EIIAIIDEn-IIIEUWS Alternatief voor korte gevangenisstraffen De klei Alternatief voor korte gevangenisstraffen De kleine Alk Wilgen knotten Koningskinderen Verenigingsnieuws Bijenvereniging Klimaat, en hoe veranderingen alles beïnvloeden Lijst van in 1982 geschonken voorwerpen Uw huis verkopen TAMBOER Uw huis verkopen TAMBOER Ver. „de Christenvrouw" Glanzende badkamertegels No. 5163 Bijeenkomst Plattelandsvrouwen Bijeenkomst Plattelandsvrouwen VERVOLGVERHAAL Streekmuseum Goeree- Overflakkee 2e Blad DINSDAG 25 JANUARI 1983 De strafrechtspleging in het arrondissement (rechtbankdistrict) Rotter dam gaat deze maand starten met een alternatief voor korte gevangenis straffen: „dienstverlening". Dit houdt in dat wetsovertreders boven de achttien jaar, die tengevolge van het door hen gepleegde strafbare feit een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van enkele weken of maanden kunnen verwachten, in plaats daarvan maatschappelijk nuttig werk gaan doen, waarvoor zij geen betaling ontvangen. Ten slotte, uit het bovenstaande zal men wellicht concluderen dat dienstverlening een simpele zaak is, m.aw. dat het de wetsovertreder maar gemakkelijk gemaakt wordt De praktijk heeft echter uitgewe zen dat dienstverlening voor de betrokke nen geen sinecure is. Het zijn vaak men sen die niet zo soepel in relaties tot andere mensen ftinctioneren en die in arbeids situaties onder spanning staan. Wel is gebleken dat na afloop de dienst verlening als zinvol wordt ervaren, in die zin dat de wetsovertreder het gevoel heeft dat hij, door dit maatschappelijk nuttige werk te doen, zijn misstap enigszins heeft goedgemaakt Bovendien wordgn door deze manier van straft"echtelijke afdoening de nadelige bij verschijnselen van gevangenisstraf, zoals het verlies van werk en het verbreken van relaties, voorkomen. Een en ander kan er toe leiden dat deze wijze van strafrechtelijk optreden, méér dan bij de traditionele vormen van straf fen, aan de beoogde resocialisatie van de wetsovertreder bijdraagt Nadere inlichtingen over dienstverlening zijn verkrijgbaar bij de coördinator, de heer J. Verheij, Noordsingel 185 te Rot terdam, telefoon 010 - 650022. Gevangenisstraffen stichten meer kwaad dan goed. Daarvan zijn alle betrokkenen bij de strafrechtpleging overtuigd Iemand die „gezeten heeft" draagt een stigma, dat hem nog lang nadien leed berokkent Ook worden zijn sociale relaties verstoord. Daarenboven gaat van het gevangenis milieu vooral op jonge mensen een slechte invloed uit In 1981 werd op een aantal plaatsen in het land gestart met experimenten met dienstverlening. De ervaringen blijken niet slecht te zijn. Het arrondissement Rotterdam, waar dienstverlening tot nu toe nauwelijks werd toegepast, gaat nu ook mee doen. Ten behoeve van de daar voor noodzakelijke organisatorische voorzieningen heeft overleg plaats ge vonden tussen het openbaar ministerie, de zittende magistratuur, de reclassering, de advocatuur en vrijwilligersorganisaties. Ook is er een coördinator aangesteld. Dienstverlening is mogelijk in verschil lende fasen van de strafrechtpleging. In Rotterdam zal voornamelijk het zogehe ten „rechterlijke model" worden toege past Dit houdt het volgende in: de rechts- overtreder zal op de zitting bij de rechter moeten verschijnea Aan de rechter wordt daar een, in overleg met de coördinator tevoren opgesteld dienstverlenings-voor- stel, voorgelegd.,Gaat deze daarmee ak koord dan legt hij niet de voorgenomen gevangenisstraf op, maar staat de wets overtreder toe om in plaats daarvan ge durende een bepaalde tijd dienstverlening te verrichten. Óver de resultaten van de dienstverlening zal door de coördinator aan de rechter rapport worden uitgebracht Dienstverlening is alleen mogelijk bij be kennende verdachten. Dienstverlening kan slechts plaats vin den op basis van vrijwilligheid, dat wil zeggen: alleen indien de wetsovertreder zelf een voorstel doet kan dienstverlening worden toegepast Deze voorwaarde is het gevolg van een bepaling in het Verdrag tot bescherming van de rechten van de mens (verdrag van Rome), dat dwang arbeid verbiedt De rechter is niet verplicht een dienst- verleningsvoorstel te accepterea Welis waar is geen strafbaar feit uitgesloten van dienstverlening, maar de grens van de te vervangen straf zal er toe leiden dat bij ernstige delicten geen dienstverlening plaats vindt Bovendien kan de persoon lijkheid van de wetsovertreder een be lemmering vormen, bijvoorbeeld als er met hem geen goede afspraken te maken zijn. De in het kader van dienstverlening te verrichten werkzaamheden moeten maat schappelijk nuttig zijn. Te denken valt hierbij aan werk in de educatieve en recreatieve sfeer, in het kader van de milieu- en natuurbescherming en de ge zondheidszorg. Hiervoor zijn projectplaatsen nodig, in stellingen die op genoemde terreinen werkzaam zijn. Daar waar tot dusver dienstverleningen hebben plaats gevon den blijken de betrokken instellingen in het algemeen positieve ervaringen op gedaan te hebben. In het arrondissements Rotterdam zijn al ruim zestig instellingen Rotterdam zijn al ruim zesig instellingen, verspreid over een aantal gemeenten, bereid gevonden hun medewerking te geven. Bij dienstverlening zal het gaan om aan vullende, niet bedrijfsmatige werkzaam heden. Het inschakelen van een dienst verlener mag niet leiden tot opheffmg van een arbeidsplaats. Aan de werkzaam heden worden dezelfde eisen gesteld als aan pro deo werk, dat door mensen met een uitkering als vrijwilligerswerk wordt verricht J^4.4.]^l^J^l^}^lfl^]^^lf>^l^l^^lfl^l^4.lfl^J^.:^:fl^l^l^lfl^l^4■l^■4■l^■^■4■4■***'^*'^'^***'^'^■'^'^*4■4■'^■**■>l MIDDELHARNIS De Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Midden Flakkee houdt haar ver gadering op 27 januari 1983 in hetDiens- tencentrum, Doetinchemsestraat Mid- delhamis, aanvang 19.45 uur. Deze avond is onze Jaarvergadering. Na de pauze zal mevr. Blom, schoonheids specialiste, de rest van de avond voor ons verzorgen. Gasten en introducé' s en eventueel nieu we leden hartelijk welkom. it-^t^-H.^t.^^(,.^(.^t^^t^^t,^^t^^t,^^t.^l^^(^ Zaterdag j.l. hebben twee Sommei boer en Richard van Lente bij de M Alk (Plautus Alle) gevonden. He zeevogels en is iets groter dan een een vrij zeldzame, onregelmatige i vondst is zeker wel bijzonder te noei raakt tijdens zware stormen af en koers, dat ze op heel andere plaatse in Melissant Wilco en Richard gra hebben reeds meerdere dwalingen maakt er zelfs tekeningen van. Kij De strafrechtspleging in het arrondissement (rechtbankdistrict) Rotter dam gaat deze maand starten met een alternatief voor korte gevangenis straffen: „dienstverlening". Dit houdt in dat wetsovertreders boven de achttien jaar, die tengevolge van het door hen gepleegde strafbare feit een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van enkele weken of maanden kunnen verwachten, in plaats daarvan maatschappelijk nuttig werk gaan doen, waarvoor zij geen betaling ontvangen. Gevangenisstraffen stichten meer kwaad dan goed. Daarvan zijn alle betrokkenen bij de strafrechtpleging overtuigd. Iemand die „gezeten heeft" draagt een stigma, dat hem nog lang nadien leed berokkent Ook worden zijn sociale relaties verstoord. Daarenboven gaat van het gevangenis milieu vooral op jonge mensen een slechte invloed uit In 1981 werd op een aantal plaatsen in het land gestart met experimenten met dienstverlening. De ervaringen blijken niet slecht te zijn. Het arrondissement Rotterdam, waar dienstverlening tot nu toe nauwelijks werd toegepast, gaat nu ook mee doen. Ten behoeve van de daar voor noodzakelijke organisatorische voorzieningen heeft overleg plaats ge vonden tussen het openbaar ministerie, de zittende magistratuur, de reclassering, de