEREF. KERKEN (Vrügemaakt) Beroepen te: leek-Roden drs. H. J. Sie gers te Uithuizen, die dit beroep heeft aangenomen; Bodegraven, Woerden, Winschoten en Velp E. A. W. Mouissie, kand. te Kampen; Siegerswoude-Friese- palen i.s.m. Wijnjewoude drs. E. A. W. Mouissie, kand. te Kampen; Haren en Utrecht-N.W. dr. S. de Vries te Dronten; Vlissingen E. A. W. Mouissie kand, te Kampen; Assen-Zuid en Spakenburg E. Hoogendoom te Dalfsen; Aduard E. A. W. Mouissie, kand. te Kampen. Bedankt voon Drachten-Zuid-oost J. Slotman te Enschede-West; Amstelveen (Hoofddorp), Berkum, Kantens (Middel- stum), Schildwolde, Stadskanaal en Zwijndrecht H. Geertsema te Nijverdal. Aangenomen naan Goes H. Geertse ma te Nijverdal. Beroepbaar gesteld: J. Th. Jonkman, Spirealaan 48, Groningen; drs. A. P. Feijen, Pallasstraat 18, Emmeloord. Prof. C. Veenhof overleden: Op de leeftijd van 80 jaai; is overleden prof. C. Veenhof te Oudemirdum, em. hoogleraar van de Gerformeerde Kerken (Vrijge maakt) in Kampen. In 1902 werd ds. geboren te Doorn en diende achtereen volgens de gemeenten van Harkstede (1933),Haarlem(1936),Utrecht(1941). Deze gemeenten behoorden tot de Geref. Kerken in Nederland. In 1945 maakte hij zich vrij van de besluiten van de Geref. Kerken in Kampen, ook hier raakte hij in conflict en behoorde nu tot de Ned. Geref. Kerken. Van zijn hand verschenen vele publikaties en prekenseries. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naan Sliedrecht (Eben- Haëzerkerk) A. K. Wallet te Ouderkerk a/d Amstel, die bedankte voor Vlaardin gen; Boskoop P. N. Ribbers te Aalsmeer. Tweetal te: Nieuwpoort G. Bouw te Scheveningen en M. Vlietstra te Bunscho- ten;Delft K. Boerma te Hoogeveen en J. G. V. d. Boomgaard te Rijswijk. Beroepen te: Alphen a/d Rijn D. Slag boom te Katwijk aan Zee; Delft K. Boers- ma te Hoogeveen. Bedankt voon Rotterdam-Oost -. Capel le a/d IJssel H. H. Klomp te Zwaagwest- einde. Afscheid ds. W. Kok van Capelle a/d IJssel: Ds. W. Kok preekte afscheid van wege zijn vertrek naar Baarn n.a.v. 1 Petrus 125: Maar het Woord des Heeren blijft in der eeuwigheid. En dit is het Woord dat onder U verkondigd is. Uitzending fam. Tanis: Vrijdagavond 11 febr. vond de uitzending plaats van het echtpaar Tanis-Breedveld in de Chr. Ger. Kerk te Dordrecht. Hun vader ds. M. C. Tanis van Sliedrecht leidde deze dienst. Hij sprak n.a.v. Filip. 49. Ds. M. C. v. d. Ent van Dordrecht sprak uit Matth. 425. Met hun 1 Vi jaar oude dochtertje hopen ze te vertrekken naar Bophuthatswana, waar dhr Tanis als arts van het ziekenhuis verbonden zal worden. OUD GEREF. GEM. IN NED. Aangenomen naan Ede M. Pronk te Dordrecht Niet de dingen Gods, maar der mensen!.... (n.a.v. Matth. 1623) In onze wereld lijden veel mensen en wij zetten daar onze vraagtekens bij, omdat wij van nature niet willen lijden. We binden de strijd ertegen aan. Maar intus sen komen we wel met enorme vragen in aanraking. Vragen naar het waarom van het lijden en naar de zin van het lijden. We zijn weer in de lijdenstijd gekomen, waarin het Evangelie van het lijden van onze Heere Jezus Christus ons concreet voor ogen wordt gesteld. Maar alleen voor degene, die door het geloof met Christus is verbonden, kan dat lijdensevangelie ook een rijk evangelie zijn, want van nature zijn we geneigd ons ertegen te verzetten. Ook de discipelen van de Heere Jezus Christus hebben zich er aanvankelijk te gen verzet, toen de Heiland er met hen over ging spreken. Want de discipel Pe trus komt ertegen op, hoewel hij wellicht uit naam van alle andere discipelen ook gesproken zal hebben. Heftig spreekt hij: „Heere, wees u genadig, dat