i-H^<; ALPHA-pootaardappelen C. Vreeswijk C. MEYER B.V. Regeringsbeleid voor boeren last enlust c Visser Verzetsherdenkingskruis voor mevr. Breeschoten-Verbruggen uit M'harnis Storm van dinsdagnacht riep tot paraatheid op I Garage KNÖPS B.V. EXTRA KERKDIENST Automobielbedrijf Jac. de Gast Wilt U in 1983 eens méér aan Uw aardappelen verdienen dan aan Bintjes Ga dan Tel. 01875 - 1426 GEEN OPEN JEUGDWERK Jaarvergadering „de Christenvrouw l AUTO-SCHADE Uit handen van Prins Bernhard: 55e Jaargang Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond telen. Goedkoop uitgangsmateriaal Gemakkelijk te telen Vroege oogst Goede opbrengst Aflevering in najaar. Neem vrijblijvend kontakt op met: Vertegenwoordiging voor: Nederland belandt van lieverlee in een echt bezuinigingsklimaat. Ook voor de boeren en tuinders ziet het er niet zo vrolijk uit. De zware buien met onweer worden verwacht na 1983. Lukt het de landbouw om deze buien af te houden of desnoods zonder veel schade op te vangen Buffer Voordelige schoonmaakster Postzegelbeurs I.V. „Philatelica" afdeling Flakkee PEUGEOT TALBOT A utobedrijf Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS Korteweegje 41-45, Dirksland, tel. 01877-1122. Dealer voor Goeree-Overflakkee en Voorne-Putten Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten J LANGEWEG 113 TEL. o 1870-2222-MIDDELHARNIS t OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 Duinafslag VRIJDAG 4 FEBRUARI 1983 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor'redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Bezuinigingen alom: de samenleving moet eraan vi^ennen dat de groeigedachten van weleer hebben afgedaan. Werkloos heid, financieringsproblemen, opgebla zen sociale voorzieningen en andere on heilen dwingen tot een pas op de plaats. Het beleid van de overheid richt zich op bezuinigingen en herstel van de werk gelegenheid en van de economie. Vele Nederlanders die dat snoeimes van de overheid haten, sluiten zich aan bij groe pen die soms met veel tam-tam tekeer gaan tegen het overheidsbeleid. 1983 valt nog mee Het snoeimes wordt ook voor de land- en tuinbouw gehanteerd De boeren moeten in de komende jaren ongeveer 230 mil joen gulden inleveren. Voor 1983 valt het allemaal nog wel mee: in plaats van 60 miljoen gulden zal er slechts 19 miljoen guldenworden bespaard. Hetparlementis met deze aanpak voor 1983 akkoord ge gaan. Maar de boeren krijgen voor de jaren daarna een gepeperde rekening. De tol die zij moeten betalen is verhoudings gewijze zwaarder dan die van andere groeperingea Het is merkwaardig hoe de overheid (en ook de Minister van Land bouw en Visserij) de bezuinigingen in de land- en tuinbouwsector onderbouwt én verdedigt Algemeen- of sectorbeleid De land- en tuinbouw is economisch sterk; het is één van de weinige kurken waarop onze economie drijft, roept en schrijft de overheid. Het netto-uitvoer- saldo, dat voor de agrarische sector in 1981 13,6 miljoen gulden bedroeg, zal in 1982 weer overtroffen worden. De agra rische produktie blijft naar hoeveelheid en waarde toenemen en dat nog wel zonder dat de boeren hun bouwareaal of vee stapel uitbreiden. „Welnu", zegt de over heid, „zo'n sterke sector mag dus ook een offer brengen als er moet worden be zuinigd"Die redenering lijkt simpel maar doet geen recht aan de boeren. In de agrarische sector doet zich de paradox voor dat de bedrijfstak goed boert, maar dat het inkomen van de individuele boeren en tuinders daar geen afspiegeling van is. Het is juist zorgwekkend dat het boeren- inkomen nog altijd een flink stuk achter blijft bij dat van andere groeperingen. Terug naar de bezuinigingen: de land bouwsector trekt sinds jaar en dag aan de overheidsbel voor lastenverlichting. Het regeringsbeleid dat voor de komende vier jaren is uitgestippeld) vraag van de agra rische sector een lastenverzwaring van ongeveer 230 miljoen gulden. Hoe valt een en ander met elkaar te rijmen? Landbouwminister Gerrit Braks ontkent niet dat de boeren en tuinders medeverantwoordelijk zijn voor 's lands offers. Dat komt neer