advocatuur en vrijwilligersorganisaties. Ook is er een coördinator aangesteld. Dienstverlening is mogelijk in verschil lende fasen van de strafrechtpleging. In Rotterdam zal voornamelijk het zogehe ten „rechterlijke model" worden toege past Dit houdt het volgende in: de rechts- overtreder zal op de zitting bij de rechter moeten verschijnea Aan de rechter wordt daar een, in overleg met de coördinator tevoren opgesteld dienstverlenings-voor- stel, voorgelegd.,Gaat deze daarmee ak koord dan legt hij niet de voorgenomen gevangenisstraf op, maar staat de wets overtreder toe om in plaats daarvan ge durende een bepaalde tijd dienstverlening te verrichten. Óver de resultaten van de dienstverlening zal door de coördinator aan de rechter rapport worden uitgebracht Dienstverlening is alleen mogelijk bij be kennende verdachten. Dienstverlening kan slechts plaats vin den op basis van vrijwilligheid, dat wil zeggea alleen indien de wetsovertreder zelf een voorstel doet kan dienstverlening worden toegepast Deze voorwaarde is het gevolg van een bepaling in het Verdrag tot bescherming van de rechten van de mens (verdrag van Rome), dat dwang arbeid verbiedt De rechter is niet verplicht een dienst- verleningsvoorstel te accepterea Welis waar is geen strafbaar feit uitgesloten van dienstverlening, maar de grens van de te vervangen straf zal er toe leiden dat bij ernstige delicten geen dienstverlening plaats vindt Bovendien kan de persoon lijkheid van de wetsovertreder een be lemmering vormen, bijvoorbeeld als er met hem geen goede afspraken te maken zijn. De in het kader van dienstverlening te verrichten werkzaamheden moeten maat schappelijk nuttig zijn. Te denken valt hierbij aan werk in de educatieve en recreatieve sfeer, in het kader van de milieu- en natuurbescherming en de ge zondheidszorg. Hiervoor zijn projectplaatsen nodig, in stellingen die op genoemde terreinen werkzaam zijn. Daar waar tot dusver dienstverleningen hebben plaats gevon den blijken de betrokken instellingen in het algemeen positieve ervaringen op gedaan te hebben. In het arrondissements Rotterdam zijn al ruim zestig instellingen Rotterdam zijn al ruim zesig instellingen, verspreid over een aantal gemeenten, bereid gevonden hun medewerking te geven. Bij dienstverlening zal het gaan om aan vullende, niet bedrijfsmatige werkzaam heden. Het inschakelen van een dienst verlener mag niet leiden tot opheffmg van een arbeidsplaats. Aan de werkzaam heden worden dezelfde eisen gesteld als aan pro deo werk, dat door mensen met een uitkering als vrijwilligerswerk wordt verricht Ten slotte, uit het bovenstaande zal men wellicht concluderen dat dienstverlening een simpele zaak is, m.aw. dat het de wetsovertreder maar gemakkelijk gemaakt wordt De praktijk heeft echter uitgewe zen dat dienstverlening voor de betrokke nen geen sinecure is. Het zijn vaak men sen die niet zo soepel in relaties tot andere mensen functioneren en die in arbeids situaties onder spanning staan. Wel is gebleken dat na afloop de dienst verlening als zinvol wordt ervaren, in die zin dat de wetsovertreder het gevoel heeft dat hij, door dit maatschappelijk nuttige werk te doen, zijn misstap enigszins heeft goedgemaakt Bovendien wordgn door deze manier van strafrechtelijke afdoening de nadelige bij verschijnselen van gevangenisstraf, zoals het verlies van werk en het verbreken van relaties, voorkomen. Een en ander kan er toe leiden dat deze wijze van strafrechtelijk optreden, méér dan bij de traditionele vormen van straf fen, aan de beoogde resocialisatie van de wetsovertreder bijdraagt Nadere inlichtingen over dienstverlening zijn verkrijgbaar bij de coördinator, de heer J. Verheij, Noordsingel 185 te Rot terdam, telefoon 010 - 650022. MIDDELHARNIS De Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Midden Flakkee houdt haar ver gadering op 27 januari 1983 in hetDiens- tencentrum, Doetinchemsestraat Mid- delhamis, aanvang 19.45 uur. Deze avond is onze Jaarvergadering. Na de pauze zal mevr. Blom, schoonheids specialiste, de rest van de avond voor ons verzorgen. Gasten en introducé' s en eventueel nieu we leden hartelijk welkom. 