zal U geens zins geschieden!" Het lijkt erop, dat Petrus de weg van Christus wil bepalen in plaats van dat Petrus dat overlaat aan de Vader in de hemelen.. Maar staat Petrus daarin eigen lijk wel alleen? Komt het ook niet vaak voor, dat wij het zeggen: Dat kan toch Gods wil niet zijn? Dat zal de Heere toch zó niet laten geschieden? Dan is er verzet. ook bij ons, tegen Gods weg, die Hij met ons wil gaan. En zulk verzet kan bij ons weleens even heftig, maar ook even zon dig zijn als dat van Petrus. Je kunt deze woorden van Petrus natuur lijk ook van een andere kant bezien. En dan zou je soms kunnen zeggen, dat Petrus zijn Meester lief had en dat hij daarom niet wilde, dat Hij zou gaan lijden en sterven in Jeruzalem. En je zou ten behoeve van Petrus kunnen aanvoeren, dat hij toch ook niet van tevoren kon weten, wat er met de Heiland zou gaan gebeuren. Hoe kun je op dit moment immers verwachten, dat Petrus de rijkdom van genade kent, die er schuilt in de woorden van de Heiland? Toch neetm dat allemaal niet weg, dat Petrus zich nogal vrijpostig tot de Heiland richt. Natuurlijk, er is ook een kinderlijke vrijmoedigheid, door het geloof, maar dat was het bij Petrus niet, toen hij zei: „Heere, wees U genadig, dat zal U geens zins geschieden". En we kunnen dus gauwer dan we denken over de grens van de vrijmoedigheid heen gaan. Want Pe trus komt hier met een verwijt en spreekt in wezen zijn afkeur uit over wat de Heiland zegt over Zijn lijden. Christus heeft eens gezegd: „Zalig is hij, die aan Mij niet geërgerd wordt". Maar wie aan Hem wél geërgerd wordt, laat satan toe in zijn hart. Dat zien we hier, want het gebeurt bijna nooit, dat de Hei land zó een discipel terecht wijst: „Ga weg, achter Mij, satanas!" Wat staat dat overigens schril tegenover elkaar: In vers 17 lezen we nog, dat het de Vader in de hemel was geweest, die het Petrus had geopenbaard, dat Christus de Zoon van de levende God was, en nu, in vers 23, is het satan, die het hem ingeeft om te zeggen: „Heere, wees U genadig, dat zal U geens zins geschieden!" Och, wat is toch een mens? Een riet, dat heen en weer bewogen wordt door de wind! Want b.v. Petrus is de ene keer degene, aan wie de Vader bijzondere dingen openbaart, maar het volgende moment ook degene door wie satan Chris tus probeert af te houden van Zijn weg... Maar herkennen we onszelf hier niet in? Want dat verzet van Petrus is zo echt menselijk. De Heere Jezus zegt dat zelfs met zoveel woorden: „Gij verzint niet de dingen, die Gods zijn, maar die der men sen zijn!" Ik denk, dat wij heel goed kunnen weten, wat het betekent, dat wij dingen verzin nen, die „der mensen" zijn. Dat is bijvoor beeld het zoeken van eigen eer. En het zoeken van voorspoed en rijkdom. En dan gaan we maar het liefste een weg, die vèr van het lijden vandaan ligt... Want van nature willen wij, mensenm nooit de lijn, die naar beneden loopt; nooit de weg, die door de diepte leidt. Maar wie de dingen der mensen verzint, zou daarmee wel eens lijnrecht in kunnen gaan tegen de dingen van het plan tot verlossing door Christus. En wie ook nu nog de dingen der mensen verzint, zou er wel eens niet van kunnen willen weten, dat Christus moest lijden als Borg en Middelaar voor de Zijnen. In de komende weken gaan wij het lijden van onze Heere Jezus Christus volgen. Laten we daarbij toch steeds bedenken de dingen, die Gods zijn. Bij het licht van de Heilige Geest mogen we dan de Zalig maker zien, die Zich overgeeft in de dood om onzentwil. Alle verzet tegen het ver zoenend lijden en sterven van de Heiland moet bij ons gebroken worden door de Heilige