op een extra reke ning voorde boerea ,,Maar'', zegtBraks, de agrarische sector deelt volledig mee in ons beleid dat zich richt op lastenver lichting voor het bedrijfsleven en op ren dementsherstel". De minister vindt dat de boeren uit eindelijk profiteren van een algemeen in- flatiebestrijdend, economie-herstellend beleid. En dat profijt is volgens de politici groter dan de offers die voor de komende jaren worden gevraagd. Zo'n redeneiiiig gaat er bij de boer niet gemakkelijk in. Aan de andere kant lijkt de overheid toch het gelijk te krijgen: inflatie- bestrijding(de inflatie daalt tot 5 a 6%) is voor de boer gunstig, want de lagere kosten pakken gunstig uit voor het land- bouwinkomea Voorts mag de boer het effect van renteverlagingen niet onder schatten. Een rentedaling van 1% be tekent voor de agrarische sector een las tenverlichting van 150 miljoen gulden. Sommigen beweren dan dat het dalend renteniveau niet op het overheidscontro geschreven mag worden. Dat is niet waar, want alle overheidsinsparmingen om het financieringstekort te drukken leiden tot minder overheidsberoep op de kapitaal- en geldmarkt En dat betekent weer een rente druk. De boeren zullen alles doen om de bezuinigingsbuien na 1983 af te houden. Dat is hun goede recht De op het eerst oog merkwaardige overheidsredenering om toch flinke offers van de boeren te vragen, zal wel ingegeven zijn door twee feiten. Eerstens kan de agrarische sector economisch gezien een stootje hebben en tweedens levert een succesvolle bezuini- gingsaanpak op den. duur meer voor- dan nadelen; ook voor dé boeren en tuinders. B. Schouwing SINT ANNALAND Extra kerkdienst Op dinsdag 8 februari a.s. zal er D.V. des avonds om 19.30 uur (half acht) een extra Kerk dienst worden gehouden in de Ned. Herv. Kerk, waarin zal voorgaan ds. M. D. Geuze. In tegenstelling met wat er in de convo catie van januari 1983 stond wordt de postzegelbeurs gehouden op zaterdag 5 februari a.s. in de bovenzaal van café „de Kok", Kade 49 te Sommelsdijk tusser half 2 en 4 uur -N NIEUWE TONGE D. V. woensdag 9 februari om 19.30 uur hoopt op uitnodiging van de Mannen- vereniging in de Ned. Herv. Kerk voor te gaan ds. W. J. Pieters uit Genemuiden. NIEUWE TONGE A.s. zaterdagavond, 5 februari, is er wegens omstandigheden GEEN open Jeugdwerk in „Elim". 59 DIRKSLAND Woensdag 9 februari hoopt „de Chris tenvrouw" haar jaarvergadering te hou den in „Onder de Wiek". Aanvang half 8. Er zal een film worden vertoond van het Wereldnatuurfonds. Gebakbordje en vorkje meebrengen. Leden en gasten hartelijk welkom. Onder de twintig personen die woensdag in Zierikzee uit handen van Prins Bernhard het Verzets herdenkingskruis ontvingen be vond zich éèn flakkeese-, mevr. W. Breeschoten-Verbruggen uit Mid delhamis. In de oorlog was ze Wil- helmina Breeschoten uit de Prin senstraat te Utrecht waar ze samen met haar twee kinderen woonde. Ze hield er pension maar in de oorlogs jaren waren haar gasten naar elders uitgewaaierd. Het pension had trouwens weinig méér te bieden dan een bed-, eten was uitermate schaars Totdat zich een potentiële gast meldde die aan mevr. Breeschoten vroeg of ze een gast kon hebben. „Eten.... daar zorgen we zelf voor" zei de man in kwestie; „als u maar niet bang bent van baarden en snorren.!" Later zou blijken dat de gast niemand minder was dan Prof dr. Nagel, hoofd van de verzetsgroep B 6, actief onder de schuilnaam Charles. Gharies zorgde inderdaad voor eten zó voldoende datxnevr. Breeschoten zich als de weduwe van Sarphat voelde wier kruik ondanks 't gebruik niet leeg raakte.! Ze liet er trou wens haar vertrouwde buurtgenoten van meegenieten en ze keek tenslotte niet meer vreemd op als haar kostganger beur telings als dominee-, als RK geestelijke-, dan weer met baard en dan weer met snor en soms zelfs in een Duits militair uniform binnenstapte. Het lukte Charles, die in december 1944 zijn intrede had gedaan uit handen van de Duitsers te blijven en op bevrijdingsdag was het dan ook groot feest Daaraan herimieren ten huize van mevr. Bree^ schoten enkele fraaie