DE NIEUWE MAZDA 626 Jac. de Gast Z.W.N. overweegt bouw grote garage en werkplaats te Oude Tonge Visser I Poes na ruim twee jaar weer opgedoken c Ruilverkaveling „Ouddorp West overwegend positief ontvangen I Garaae KNQPS BV I Garage KNÖPS B.V. Z=ZZIGEBOORTE VAN EEN LEGENDEE erisgeen betere Herdenking watersnoodramp Garagev.d. Velde Bijeenkomst Streekcommissie Goeree Overflakkee Citroen-Hesselink Plan zal daarom nader worden uitgewerkt. Automobielbedrijf l Goeree-Havenhoofd: Mercedes-Benz 59 Ver. voor bedrijfsvoorlichting t I Onze SHOWROOM VRIJDAG 28 JANUARI 1983 No. 5164 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 31 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. De nieuwe Mazda 626 reeds nu bij ons te zien: Korteweegje 41-45 DIRKSLAND Tel. 01877- 1122 De „spectaculair" genoemde uit breiding van het rijdend materieel, nodig om de stijgende vervoers behoefte te kunnen deklcen, zal de vervoersmaatschappij Z.W.N. er toe nopen op korte termijn een be slissing te nemen m.b.t de vast stelling van enkele nieuwe vesti gingsplaatsen. Voor Goeree Over- flakkee heeft de Z.W.N. plannen in Oude Tonge. Op het industrieter rein aldaar zal een garage worden gebouwd voor 40 autobussen en een werkplaats voor ca. 60 bussen. Wanneer dat gerealiseerd is zullen de vestigingen te Ouddorp en Mid delhamis kunnen worden opgehe ven. De keuze is op Oude Tonge gevallen omdat dat aan een knooppunt van auto busdiensten ligt Na het gereedkomen van de Philipsdam zal de BBA lijn Bergen op Zoom, Tholen, Sint Philipsland ook naar het knooppunt Oude Tonge doorgetrok ken worden. In het Z.W.N, bedrijfsplan 1983 - 1987 waaruit we een en ander putten wordt gewezen op de knelpunten die zich in de verbinding Zierikzee-Helle- gatsplein bevindea In de zomer veroor zaakt het recreatieverkeer een trage af wikkeling van het verkeer en bovendien vergt het in- en uitvoegen van de bus op een aantal kruispunten veel tijd omdat practisch geen onderbreking in de ver keersstroom bestaat Pas in de verre toe komst is op het traject Oude Tonge- Schaapsweg een verbetering in de af wikkeling te wachten in verband met de aanleg van een nieuwe Rijksweg die ten noorden van Oude Tonge is gepland. Op het dienstenprogram 1986 - 1987 wordt rekening gehouden met het instellen van een lijndienst Middelburg-Westen- schouwen-Ouddorp. Aansluitend op de lijn Ouddorp-Hellevoetsluis-Spijkenisse ontstaat dan een snelle verbinding tussen Voome en Putten en Walcherea Vooruitlopend op de nieuwe vestiging in Oude Tonge zal met ingang van de nieuwe dienstregeling 1983 - 1984 de vestiging Ouddorp worden opgeheven. De twee daar nog dienstdoende chauffeurs als mede één autobus worden dan overge plaatst naar Middelhamis. Ook de vesti ging Middelhamis zal verdwijnen en het ligt voor de hand dat overplaatsing naar Oude Tonge dan zal volgen. Het is ook de bedoeling dat het RTM personeel zich metterwoon in Oude Tonge zal vestigen, overigens op vrijwillige basis. In het be drijfsplan wordt gewezen op de wenselijk heid voor het chauffeurspersoneel dat op en afstapt op reisuren te besparen. PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Kastanjelaan 41-43 Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS Mies...., de 14 jaar oude (gesneden) kater van de fam. Mierop op y Goeree-Havenhoofd is weer thuis na een „uithuizigheid" van y twee jaar en twee maanden..! De al lang verloren gewaande kater y stond zondagmorgen weer voor de deur, wat verfomfaaid welis- I waar maar voor het overige gezond en wel. Het verblijf in de I duinen had hem kennelijk lang genoeg geduurd temeer omdat het I er ook op leek dat de winter door ging zetten. De terugkeer van Mies heeft de fam. Mierop niet weinig verbaasd Welzeker...., 't was 's katers gewoonte