EIÜVI1DEI1-niEUW5 Meer compacte en lichtere Mercedes-Benz: type 190/190 E Garage v.d. Velde Staartmezen stelen de show HET ^KUkVENSTER Marie Cécile Moerdijk komt naar Goedereede Politieke Scliolingscursus voor de vrouw Uw huis verkopen TAMBOER Fietspompje mee in jaszal( IVIercedes-Benz 3e Blad VRIJDAG 21 JANUARI 1983 55e Jaargang -.cl Aan deze ontboezeming voegt ds. van Roon toe: „Het is heel eenvoudig gezegd door deze broeder-ouderling(die intussen als ouderling zijn gemeente en zijn Hei land nog trouw dient!), maar hij heeft de spijker wel op de kop geslagen en allerlei aktivistische-utopistischepreekballonnen doorgeprikt Waar het eeuwigheidspers- pectief uit de prediking weg is en de enige troost voor leven en sterven niet in de bediening des Woords wordt aangereikt, daar verliest de prediking van het Evan gelie haar wezenlijke, unieke inhoud". Uitgaande van de samenwerkende vrou^ wenorganisaties op Flakkee, tw. de St Katholieke Plattelandsvrouwen van Ne derland, Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, Ver. „4e Christenvrouw", Christelijke Plattelandsvrouwen-Bond, St Emancipatorisch vrouwenwerk wor den in het kader van de politieke scholing voor de vrouw voor 1983 weer 4 cursus avonden gepland. Twee op woensdag en twee op maandag om kwart voor 8, in de Lagere Landbouwschool „Ir. J. B. Mijs", Langeweg 107, Sommelsdijk Woensdag 26 januari een informatie avond met als onderwerp: „Economie als verdeUng van de schaarste. Maandag? februari:Discussie-avond over hetzelfde onderwerp met mensen uit de politiek en wel uit de PvdA en dè WD. Woensdag 23 februari: Onderwerp: „de geloofwaardigheid van de politiek- Democratie. Maandag 7 maart Discussie over hetzelfde onderwerp met mensen uit de politiek en wel PSP of CPN en CDA. De kosten van deze cursus bedragen ƒ15,Graag opgeven, zo spoedig moge lijk, bij uw bestuur, of bij mevr. D. Koert- Hameeteman, Oudelandsedijk 12, Stad aan 't Haringvliet, tel. 01871 - 1210. Geef u op voor deze avondea Het is maar een korte cursus en achter af zult u het beslist fijn vinden dat u zoveel meer weet van de op zo'n prettige manier be handelde onderwerpen. Doet u mee, voor 't eerst of opnieuw? Tot ziens dan! Voor iedere fietser is een fietspomp on misbaar. Het best is natuurlijk een dege lijke voetpomp, maar die neem je meestal niet mee als je gaat fietsen. Je bent dan aangewezen op een handpompje dat aan het frame wordt geklemd. Dieven tonen daarvoor een opmerkelijke belangsteUing, al vraagje je af waarom. Om geen diefstal kans te geven, is er nu een pompje in de handel dat in de jaszak kan worden mee- genomea Een pompje van minimale af metingen, telescopisch gevormd en uit- schuifbaar tot een normaal formaat (Jk^ Verkoop V_y 01870 - 4466 i(;^i«rMw-;^i^^i#rMir^«(^i«rMi«-;^i^^^ iig-;^(^;t«:r^i^-;«4;^2«r^ie->:«4^^^r^M-$^^l^^ I Wanneer een Mercedes rijder met z'n nieuwe wagen de showroom verlaat zal hem door elke dealer natuurlijk 't allerbeste worden toegewenst maar 't kan de man tóch gebeuren dat hij in botsing komt met wat economische dwarsliggers waardoor het hem duidelijk wordt dat met andere- óók zijn autokosten omlaag moeten. Mercedes verwijst hem niet langer naar een ander merk van bescheidener omvang en klasse maar biedt hem de nieuwe Mercedes 190/190 E. Voor Flakkee te zien in de showroom bij automobielbedrijf v. d. Velde te Sommelsdijk. De nieuwe