EIIAI1DEI1-I1IEUW5 Zakelijke jaarvergadering Vrijwillige Brandweer De zaadteelt van Teunisbloemen een nieuwe teelt voor de akkerbouwbedrijven De geschiedenis van de verzekering (slot) Ooltgensplaat: Groots afscheid van chauffeur Bram Duim. Burg. De Vos vroeg begrip en had waardering. Uw huis verkopen TAMBOER Geslaagd voor het vakdiploma 3e Blad VRIJDAG 28 JANUARI 1983 No. 5164 De jaarvergadering van de Vrijwillige Brandweer „Ooltgensplaat", gehouden vrijdag 21 januari j.l. heeft nog nooit zo'n grote bezetting gehad in die jaren dat wij daar verslag van hebben gegeven. De leuke, gezellige aankleding van de grote zaal van „'t Centrum" kan daar geen oorzaak van zyn. Want de leden en de andere gasten wisten niet dat door het korpslid Jaap van Drongelen van het Tuincentrum „Thunbergia" de vergader ruimte was opgefleurd door het aanbrengen van enkele partijen groen (een beplanting van dennen, heesters, enz.) in de hoeken van de zaal en fijne kleurige bloemstukjes op de tafels. Jaap en Suzan kregen hiervoor een hartelijk applaus. Mogelijk dat het afscheid van chauffeur-pompbediener, de heer Abr. (Bram) Duim, die per 31 december 1982 wegens de gestelde leeftijdsgrens afscheid van het korps moest nemen, aanleiding is geweest om de vergadering te bezoeken. Het kan ook zijn, dat de leden verguld met het besluit van de gemeenteraad voor het aanschaffen van twee nieuwe spuiten een extra belangstelling als een gegronde reden aanwendden, een besluit waarover de Raadsvoorzitter, burgemeester drs. C. M. de Vos, voor het eerst aanwezig, een „hartig" woordje sprak. Zo'n besluit is niet niks. 't Kost vijftig gulden per inwoner, aldus Oostflakkee's eerste burger op deze overigens zeer gezellige bijeenkomst, waar het brandweerwezen van deze gemeente breedvoerig werd besproken. Wie er waren De voorzitter, de heer Kr. Braber Czn. sprak een hartelijk welkomstwoord. In het bijzonder tot de nieuwe gezichten, burge meester drs. C. M. de Vos, wethouder P. H. V. d. Ree, opperwachtmeester C. Verrij en het nieuwe korpsUd Kees BaL Overi gens werden welkom geheten wethouder A. Kroon, gemeente-secretaris J. L. Vet ter, wachtmeester W. Foppen, de com mandant en onder-commandant van Oost- flakkee W. A. v. d. Welle en M. Hobbel, de ere-leden A. Smit en C. v. d. Welle en verder alle manschappen met hun dames. Spreker hoopte op een prettige vergade ring met een waardig afscheid van de chauffeur-pompbediener Bram Duim. Grote branden Na de notulen las de secretaris, de heer KI. van Ree het jaarverslag waaruit we het volgende aanstippen. Het korps heeft bepaald niet stil gezeten en rukte enkele malen uit, waarbij voor twee of drie grote branden. Het begon al op 1 januari (van oud- op nieuwjaar) voor een brandje te Acht- huizen. Op 17 januari een onbetekenend brandje bij de heer F. Duim, Molendijk 36. Bijstand verleend het korps op 17 juni bij de grote brand bij „Pakomi" te Oude Tonge; op 27 augustus werd bij metaal- handel en sloopwerken G. K. Timmer man aan de Steigerdijk een brand geblust in een grote hoop afval. Op 19 september werd de hulp ingeroepen bij een brand aan de Magdalenadijk (familie Winkels) te Oude Tonge. Ook Den Bommel bood hier hulp. Op 3 september was er een contai nerbrandje bij het zwembad „de Siiigel" en op 6 oktober brak brand uit in een voormalige witlofloods van de heer A. T. van Gurp aan de Weipolderseweg. Met bijstand van het korps van Den Bommel werd op 12 