om er eikjaar van juni tot en met augustus op uit te trekken. Direct achter de woning lokten dan de duinen met smakelijke hapjes als konijnen en fazanten van wie hij er ondanks zijn al wat gevorderde leeftijd regelmatig enkele wist te verschalken. In augustus ging het dan weer huis-toe en schikte de kater zich weer behaaglijk in het welverzorgde huiselijke leventje. Jaren achtereen ging dat zo totdat hij in november 1980 pas terug van het buitenleven weer richting duinen verdween. Naar nu is gebleken voor twee jaar en twee maanden Door de fam. Mierop was Mies al lang afgeschreven en ze dachten stellig dat hij voor het vuurpeloton van een jager gesneefd was. Immers zijn de jagers in 't geheel niet gesteld op de aanwezigheid van poezen en katers in de duinen en wee de poes die hen voor 't vizier komt Verondersteld werd dat het ook Miesjes lot was geweest en vorig jaar werd door de fam. Mierop dan ook een nieuwe Mies j aangeschaft Zondagochtend echter was ouwe Mies weer present De kinderen die nog op bed lagen hoorden hem het eerst en de verloren gewaande poes viel een emotioneel weerzien ten deel, spoedig i gevolgd door een grote reinigingsbeurt want het jarenlang verblijf in 't i wild was hem wel aan te zien. Ontdaan van ongedierte dat zich in zijn haar en huid had genesteld en geborsteld is Mies weer de oude. Aan voedsel heeft het hem allerminst ontbroken want hij heeft eerder een teveel dan een te weinig aan lichaamsgewicht Het schoteltje melk smaakte hem overigens weer prima, 't was lang geleden dat'ie dat geproefd had...! Maar toch...., in mei-j uni gaaf ie weer de nieuwe Miele Klasse j Deze nieuwe machines moet U echt zien, dat kan niet van een plaatje. Kom naar onze zaak, daar staan ze Topklasse 1 O il O wasautv.a. I 04", Topklasse 11 7 fl wasdroger.v.a. I 111",'" 3 jaar volledige GARANTIE. OUDE TONGE Dinsdag 1 febmari is het 30 jaar geleden dat de watersnoodramp heeft plaats gehad en dit feit is voor het gemeentebestuur aanleiding hieraan enige aandacht te schen ken, een en ander in samenwerking met het comité tot verzorging van de graven Ser rampslachtoffers. Op 1 febmari zal er 's middags een stille omgang worden gehouden naar de graven op de Spuidijk. Het vertrek is om 4 uur vanuit de Ned. Herv. Kerk. Een ieder wordt opgewekt om aan de omgang in alle stilte deel te nemen, om op deze wijze de na- gedachtenis van hen, die ons bij de ramp ontvielen, te eren. De inwoners wordt verzocht van 3 tot 5 uur de vlag halfstok te hangea De herdenkingsdiensten in de ker ken zullen als volgt worden ge houden Ned. Herv. Kerk om 19.00 uur ds. P. de Jager. R. K. Kerk om 19.00 uur Requiem mis, pastoor J. van Goozen. Geref. Gemeente om 19.30 uur ds. H. Ligtenberg. Alle diensten op dinsdagavond 1 februari. f^Xs^ Verkoop 01870 - 4466 Op dinsdag 1 februari komt de streek commissie voor Goeree Overflakkee weer bij elkaar in Hotel Marien, Vin- gerling 51 in Middelhamis om 20.00 uur. De streekcommissie geeft iedereen weer de mogelijkheid om signalen uit de streek op tafel te brengen. Signalen kunnen te maken hebben met situaties of gebeurte nissen in de streek waarvan men vindt dat er iets mee moet gebeuren of wil weten hoe het precies in elkaar zit De streekcom missie kan zo'n signaal onder de aandacht van het provinciaal bestuur en/of de streekbevolking brengea Wel moet een Dirksland, 01877 - 1357 De belanghebbenden die een aan tal jaren geleden een toen geopper de ruilverkaveling in het gebied „Ouddorp West" van de hand we zen blijken daar nü heel anders over te denken. Toen hen op de dinsdagavond gehouden informa tie-avond (belegd door Standsor ganisaties en Waterschap) een reeks van betere voorzieningen te gen een alleszins redelijke ruilver kavelingsrente kon worden voor gespiegeld