Mercedes, geen vervanger maar aanvuller van het Mercedes programma is compacter, lichter van gewicht en derhalve op een aantal punten ook zuiniger dan de grotere broers. Mercedes garandeert dat zowel de productiekwaliteit als de rij-eigenschappen in geen enkel opzicht onder zullen doen voor die van de grotere modellen. Aan de ontwikkeling van het nieuwe type ligt een jarenlange en intensief ontwikkelingsprogram ten grondslag waarin aan hét nieuwe concept de meest hoge eisen worden gesteld. Er zijn gewichtsbesparende materialen toegepast waardoor het eigen gewicht beperkt kon blijven tot 1080 kg wat weer een gunstige invloed heeft op het benzineverbruik dat op 8,5 liter per 100 km kan worden gesteld Voorts kreeg de nieuweling de typerende stijlkenmerken van Mercedes en de beproefde vier cilinder motoren met een inhoud van 2 en 2,3 liter. Standaard zijn de modellen uitgerust met een vier-versnellingsbak maar tegen meerprijs is ook een 5-bak verkrijgbaar, alleen trouwens als vloerschakeling. In technisch opzicht is de nieuwe Mercedes de familienaam alleszins waardig. Voor op de radiator staat dan ook met trots de Merdedesster. blik op kerk "yP en samenleving Cj - Hij deed niet meer mee - Naar een betere wereld Nu ik zelf deze week niet zoveel te melden heb wil ik graag iets doorgeven dat me getroffen heeft. In het Hervormd Weekblad van donderdag 13 januari stond een lang artikel van ds. J. P. van Roon te Katwijk, en dat begon met het volgende verhaal. „Jarenlang is hij al ouderling. En al die jaren heeft hij zich ingezet voor de kerk, voor de dienst des Heeren, en zo voor de zaak des Heeren. Maar, zei hij laatst in een gesprek dominee, ik doe niet meer mee.... Hij woont in een gemeente, waarin hij door het preekrooster en anderszins ook nogal eens een prediking hoort in de „doe-het-zelf-sfeer": wij moetende wereld veranderen en de strukturen vernieuwen en protesteren tegen dit en demonstreren voor dat, en begrip op brengen voor deze ontwikkeling en een andere levensrelatie accepteren. Je wordt daar zo moe van en ik word het ook zat Daarom heb ik het pas gezegd tegen een predikant, bij wie ik dienst moest doen: dominee, ik doe niet meer mee! Daar schrok hij wel een beetje van. Wat bedoelt u, waarom doet u niet meer mee? Wel, zo antwoordde de betreifende ouderling, die het mij na derhand vertelde: vanmorgen heb ik weer gehoord wat ik allemaal moet doen en wat de kerk moet doen en wat wij als christenen moeten doen om tot een betere samenlevmg te komen en tot een nieuwe wereld te geraken, maar ik doe niet meer mee. 2000 jaar is er nu christendom en u hebt nog wel 2000 jaar nodig of misschien wel20.000 jaar voor al die verbeteringen en al die echte vernieuwingen dat beleef ik toch niet meer. Ik ben nu 70 jaar, en voor de zorgen in dit leven heb ik geen enkele troost ontvangen, voor het ster ven straks geen enkel perspectief, voor de eeuwigheid krijg ik geen uitzicht nee, ik doe niet meer mee". H: H: D s. van Roon voert dan in zijn artikel een heel rijtje voorbeelden aan om aan te tonen hoe er in brede lagen van de kerk en we mogen gerust zeggen: van de kerken!) wordt gedacht en gewerkt Van de PKV Zuid-Holland kwam de mededeling dat er een cursus wordt gegeven onder de titel: „aktievoeren hoe doe je dat?" Ook worden jongeren geïnformeerd over de keuze: dienstplicht of dienstweigering. Ook de kerkelijke