oktober de brand bij de fa. D. Okker te Langstraat bestreden. Helaas ging dit timmerbedrijf geheel verloren. Bij een grote brand bij de fam. Mijs te Acht- huizen kon het huis worden behouden en ging een flinke landbouwschuur totaal verloren. Ook Oude Tonge, Den Bommel en de hulp van een hoogwerker uit Dor drecht werden hierbij ingezet Dat was op zaterdag 16 oktober. Inderdaad een flinke lijst van grote en kleine branden. Nieuwe chauffeurs Verslag van het financieel beheer Werd gedaan door de penningmeester, de heer A. Kammeraad. De woordvoerder van de kascommissie, de heer Johan van Ree was kort maar krachtig in zijn verslag met de opmerking „prima kassie", dat de nodige hilariteit teweegbracht De voorzitter feliciteerde enkele man schappen met hun behaalde diploma's, o.a. Jan van Drongelen die voor het examen perslucht slaagde. Wim Raap werd aangesteld als Ie chauffeur-pomp bediende en zijn maat, de 2de chauffeur- pompbediener, wordt Krijn Braber Czn. Prima onderhoud Bij het afscheid van de heer Abr. Duim sprak allereerst burgemeester de Vos goe de woorden van dank en waardering. „U bent in 1962 bij de brandweer ge komen en na diverse examens werd de heer Duim bevorderd tot chauffeur-pomp bediener, en daarmede heeft u een grote centrale rol bij de brandweer vervuld", aldus de heer de Vos. Spreker stond ook even stil bij het werk dat de heer Duim heeft gedaan voor het dierenpark. Werk in vrije tijd dat door heel de gemeente werd gewaardeerd. De burgemeester gaf het korps Oolt gensplaat een pluim voor het prima onder houd van het materiaal, waarvoor de heer Duim zich voor de volle 100% inzette. Onderscheiding Hij onderstreepte zijn woorden met en kele cadeaus. Allereerst spelde de burge meester hem de onderscheiding op voor 20 jaar brandweerdienst en reikte aan de heer Duim de daarbij behorende oor konde uit toegekend door de Koninklijke Nederlandse Brandweervereniging en de Ned. Vereniging van Brandweercomman danten. Van het gemeentebestuur kreeg de heer Duim een prachtig wapenschild met het wapen van Oostflakkee. De burgemeester sprak naast zijn dank ook de wens uit dat de heer Duim nog vele jaren het brand weerwezen zou mogen volgen in een goe de gezondheid. Prettige samenwerking Commandant Oostflakkee, de heer W. A. V. d. Welle begon met te zeggen dat hij samen met de heer Duim bij de brandweer is gekomen en verder dat zij samen in de Tropen hebben gezeten. „Deze zaken spelen ook bij ons werk en bij dit afscheid een woordje mee". Enkele leuke herinneringen werden opgehaald. We hebben met Bram prettig gewerkt en hij wist het materiaal prachtig in orde te houdea Was er iets kapot of zoek, hij had geen rust totdat de zaak weer in orde was", aldus spreker. De heer van der Welle overhandigde een brandweerwagen op een marmeren voet als een geschenk namens de Comman- dantea Erelid Een zeer toepasselijk gedicht werd voor gedragen door de voorzitter. Hierin werd van A tot Z het brandweergebeuren van de heer Duim meest humoristisch weer gegeven. Het gedicht was door de voor zitter zelf gemaakt en het slot bleek een verrassing te bevatten, al. dat het korps had besloten om de heer Duim te be noemen tot erelid. Verder was er een geschenk van de man schappen, een polshorloge met inscriptie, dat door de heer Braber werd aangeboden met de volgende opmerking: „Als je gaat vissen weetje tenminste hoe laat het is". Voor de verzorging van het dierenpark