Geest. Alleen Hij kan ons doen bedenken die dingen Gods. Hij doet ons vluchten door het geloof tot de lijdende Zaligmaker. En terwijl Hij Zijn lijdens weg gaat, roept Hij het ons toe: „Zo iemand achter Mij wil komen, die ver- loochene zichzelf en neme zijn kruis op en volge Mij". Dirksland M. van der Linden DEN BOMMEL De plaatselijke Commissie Bejaarden- werk Den Bommel wil weer een reis organiseren op woensdag 18 mei a.s. Deze reis zal gaan naar St. Jansteen, de basiliek St. Willibrordus, rondrit. Dia mant Expositie, oud Antwerpen en Pro menade. om plm. 10.00 uur drinken we koffie en om plm. 13.00 uur gebruiken we een lunch. Om 17.00 uur zijn we in St. Jan steen voor het diner. De kosten voor dit alles bedragen 45,per persoon. Indien u aan deze reis wenst deel te nemen, kunt u zich opgeven bij: mevr. G. W. de Wit-Luijendijk, Willem Alexan- derstraat 43 of bij dhr. J. P. Geluk, Ben. Oostdijk 56 vóór 15 februari a.s. De reiskosten ad. 45,per persoon verzoeken wij u te betalen via onze bank rekening bij de Rabobank te Den Bommel op rekeningnummer 3089.06.608 van de Plaatselijke Commissie Bejaardenwerk Den Bommel vóór 1 maart 1983. ontvangen gelden worden zonder geldige reden niet terugbetaald. SINT ANNALAND Biddag voor Gewas en Arbeid De jaarlijkse biddag voor gewas en ar beid in Sint Annaland is vastgesteld op D.V. woensdag 23 februari a.s. In de Ned. Herv. Kerk zijn de diensten 's mor gens om 10.00 uur en 's avonds om 18.00 uur met als voorganger ds. M. D. Geuze. In de Geref. Gem. gaat voor om 9.30, 14.00 en 18.00 uur ds. L. Blok uit Nun speet. In de Geref. Gem. in Ned. is er om 9.45 en 18.30 uur leesdienst. 's Middags om 14.15 uur gaat ds. M. van Beek uit Opheusden voor in de Dienst des Woords. SINT ANNALAND - Uienveiling van dinsdag 15 februari 1983. Uien, maat veertig/opwaarts. Klas se twee N.L.: 11,50-/13,10. Uienprijs, per honderd kilogram. Aan voer: 135 ton. VRIJE OUD GEREF. GEM. Beroepen te: PagendrechtG. Overduin, pred. der vrije Herv. Gemeente te Wer kendam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Woerden D. Hakkenberg te Lisse; Nijkerk A. Bregman te Rijssen; Herkingen J. Karens te Opheusden; Gro ningen D. Hakkenberg te Lisse; Fort Macleod (Alb. Can.) M. Golverdingen te 's-Gravenzande; Temeuzen M. Mondria te Waardenburg; Moerkapelle R. Katten- berg te Lelystad; Dordrecht J. J. v. Ecke- veld te Zeist; St. Annaland M. Mondria te Waardenburg; Katwijk aan Zee en Gouda A. Moerkerken te Nieuw-Beijerland. Bedankt voon Almelo-Wierden J. J. v. Eckeveld te Zeist; Arnhem D. Hakken berg te Lisse; Scherpenisse A. Moer kerken te Nieuw-Beüerland;Vlaardin- gen B. Reinders te Hardinxveld-Gies- sendam; ScherpenzeelJ. van Haaren te Amersfoort; Randburg (Zuid-Afrika) A. B. v. d. Heiden te Enkhuizen; Zwolle H. Ligtenberg te Middelharnis; Krab- bend^ke, Nieuwdorp en Wolphaarts- d^'k M. Mondria te Waardenburg. Intrede ds. J. Karels te Ryssen-Zuid: Met de woorden uit Ps 5117 preekte ds. Karels, gekomen van Beekbergen, intrede in de Geref Gem. te Rijssen-Zuid. Ds. A. Bregman van Rijssen-Noord had hem in de middagdienst bevestigd n.a.v. Hand. 1 01870-2044 Nae al die stikjes in Eilanden Nieuws van oud-Melissantenaers, oud-Menheer- senaers in oud-weet-ik-al-niet wat voor naers, ken het noe toch tied worre voor jonge, 't Liekent wel of-ter geen jonge binne die wille schrieve, in meschien was dat oak wel zo. Daerom hak geprebeerd in m'n beste Flakkees (of wat daer nog van over is) een stikje te schrieven waer noe es „een jonge Flakkeënaer" onder komt te staen. Tael leeft, zegge de taelkundigen. Dat kejje merreke an het Flakkees dat