1 paar lange lederen laarzen, van Looy- sens, Sommelsdijk 1 lederen sigarea etui en 1 lederen portefeuille, vanN. N. 1 oranje band 1940 - '45 van Witvliet Sommelsdijk 3 stukken huishoudzeep, 1 scheerzeep en 1 wasmiddel van C. F. Saarloos, Stad aan 't Haringvliet 1 houten wiel, vanP. van Es, Stellendam 6 ansichtkaarten Herkingen en 1 Alma nak 1899, van J. H. Kalle, Herkingen— 4 boeken van Rudolf van Reest over Flak kee, 1 Almanak 1977, ansichtkaartenen diverse brochures, van Schuring, Nieuwe Tonge 1 bus Ata, van Tieman, Maas tricht 1 boek Januarivloed 1916, 1 boek „In naam van Oranje", 2 boeken „Bijbelse vrowuen", 1 boek „Monumea tenDelft", 1 tafreel„OverwinteringNova Zembla" van M. P. Klink, Hellevoetsluis 1 graanschop, 1 sprei, diverse kleding stukken, vanP. H. Grinwis, Ouddorp1 kapzak, van Holster, Nieuwe Tonge 1 lorgnet in doos, 1 bril in doos, 1 sigaren- koker, 1 boterspaan, 1 botervorm, van N. N. 1 boekje „Ned. Historiën 1977", 1 Fascistisch blaadje „Zwart Fronf' juni 1934, ansichtkaarten, van Schuring, Nieuwe Tonge 3 foto's; oude Raad huis, afbraak Raadhuis, reddingboot allen te Ouddorp, door N. N. 1 diaschilderij Razenberg, van P. van Driel, Delft 1 koffer met poppen en poppenkleertjes, van N. N. 1 draadopsnijder, 1 voorraad bus, 3 boren, 1 aardappelschilbakje, van J. de Vos, Rotterdam1 wiedmachine, 1 lange hak, 1 paardenhoofdstel, diverse wieghouten, 1 achterkrat 1 zwing, 2 hooi vorken, 1 zaaimachientje, 2 peeladders,2 gekken, van L. Visser, Middelhamis diverse schoolplaten, van L Matsinger, Dirksland1 kapzak, vanA. van Lente, Sommelsdijk 1 buitenmodel soldaten- jas, van M. van Driel, Nieuwe Tonge 1 boek „Geschiedenis van het eiland West- voome en de stad Goedereede" (door gescheidschrijver van Dam), 6 week bladen over de ramp 1953, gedenknum mers „Het Prinselijk huwelijksfeest", „Buchenwald", „Nazihei" (Henri Pieck) van N. N. Boekhouding vanaf 1929 van schip ,,Joziena" van J. van Zetten, Sommelsdijk1 windmolen, van S. J. de Lint, Den Bommel 1 oliemolentje 1940-'45, vanD. Mierop, Ouddorp— 8 ansichtkaarten, van Van Seters, Melis sant 1 leeszak, 1 kapzak, van v. d. Sluis, Middelhamis 10 ansichtkaarten van Dirksland, van C. Vreeswijk, Nieuwe Tonge 1 boetpen, van J. Wals, Som melsdijk 1 graanmolentje en 1 carbid- lamp uit 1940-'45, 2 reglementboekjes en 1 kniptang van varkensvereniging Dirks land, van A. Bruggeman, Dirksland 4 keuvels, van C. Gebuis, Middelhamis 1 graanschop van M. v. d. Sluis, Den Bommel1 schilderij sloepen inMiddel- harnisse haven, 1 schilderij storm op zee, 3 rouwkeuvelspelden, 1 rouwknopje, 2 ondermutsspelden, vanBaumana Rotter dam oud leesboekje, van Chr. lagere school, Sommelsdijk 1 benoeming- en 1 ontslagpapier voor vee-inspecteur, van Boon, Zoetermeer 1 lijst met foto Zaterdag j.l. hebben twee Sommelsdijkse jongens, Wilco Grooten- boer en Richard van Lente bij de Melissantse gorzen een kleine dode Alk (Plautus Alle) gevonden. Het diertje behoort tot de kleinste zeevogels en is iets groter dan een spreeuw. Op zichzelf is het reeds een vrij zeldzame, onregelmatige wintergast langs onze kust en de vondst is zeker wel bijzonder te noemen. De in volle zee levende vogel raakt tijdens zware stormen af en toe verdwaald of zodanig uit de koers, dat ze op heel andere plaatsen terecht kunnen komen zoals nu in Melissant Wilco en Richard grasduinen wel meer in de natuur en hebben reeds meerdere dwalingen onder de vogels gevonden. Wilco maakt er zelfs tekeningen van. Kijkt u maar. D. H. J^4.4.i^^^.J^l^l^l^l^l^^l^4.l^J^l^l^.l^l^l^l^l^J^'f*>^4■***¥¥■¥**********¥4■**¥■*****4■*4■***¥*'^*'^¥*'^'^'^*^ f»»»*- Zaterdag 29 januari a.s. gaat de Vereniging voor Natuur- en Landschaps- bescherming Goeree-Overflakkee begirmen met het omvormen van de wilgen beplanting aan de Krammerweg, ten zuidoosten van Oude Tonge. In 1981 is de helft met succes omgevormd tot knotwilg en deze winter proberen wij de andere helft te doen. De aktie begint om 9.00 uur en zal gezien de veelheid van de werkzaamheden tot half in de middag duren. Het dunnere hout zal ter plaatse worden verbrand, het dikkere kan voor andere doeleinden worden gebruikt en zalin de loop van de middag in gelijke delen aan de helpers worden verkocht voor 10,per m^ (de opbrengst zal worden gebruikt voor de aanschaf van o.a. nieuw zaag- materiaal). Werk maakt hongerig, dus neem een boterham en koffie mee en een kom en lepel. Dan zorgen wij voor de erwtensoep. De vereniging heeft zelf een tiental zagen en bijlen, maar wij hopen dat dat te weinig is, zodat wordt aangeraden zelf nog een zaag, bijl of motorzaag mee te nemen, ook handschoenen kunnen erg nuttig zijn. Iedereen die het bestaande landschap wil behouden of verbeteren, kan dit a. s. zaterdag dan ook daadwerkelijk laten zien. Inlichtingen Kees van't Zelfde, tel. 01870-5566. door C. Rijnsdorp Bosch Keuning N.V. Baarn ----- 61 ----------------------------------------- Niettemin verscheen hij, alsof er niets gebeurd was, weer op 't gezelschap, trot serend de bevreemding, die duidelijk uit toon en houding der aanwezigen bleek. Maar wie waren zij, dat ze hem weren zouden? In onuitgesproken overeenkomst besloten ze, hem gade te slaan, in hoop. En Magoo, waar hij maar even voet kreeg, wist zich een plaats toe te eigenen. Al dra begon hij weer te praten, de waarheid nóg dieper, verwarder en met nóg meer duis tere gebaren ophalend, dan voorheen, daar hij een nog zwaarder kijk op de gang der genade meende te hebben gekregen. Een kijk ondertussea die parallel liep met zijn groeiende afkeer van de ,,kerk". Ge nade leek zo een geluksworp en de zonden van Gods kinderen eigenlijk een hoger soort goed werk. Voorlopig liet men hem nog praten, maar Seidler fronste meer malen met de wenkbrauwen. Magoo mocht 't woord nog hebben. Seidler was op zijn hoede. En niemand leende aan Magoo meer geld: de oude man had trouwens nog nooit iets terugbetaald. De Bijbel was nu voor 't Hoen een duistere schatkamer, waarin maar door één plek een streepje licht viel. Dat was de plaats in Petrus, waar de Apostel spreekt van hen, die zeggen, dat alle dingen zo zijn gebleven van 't begin der Schepping, tot nu toe. Kijk, dat vond 't Hoen nu juist óók en dat de Bijbel deze tegenwerping kende niet alleen, maar ook ruiterlijk durfde noémea onder blijkbare verwijzing naar afdoend verweer, lioezeer dit laatste dan ook Siems geestesbezit nog niet was dat was 't straaltje hoop, waarbij 't Hoen leefde. Als hij, mét die door Petrus ge wraakte mensen, ongelijk had, dan zou dat zich ook aan hém wellicht openbaren. Magoo, zelfs Goote niet zou dit van 't Hoen hebben begrepen. Én Spengelaar, met zijn historisch" en zaligmakend" geloof? 't Hoen was zeer zeker his torisch" overtuigd in zijn diepere wezen, maar voor zijn verengd bewustzijn kende hij thans niets anders dan behoefte aan zaligheid, aan geluk, aan léven. Schuyt kon gerust wezen: 't Hoen was nog steeds een vreemdeling en bijwoner, zoals hij zich eens tegenover Magoo had genoemd. Blom werd op de groslijst ge plaatst Toch waren er nog tien stemmen in de gemeente, die 't Hoen hadden aan- bevolen een profetie? Schuyt lachte zuur en kleineerde dit gebeuren door een opmerking over 't kaliber van deze aan hang. Ook Toulouse had stemmen gekregen. Er werd een grapje gemaakt over diens verhouding tot dekunst", maar niemand wist eigenlijk iets te zijnen nadele te zeggen. En zo kwam bij 't opmaken van de kandidatenlijst Blom met Toulouse als dubbeltal te staan, waaruit ten slotte de organist nog werd gekozen. Een nieuwe Sinterklaas, een nieuwe Kerstmis, Oud en Nieuw.... hoe draaide't leven alweer, wel oproepend herinne ringen aan de vorige zo bewogen winter, maar toch ook getuigend aan de verganke lijkheid van alles en de snelheid van de tijd. En met onbewuste diepzinnigheid vroegen Siem en Neel elkaar af, waar de tijd toch „bleef. De laatste weken ging Siem alleen naar de kerk. Neeltje gevoelde zich niet goed. Haar werk in huis kon ze met veel moeite nog doen, maar buiten kwam ze bijna niet meer. 