sloeg de aanvankelijke beduchtheid om in de roep om dan maar morgen te beginnen.! Het ent housiasme werd in dank aanvaard waarom het dhr. L. Visser die de bijeenkomst presideerde wat moei lijk viel vast te moeten stellen dat het nog minstens zeven jaar duren zal vooraleer de eerste spade verzet zal kunnen worden.! „Er zijn nog heel wat wachtenden vóór U!" zo moest, met spijt, worden benadrukt Die spijt klonk ook door toen dhr. Visser in zijn openingswoord terugzag op de eerdere afwijzing die zó radicaal had geklonken dat de bijeenkomst toen snel was beëindigd Wat wél doorging was de ruilverkaveling „de Stelle" die thans zijn voltooiing nadert, aanschouwd door de grondeigenaren in Ouddorp West die het met heel wat minder voorzieningen moe ten doen. In „de Stelle" thans prima wegen, een goede waterbeheersing en een zoetwatervoorziening, in „Ouddorp Wesfdaarentegen een veelheid van ver spreid liggende percelen, een veelheid van dreven en een volstrekt onvoldoende wa terbeheersing. Een zó grote verscheiden heid in zijn gebied was allerminst naar de zin van dijkgraaf Joh. Koert wiens werk gebied per 1 januari 1981 met de kop van Goeree was uitgebreid en het was dhr. Koert die de stoute schoenen aantrok en de ruilverkavelingsgedachte weer aan zwengelde. In het belang van de ingelan den maar ook in het belang van het Water schap dat in de huidige situatie wordt geplaagd door een heel moeilijke onder- houdssituatie en de wetenschap dat het met de waterbeheersing al héél slecht gesteld is. Het is een schone droom van dhr. Koert dijkgraaf te zijn van een straks geheel verkaveld gebied, „de Stelle" nog in uitvoering, ,,Flakkee" in aantocht en zo hoopte hij grondig en werd hem be vestigd straks ook de westkop van Ouddorp.! Het verschenen Structuurschema voor de Landinrichting heeft het Ouddorpse gebied heel rijp geacht voor een uit te voeren ruilverkaveling. Dhr. Lesuis van de Voorlichting gaf een overzicht waaruit dat zonneklaar moge blijken. Het 1086 ha grote gebied wordt verdeeld in maar liefst 1115 kavels waarop 100 landbouwers hun hoofdberoep en 32 hun neven- beroep uittöefenea Van de betrokkenen heeft 89% minder oppervlakte dan 15 ha. Er zijn redelijk goede verbindingswegen maar ook 41 onverharde dreven. Van de betrokken ondernemers is 65% ouder dan 50 jaar en ter vergadering werd de vraag opgeworpen wie in de toekomst met zo'n erfenis moet worden bedacht „Laten we aan onze opvolgers denken en de bakens tijdig verzetten" raadde dhr. Lesuis dan ook, daarin gevolgd door dhr. v. d. Zwan van de Landrinrichtingsdienst die zijn gehouden betoog kon besluiten met een zij het voorzichtige schatting van de straks te betalen ruilverkavelingsrente. Dankzij het goede wegennet kunnen de kosten beperkt blijven en zal de ruil verkavelingsrente berekend naar het huidige loonpeil op ca. vijftig gulden per ha komea De ruilverkavelingsrente in „de Stelle" daarentegen bevindt zich bo ven de honderd gulden. Een meevaller signaal iets te maken hebben met ruimte lijke ordening. Voorbeelden van signalen die al eens aan de orde zijn geweest zijn; bevorderen van carpooling, het Slufter- damproject en de berging van bagger specie op Tiengemeten. Verder zal de streekcommissie praten over inspraak bij vaststelling van tracés voor secundaire wegen en fietspaden. De bedoeling is, om dan in de vorm van een notaatje, te bevorderen dat Gedeputeerde Staten serieus werk gaat maken van een „deelnota inspraak bij secundaire wegen en fietspaden". Vorigjaar heeft de streek commissie zich bezig gehouden met de deelnota „inspraak bij ruimtelijke orde ning' D aarin wordt toegezegd dat ook op andere terreinen deelnota' s zullen komen. De streekcommissie houdt dit in de gaten en geeft eventueel een voorzet Voor