EIÜVI1DEf1-l1IEmi/5 1983 Het jaar van de vaderlandse fietsvakantie Nieten en spijkeren is nu kinderspel met de elektrisclie fixer M.O.VAN1923 Nieuw glas dekoratie-systeem Wij laten de prijzen „zaldcen" MASSIEF EIKEN BANKSTEL Henk Hoeve Zoon Garage v. d. Velde Hoe goed slapen onze peuters en kleuters? Ook buitenlanders houden het hier „fleurig en groen" Straks geboorte kaartjes nodig Trammetje naar Haamstede? Mercedes-Benz Cursus hart-reanimatie te Den Bommel praktijkdiploma boekhouden m.b.a.-s.p.d.-boekhouden m.o. accountant administratie consulent Goede meubelen voor iedereen betaalbaar NUMANSDORP Interieurverzorgers SCHAKEN „DE ZWARTE PION" Abonnement 1983 4e blad VRIJDAG 21 JANUARI 1983 No. 5162 In de reiswereld treden duidelijk ver schuivingen op. Een vakantie laat nie mand zich ontnemen, maar de reisbestem mingen veranderen en ook de manier waarop men zich verplaatst Steeds meer mensen kiezen voor een vakantie wat dichter bij huis. De laatste jaren is het aantal Nederlanders dat in eigen land vakantie heeft gehouden met zo'n 200000 per jaar gestegen. Het Nationaal Bureau voor Toerisme, dat de vinger goed aan de pols houdt, verwacht dat er in 1983 weer meer mensen voor een vakantie in het eigen land zullen kiezen, vooral ook om dat het met de prijsstijgingen in de binnen landse vakantiesector best mee zal vallea Het is niet alleen bestedingbeperking die noopt tot een vakantie binnen de lands grenzen, maar ook een duidelijke behoefte aan avontuurlijke, actieve en sportieve vakanties, om het nu eens anders te doen dan anders. Niet meer eerst einden met trein, auto of vliegtuig reizen om een verre vakantie bestemming te bereiken; liever meteen thuis beginnen en dan een vakantie waarin je lekker bezig bent Reisorganisaties en V.V.V.'s haken daarop ia Het aantal binnenlandse arrangementen is aanzien lijk uitgebreid en de reserveringsmogelijk- heden zijn sterk verbeterd. Lekker uit in eigen land. Er is veel te zien en veel te beleven. Met name fietsvakanties raken steeds meer „in" en dan vooral een vader landse fietsvakantie. Dat is een trend die zich de laatste jaren steeds meer ging aftekenen en die in 1983 duidelijk zicht baar zal worden. Uit steekproeven en onderzoekingen die zijn gehouden, blijkt overduidelijk dat een fietsvakantie dit jaar hoge ogen gooit Niet alleen een „grote" vakantie van twee tot vier weken, maar ook tussendoortjes zoals een lang week end of een extra weekje fijn samen of alleen fietsen. Veel mogelijkheden De mogelijkheden voor zo' n vaderlandse fietsvakantie zijn groot De reisfolders, die reeds verschenen zijn, laten een groot aanbod aan fietsarrangementen zien in alle delen van Nederland. Vooral de Streek V.V.V. Hart van Brabant in Til burg en de Provinciale Gelderse V.V.V. pakken wat dit betreft breed uit met geheel verzorgde fietsvakanties. Je bent als fiet ser natuurlijk niet gebonden aan zo'n arrangement Je kunt een fietszwerftocht door heel Nederland maken om plaatsen en streken te verkennen waar je nooit eerder aan toe kwam. Er zijn in ons land een kleine honderd zogenoemde „gast vrije fietscampings", waar je als fietser in het bijzonder welkom bent en waar voor fietsers altijd plaatsen worden vrijgehou den. Zeer in trek bij fietsers zijn de Wadden eilanden, Salland, Twente, de Veluwe, de Gelderse Achterhoek en Noord-Brabant Maar in feite kun je overal terecht Ne derland is nu eenmaal een fietsland met een zeer uitgebreid net van fietspaden; eigen wegen voor fietsers waar je on bekommerd kunt rijdea Denk voor een fietszwerftocht eens aan een tocht rond het IJsselmeer. Dat biedt veel afwisseling en je kunt er zo lang over doen als je maar wilt door steeds een stuk landinwaarts te gaan. Of een lange tocht door het duin gebied van Den Helder tot Hoek van Holland. Door de duinen lopen zeer aan trekkelijke fietspaden en je bent