bladen Hervormd NE- derland en Woord en Dienst) ademen dezelfde geest Allemaal in de lijn van de stelling van de Gereformeerde dr. H. Wiersinga die als antwoord op de vraag wat Zondag 1 van de Heidelbergse Catechismus voor hem betekende, zei: „Dat ik in een bepaalde beweging ben opgenomen". En toen hem gevraagd werd waarheen die beweging dan gaat antwoordde hij: „Naar een nieu we wereld en nieuwe mensen". Wanneer deze visie van wereldverbete ring en maatschappijvemieuwing in de plaats komt van het Evangelie van zonde en genade, dan moeten we ons maar niet verwonderen dat de kerken leeglopen en dat trouw meelevende mensen afhaken.... Waarnemer De jaarlijkse ontmoetingsavond die de Stichting Goereese Gemeenschap voor haar donateurs en verdere belangstellen den houdt zal dit jaar opgeluisterd worden door de aanwezigheid van de bekende artieste Marie Cécile Moerdijk Ze zal die avond op 11 februari a.s., 8 uur 's avonds in „Oostdam" te Goedereede een avondvullend programma brengen met zang en voordracht ledere belangstellende is er welkom; de entreeprijs zal 5,bedragen. -^ -# BUITELAARS IN HET BOS OE oude eiken staan onbeweeglijk langs de sloot en steken hun knoestige armen kaai in de lucht. De wind heeft de meeste bladeren al meegenomen. Enkele eiken houden hun bruine bladertooi nog vast. Het late licht van de herfstzon tovert grillige schaduwen op de stammen van de oude wachters. Dat geeft ze een vrolijke glans. In dat licht zijn circusartiesten aan het werk. Ze gebruiken de dunne twijgen van de eik als een trapeze. Hoog boven de grond vertonen staartmezen al buitelend hun kunsten. EEN GEADOPTEERDE MEES ECHT mezenstreken denk je dan, want welke andere vogels halen zlulke streken uit. Mezen houden er van om al slingerend en buitelend door het leven te gaan. Wie hangen er onder steboven aan een pindaslinger of vetbol? Dat zijn mezen. Of dat een zwartgekapte koolmees of een bont- blauwe pimpelmees is, maakt niet uit. alle leden van de mezenfamilie zijn atletische typen. Vandaar dat de staartmees ook tot de familie mees wordt gerekend. Toch is dat niet helmaal goed. Als je de kans krijgt een staartmees goed te observeren, zie je dat hij er heel anders uitziet als kool- en pimpelmees. Zijn pakje heeft heel duidelijk een verschillend patroon. De genoemde mezen hebben een bonge- kleurd kleed. Zelfs hun dames gaan gekleed in een vrolijke roDe. Ze zien er net zo uit als hun echtgenoten. De vrouwelijke mezen vi/eten wat emanci patie is. Het is voor een wijfjesmees ook niet nodig een onopvallend veren- kleed te dragen. Ze broedt immers in een veilig holletje in een boom of in een nestkastje. Vandaar dat vrouwlief er ook zo bont kén uit zien. Nu terug naar onze buitelaar in de boom. Als hij eindelijk even stilzit - uitrust? - kun je het vogeltje goed bekijken. Het is maar een klein beestje van ongeveer veertien centimeter. Daar van wordt de helft in beslag genomen door de enorme staart. De veren van die lange staart zijn zwart, maar de zijkanten zijn afgebiest met witte veren. Het lijf van de staartmees is net een gekleurd bolletje'. De borst is wit, net zoals het kopf^tje. Over de kop loopt boven de ogen een zwarte streep naar de rug. De vleugels zijn ook zwart, met roze en witte vlekken. De buik is in oudroze uitgevoerd. De staartmees is een geadopteerd lid van de grote familie. Maar de zwartstaart