informatie over de vergadering, de streekcommissie of een eventueel lid maatschap kan men terecht bij dhr. J. Soeteman, Spreeuwenstein 22 in Oud dorp, tel. 01878 - 1593. Hij is contact persoon van de streekcommissie. Ook kan men terecht bij het centraal secretariaat van de streekcommissies, Verrijn Stuart- laan 17, 288 EK Rijswijk, tel. 070 - 997770. OUDDORP (Z.H.) Tel. (01878) 1612 - 2120 De Ver. voor bedrijfsvoorlichting Goe ree Overflakkee houdt maandag 7 februari 's middags 2 uur een bijeenkomst in „de Schakel" te Dirksland. Het gesprek zal deze middag gaan over„Grondbewerking van aardappelen-, bieten-, en uienland" en over het „Bemestingsbeleid", resp. ingeleid door Ing. J. PoUema van het consulentschap te Barendrecht en Ing. J. J. Kroon van het consulentschap te Gouda. Belangstelling en aandacht was er te over. derhalve voor het Ouddorpse gebied en dat gaf de heren duidelijk te denkea Uit de 196 aanwezigen dan ook geen enkele klacht over de hoogte van de tz.t te betalen ruilverkavelingsrente geduren de 26 jaar) en zelfs met de vragen viel het mee. Uiteraard werd uit de vergadering gewezen op het hoogteverschil van de onderscheidene polders en de moeilijk heid die dat zal geven bij de zoetwater voorziening. Het wordt zo werd ge antwoord een zaak van studie maar technisch gezien zal het zeker des noods met behulp van opmaalinstallaties mogelijk zijn het hele gebied van zoet Water te voorzien en door te spoelea De vergadering wist van de aanwezigheid van zoutkwellen en ook daar zal een technisch antwoord op kunnen worden gegevea Niet dat ze stilgelegd zouden kunnen worden maar wel zullen ze kuimen wor den gelocaliseerd en kunnen worden om zeild. Het werd door de vergadering niet of nauwelijks mogelijk geacht biimen het schurvelingengebied een verkaveUng te realiseren, Ook dat wordt onderwerp van studie op grond van welker uitkomst als nog besloten zou kunnen worden het schurvelingengebied geheel of gedeeltelijk buiten beschouwing te laten. De heren bleken gevoelig voor het toekomstbeeld dat de percelen beter bereikbaar- en dat ze meer aangesloten zullen zijn en ook de mogelijkheid tot beregenen sprak tot veler verbeelding. De doorbraak die dhr. Visser al jaren geleden had willen horen liet nü niet lang meer op zich wachten: „doen.!" zo leek algemeen te worden gehoord. Op het verzoek van dhr. Visser eerlijk voor zijn mening uit te komen hebben zich toch enkele tientallen van hun stoelen verhevea „hou het mar bie oud antiek!" liet Jaap Mastenbroek horen: Hij wilde het liever laten zoals het al zo lang geweest is. Zij die een ruilverkavelingsaanpak wen sen bleken echter verre in de meerderheid waarom het plan thans nader zal worden uitgewerkt De vergadering werd ver zekerd dat er nog alle gelegenheid voor een verdere inspraak zal komea De voor- bereidingskosten die zullen worden ge maakt zullen alle door het Rijk worden gedragen zodat met de instemming nog geen enkel geldelijk risico is genomen. Een zo grote instemming deed dhr. L. Visser, de drie Flakkeese landbouworga nisaties vertegenwoordigend, duidelijk deugd: „toen bij ons de ruilverkaveling „de Stelle" ter sprake kwamheb iktoch ook al weer wat ouder evenmin staan trappelen. De jaren zijn echter snel heen gegaan en het is een goede zaak dat het toch gebeurd is!" bekende dhr. Visser. Stellig is hij ervan overtuigd dat dat tz.t ook van Ouddorp West gezegd zal worden maar...., 't moest nog eens benadrukt worden: „er zijn nog heel wat wachtenden vóór....! LANGEWEG 113-TEL. 01870-2222—MIDDELHARNIS is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend \^^^t^^t^^^^^^.^^^^i^.^^^.^^K^^<^^^^,^^f,^i%^^l^^^.^^'.,^f^^.^^^^^'.^v^v.^^^^v.^^t.^^t,^^t.^^U a o C3 ^C3 ea a

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 1