vlakbij zee zodat strand- en zeevermaak ge makkelijk kan worden meegepikt Actief en sportief Het grote voordeel van zo'n fietsvakantie is datje voortdurend bezig bent Vervelen is er niet bij. Ontspanning door inspan ning, actief en sportief Daar rust je echt van uit Het is ook een uitdaging. Laten zien watje kunt. Helemaal op eigen kracht afstanden afleggen. Je hoeft voor een fietsvakantie niet per sé aan een fiets zwerftocht te denken. Je kunt ook een vast uitgangspunt kiezen en vandaar iedere dag of wanneer je maar zin hebt fietstochten maken. Vrijwel iedere plaats in Nederland biedt daarvoor een geschikt uitgangspunt en je kunt zo'n vakantie combineren met het bezoeken van allerlei bezienswaardig heden en natuurgebieden. Het is dan ook goed mogelijk de grens over te wippen, bijvoorbeeld vanuit de oostelijke provin cies Duitsland in (het Duitse Friesland Het vastnieten of spijkeren van hout, board, isolatiemateriaal en bekledings- stoffen is voortaan kinderspel. Met de nieuwe elektrische fixer van Black Decker doet u het werk moeiteloos en zelfs onder de lastigste hoeken. U hebt steeds een hand vrij om het materiaal vast te houden, dus werkt u sneller en nauw keuriger. Het apparaat zelf is geheel vei lig: pas wanneer u de neus op het te bevestigen materiaal drukt knalt de spij ker of het nietje eruit Per ongeluk afgaan is niet mogelijk. De slagkracht van de fixer is instelbaar, zodat spijker of nietje niet halverwege blijft steken of door het ma teriaal heen schiet Het apparaat kost slechts 149,(adviesprijs), een laag bedrag voor een machine waarmee u door de dubbele toepassingsmogelijkheid beter af bent Als doe-het-zelver hebt u vaak klussen te doen, waarbij u soms tientallen of honder den spijkers of nieten moet slaan. Bijvoor beeld wanneer u isolatiemateriaal wilt aanbrengen, wanneer u een wand of pla fond wilt aftimmeren met schrootjes o of houten delen, of wanneer u bekledings- stof op uw meubels wilt vastzetten. Vroe ger zouden die karweitjes u vele uren kosten. Met de fixer van Black Decker gaat het veel sneller, terwijl u tijdens het werk een hand vrij hebt om het te be vestigen materiaal op zijn plaats te hou den. Slagkracht elektronisch regelbaar U kunt de fixer gebruiken voor alle spijkerbare materialen. De slagkracht past u met een instelknop aan, zodat u niet door het zachtboard heen schiet terwijl uw spijker evenmin in een harde hout soort blijft uitsteken. Even twee of drie keer „proefschieten" en de rest van het werk is kinderspel. De fixer is een uniek apparaat geschikt voor nieten èn spijkers. Er gaan nietjes in van 6, 10 en 14 mm. Voor spijkers 14 mm is een apart magazijn nodig, dat met een handomdraai wordt ingezet Ook moeilijke hoeken Het gereedschap ligt goed in de hand, wat het werken nog gemakkelijker maakt De neus zit zodanig, dat u ermee in de lastigste hoeken en gaten kunt plaatsen waar u met een hamer veelal niet bij kunt In die neus zit tevens een beveiligings mechanisme, dat voorkomt dat uw fixer afgaat wanneer dat niet de bedoeling is. Elke niet of spijker wordt met een klap van maximaal 1500 W in het materiaal geslagen. Voor overbelasting hoeft u niet bang te zijn: hoe lang u het apparaat ook achter elkaar gebruikt de elektrische be veiliging voorkomt dat de machine „over z'n toeren" raakt Door het dubbele gemak dat u van de fixer hebt geschikt voor nietjes en.i spijkers bent u met dit nieuwe appa raat van Black Decker beter af De (advies)prijs valt erg mee: slechts 149,- kan worden aanbevolen) of vanuit Bra bant of Limburg België in. Goed voorbereiden is belangrijk Net als iedere vakantie vraagt ook een fietsvakantie een goede voorbereiding. Om te beginnen moet de fiets natuurlijk goed in orde zijn en moetje over een stel degelijke fietstassen beschikken. Wegen kaarten zijn onmisbaar en voor fietstoeris- me kunnen de Toeristenkaarten van de ANWB (schaal 1100.000) worden aan bevolen. Onmisbaar is ook het boekje „Goede raad voor fietstochten", dat door overmaking van 6,40 op postgiroreke- ningnr. 