was er de gebruikelijke kist sigaren. Twee B's Je wordt deze avond door twee B's toegesproken, aldus dhr. C. Kik. Door de burgemeester en door de bode", waarop de burgemeester geestig interrumpeerde met „het is toch een paar apart". De heer Kik sprak over de goede verstandhouding, de prettige samenwerking en over kapotte piepers. Hij overhandigde als aandenken een oplader zonder binnenwerk met het opschrift „Abraham Duim, 1962- 1982. Wij komen eraan". „Wat moet ik er nog aan toevoegen", zei de bevelvoerder, de heer KI. van Ree. „Alleen dif'„je had een zeer positieve instelling tijdens je brandweertijd. Alles was altijd prima ver zorgd en in orde bevonden en daarvoor zeg ik je heel hartelijk dank". Namens alle kennissen bood de heer Van Ree een mooi bloemstuk aaa Houdt teamgeest hoog „Mag ik ook wat zeggen" zei de heer Duim. ,,Ik kan er geen woorden voor vinden om jullie allemaal te bedanken. Dat had ik niet verwacht en mede namens mijn vrouw allen heel hartelijk bedankt" De heer Duim nam node afscheid van het korps. Met klem drukte hij de leden op het hart om de goede teamgeest die er altijd is hoog te houden. Het is de eerste keer dat ik bij de jaarvergadering van de brandweer aan wezig ben", aldus de burgemeester, die hoopte nog vele jaren aanwezig te kunnen zijn. De heer de Vos wenste graag nog wat te zeggen:Wij zijn het er allen over eens, dat de brandweer een korps is voor hulp in nood, allereerst voor mensen en daarna voor goederen. Gelukkig zijn er te Oost flakkee 50 mensen die zich hebben ingezet voor de brandweer en deze mensen moe ten we in waarde houden en zij moeten alles doen om in voorkomende gevallen hulp te verlenen en deze hulp gaat met kostbaar materiaal gepaard. 50,per inwoner De brandweer kost de gemeente dit jaar f50,per inwoner, een bedrag veelmeer dan menige gemeente elders in het land en u begirjpt dat dit geen geringe zaak is. Daarom moeten de korpsen optimaal functioneren", aldus de burgemeester. „De gemeenteraad heeft onlangs geld beschikbaar gesteld voor twee nieuwe brandweerwagens. Dat was voor ons kol lege en de Raad een moeilijke beslissing, dat wil ik deze avond duidelijk stellen", aldus de heer De Vos. U begrijpt dat de financiële situatie bij het besluit een grote rol heeft gespeeld en de overweging om hiertoe over te gaan vergt van gemeente en korpsleden ver-, antwoordelijkheid. De heer de Vos: „De burgemeester is er ook om te zorgen dat de korpsen van goed materiaal worden voor zien. Voor de commandanten is het taak om ter plekke een goed beleid te voeren. Hij is daar de eerste man en dan komt de burgemeester op de tweede plaats". Volle inzet Spreker bracht ook ter sprake de rampen die tengevolge van de branden kunnen ontstaan. Denk darbij aan de brand bij „Pakomi" waar niet denkbeeldig was dat daar amoniak vrijkwam en dat kan voor de bevolking en vanzelf ook voor de brand weermensen fatale gevolgen hebben. De burgemeester vroeg daarom de volle inzet van allen die bij de bestrijding van branden en rampen betrokken zijn. De heer W. A. v. d. Welle haakte in op het besluit van de Raad. Oostflakkee heeft binnenkort een ongekend goed materia- lenbestand dat van de manschappen veel verantwoording vraagt De commandant spoorde zijn korpsen aan om alle cursus sen intensief te volgen. „Wees zo zuinig mogelijk op onze spul len, want dat is het grootste visitekaartje dat er is. Niet alleen voor jezelf maar ook voor de