past best tussen al die slingeraars, want hij houdt er net zulke dwaze streken op na. Vandaar de naam staartmees. Illustratie: Ans den Hertog Tekst: John van Gemeren OPWINTERTOERNEE OM staartmezen te zien, moet het eigenlijk herfst of winter zijn. In de kale takken kun je hun voorstelling beter bekijken. Bovendien beginnen de staartmezen pas aan het eind van de zomer gezamenlijk op te treden. In het winterhalfjaar houden ze hun toernee door de bossen. Veel getsjilp en ander fijne geluiden weerklinken door het kalende bos en begeleiden het optreden. Maar hoe koud het ook worden mag, de staart mezen laten zich niet in de tuin zien. Op de voederplaats of aan de vetbol krijg je ze niet. Ze blijven in het beschermende bos. Toch kun je ze nu ook niet bepaald schuw noemen. Onder een boom waar een groepje staartmezen is neergestreken, kun je rustig blijven staan. Ze trekken zich niets van je aan. Vaak zie je in zo'n club ronddolende staartmezen ook andere mezen, kool- en pimpelmezen voelen zich best thuis tussen hun stiefbroers. Zo scharrelen ze met elkaar door het bos op zoek naar voedsel. Stammen en takken worden vakkundig nagezocht of er zich tussen spleten en gaten geen insekten schuil houden. Er wordt wel gezegd dat de staartmees daarbij geholpen wordt door zijn witte wangen. Het licht dat daarop valt wordt teruggekaatst en de mees zou een lampje hebben. Of het waar is zullen we maar in het midden laten. Hun fijne spitse snavel is in ieder geval wél een mooi attribuut voor een strooptocht rond de boom stam. Geen insekt, spin of larve is veilig voor een rondboemelende me- zengroep. Het bij elkaar zijn in een groep heeft niet alleen met gezelligheid te maken. Het biedt de vogels veiligheid en bescherming. Eendracht maakt macht. Er is er altijd wel één die het onheil aanziet komen en op zijn alarmerende roep stuift de groep weg. Aan de andere kant trekt zo'n tjsilpen- de horde ook de aandacht van minder 'betrouwbare' vogels. Een sperwer kan plosteling vanachter een boom aan komen suizen. Maar nadat het gevaar is geweken zoeken leden van de uiteen gespatte groep elkaar toch weer op. UITSTEKENDE STAARTEN ALS het voorjaar aanbreekt, zoeken de verschillende mezen een broed plaats op. Ook voor de staartmees breekt er een drukke tijd aan. Een nest bouwen gebeurt bij een staartmees niet met een natte vinger. Nee, de mannelijke mees biedt zijn wijfje éen fraai onderkomen aan. Tussen een wigvormige tak, in een dichte struik, verschijnt een geheel gesloten, koe pelvormig nest. Het vlieggat zit bijna bovenin. Het geheel is opgetrokken uit mos, korstmos, haren en spinrag. Van binnen wordt het gestotterd met veertjes en ander zacht materiaal. Het is vrij krap binnen, maar het wijfje legt haar staart over zich heen en dan gaat het best. De problemen komen als de jonge vogels groter worden. De lange staarten kunnen niet allemaal in het nest, dus worden die door de losse wand gestoken. Spoedig verlaten de jongen het nest. Ze worden dan nog een tijdje door hun ouders gevoerd, daarbij geholpen door staartmezen waarvan het legsel mislukt is. Van hun familie leren ze het balanceren aan doorbuigende twijgjes. Zodat er ook in komende jaren meesters in het evenwichts-spel door het bos kunnen blijven buitelen. (Nadruk verboden) DE GOUDSE KERSTBOOM Op 14 december 1.1. was ik in Gouda en toen werd daar op het Marktplein een