234567 kan worden aangevraagd bij stichting: fiets! in Amsterdam. Hierin vind je letterlijk alles watje moet weten als je met de fiets er opuit trekt, zoals het uitzetten van routes, het plannen van overnachtingen, wat je vooral mee moet nemen, hoe je je fiets moet bepakken en welke hulpmiddelen hiervoor bestaan. Met dat boekje bij de hand kom je goed uit de voeten en maakje van zo'n vaderlandse fietsvakantie een succes dat naar meer smaakt Echt Nederland op de fiets ont dekken is een vakantie waard. f \j' Steroccasions J 01870-4466 Voor de eerste keer werd door de Vrien den van de Hartstichting afdeling Middel- hamis-Sommelsdijk een cursus hart-rea nimatie en mond-op-mond-beademing ge geven in Den Bommel. De cursus stond onder leiding van de fam. Kamphuis, allebei verpleegkundige A te Dirksland. Opgave geschiedde bij mevr. Ras-van Zandwijk, Zandweg 6 te Den Bommel. Bij voldoende deelname is deze cursus zeker voor herhaling vatbaar. De cursus is 2 avonden en de kosten 25,per persooa De geslaagden van de cursus die gehouden werd op 3 en 10 januari j.l. zija J. M. van Dis, Den Bommel (Achthuizen) mevr. N. G. Driesse-Zoon, Den Bom mel mevr. M. M. de Groot-Ras, Den Bommel mevr. A. Huyer-van Dijk, Den Bommel mevr. J. Huyer-Post Den Bommel M. v. d. Hoek, Den Bommel— N. J. Hokke, Den Bommel mevr. I. Lokker-van Gurp, Den Bommel mevr. P. Mijs-v. d. Berg, Den Bommel mevr. J. Ras-van Zandwijk, Den Bom mel mevr. A. v. d. Welle-Gebraad, Den Bommel mevr. L. M. Wesdorp-v. d. Zanden, Den Bommel J. W. Zuy- dijk, Den Bommel. De meeste Nederlandse peuters en kleuters hebben géén slaapproblemen. Dit is de verrassende uitslag van het onderzoek dat het maandblad KINDE REN in samenwerking met bureau NO VUM heeft gehouden. Het maandblad KINDEREN krijgt dagelijks vragen van ouders over in- of doorslaapproblemen bij hun kinderea Angstige kinderen, nachtmerries, kinde ren die 's nachts alleen nog bij de ouders willen slapen komen in brieven en tele foontjes aan de redactie herhaaldelijk voor. Wie hierop afgaat zou al gauw tot de conclusie neigen dat er in heel Nederland nog amper een ouder of een kind aan zijn nachtrust toekomt Een enquête onder 3000 lezeressen le verde echter een geheel ander beeld op. Zo komt 73% van de kinderenzeWen of nooit uit bed na het klokje van gehoor zaamheid, roept 60% 's nachts zelden of nooit om een van de ouders en wordt slechts 3% van de kinderen iedere nacht huilend wakker. Het slaapritueel het lijstje van dingen die per sé voor het inslapen moeten worden afgewerkt is voor elk kind verschillend. Zo wenst 21% alle poppen en beesten om zich heen te stallen en vraag5% altijd om een glaasje water. Jammer genoeg staat het „verhaaltje voor het slapen gaan" maar bij weinig kinderen op het avondprogramma: maar liefst 53% van de ouders leest zelden of nooit voor, tegen 23% die dit altijd doet (soms: 17%; vaak 8%). De televisie speelt niet zo'n belangrijke rol als weleens wordt aangenomen. Èerj? Sesamstraat zien en dan naar bed" geldt slechts voor 7% als heel belangrijk voor eengoede nachtrust Veel hoger scoorden „regelmaat" (64%) en „goede sfeer" (62%>). Nog wat opvallende cijfers uit dit onder zoek bijna driekwart (74%) van de ouders meent dat hun kind niet bang is in het donker en bij 48% mag het kind nooit in het ouderlijk bed, ook niet bij ziekte. De meeste ouders nemen een tamelijk strenge houding aan tegenover hun huilende of roepende kind, want al gaat 51% dan onverwijld naar de kinderkamer, 34% rept zich meestal en 15% zegt,, nee, lang niet altijd". Nog meer resultaten vindt u in het maart nummer van „KINDEREN"; u kunt ook bellen met de redactie 023 - 339040. PREDIKBEURTEN