't Was wel een heel gemis voor haar, de kerk te moeten verzuimen, maart kon niet anders, 't Hoen kreeg elke keer de op dracht mee, de preek te vertellen, maar meestal noemde hij, echt op zijn Siems, een of twee gedachten, die hem getroffen afd. Middelhamis - Sommelsdijk Op D. V. donderdag 27 januari houdt de vereniging „de Christenvrouw", afdeling Middelhamis haar vergadering in „de Hoeksteen", Ring 13 te Middelhamis. Op deze avond zullen de heer en me vrouw B reeman uit Middelhamis uit Mid delhamis spreken oven Maarten Luther. Aanvang 19.45 uur. Belangstellenden zijn hartelijk welkom! Vrijdag j.l. vond in de Eleosschool te Sommelsdijk de jaarvergadering plaats van de Ned. Bijenvereniging afdeling Goeree en Overflakkee. Naast de bestuurlijke aangelegenheden werden diverse zaken behandeld. Het bestuur werd o.a. verzocht om contact op te nemen met de gemeentebesturen in zake de aanplant van drachtplanten door de respectievelijke plantsoenendienstea Bijenhouders verstaan onder drachtplan ten uiteraard die plantensoorten waarvan de bloemen nectar en stuifmeel aan de bijen kunnen afstaan. Voor het inwinteren van de bijenvolken kan men a.s. zomer weer voedersuiker tegen gereduceerde prijs via de vereniging verkrijgen. Bestellingen van suiker moe ten per 25 kg worden afgenomen. Depót- houder is wederom de heer C. Keur uit Dirksland (01877- 1629). Voorts werd er op gewezen dat de bijen volken slechts alleen verzekerd zijn bij aangifte van het aantal volken waarvoor \2Vi kg suiker per volk moet worden afgenomen. Zonder bestelde suiker zijn de bijea volken dus niet verzekerd! Dit jaar wordt voor de vereniging een jubileumjaar waar over u later in deze krant zult kunnen lezen. Voor het bestuur werd de heer D. Hoog- zand bij acclamatie herkozen en voor de vacature van de heer W. Veldhuis is gekozen mevr. H. C. Eggermont-de Best Het is voor het eerst dat een vrouw in het bestuur van de bijenvereniging is gekozen. Het zijn nu niet langer uitsluitend darren welke het bestuur vormen. De heer Veldhuis werd bijzonder veel dank gebracht voor het vele werk dat hij de laatste jaren als secretaris heeft verricht Binnenkort komt er nog een propaganda- avond voor leden, donateurs en belang stellenden over het bijenleven. Na de vergadering vertoonde de heer L. van Nimwegen nog enige zeer mooie natuurfilms van eigen bodem. Voorzitter E. v. d Wende dankte een ieder voor hun aanwezigheid en in het bijzonder de schoolleider van de Eleos school te Sommelsdijk. koningin Juliana, 3 oude potten, vanN. N. 1 naaimachine, 1 schilderij Oudeland- se dijk Middelhamis, 1 voorraadbus, 1 sigarettenpakje, 1 porceleinen fitting elec- trische lamp, van de Vos, Rotterdam 1 bascule met 3 gewichten, 1 slijpsteen, 1 petroleumbus, 1 houten lepel, 1 zuurkool mes, 1 wagenwielsleutel, 1 koppelketting, van J. Mosselman, Achthuizen 2 ia jectiespuitjes, van M. Poortvliet, Dirks land 1 kapzak, diverse voorwerpen van voormalige muziekver. Sommelsdijk, van Wielhouwer, Sommelsdijk1 melkbus, diverse boekjes, 2 foto's, 1 kastje, van P. Knops, Dirksland 1 doos drijvertjes, 1 foto met lijst diverse onderkleren van 1920, 1 doopjurk van 1903, 2 rouw keuvels, van H. Balk, Wijdenes frag menten oud aardewerk en schoenzolen, van J. Rooij, Middelhamis 1 leest en 1 tang om biggen te