inspectie, de gemeente en de bevolking. Oefen regelmatig", aldus de heer Van der Welle, die nog even inhaakte op de wisseling van oud- naar nieuw materiaal. „Bij de oude spuiten kregen we te doen met veel reparaties wegens ouder dom en bij kritieke momenten kunnen wij dat niet permiteren", aldus de heer Van der Welle. „Daarom zijn we ten zeerste ingenomen met het Raadsbesluit om twee nieuwe wagens aan te schaffen, één voor Oude Tonge en één voor Ooltgensplaat en met Den Bommel, die enkele jaren ge leden van een nieuwe spuit is voorzien komt Oostflakkee beslist niet achter''. Ook vroeg de commandant een goed beheer van de piepers, want reparatie kost veel geld. Zorg s.v.p. goed voor deze ont vangers Samenwerking politie Spreker ging ook nog nader in betreffen de het behalen van de diploma's. Dat is van het allergrootste belang. Hij feliciteerde de heren die een diploma hebben behaald. Hoe meer diploma's, hoe vakkundiger er wordt gewerkt. De politiemensen, de heren Venrij en Foppen werden apart genoemd en de heer van der Welle dankte hen voor hun inzet tijdens de diverse branden. De heer van der Welle vergat ook de dames niet, want zij moeten achter het werk van hun mannen staan. En dat staan jullie dat is mij bekend en hiervoor dank ik jullie heel hartelijk, aldus de comman dant De voorzitter had voor de dames F. Duim-Hokke en P. van Ree-van der Meij een bl,oemetje in petto. Zij hebben dit te danken aan hun inzet voor het korps. In het bestuur werd de heer A. Kamme raad herkozen en in de vacature van de heer Abr. Duim werd de heer W. Raap gekozen. Optimaal Opperwachtmeester de heer C. Verrij, sprak over de samenwerking die optimaal is. Van mijn voorganger heb ik gehoord dat het hier altijd goed is geweest en spreke hoopte dat het zo mag blijven. De heer Werrij bood, mede namens zijn koUe- ga's, aan de bevelvoerder van Ooltgens plaat de heer KI. van Ree een mooi tegeltje aan van het rayon Flakkee met daarop het Rijkspolitie-embleem. De heer Van Ree bedankte het politiekorps voor hun inzet en de aardige attentie hem aan geboden. Voorrang Nadat burgemeester De Vos nog een officiële handeling had verricht n.l. het uitreiken van het diploma perslucht aan de heer Jan van Drongelen, kwam de rond vraag aan de beurt. Hiervoor was minder belangstelling dan voorheen. Alleen de heer Abr. Duim vroeg aan de politie of een brandweerwagen die uitrukt na een alarm en dan met het voeren van het zwaailicht en het gebruik van sirene, dezelfde rechten heeft als een politiewagen. Volgens de politie heeft deze wagen dezelfde voorrang maar daaraanzijn wel enkele consequenties verbonden, o.a. dat van de chauffeurs wordt verwacht dat er geen aanrijdingen worden veroorzaakt, etc. Zo min mogelijk wordt zwaailicht en sirene gebruikt, aldus wachtmeester Fop pen. Tot slot dankte de voorzitter alle aanwezigen en sloot deze druk bezochte vergadering wat het zakelijk gedeelte betreft. DEN BOMMEL Kapsalon voor dames en heren Bakelaar in Den Bommel is tot een waar familiebedrijf uitgegroeid. Dhr. en me vrouw B akelaar zijn er dagelijks druk mee, dochter Marian heeft tal van keren de krant gehaald na behaalde wedstrijdsuc cessen en thans laat dochter Astrid van zich spreken nu ze is geslaagd voor het vakdiploma dameskapster. Ook Astrid werkt in de familiekapsalon. Ze slaagde in Utrecht na gevolgde opleiding aan de kappersdagschool te Rotterdam. Menigeen zal zich afgevraagd heb