ZEELAND Zondag 23 januari 1983 SINT ANNALAND - Herv. Gem. 10.00 uur en 18.00 uur ds. M. D. Geuze, v.m. bediening Heilige Doop- Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur leesdienst- Gen Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst C U R S U S S EN PRAKTIJKDIPLOMA «n 1943 Noviteit gedurende Beurs „Karwei '83" te Utrecht (17-23 januari) lea U kunt het materiaal vanzelfsprekend Een kombinatie van zelfklevende ge kleurde glasfolie en loodstrip vormt een nieuwe methode waarmee U gemakkelijk, snel en goedkoop gewoon glas van ramen, deuren, bovenlichten en andere glasope ningen kan voorzien van prachtige deko raties. Met de loodstrip bootst U de „lood- lijnen" van glas-in-lood na en met de speciale „glasfolie" kleurt U de resul terende vlakken in. Het resultaat is een niet van echt te onderscheiden gekleurde glas-in-lood kreatie, want de loodstrip is van echt glazenierslood getrokken en de glasfolie vormt één geheel met het glas. De zelfklevende loodstrip (merk: Led- Une) is in diverse vormen verkrijgbaar. Het is bestand tegen weersinvloeden, dus U kunt het ook buiten gebruikea Verder is het ongevoelig voor schoonmaakmidde- ook buigen", hierdoor zijn allerlei vor men op het glas te maken. Het is te koop in rollen van 5 of 10 meter. De „glasfolie" vervangt glasverf! Een maal op het glas geplakt lijkt het en voelt het aan als glas en werkt glas-versterkend! Het is glashelder, kleurecht en is bestand tegen hitte en kou. Kondenswater en aller lei schoonmaakmiddelen hebben geen in vloed op de kwaliteit Indien nodig kunt U het zonder lijmresten achter te laten ook weer verwijderen. De glasfolie van „Led- line" wordt per meter verkocht Prijsvoorbeeld: Gerekend naar ver werkt materiaal doet U een raam 60 cm x 80 cm) reeds voor ongeveer 18, „Ledline" is straks verkrijgbaar in DHZ, Hobby, Huishoudelijke zaken en Waren huizen. Kom eens kijken, wij hebben vele kwaliteitskoopjes. Gratis koffie Vrij entree Oerdegelijk met extra poten onder de bank. m t% t%.^ Prima zitkomfort met een prima 1 Q Q Acryl bloemstofNu voor slechts I w W U j Massief eiken SALONTAFEL 91 Q met plavuizenSlechts I «19 Voorstraat 15 - Torehstraat 49 Tel. 01865 - 2914 VEENENDAAL Nederianders krijgen vaker een bloemetje uit het buiten land dan omgekeerd. Dit blijkt uit de cijfers van Fleurop, de internationale or ganisatie van bloemist-specialisten, over de eerste drie kwartalen van 1982. In deze periode verstuurden de Nederlanders via Fleurop ruim 21.000 maal een bloemetje naar een buitenlandse relatie, terwijl ruim 28.000 bloemengroeten uit het buiten land werden ontvangea Opvallend veel bloemengroeten worden ontvangen uit de typische emigratielan- den Australië en Nieuw-Zeeland, terwijl ook Duitsers, Amerikanen en Engelsen veel bloemen naar hun relaties in Neder land sturen. In de eerste negen maanden van 1982 steeg het aantal bloemengroeten vanuit het buitenland met 3,1%, maar om gekeerd daalde het cijfer met hetzelfde percentage. De Nederlander stuurt overi gens zijn bloemengroeten vooral naar Duitsland, België, Groot-Brittannië en Noord-Amerika. Hoewel de Nederlander wat minder vaak een bloemetje in het buitenland laat bezorgen, geeft hij er wel meer geld voor uit dan omgekeerd. Gemiddeld wordt er voor een bloemengroet 50 gulden uit getrokken, iets minder dan in 1981 toen er gemiddeld ruim 51 gulden werd gespen deerd. De vele bloemengroeten, die de Nederlanders uit het buitenland ontvan gen zijn wel iets goedkoper, namelijk gemiddeld 48,50 gulden. Bij drukkerij GEBR. DE WAAL ligt een pracht modellenboek voor u ter inzage. Ook uw keus is er zeker bij Bij tijdige bestelling snel gereed. Langeweg 13 - Sommelsdijk Uitslagen schaken „de Zwarte Pion" dd. 17 januari 1983. Ie afdeling: M. V. d. Waal - J. Boeter0-1 W. Markwat - M. Verolme0-1 C. J. Smit- W. PeemanVi-Vi G. de Jager - Ant