merken, van D. Mierop, Ouddorp 2 brillendozen, van Bisdom, Sommelsdijk 1 doopjurk, 1 cape, van N. N. 1 boekje „Goeree in oude ansichten" van Zeeuwse Boekhandel, Zierikzee. Dit iis een voorlopige lijst van aan het museum afgestane voorwerpen. Dankzij Uw medewerking wordt de verzameling nog steeds uitgebreid. Binnenkort begint de schoonmaak, wij houden ons warm aanbevolen wat U aan oude spullen op wilt ruimen, bij ons blijft het zorgvuldig bewaard. Schrijf of belt U, we halen het graag op. Tel. 01870 - 3778 of 4900 of 2467 of 2136,of01877- 1219,of01874-1410, of 01879 - 1508, of 01875 - 1928. haddeii; de rest wasgewoon wat er in de tekst staat". 't Hoen twijfelde nu weer tussen ge dachteloze berusting en onverschilligheid Het magere straaltje paradoxale hoop leek alweer weg. Hij had nu zó vaak gebeden, zó veel gelezen, zó lang gewacht dat hij, naar hij meende, ervan afgestompt was. 't Ging ermee als met het onweer van de laatste zomer, dat maar niet wilde loskomen. Wanneer kwam de bevrijding? Of was dit alles maar onwerkelijk? Bleven alle dingen grijnzend-onverschillig, zoals ze waren van de dag-der Schepping? „Werkelijk" was alleen de grote leegte, die hij gevoelde, als hijs nachts niet kon slapen, de onmst in zijn ziel, zijn huiver voor de dood en de verbijsterende on begrijpelijkheid van 't leven. Toch, soms in de kerk, op zijn plaats ingeklemd tussen de mensen, kon hij neer zitten met iets vèr-ziends in zijn geestes- blik, met een vlucht visioenen in zijn ziel, dat hij onwillekeurig diep moest adem halen. Dan was er voor hem uit iets bewegelijks en schitterends, als zon op water. Dan zag hij, onder de indruk van preek, gebed en gezang, bij 't meer voel- dan hoorbare dreunen van 't pedaal din gen, die hem, evea zalig of schrikwek kend beroerden: een aanschemerende morgen over Golgotha, of de Mensen- Het klimaat bestuderen is een vak dat de beoefenaren af en toe radeloos moet maken. Er zijn, dankzij vooral de kunstmanen vol meetapparatuur, enorm veel gegevens voorhanden over wat zich afspeelt in de dunne laag lucht om de aarde. Maar de conclusies die men kan trekken zijn af en toe volkomen met elkaar in tegen spraak. Wordt de aarde warmer, of juist kouder? Is een gebied als de Sahel bezig in een woestijn te ver anderen of niet Wat men ter plekke waarneemt geeft reden die laatste vraag te beantwoorden met ja, maar de computers die massale gegevens verwerken, menen van niet Slotsom: de wetenschappers weten nog lang niet genoeg. Wat ze weten en welke onwetendheid hun ergert, vult een spe ciaal nummer van het kwartaalschrift van de Unesco over wetenschap en samen leving. Impact Een zeer klemmende vraag is uiteraard of een nieuwe ij stijd op komst is of juist een heet tijdperk, iets wat minder belangrijk is om te weten in verband met het menselijk comfort als wel omdat de voedselpro- duktie er sterk door zal worden beïnvloed. Daar zal dan tijdig iets op moeten worden gevonden, evenals voor problemen met de drinkwatervoorziening vooral op het noordelijk halfrond. Russen en Ameri kanen werken bij deze studies broederlijk samen. De Russin Lyudmila V. Maksi- mova houdt het er voorlopig op dat tussen 2030 en 2060 vooral door toeneming van kooldioxide in de atmosfeer het klimaat warmer wordt wat o. ra als consequentie heeft dat op het zuidelijk halfrond de ver- dorring nog erger zal worden. F. Kenneth Hare uit de VS ziet zoiets overigens niet als een totale ramp; er zijn ook effecten, die gunstig zijn. Japan en de VS en dat deel van Europa dat boven water blijft als het poolijs smelt kunnen met minder energie toe. De gegevens zijn veelal nog zoon de voet zettend op een uitbrekende wereld. Tussen de Versluysen en de Schippé- russen was vemieuwde kennismaking tot stand gekomen. In 't nieuwe huis ging het voorlopig nog best met Cornelia. Haar man leefde op. Hij werd dik. „Ik word een gezeten burger", lachte hij vaak. Zijn geld in 't Hoens zaak bleef uitstekend besteed. De oue Havense naam 't Hoen, het ongeschoold zaken- en mensenverstand van Siem in bond met het geld van Schippéms' algemene zakenervaring prachtig van pas. Schippérus kon de zaak ook goed vertegenwoordigen, wanneer een enkele maal een conferentie met meer gezeten zakenmensen moest worden ge houden. Zelfs op Londen gingen ze handel drijven. Schippérus voerde de corres pondentie, ontving de handelaars en liet hen de stad zien. 