wiele noe spreke. D'r binne heel wat woorden die mun nog wel hoare (of leze), mar zelf niet meer gebruuke. In die ongze kinders dus noait meer hoare, azze mun d'r niet op lette. In noe gloaf ik, dat tat niet meer zo gebeurt. Je hoart tegenwoordig al van huushouwens mti Flakkeese voader in moeder die 't voor mekoare kriege om hun kroast Hollangs te laete.praeten. Waerom? Schaeme ze d'r eige voor d'r ofkomst? Binne ze benauwd dat dur kin ders laeter een blunder slaen op schole of op der werk azze ze geen Hollangs kenne? Of praete der op de kleuterschole al zoveul kinders Hollangs, dattet leluk staet? Daer zal hetDeltaplanoak wel voor gezurgd ha. An de ene kangte van Neder land (Friesland bevoorbeeld) dramme ze al jaeren dat op de scholen Fries geleerd mot worre, in hierzo op Flakkee worre de onderwiezers in leraeren kwaed as je geen Hollangs praet. Dat liekent mun net zo dom as buutenlangs praete tegen buuten- langders die hier in Holland komme. Wiele motte vooral mar Frangs, Duus of lengels praete in heulie kenne geweun in d'r eige tael bluuve klesse. Dat geldt dochtek oak voor overlangders die hier komme. Dan mot ineens heel Flakkee Hollangs praete in an de over- kangte kejje helemaele niet meer terecht. Ik bin altied blieë as ik een Flakkeënaar dié orebeert Hollangs te praete zun eige hoare verspreke in dur een woord Flak kees tussendeur hoare goaie. Dan dienk- ek: Gelokkog, 't gaet nog niet uut z'n eige. Mar me binne d'r wel hard naer op weg. Oak in oare zaeken kejje ziejje dattet achetruut gaet (naer mien gevoel). Vroe ger had je alleen broadvlssers op Flakkee. Daer bedoel ik mee: Je gieng visse voor een zootje paeling of oare vis, die je dan netuurlijk mee naer huus nam, voor op je broad of bie je aerpels of zo. Dat was heel geweun. Mar noe heijje mee deegvissers gekrege. Dat binne de sport(?)vissers die elk gevange visje weer teruggoaie. In noe hak daer weinig bezwaer tegen, mar wat gebeurter noe? De visverenigiengen goaie de hele polder vol mit witvis, want daer is vraeg naer. Je ken zelfs al uut een lieste mit vissoorten kieze wat der noe weer es uutgezet mot worre. De deegvissers schiene dat zeldzaam te vinde mar de broadvlssers ha der een ramp an. Je tackelt an je trosje noe al baers naer boven (as je nog mag peure, want dat staet niet meer zo te maggen, d'r staet op m'n visvergunnieng: Uutgezonderd de peur), in soms zitje vast an een karper of zo, die hapt de hele zaek zo naer binnen, dan kejje gae sjorre totten es los laet. Om over de witvis die in fuuken zit nog mar te z wiegen. Daerom zou ik Flakkeënaers, die Hol langs prebere, deegpraeters wille noeme, in Flakkeënaers die vasthouwe an der eige tael in oak prebere dat der kinders bie te briengen (in dan zo zuuver meugelijk, zo varre as ze zelf nog zuuver binne wat tael betreft) zou ik broadpraeters wille noeme. Je begriept noe wel, wat voor soort ik hoager anslae. Ik dienke, dat dit stikje, waer mevr. Soldaat-Poortvliet over zit te waetertan- den om de schrieffouten d'r uut te haelen, in de oagen van een hoap maansen een deegstikje is, in geen broadstikje; 't is oak niet deur een broadschriever gemaekt, mar toch oak weer niet deur een dee- schriever. Een jonge Flakkeënaer ik 4: iii if D uw nieuwe Dl 3x zo hoog rendement van uw bestaande openhaard, met een helex inzethaard. en toch het vuur zien I wilt u nog meer? dan komt u bij de turbo. nog een graadje beter. de beste inzethaard deskundig advies voordelig stoken. l<iom kijken in de showroom molenweg 28 middelharnis groeneweegje 15 zierikzee 01110-5551

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 9