Visser0-1 2e afdeling: E. Bernhard - C. Poortvliet.O - 1 R Faasse - C. v. d. Groefafgebr. N. van Bracht- W. Breeuwer----O - 1 J. Verolme - J. Smallegange0-1 P. Lesuis - J. MinnaarVi-Vi J. Albrechts - E. Nijman1-0 P. van Zijp - A. de Vos0-1 C. Groenendijk - A. Visser1-0 „Jeugdafdeling"; groep 1: A. van Oost - K. Verbiest1-0 F. Nijman - J. Duyninckafgebr. N. V. d. Valk - J. v. d. Wulp afgebr. Groep 2: J. de Krey- E. Broere1-0 A. Klingeman - B. Verwers1-0 J. J. vanSplunter-M. de Ruiter----1-0 „Ladder": D. Bakker - H. v. d. Marel0-1 H. Schellevis - M. Osterthun0-1 F. Duyninck - K. v. d. Sluijs0-1 SINT ANNALAND Uienveiling van dinsdag 18 januari 1983 Uien, maat veertig opwaarts, klasse twee N.L. 13,80 - 15,— Uienprijs per honderd kilogram. Aanvoer 170 ton. Het abonnement voor 1983 ad. 44,kan worden overgemaakt op onze postrekening nr. 16.79.30 of op onze bankrekening nr. 34.20.01.108. Adm. EILANDEN-NIEUWS Bij handhaving subsidieverlaging HELLEVOETSLUIS „Wanneer de houding van het Hellevoetse ge meentebestuur niet verandert gaat het Rijdend Tram Museum voor de ge meente verloren. Er wordt al geruime tijd met de gemeente Westerschouwen onderhandeld over een verplaatsing naar Haamstede", zo reageert voor zitter G. G. Berloth op het bericht dat in het sociaal-cultureel programma voor 1983 slechts 3251 gulden is uitgetrok ken voor deze activiteit, tegenover ruim 12.000 gulden in het vorig jaar. Al zeventien jaar lang is het Rijdend Tram Museum gevestigd in Hellevoet- sluis en hoewel men gedurende deze tijd zich een naam in de wijde omgeving heeft weten te verwerven en jaarlijks vele be zoekers naar de Tramhaven trekt heeft het nooit geklikt tussen de tramhefhebbers en het bestuur van de gemeente. Recreatie Van het nu uitgetrokken bedrag kan men in Hellevoetsluis niet blijven bestaan, zo vindt het stichtingsbestuur. Voor de huur van de oude tramremise, eens het eind punt van de oude RTM-tramlijn, moet men jaarlijks al zesduizend gulden ten gemeentehuize neertellea Hoewel men over een groot aantal donateurs beschikt is er dan niet meer voldoende geld voor onderhoud en restauratie van het originele RTM-materiaal, laat staan voor activi teiten. „Het gemeentebestuur gaat niet meer uit van verlenging van de groeikemstatus en verlegt nu de bakens naar de meer recrea tieve aspecten van Hellevoetsluis. Ook in dit licht is het een heel onverstandige beslissing het Rijdend Tram Museum zo weinig geld te geven", reageert Berloth. Onlangs liet het adviesbureau voor Ruim telijke Ontwikkeling Stad en Landschap in een nota weten dat de Tramhaven een levendig centrum moet worden en dat algemeen gezien er in Hellevoetsluis meer aandacht aan recreatie, ook voor de regio, moet worden besteed. Vertrek van het museum lijkt niet in dit advies te passen. Het Rijdend Tram Museum trekt jaar lijks zo'n twintigduizend bezoekers. De stichting is te bereiken via postbus 5 in Hellevoetsluis. Donateurs zijn van zelfsprekend van harte welkom. Hier voor dient men miminaal 30 gulden jongeren tot en met 17 jaar en bejaarden 15 gulden per jaar op giro nummer 3670620 te storten. Als tegenprestatie krijgt men dan viermaal per jaar De Tramkoerier in de bus, een blad vol wetenswaardigheden over de museum tram en het RYM-materieel. (Uit de Hellevoetse Courant) in januari/februari 1983 aanvang nieuwe en herhalingscursussen voor prospectus en inliclitingen bij: K.J.A. v.d. Broek, Vondelweg 123,3031 PV Rotterdam. Tel. 010-137526/138118 b.g.g. 01807-12930. Mevr. H.T.IV). v.d. Maarel, Karperdaal 53,2553 PB Den Haag. Tel. 070-234459. Mevr. W.M. van Berkel, Bosscheweg 125,5015 AB Tilburg. Tel, 013-421719. Mevr. M.P.D. de Reyer, Delbergen 24,4834 AE Breda. Tel. 076-651774. Mevr. C. van Noppen, Hulstbosakker 33, 5625 VR Eindhoven. Tel. 040-419157.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1983 | | pagina 13