ben wat toch die geel bloeiende gewassen waren o.a. bij de Zeeland- brug op Noord-Beveland en bij de Grevelingendam op Goeree en Overflakkee. Een gewas dat lange tijd bloeide en geheel dichtgroeide. Het betrof hier de zaadteelt van teunisbloemen. Dit gewas werd voorheen geteeld op de bedrijven die bloem- en tuinbouwzaden telen o.a. op Tholen en rondom Oud- dorp. Dit gebeurde meestal op klei ne oppervlakten waarbij praktisch alle werkzaamheden met de hand uitgevoerd werden. De teelt is veranderd Het is dus geen „nieuwe" teelt hoewel er wel wat veranderd is. Werd het zaad voorheen alleen gebruikt voor de sierteelt thans wordt uit het zaad olie gehaald. De fa. D. v. d. Ploeg, thans Nickerson- Zwaan zaadteelt- en veredelingsbedrijf te Barendrecht kreeg voor 1982 veel vraag naar het zaad van teunisbloemen bestemd voor de olie. Daarvoor werd 100 ha op contract uitgezaaid, voornamelijk op Noord-Beveland en Goeree-Overflakkee. De uitkomsten zijn zeer verschillend ge weest De contracten werden vaak onder gebracht bij akkerbouwers die van huis uit geen bloemzaadtelers waren. Over de mogelijkheden van het gebruik van on kruidbestrijdingsmiddelen was op het mo ment van zaaien nog weinig bekend. Mede hierdoor is de teelt op verscheidene per celen mislukt Zij die het „goed" gedaan hebben, hebben een goed resultaat be haald en zullen ook dit jaar de teunis bloemen in hun bouwplan opnemea Wat heeft het afgelopen jaar ons geleerd en wat is er nodig om de teelt van teunis bloemen „goed" te laten verlopen! Grond In principe is elke normale grond ge schikt mits er een goed zaaibed gemaakt kan worden bijv. door te slepen. Het per ceel moet uniform zijn i.v.m. opkomst en onkruidbestrijding. Zaaien Afhankelijk van bewerkbaarheid grond en bodemtemperatuur wordt er begin april gezaaid. Er moet ondiep gezaaid worden net als witlof en uien. Men verzaaid2'/4 kg per ha, de rij-afstand is 50 cm. Onkruidbestrijding De teelt is op verschillende percelen dit jaar mislukt doordat men niet wist welk onkruidbestrijdingsmiddel en welke hoe veelheid gebruikt kon worden. De teunisbloem behoort tot een planten- familie die weinig cultuurgewassen kent De heer D. van Staalduinen van het C.A.B.O. te Wageningen heeft in de kas van de fa v. d. Ploeg uitgebreide proeven genomen teneinde er zo vlug mogelijk achter te komen welke middelen veilig gebruikt konden worden. Alleen 1 Vi-2 kg Lironion leek veilig. In de praktijk was dit veel te weinig. Proeven die later buiten genomen zijn toonden aan dat 5 kg Lironion perspectieven biedt Spuiten moet direct na het zaaien plaats vinden liefst op een wat vochtige grond. Vlak voor opkomst moet er gespoten worden met 4 1 Reglone en/of Gra- moxone of Actor. Schieten de onkruidbestrijdingsmidde len door weersomstandigheden te kort, dan zal er wat met de hand gewied moeten worden. Er zijn na opkomst wel wat ervaringen met verschillende middelen opgedaan, maar de resultaten zijn zodanig dat er geen veilig advies gegeven kan worden. Daar de teunisbloemen in het begin traag groeien is de grond lang on bedekt waardoor het mogelijk is te schof felen. De teelt valf of staat met een goede onkruidbestrijding dw.z. dat er wat ar beidsreserve moet zijn om indien nodig wat te wieden. Gewasverzorging Het gewas groeit geheel dicht Bemesten en ziektebestrijding is niet nodig. Oogsten Afhankelijk van de groei kan er vanaf begin september geoogst worden met de