grote kerst boom met duizenden kaarsjes ontstoken, het welk aan duizenden kelen een langgerekt Ooooooo!" ontlokte. Ons werd verteld dat het ontsteken van de kerstboomlichtjes daar een traditie is. Maar hoe is zij dat ontstaan en van wanneer dagtekent zij Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. BEJAARDENVERZEKERING Men zegt, dat het een ongeschreven wet is, dat verzorgsters in een bejaarden tehuis verzekerd zijn, zodat, als ze wat stuk laten vallen, de stichting de schade vergoed krijgt Antwoord: Een ongeschreven wet is dat zeker niet, omdat men in sommige tehuizen helemaal niet van verzekeringen houdt Daar draagt men de schade liever gezamenlijk of men vergoedt die uit een z.g. breekpotje. Maar in vele andere te huizen bestaat zo'n collectieve verzeke ring wel degelijk en zij omvat dan alle werkneemsters. Daar is men toe over gegaan omdat sommige oudjes kostbaar serviesgoed, waar ze soms bijzonder aan gehecht zijn, meenemen als ze naar het bejaardentehuis gaan. Die oudjes, en soms ook hun toekomstige erfgenamen, maakten aanspraak op schadevergoeding als een werkster of verzorgster iets brak, wat vroeg of laat natuurlijk wel eens zal gebeuren Doordat zulke aanspraken niet met de stofdoek weggevogen konden wor den, ontstond er ruzie. Terecht hakte de directrice in zulke gevallen vaak de knoop meteen door verzekeren en de schade door deskundigen laten opnemen. Van daar. HIBISCUS Ik heb een hibiscus in mijn tuin Hoe is de snoei? Antwoord: Hoewel hibiscus rijmt op fiscus valt er bijzonder weinig aan te plukken Eigenlijk moet u alleen takken wegsnijden die verkeerd groeien, dus die de struik misvormen Datkan hethelejaar door, dus ook nu. Ook is het goed zo nu en dan eens een takje weg te nemen als de struik te dicht wordt De moeilijkheid bij de hibiscus is veel meer, dat de struik beschut moet staan om in het voorjaar niet gehinderd te worden door koude wind. Sommigen pakken de struik zelf in bij strenge vorst en oostenwind. Maar schrale wind in het voorjaar schaadt bloem en blad ook. BITTERKOEKJES Kunt u mij helpen aan een recept voor bitterkoekjes Antwoord: U kunt koekjes bakken volgens uw eigen recept, maar u voegt per 100 g meel 10 g gemalen of gestampte, bittere amandelen toe. U neemt bijv. lOOg bloem, 25 g boter, een snufle zout en 2 eieren. Nadat u boter en zout door het meel gemengd hebt voegt u een uit geslagen ei bij en kneedt Daarna slaat u het tweede ei uit en kneedt opnieuw. Daarna moet het beslag een paar uur rusten bij kamertemperatuur. Daarna voegt u wat gist toe en mengt het amandel- meel door het deeg. Dit moet zeer nauw keurig gebeuren Daarna laat u het deeg opnieuw een uur rusten. Dan bakt u de koekjes in de door u gewenste vorm in een goed verwarmde oven gaar. Dit zal on geveer 40 minuten kosten. LYDIA Gaarne zou ik de betekenis weten van de naam Lydia. Antwoord: Dit is een bijbelse naam, voorkomend in Handelingen 16 14 al- waa we lezen: „En een zekere vrouw, met name Lydia, een purperverkoopster uit de stad Thyatira, die God vereerde, hoorde toe, en de Heere opende haar hart, zodat zij aandacht schonk aan hetgeen door Paulus gezegd werd". Daarna werd zij gedoopt In andere geschriften wordt over ahar bericht als een dochter van Jozef van Nazareth. In die tijd werd met Lydia een vrouw uit de landstreek Lydië in Klein- Azië aangeduid, zoals we in ons land Zaanse