't Hoen zat er dan opmerkzaam bij, keek scherp toe en streek dikwijls zijn grote hand over het dunnend achterhaar, een gewoonte, die hij de laat ste tijd had aangenomen. En al sprak 't Hoen steevast over de ,,Rooineks" de Transvaal-ooriog lag nog zo vers in het geheugenhij zorgde, dat de zaakjes in orde kwamen. In welsprekend zwijgen kon hij een handvol erwten of bonen uit weinig meer dan een schatting zodat de conclusies slechts met veel voorbehoud worden genoteerd. Of de verwachtingen optimistisch of pessimistisch uitvallen, lijkt meer te maken te hebben met de persoonlijke geaardheid van de onder zoekers dan met dé uitkomsten van zijn onderzoek. In geen verhandeling over het klimaat kan voorbijgegaan worden aan de invloed van de oceanen en wat zich in die enorme watermassa's afspeelt iets waarover nog immer veel te weinig bekend is. Tot de studie uit voorzorg behoort ook het den ken over manieren waarop de mens zich door kleding en andere bouwwijzen toch behaaglijk kan voelen of het nu kouder of warmer wordt droger of vochtiger. An deren verdiepen zich erin hoe kunst werken het beste door ingrijpende kli- inaatsveranderingen heenkomen. En hoe hongersnood wordt voorkomea En oa vermijdelijk komen de gedachten ook op menselijke ingrepen om het klimaat naar wens te creëren. Wat dan ogenblikkelijk vraagstukken opwerkt van internationaal recht En de Franse antropoloog Jacques Bril verdiept zich er al in hoe wijzigingen van het klimaat inwerken op de menselijke geest GOEDEREEDE Ophalen oud papier A.s. zaterdag wordt weer oud papier opgehaald. Graag goed gebundeld gereed zetten s.v.p. Badkamertegels die mat geworden zijn of veel watervlekken vertonen, kunt U ge makkelijk schoonmaken met een kunst stof pannensponsje, dat gedoopt is in een allesreiniger. Laat eerst de hete douche wel een paar minuten lopen, zodat de tegels vochtig zijn van het stoom. Wilt U dat de tegels ook echt glanzen, dan kunt U ze nadat ze gereinigd en gedroogd zijn, inwrijven met autowas. Dit laat U enige minuten inwerken, zodat de was nog niet geheel is ingedroogd, waarna U met een schone doek de muur glanzend boent Het resultaat is verbluffend en water- vlekken zullen in de toekomst makkelijker te verwijderen zijn. een monster laten zien, dat de Engelsen met een tandenlach ,,yes" zeiden, on danks zichzelf. Neel was altijd moe en bleek. Ze ge voelde zich maar het beste, als Siem thuis was en veel kleine dingen op zijn vlugge, handige manier voor haar uit de weg mimde. 't Ging nu snel met de versteedsing van Haven. De paardetram was afgeschaft electrische trams, met vlaggetjes versierd, maakten hun eerste rit En terzelfder tijd werd het oude Bakkershuis, met zijn mooie trapgevel, op de hoek van Winkel- weg en Sluis, afgebroken. Taai bood het weerstand aan de slopershamers; het was bijna niet klein te krijgen. De oude scha- loze mannetjes van Haven, opgeschrikt van hun leugenbank" in 't plantsoen, slagersjongens en ouder Havenvolk, ze stonden 't dagelijks aan te zien. Bij 't Weeshuis kwam een nieuwe fa briek, nevenbedrijf van Sillevis; een rijtje huizen met trapgevels en luiken, aan weer zij van een poortje, schilderachtig als een straatje van Vermeer, ging daarvoor ver dwijnen. De winkeliers deden ook al met de stad en met de tijd mee. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 5