foto's waarop Prins Bernhard op de kiek staat met o.a. Prof dr. Nagel. De foto's werden woensdag meegenomen naar Zierikzee en daar aan de Prins getoond. Mevr. Breeschoten liet het niet bij het houden van onderduikers (ook 4 Ar meniërs in de kelder!); ze bracht meerdere keren vanuit Utrecht wapens naar Gouda, gekleed in het verpleegstersuniform van de dochter van de dominee. En dan te wonen in een straat die dagelijks door Mussert werd gepasseerd en waarin meer dere NSB'ers woonden. Mevr. van Bree- Terwijl j.l. dinsdag op meerdere platsen de 1 februari-ramp van 30 jaar geleden werd herdacht stond 's avonds tegen zevenen het water wéér extreem hoog tegen de dijken. Voor het eerst sinds twintig jaar was voor de hele Nederlandse kust uit gebreide dijkbewaking uitgeroepen aan welke oproep logischerwijs ook door het Waterschap Goeree-Over flakkee gevolg werd gegeven. Maan dagavond al, terwijl voor het Noor den van het land zware storm werd opgegeven kon echter worden voor zien dat het in het gebied Schelde waaronder Flakkee ressorteert mee zou vallen; de wind nam maandag avond al in kracht af tot ca wind kracht 8. Nu een groot deel van de Flakkeese dijken beschermd liggen achter Brouwers- dam en Haringvlietdam behoeft nog slechts een lengte van 16 km. te worden bewaakt, tw. het gedeelte tussen Helle- gatdam en Grevelingendam, omgeven door Volkerak en Krammer. Er werd een waterstand van 3.80 mtr. -I- NAP ver wacht; de dijken zijn aangelegd op een hoogte van 5.20 mtr. NAP waarboven zich nog een zgn. waakhoogte van ca. 175 mtr. bevindt zodat geen werkelijk gevaar leek te dreigen. De hoogst gemeten stand bedroeg bij de Volkeraksluizen 4 mtr. NAP en dat is tóch een stand die statistisch gezien maar één keer in de vijfhonderd jaar voorkomt Wellicht werd die mede veroorzaakt door het springtij van de dag tevoren waarvan de invloed zich ook de daarop volgende dagen nog laat gelden. Wel dient bij het vaststellen van de stand bij de Volkeraksluizen in acht te worden genomen dat het water daar opgestuwd wordt en niet meer als vroegerafkan vloeien naar Haringvliet en Hollands Diep; de hoogte van 4.00 mtr. is daarom wat geflatteerd Het sein tot uitgebreide dijkbewaking brengt bij het Waterschap veel actie te weeg. Er worden twee centrale posten bemand, een in het Verenigingsgebouw te Oude Tonge en een te Ooltgensplaat De bemanning daarvan bestaat uit een Heem- raad c.q. een Noodheemraad, een telefo nist, een kolonne leider, koeriers en dijk- wachten welke laatste langs de dijk pa trouilleren en evt bevinden aan de koerier meedelen die dan weer voor bekend making in de centrale post zorgt Ook in Middelharnis in het Waterschapshuis wordt gewaakt en daar wordt o.a. lering getrokken uit tussentijdse meldingen van Vlissingen, de Volkeraksluizen en Hoek van Holland. Ook op de sluizen van Oude Tonge en Ooltgensplaat is dan permanent een post aanwezig. De actie tengevolge van de uitgebreide dijkbewaking heeft voor het Waterschap, de Dijkgraaf en een aantal medewerkers, van woensdagmor gen 04.00 uur tot 08.00 uur geduurd. schoten is heel gelukkig met de ontvangen onderscheiding, niet echter omdat ze er zo trots op zou zijn wat ze heeft gedaan; „er was gewoon wat durf voor nodig". es ca a o De storm heeft zich ook op de zeewering op de kop van Goeree gemanifesteerd tengevolge waarvan enkele duinafslagen hebben plaatsgevonden. Bij het West hoofd vond over een lengte van drie kilo meter een afslag van 4 meter plaats. Het betreft hier een duinenrij die door het plaatsen van stuifschermen gewonnen waren. Van het duin ter hoogte van de Oostduinen ging over een lengte van 1 kilometer ook een breedte van 4 meter verloren. Van Rijkswaterstaat zijn het dienstkring- hoofd dhr. Robijn en een zevental mede werkers de hele nacht paraat geweest Dinsdagmorgen even na acht uur velde de storm een van de bomen in de Chr. de Vrieslaan te Middelharnis. De boom viel op het dak van de woningen van dhr. Campfens en defam. van Heemst zonder echt grote schade aan te richten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1