zeggen tegen een vrouw uit de Zaanstreek. Haar kerkelijke feestdag was 3 augustus. Het vroegere Thyatira heet nu onder de Turken Ak-Hissar en het ligt ten noordoosten van Smyrna. KINDERROOS Is er iets te doen tegen hoofdroos bij jonge kinderen? Is dat erfelijk of besmet telijk? Het lijkt veel op een verhoornde huid. Antwoord: U noemt het roos, maar uit uw brief maken wij op dat er iets anders aan de hand is met de huid van het kind. De huid kan door uiteenlopende zaken verhoornen, bijvoorbeeld door uitdroging. We kunnen u van hieruit dus niet ver tellen, of er sprake is van erfelijkheid, of besmettelijkheid. U moet met uw kind naar de huisarts gaan en zonodig zal hij u een verwijsbrie^e geven voor de specia list In elk geval zal er een speciale be handeling nodig zijn, en niet zomaar een huis-, tuin- of keukenmiddeltje tegen roos, want dat kon wel eens meer kwaad dan goed doea Antwoord: Ons Noorse broedervolk .zit kennelijk dik in de sparrebomen en daarom zendt men die in december allerwege naar zuidelijker oorden, zoals naar Westkapelle (ooit door hen gesticht) en Gouda. Maar onze voorouders waren niet zo kerstboomachtig en dus is die traditie" echt niet zo oud. Wat Gouda betreft in december 1.1. werd voor de 27 e maal de kerstboom uit Noorwegen aan gestoken. Men is er derhalve in 1955 mee begonnen. Toen kwam-de Noorse stad Kongsb- jerg op het lumineuze idee, de kaarsenstad een boom aan te bieden waarin men heel wat kaarsjes kwijt koa Toen die boom duizenden bezoekers trok, zette de WV ijverig detradi tie" voort en zorgde dat er elk jaar een lichtjes boom in het donkere jaargetijde verscheen. Vandaar die ,,Ooooooo's" en „Aaaaaaa's". PAPIERSNIJMACHINES Hoe kom ik aan adressen van fabri kanten van (of handelaren in)papiersnij- machines? Antwoord: De Gouden Gids rubri ceert ze onder het kopje Grafische ma- chanines". Als u schrapt wat betrekking heeft op onderhoud, vervoer, tekstverwer king enz. houdt u de leveranciers van druk- en snijmachines over. Dat zijn o.a. Mahez bv, Buyskade 41-43, Amsterdam (020 - 840055); Nolan bv, Strevelsweg 700-513, Rotterdam (010 - 814055) en Océ bv. Weena 114, Rotterdam (020 - 145066). TESTAMENTKOSTEN Wat kost het als ik mijn testament laat opmaken? Ik stel mij voor, dat de notaris met twee getuigen naar mij toe komt en 12 km moet rijden. Antwoord: Stel dat u precies één ton bezit en één nakomeling en dat u alles aan hem nalaat Dan is meneer de notaris gauw klaar en zal de zaak u amper 100 gulden kosten. Maar u voelt wel, dat het meestal niet zo eenvoudig ligt! Vaak zijn er onroerende goederen, bank- en giro- saldi, roerende goederen, schulden enz. enz. En vaak zijn er verscheidene erf genamen. Vaak moet de notaris eerst een concept opmaken om er achter te komen wat u nu wel precies wilt' Die 12 km zullen de kop niet kosten, maarde tijd die besteed is aan het aanhoren van uw wensen, het opmaken van concepten en van het uit eindelijke testament plus de tijd besteed aan heen en weer rijden, plus het aantal getuigen, dat alles beïnvloed de kosten Desondanks overschrijden deze zelden de 325,Als u weet dat een eenvoudig testament voldoende is kunt u de zaak begroten op 150 tot 200 gulden, menen wij. En als u met alle gegevens naar de notaris toegaat en zijn mensen als ge tuigen laat optreden, komt u voordeliger uit

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 9