combine. Vooraf wordt het gewas dood gespoten twee maal met Reglone. Met gedorsen zaad moet binnen twee dagen gedroogd worden. Hetgeen u zelf kunt doen, op dezelfde manier als graszaad maar dan met meer temperatuur, of de fa. Nickerson-Zwaan zorgt ervoor. Het scho nen van het zaad wordt door de fa. gedaan. Kosten De teelt van teunisbloemen is een goed kope teelt geen bemesting, geen zaad- kosten. De kosten per ha zijru Onkruidbestrijdingsmiddelen 680, Drogen schonen 300,Loon- werk 485,Verzekering 4- rente ƒ50,Totaal 1515toegerekende kosten. Opbrengst In 1982 ontvingen de „goede" telers 800-1100 kg a 6,— in 4800,— - ƒ6600,— bruto per ha, min 1500,— kosten bleef er 3300,— - 5000,— per ha over voor vergoeding landarbeid ma- Een plant met zaaddozen. chines enz. De meeste telers hebben dan ook voor 1983 weer teunisbloemen in hun bouwplan. De prijs is voor 1983 met 20% verhoogdnaarƒ 7,20 per kg. Dat betekent dat er bij een normale oogst van 900 kg na aftrek van 1515,kosten er een leuk saldo overblijft van 4965,per ha. Een nieuwe teelt voor de akkerbouwbedrijven Wanneer men voldoende aandacht be steedt aan de onkruidbestrijding, kan het een leuke teelt zijn. Wilt u meer over de teelt weten, kom dan naar de praatbijeenkomsten die door de vereniging van bedrijfsvoorlichting ge organiseerd zija K. E. SCHIK Consulentschap voor de Tuinbouw te Goes. Een perceel Teunisbloemen bijna uitgebloeid. De onderlinge De onderlinge verzekeringsmaatschap pij komt op het platteland nog veel voor, vooral onder de boeren. De meeste verze keringsmaatschappijen vragen voor de brandgevaarlijke boerderij-risiko's hoge premies en daar voelen de boeren meestal niet voor. Bij de onderlinge doet men dus als het ware mee aan een soort gokspelletje. Veel schade- veel premie; men draagt elkan ders lasten; weinig schade- weinig premie. Bij de onderlinge verzekert men een be paald bedrag, overeenkomende met de waarde van het te verzekeren objekt Hier over wordt een voorschotpremie betaald, die meestal gebaseerd is op het gemiddel de van de schadestatistiek der voorgaande jaren. Deze voorschotpremie vormt dus als het ware het kapitaal, waaruit schades moeten worden betaald. Het klinkt zo allemaal betrekkelijk een voudig; men heeft echter geen zekerheid zoals bij de verzekeringsmaatschappijea Wat kunnen nu de nadelen van de onder linge zijn? We zullen twee kolommen nemen en de verschillen tussen maatschappijpolis en onderlinge-aktie (een polis kent men er veelal niet) noemen. Maatschappij Polis waarin alle voorwaarden zijn omschreven. Vrij om elders co-assurantie te sluiten (enkele uitzonderingen). Vaste premie. Premie is het enige dat men betalen moet Polis is bewijs van verzekering. Onderlinge Geen polis, maar een akte van deel neming, en een reglement geen kon- dities dus. Verplichting tot het aanbrengen van wijzigingen w.o. verhogen bij de on derlinge. Wisselende premie; soms naheffing tot hoge bedragen. Premie bestaat eigenlijk niet men kent inleggeld, voorschotpremie en even tueel naheffing. Akte van deelname is bewijs van ver zekering en tevens bewijs van lidmaat schap en geeft behalve zekere rechten ook verplichtingen aan de deelnemer. Van een polis worden de voorwaarden niet of minder gewijzigd. Van akte van deelname kan wel worden gewijzigd. Overigens zijn er onderlinge verzeke-, ringsmaatschappijen, die polissen voeren en soms deel uitmaken dan wel geleid worden door de direktie van een „nor male" N.V. verzekeringsmaatschappij. Het is dus wel zaak, alvorens men lid wordt van een onderlinge, goed het reg lement te lezen en te zien in hoeverre men mede aansprakelijk is, als er veel schade in een verzekeringsjaar voorkomt Bovenstaand overzicht wil dus niet zeg gen, dat iedere onderlinge zo is, maar men doet er het beste aan één en ander van te voren goed te bekijken. Als laatste in de rij van diegenen, die bij een verzekeringsovereenkomst betrokken zijn, noemen wij dan de verzekerde. Ook de verzekerde heeft rechten en verplich tingen. Rechten, die hij kan ontlenen ana de polisvoorwaarden bij schade, verkoop, eigendomsoverdracht enz. enz. Dit is bij vele polissen verschillend. Dan de ver plichtingen van de verzekerde. Vele ervan komen wij bij het bespreken der polissen tegen, maar daarnaast zijn de volgende belangrijk: Het betalen van de premie. Dit is zo vanzelfsprekend, dat wij er niet verder op in behoeven te gaan, zij het dat hierover weleens misverstand bestaat Men heeft geen recht op schadevergoe ding als de premie niet betaald is. In vele polissen komt de bepaling voor. dat slechts dekking aanwezig is, als de premie betaald is. Het argument, dat de tussenpersoon nog niet aan de deur is geweest of dat men niet thuis was e.d. geldt niet Premie is namelijk evenals b.v. huurschuld een zogenaamde „breng schuld". Men kan zich dus nooit beroepen op omstandigheden, waardoor de premie te laat of nog niet werd betaald. Zoals wij al zagen is dit bij de beurspolis anders; daar wordt de makelaar of andere tussenpersoon „in rekening-courant" be last Men verwacht van de maatschappij een juiste en voldoende schadevergoeding. Terecht De maatschappij verwacht ech ter ook goede trouw en eerlijkheid van zijn verzekerde. Het moet ons van het hart dat dit nogal eens te wensen overlaat Bijna iedereen probeert van een schade wat beter te worden. Een inspekteur of expert ziet echter al vlug welk vlees hij in de kuip heeft en dan houdt men terdege rekening met de mogelijkheid van te hoge opgave van aankoopprijs e.d. Dat men dan be wijsstukken als aankoopnota e.d. ver langt, is vanzelfsprekend, maar dat wordt dan soms door de verzekerde als een kwestie van wantrouwen gezien en dan deugt de maatschappij niet en gaat men wel naar een andere. Het is jammer, dat deze mentaliteit zover is verbreid. Eer lijkheid is dus een heel voorname zaak bij de verbintenis tussen assuradeur en ver zekerde. De schade moet worden op gegeven binnen de tijd, die in de polis wordt toegestaan. In de praktijk ontbreekt daar ook nogal veel aan. Men loopt dan echter het risiko, dat een schade niet juist geregeld kan worden, omdat het bewijs moeilijk is geworden door het niet op tijd opgeven. Wederzijds vertrouwen doet zeer veel en bij het verzekeringswezen spreekt dit heel erg. In de praktijk blijkt ook zeer vaak, dat de verzekerden hun polisvoorwaarden niet kennen, waardoor soms een schade, zeer terecht, wordt geweigerd. Voorlichting op de juiste manier is een voornaam punt Deverplichting" van de verzekerde is: de aanvraag en zo mogelijk de kopie-polis, die iedere goede tussen persoon bij zich heeft door te lezen en eventuele duistere punten indien nodig met de inspekteur van de maatschappij', door te nemen. Alleen dan blijft men voor teleurstel lingen bespaard. ^»ff^^ti^ifr^le^l^^ifri»»e'>^^|^;^ri»e'>^^k^rinel^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 9